tenant kortgeleden een groote schare opstandeling verstrooid heeft. Ook verder het binnenland in zijn karevanen die naar de kust trokken, door opstandelingen bedreigd. Ten gevolge van deze nieuwe uitbrei ding van den opstand, wordt het voor de politietroepen hoe langer hoe moeie- het alleen te bolwerken. Zij zullen zoo lang de eerste versterkingen uit Europa niet zijn aangekomen, wel een afwach tende houding moeten aannemen. Volgens een bericht uit Johannes burg, heeft een troep Chineezen een hut van een Indiër overvallen op de hoeve Klein-Fontein in het Oosten van den Rand. De bewoners werden met messen mishandeld. Een werd de buik opengehaald, drie anderen zijn gekwetst. Twintig Chineezen zijn in hechtenis genomen. De bekende dierenhandelaar te Lon den, mr. Hamlyn, is uit de wouden van Zuid-West-Afrika teruggekeerd met een groot aantal vreemde dieren. Bij de verzameling zijn ook zeventien chim- pansé's en een gorilla, de eenige, die in Europa te vinden is. Het dier is aangekocht door den Zoological Garden te Londen. De toestand In Rusland. Blijkens een bericht uit Tiflis, blijft de toestand in Sjoesja dreigend. Vol gens de jongste berichten staat de stad in vlammen. De omliggende vlakte is overstroomd door gewapende Tataren. Er zijn twee bataljons heengezonden, die gevolgd zullen worden door artil lerie. De bewoners vluchten in de ber gen. In het dorp Moechrani in het dis trict Doesjet is een deel van de muren op het landgoed van prins Agration Moechranski met dynamiet vernield. In de buurt van Mori is prins Eritof vermoord. Hoe de Russische maritieme overheids personen zich gedragen ten aanzien van de overlevenden van Rozjestwenski's eskader, beschrijft een luitenant, die op een der kuisers den rampspoedigen tocht van de Oostzeevloot meemaakte, in de Slowo. Gij kunt u niet voorstellen, zegt hij, welk een behandeling wij moeten on dergaan. Men schaamt zich, de uniform te dragen. God geve, dat ik naar de een of andere afgelegen plaats gezonden word, waar ik alles vergeten kan. Meer dan een jaar lang hebben wij gewerkt als tuchthuisboeven. Onze be manning was iederen dag achttien uren aan den arbeid, versjouwde steenkool, bracht die in kleine booten over den oceaan, versmachtend onder de tropische zon, en voedde zich met pekelvleesch en blikjeskost. Acht maanden lang leefden en sliepen wij te midden van allerlei vuil. Gedurende al dien tijd ging er geen nacht voorbij zonder on gerustheid, zonder dat wij een vijande lijken aanval verwachtten. En nog meer werk en grootere ontbering wachtten ons in het geblokkeerde Wladiwostok, als wij dat bereiken konden. En ver wijtingen en beleedigingen zijn nu daar voor onze eenige belooning. Gij weet hoe ruw en onaandoenlijk onze matrozen zijn. Maar onze meerderen zijn er toch in geslaagd, de menschen zoo te ver nederen en te krenken dat zij diep onder den indruk daarvan zijn, en ik heb er gezien die weenden en allen moed verloren onder deze merkwaardige ont vangst die hun vaderland hen bereidt na al hun inspanning. Wij benijden werkelijk de kameraden die sneuvelden of hun graf vonden in de golven. Volgens een telegram uit Lemberg j hebben 1200 Russische soldaten, be-1 hoorende tot 3 regimenten infanterie, getracht onder aanvoering hunner of ficieren gezamenlijk te deserteeren uit hun garnizoen Bielany bij Warschau. Midden in den nacht zou de marsch plaats hebben. Maar misschien juist daardoor mislukte het plan: het 181ste regiment raakte den weg kwijt en kwam terecht in een troep, die niet in 't komplot was. Deze vuurde op de mui-1 ters en overweldigde hen weldra. De overheid tracht het geval te doen voorkomen als enkel een poging om een regimentskas te plunderen. Toen Zaterdagavond reservisten, die onder de wapens geroepen waren, naar het station te Libau marcheerden, stortte zich een groote volksmenigte op de manschappen die de reservisten bege leidden en riep de reservisten toe, zich te verzetten tegen hun overbrenging. Toen de kozakken tegen de menigte oprukten en haar uiteendreven, werd een dragonder-officier door een steen worp gekwetst. Uit een naburig huis werd op de troepen geschoten. De ko zakken beantwoordden het vuur en bestormden ten slotte het huis. Acht personen werden gekwetst, een hunner is reeds overleden. Een politie-agent is gedood, een soldaat gewond. Er zijn 122 menschen in hechtenis genomen. De politie te Kief heeft ontdekt, dat daar een bende Armeniërs in 't geheim geweren en revolvers opstapelde. In verschillende wijken werden geheime wapendepóts gevonden. Gevangen zijn genomen 6 Armeniërs, 12 soldaten en 1 sergeant-majoor, laatstgenoemden in verband met gelijktijdig aan 't licht gekomen diefstallen van patronen en geweren in de arsenalen van het Kief- sche garnizoen. Het van den staat ge stolen en aan de Armeniërs verkochte krijgstuig was bestemd voor de revo lutionaire beweging in den Kaukasus. Tweeduizend matrozen uit Libau, die hebben meegedaan aan de muiterij van Juni j.l., zijn te St. Petersburg aangekomen en gaan vandaar vooron- bepaalden tijd in garnizoen naar den versten uithoek van Siberië. Maandag moest te Kisjinef een be hoeftige vrouw, Leia Perltman, die door landloopers gedood was, begraven wor den. Een groote menigte, uit Joden en Russische werklui bestaande, ging mee naar het graf. Plotseling weerklonken schoten en verschenen politie-agenten en dragonders met getrokken sabel. Het lijk werd midden op straat gewor pen, maar toen door het volk wegge bracht. Tal van personen werden gekwetst, en 50 in hechtenis genomen. De me nigte vluchtte snel uiteen. Tegen den avond bedaarde de opgewondenheid in de stad. Te Bakoe zijn Zondag opnieuw bloe dige gevechten geleverd tusschen Ar meniërs en Tataren. De gouverneur Fadejef nam dadelijk zijn maatregelen en liet de menigte uiteenjagen, maar toen waren er al 100 dooden en gewon den; onder de laatsten was zekere prins Nisjeradze. Sjoesja, in Transkaukasië, is de vijf laatste dagen van de buitenwereld af gesloten geweest. De Mohammedanen kregen daar versterkingen van buiten, en toen moet er een algemeene moord partij onder de Armeniërs gevolgd zijn. Gisterennacht is er voor het politie bureau in de Erikstraat te Helsingfors een bom geworpen, die een persoon verwondde en de vensterruiten in de buurt verbrijzelde. De daders zijn ont komen. Rusland en Japan. Volgens een Duitsch blad is te Tokio, na het bekend worden van de vredes voorwaarden, een formeel straatoproer uitgebroken, waarbij de regeeringsge- bouwen met steenen gebombardeerd werden, enz. Ofschoon het grootste deel van het Japansche volk bitter teleurge- teld zal zijn, en de wijze grootmoedig heid van zijn regeering wel niet zal begrijpen, klinkt het bericht toch zon derling, het karakter van het Japansche volk in aanmerking genomen. Uit Portsmouth wordt dd. 5 dezer gemeldHet vredesverdrag is thans ge- teekend. Witte heeft 't het eerst getee- kend. Saluutschoten van de marinewerf verkondigden de gebeurtenis, die vol gens ambtelijken tijd om 3.47 heden middag geschiedde. Het laatste half uur van de zitting ging heen met de voor lezing van het verdrag. Dadelijk nadat de saluutschoten weerklonken hadden begonnen te Portsmouth, Newcastle en Kittery alle kerkklokken te luiden. Tien minuten hield dat aan. Overal werden de vlaggen geheschen. ■Maalscliik Nieuws. HEUSDEN, 6 September. Tijdens het Koninginnefeest alhier en ook daarna werd door den Boekhandelaar L. J. Veerman geëtaleerd met de portretten van. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. Hoogh. den Prinsgemaal, peinture Bogaerts. Nu het feest is afgeloopen willen wij nog eens op bedoelde portretten terugkomen en wel met eene aanbeveling tot aanschaf fing voor Raadszalen en particuliere ge bouwen, alsook om bedoelde peinture nog eens in herinnering te brengen bij hen, die op bedoeld gunstig bekend atelier familie portretten, ook van afgestorvenen zouden t willen doen vervaardigen. Voorwaarden zijn te bekomen bij den agent L. J. Veerman voornoemd. De directie-keet, bewoond door des heer Theunis, is bij inschrijving verkocht voor f 687. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren wnrd gedurende de maand Augustus ingelegd f 13853.38; terugbetaald f 10473.35. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3853. Alhier doet zich een geval van typhus voor bij een jongetje uit een volkslogement. De patiënt is afgezonderd in de barak voor besmettelijke ziekten en twee R.-Kath. pleegzusters hebben zich met hem daar uit de gemeenschap teruggetrokken. Maandagavond laat brak te Haarsteeg brand uit in den stal van den heer Prinssen. De ponny kwam in de vlammen om; eveneens eenige konijnen. Gelukkig deelden de vlammen zich niet aan de woning mede. Blijkens advertentie is het alhier de volgende week beestenmarkt. Nog nooit was de gelegenheid zoo goed. De gekochte waar kan per tram, maar ook per boot, direct in elke richting worden verzonden. Wat is het toch vreemd, dat menige veehouder liever méér moeite en kosten maakt, zijn nachtrust gedeeltelijk opoffert en een dag tijd verlet, dan mede te werken om geheel zonder kosten (want het is een vrije beestenmarkt) de Heusdensche markt te steunen. Die op Woensdagmorgen vroeg bij de hand is, kan ten circa 5 uur een vijftig-, soms zestigtal beesten op de Prins Hendrik kade zien, die wachten om met de boot naar Den Bosch te vertrekken voor de weekmarkt. Vóór ze dan scheep gaan, worden er al verschillende verkocht, door kooplieden, die er expres op afkomen. Als men nu die beesten alhier aan de lijn brengt, zullen de kooplieden eveneens koo- pen. Heusden is in meer dan één opzicht, veel aan de omstreken verschuldigd; we zouden ze nu ook gaarne dank zeggen voor den steun onzer markten. Op Heusden rekenen we van zelf. WERKENDAM. De weleerw. heer N. G. Kapteijn, predikant bij de Ger. Kerk A alhier, heeft een beroep ontvangen naar Urk. Zondag a.s., des voormiddags ten 9* uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de weleerw. heer H. Bogers, predikant te Heilouw. SLEEUWIJK. De Raad dezer gemeente heeft besloten voor de Kil eene brandspuit aan te schaffen. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer B. van Krugten. HERPT, 6 Sept. Bij de heden gehouden monstering van paarden werden 4 stuks aangeboden, welke allen voor flinke prijzen verkocht werden met directe levering. NIEUWENDIJK. De ongunstige weers gesteldheid der laatste dagen heeft zich vooral doen gevoelen in 't Land van Altena. In de polders was daardoor de waterstand zoo hoog, dat op sommige plaatsen het water een meter buiten de sloten stond en verschillende laaggelegen landerijen bijna onderstonden. Iedereen was van meening dat in dezen toestand verandering zou ge bracht kunnen worden door 's Rijkstoom gemaal alhier. Echter werd op telegrafisch verzoek van verschillende polderbesturen geantwoord, door den heer hoofd-ingenieur te Breda, dat, aangezien het bovenwater van de Maas zich nog niet in de beneden rivier had doen gevoelen, zijns inziens het stoomgemaal nog niet behoefde te werken. Had dit evenwel tijdig gewerkt, een schade van wellicht duizenden ware hier door voorkomen. 5 Sept. Zekere D. v. d. Stelt, die voor circa 23 jaren met z'n gezin naar Amerika vertrok, is nu als welgesteld burger terug gekeerd om hier een week of zes door te brengen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Augus tus 1905 ingelegd f 3359.49*terugbetaald f 1962.71*. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1857. De Augustus-collecte voor de Unie „een school met den Bijbel" en voor de al hier op te richten Christelijke school heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 101.57. In de vergadering van den Gemeen teraad van Dinsdag 5 Sept., waren afwezig de heeren Daim en Roomer, een vacature. Na opening door den voorzitter werd al lereerst overgegaan tot het installeeren van het herkozen raadslid de heer A. M. Schaap. Na de gebruikelijken eed te hebben af gelegd wenscht de voorzitter den heer Schaap geluk met zijne herkozen functie en hoopt dat hij veel goeds voor de gemeente zal doen, en een aangenaam samenleven met den raad en den voorzitter. Aangezien er geen ingekomen stukken waren werd nu overgegaan tot het benoe men van een wethouder. Uitgebracht werden vier stemmen, waar van er drie op den heer Schaap en een blanco, zoodat de heer Schaap ook als wethouder weder herkozen is. De Voorzitter feliciteert den heer Schaap en spreekt den wensch uit, hij veel doe wat tot nut mag strekken voor de gemeente, afgezien van wie en wat dan ook. Hierna werden de notulen gelezen der vorige vergadering, die zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter de vergadering. AALST, (Geld.) De varkensziekte blijft nog steeds voortheerschen. In enkele dagen zijn een 6-tal van deze dieren bezweken. Voor de betrokken personen valt zulk ver lies zwaar. ALM KERK, 5 Sept. In de heden ge houden gemeenteraadsvergadering werden de twee nieuw gekozen raadsleden, de h.h. A. de Jong Cz. en P. Walraven, beëedigd. Als wethouder werd herkozen de heer B. Koekkoek Pz. GIESSEN. De handel in aardappelen was alhier in de laatste dagen zeer levendig. Vele partijtjes werden gekocht met bestem ming voor Utrecht en Rotterdam. Men besteedde voor blauwe f 2.75 en voor Zeeu wen f 3 f 3.50 per mud. Niettegenstaande de prijs hoog is, hoort men toch over de opbrengst van dit product niets dan klaag tonen. Binnenland. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: In Wadjo werd geen verzet onder vonden. De vorst heeft zich aan het bestuur onderworpen1300 geweren wer den aan ons ingeleverd. Het blad teekent hierbij aan: Uit de jongste regeeringstelegrammen was reeds bekend, dat de actie onzer troepen zich tegen Wadjo, Soppeng en Lamoeroe zou keeren. Daar het hoofd kwartier verlegd was naar Pampanoea, gelegen op de grens van Wadjo, lag het voor de hand, dat dit rijkje het eerst aan de beurt zou komen. Het bo venstaand telegram bevat de tijding van een volkomen succes. Immers, niet alleen werd geen verzet ondervonden, doch ook onderwierp zich de vorst en werd een verbazend groot aantal gewe ren ingeleverd, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat in Wadjo de onderwerping ernstig gemeend is. Tot nu toe heeft de expeditie naar Zuid-Celebes zoo weinig verzet onder vonden, dat wij ons afvragen wat toch de reden kan zijn geweest, dat de ver schillende potentaatjes zich maar niet dadelijk naar onze eischen geschikt heb ben. Nu zullen zij bovendien nog ponds pondsgewijze de kosten der expeditie te betalen hebben en allicht meer van hunne zelfstandigheid inboeten dan bij dadelijk toegeven het geval zou zijn geweest. Bij het zeer succesvolle verloop der militaire excursie naar Zuid-Celebes is het onmogelijk eenige voorspelling te doen. Ingewijden beweren echter, dat in Lamoeroe, het Celebesche Zwitser land, de meeste kans op tegenstand bestaat. Aan de „Tel." wordt uit Batavia ge seind De vorsten van Wadjo hebben hun onderwerping aangeboden, eveneens de vorstin van Zuid-Tempe. Er zijn 1420 geweren ingeleverd. Onze troepen deden een marsch door het landschap en wer den door de bevolking toegejuicht. De actie tegen Wadjo is geëindigd. De vorst van Boni is nog voortvluchtig. Zaterdagavond ongeveer acht uur werd de hulppostbode van Oud-Vossemeer naar Tholen, op zijn terugweg naar eerstgenoemde plaats, naar zijn beweren door twee personen aangerand; op zijn fiets gezeten ontving hij, nadat twee personen, die passeerden, gevraagd had den of hij de postbode was, een vuist slag, waardoor hij van den dijk aftui melde. Een der aanranders sprong boven op hem en haalde zijn portemonnaie, waarin circa drie gulden, uit zijn broek zak, terwijl de andere den postzak aan vatte. Op zijn geschreeuw van „moord!" gingen de aanranders op den loop en toen hij zich weer opgericht had, bloedde hij hevig uit zijn neus; bij het licht van zijn fietslantaarn vond hij zijn por temonnaie terug, ontdaan van het zil vergeld en alleen eenige centen er in gelaten. Nadat hij de pakketten weer ingepakt had, is hij naar Vossemeer gebracht door een visscher uit Tholen, die op een hoeve in de nabijheid zijn meisje had gebracht en even te voren twee personen was gepasseerd, zonder ze te kennen. Op het kantoor te Oud- Vossemeer, waar de bode vreeselijk ontdaan aankwam, bleek dat de dienst zaken geheel in orde waren. Bij den heer P. te Geldermalsen is in den nacht tusschen 11. Zondag en Maandag inbraak gepleegd en eene som van pl.m. f 2000 gestolen. Door een opengeschoven raam werd toegang ver kregen en de kast was opengebroken. Voor dat meubelstuk lagen een menigte afgebrande lucifers. Omtrent den dader of daders verkeert men in het duister. De gestolen som lag juist klaar voor een wissel, dien de heer P. Maandag morgen verwachtte. De Tilburgsche kermis heeft weder een slachtoffer geëischt. Zekere L. v. d. B. is in een vechtpartij zóódanig met het mes verwond, dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Hij was gehuwd en ongeveer 25 jaar oud. Drie personen, v. d. P. en zijn vrouw en zekere J., zijn gearresteerd. Gisterochtend had te Purmerend een treurig spoorwegongeluk plaats. Trein 10.39 van Amsterdam raakte nabij het station door een defect aan een wissel op een verkeerd spoor en liep op een stilstaanden veetrein. Een reiziger is gedood en 5 personen zijn gewond. De materieele schade is groot. De persoon welke bij dit ongeval werd gedood is de heer Lourens Groot, medisch student. Hij kwam in Purme rend (uit Berlijn) om met notaris Cramer uit Edam eene familiezaak te regelen. Hij was meest in het buiten land om colleges te volgen.Het strot tenhoofd was ingedrukt en een been gebroken. Onder de 5 gewonden is de nieuw benoemde gemeenteontvanger te Hoorn, de heer H. J. Clarion, met zijn vrouw van Bennebroek gekomen, waar hij secretaris en ontvanger was. Hij moest juist gisteren in den raad te Hoorn den eed afleggen. Hij en zijne vrouw zijn in het huis van den burgemeester van Purmerend opgenomen. Er is hoop op herstel. Een goederen- en een personenwagen liggen tegen de helling van den spoor dijk. De coupé, waarin de overledene zat, is verbrijzeld. Een heer zat bij den heer Groot, doch trok de beenen om hoog en bleef zóó behouden. De wagens zijn zwaar beschadigd. De locomotief Xenios stootte tegen de locomotief 742. De buffers zitten in elkaar. De lijn wordt verlegd. Twee miliciens, R. en L., stonden Donderdagavond rustig te luisteren naar de muziekuitvoering op de Markt te Breda, toen L. op het onverwachtst een schop tegen zijn buik kreeg van een halfdronken burger, die zich onmiddel lijk na zijn verraderlijken aanval dapper uit de voeten maakte. L. poogde hem te grijpen, maar werd daarin verhin derd door een politieagent, die den soldaat vastgreep. Zijn vriend R. riep den agent toe: Je moet hem niet heb ben, maar dien burger daar. Jullie hebt 't altijd tegen ons. De agent liet L. los en zeide tot beide soldaten dat zij zouden doorloopen. Maar op dat oogenblik drong een tweede agent door de menigte en riepNeen niet doorloopen; meenemen! Onmid dellijk werd R. aangegrepen en zoo duchtig met den wapenstok bewerkt, dat alle omstanders er verontwaardigd over waren. De milicien werd meegenomen naar het politiebureau, maar hij werd ge volgd door een groote menigte burgers en militairen, die wilden protesteeren tegen de arrestatie en de mishandeling van den soldaat. Zonder iemand te hooren gaf de dienstdoende inspecteur den last: Gooit ze er uitl De gearresteerde milicien heeft later tegenover de militaire autoriteiten zeer beslist en stellig verklaard dat hij ook op het politiebureau nog met den wa penstok is mishandeld geworden. Nadat R. gehoord was is hij ongeveer een uur later door een politieagent overgebracht naar de kazerne, waar hij aan den commandant der wacht werd overgegeven met de boodschap dat R. was gearresteerd wegens dronken schap. De zaak wordt door de militaire auto riteiten onderzocht. Het getal getuigen décharge is echter zoo groot, dat zij niet allen gehoord kunnen worden, ter wijl als getuigen a charge alleen de politiedienaars optreden. R. is gedurende eenige dagen ver hinderd geweest zijn dienst waar te nemen tengevolge van de ondergane mishandeling. Bovenstaand bericht is ontleend aan de „Bredasche Crt." De „Bredanaar" geeft het volgende bericht, dat, naar men meldt, de juiste voorstelling van het gebeurde geeft: „Op de markt ontstond, tijdens de muziekuitvoering, een vechtpartij tus schen den infanterist R. en een burger. Een surveilleerend agent van politie wilde ze scheiden, hetgeen gelukte, zoodat de burger zijn weg ging. Den zoon van Mars beviel dit niet, hij gaf den agent een stomp, waarop deze hem arresteerde en naar het bureau wilde brengen, hetgeen niet gemakke lijk ging, daar eenige zijner kameraden hem in zijn verzet hielpen. Nadat een paar agenten ter hulp waren toegescho ten, werd R. binnengeloodst en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Zijn kameraden wilden toen door de poort hun makker bevrijden, doch de hoofd agent van Til belette dit, waarop een der dapperen zijn bajonet trok en daar mede zwaaide en ten slotte tegen de muur stak, waardoor dat wapen krom gebogen was. De hoofdagent wist zich van het wapen meester te maken, waarna de aanvallers met de blanke sabel uit de poort werden verjaagd. De eigenaar van de bajonet is ook bekend, zoodat hij zich ook wel te ver antwoorden zal hebben, wat zijn doel was met genoemd wapen." Aangaande het gebeurde meldt de Bred. Ot. thans: Het onderzoek in de zaak van den milicien R. is geëindigd. De militaire autoriteiten hebben een uitvoerige nota gezonden aan het hoofd der politie, met verzoek om inlichtingen. In de nota zijn opgenomen de verklaringen van den militairen dokter, die den milicien R. heeft onderzocht en de sporen der mishandeling geconstateerd. Een treurig ongeval heeft te Roer mond plaats gehad. Eenige kinderen speelden bij een wagen, waarop een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2