Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Twfde Blad, C. Bouman, UmonadtsirtpM, Indien HALT! A. van Dijk Zoon, M 2453 Uitgever: L. J. Y1ERMAH, Heusden. ZATERDAG 26 AUG. (Citroen, Frambozen, Sinaasappelen.) Witte en Roode Bessenwijn, Bessensap, Grenadine enz, Tj. Jonker, 1/iNö VAN ALTEN/ - VOOï Dit blad verschat WOENSDAG en ZATERDAG. Abonaementsprga: per 8 maanden f l.OO. franco per po«t zonder prgsrerhooging. Afeonderlgke nummers 5 cent. BUITENLAND. Uit alle oorden van Duitschland ko men berichten van vergaderingen, die over de duurte van het vleesch aan het delibereeren zijn geweest. Hier en daar gaan zelfs de gemeenteraden er zich mee bemoeien. Die van Frankfort bij voorbeeld heeft een voorstel aangeno men, om bij de regeering aan te dringen op de openstelling van de grenzen voor levend vee en opheffing der tollen voor vleesch en veevoeder. In dezelfde stad werden verder vier groote vergaderingen gehouden, waarin eveneens op de open stelling der grenzen werd aangedrongen. Vooral met het oog op de ophanden zijnde inkwartiering maakt men zich over de al maar door stijgende vleesch- prijzen ongerust. Het rijk betaalt voor het onderhoud der soldaten geen pfen nig meer. De vleeschhouwers uit Hamburg en omstreken zijn voornemens bij den kei zer op audiëntie te gaan. Aan de „Koln. Ztg." wordt geseind, dat in de omgeving van Tanger Maan dagavond weer vier Franschen door een bende Mooren zijn aangevallen en beroofd. De Fransche minister van buiten- landsche zaken heeft aan den vertegen woordiger van Frankrijk in Marokko last gegeven, onmiddellijke in vrijheid stelling te eischen van den gevangen Algerijn. Een militaire betooging zal volgen, wanneer de eisch afgewezen wordt. Het geheele gezantschap zou tevens Marokko verlaten. De tallooze inhechtenisnemingen van Armeniërs te Smyrna in verband met het vinden der bommen aldaar, ver oorzaken een bedenkelijke opwinding onder-de Mohammedaansche bevolking tegen de Armeniërs. Verschillende vreemde consuls moeten reeds bij hun gezanten te Konstantinopel op het zenden van oorlogschepen naar de Le vant hebben aangedrongen omdat zij vreezen voor uitspattingen. Turksche troepen hebben twee dor pen in Macedonië, door Arnauten be woond, verbrand om de bevolking te tuchtigen voor haar oproerige houding. De bewoners zijn in het gebergte ge vlucht. Den 8en September treedt in Dene marken een wet in werking, die voor zekere misdrijven de geeseling weer in stelt. Het is een proefneming. De wet blijft voorloopig slechts zes jaar van kracht, en jaarlijks moet er aan de Kamers verslag worden gedaan van de toepassing en uitwerking van de wet. Deze geeselstraf is ingevoerd om de misdrijven van geweldpleging van den sterkere op den zwakkere tegen te gaan. De wet bepaalt dat geweld op niets kwaad doende personen gepleegd en letsel veroorzakende, niet meer met geldboete, maar met gevangenisstraf en dwangarbeid wordt gestraft. Is het let sel van ernstigen aard, zoo dat het het slachtoffer bedlegerig of ongeschikt voor zijn werk wordt, dan komt er geeselstraf met den stok of de knoet bij, tot ten hoogste 27 slagen. Met de knoet alleen, wanneer de schuldige in de laatste vijf jaar al wegens eenzelfde misdrijf gestraft is. De slagen worden op het zitvlak toe gebracht; bij de stokstraf met het hemd als eenige bedekking, bij de knoetstraf op den broek. Ook bij ontuchtigheden wordt de schuldige dus aan den lijve gestraft. In tegenstelling met het bericht, dat de Simplon-tunnel niet voor Mei 1906 in exploitatie zou kunnen genomen worden, wordt nu uit welonderrichte bron verzekerd, dat dit, naar den oogen- blikkelijken stand van het werk gere kend, reeds in het begin van het vol gend jaar zal kunnen geschieden. Boven Couvère, ten zuid-westen van Oivet, in de Ardennen, hangt een groot rotsblok, dat het dorp geheel beheerscht. Dit is onverwacht onder groot geraas ingestort. Verscheidene stukken vielen op de woningen, beschadigden de daken, vie len er zelfs dwars door en brachten talrijke menschenlevens in gevaar. De bewoners namen vol schrik de vlucht. Het ongeluk gebeurde des nachts. De materiëele schade is groot, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Spanje komen nog droevige be richten. De alcade van Osuna meldt, dat in zijn district vrouwen en kinderen langs den weg liggen te sterven van honger. Te Ecija zijn de bakkerswinkels door het volk geplunderd. De aartsbisschop van Sevilla heeft een inschrijving geopend ten bate van het hongerende volk. De voorstanders der republiek in Noorwegen laten zich niet onbetuigd. In het radicale dagblad van Kristiania, leest men: „Een koningschap is bij ons een zuiver poppenspel geworden, waaraan wij ontwassen zijn en dat geen aantrekkingskracht meer heeft. Voor de monarchie is er een zekere eerbied voor wat voornaam is noodig. Maar wat voor naams is er aan een koning bij ons? Het is niet te ontkennen, dat hier te lande de eerbied voor het gezag zoo zeer ondermijnd is, dat geen verloren glans, geen hol ceremonieel het meer op kan houden. Voor mannen hebben wij achting, maar niet voor purper noch diadeem. Komt er hier een vreemde vorst, dan zal hij zich te midden van ons voelen als een vreemde vogel, als een kalkoen in den hoenderhof, en terugverlangen naar zijn hoog voor name betrekkingen. Hij, die koning bij ons wezen zal, moet zijn persoonlijk heid afleggen. Maar het zijn persoon lijkheden die wij noodig hebben en persoonlijkheden hebben wij genoeg. Waarom zullen wij in 't buitenland vorsten achterna loopen, terwijl wij zelf mannen hebben? Een president, voor zien van de bevoegdheid van een pre sident in de Vereenigde Staten of Zwit serland, zou het gezonken aanzien van de uitvoerende macht weer op de been kunnen helpen. Aan een president zal men de teugels wel toevertrouwen, maar nooit zal men het wagen ze een koning of de door een koning gekozen over heid in handen te geven". D© toestand in Rusland. Volgens inlichtingen, door de Ber- lijnsche Vorwiirts uit Rusland ontvan gen, heeft de „Bond der bonden" een machtige organisatie, waartoe ver scheiden vereenigingen van advocaten, doctoren enz. en ook enkele werklieden en boerenvereenigingen behooren in een motie de doema een onbe schaamde uittarting genoemd; de in stelling moet zoo krachtig mogelijk bestreden worden door alle Russische democraten. De Petersburgsche correspondent van de Matin seint, dat het eerste regiment huzaren te Tsarskoje Selo aan 't mui ten is geslagen en geweigerd heeft den kolonel in de kazerne toe te laten. Het Telegraafagentschap verneemt, dat over de stad en het district War schau de staat van beleg is afgekondigd. In verschillende zemstvo-districten en gemeenteraden van Zuid-Rusland begint men thans ontevredenheid te uiten over het keizerlijk manifest. Zoo beschouwt de stad Odessa zich in hare rechten verkort, want ondanks hare bevolking van een half millioen zielen zal zij slechts 7000 kiezers tellen en slechts één afgevaardigde naar de Rijks- doema kunnen zenden, evenals bijv. de stad Kursk die slechts een tiende van dat bevolkingscijfer telt. Ook zal elke verkiezingsstrijd worden verboden en deelen de ambtenaren mede dat zij zich van medewerking der zemstvos en der gemeentebesturen aan de ver kiezingen zullen onthouden. Ook moe ten reeds verschillende gouverneurs de leiders der liberale partij verbannen of gevangen gezet hebben, om aldus alle oppositie onmogelijk te maken. Wat de leden der Rijksdoema te verwachten hebben van de hun toege zegde vrijheid van gedachte en spreken mag worden afgeleid uit een artikel in de door de regeering geïnspireerde 1905. Adrertentiën ran 16 regels 50 et. Elke meer 71/, ot. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. „Roeskoje Djelo", waarin de raad wordt gegeven om in het Fauris-paleis, waar de doema zal vergaderen, een voldoend aantal kozakken gereed te houden om weerspannige afgevaardigden zoo noo dig tot rede te brengen. De socialistische partij in Polen heeft thans een proclamatie verspreid, waarin zij de algemeene werkstaking uitroept, als protest tegen het keizerlijk manifest tot instelling eener Rijksdoema, en de proletariërs oproept zich bij haar aan te sluiten. In alle fabrieken zijn troe pen geplaatst, terwijl de straten en de binnenplaatsen der huizen door infan teristen zijn bezet. BINNENLAND. In een der laatste nachten heeft de politie te Utrecht een man en een vrouw aangehouden, die een handkar hadden gestolen. Het tweetal, dat zich man en vrouw noemt, doch niet wettig gehuwd is, moet reeds heel wat op zijn kerfstok hebben. De mannelijke verdachte heet Glitz, is ongeveer 22 jaar oud en geboren te Arnhem. De vrouw kan nauwelijks 19 jaar zijn, noemt zich Helena Baatman en is te Hardinxveld geboren. In den loop van eenige maanden moeten zij zich aan meer dan tien diefstallen van handwagens hebben schuldig gemaakt, alle te Utrecht ge pleegd. De geroofde wagens werden voornamelijk te 's-Hertogenbosch ver kocht en daardoor was het zeer moeie- lijk een spoor te vinden. Enkele dier wagens bevinden zich reeds aan het politiebureau te Utrecht, terwijl te 's-Hertogenbosch nog zes andere zijn opgespoord. Daarmede is de maat hunner mis drijven nog niet vol. Onlangs is te Schouten in België op brutale wijze een kar met paard ont vreemd en de dader hiervan moet Glitz zijn, die zich nu eens Jansen, dan weer van Bergen noemt en daarin wederom door zijn gezellin werd bijge staan. Ook wordt G. verdacht van een dief stal met inbraak in het dorp Molenschot (Noord-Brabant), waarbij verschillende voorwerpen ontvreemd werden, doch daaronder weinig van waarde. Het l1/,-jarig zoontje van den heer K. Damhof te Losporp (Gr.) kreeg onder 't spelen een boon in de luchtpijp, met het treurige gevolg, dat het jongetje stikte. zich tot den burgemeester van Olden- zaal gewend met een schrijven, waarin verschillende klachten worden opge somd, betreffende de behandeling van emigranten aan het station aldaar. Zoo zouden landverhuizers gedwongen zijn door agenten van stoomvaartmaatschap pijen tot het koopen van scheepskaarten, die ze niet noodig hadden, bedreigd als ze werden met terugbrenging over de grenzen. Het comité meent, dat aan zulk een toestand een einde dient ge j maakt te worden. j Woensdag is uit Antwerpen te Zwolle i aangebracht en naar 't huis van bewa ring vervoerd H. H. t. T., gewezen stationschef aan de Dedemsvaartsche Stoomtram aldaar, die 9 Sept. 1904 per nachtboot, met medeneming van f1275 ten nadeele der maatschappij, van Zwolle i vertrok. Hij moet in den laatsten tijd nog al gebrek geleden en in de buurt van Antwerpen gezworven hebben, in een hooiberg overnachtende. Hij moet gearresteerd zijn bij gele genheid dat hij zich tot de politie wendde om een of andere verklaring, die ge vorderd werd door iemand bij wien hij in dienst zou treden. Men meldt uit Arnhem: Voor de doorsnijding van den Veer- nolder bij het Malburgsche veer onder Huissen (de afsnijding van een rivier bocht van den Rijn, die ter plaatse een hoek van bijna 90 graden vormt en niet alleen voor de scheepvaart, maar ook bij ijsgang hinderlijk is, zal 6 Sep tember de aanbesteding van een veer- dam met sloot aan den linkeroever het maken van een veerstoep op elk der beide oevers en een oprit aan den rechteroever, het aanbrengen van ver hardingen op de bovengenoemde water- keerende kade en op de te maken veer- dam, veersloepen en oprit; het onder profiel opleveren van het terrein tus- den veerdam en de nieuwe linker zo- mer-normaallijn. Deze werken moeten voltooid en op geleverd Avorden 15 Mei 1906. Ten behoeve van het Malburgsche veer, dat 600 700 M. benedenwaarts wordt verplaatst, zal worden gemaakt een stalen veerpont met doorgaand houten dek en voorbruggen aan de beide einden benevens het leveren van bijbehoorende kabel, ankers en vier stalen gierborden. Thans is men bezig aan beide kanten der kanaalzijde (ten zuiden van de brug) bij Velzen, een inham of vaar geul te maken voor een trek- of hand pont, over welke bij afsluiting der Velservoetbrug en indienststelling der ponten, alléén gedurende den nacht de overtocht plaats vindt. De rabbijn van de Ned. Isr. Hoofd synagoge, voorzitter van het comité voor doorreizende emigranten, heeft Te Nieuwediep woedde gisterennacht een hevige brand op de scheepswerf De Lastdrager aan de Binnenhaven. Ontstaan in eene der groote werklood sen op het terrein van de werf, deelde de brand zich spoedig mede aan de overige loodsen en kappen die weldra een vuurzee gelijk waren. Gedurende 3 uren woedde het vuur over een op pervlakte van meer dan 1000 vierk. meters. Om halfzes was de brandweer, die met 13 slangen werkte, den brand meester. Vernield werden 4 loodsen, waarvan 2 werkplaatsen en een over- dekkingskap niet vele lichte vaartuigen, een groote voorraad houtwaren, ge reedschappen en haringtonnen. Behalve het gereedschap der arbei ders was alles verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een vertegenwoordiger van glasfa brieken uit Milaan en Livorno vertoefde de vorige week te Rotterdam om Hol- landsche glasblazers aan te werven en werkzaam te stellen in fabrieken te Livorno. Verschillende glasblazers wer den aangenomen en ter beschikking van ieder een voorschot van 200 mark gesteld. Als hoofd van deze werklieden stelde hij aan zekeren P. P., wien hij daarop van 17 Augustus j.l. een bedrag van f 600 overhandigde om te dienen als reisgeld van Keulen naar Lunio, eene Italiaansche grensplaats. De reis van Rotterdam naar Keulen per boot werd door den vertegenwoor diger zelf bekostigd. Ook gaf hij aan P. P. af een bedrag van 19 maal 200 mark, om de bedoelde voorschotten uit te betalen. Nadat het gezelschap glas blazers van Rotterdam vertrokken was teleprapheerde P. P. uit Emmerik, dat men daar goed was aangekomen, doch kort daarop ontving men van P. P. uit Dusseldorp een nader telegram, mel- i dende, dat de glasblazers niet verder reizen wilden, omdat zij vernomen had den, dat te Livorno een werkstaking was uitgebroken onder de glasblazers. De troep spatte uiteen, twee kwamen er reeds te Zwijndrecht terug, maar van P. P., die het geld onder zijn be rusting had, is niets meer vernomen. De vertegenwoordiger der Italiaan sche fabrieken riep de hulp der politie in om zijn geld terug te krijgen. Aan het station te Geldermalsen zijn twee manden aangehouden, met het opschrift „eieren", doch die bleken in te houden vleesch van een in de gemeente Buren frauduleus geslachten zieken os. 't Moest verzonden worden naar Amsterdam. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd en ver nietigd. Het Nieuws v. d. Dag schrijft: Pas is met algemeene bevrediging vernomen, dat er kans is verlost te worden van een der noodelooze plage rijen de belasting van briefkaarten, op welker voorzijde iets geschreven staat of een ijverig dienstdoener weet te bewijzen, dat er nog meer stof in de postmachinerie ligt. Sinds jaar en dag worden kleine drukwerken ver zonden op zulk een wijze, dat de post zegels tevens tot bijeenhouden van het gevouwen blaadje dient. Thans is te Amsterdam zulk een dingetje met 1VS ct. strafport belast, omdat de postzegel tevens tot sluiting diende, zoodat de ambtenaar beweerde niet te kunnen zien wat er binnenin stond! Wat eene revolutie zal dat geven in de verzending, ten minste als er meer zulke scherp ziende ambtenaren bestaan. Men schijft van Urk: Met schrik en angst werd op 't eiland het loeien van den storm vernomen, daar de geheele Urkervloot in de Noordzee was. De vrees voor een zeeramp is, helaas, reeds bewaarheid. De blazerschuit U.K. 321 is met man en muis vergaan. Onder scheidene familiën zijn in rouw gedom peld. De schipper P. Pasterkamp en de knecht Jan Baarsen waren gehuwd en laten ieder een weduwe met o kinderen onverzorgd achter. De derde opvarende was de kostwinner zijner moeder. Men maakt zich zeer bezorgd voor meerdere ongelukken. Door de gemeentepolitie te Almelo is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere J. K. aldaar, wegens verkrachting van een 15-jarig meisje. Tegen den verdachte is een be vel van voorloopige aanhouding afge geven. Te Bovenkarspel is door den dokter aldaar vergiftiging geconstateerd bij een kind, dat gelikt had aan een groen- gekleurde prentbriefkaart. Do kleine is na smartelijk lijden overleden. Mei kvoedse! voor Kinderen enZieken.J ADVERTËNTIEN. u Verkrijgbaar bij Aanbevelend, ge U oen nieuw RIJWIEL wilt aan schaffen of hetzij ruilen, kunt ge nergens beter terecht dan bij onderstaand adres. „Success" Vitaal enz., enz., enz. (18 maanden garantie.) Gebruikte Rijwielen worden tegen hoogen prijs ingeruild. Gemakkelijke betalingscomlitieii. l»ij Bfeiisilen. Goedkoop Verkoophuis van alle soorten Borstelwerk, Sponsen, Zeemleer, Tafelzijl, Gemalen Verf voor het gebruik gereed, in alle kleuren, 25 ets., Standverf glanzend 3ü cent per pond, Lijnolie 25 cent per Liter, verder alle soorten droge Verfwaren, zeer con- curreerend. Goede Amerikaansche Zeis f 3, Dubbele vier Zeis 2,50. NIEUWSBLAD Welcome .Lion". jLaPerle „Simplex". Aanbevelend, Bij niet voldoening GRATIS inruiling. Botermarkt N 108, Magazijnen O 69a.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5