„Twee honden vechten om een been, de derde liep er snel mee heen". En geland en Frankrijk zijn tegenover Duitschland sterk, maar het is de vraag, welken koers Rusland kiezen zal. Zal het Frankrijk als bondgenoot loslaten, omdat de republiek met En geland samen gaat, dat zijn alliantie met Japan vernieuwde, zal het dan toenadering zoeken tot Duitschland om een tegengewicht te hebben in Europa, ook in verband met Amerika? Er schijnt een groot vraagteeken bo ven de kaart van Europa te hangen. Het antwoord moeten wij afwachten. koninginnedag te Heusden. Het feest van 31 Augustus behoort weer tot het verledene; doch wij ver trouwen, dat het bij een ieder de aan genaamste herinnering heeft achter gelaten. Was men Woensdagavond nog zeer beducht of het wel zou kunnen door gaan, met het oog op het weder, Don derdagmorgen kwam het oranjezonnetje door en allen twijfel was verdwenen. Reeds vroeg in den morgen duidden de kerkklokstoonen op het gewicht van den dag, opgevolgd door de vroolijke vaderlandsche airtjes van het carillon, die zich beide bij afwisseling deden hooren. Ten elf ure begon het feest met een wedstrijd van versierde heeren- en da mesfietsen, sport- en kinderwagens. De commissie had zeker niet durven verwachten, dat de mededinging daar toe zóó groot zou zijn. Niet minder dan 14 fietsen en 14 sport- en kinderwagens waren ter mededinging opgekomen. Het was een genot die bonte collectie van nabij te beschouwen, waarvoor kosten noch moeite was ontzien. Ook het uitdenken van de verschillende idéés verraadde de vindingrijkheid van de deelnemers. Onder de fietsen trok bijzonder de aandacht eene van de jongcjuffr. Hon- coop, keurig georneerd met bloemen in nationale en daarna in stadskleuren; een zwanenridder, door den heer J. Engelen uitgevoerd, was zeer kunstig vervaardigd. De berijder, als ridder gekleed, zat op eene zwaan met beweeg bare vlerken en wist den langen hals steeds alle wendingen te geveneen stoomboot door 2 matroosjes bereden (de jongejuffr. M. de Hart en W. Tim mermans); een zeilschip door den heer Doedijns en de jongejuffr. Reas; een prieel door den jongenheer Chr. van Rijswijk en een dito door mejuffr. E. van Adelberg bereden; een versierde fiets met monogram door den heer Böllinger en een dito door de jonge juffr. Maria Vos, verder eene zwaan door mejuffr. M. de Wied en een zeil schip door den heer P. Verheij en keu rig versierde fietsen door de jongejuffr. Reckleben en den jongenh. Van Baak bereden, trokken allen de meeste at tentie, hoewel elke andere toch op zich zelf ook smaakvol was uitgevoerd. De jury had dan ook eene zeer moeilijke taak. Onder de sport- en kinderwagens, die we, om niet te uitvoerig te worden, niet allen kunnen vermelden, trok de bizondere aandacht een versierde sport wagen met een hond er voor van den heer Baijens; een bokkenwagen, geheel met levende oranje bloemen afgezet, bestuurd door den jongeheer Verhoeven; een sportwagen voorstellend een ooie vaar met een lief kind er in (de be kende voorstelling); fijn afgewerkte ver siering bij die van de jongejuffrouwen Friedli, Hilwig, Duijster, Van Diessen en den jongenheer Van Everdingen.I De meeste lachlust werd echter opge- j wekt door een ouderwetsch en versierd boerenkinderwagentje, meteen boeren kind er in. De bestuurster (de jonge juffr. E. Vermeulen) was als een boerin- netje gekleed, met een mutsje op en speelde haar rol uitstekend. Ook hier- j van zouden we nog een halve courant kunnen vullen, wanneer we bij elke inzending, die op haar beurt lief was, afzonderlijk moesten stilstaan. Iets moeten we er echter nog aan toevoegen, n.l. dat de vindingrijke geest van de heeren Engelen, schilders, de idéés hadden uitgedacht en uitgevoerd van den Zwanenridder, de Ooievaar en de stoomboot „Heusden Vooruit". Ze hebben zoowel van het een als van het ander alle eer. We moeten ons verslag gaan bekor ten, want we zijn nu pas tot des mid dags 12 uur gevorderd, toen alles een uur geschorst werd, om deelnemers en bezoekers in de gelegenheid te stellen den inwendigen mensch te versterken. Ten 1 ure verzamelde zich de feest stoet op het Burchtplein, bestaande uit fietsen, sport- en kinderwagens, meisjes schoolkinderen, Feestcommissie, fanfare H. Familie, jongens-schoolkinderen en deelnemers aan de verschillende ver makelijkheden. Ten stadhuize werd halt gehouden en door den voorzitter der Feestcom missie de gelukwenschen overgebracht, namens Heusden's burgerij, aan den gemeenteraad, die daarvoor zich had opgesteld. Een telegram, in denzelfden geest opgesteld, werd aan Hare Majes teit de Koningin verzonden, waarop het volgende antwoord inkwam: Veerman, Voorzitter Feestcommissie, Heusden. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op hoogst dorzelver oprechten dank te betuigen voor gelukwenschen en zegenbede. Adjudant van dienst, SCHIMMELPENNINCK. De tocht werd verder op de aange geven wijze voortgezet, om zich op het feestterrein, op de Vischmarkt, te ont binden. Nadat de prijzen aan de winners van fietsen en sport- en kinderwagens door de jury waren uitgereikt, begonnen de kinderspelen, waarvoor zich een hon derdtal kinderen had opgegeven. Door goede leiding en ze groepsgewijze op te stellen, waren deze spelen, die veel belangstelling hadden, ten 4 uur afge- loopen, om nu plaats te maken voor volksspelen op de Botermarkt. Het mastklimmen, naar prijzen in geld, trok veel belangstelling. Het hardloopen met hindernissen wekte al- gemeene hilariteit op, eveneens het tonsteken en lijntrekken. Alles ging zeer ordelijk toe, onte vredenen waren er niet, als ze geen prijs konden bemachtigen. Een lichtstoet gaf 's avonds weder eene opgewekte levendigheid. Honder den namen er aan deel, voorzien van lichtgevende lampions. Na ontbinding op de Vischmarkt gaf de Fanfare, die zich den geheelen dag zoo dapper had gekweten van de op dracht, verschillende nummers ten beste. De woorden van dank haar openlijk toe gebracht door den heer Reckleben en den Voorzitter, waren dan ook ten volle verdiend. Ten elf uur des avonds was alles begon te veranderen, was hij gedaald in het naburige Veen ten circa 3 uur. Zijn ballon was onbeschadigd en in de mand verpakt, die nu met een voertuig naar de stoomtram alhier werd gebracht, waarmede hij ten 5.22 weder vertrok, om des avonds Amsterdam te bereiken. Het was een Hollander. Onlangs lazen we in de bladen, hoe iemand uit Haarlem een ouden vriend had ontmoet, die na verschillende betrekkingen te hebben ge had, zich ten slotte te Parijs op de lucht vaart had toegelegd. Hij werd toen genoemd de eenigste Hollandsche luchtschipper. Dit moet dan ook beslist dezelfde zijn. Hoewel het weder Woensdag gedu rende den dag vrij onstuimig was, toch was er ten 1.30 in den namiddag een half uur dat de zon doorkwam en de zonsverduis tering zeer duidelijk viel op te merken. De schijf had toen circa een derde van het geheel. Hare Majesteit de Koningin heeft ver leend de vegunning tot het voeren van het Koninklijk Wapen aan L. J Veerman alhier. Gedurende de maand Augustus is alhier 180.7 m.M. regen gevallen, waarvan 118.7 m.M. op de laatste vijf datums. Aan tal neerslagdagen bedraagt 18. WERKENDAM. Dinsdag a.s. ver gadert de Raad dezer gemeente tot liet benoemen van een wethouder en 't be handelen eener melkverordening, ter wijl tevens verslag zal worden uitge bracht over de gemeente rekening. BIESBOSCH. Op den polder „Kijf hoek" is een kind van den landbouwer O. Groeneveld, in 't vuur gevallen en of An u j T-i dusdanig gebrand, dat de hulp van den afgeloopen. Alles had een recht vroolijk mnpaf' wnrrlAn en ordelijk verloop. De Heusdenaren hebben weder getoond, dat zij feest kunnen vieren. Zij weten te genieten geneesheer moest worden ingeroepen. SLEEUWIJK. Door onbekende oorzaak ontstond Donderdagavond te zonder tot baldadigheid over te slaan.half negen brand in het onderhuis van Hoewel het feest bij uitstek is ge- de woning van den koopman J. de slaagd en allen en ieder daaraan mede- M. Alle bewoners waren bij het uit werkte, heeft de politie geen enkele breken afwezig. De vlammen grepen maal handelend behoeven op te treden, zeer snel om zich heen, zoodat van den Laat ons nog eens herhalen, wat we inboedel niets gered kon worden. Alleen gisteren steeds vernamen: Lang leve onze KoninginLang zal ze leven ilieuws. de hond en de kar konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. Behalve de inboedel zijn ook nog ruim 25 ko nijnen verbrand, benevens een vrij aan zienlijke som gelds. Gelukkig is alles, hoewel laag, verzekerd. De spuit uit IIEUSDEN, 2 September. dit .deel der gjmeento wm spoedig aan- ,Ir tt wezig en goot een flinke straal water Woensdagavond werd in de Ned. Herv. in de vlammen, terwijl die uit de Werken Kerk alhier een concert gegeven, dat als ontboden was om de nabij gelegen huizen inleiding zou dienen tot den verjaardag te bewaken. Te ruim 10 uur was men van Hare Majesteit de Koningin. De heer het vuur meester. Geen wonder dat Van Heusden, organist, had de inwoners velen, ook uit het naburige Werkendam, uitgenoodigd hiervan gratis gebruik te dit voor onze gemeente gelukkig zoo maken, waaraan zeer gaarne werd voldaan, zeldzame schouwspel gadesloegen. Een zeer groot publiek was opgekomen Advokaat, vroeger We konden den geheelen avond niet tegen- onderwijzeres aan de openbare school woordig zijn, omdat onze aanwezigheid ook {dhier heeft met goed succes examen elders werd gevraagd, daarom nemen we a eSr voor c e 100 c a gaarne over wat de Prot. N. Brab. hiervan Predikbeurten op a.s. Zondag. zegt. (Alleen willen we even aanstippen, Ned Herv. kerk voorm .Ds. Bogers i T u x Ttr-ii. i n nr rf uit Hellouw, nam. Ds. Visch. dat we het „Wilhelmus" door Meiuffrouw A. Wuister hoorden zingen, begeleid door Dne raad dezer gemeente verga- dert a.s. Dinsdag 5 beptember, des voor orgel en viool, dat ons een zeer aangena- middagg te 10&uur r men indiuk gaf.) Met genoegen melden we, dat onze De heer Van Heusden is een meester op ere p*edik*nt, de WelEerw. Heer het orgel; zfjn fantasie over „Wien Neer- G 0 W_ v. Geytenbeek, voorzitter van landsch bloed" en de „Benédiction nuptiale" provinciaal kerkbestuur van Noord van St. Saëns werden zeer artistiek uitge- Brabant en Limburg, door Hare Ma- voerd. De heer Hijmans uit Gorinchem, jesteit is benoemd tot officier in de bezorgde ons in „Traumerei" en „Abend- orde van Oranje Nassau, lied" veel muzikaal genot. Hij toonde een ALMKERK. In de Ned. Herv. kerk zeer goed Violist te zijn. Uit bescheiden- zs\ a s. Zondag optreden, de voorlaatste heid noemen we den naam der zangeres leeraar dier gemeente, ds. J. C. Prins niet, wier lieve stem zoo mooi, zoo vol, te Geldermalsen. zoo plechtig door het aloude gebouw weer- Ds. W. Bosch alhier komt met klonk. ds. N. G. Kapteyn te Werkendam voor Wat waren de liederen van Valerius in op het drietal voor predikant der Geref. overstemming met de omgeving. Vooral kerk te Urk, de bede: „Heere, keere van ons at" werd GIESSEN. Bij de op gister alhier zeer mooi gezongen, evenals „Soet Vogellijn gehouden publieke verhuring van bouw- waar bleef uw lied". Ook in het „Wilhel- landen toebehoorende aan de Neder- mus van Nassouwe", begeleid met viool duitsche Plerv. kerk en aan de Diaco- en orgel genoten we van haar voordracht, nie-armen van Giessen, was de opbrengst Ten slotte een quatre-mains op het orgel Iets mmder dan de vonüe J«®n- van de heeren Van Heusden en Van den GAMEREN. Op een ongekende wij- Berg. Dit stuk maakte een diepen indruk. ?e worden de kippenhokken van hunne TT bewoners beroofd, welke hier en daar Onze hulde aan den heer V van Heus- dood en versclieurd worden teruggevon den, die nooit moeite noch kosten ontziet, den Ook den afgeloopen nacht was ons een avondje van kunstgenot te schen- een van de ergste, verscheidene kippen ken. en kalkoenen werden, sommige 10 a 15 Op Zondag 3 Sept. a.s. des namiddags minuten van hun hok, gedeeltelijk be- ten één ure zal de Vereeniging 's-Hertogen-1 graven teruggevonden. Niets anders bosch Belang" op de terreinen bij het Oud- ^ordt van deze vernielzucht verdacht Station te's-Bosch een Concours Hippique r os oopen^ e gn AALST (Gld.) Donderdagmiddag maakte het fanfarecorps „Prins Hen geven. De deelneming is zeer groot zoowel in j haren de afdeelmg Rij- en Springpaarden, als in Directeur den heer R. van Oosterwijk die voor Rijtuig- en Landbouwpaarden. ^er ge]egenheid van Koningins verjaar- Indien het weder medewerkt bestaat er geen dag een wandeling door het dorp. Veel twijfel of het welslagen van het Concours publiek maakte deze wandeling mee; is even als vorige jaren verzekerd. er mag gezegd worden, dat dit jeugdig Een woord van opwekking is overbodig, corps reeds goede vorderingen maakt. „Hippique" is voldoende om elk liefheb- WOUDRICHEM. In de vergadering ber van paarden en sport als het ware te electriseeren. Ze zullen wel zorg dragen er bij tegenwoordig te zijn. Gisteren arriveerde alhier een heer in van den Gemeenteraad op Dinsdag 29 Aug., waren afwezig de heeren Daim, Kolen en Van Vugt. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goed- de uniform van Aëronout, die mededeelde trekeurd dat hij te Haarlem des middags te 12 uur Ingekomen stukkenvan Gedeputeer- was opgestegen in de bedoeling om in de de staten een missive, waarbij de aan- riohting Luik te-dalen. Aangezien het weder slag in den hoofdelijken omslag van den lieer Dr. A. W. van Toorenenber- gen belangrijk wordt v rminderd. Van Gedep. Staten een besluit, waar bij, gelet op art. 34 der gemeentewet, vernietigd wordt het besluit van den raad der gemeente Woudrichem van 8 Augustus 1905, tot niet toelating van den heer P. Verhagen als lid van den raad der gemeente, en de toelating van den heer Verhagen als lid van den raad der gemeento bevolen wordt. Een en ander is gegrond op het oordeel van Gedep. Staten, dat de heer Verhagen gedurende de laatste 12 maanden zijn werkelijke woonplaats binnen deze ge meente ook heeft gehad. De voorzitter merkt op dat de be spreking over dit onderwerp door hem beschouwd wordt als het tweede deel van het onderzoek der geloofsbrieven en hij dus, op grond van art. 32 der gem. wet, 't tijdelijk presidium opdraagt aan den heer De Bosson en de verga dering verlaat. De heer De Bosson opent nu de discussie, waarna de heer Schaap voorstelt het besluit van Ged. Staten niet aan te nemen, doch de uit spraak in dit punt te laten doen in het hoogste ressort. De hoer Roomer vraagt nu of de raad geen bewijs zal afleggen van groote domheid, door het besluit van Ged. Staten niet te achten en in hooger beroep te komen bij de Koningin, daar toch de raad den heer Verhagen ook aangeslagen heeft in den hoofdelijken omslag, en ook zelve daarmede bewe zen heeft, den heer Verhagen te achten inwoner der gemeente te zijn. De heer De Bosson kan in deze geen domheid zien, zegt verder nu niet ten halve te willen blijven zitten, en dat ook ieder niet even wijs is, terwijl het goed komediespel kan zijn, dat de doch ter van den heer Verhagen hier ge trouwd is. De heer Wierckx verklaart, na het gezegde van den heer Roomer, met zijn stem omtrent het voorstel van den heer Schaap te twijfelen, doch zal met het oog op zijne houding in de vorige vergadering, zichzelf gelijk blijven en het voorstel steunen. De heer De Bosson brengt nu het voorstel Schaap in stemming, hetwelk met drie stemmen voor en een tegen wordt aangenomen. Na eenige zaken van ondergeschikten aard, wordt door den inmiddels binnen gekomen voorzitter de vergadering ge sloten. DUSSEN, 1 September 1905. De feestdag, waarnaar reeds lang reikhalzend uitgezien is, ligt achter den rug. Heerschte er eene eenigszins gedrukte stemming onder de bevolking de laatste dagen door den aan houdende regen, toen Donderdag-morgen de zon vroolijk scheen, waren alle zorgen verdwenen en toog men opgewekt naar het Raadhuis, waar de stoet inmiddels opge steld werd, om zich naar het feestterrein te begeven. Voorafgegaan door een groot aantal ruiters, allen keurig uitgedost en daardoor een schoon gezicht opleverde, daarna een aantal sierlijke fietsen, stelde de stoet zich, onder de opgewekte muziek van de fanfare „Wilhelmine" in beweging. Ongeveer half tien nam het Ringrijden per fiets een aanvang, wat in de beste orde verliep. Ook wat het ringrijden te paard en de andere volksspelen betreft, kan niets anders gezegd worden, dan dat alles zoo ordelijk mogelijk afliep. Om ongeveer half een nam de pauze een aanvang; in welken tijd een telegram met gelukwensch aan H. M. de Koningin verzonden werd. Om ongeveer 6 uur waren de volksspelen afgeloopen en had de uitreiking der prijzen plaats en wel als volgt: Ringrijden te paard: le prijs (hoofdstel) W. Hagoort, 2e prijs (Rijkleed): W. Wijt- vliet; 3e prijs (zweep): P. v. d. Pol. Ringrijden per fiets: le prijs (groote lantaarn); T. Roubos; 2e prijs (voetpomp): P. Millenaar; 3e prijs (bel): D. de Rooy en 4e prijB (lantaarn): R. Rietra. Zakloopenle prijs (beurs)M. Heijmans; 2e prijs (sigarenkoker): B. de Booy3e prijs (sigarenkoker): M. Leenhouts; 4e prijs (ketting): P. Millenaar. Mastklimmen: le prijs (zilveren horloge m. k.): J. Joore; 2e prijs (wekker): B. Ceton; 3e prijs (wekker): A. van Tilborg. Sprietloopenle prijs (nikkelenhorloge); J. Buffings; 2e prijs (wekker)C. Schalken; 3e prijs (ketting)M. Bax. Kikvorschen kruienle prijs (beurs met fl): M. Bax; 2e prijs (sigarenkoker met pijpje): J. Vermeulen; 3e prijs (sigaren- pijp): B. Ceton. Kuipsteken: le prijs (sigarenkoker)Ver meulen; 2e prijs (tabaksdoos met pijp): B. Ceton; 3e prijs (beurs) Schalken. Ieder was voldaan en met opgewektheid werd nog een tijdje het feest voortgezet. (soc.-dem.), P. R. Mees (vrijz.-dem.), Jac. P. van Term (kath.). Voor de vacatures in de oude Tweede Kamer zijn geen candidatenlijsten in gediend. Woensdag zijn ten raadhuize te Arn hem candidaat gesteld voor een lid der Tweede Kamer voor het district Arn hem (aftreding 1909) de H.H.: K. Eland, W. P. G. Helsdingen en mr. S. de Vries Pz. Voor de vacature tot op Dinsdag 19 Sept. zijn geen candidaten gesteld. Naar het Ilbld. verneemt, is de oud minister van koloniën de heer Iden- burg aangezocht om den heer Lcly op te volgen als gouverneur van Suriname. Dat hij op het laatste oogenblik be dankte voor een Kamercandidatuur te Arnhem, wijst er op, dat de heer Iden- burg het aanbod in ernstige overweging heeft genomen. Aan dit bericht kan het Vaderland toevoegen, datdegouverneursbenoeming binnen enkele dagen is te verwachten. Woensdag is te Arnhem plotseling overleden C. W. Graaf van Limburg Stirum, lid der Eerste Kamer voor Gelderland. Hliii iieiilaml. Woensdag zijn te Rotterdam officieel candidaat gesteld voor de verkiezing voor de nieuwe Tweede Kamer in: District I. S. van den Bergh Jr (Lib. Unie), Mr. D. P. D. Fabius (anti- rev.), H. Spiekman (soc.-dem.). District V. W. P. G. Helsdingen Het Haagsche correspondentiebureau meldt Naar wij vernemen heeft het advies van den Raad yan State omtrent het Koninklijk besluit tot instelling van een nieuw departement van arbeid, land bouw en nijverheid welk advies over eenkomstig den wensch van mr. Vee- *ens is ingewonnen dat Iiooge Col lege tot heden nog niet verlaten, doch zal het weldra in handen worden ge steld van H. M. de Koningin, waarna de benoeming van den nieuwen titu laris zeer spoedig te wachten is, ver moedelijk vóór het einde der volgende week. Donderdagavond heeft een Italiaan, die een wrok had tegen den harmoni caspeler Roozen, op dezen in een café te Hillegom drie schoten gelost. Eén daarvan trof Roozen in den arm, een tweede de vrouw van den kastelein in de onderbuik, waardoor zij gevaar lijk is gewond, en het derde een meisje in het been. De dader is gevat en naar Haarlem overgebracht. Te Obbicht, Limburg, is op ruim 850 M. diepte een mooie steenkolenlaag aan geboord. Deze steenkolen hebben een groot gasgehalte en zijn van uitstekende qualiteit. Eergisteren hield zich te Leiderdorp een als heer gekleed persoon op, die zich bij verschillende ingezetenen aan diende als predikant eener Belgische kerk, doch op het oogenblik zonder betrekking. Het doel van den man was om van lichtgeloovige menschen geld los te krijgen. Door de politie aange houden en voor den burgemeester ge leid, onderging hij een langdurig ver hoor, terwijl ook verschillende ingeze tenen werden gehoord. Blijkbaar heeft de burgemeester ter men gevonden om den man aan te houden, wijl hij, op diens last, des avonds nog naar de gevangenis te 's- Gravenhage is overgebracht. Vermoe delijk is het dezelfde persoon, tegen wien reeds vroeger werd gewaarschuwd. Hij heeft reeds meermalen met de jus titie kennis gemaakt. De 27-jarige noodhulp-koetsier van den heer Nieuwhuis te Baarn, Corn, de Wringer geheeten, loste wegens onbe antwoorde liefde twee schoten op de dienstbode Margo Luiken, terwijl hij daarna zich zelf een schot in den buik toebracht. De man is naar het zieken huis te Utrecht vervoerd en verkeert in zeer gevaarlijken toestand. De dienstbode, die te Baarn in het ziekenhuis verpleegd wordt, zal waar schijnlijk wel herstellen; althans haar toestand is vrij bevredigend. Te Zaandam is Woensdagnacht op een zevental plaatsen ingebroken, waar bij door de inbrekers waarschijnlijk ge bruik gemaakt is van een schuitje. De inbraken zijn geschied bij betrek kelijk onvermogende personen, zoodat slechts weinig van waarde kon worden medegenomen. Hier mist men eenige zilveren of gouden voorwerpen, daar een portemonnaie met geld. Een der agenten, die een persoon verdacht langs de straat zag gaan, werd door dezen met een revolverschot be groet, hetwelk hem rakelings langs het hoofd ging. Daar hij ongewapend was, kon hij niet terug schieten en het gelukte den vermoedelijken inbre ker, begunstigd door de duisternis te ontkomen. Schipper Taal van de SCH 63 waagde het Donderdagavond bij eb de Scheve- ningsche haven in te zeilen, maar werd teruggeslagen op de bazaltbestorting aan het Zuider havenhoofd. De bemanning, bestaande uit 9 personen, werd met moeite gered door ophaling op het hoofd met lijnen. De reddingsboot ging in zee, doch behoefde geen hulp te verlee- nen. De schuit is uit elkaar geslagen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2