Orgelbespeling Leest, BURGERS, Leest! Hooigras Toegang vrij. W. D. v. MUILWIJK, Monopol Thee. Anflers pen öan Mnnosol Tbes W.VAÏÏHELdEÏÏ. Karnemelkspolder W. VAN HEUSDEN, Handel in Naaimachines verpachten De 2e snede Hooigras Oorlog (usseheo Japan e»> Rusland. Naar de Daily Telegraph uit Tokio verneemt, is het Japansche transport schip Kinjo Maroe, dat met troepen van het front terugkeerde, en den 23en uit Modzji vertrokken was, dienzelfden avond in botsing gekomen met het Engelsche stoomschip Barajong. Drie minuten later was de Kingo Maroe gezonken; majoor Kobori met 126 sol daten zijn verdronken, 19 man werden door het Engelsche stoomschip Gold- snouts opgevischt en naar Modzji ge bracht. De toestand van de vredesonderhan deling was Vrijdag, voor zoover bekend, nog onveranderd. Graaf Lamsdorf heeft te kennen gegeven dat Rusland bepaald geen oorlogschatting wil betalen, in welken vorm dan ook, en toen de cor respondent van de Times te Portsmouth dit bericht aan „een hooggeplaatst Ja panner" vertoonde, zeide deze: Dan moeten wij hoe eerder hoe beter een eind maken aan de zaak. Het is duide lijk, zoo voegt de correspondent erbij, dat hij geen hoop heeft op vrede, en dat de kwestie heden, Zaterdag beslist zal worden. Een ervaren diplomaat, die met dezen correspondent sprak, is ecbter geneigd, in dat alles slechts tactische manoeuvres te zien. Japan, de minst praatzieke van alle mogendheden, zou de wereld in 't geheim nemenen Rusland, boven alles handig in 't gebruik van woorden om daarmeê zijn ware gedachten te bedekken, zou wat het wilde, bekend maken in de krantenJapan heeft nu voor de tweede maal verzekerd dat het 't besliste minimum zijner eischen had gesteld, dat Sachalin gekocht moet wor den tot den prijs dien het vraagt. En Rusland antwoordt: Liever oorlog dan oorlogsschatting onder welken vorm ook... De waarschijnlijkheid is dat zij geen van beide meenen wat zij zeggen, dat geen van beide zijn laatste woord gesproken noch zijn laatste diploma tieke kaart uitgespeeld heeft Dat, en dat alleen, verklaart Roosevelt's hardnekkige pogingen. PlaalflelHk Hicuws. HEUSDEN, 26 Augustus. Het Koninginnefeest alhier, wat laat op touw gezet, wordt niettemin met lust en opgewektheid voorbereid. Het oranjegezinde Heusden gaf blijken van instemming door flinke inteekening. Nu hebben we ook de medewerking noodig van het jonge Heusden om dapper mede deel te nemen aan de verschillende wedstrijden. Vooral het concours met ver sierde velocipèdes, door jonge dames en jonge heeren bereden, alhier nog nooit vertoond, belooft een goed nummer te worden. We verwijzen verder naar het programma en ieder make het der Commissie gemak kelijk, door zich tijdig voor deelname op te geven. Woensdag j.l. werd te 's-Gravenhage aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanbesteed: Het leveren van steenkolen ten behoeve van de stoomwerktuigen onder de gemeenten Herpt en Bern, Waalwijk, Bezooien, Capelle, Raamsdonk, Dussen en Almkerk, provincie Noord-Brabant, behoorende tot het onder houd van de werken van de verlegde rivier de Maas. Minst ingeschreven werd door de steen- kolenhandelsvereeniging Utrecht voor f 9.05 per 1000 kilo. Dat de visschers met de peur nog wel eens een buitenkansje hebben, onder vond eergisteren G. v. Overbeek alhier. Hij ving in de Nieuwe Maas een paling van 2| pond. WERKENDAM. Bij het laatste onweer-, dat te Rozenburg was, bevonden zich drie arbeiders in een keet en wel Teunis en Pleunis Ritmeester, van hier, en Jacob van der Stelt, van de Kil. De laatste werd door het hemelvuur, dat door den schoorsteen was binnengekomen, zoo getroffen, dat hij brandwonden bekwam en met de beide eerstgenoemden bewusteloos nederviel. Een der Ritmeester's kwam toen terecht in den haardkuil en de ander viel achterover v&n zijn kist. Nadat zij bijgekomen waren, gingen zij de hulp van een geneesheer inroepen voor Van der Stelt, die na 't ontvangen dier hulp naar huis ging, alwaar hij nog onder behandeling van een dokter is; ge lukkig echter alleen maar voor de brand wonden, wijl verlamming hier of daar, waarvoor men bevreesd was, niet voorkomt. Woensdagavond werden in de Dorps straat alhier twee lantaarns geplaatst, die met benzine gestookt worden. Iedere lan taarn levert haar eigen gas en verspreidt een prachtig licht, zoodat we wel denken, dat de gemeente meerdere lantaarns van dat soort zal aanschaffen. Vuurwerk is aardig in 't klein, prachtig in 't groot, doch op zijn zachtst uitgedrukt minder aangenaam, wanneer voetzoekers u zoo maar tegen de ramen of voor de voeten geworpen wordt. Een Bengaalsche lucifer verspreidt een mooi licht, doch wanneer zulk een voorwerp u brandend naar t hoofd gesmeten wordt, maakt het geen prettigen indruk. Een ver haal is reeds opgemaakt. BIESBOSCH. De uitslag der verschillen de visscherijen was deze week als volgtdie met de zegens gering, met schutnetten en aalsfuiken middelmatig, terwijl op de Mer- wede en het Hollandsch diep met de drijf netten tamelijk veel zalm, doch met de kubben weinig aal werd gevangen. SLEEUWIJK. Predikbeurten op a.s. Zondag: Ned. Herv. kerk (voor- en nam.) ds. Visch. Ger. kerk (voor- en nam.) ds. Scholten uit Numansdorp. Donderdag had de wed. S. alhier het ongeluk bij het flesschenspoelen zich zoodanig in den rechterpols te snijden, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. NIEUWENDIJK. Onze vroegere dorps genoot, de heer F. Wisse, slaagde gisteren te Breda voor 't examen hoofdacte. ALMKERK, 25 Aug. Wegen 't schil deren der kerk van binnen a. d. Voorsteeg zal er op 27 dezer en 3 Sept. geen dienst zijn, alleen zal er in de conssistorie gods dienstoefening door een ouderling plaats hebben. DUSSEN, 25 Aug. Van Ned. Herv. zijde alhier, is een Chr. Jongelingsvereeniging opgericht met voorloopig acht leden. HERPT. De landbouwer M. de Wilt Pz. alhier kwam op het idee, toen dezer dagen bij hem een koe een kalf had ge worpen, de moeder het kalf zelf te laten voeden, om zoodoende eens een proef te nemen of kalveren, die door de moeder zelf gevoed worden, niet spoediger grooter en sterker worden dan die op gewone wijze gekweekt worden. Het is thans een lust het jonge kalf door de weide te zien huppelen en zich van tijd tot tij d te zien laven aan den uier der moe der. Het niet alledaagsch gezicht lokt na tuurlijk nieuwsgierigen. De handel in aardappelen is leven dig en de prijzen zijn stijgende. De late soorten vallen tegen in de uitkomst. AALST. Heden stond voor de Arrondis- sements-Rechtbank te Tiel terecht G. v. d. L. wonende alhier gemeente Poederoij en, thans gedetineerd te Tiel, beschuldigd van brandstichting en diefstal. De Officier van Justitie achtte, nadat 13 getuigen waren gehoord, het ten laste ge legde bewezen en vorderde schuldigver klaring en veroordeeling voor den tijd van vijf jaren. De heer mr. A. Pijnacker Hordijk, toe gevoegd verdediger, trachtte aan te toonen dat het wettig bewijs niet was geleverd, alleen zou dat het geval kunnen zijn voor een gedeelte van den diefstal; in ieder geval meende pleiter, dat al mocht de Rechtbank het niet met hem eens zijn, de gevorderde straf toch in verhouding van het misdrijf veel te zwaar is. Uitspraak over 14 dagen. BOMMELERWAARD. Naar men schrijft, waren de uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal en de Merwede in de laatste 8 dagen bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 103 zalmen, bij Gorinchem 52 en te Hardinx- veld 136. Op de Lek te Ammerstol 122 stuks, waaronder 68 St. Jacobjes. Ook be machtigden de visschers 1 steur, die f 105 opbracht. De besomming aan andere rivier en poldervisch bleef ook deze week min der loonend. Winterzalm deed f 1,10 f 1.35, zomerzalm f 0.90f 1.30, St. Jacob jes f 0.90— f 1.20, aal 2023, paling 5560 snoek 2123, snoekbaars 3538, zeelt 26.—28>, baars 1518, bliek 1012, voorn 58 ct., alles per pond. VEEN. Door den landbouwer G. Ball- nis werd deze week een paard afgeleverd voor den prijs van f 675.00. Een bewijs zeker dat dit dier een goed soort vertegen woordigde. Bij de verpachting van den Ravens- waard waren de prijzen voor toemaat gras tamelijk hoog. Het scheen vele landbou wers nog niet genoeg hooi in voorraad hadden, want er was veel kooplust. HEESBEEN. Bij den landbouwer A. Nieuwkoop alhier, staan een gedeelte der aardbeziën, voor de 2e maal gerijpt aan de plant. Een bewijs alweder van den vrucht baren zomer. ZALTBOMMEL, 23 Aug. De handel in aardappelen aan de beurzen langs de Waal wordt met den dag minder. Betrekkelijk kleine hoeveelheden worden verkocht heden was de omzet ruim 300 H.L. tegen f 2.70 per H.L. Zeer waarschijnlijk zullen binnen enkele dagen de beurzen zijn geëin digd, daar alleen nog vraag is voor Rot terdam. In Friesland is een goede oogst, zoodat van daar de Hollandsche plaateen in hoofd zaak worden voorzien. Op uitnoodiging van eenige jongelui waren Maandagavond een dertigtal inge zetenen .saamgekomen ter bespreking van mogelijke festiviteiten, te houden op 31 Aug. a.s. ter viering van den verjaardag van H.M. de Koningin. Besloten werd, zij 't ook op bescheiden voet, feesten te organiseerende meer of mindere uitbreiding van het program zou afhangen van demedewerkingengeldelijken steun van het publiek. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren Heijdenrijk, voorzitter, J. Gottr schalk, secretaris, H. A. Kaasjager, pen ningmeester, Boelen, Van Tricht, Ubens en Van Voorthuizen, commissarissen. Den heer burgemeester der gemeente werd het eere-voorzitterschap aangeboden, wat deze, naar we vernemen, welwillend heeft aanvaard. DRONGELEN. Onze gemeenteraad, of schoon erkennende de wenschelijkheid van het totstandkomen eener stoomtramverbin ding in onze streken, maakt bezwaar van gemeentewege geldelijken steun aan het plan Van Marle te bieden. Tot lid van de burgerlijke armbestu ren van Drongelen en van Hagoort werd herkozen de heer Joh. Burghout. MEEUWEN c. a. In de vacature Van Wessem is door onzen gemeenteraad tot lid der Commissie tot Wering van School verzuim benoemd de heer J. Snellen. GENDEREN. Als een zeldzaamheid kan worden vermeld, dat door den landbouwer L. G. v. d. Beek een veulen is verkocht, oud drie maanden, aan het Rijkshengst- veulendepot te Bergen op Zoom voor den prijs van f350. BABILONIENBROEK. In het Land van Heusden en Alte.na doen de muizen op vele plaatsen veel schade aan het te veld staande gewas. De verschillende middelen, welke men heeft toegepast om de muizen te verdelgen, bleken weinig afdoende. Het meeste baat vindt men bij het graven of boren van gaten. In Babilonienbroek vond men korten tijd na het boren in een gat ruim 1100 muizen. Een droge zomer is voor de muizen meestal zeer voordeelig. Bij natte zomers merkt men over het al gemeen weinig van deze schadelijke knagers. Binnenland. Door den nieuw opgetreden minister van Oorlog is aan alle korpsen een schrijven gericht, waarin Zijne Excel lentie wenken geeft voor het bevorde- r n van een goede geest in het leger, o.a. het navolgende: In de eerste plaats wordt er in dat schrijven op gewezen, dat de dragers van het gezag hun recht op gehoor zaamheid niet uitsluitend mogen ont- leenen aan hun rangzij moeten bij hun ondergeschikten vertrouwen, toe genegenheid en toewijding trachten op te wekken, om alzoo onafhankelijk van wettelijken dwang te verkrijgen dat de minderen met de uiterste in spanning en hun beste krachten hun bevelen uitvoeren. Er wordt verder op gewezen, dat de chefs vooral vertrouwen in hun onder geschikten moeten hebben; van wan trouwen mag eerst dan sprake zijn, als de mindere door zijn handelingen het vertrouwen heeft verbeurd. De tegenwoordigheid van chefs mag nooit verlammend werken op de onder geschikten; overtuigingen mogen niet worden opgedrongen door een eenvou dig machtwoord van den meerdere en de goede vormen moeten steeds wor den gehandhaafd. Den chefs wordt verder voorgehou den, een open oor te hebben voor klach ten, opmerkingen en vragen van min deren. De minister schrijft, dat hij eischt, dat de hoogste tot de laagste naar voren vermelde beginselen, zal handelen en geeft zijnerzijds de verzekering, dat al len, die naar deze beginselen handelen, te allen tijden kunnen rekenen op zijn loyalen, krachtigen steun. Van het anoniem schrijven in dag bladen heet het verder: „Van den mi litair, die anonieme beschuldigingen slingert tegen zijn chefs, of klachten en grieven uit door middel van ano nieme stukken in couranten en bladen moet terecht kunnen worden verklaard, dat hij, door den rechten weg niet te bewandelen, bewijst, óf dat hij zijn zaak niet rechtvaardig acht, en dus onedele bedoelingen heeft öf dat hij vrees toont, waar geen grond bestaat voor vrees, dat hij wantrouwt, waar gerekend mocht worden op vertrouwen en al- zoo gevoelens aan den dag legt, den flinken militair onwaardig. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 1 September a.s., de gele genheid zal worden gegeven, om, bij kosteloos daartoe aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar te stellen for mulieren, frankkeerzegels, briefkaarten enz., bij elke hoeveelheid, doch geza menlijk tot geen mindere waarde dan van f 5, aan te vragen bij het post- of hulpkantoor, binnen welks bestel- kring de aanvrager woont. De bezorging der postwaarden aan huis zal zoodra mogelijk doch in geen geval vóór den eerstvolgenden werkdag morgen geschieden, tegen betaling van het voor de bestelde zegels enz. ver schuldigd bedrag. De ingevulde en onderteekende for mulieren behooren aan de kantoren te worden afgegeven of kunnen ongefran- keerd in de plaatselijke brievenbussen worden geworpen. Aan de „N. Ct." wordt gemeld, dat naar aanleiding van de circulaire, door den minister van marine aan de hoof den der scholen toegezonden, en waar in de minister hun verzoekt, de kin deren aan te raden dienst te nemen bij de marine, het Landelijk comité der Intern. Anti- Militaristische Vereeni- ging besloten heeft, ook een circulaire aan de hoofden en het personeel der lagere scholen te zenden, waarin wordt aangedrongen niet aan het verzoek van den minister te voldoen. Een bewoner van een kleine Gelder- sche gemeente verhuisde naar Rotter dam, maar „vergat" door de drukte een oude bij hem inwonende tante mede te nemen. Eenige bewoners van het plaatsje zorgden voor het noodige reisgeld, waar na een hunner Zaterdag het oudje naar Rotterdam bracht en haar voor het huis van neef afleverde. Deze wist nu niet beter te doen dan haar maar weer in huis te nemen. De Berlijnsche correspondent van het Alg. Handelsblad te Amsterdam, de heer L. Catz van Aalten, die sedert 4 jaar deze betrekking vervult, heeft van de Pruisische regeering aanzegging gekregen om als „lastige buitenlander" binnen veertien dagen het grondgebied van den Pruisischen Staat te verlaten. Het Handelsblad getuigt van den heer Catz. v. Aal ten, dat deze groote sympa thie gevoelde voor Duitschland en het Duitsche volk. Zijn brieven hebben nooit den indruk gegeven van iets, dat hem als „lastige buitenlander" zou kunnen doen kenschetsen. Hij criti- seerde soms met eenige ironie deze of gene daad van ambtenaren, maar steeds op gemoedelijke wijze en zonder de scherpte, waarmede enkele Duitsche bladen zulke daden beoordeelden. Het H.blad gelooft, dat de Pruisische re geering verkeerd is ingelicht en dat onschuldige, niets kwaads bedoelende uitdrukkingen onjuist vertaald of voor gesteld werden. Het blad hoopt, dat, mocht dit blijken, het verbannings decreet ingetrokken zal worden. Blijkens een schrijven van den corres pondent aan zijn blad had hij reeds voor 2 jaren een waarschuwing ont vangen om geen „Duitschland vijan dige" correspondenties te schrijven, maar het was toen bij die waarschu wing gebleven. Zijn wedervaren op het politiebureau deelt de correspondent aldus mede: Eergisteren werd ik uitgenoodigd heden op het politiebureau te komen met 't bekende gevolg. Evenals bij de eerste gelegenheid werd ik ook nu we der door den mij ontvangenden politie beambte zeer hoffelijk en correct be handeld Geredeneerd of geparle menteerd werd echter niet; mij werd eenvoudig de mededeeling der regeering voorgelezen en daarna een duplicaat ervan overhandigd. Nadere redenen zijn in de mededeeling niet vervatop mijn vraag of mij die schriftelijk of monde ling konden worden opgegeven, ontving ik ten antwoord dat hij, de beambte, daartoe niet het recht had, dat de re geering voorts niet verplicht was die redenen op te geven, maar dat ze het wellicht op aanvraag toch wel zou wil len doen. Vermoedelijk hebben een van mijn laatste artikelen wellicht dat over de politie of de vleeschquaestie der Pruisische regeering aanleiding gegeven te handelen gelijk zij deed. Indirect heeft ze echter tegelijkertijd duidelijk erkend, dat ik in de laatste ongeveer twintig maanden tot zéér onlangs geen enkel artikel geschreven heb, dat zelfs volgens haar zeer strenge opvattingen van bedenkelijken aard was anders immers had zij mij reeds eerder „uit gewezen". Te Sas van Gent is een bootcommies tusschen een stoomboot en de sluismuur beklemd geraakt, waardoor de man werd plat gedrukt en onmiddellijk een lijk was. In een gezin van den heer G. v. H, te Sloterdijk hebben zich gevallen van vleeschvergiftiging voorgedaan, naar het oordeel van den geneeskundige H. Jong kind veroorzaakt door het eten van ge hakt. De vrouw des huizes en het doch tertje, die zeer weinig van dat gehakt gebruikt hadden, zijn weer hersteld, doch de zwager des heeren v. H. en de dienstbode zijn thans nog onder be handeling van voormelden arts. De heer v. H. was gisteren van huis geweest en liep daardoor vrij. Het restant van het middageten wordt op last van den geneesheer scheikundig onderzocht. Burgerlijke Stand. Werkendam, van 1825 Augustus. Geboren Cornelis, z. v. A. Bouman en D. Nieuwenhuizen; Arie Johannes, z. v. M. v. d. Heuvel en E. Meijer. Overleden: Huibertje Antoniav.Laren, 15 m. Marktberichten. Waterhoogte Maastricht (brug). 24 Aug. 0.58 M. beneden 0. 25 0.58 Waterhoogte Heusden' Hoog Water Laag Water. 23 Aug. 1.08 M. 0.46 M. 4- N.A.P. 24 1.20 0.61 25 0.90 0.40 Advcrteiitiën. op Woensdag 30 Augustus 1905, des avonds ten half acht ure, in het K.EBK.GEB3HJW der Ned. Herv. Gem. te Reusden door den Heer met welwillende medewerking van Mejuffrouw Zang, Den Heer H. MEÏJMANS, Gorinchem, Viool, Den Heer K. van den BERG, Heusden, Orgel. PROGRAMMA's met TEKSTBOEKJES verkrijgbaar ÈL ÏO €cilt§ bij den Heer H. WUIJSTER en 's avonds aan het KERKGEBOUW. Er is gevonden Een ZEEPS00RT welke uitstekend geschikt is voor uwe NAAIMACHINE. Met deze zeep wrijft men langs de naden alvorens men gaat werken. Deze Zeep voorkomt het Lutsenniaken, geeft een zeer gelijkmatigcn steek op het dikste en stugste goed. Voorkomt geheel het naalden breken. PrRs ÏO t eut per Staaf. Alleen verkrijgbaar bij tlEUSMEW. Prijzen van 80, 100, 120, 150, 175, 200, 250 en 300 ets per pond. Het is 't merk bij uitnemendheid door geur en groote waterhoudendheid. Beclame Thee, 55, 60 en 65 cent per pond. Verkrijgbaar bij over 't Stadhuis, Heusden. Aan 't zelfde adres alle Kruidenierswaren. Zeer Concurreerend. Notaris KERKHOVEN te Werkendam, zal Vr jjdaig 1. Sep tember 1905, des namiddags 6 uur precies, in de Herberg „DE DRIE PELLI- KAANTJES", van O.- Dekker, aan den van 4.67.00 Hectaren Hooiland geDaamd „Het Gors" in den Karnemelkspolder onder Almkerk, in 3 perceelen. Aanwijzer: W. WIJNANDS aan den Nieuwendijk. HEUSDEN, 26 Aug. Op de boter mijn waren heden aangevoerd kilo. De prijs varieerde tan f 1,23 tot f 1 33. Eieren 4'/- a 5 ets. Granen. Tarwe f 7.50 a 8/ 0, 5.00 «ƒ5.51, Gerst f 4 3 af 4 80, Haver f 3.70 a f 4.2", Kool zaad 8.0", Raapkoeken f 85 a f Lijnkoeken f 10.5 «ƒ11.50. LAND VAN ALTEN A. 2o A-ug. Aaardappelen. Vroege f .00 f 0. 0; Blauwe 2.10 a f 2 .4 Zeeuwen, f 0.00 af 0 00, Jammen f 0.00 k f 0.' 0. Hooi \e qual. f l af 12.00, 2e qual. (voor de pers) f 9 a 10, Klaverhooi f 11/ 0 a f 12.00, Wit stroo f af Geel dito f f Varkens tot een gewicht van 75 K.6. 36 a 88 ets. zwaardere 42 a 44 ct., Boter f 1.30 a 1.40 per K.G. Eieren f 0.90 a f 1 06 per 26. WAALWIJK, 25 Aug. Bij goede aanroer terhoorn- reemarkt waren de prijzen iets beter en de handel was ving. Kalf koeien golden f 170 a f 2 2, dito i aar ze n ƒ160 a 2. Weilammeren f - af-. Jonge varkens bij geringe aanvoer f O.'1" a f 13.0 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 773 KG. van f 1 26 a f 1.86, Eieren f 3.75 af 4.25 per 10 stuks. ZALTBOMMEL. Op de gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed -. Tarwe f 7.75 af 8, Haver ƒ3.50 a ƒ4, Garst f 5.50 a J 6 per H.L Boter f .70 a f 0.7a per half K.G.. Eieren f 1.00 af 1.10 per 26 stuks Biggen 4,50 a f 8.0C, Konijnen f 0.35 a f 1.10, Kippen f 0.35 a f 0.6 per stuk DUSSEN. 24 AugDe prijs der boter was heden van 1.11 af 1.18. Aanvoer i 8 K.G. Zetting 1.16. Eieren f 1.05 de 26 stuks. HhStWIJEN, 23 Aug. De prijs der Boter was van f 1.13 tot f 1.29 ver Ki/f>. Annoevnerd 689 Kilo's Deze zeep is dus het behoud uwer Naaimachine. - ,TTfi -r «ii »i n i i ii ii i in i "UT «■■mini Nieuwendijh Voor den Heer Mr. P. C. 't Hooft,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2