Hel Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de fionimeierwaard. Twperte Blad M 2455 Monopol Thee. Anjers ieen Jan M«ol Tta! W.VAN E3LD3 J Uitgever: lx. J. VEERMAN, Heusden. ZATERDAG 2 SEPT. 1905. YÖÜE Dit blad Tersch^Ht WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per S maanden f l.OO. Adyertentiën yan 16 regels 50 et. Elke regel meer 71/, ot. Groote letters naar plaatsruimte. Adyertentiën worden tot Dinsdag- en Vrgdagavond iagewacht. BUITENLAND. Uit het Zuiden van Frankrijk komt bericht van groote boschbranden. Bij Maures in het departement Var zijn 150 H. A. kurkeiken- en dennenhout vernield, en bij Mole staan 1200 H.A. in vlam. De troepen helpen blusschen. In Yildiz Kiosk heerscht volgens berichten uit Konstantinopel, stijgende onrust en bezorgdheid. De sultan heeft in zijn paleis reeds verscheiden malen dreigbrieven gevonden. Er werden reeds heimelijk vier tuinlieden ter dood ge bracht, omdat werd aangenomen, dat deze dreigbrieven door het park binnen het paleis gebracht werden. Op het Italiaansch eiland Stromboli, het noordelijkste der Liparische eilan den, heeft een buitengewoon hevige vulcanische uitbarsting plaats gehad, waarbij groote witgloeiende steenen de lucht in werden geslingerd. Een dikke zwarte honderden meters hooge rook kolom bedekte het geheele eiland. Door den luchtdruk sprongen verscheiden vensters. Er heerscht een paniek onder de bevolking. De „Budapesti Naplo" geeft een ty pisch staaltje van de ontwikkeling der Rumeensche boeren in Zuid-Hongarijë. Enkele dagen geleden overleed in een dorp aldaar plotseling de boer Thodja Besza. De gendarmes vertrouw den de zaak niet te best en gelastten de opgraving van het lijk. Men ont dekte toen, dat de doode aan handen, voeten en hals met lange spijkers in de doodkist was vastgenageld. Een spijker was hem zelfs door het hart geslagen. Het onderzoek bracht aan 't licht, dat een oude vrouw, zekere Olga Johan, dit akelige werk had verricht. Zij bekende, dat zij het reeds verscheidene keeren had gedaan en wel op verzoek harer dorpsgenooten. Zij deed het uit volle overtuiging, omdat, naar zij zeide, „de afgestorvenen, die aan een onbe kende ziekte waren overleden, steeds naar hun huis terugkeerden en hunne verwanten met dezelfde ziekte besmet ten; daarom was zulk vastnagelen een oud gebruik in Rumeensche dorpen." Niettegenstaande deze verklaring werd het oude mensch voorloopig in hech tenis genomen. De justitie wenschte nadere opheldering omtrent den spijker door het hart; zij was wat ongeloovig uitgevallen ten aanzien van dit volks geloof. De Great Eastern-trein van Londen naar Cromer, is Vrijdagochtend aan het station Witham van het spoor geloo- pen en het station binnengevlogen. Er zijn tien dooden en twintig gewonden. Te Hackney in Londen heeft een dienstbode, oud 45 jaar, zich verdronken. De uitspraak van de jury van denCoroner was, dat zij het deed in godsdienstwaan zin, een gevolg, zeide de Coroner, van de leerstellingen van de Agapemonisten, waartoe het arme schepsel behoorde. Uit Culm wordt gemeldTwee onder verdachte verschijnselen ziek geworden jongens blijken de cholera te hebben. Er zijn drie nieuwe verdachte gevaUen bijgekomen. Een man is aan cholera bezweken. Rusland en Japan. Mark Twain schrijft naar aanleiding van het slagen van de vredesconferentie: „Ik denk dat de Tsaar thans het weinigje menschelijkheid, dat hem op is gedron gen, zal laten varen en zijn middel- eeuwsche barbaarschheden zal hervatten met een verlicht gemoet en met een onmetelijke vreugde bij het bedenken dat de Russische vrijheid een laatste kans gehad en verloren heeft. Ik vind dat er niets met den vrede gewonnen is, dat in de verste verte te vergelijken is met hetgeen er mede opgeofferd is. Een veldslag meer zou de ketenen ge broken hebben, welke liggen te wachten op duizend millioenen ongeboren Rus sen. Ik wou dat er een slag geleverd had kunnen worden. Ik geloof dat deze vrede recht heeft aangemerkt te worden als de grootste ramp in de staatkundige geschiedenis". De National-Zeitung beweert, op goed gezag te kunnen mededeelen dat de Russische regeering onlangs kennis ge kregen heeft van bijeenkomsten, door eenige hooggeplaatste Chineezen te Pe king gehouden, als gevolg waarvan de volgende besluiten genomen zouden zijn ten aanzien van Mantsjoerije Onmiddellijk na afloop van de krijgs verrichtingen moet China 50.000 man naar Mantsjoerije zenden om dat land te bezetten. Het bestuur van Mantsjoerije moet onverwijld gereorganiseerd worden zoo dra de Japansche en Russische leger machten het land verlaten hebben. China moet Japan dank zeggen voor zijn goede gevoelens, maar verzoeken om de streek om Dalni en Port-Arthur heen aan China terug te geven. Het hof te Peking moet de hoop uitspreken, dat de vroegere vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Rusland en Japan zoo snel mogelijk hersteld worden. Een bericht uit Tokio meldtIto en Katsoera hebben tal van brieven ont vangen met protesten tegen de vredes voorwaarden, gelijk die door de pers openbaar gemaakt zijn. Zeer opmerkelijk is dat het Japansche publiek zich vol strekt onthoudt van vreugdebetoon over den vrede. De meeste Japanners schenen te hopen dat de onderhandelingen af gebroken zouden worden, wegens Rus- land's weigering om een schadeloos stelling te betalen. De bladen maken scherpe aanmer kingen op de vredesvoorwaarden. De Dzjidzjisjimpo zegt dat zulke voorwaar den de natie nooit kunnen bevredigen de Mainitsji zegt dat Japan, zegevierend te velde, verslagen is in de raadkamer. De Nisjinisji vraagt hoe het mogelijk was dat vrede gesloten kon worden, terwijl toch alles de onmogelijkheid aanduidde, Rusland te noodzaken, de voorwaarden, die voor Japan de hoogste belangen vertegenwoordigden, te aan vaarden. De radicale Jorotsoe-sjimboen doet een beroep op het Japansche volk om een krachtige beweging op touw te zetten tegen de te Portsmouth ge troffen schikking; slechts een snelle tusschenkomst van het volk, zoo zegt het blad, kan een nationale schande voorkomen. Sle toestand in Rusland. Een der hoofdaanvoerders van de mui ters op de Knias Potemkin, een zekere Feldtmann, is uit de gevangenis te Se- wastopol ontsnapt, geholpen door zijn cipier en de wacht, die er ook van door is gegaan. De gemeenteraad van Kertsj in de Krim heeft na ampele beraadslaging over de jongste antisemietische onlusten daar ter stede met groote meerderheid een motie aangenomen, die wel vermel ding verdient. Zij heeft ten doel: 1. Deernis uit te drukken met de Joodsche bevolking wegens het onder gane onrecht, verlies van menschen- levens en stoffelijke schade. 2. Onmiddellijk het gemeentelijk subsidie in te trekken voor de politie, waar de plaatselijke overheid getoond heeft ten eenenmale onbekwaam en onwillig te zijn om het leven en den eigendom der bevolking te beschermen. 3. Aan de plaatselijke inrichting voor hooger onderwijs twee beurzen te stich ten ter nagedachtenis aan leerlingen dier school, die tijdens de onlusten door de troepen zijn gedood. 4. Den minister van binnenlandsche zaken kennis te geven van de onwet tige houding der overheid tijdens de rustverstoringen en een onderzoek van wege den Senaat te vragen. 5. Voldoening uit te spreken, dat de havencommandant, kapitein Sobieltzky, als eenige onder de ambtenaren, groote geestkracht en menschelijkheid heeft aan den dag gelegd bij het voorkomen van een slachting op groote schaal. 6. Een som van 15.000 roebels onder de arme Joden te verdeelen, die het meest hebben geleden onder de onlusten. Deze motie, die in een land als Rus land, wel weergaloos mag worden ge noemd, heeft diepen indruk gemaakt op de Joden in heel het land. De bladen te Kertsj mochten haar niet opnemen, maar, zooals het in den regel gaat in zulke gevallen, zij was binnen enkele dagen alom bekend. En zij verdient het ook alom buiten Rusland te zijn wegens den moreelen moed, die er uit spreekt. In het aan Warschau grenzende dis trict Novo Minsk is een beweging gaande om de daar gevangen zittende dieven te lynchen. Zaterdag besloten de inwo ners van de gemeente Mionrovna om die lieden om 't leven te brengen. Er werden er dan ook elf vermoord door het gepeupel en vijftig gewond. De rest slaagde er in een boodschap naar War schau om hulp te zenden, vanwaar spoe dig een troep schelmen oprukte en dor pen in brand begon te steken. In ant woord hierop liepen de boeren weer te wapen om zich zelf te verdedigen. De overheid kijkt rustig toe en soldaten zijn er niet te bekennen. Gegoede Warschauers, die buiten zijn, vluchten in een paniek naar de stad terug. De „Voss. Zeitung" verneemt, dat het hoofd der politie te Ozenstochau (Polen) door een dynamietbom is gedood. Eenige omstanders zijn ernstig gewond. De dader is onbekend gebleven. Uit Lodz wordt gemeld dat te Pa trikan drie kozakken een jong meisje geweld wilden aandoen. Op haar hulp geroep kwam er volk toegesneld. De kozakken trokken de sabel, maar het volk antwoordde met revolverschoten. Een toegesnelde patroelje opende toen het vuur tegen de menigte; een man werd gedood, en een man, 5 vrou wen en een kind gewond. Het gerucht loopt dat de staat van beleg binnenkort weer zal ingetrokken worden. BINNENLAND. Uit Amsterdam wordt geschreven Evenals alle jaren, hadden ook Don derdagavond weer tal van personen, om het vuurwerk op den Amstel goed te kunnen zien, een staanplaatsje ge huurd op een der vele schuiten en schuitjes, die langs de boorden van den Amstel liggen. Ook schipper Houthakker, van Mij drecht, had op zijn groote Rijnaak „Ide aal" aan verscheidene honderden een een plaatsje verhuurd en was, tegen dat het vuurwerk begon, een eind van den wal gaan liggen, met den achter steven van het schip naar het vuur werk gekeerd. Toen het vuurwerk bijna was afge- loopen en het mooie slotstuk werd aan gestoken, drongen de menschen, die boven op de luiken van het schip ston den, naar achteren op, waardoor het achterste gedeelte van het luik, dat, zooals in den regel bij deze soort sche pen, naar weerszijden glooiend afloopt en in het midden alleen rust op een lange horizontale balk, die niet gestut is, te zwaarbelast werd en bezweek. Over een oppervlakte van 5 M. ongeveer zakte het luik in en alle personen, die daarop stonden, een zestigtal ongeveer, vielen in het 2.80 M. diepe ruim. Een vreeselijk gegil en gejammer vervulde de lucht. Onmiddellijk werd de aak weer langs den wal gebracht en werd de hulp ingeroepen van den geneeskundigen dienst. Zoodra deze hulp op de plaats van het ongeval verscheen, nam zij de lei ding van het reddingswerk ter hand. De menschen werden uit het ruim ge dragen en toen bleek, dat negen per sonen beenbreuken hadden bekomen. Onder deze negen ernstig gewonden bevindt zich een familie van vader, moeder en dochter. Er waren natuurlijk tal van personen, die minder ernstige kwetsuren hadden opgeloopen. Velen lieten zich in het gasthuis verbinden, maar konden allen daarna naar hun woningen vertrekken. De politie te Rotterdam heeft de hand gelegd op een berucht persoon. Een pandjeshouder aldaar had eenige dagen geleden van een hem onbekend man een beleenbriefje gekocht van een pand jeshuis te 's-Gravenhage. Toen daarop de Rotterdamsche pandjeshouder het briefje in Den Haag ging inlossen, kwa men er een groote hoeveelheid tafel zilver en andere zilveren voorwerpen te voorschijn, die in den nacht van 21 op 22 dezer bleken ontvreemd te zijn uit een villa te Oegstgeest. Het toeval wilde, dat de pandjes houder eergisteren op den Goudsche- singel te Rotterdam den man ontmoette, van wien hij het beleenbriefje had ge kocht. Hij wees hem aan een politie agent, die den man overbracht naar het hoofdbureau aan het Haagscheveer. De aangehoudene bleek te zijn de 44-jarige J. v. d. B., woonachtig te Amsterdam, een man, die reeds ver schillende vonnissen achter den rug heeft. Uit het onmiddellijk ingestelde onderzoek bleek, dat men den vermoe- delijken dader in handen heeft van ver schillende inbraken, dezen zomer ge pleegd t6 's-Gravenhage, Haarlem, Am sterdam, Bloemendaal, Oegstgeest, Zeist enz. Hij is voorloopig overgebracht naar Bloemendaal en daar ter beschikking van den burgemeester gesteld, die de aanhouding van den verdachte had verzocht. Ds. V., te Rottevalle, maakt zijne godsdienstoefeningen zooveel mogelijk aantrekkelijk. Voerde hij vroeger de- bating-avondjes in, waar over zijn preek gediscussieerd werd, nu heeft mej. Arnt- zenius, uit den Haag, tijdens een gods dienstoefening op zijn verzoek eenige liedjes gezongen. De kerk was stamp vol. Te Cattenbroek, bij Montfoort, zijn de meid, de knecht en een der kin deren van den veehouder de V. ernstig ongesteld geworden ten gevolge van het eten van appelmoes, die in een koperen pan was toebereid. Te Zenderen heeft een treffend on geluk plaats gehad. De 60-jarige wed. Spoolden uit Bornerbroek wilde met haar zoon en nichtje per karretje een bezoek brengen bij familie te Saasveld. Te Zenderen gekomen, hielden zij even stil bij het huis van haar zwager W. Toen deze het paard een stuk brood wilde geven en het daartoe den toom afdeed, schrok het dier en sloeg met de drie inzittenden op hol. De zoon sprong er direct uit, doch de beide vrouwen werden er een hon derd meter verder uitgeslingerd, met het noodlottig gevolg, dat de oude moeder zoodanig verwond werd door een snede in het voorhoofd, dat zij spoedig daarop overleed. Het nichtje bekwam ook eenige ernstige schrammen en had haar schouder ontwricht. Uit Kaatsheuvel wordt dd. 29 Aug. aan de 's-Hertogenb. Ct. geschreven: Toen de vrouw van L. D., 11. Zaterdag naar de bosschen ging om hout te sprok kelen, werd zij daar door A. L., onver hoeds aangevallen, en zoo hevig getrapt en geslagen, dat zij bewusteloos en be bloed gevonden werd en met de kar van Van der W. naar huis gebracht werd. De politie heeft den lagen aan rander direct gehaald en in verzekerde bewaring gebracht. De toestand der vrouw is zeer zorgwekkend. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Nu op het oogenblik met het smok kelen van vee niets meer te verdienen is, beginnen enkele personen aan de grens hier weer hun geluk te beproeven met het frauduleus invoeren van siga ren. Alle winkeliers inde Nederlandsche grensdorpen hebben steeds een groo- ten voorraad goedkoope sigaren van 8 tot 9 gulden per duizend, liefst lang van stuk, die door de smokkelaars wor den opgekocht, over de grenzen gebracht en in de Belgische dorpen als „fijne Hollandsche sigaren" voor 5 6 francs per honderd worden verkocht. Dit smok kelen gaat met minder gevaren gepaard dan dat van vee en geschiedt vaak op klaarlichten dag. De smokkelaars, die hunne sigaren in een pak op den rug dragen, schijnen echter met veel over leg te werk te gaan, want zelden hoort men van aanhoudingen. Deze dagen vond de landbouwer v. d. T., wonende onder Lunteren zijn prachtigen stier met doorgesneden hak- pezen in het weiland liggen. Natuur lijk moest het beest direct worden af gemaakt. Bij de politie is aangifte gedaan. Met het oog op de heerschende typhus te Spijkernisse heeft de gezondheidscom missie een onderzoek ingesteld in de woningen der aangetasten en middelen beraamd ter verkrijging van goed drink water. In het geheel zijn daar nu elf geval len van typhus voorgekomen. Uit Eindhoven schrijft men aan Het Volk, dat een bierbrouwer te Stratum, die de vorige week tot lid van den ge meenteraad was gekozen, jl. Maandag avond in 30 herbergen een halve ton bier heeft doen bezorgen om de dor stige kiezers gratis te laven. Woensdagavond om 9 uur werden twee jongens door den onbezoldigd rijks veldwachter J. F. Knor op heeterdaad. betrapt toen zij bij een bewoner van het Jaffa, te Oud Kralingen, een ruit induwden. De bewoner, bijgestaan door den veldwachter, bracht de jongens naar den politiepost aan de Van der Leckestraat. Door het opdringen van het publiek en de dreigende houding van eenige omstanders in de Van Assendelftstraat was Knor verplicht met zijn revolver te dreigen, daar men de arrestanten wilde ontzetten. Dit hielp en Knor deed de revolver weer in het foudraal dat aa,n een riem om zijn lijf hing. Hierbij kwam de re volver te vallen. Een der omstanders raapte de geladen revolver op en loste op korten afstand een schot op den veldwachter Knor. De kogel snorde hem langs het achter hoofd en veroorzaakte daar een schamp schot. De dader nam de vlucht, terwijl de revolver op straat werd terugge vonden, nog voorzien van 5 scherpe patronen en een ledige huls. De politie tracht den dader op te sporen. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de „N. R. Ct.": Het bericht, dat de reddingstoestel len van de Zuid-Holl. Reddingsmaat schappij bij een beproeving alhier aan het strand gehouden in zulk een slech ten staat bleken te zijn, is volgens in lichtingen, ons verstrekt door een der leden van de commissie, eenigszins overdreven. De proeven zouden beter gelukt zijn, indien de toestellen vol lediger waren aanwezig geweest. Heden waren wij getuige van de be proeving der reddingsboot van de Z. H. Reddingsmaatschappij alhier, en kunnen mededeelen dat deze proef uit nemend is geslaagd. Het was een holle zee en de branding steik toen het vaar tuig door acht paarden in zee werd gereden; 8 roeiers, een bootsman en een lid der commissie met nog een particulier brachten de boot door de branding en kwamen spoedig met haar terug. De boot en het materieel voldeed uitstekend en de manschappen bleken in alle deelen voor hunne zware taak berekend. Er waren tijdens de beproe ving vele belangstellenden aan het strand De politie te Scheveningen heeft in beslag genomen een bij een winkelier uitgegeven valschen rijksdaalder, met den beeldenaar van koning Willem III, jaargang 1848. Het geldstuk is bijzon der goed nagemaakt. ADVERTENTIEN. Prijzen van 80, 100, 120, 150, 175, 200, 250 en 300 ets per pond. Het is 't merk bij uitnemendheid door geur en groote waterhoudendheid. Reclame Tliee, 55, 60 en 65 cent per pond. Verkrijgbaar bij over 't Stadhuis, neusden. Aan 't zelfde adres alle Kruidenierswaren. Zeer Conourreerend. franco per poat zonder prgsverhooging. Afzonderlgke nummers 5 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5