HSkinder- MM meel. tusschen Armeniërs aanhouden, duizen den stakende arbeiders de nijverheids- wijken rondtrekken. De geheele stad is door de vreeselijke branden in dikke rookwolken gehuld. Een harde storm begunstigt de uitbreiding der branden, die ook vele arbeiders broodeloos maken. Eveneens hebben scheepvaart en spoor wegen door deze nafthabranden zeer te lijden, daar de naftha-nijverheidsmaat schappijen hare contractueele verplich tingen niet kunnen nakomen. Talrijke fabrieken zullen hun bedrijf moeten staken, daar zij geen groote voorraden hebben, in 't bizonder van residu, dat de groote korenmolens in het zuiden tot brandstof dient. De naftha-industrieelen hebben zich nu tot den minister van financiën gewend. Zij kunnen hun leverantiecontracten met de regeering niet nakomen en vragen daarom om wijziging der voorwaarden benevens voorschotten tot wederopbouw hunner totaal verbrande inrichtingen. Uit Sjoesja meldt men: De stad brandt en wordt ingesloten door Tatarenbenden. Er gaan troepen heen uit Tiflis, Bakoe en Élisabethpol. Hongersnood schijnt onvermijdelijk. Het hoofd der regeering vraagt brood te zenden. De telegrafische verbinding is door het leggen van een nieuwen draad met moeite hersteld. Een menigte huizen, waaronder het militair hospitaal, zijn platgebrand. Donderdag kwam het in Bakoe niet tot botsingen op groote schaal, maar op het terrein van Balachany, waar een aanzienlijke strijdmacht met artillerie was saamgetrokken om de noodlottige beweging te onderdrukken, ontstond een ware veldslag. Troepen arbeiders, die zich in het hospitaal verschanst hadden, werden met geweervuur en de bajonet ver dreven. Andere benden vielen het militaire kamp en de voorraadsmagazijnen aan. Zij werden door de troepen teruggedre ven, die meer dan 1000 personen dood den en verwondden. Er heerscht gebrek aan levensmid delen. Latere telegrammen uit Bakoe en Petersburg behelzen de volgende bij zonderheden De toestand te Bakoe verergert van uur tot uur, de troepen worden, ten ge volge van hun onvoldoend aantal, over weldigd en omsingeld en zijn dus mach teloos om het leven en de bezittingen der ingezetenen te beschermen. De botsingen tusschen de troepen en de muiters zijn onverbiddelijke en af grijselijke slachtingen. De storm wak kert overal den brand aan. Allerwegen zijn het tooneelen van plundering, te midden der algemeene vernieling op de naftha-terreinen. Men seint uit Petersburg aan de Pe tit Parisien: De petroleumnijverheid te Bakoe is feitelijk vernietigd. De verliezen bedra gen verscheidene honderden millioenen voor de particulieren en 500 millioen voor den Staat. Meer dan 100.000 ar beiders zijn zonder werk en duizenden werklieden zijn gedood. Er komen uit Italië ernstige berich ten over de aardbeving te Stefanoni. Men vreest dat meer dan 100 menschen onder de puinhoopen begraven zijn. Ook Piscopo en Tricarni zijn verwoest. Te Messina heeft een zware aardschok alleen schade aangericht. Te Reggio, Catanzaro en Monteleone (Calabrië) zijn veel huizen gescheurd, te Monteleone 7 dooden en veel gekwetsten. Ook het district Nicastro is verwoest. Volgens latere berichten heeft de aardbeving op verschillende plaatsen groote schade aangericht: te Stefanoconi zijn de zomerhuizen volledig vernield en heeft men 100 dooden; te Piscopio alle huizen vernield, 50 doodente Monteleone verscheidene huizen ver nield er vielen 60 menschenook het dorp Zammaro is geheel vernietigd. Te San Gregorio 65 dooden te Mileto 11 dooden en 200 gekwetsten; te Ces- sanitie bijna alle huizen vernield; het aantal slachtoffers is onbekend. De dor pen Bralico, San Leo, San Constantino en Conerdoni zijn geheel vernietigd. Het aantal slachtoffers bedraagt 50. Uit Hamburg werd Vrijdag gemeld: De graanarbeiders, die op stuk werken, hebben heden, wegens verschil over het loon, den arbeid gestaakt. Ongeveer 525 man nemen aan de staking deel. Op 15, met graan in de haven alhier liggende stoomboten, is dientengevolge vandaag niet gewerkt. Blijkens den Staatsanzeiger zijn van 7 tot 8 dezer des middags in den Prui- sischen staat 19 nieuwe choleragevallen gemeld en 7 sterfgevallen; totaal zijn tot nu 123 ziekte- en 39 sterfgevallen aan cholera in Pruisen geconstateerd. Oproer in Japan. De aangenomen vredesvoorwaarden zijn door het Japansche volk met groote ergernis vernomen. De eerste woelige betooging van beteekenis had Dinsdag hierover te Tokio plaats. Een groote vergadering was belegd in een park, maar de politie sloot de toegangen tot het park af. Het gemeentebestuur zag daarin een inbreuk op zijne rechten en opende de poorten, zoodat de vergade ring toch doorging. Toen werden moties aangenomen, waarin verklaard werd, dat de natie vernederd werd door de smade lijke vredesvoorwaarden. Kort daarna verstrooide de politie het volk, waarna een bende met steenen begon te werpen naar een huis in de nabijheid vau het park, waarbij verscheidene personen werden getroffen. De politie nam toen verschillende lieden in hechtenis, waar op het volk een aanval deed op elf politieposten en deze vernielde. Ook werd een aanval gedaan op de bureaux van het regeeringsblad Kokoemin, doch deze wist de politie te verhinderen. Na dezen aanval trok het volk naar de ambtelijke woning van den minister van binnenlandsche zaken, overweldigde de politie, die daar op post stond en stak het gebouw in brand. Ook dreigde het de woningen der andere ministers aan te vallen, maar de politie belette het verder kwaad te doen. Een uit het volk zei, dat zij het huis in brand hadden gestoken om de aan dacht des keizers te vestigen op de ontevredenheid over de vredesvoorwaar den. Men wil, dat hij zal weigeren het vredesverdrag te bekrachtigen. Schreeuwende troepen oproerlingen vulden de hoofdstraten, terwijl het ge heele verkeer gestremd werd. De keizerlijke garde en de landweer, welke direct werd geroepen, rukten uit om de regeeringsgebouwen te bewaken en behulpzaam te zijn bij het herstel van de orde. Daar Woensdag de wanordelijkheden zich herhaalden, is de staat van beleg te Tokio afgekondigd. Woensdagnacht zijn er door oproer lingen tien christenkerken en een zen- delingenschool in brand gestoken, ter wijl nog twee groote politiebureaux door hen vernield werden. Vergaderingen om tegen de vredes voorwaarden te protesteeren, zijn ook te Osaka en Nogaja gehouden, waar men zelfs het aftreden der regeering eischte. Te Kobe zijn Donderdag ook onlusten geweest. Het standbeeld van Ito werd van zijn voetstuk gehaald en door de straten gesleurd. Vrijdag is het over het algemeen nog al kalm gebleven, zoodat het vermoeden bestaat, dat het bij deze wanordelijkheden blijven zal. De regeering heeft, toegevende aan den a gemeenen wensch, besloten om den tekst van het vredesverdrag openbaar te maken. tMaatselffk. Nieuws. HEUSDEN, 9 September. Een krasse oude mag voorzeker Nic. van Delft alhier heeten. Hij ging met een bootje uit om paling te vangen in het Oude Maasje, onder Oudheusden. Hij was gezeten in een z.g. „drieplanker", een zeer licht roeibootje. Hij roeide flink op en kwam met zijn vaartuigje op palen, die in het Maasje staan, doch door de thans gezwollen rivier onzichtbaar zijn. De aanraking daarmede stond voor hem gelijk aan een onderzeesche mijn, want het bootje sloeg uiteen en Van Delft, met zijn gevangen paling ging te water. De paling zwom weg en Van Delft zwom naar den kant en zat eerst een oogen- blik het geval te overdenken om toen, weemoedig gestemd ('t was 's avonds ten 10 ure) naar huis te keeren, beroofd van bootje en paling. Het bad zelf had hem geen kwaad gedaan. Blijkens achterstaande advertentie wordt het Directie-ver blijf, op den Zuider rivierdijk, gediend hebbende tot woning van den heer Theuns, op Woensdag 13 September a.s. herveild. Naar wij vernemen, heeft de heer M. C. van der Ven, hoofd der parochiale jongensschool, alhier, dezer dagen aan den Gemeenteraad kennis gegeven, dat hij zich, wegens gebrek aan geschikte vrije uren, genoodzaakt ziet, over te gaan tot opheffing van den door hem sedert 1878 gehouden en door de gemeente gesubsidiëerden winter- cursus in het teekenen. Bij het op 3 September j.l. gehouden concours-hippique te 's-Hertogenbosch be haalde het paard Togly-Fox van mejuffrouw A. Honcoop alhier twee prij zen, waaronder een tweede in het groot spring-concours. Op de Prins Hendrikkade alhier zijn een drietal gaslantaarns geplaatst; hetgeen zoowel in den vroegen morgen, bij vertrek, als in den avond, bij aankomst van stoom- booten, aan passagiers en voor vervoer van goederen zeer ten goede komt. In de op den 5 dezer gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente hebben de heeren G. van Everdingen en H. Prins, na beëediging, opnieuw zitting genomen als leden van gemeld college. Daarop is de heer L. G. C. Verhoeven, die periodiek als wethouder aftrad, als zoodanig herkozen. De gemeente-rekening over 1904 isvoor- loopig vastgesteld in ontvangst op f25128.505 in uitgaaf op f 24127.94' alzoo met een batig slot van f 1000.56, zulks overeenkom stig het rapport der commissie van onder zoek, namens welke door den heer van Everdingen verslag is uitgebracht. Van den heer Ingenieur van den Wa terstaat, het 5o arrondissement te 's-Her togenbosch was ingekomen de overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en de Gemeente wegens het gebruik van de langs en beneden Heusden aangebrachte grond- aanvullingen, gedeeltelijk ingericht als los- en laadplaats, alsmede van de daartusschen begrepen wateroppervlakten als uitwading van de oude haven boven de stad en als haven beneden de stad, een en ander ge legen langs den linkeroever van de nieuwe rivier de Maas. Aan deze overeenkomst is met algemeene stemmen goedkeuring verleend. Op het verzoekschrift van den heer J. W. van Marle ingenieur te 's-Hage, strek kende om mededeeling, of kan worden gerekend op geldelijken steun van de zijde der gemeente voor den aanleg van een stoomtramweg-verbinding in het Land van Heusden en Altena, is besloten te kennen te geven, dat tegen het verleenen eener financieele bijdrage bezwaar bestaat, doch dat de raad bereid is de onderneming moreel, bijv. door het verleenen van de zijnerzijds noodige vergunningen te steunen. Besloten is voorts aan L. Merkx onder hands te verkoopen een stukje gemeente grond achter zijn woonhuis aan het Wil- helminaplein voor f 3 per vierkante Meter. Ingekomen is een besluit van Gedepu teerde Staten houdende goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1905. Nadat nog een tweetal bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag waren behandeld, sloot de Voorzitter de vergadering. J.l. Woensdag werd te 's Herto genbosch de Centrale Provinciale keu ring van fokmerriën van 36 jaar ge houden. Voor deze keuring werden 60 merriën aangegeven, waarvan er echter enkelen niet opkwamen. Bij het voor afgaand geneeskundig onderzoek werden er 3 van verdere mededinging uitge sloten; 1 wegens ooglijden en 2 wegens cornage. De uitslag der bekroningen was als volgt(voor zoover onze streek betreft) Afdeeling Warmbloedigen. 6e prijs van f 250, Adr. Straver Jz. te Babiloniënbroek met de 3 jarige wit voet vos „Flora"; 7e prijs van f 250, Adr. Straver Wzn. te Babiloniënbroek met de 4 jarige bruine „Obra". In reserve werden verder in deze afdeeling gesteld: No. 1, de 5 jarige bruine „Witvoet" van J. Branderhorst te Eethen; No. 3, de 6 jarige vos „Flora" van Gebr. de Graaff te Meeuwen No. 6, de 3 jarige donkerbruine „Bruin" van J. Branderhorst te Eethen. No. 7, de 3 jarige bruine „Frida" van Gebr. OerlemansVan der Schans te Drongelen. Verder werd in de afdeeling Koud- bloedigen in reserve gesteld: No. 1 de 3 jarige vos Marie" van J. Pulles te Vlijmen. De uitgeloofde prijzen worden uitbe taald in 4 jaarlijksche termijnen, bij gebleken drachtigheid. WERKENDAM. Dinsdag 1.1. vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aan wezig. Nadat de voorz. de vergadering had ge opend en de notulen waren gelezen en onveranderd goedgekeurd, legde de Burge meester, die als raadslid was herkozen, de vereischte eeden af, waarna de heeren Bogers, Koonings en De Waard dat deden in handen van den Burgemeester. Tot wethouder werd vervolgens herkozen de heer H. Bogers, met 9 st., terwijl de heer Van Oord 2 st. verkreeg. De h.h. Van Oord en Van Everdingen, die de rekening en verantwoording hadden nagezien, brachten bij monde van laatst genoemde verslag daarover uit. Er werd slechts eene opmerking gemaakt, waarin de wensch werd uitgesproken, alle gemeente werk in één bestek te vereenigen en bij elkaar te besteden. De heer De Klerk had bezwaar, met 't oog op het geringe salaris van den gemeente-opzichter, wiens werk daardoor zou vermeerderen. De heer Van Everdingen wilde daarover in geheime zit ting spreken. Uit de rekening bleek, dat in 1904 was ontvangen f 25.880.03de uitgaven bedroe gen f 25.646.58', zoodat er een batig slot was, groot f 236.44s. De melkverordening, die daarna ter tafel kwam, bevatte verschillende voorschriften omtrent de wijze, waarop volle melk zal worden verkocht, waaraan die melk moet voldoen, benevens waarvan of waaruit ze niet mag zijn gekomen, terwijl de slotbe palingen de boeten noemden en hen, aan wie het toezicht op de nakoming der be palingen was toevertrouwd. Zoo mag geen volle melk verkocht worden van zieke koeien, lijders aan besmettelijke ziekten mogen ze niet verkoopen of daarbij behulpzaam zijn, ze mag niet geborgen zijn geweest in een huis, waar besmettelijke ziekten voorkomen, het vaatwerk moet goed gereinigd zijn en kunnen worden, 't vaat werk moet stofdicht zijn en de maat moet in het vaatwerk hangen, aan het deksel, terwijl de bergplaatsen als lokalen of kelder rein moeten gehouden wordenkeuring der melk zal moeten worden toegelaten, de boeten zullen hoogstens f 25 bedragen, en verbeurd verklaard zullen kunnen wor den emmers, melk, vaten, enz. Wie geen volle melk wil verkoopen, moet op het vaatwerk en de emmers plaatsen (met letters van 3 c.M. grootte) „geen volle melk". Eene maand na de afkondiging zal de verordening in werking treden. Een verzoek van den heer G. Albers om ontheffing van de verplichting om water leiding te nemen in zijn huis, over de haven, zal worden gesteld in handen van de Gezondheidscommissie om advies, terwijl nog een 15-tal lantaarns zal worden aan geschaft. MEEUWEN. Bij de paardenmonstering Woensdag hier gehouden door de heeren Wichers en Heilbron werden aangekocht 4 stuks van de 12 die waren aangeboden, en wel voor de volgende prijzen: f 362.50, f 375, f 400 en f 550. In de Raadsvergadering van Dinsdag 5 Sept. werd herkozen tot wethouder de heer C. de Graaff Az. NIEUWENDIJK, 8 Sept. Overal wordt geklaagd over de opbrengst der aardappelen doch als een heele bizonderheid deelen we mede dat in den tuin van Gebrs. v. Helden een stronk werd gerooid, waaraan, 't klinkt ongelooflijk, 125stuks aardappelen hingen. SPRANG, 7 Sept. Hedennamiddag tegen half zes brak hier brand uit in de herberg van Antoon Hoffman. Het huis, toebehoo- rende aan zijn moeder, was verzekerd, maar de inboedel van den herbergier niet, zoodat de man groote schade lijdt. Gelukkig voor de omwonende buren, dat de rieten daken hunner woningen door een geweldigen plas regen juist te voren door nat geworden waren, anders zou de ramp veel grooter omvang genomen hebben. De heer M. M. Stam 4de onderwij zer aan de openb. school alhier, die onlangs slaagde voor de hoofdacte, werd eergisteren door den gemeenteraad benoemd tot plaats vervangend hoofd. DUSSEN. Zondagmorgen 30 uur zal voor de Ned. Herv. Gem. optreden de heer Van Vliet, cand. tot den H. D. kim Inrichtingen, welke Gevaar, Schade «f Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders der gemeente Heusden brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van E. A. de Bruijn, smid, wonende te Heusden, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 1147, eene werkplaats voor machine- en scheeps bouw te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Heusden, den 6en September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Rinnenlaiid. De heer mr. Veegens, nieuw benoemd minister van landbouw, handel en nij verheid is gisteren door H. M. de Koningin beëedigd. De benoeming is met ingang van 7 dezer ingesteld. Het bureau van den minister in de Parkstraat te 's-Hage waar hij voorloo- pig zal gevestigd zijn, is voor hem in gereedheid gebracht. Omtrent het nieuwe departement wordt nog vernomen dat het aanvan kelijk het plan scheen de tot het de partement gebrachte afdeelingen, welke voorloopig gevestigd zullen blijven in de lokaliteiten, waarin zij zich op dit oogenblik bevinden, onder één dak te vereenigen in het voormalige, thans buiten gebruik gestelde rijksarchiefge bouw op het Plein, maar hiervan moet zijn afgezien met het oog op de nog steeds aanhangige plannen tot verbou wing en verplaatsing van andere de partementslokaliteiten. Volgens de Staatscourant zal aan het hoofd van dit Departement de zorg worden opgedragen voor de uitvoering van a. de wetten en koninklijke beslui ten, die thans behandeld worden bij de afdeeling „Landbouw" en „Handel en Nijverheid" van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid en voor welker uitvoering de zorg thans bij het hoofd van dat Departement berust b. de wetten en koninklijke beslui ten, die thans behandeld worden bij de afdeeling „Arbeid" van het Depar- temt van Binnenlandsche zaken en voor welker uitvoering de zorg thans bij het hoofd van dat Departement berust c. de verdere bestuurshandelingen, die verband houden met de onder a of b bedoelde wetten of koninklijke besluiten een en ander voor zooveel noodig onder voorbehoud van wettelijke voor ziening en in elk geval met dien ver stande, dat de zorg voor de uitvoering niet op het hoofd van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel overgaat, zoolang die uitvoering door eene wet of een algemeenen maatregel van bestuur aan het hoofd van een ander departement van algemeen be stuur is opgedragen, en dat de zorg voor de uitvoering van de begrootings- wetten voor de dienstjaren 1904 en 1905, voor zoover deze betrekking heb ben op de aangelegenheden, die thans behandeld worden bij de afdeelingen „Landbouw", „Handel en Nijverheid" en „Arbeid" voornoemd, voorloopig blijft berusten bij het thans daarmede belaste Departement. Bij de Donderdag gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer werden uitgebracht: In Arnhem (vacature mr. Rink) 5017 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren K. Eland, lib., 2198, P. Helsdingen, s.d., 960 en mr. S. de Vries Cz., a.-r., 1859 stemmen, zoodat er herstemming moet zijn tusschen de heeren Eland en De Vries; In Rotterdam, district I, (vacature mr. Fock) 5750 geldige stemmen. Daar van verkregen de heeren S. van den Bergh Jr., lib., 1899, mr. Fabius, a.-r., 2331 en H. Spiekman, s.-d., 1520 stem men herstemming dus tusschen de Van den Bergh en Fabius In Rotterdam, district V (vacature mr. van Raalte) 3693 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren P. R. Mees, lib1827, Helsdingen, s.-d., 494 en Jac. P. v. Term, r.-k., 1372 stem men; alzoo herstemming tusschen de heeren Mees en Van Term. Volgens een door de Regeering uit Indië ontvangen telegram zijn bij nach telijke aanvallen in de Gajoe Locos op de bivouaks Penam Pakan en Paser, zoomede in twee daarop gevolgde pa trouille-gevechten gesneuveld twee Eu- ropeesche sergeanten, vijf inlandsche fuseliers en twee dwangarbeiders, ter wijl gewond werden twee luitenants, veertien inlandsche fuseliers en twee dwangarbeiders. De vijand liet 41 dooden, 1 achter lader, 12 voorladers en 1 revolver liggen. Op de Prinsegracht te Amsterdam vatten de kleeren van een 24-jarig dienstmeisje vlam door het in brand geraken van een petroleumtoestel. Zoo spoedig mogelijk werd ze naar buiten gebracht en door de omstanders in het water der Prinsengracht gedompeld, maar in het Binnen-Gasthuis bleek zij toch reeds zulke ernstige brandwonden te hebben bekomen, dat men voor haar leven vreesde. V annacht stierf het meisj e. Men meldt uit Amsterdam: Een vreemdeling had zich door eeni- ge kwartjesvinders laten verlokken, om met hen mede te gaan naar een huis in de Dirk van Hasseltsteeg en werd daar op de gebruikelijke wijze met kaart spel uitgeplunderd. Reeds had hij 250 mark verloren, toen de politie verscheen. Eerst weigerde de bende den inspecteur en zijn mannen binnen te laten, maar toen de ambtenaren zich met geweld toe gang hadden verschaft, kozen de kwart jesvinders eieren 'voor hun geld, en be taalden 50 mark terug. Bij het uitbaggeren van het Noord zeekanaal ten behoeve van den ketting der stoompont Kennemerland begon het zand in de onmiddellijke nabijheid der Velser voetbrug zoodanig te vloeien, dat de wal op bedenkelijke wijze be gon te bressen. Dadelijk werd het werk gestaakt. Na een nauwkeurig onderzoek door middel van peilingen meent men, dat er geen gevaar voor verdere instorting bestaat. Welk voedsel voor Kinderen enZieken^ Rechtzaken. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van 7 September 1905. Openb. dronkenschap: A. v. d. P., F. v. D. en H. v. G. te Dussen en L. 't L. te Veen, ieder f 3 subs. 3 d.; A. v. D. en C. d. W. te Dussen, ieder f8 subs. 3 d.; A. v. D. te Dussen, 3 w. hechtenis. G. d. B. te Sleeuwijk, in staat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen, 6 d. L. P. V. te Werkendam, straatschen derij, f 4 subs. 2 d. Nachtgerucht: A. v. D., A. R. v. d. P. en A. A. v. d. P. te Dussen, ieder f 8 subs. 3 d. J. v. d. S., leerplichtwet, f 5 subs. 3 d. J. B. te Almkerk, visschen zonder acte of vergunning, 2X^3 subs. 2 X 1 d'i met verbeurdverklaring van ÉgSBMWPWi v V, uef m p m m]k gwj i\ gjj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2