Oorlog tusschen Japan en Rusland. bliksem in katoenschuren, waardoor een groote katoenvoorraad verbrandde. Te Galata is Zaterdag een voornaam en rijk Armeniër, Apik Effendi Oundjeau, leverancier van de ministeries van Marine en Oorlog, door middel van vier revolverschoten gemoord. De dader, de Armeniër Vartan, werd in hechtenis genomen en verklaarde, dat de oorzaak van de misdaad school in de weigering van den vermoorde om hem een schuld van 15 Turksche ponden te betalen. Algemeen heerscht echter de meening, dat de aanslag gepleegd is op bevel van een revolutionair comité en vooral daarom brengt de moord groote opge wondenheid teweeg. De onderzoekingen en inhechtenis neming te Smyrna houden aan, omdat de politie nog naar 35 bommen zoekt, die volgens de bekentenis van aange houden personen hier en daar zijn ver stopt. Zelfs in het regeeringsgebouw zoekt men naar medeplichtigen omdat daar een bewaarplaats voor bommen was klaargemaakt. In Armenische win kels zijn uniformen en priestergewaden in beslag genomen, die als vermomming voor de plegers van aanslagen bestemd waren. Uit de gevonden briefwisseling is gebleken, dat de aanslag op 10 Sep tember moest plaats hebben. Tenge volge van de getroffen maatregelen vreest men niet meer voor onlusten van de verbitterde Mohammedanen, maar handel en crediet lijden zeer on der de heerschende onrust. Er zijn 150 man naar Magnesia ge zonden, waar de Mohammedanen de Armeniërs te lijf wilden. Mogelijk heeft de bedreiging der vreemde consuls met het ontbieden van oorlogsschepen goed gedaan. Van de drie ziektegevallen, voorge komen tusschen 16 en 24 dezer op Russische houtvlotten op den Weichsel tusschen Torn en Kulm, zijn er volgens den Reichsanzeiger twee herkend als gevallen van cholera. Het derde is nog niet vastgesteld. De Duitsche regeering heeft uitbreide maatregelen genomen om het gevaar te bezweren. Volgens een later bericht zijn er sedert 16 dezer reeds 7 personen door cholera aangetast, waarvan er 3 zijn bezweken. De gevaarlijke epidemie van hersen- vlies-ruggemergsontsteking in de pro vincie West-Pruisen wil maar niet wij ken. Met het koelere weer is zij opnieuw verergerd. De Pruisische regeering heeft nu dr. Kirchner naar Dantzig gezonden, om nauwkeurige inlichtingen over de uitbreiding van de ziel jB te verkrijgen. Te Schwochel, in iet vorstendom metje Lubeck, zijn tengevolge van de instorting van een brandend huis ne gentien menschen onder de brandende puinhoopen bedolven. Twee bleven er op slag dood, de zeventien andere zijn zoo ernstig gewond dat men voor hun leven vreest. De hongersnood in Spanje duurt nog steeds voort en wordt met den dag erger. Het volk is wanhopig, kan niet in toom gehouden worden, plundert en steelt, waar het de kans schoon ziet. Te San Pojo heeft de uitgehongerde menigte weer de bakkerswinkels geplunderd. De al cade van Nebrys seinde den gou verneur der provincie dat hij niet bij machte was, de hongerigen, die heele dagen voor het stadhuis bijeen stonden en om brood en werk vroegen, te helpen. Hij wist niet wat te doen. De ellende is onbeschrijflijk. Over den opstand in Duitsch Oost- Afrika seint de commandant van de „Bussard" Kolonel Paasche verraste op marsch naar Mtansa de opstandelingen bij Kipo, die juist van plan waren naar Kowoni op te rukken. De vijand was ongeveer 1000 man sterk, waarvan de helft met geweren bewapend waren. De vijand liet 73 dooden op den noordelijken oever van de Roefiji achter; velen verdronken. De overigen vluchtten naar den zui delijken oever van de Roefiji. Volgens een nader telegram van den bevelhebber, breidt de opstand zich in het zuiden van Oost-Afrika uit tot het district Lindi. De stad Lindi zelf moet bedreigd zijn. De „Bussard" is naar Sadani ge stoomd, daar in Oesegna de bevolking op geruchten, dat tegen den opstand in het zuiden alle troepen en de „Bus sard" gebruikt werden een onrustige houding hadden aangenomen. De gevolmachtigden op «le vre«Iescoiifereiitïe te Ports mouth zj|n het l)ins«lag over alle punten eens geworden, zoodat de vrede tusschen Japan en Ruslan«l thans ver zekerd is. Japan heeft in bijna alle nog han gende kwesties toegegeven. Het heeft Ruslands laatste mededeeling, dat er geen schadevergoeding zal wezen en de verdeeling van Sachalin zonder beta- taling of teruggave van geld zal ge schieden, aangenomen. Japan heeft ook toegegeven in de kwesties van de ge- interneerde oorlogsschepen en de be perking van Ruslands zeemacht in het Verre Oosten. De overeenkomst betreflende Sachalin verplicht beide landen, het eiland niet te versterken, noch het voor strate gische doeleinden te gebruikentevens bindt zij Japan om de Straat van La- perouse niet te versterken tusschen Sachalin en Hokkaido. Sato heeft uit naam der Japansche gevolmachtigden de volgende verkla ring openbaar gemaakt: De kwesties van de bestemming van Sachalin en de schadevergoeding zijn van beginne af vraagstukken geweest, waarover een volstrekt verschil van in zichten bestond. Deze beide punten hebben herhaaldelijk de conferentie met mislukking bedreigd. Maar Z. M. de keizer van Japan, gehoor gevende aan de geboden van humaniteit en bescha ving, heeft in den geest van volmaakte verzoening en in het belang van den vrede, de gevolmachtigden gerechtigd, de kwestie van de teruggave der kosten te laten vallen, en in de verdeeling van Sachalin toegestemd op voorwaar den, die voor beide partijen aannemelijk zijn. Daardoor heeft hij 't mogelijk gemaakt het gewichtige werk der confe rentie tot een goed einde te brengen. Volgens het ter conferentie verhan delde zal het vredesverdrag in hoofd zaak de volgende punten omvatten: 1. Rusland ontruimt Mantsjoerije (ook Japan trekt zijn troepen uit dat land terug). 2. Mantsjoerije wordt aan China te ruggeven. 3. Japan neemt Rusland's pachtver- drag over betreffende Liao-tong. 4. Port-Arthur en Dalni worden aan Japan afgestaan. 5. Rusland geeft den spoorweg naar Port-Arthur prijs, maar behoudt de lijn over Charbin naar Wladiwostok. 6. Het zuidelijke deel van het eiland Sachalin wordt aan Japan afgestaan. 7. De Siberische kustwateren worden voor de Japansche vischvangst open gesteld. 8. Rusland erkent Japan's protecto raat over Korea. Toen het bekend werd dat de vrede gesloten was, speelden zich te Ports mouth tooneelen van wilde blijdschap af. Mannen wierpen hun hoed in de lucht en schreeuwden, vrouwen ween den. De gevolmachtigden hebben hun kei zer .voorgesteld dadelijk een wapen stilstand te sluiten. Door heel de Vereenigde Staten uit men zijn bewondering voor de houding van Roosevelt, aan wien de overeen komst, naar men erkent, hoofdzakelijk te danken is. Toen het bericht zich verspreid had werden de kerkklokken geluid. Er zijn nog vele andere teekenen van de open bare vreugde. Re toestand ui RuslasitS. Reuter meldt uit Odessa: De regee ring legt beslag op al het rollende spoorwegmaterieel, ten einde te kunnen voorzien in den hongersnood in 28 gouvernementen van Midden-Rusland. De oogst in Zuid-Rusland is al niet veel beter. Intusschen zit men zonder materieel voor het vervoer van het graan, opge stapeld langs den zuider-spoorweg. Op den zuidwester-spoorweg alleen blijven 18.340 wagenladingen liggen. De graanuitvoerhandel in de Zwarte Zeehavens is geheel verlamd. De uit- voerhuizen van Odessa, Nikolajef en Rostof doen geene aankoopen meer ten platten lande en men voorziet een ge vaarlijke crisis. Tarwe en rogge worden nu reeds duurder verkocht te Odessa dan te Londen. De correspondent van „Politiken" te Libau schrijft: „Nadat de landheeren uit den omtrek hun vrouwen en kinderen te Konings bergen in veiligheid hadden gebracht, zijn zij teruggekomen. Zij hebben op hun landgoederen volk om zich verza meld en op vele plaatsen beginnen zij tegen de boeren een geregelden krijg te voeren. Vluchtelingen, die te Riga en hier te Libau zijn aangekomen, ver tellen dat de edelen, aan de spits hunner vrij scharen, op de landwegen rond trekken en alle voorbijgangers die er armoedig gekleed uitzien en een wapen dragen, afmaken". De verhalen van deze vluchtelingen lijken sterk gekleurd. Het schrikbewind van de oproerlingen in de Oostzee- provincies moet wel ernstig zijn, maar dat de landedelen hun leve en have in nog grooter gevaar zouden gaan brengen door nu ook zelf aanvallend op te treden, is minder waarschijnlijk. De gouverneur-generaal van Koer land maakt bekend dat de troepen voortaan zonder voorafgaande aanma ning op alle samenscholingen zullen schieten en ook op wielrijders, die niet op de eerste aanroeping stilhouden. Tijdens de kermis te Lihoska in het district Werchnedneprowsk is een groote menigte boeren op de kramen aange. vallen en heeft beestachtig huiisgehou. den. Bij de plundering op groote schaal werden de kooplui deels vermoord deels verminkt, de meesten werden de oogen uitgestoken en de ooren afgesneden. Toen kozakken aankwamen tot herstel der orde, was het dorp grootendeels verwoest. In het dorp Inchadeedsjara in den Kaukasus zijn ernstige onlusten uitge broken. De boeren wreigerden een deel van hun oogst aan hun landheeren af te staan. De kozakken werden ontboden en vuurden op de verzamelde boeren, die gewapend waren met knuppels en hooivorken, waarbij volgens een amb telijke opgave 19 man gedood en gewond werden. Volgens een ander bericht zijn er 70 omgekomen. IMaalselIjk Nieuws. HEUSDEN, 30 Augustus. Het Koninginnefeest is alhier druk in voorbereiding. Een muziekkiosk is reeds op de Vischmarkt opgesteld en een groot aantal personen heeft zich aangemeld voor den wedstrijd piet versierde fietsen en sportwagens. Ook de deelname voor de verschillende wedstrijden heeft de verwach ting verre overtroffen. Wanneer het weder nu maar medewerkt, zullen we een recht geanimeerd feest hebben. De heer Braams Jr. behaalde te Breda de acte voor hoofdonderwijzer. WERKENDAM. Zondag a.s. hoopt in de Ger. Kerk A alhier op te treden den WelEerw. heer Mulder, predikant te Strijen. DUSSEN. De nieuwe kerk van de Christelijk-Gereformeerde Gemeente nadert hare voltooiing. Neemt men in aanmerking, dat de financiën niet ruim waren, dan moet men toch zeggen, dat het een alles zins keurig gebouwtje is. Binnen een paar weken zal ze reeds in gebruik genomen worden. Alhier doen zich enkele gevallen van typhus voor, doch gelukkig zonder doodelijken afloop. Met de werkzaamheden tot het bou wen eener bijzondere Gereformeerde School is men reeds begonnen. De tijd zal dus wel niet ver meer zijn, dat onze gemeente met een bevolking van ruim 3100 zielen, 6 scholen tellen zal, n.l. 3 openbare en 3 bijzondere. De feestdag, die reeds langen tijd wachtende was, nadert zeer snel. Donderdag a.s, zal de 25ste verjaardag van H. M. de Koningin op eene zeer luisterrijke wijze gevierd worden. Allen, zonder onderscheid, werken mede, om die dag zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. De fanfare „Wilhel- mina", waarvoor reeds eene prachtige kiosk op het feestterrein gereed wordt gemaakt, zal het feest opluisteren door hare muziek, terwijl de heer J. van Dijk, pachter van het buffet, zal zorgen, dat de inwendige mensch geen gebrek behoeft te lijden. Voor de verschillende volksspelen zijn schitteren de prijzen uitgeloofd, dank zij de geldelijke steun, welke de commissie van de ingeze tenen mocht ontvangen. Indien nu het weer wat meewerkt, dan verwachten wij een prettigen dag. HERPT, 28 Aug. Klaagt men op vele plaatsen over de veldmuizen, hier heeft men tot nog toe niet veel last van de scha delijke knagers ondervonden. Thans even wel begint men ze in de aardappelvelden en ook in 't weiland te bespeuren. Wat het graangewas, nog te veld staande beloofde, heeft nu het binnen is en hier en daar reeds gedorscht is, de uit komst bewezen. Tarwe en rogge waren goed in het stroo, wel een derde meer dan vorige jaren, doch de korrels in hoeveelheid en kwaliteit heel wat geringer. De haver brengt weinig op. SLEEUWIJK. A.s. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. H. Bogen uit Heilouw. VEEN. Door W. Visbeen te Heerle (Gld.) benoemd tot Gemeente veldwachter alhier, is voor deze benoeming bedankt. GENDEREN. De heer A. Boll is een zeldzaam kras persoon, van een man van 80 jaar. Hij maakte toch op een dag een tocht per fiets van hier naar Amsterdam, om een paar dagen later op dezelfde wijze terug te keeren. ANDEL, 29 Aug. De Weleerw. heer A. P. Lanting, predikant der Geref. kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Kruinin- gen. LAND VAN ALTENA. De zware regens, die veel schade doen, helpen tevens goed tot verdelging der massa muizen, die hier in de polders veel verwoestingen aanrich ten en nu bij honderden sterven. NEDERHEMERT. Zondag 1.1. was het juist 25 jaren geleden, dat Ds. Berkelbosch van den Sprenkel, thans predikant te Gouda, het predikambt alhier aanvaardde. Onverwacht verscheen Z.Eerw. met zijne Echtgenoote Zondag 1.1. bij den aanvang der voormiddag-godsdienstoefening in de Kerk aan de zuidzijde der gemeente, alwaar Prof. Dr. Baljon, eveneens een vroeger pre dikant dezer gemeente, zou optreden. Aangezien ook deze daarvan vooraf geen kennis had, wist de redenaar toch zijne preek zoodanig te wijzigen, dat zij werd eene gelegenheidstoespraak, waardoor de gemeente en vooral de 25-jarige jubelaris geheel onder den indruk werden gebracht, zoodat Ds. B. v. d. Spr. van zijne plaats opstond en alsnn ook eene genotvolle toe spraak tot zijne oud-gemeentenaren richtte. Nadat ten slotte de gemeente den oud predikant staande had toegezongen, ein digde deze kerkplechtigheid, om plaats te maken voor eene hartelijke begroeting van de zijde der gemeentenaren, die allen de aangenaamste herinnering aan de familie Berkelbosch v. d. Sprenkel hadden bewaard. Siinneiilaiid. Men bericht aan de N. R. Ct., dat de minister van oorlog met den meesten ernst onderzoekt, op welke posten der begrooting aanzienlijke besparingen zijn aan te brengen. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen de volgende, van Maan dag en Dinsdag gedagteekende telegram men van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, betreffende het ge wapend optreden in Zuid-Celebes. I. Voorzieningen voor het landsbe stuur van Boni zijn door den gouver neur van Celebes getroffen. Majoor Anten met standplaats Watampone is voor- loopig civiel gezaghebber. De Vorst is uitgeweken naar Sidengring. Onze troe penmacht is te Pampanoea, vanwaar de aanvang van de actie tegen Wadjo, Soppeng en Lamoeroe geschiedt. De bevolking is vredelievend. De bezetting van Parepare is opgerukt naar Masepe. II. De troepenmacht van Parepare uitgerukt, ontmoette heftigen tegenstand en vermeesterde verschillende stellingen. De vijand heeft 30 dooden en gewon den, veel wapens en voorraden achter gelaten. Doorgerukt naar Pabarassang. Onzerzijds werden gewond 2 officieren, 1 Europeesch en 8 Amboineesche min dere militairen. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Troepen Paré Paré forceerden kloof Pabarassang. Vijand bood hardnekkigen weerstand en leed zware verliezen. Luitenant De Groot zwaar, luitenant Van Helsdingen en 9 minderen licht gewond. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: In een vergadering van den gouver neur Kroesen met den hadat en hon derd hoofden is de betaling van f 70,000 oorlogsschatting aangenomen6 maan den lang zal er een hoofdgeld van 5 gulden worden gehevende slavernij is afgeschaft. De vorst is naar Tjitta gevlucht. Het blad teekent hierbij aan: Hiermede is nu aan de voornaamste eischen voldaan, daar de heffing van het hoofdgeld onzerzijds wel zal betee- kenen, dat wij de belastingheffing in eigen hand nemen. Tjitta is een plaats, in het Noord westen van Boni nabij de grens van Soppeng gelegen. Bij opdrijving zal de vorst waarschijnlijk wel naar Soppeng vluchten, maar ook Lamoeroe is van daaruit te bereiken. De bekendheid met de verblijfplaats van den vorst duidt op een goed werkenden spionnendienst. Dit is van belang. Bij Kon. besluit van 25 dezer is aan den gouverneur van Suriname, C. Lely, op zijn verzoek, met ingang van 12 Sep tember, eervol ontslag als zoodanig ver leend, onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten door hem in die be trekking bewezen. Eenigen tijd geleden maakten zich drie jongelingen te Oosterbeek op, om een rondreis te doen door verschillende Europeesche landen. Zij trokken er op uit met een woonwagen en trachtten door hun muzikale gaven zich levens onderhoud te verschaffen. Aanvankelijk ging alles naar wensch, doch op den duur viel het zwerversleven, ook wat het financieele aangaat, niet mee. Een hunner, van beroep bakker, vatte zijn ambacht weer op en is thans werkzaam in België, nabij de Fransche grenzen, terwijl de beide anderen zijn terugge keerd. Uit Katwijk-aan-Zee wordt aan het Leidsch Dagbl. geschreven: Zaterdagmiddag had alhier aan het strand de beproeving plaats van de red- dingslijnen van de N.- en Z.-H. R.M., in tegenwoordigheid van een der be stuursleden en vele belangstellenden. Over het algemeen bleek het noodige allertreurigst slecht in orde te zijn. Tusschen het afvuren van een eersten en een tweeden pijl verliep ongeveer een uur, en als we daarbij nog in het oog houden, dat deze proef natuurlijk onder de meest gunstige omstandig heden plaats had, dan vragen we ons niet zonder zorg af, hoe het gaan moet, wanneer dit plaats moet vinden bij nacht onder storm en regen, met heel wat minder kalme menschen. We twij felen dan ook niet, of in een en ander zal ten spoedigste voorzien worden, In den laatsten tijd kwam het bij herhaling voor, dat op een der onder officierskamers der infanteriekazerne te Deventer geld ontvreemd werd. Men was er van overtuigd dat de schuldige een der bewoners moest zijn. De ser geant K., die nog al eens geld miste, had op een gulden de O van „God" van het randschrift weggesneden, het geldstuk op de oude plaats geborgen, en den cantinehouder verzocht erop te letten wie het in betaling gaf. De gul den werd gestolen en de sergeant D. gaf het geldstuk in de cantine uit. Hij viel door de mand en legde een volle dige bekentenis af. Hij is naar den krijgsraad te Leeuwarden overgebracht. Gisteren bracht het Koninklijk echt paar een bezoek aan Vlissingen ter inwijding van twee oude kanonnen, welke naast het standbeeld van De Ruijter zijn opgesteld. Deze kanonnen behoorden vroeger aan de vloot waarmede De Ruijter in de Middellandsche Zee een slag leverde, bij welke slag hij zoodanig gewond werd, dat hij aan de gevolgen er van overleed. Zoo men weet, zijn deze kanonnen, na twee en een halve eeuw onder water gelegen te hebben, eenigen tijd geleden in de straat van Messina opgevischt en naar Nederland overgebracht, waarna besloten werd deze vuurmonden naast het standbeeld van den admiraal te plaatsen. Niettegenstaande het slechte weder was er veel volk tegenwoordig en reed het koninklijk echtpaar in een open rijtuig naar de Rotonde, ter inwijding van de kanonnen. Hier sprak H. M. de volgende rede uit Officieren, Onderofficieren en Sche pelingen van de Koninklijke Ma rine! Wij allen zijn hier te zamen gekomen om hulde te brengen aan ons roemrijk verleden, dat zeker niet het minst in den persoon van admiraal De Ruijter voortleeft in ons aller harten. Wij staan aan den voet van het gedenk- teeken van hem, die tot de grootsten onzer zeehelden behoorde, die de woorden: „ik wil mijn leven wagen waar de Staten hunne vlag betrouwen" eens door hem gesproken, door de daad heeft bevestigd, waar hij voor het vaderland zijn leven liet, ten ge volge van de bekomen wonden in den slag van Messina. De hulde, hem toegedacht door de plaat sing bij zijn standbeeld van een tweetal vuurmonden, behoord hebbende aan de admiraliteit, is voorzeker de meest gepaste en eervolste, welke men dezen grooten vloot voogd had kunnen brengen. Deze kanonnen, welke eertijds deel uit maakten van de bewapening van de be wapening van de vloot der Zeven Gewes ten, zijn destijds voor ons in de Middel landsche Zee verloren gegaan en hebben meer dan twee eeuwen op haren bodem gerust. Door de Zeeland onlangs op hare thuis reis medegevoerd, kon hun geen betere bestemming worden toegewezen, dan den zeeheld te eeren, die, dank de onverbeter lijke toewijding zijner onderbevelhebbers, in het wellicht moeilijkste tijdperk in de geschiedenis van het Nederlandsche volk, zooveel bijbracht tot redding van het te land en ter zee bedreigde vaderland. Moge deze dag bij u allen, die tot de Nederlandsche zeemacht behoort, de her innering verlevendigen aan het overwegend aandeel, dat onze oorlogsvloot gehad heeft aan de wording en de grootheid van het Nederlandsche volk, dat zijn vlag met Gods hulp steeds door die vloot met eere zag hoog houden, zoowel in tijden van oorlog, als in de dagen van vrede. Ik acht mij gelukkig de scheepsmacht in oogenschouw te nemen, welke hier op de reede ligt, en onder welke zich de di visie bevindt, welke in het vaderland is teruggekeerd na inspannenden en langdu- rigen dienst in onze koloniën, en waarvan de bemanning zoovele blijken van onver- moeiden ijver en van toewijding heeft ge geven. Deze heeft opnieuw bewezen, dat nimmer tevergeefs een beroep kan worden gedaan op de voortreffelijke plichtsbetrach ting der zeemacht, waarvan zoo menige bladzijde uit de geschiedenis van onze over- zeesche bezittingen getuigt en die van haar vaak zware offers vorderde. Een plichtsbe trachting, welke mij met rechtmatigen trots vervult en mij de overtuiging schenkt, dat de roemvolle traditiën onzer zeehelden en hun geest van gehoorzaamheid, voortvarend heid en moed in u voortleven. Met het oog op God gericht en bouwen de op uw toewijding, zie ik met vertrouwen de toekomst van ons vaderland tegemoet. Na afloop hiervan begaf het Vorste lijk echtpaar zich aan boord van het pantserdekschip Utrecht om daarmede een tocht naar de op de reede liggende schepen te maken. Ondanks den hevigen wind en de stortbuien bleef H. M. met de Prins op de commandobrug vertoeven en hoewel 't eerst het plan was om langs de kust te stoomen en aan den Hoek van Holland binnen te loopen, wist de schout-bij-nacht H. M. te overtuigen, dat het met zulk een weer een roekeloos waagstuk zou zijn. Daarom werd terug gestoomd en vertrok het Vorstelijk echtpaar om drie uur per extra trein weer naar Het Loo. De aan de Schelde gebouwde onder- zeesche torpedoboot heeft tegelijk op de rede manoeuvres gehouden. De Ko ningin en Prins Hendrik volgden met belangstelling de manoeuvres, uitge- gevoerd onder leiding van den luitenant

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2