Oorlog lussohen Japan en Rusland. staten staat Zweden met 250,000 man aan het hoofd en is zoodoende Noor wegen vele malen de baas. Ten slotte komt Keim nog over de zeemacht van kleine staten te spreken, die in zulk een verwanhouding tot die van groote mogendheden staat, dat het er bijna naar uitziet, alsof onder de kleine staten de fictie heerscht dat de vijand in geval het meenens wordt als het ware de financieele verontschuldi ging zou hebben te eerbiedigen, welke het aan die staten onmogelijk maakt volslagen schepen te bouwen. De Amerikanen hebben tegenover Spanje zulk een consideratie niet ge bruikt en deszelfs weinig beteekenonde vloot weerloos stuk geschoten. En toen men indertijd las dat Nederland zijn „eskader pantserschepen" naar Indische wateren had gezonden, terwijl ieder weet dat een enkel Japansch linieschip een grootere gevechtswaarde heeft dan vier Nederlandsche zoogenaamde liniesche pen tezamen, moest men zich afvragen welke rol wel zulk een eskader in ge val van ernst zou spelen. Er zit dus niets anders op voor de kleinen daii werkelijk bruikbare oorlogsschepen te bouwen al zij het dan ook in ge ringen getale of door vaste afspra ken in verdragen met de grooten zich tegen anders onvermijdelijke verrassin gen in een oorlog te vrijwaren. De „Temps" weet nog te vertellen, dat de politie te Smyrna 115 bommen ontdekte, 3 helsche machines en een groote hoeveelheid dynamiet en andere ontploffingsmiddelen. De politie is van meening achter een ernstig complot gekomen te zijn. Uit gevonden brieven blijkt, dat het plan bestond om op 31 Augustus, den verjaardag van den sultan, den konak, de consulaire gebouwen en de banken in de lucht te laten springen. Ontdekt werd voorts, dat het Armenisch comité een huis had gehuurd, van waaruit een mijn kon gelegd worden tot de bank, zooals de Macedoniërs dit deden te Saloniki. Het onderzoek duurt voort. Het bureau waar de paspoorten ver strekt worden, blijft streng bewaakt, evenals de stations. De Armenische wijk is door een militaire afdeeling be zet. In de stad heerscht groote opge wondenheid en men vreest voor on lusten. Een nota van Havas behelst: Rou- vier heeft de vertegenwoordigers in den vreemde verzocht, het Fransch-Marok- kaansche incident (inhechtenisneming van een Fransch-Algerijnsch onderdaan op last van het Machzen en berooving van twee Fransche onderdanen) ter kennis te brengen van de mogendheden die de Madrileensche conventie getee- kend hebben, en tezelfdertijd mede te deelen dat de Fransche regeering ge noegdoening eischt. Te Breslau zou de ingenieur Schorn- burg een door hem uitgevonden toestel om vloeibare brandbare stoffen in gas om te zetten, aan belangstellenden ver- toonen. De toestel, waarvan zulk een roep uitging dat, naar men zegt, den uitvinder een kwart millioen mark ervoor geboden was sprong uiteen, en het gevolg was verschrikkelijk. De uitvinder zelf en een koopman, Kauser genaamd, waren dadelijk dood, de ci- viel-ingenieur Altmann en de scheikun dige Becker uit Berlijn werden zoo zwaar gekwetst dat zij 's middags stier ven, en de ingenieur Balzareck kreeg ernstige wonden. Tot nog toe zijn in New-Orleans 1840 gevallen van geele koorts bij de auto riteiten aangegeven, waarvan er 200 een doodelijk verloop hadden. De vrees dat de ziekte haar weg zal vinden naar New-York en vandaar naar de Europeesche havens, schijnt echter ongegrond te zijn. De toestand in Rusland, Men meldt aan de Berlijnsche Reichs- bote uit de Oostzee-provincies Benden terroristen loopen het land af, de ergste misdrijven plegende, zon der dat de troepen verzet durven bieden. Gansche domeinen zijn vernield, hunne eigenaars gedood of verjaagd, kerken ontheiligd en hunne priesters mishan deld. Noch hooi, noch tarwe worden in de schuren gebracht, men steekt het te velde in brand. Talrijke personen zijn mishandeld en neergeschoten, kortom, 't is het schrik bewind in al zijne afgrijselijkheid. Te Nisjni Nowgorod is de groote jaarmarkt, die auders eerst op 28 Augus tus afloopt, nu reeds geëindigd, daar, wegens de heerschende paniek, zaken onmogelijk zijn. Te Sormovo liggen al de fabrieken der ijzernijverheid stil. Te Warschau staken de meeste fabrie ken en het spoorwegverkeer staat stil. In het midden der stad heeft de be weging haar gewoon aanzien, maar in de voorsteden ziet het er woelig uit. Verscheidene trams zijn omgeworpen. Wegens de staking dor bakkers is er geen brood te krijgen. Patrouiljes trekken door de stad. Te Mloziny bij Warschau is een bot sing geweest tusschen de kozakken en 8ü man van de terroristische strijdende vereeniging. Tien man van de laatsten lieten er het leven bij. De politie te Warschau ontdekte Za terdagavond dat in een particulier huis een geheime socialistische vergadering gehouden werd. Zij drong het huis bin nen en nam alle aanwezigen, 20 mannen en 7 vrouwen, gevangen. Een der man nen schoot op de politie, doch ver wondde daarbij zich zelf. De politie heeft eergisteren in het bij Petersburg gelegen plaatsje Udelnaja tien personen in hechtenis genomen, waaronder de geschiedschrijver Miljakof, de ingenieur professor Brandt en andere schrijvers en ingenieurs. De Zaterdag in Rusland openbaar ge maakte wet op de invoering van een Rijksdoema bevat in 63 artikelen in hoofdzaak het volgendeAan de machts bevoegdheid van de doema worden on derworpen alle kwesties betreffende de indiening, wijziging, uitbreiding van wetten, tijdelijke opheffing en geheele intrekking van bestaande wetten. Voorts beslist do doema over de instelling, in krimping en opheffing van overheden de begrootingen der ministeries van het keizerrijk, de straatsdomeinen en over alle vragen betreffende de staats inkomsten. De doema bestaat uit 412 volgens bizonder kiesreglement voor vijf jaren gekozen leden, die onbeperkte vrijheid van meening en spreken heb ben. De ministers en afdeelingschefs kun nen geen lid zijn. De door de doema behandelde ontwerpen gaan naar den Rijksraad, dan ter beslissing naar den Keizer. In het manifest verwijst de Keizer naar zijn manifest van 26 Februari 1903, dat vervolmaking der staatsorde ten doel had en gaat dan voort: „De tijd is nu gekomen om afgevaardigden van het heele Russische rijk bijeen te roepen, die metterdaad zullen deelnemen aan de bestendige uitwerking van wetsont werpen. Te dien einde wordt der hoogere overheid een lichaam ter zijde gesteld met de taak de wetsontwerpen voor- loopig uit te werken en te overwegen en de staatsbegrooting na te gaan. Op dezen grond hebben wij goed gevonden onder handhaving van de grondbegin selen betreffende het autocratische ge zag een Rijksdoema in te stellen. Deze uitbreiding der wet strekt zich uit over het geheele rijk uitgenomen eenige streken waar buitengewone verhoudin gen in 't geding komen." De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, van 19 dezer: In weerwil van den zwaren regen rukken de Japanners in het noorden van Korea vooruit. De Russen hebben hun verdedigingswerken prijsgegeven en zijn, na de Toemen overgetrokken te zijn, noordwaarts te ruggedreven. Zij vernielden de bruggen. Ten zuiden van de Toemen is nu niets meer van de Russen te bespeuren. Een militaire correspondent van de Times schrijft Terwijl de Russen de Japansche strijd macht op 600,000 man schatten, is het legerbestuur te Tokio alweer een stap verder gegaan, en het telegram van on zen gewoonlijk zeer goed ingelichten correspondent te Tokio, behelzende dat de Japanners thans een millioen man schappen te velde hebben staan, is niets meer dan de zuivere waarheid. Het is een feit, dat de Japanners op dit oogenblik over een sterkere over macht beschikken dan tot dusver nog 't geval geweest is. Een stafofficier van Linjewits, wegens ziekte te Odessa teruggekeerd, heeft alles behalve bemoedigende dingen ver teld over den toestand waarin het Rus sische leger in Mantsjoerije zich bevindt, niettegenstaande het optimisme van den opperbevelhebber. Het front van de tegenover elkaar staande legermachten is, zegt hij, zoo uitgestrekt, dat de Russen onmogelijk de opstelling der vijandelijke troepen goed kunnen te weten komen, en de Japanners hebben gelegenheid genoeg op verscheiden punten plotseling heen te breken door de Russen. De wegen zijn nu opgedroogd en goed begaanbaar en de Sjilka en de Amoer zijn zoo laag, dat de scheepvaart tusschen Stretinsk, Chabarofsk en Nikolajefsk voor 't oogen blik gestaakt is. Al deze omstandighe den zijn in 't voordeel van de Japanners, en, naar de Russische officier gelooft, is maarschalk Ojama sedert lang gereed om het Russische leger den genadeslag toe te brengenhij wacht slechts op den uitslag der onderhandeling te Ports mouth. IMHtHselfik ilicuws. HEUSDEN, 23 Augustus. Met het oog op eene feestelijke viering van den verjaardag van Hare Majesteit onze geliefde Koningin op 31 Augustus a.s., heeft zich alhier een commissie geconstitueerd bestaande uit de volgende heeren: P. L. Hon- coop, Eere-VoorzitterH. A. J. Verhoeven, Eere-Lid; L. J. Veerman, Voorzitter; H. Wij- nands, Onder-Voorzitter; P. L. Honcoop Jr., Secretaris; H. Reckleben, Penningmees ter en verder de volgende heeren(in al- phabetische volgorde) H. Baaijens, J. van Bavel, J. Boeren, G. van Diessen, A. de Jong Verhagen, J. H. van Laarhoven, Adr. Malingré, L. de Mol, G. Reas, J. van Rijs wijk, M. C. van der Ven, J. H. Verhoeven, Ch. Wijnands. In een volgend nummer hopen we hier omtrent meer mede te deelen. Wij vertrou wen inmiddels op de medewerking van ons Oranje-gezind Heusden. Stoomtram Tilburg-Waalwijk-Heusden- 's-Hertogenbosch. Ontvangsten Juli 1905 f 11234,79£, dito 1904 f 12345,52*. Sedert 1 Jan. 1905 f 74078,63dito 1904 f71744,81i. WERKENDAM. De uitslag der beste ding van 't schoonmaken der kadesloot enz. was als volgt: J. H. Vink f 80.50, G. v.d. Stelt f 79.—, J. Visser f69.30, IJ. de Vries f 65.—, P. v. d. Stelt f 58.99, C. Versluis f 57.en K. de Vries f 56. DUSSEN. Van terzijde vernemen we, dat de plannen voor 't volksfeest op 31 Aug. a.s. meer en meer tot rijpheid komen, en den geldelijken steun wel zoo belangrijk en voldoende is om uitvoering te kunnen geven aan het bereids vastgesteld pro gramma. Van Ned. Herv. zijde zullen po gingen in 't werk gesteld worden om ook een jongelingsvereeniging op te richten. ALMKERK. Bij het delven der aard appelen komt men hier in de polders meer en meer tot de treurige ontdekking dat de muizen niet alleen, maar ook de ziekte hevige verwoesting in dit gewas aanricht. Ook zijn ze meestal klein van stuk. VEEN. Door den commissaris der Koningin te 's-Bosch is tot gemeente-veld wachter alhier benoemd de heer W. Vis been te Heerde (Gld.). Door zekeren v. V. alhier werd een proef genomen om op hetzelfde land voor de tweede maal St. Januitjes te zaaien. Dit is tot dusver bijzonder gelukt, daar zij prachtig te veld staan en de oogst meer belooft dan de eerste keer. HERPT. De handel in alle soorten fruit is de laatste dagen zeer levendig. Er worden goede prijzen besteed, voornamelijk voor appelen en peren. Steenvruchten brengen weinig op. Toch was Maandag op de hoofd markten een kleine daling waar te nemen. Voor kroetappelen werd 3 ct. per K.G. be steed. DRONGELEN. Tot veldwachter is be noemd de heer Wilstra uit Nijmegen. IfcimienlHiid. De minister van binnenlandsche za ken, overwegende dat de heeren mr. P. Rink, mr. D. Fock, en mr. E. E. van Raalte na, bij de verkiezing ter vervul ling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinsdag van Sep tember 1905 optreden, tot lid dier Ka mer te zijn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet niet als leden der Staten- Generaal kunnen optreden, en dat der halve ter vervulling van die openge vallen plaatsen eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal moet plaats hebben in de kiesdistricten Arnhem, Rotterdam I en Rotterdam V, heeft bepaald dat deze verkiezing zal plaats hebben op Woens dag 30 Augustus e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 7 September, en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 14 September e.k. Naar men verneemt, is binnen en kele dagen het Kon. besluit te verwach ten, volgens hetwelk allereerst voor het binnenlandsch verkeer de voorzijde van prentbriefkaarten voor schriftelijke me- dedeelingen gebezigd mag worden. Ver wacht wordt, dat met 1 September deze bepaling voor het buitenlandsch ver keer van kracht zal worden. Het Duitsche Rijkspostbestuur heeft bekend gemaakt, dat van 1 September af in het verkeer met de Europeesche landen, bij wijze van proef, dergelijke bepaling van kracht zal zijn. De Staatscourant schrijft: Door den vice-consul te St. Paul wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat Nederlanders vóór eenigen tijd als land verhuizers naar Noordwest Canada Win- nipeg) en andere plaatsen vertrokken, zeer teleurgesteld die streek weder heb ben verlaten. Aan hen, die voornemens mochten zijn naar Canada te emigreeren, wordt daarom groote omzichtigheid aanbevo len. Te Nijmegen is voor eenige dagen een ongehuwde vrouw bevallen van een levend kind, dat echter kort na, de geboorte stierf 'en begraven werd. Dadelijk daarop liepen er geruchten dat het kind geen natuurlijken dood zou gestorven zijn, waarop het lijkje Zaterdag is opgegraven om geschouwd tc worden. De toestand der moeder laat nog geen verhoor toe. Zaterdagmorgen werd door den koet sier B., uit Noorden, een zieke man vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. Te Koudekerk aangekomen, werd in een logement iets gebruikt en werd het paard het bit uit den mond genomen. De koetsier en de medegeleider had den het rijtuig verlaten, toen het paard op hol ging. De koetsier trachtte het dier te grij pen, doch viel en kreeg het rijtuig over het hoofd, waardoor hij ernstig gekwetst werd. Het paard holde door en werd ein delijk onder Leiderdorp gegrepen: het bleek evenwel, dat het rijtuig ledig was. Bij onderzoek werd de zieke, die uit het rijtuig is gevallen of gesprongen, in bewusteloozen toestand in Achtho- venerwijk aan den weg liggende gevon den. Hij werd in een ander rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. De 2e compagnie van het te Gouda in garnizoen liggend bataljon infanterie trok Zaterdagochtend uit tot het doen van gevechtsoefeningen in den omtrek, tusschen Waddingsveen en Reeuwijk. Tijdens deze oefeningen zou een af deeling van 8 militairen trachten den Reeuwijkschen plas over testeken, waar voor men zich wilde bedienen van een schouw, een zeer rank vaartuig met plat ten bodem. De acht mannen namen er dan ook in plaats, doch direct bij het van wal stooten sloeg het vaartuigje om en alle acht geraakten te water. Dadelijk werd hulp geboden en konden zes per sonen worden gered, doch de beide an deren kon men niet spoedig genoeg vin den. Toen men ze na eenig zoeken op haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Het waren de korporaal Hoos uit Rotterdam en de milicien Wortman uit Woerden. Maandag werden de beide verdron kenen op de algemeene begraafplaats te Gouda ter aarde besteld. De schrijver van de „brandbrieven" aan het adres van den heer J. Derksen, te Druten, heeft, naar het schijnt, zijn bedreiging volvoerd. De twee eerste ma len kon men den brand blusschen, maar nu werd hij eerst ontdekt, nadat een hooiberg en het achterhuis in brand stonden. Weinig is gered. De justitie stelde reeds een onderzoek in. Te Hoensbroek is brand ontstaan in de woning van den metselaar Vroomen op hét oogenblik dat de man op zijn werk en de vrouw afwezig was Bij dezen brand kwam een kind van één jaar in de vlammen om, en een ander kind, iets ouder, kreeg zulke hevige brand wonden dat men voor zijn leven vreest. Dezer dagen is te Amsterdam over leden de heer B. H. Stadens, in leven sergeant-provoost bij de marine, ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde. Hij strierf aan een wond, hem 15 jaar ge leden toegebracht. De Amsterdamsche briefschrijver der „Leeuw. Ct." althans verhaalt daarover het volgende: „Vijftien jaren geleden werd Stadens bij een expeditie in O.-Indië getroffen door een pijl van een inboorling, en daar men wist, dat zij gebruik maakten van vergiftige pijlen, werd de pijl vlug uitgetrokken en de wond zooveel mo gelijk gezuiverd. Stadens scheen van het vergif dan ook geen last te zullen hebben. Eenige maanden geleden echter kreeg Stadens een zekere stijfheid in zijn hals en tusschen zijn schouders, en toen hij eens in een spiegel bekeek, zag hij, dat hij tusschen en op zijn schouders groote blauwe plekken had. Hij riep geneeskundige hulp in, en de genees heer, spoedig inziende, dat hij vermoe delijk voor een geval van vergiftiging stond, bracht dit ter kennis van den hoogleeraar dr. Winkler. En niet alleen dat deze dadelijk door de werking het gif herkende, maar de hoogleeraar voor spelde welke phasen van ziekte zouden zijn waar te nemen, tot de dood zou volgen. En ongelukkigerwijze kwam alles uit. De jarenlang normale man werd suf, nonchalant, vergeetac tig en eindelijk woest, zoodat hij onder streng toezicht moest worden gesteld, en alleen de dood bracht hem rust. Naar verluidt, is hij toen nog onder zocht en daarbij zou gebleken zijn, dat een punt van de vroeger uitgetrokken pijl in het gebeente was afgebroken en blijven vastzitten, en eerst zou dit den man weinig hebben gedeerd, omdat er om de punt een verkalking ontstond. In den loop der jaren kwam de pijl punt bloot en het zoolang bewaarde vergif deed nog zijn uitwerking." Te Maastricht heeft een gehuwde moeder het kind, van 't welk zij was bevallen, om 't leven gebracht door het in een privaat te werpen. Zij kan het slecht vinden met haar man en schijnt niet recht bij het hoofd te zijn. Zy is in hare woning onder politie toezicht gesteld. Uit Osch wordt dd. 21 Augustus ge schreven Thans zijn we weer in de kermispe riode, waarin de flesch geducht wordt aangesproken, 't geen tot baldadigheden en ruzie aanleiding geeft. En zoo heeft men thans weer een treurig incident te vermelden. Gisteren werd Chr. Brands een zoo danige steekwonde in de borst toege bracht, dat hij in ernstig levensgevaar verkeert. De dader, zekere S.uit Berchem, is aangehouden en werd gistermorgen met den verslagene geconfronteerd. Een zekere I., die te Groningen ge vangen zat en tijdelijk aan de Duitsche justitie was overgegeven, om daar voor een tweetal zeer ernstige misdrijven terecht te staan, is te Groningen in de gevangenis teruggebracht. Hij moet daar thans eerst nog een jaar zitten en wordt dan aan de Duitsche justitie overgeleverd om daar zijn veroordeeling te ondergaan tweemaal levenslang plus vijftien jaar. Zekere D. in de Reetholstenstraat te Arnhem heeft Zaterdagavond zijne vrouw op een erstige wijze mishandeld. Zij had een diepe wond in de muis van de hand en beide polsen waren nagenoeg afgesneden. De vrouw vluchtte naar een politiewachtpost, waar spoe dige heelkundige hulp doodbloeding voorkwam. De dader is gearresteerd. Door de gemeentepolitie te Eist is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere vrouw W. aldaar, die op schandelijke wijze hare kinderen mishandeld en ver waarloosd had, Zij stuurt ze den gan- schen dag de straat op, zoodat de kin deren, van honger schreienden, bij de buren om brood vragen en ten slotte soms om twaalf uur 's nachts eerst wor den binnengelaten om dan nog te wor den mishandeld, zoodanig dat door de buren bij de politie is geklaagd. Als vervolg op het stukje van de 73-jarige vrouw uit Meppel, die mede lijdende menschen geld wist af te zetten, deelt iemand aan het N. v. d. D. nog het volgende mee: „Deze zelfde vrouw zat Zondag voor 14 dagen in den trein Den Haag Utrecht; zij was erg verdrietig en had slechts 8 ets. in haar beursje en een enkele reis Utrecht, zij wilde haar zieke dochter te Amsterdam bezoeken, doch zou op een schipper wachten, die naar Amsterdam vertrok, dan kon zij voor niets meevaren. Haar man was ook schip per geweest en ventte nu met turf te Meppel. 't Was voor het eerst, dat ze in een trein zat, en bij elk geluid schrikte zij. Ze had dien dag bijna niet gegeten en had er ook geen geld meer voor. Door mij werd haar toen een en ander ver strekt voor de maag, en uit medelijden voor deze bedroefde arme vrouw kocht ik haar een kaartje UtrechtAmster dam en gaf haar eenig geld. Zij zou van Amsterdam per schipper wel in Meppel zien te komen. Toen ik het bericht uit Heerenveen las, viel mij dadelijk op, dat 't dezelfde vrouw moest zijn, het aantal kinderen kwam ook overeen. Thans, nu ik het berichtje uit Woluega onder mijn oogen krijg, wil ik u ook mijn ontmoeting met deze slimme vrouw mededeelen. De bootwerker J. K., wonende op de Gedempte Slaak te Rotterdam, kwam eergisteren tot de ontdekking dat vrouw S., met wie hij eenigen tijd samen woonde, zijn woning had verlaten en een gedeelte van het huisraad had mee genomen. Zij had haar intrek genomen bij haar vader, in de Bokelstraat. Daar heen begaf J. K. zich om het huisraad terug te eischen. Dit werd hem gewei gerd, en toen hij daarop weigerde de woning in de Bokelstraat te verlaten, ging vrouw S., gesteund door vader en broer, hem te lijf; met alles wat men grijpen kon, werd de man de deur uit geslagen. Op zijn hoofd werd hij op verschillende plaatsen ernstig verwond, en het geheele bovenlijf werd hem ge kneusd. De man verloor veel bloed en is door de politie naar het ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opge nomen. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft behandeld het rapport over de vereenigbaarheid van het waarnemen der predikantsbetrekking en het lid maatschap der Staten-Generaal. In de discussie blijkt de on vereenigbaarheid door velen te worden gevoeld. Deze wordt uitgesproken naar drie adviezen met 17 tegen 2 stemmen, terwijl met 12 tegen 7 stemmen wordt bepaald, dat hierbij van dispensatie geen sprake kan zijn. De vergadering besluit dit op te nemen in art. 3 reglement voor de kerkeraden en zoo aan de provinciale kerkbesturen en classicale vergaderin gen aan te bieden. Tijdens het stormweer slipte in den Hollandsche Buurtspoorwegen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2