llel Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bomnieierwaard Tweede Blad Indien Henri van der Meulen, \ntliracil-\ootjes Groote Kortinar Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. M 2457. ZATERDAG 9 SEPT. 1905. Tj. Jonker, St. Jozefstraat, 's-Bosch. Telefoon 340. ZOMERLEVERING VAN ALTE^ VÜG2 Dit blad verschat WOENSDAG en ZATERDAG. AbonHementaprga: per S maanden f l.OO. franco per poat zonder prgsyerbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën yan 1regela 50 et. Elke regel meer 7x/« 3*. Groote lettere naar plaataruimte. Adyertentiën worden tot Dinadag- en Vrijdagavond ingewacht. BUITENLAND. Verscheiden Engelsche bladen be vatten een telegram uit Petersburg, waarin wordt medegedeeld dat het doel van 't bezoek van den Shah van Perzië aan den tsaar zijn zou het sluiten van een handelsverdrag tusschen Rusland en Perzië. Een van de voorwaarden van dit, eenmaal tot stand gekomen, ver drag zou zijn, dat de shah geen con cessie mag verleenen aan vreemdelin gen, zonder daaivoor eerst de toestem ming der Russische regeering te vragen. Volgens een bericht uit Petersburg, zijn bij keizerlijk besluit de schout-bij nacht Nebogatof en de kapiteins-ter-zee, die bevel voerden over de pantserschepen Imperator Nikolaj I, Admiral Senjawin en General-Admiral Apraxin, met ver lies van hun dienstgraad en met toepas sing van de bepalingen van het wetboek van strafvordering voor de marine, uit den dienst verwijderd. Op het verslag betreffende de overgave van de genoemde drie pantserschepen en van het pantserschip Orel schreef de Keizer het bevel om alle andere officieren van deze schepen bij hun terugkeer in Rusland voor het gerecht te dagen. De vrouw van een behanger in Posen is in hechtenis genomen onder beschul diging van engeltjesmakerij. Zij moet een groot aantal kinderen van onge huwde moeders vergiftigd hebben. In het Ertsgebergte heeft het dezer dagen voor het eerst, gedurende dit seizoen, gesneeuwd. De sneeuwbuien hielden een tijd lang vrij hevig aan. Zeer van pas kwam dit niet, daar in verscheiden plaatsjes de haveroogst nog niet binnengebracht was. Op den spoorweg van Smirna naar Aidin zijn eenige vondsten van dyna miet gedaan. Onder een brug tusschen Ajasoloek en Azizie 60 Kg.dito bij Blacik 30 K.g. en bij Aiden 25 Kg. De Chrjstenen krijgen hiervan de schuld en die zullen het ook wel ge daan hebben, de Armeniërs weltever staan. Intusschen zijn de Mohamme- nanen opnieuw zoo opgewonden en ver bitterd over deze ontdekkingen, dat de vreemde consuls gemeend hebben on verwijld stappen te moeten nemen tot bescherming hunner landgenooten. De schade door den brand te Adria- nopel aangericht wordt geraamd op 20 millioen francs. Een Armeniër heet den brand te hebben gesticht om zijn assu- rantiegelden binnen te krijgen. Het was te verwachten, dat nu men in Noorwegen de Candida tuur van een Bernadotte voor den troon voor afge daan rekent, de voorstanders van een republiek Noorwegen zich met grooter nadruk laten hooren. De liberale Intel- ligenssedler, van Kristiania, komt er tegen op, dat, gelijk de bladen der rechterzijde willen, de Noorsche troon nu nog bezet wordt voor men het volk heeft laten beslissen of het wel een koningschap begeert. Volgens delntel- ligenssedler is de stemming in den lande overwegend voor een republiek. Legt men het nu „een nieuw en on- noodig koningschap" op, dan zal dat een zoo uitgebreide en sterke ontevre denheid wekken als waarvan men zich misschien geen voorstelling maakt. BINNENLAND. De toestand van het echtpaar Clarion, dat bij het spoorwegongeval te Purme- rend moest worden uitgezaagd, is niet zoo gunstig als eerst gedacht werd. Van den heer C. zijn de beenen zeer gezwollen en ook zijn armen zijn op geloopen en mevrouw C. heeft een ver splintering aan den enkel, die het aan leggen van een gipsverband noodzake lijk maakte. Een niet onaardig en niet alledaagsch voorval zegt het Haarlemsche Dbl. heeft 1.1. Zondagavond te Haarlem plaats gehad. Een grenadier, te 's-Gravenhage in garnizoen, had door oponthoud van een aansluitenden trein te Amsterdam de aansluiting gemist van den laatsten trein van Amsterdam naar Rotterdam, dus geheel buiten zijn schuld. Te 12 uur des nachts is hij uit Amsterdam herwaarts gekomen en daar hij in het bezit was van een geldig ééndaagsch retourkaartje, wilde hij nog naar's-Gra- venhage terug, daar hij geen verlof had en in de kazerne dien avond terug moest zijn. De spoorwegdirectie heeft hem toen nog naar den Haag vervoerd met een afzonderlijken trein, bestaande uit locomotief en één wagen, waarin hij de eenige reiziger was. Uit het te Tilburg door den commis saris van politie, ingestelde onderzoek in zake den aldaar gepleegden moord (zie ons vorig no.) is het volgende ge bleken Omstreeks twee uur in den nacht keerden zekere Jansen en zijne vrouw, in gezelschap van L. van den Broek, allen wonende in de Oranjestraat, luid zingende van de kermis huiswaarts. Bij het echtpaar Jansen woonde als kostganger zekere Van der Pol, die reeds geruimen tijd met Van den Broek op gespannen voet leefde. Beiden, onder invloed van sterkedrank, geraakten toen in twist, waarbij v. d. P. een mes te voorschijn haalde en het zijn tegen stander tot tweemaal toe in de rech terborst stak. Een kwartier later gaf de ongeluk kige na veel bloedverlies den geest. Denzelfden nacht werden het echt paar J. en v. d. P. gearresteerd. Het onderzoek, dat inmiddels verder werd voortgezet, heeft geleid tot het vermoeden, dat v. d. P. de dader is. Jansen en zijne vrouw zijn dan ook in den loop van den dag op vrije voeten gesteld. De vermoedelijke dader is 24 jaar en staat ongunstig bekend. Zijne moeder, die niet met hem samenwoonde, had hij voor eenige jaren bijna twee vingers afgesneden. Ook de verslagene, 22 jaar oud, gehuwd en vader van twee kin deren, stond niet gunstig aangeschre ven. Woensdag werd, volgens een bericht aan de „N. R. Ct.," Vianen bezocht door een troepje rondreizende liedjes zangers en kunstenmakers. Het verlof om hun kunsten te vertoonen werd hun door den burgemeester geweigerd toch begon een hardloop door het stadje. De politieagent, die dit wilde beletten, geraakte in twist met den hardlooper, waarin zich de burgemeester mengde. Een der vrouwen van den troep, de 19- jarige Barendina Raaymakers, is daarop met een bijl op den burgemeester toe- geloopen, met het oogmerk hem te doo- den. De politie was te zwak tegenover den troep, zoodat de arrestatie eerst te Meerkerk kon geschieden, van waar R. Donderdag onder geleide van drie rijks veldwachters te Tiel is binnengebracht. De kok James Wells, die bijdeben- zine-ontploffing aan boord der Meteor ernstige brandwonden opliep, is in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. De commissie op het eiland Marken, van welke in het laatst van het vorig jaar de actie tegen het visschen met den moordkuil uitging, met het gevolg dat aan H. M. de Koningin in Febru ari van dit jaar een adres tegen den moordkuil werd aangeboden met bijna 2000 handteekeningen, meest van vis- schers, uit 16 plaatsen aan de Zuider zee gelegen, heeft zich in hare jongste vergadering permanent verklaard onder den naam: Commissie tot bestrijding van het uitmoorden der Zuiderzee. Tevens werd besloten zich met een adres te wenden tot den minister van waterstaat, ten einde dezen bewindsman te wijzen op het adres der 2000 en te verzoeken dat de minister zijne aan dacht aan deze zaak moge wijden. Te gelegener tijd hoopt de commissie zich tot de Tweede Kamer te wenden om ook bij haar de belangen der visschers te bepleiten. Voorzitter en secretaris der commis sie is de heer J. J. H. Klomp te Marken. De directeur van het postkantoor te Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat dagelijks groote hoeveelheden kaar ten worden ter post bezorgd, waaraan oplegsels van mica, gestampt glas of dergelijke zelfstandigheden zijn gehecht en waarvan de verzending naar het binnen- en buitenland niet is toegelaten. Deze kaarten worden als onbestelbare stukken ter zijde gelegd en dus niet verzonden. Een inwoner van Culemborg heeft een adres gericht aan den minister van justitie betreffende de verloting te Vi anen op 28 dezer van vee, landbouw producten, -gereedschappen enz., waar van hij vermoedt, dat ze niet voldoet aan artt. 3 en 4 van de nieuwe loterij- wet. Te Dinxperlo (zoo wordt ons van daar gemeld) doet zich het volgende vreemde geval op het gebied van den militairen dienstplicht voor. Voor eenige jaren werd de daar wonende weduwe Henge- veld met hare minderjarige kinderen als „lastige buitenlander" uit Pruisen gewezen. De oudste zoon der weduwe meldde zich op den bepaalden tijd voor de Holl. militie aan, doch lootte vrij. De jongen werd echter leelijk verrast, toen hij van de Pruisische autoriteiten een aanschrijving kreeg zich voor de Pruis, militie in te lijven, omdat hij in Pruisen geboren was en gewoond had. Hij beriep zich erop, dat hij Prui sen was uitgewezen en in ons land aan zijn militieplicht had voldaan. Het mocht niet baten, want de Pruische autoriteiten blijven met klem op zijn inlijving aandringen. Uit Maastricht wordt aan de „L. K." gemeld Een bandietenbende heeft ter gele genheid van de St. Pieterskermis op het naburige St. Pieter huis gehouden, als wellicht nooit gebeurd is. Naast het Stadspark kreeg gewoon weg iedere voorbijganger een pak slaag, ja zelfs zijn er onder die bloedig ver wond werden. Midden op den weg had zich de bende, plus minus 10 man sterk, opgesteld, en zonder de allerminste aanleiding werd iedereen afgeranseld. Achter de villa van den heer Loest was het nog ergerdaar werd door een drietal bandieten van hetzelfde soort een vrijend paartje overvallen, de jon geling vreeselijk afgerost, zoodat hij om hulp moest gaan roepen, van wel ke gelegenheid de kerels gebruik «maak ten om het meisje op de walgelijkste wijze aan te randen. Ook op den Deken te St. Pieter was het niet pluis. Hier werd eveneens iedereen zonder de allerminste aanleiding verwond, hoogst waarschijnlijk door dezelfde bende. Twee persoontjes, met zeer schilder achtige bijnamen, schijnen aan de mis handelingen niet vreemd te zijn. Het is te hopen, dat dit zoodje voor langen tijd wordt onschadelijk gemaakt, want de tijd der roofridders, die aan de tweesprongen der wegen lagen, zul len toch wel voorbij behooren te zijn voor Maastricht. de vrouw van elke verdere vervolging afzag. Ook in de Leeuwenstraat te Hilver sum was deze week een hevige ruzie ten huize van de moeder der vrouw. De vrouw heeft daarbij met een mes haren man zoodanige verwondingen toegebracht aan hals en gelaat, dat de geneesheer ruim een uur noodig had om den man te verbinden. Een jaar geleden vertrok uit Hilver sum naar Duitschland het gezin H. Kort na aankomst aldaar ging de man er van door en liet vrouw en kinderen onverzorgd achter; door de zorg der autoriteiten werden dezen naar Hilver sum teruggezonden, waar zij verder ten deele door het Armbestuur werden ge steund. Verleden week kwam de man plot seling des nachts in de woning van de vrouw en kinderen terug, en na beterschap te hebben beloofd, nam de vrouw hem opnieuw aan. Die beter schap duurde echter niet lang, want een week later ontstond opnieuw ruzie, waarbij hij het jongste kind van vier maanden deerlijk mishandelde, maar ook de vrouw met een mes zeven, hoewel lichte verwondingen toebracht, en bij de haren op de straat sleurde. De politie nam hem daarop in arrest, doch liet hem spoedig weder los, daar In den nacht van Donderdag op Vrij dag kwamen de zoon en de dochter van een landbouwer te Lombeek van een naburige kermis, die zij bij bloedver wanten hadden gevierd. In de keuken hunner woning geko men, ging de zoon naar buiten, om een glas water te drinken, en gedurende dien tijd sloop een onbekende het ver trek binnen, waar het meisje zich be vond. Haar hulpgeroep joeg den indringer op de vlucht, doch hij verschool zich achter een graanmijt. De broeder en ook de dienstboden, die door het ge rucht gewekt waren, zochten naar hem, terwijl het meisje op den deurdrempel stond. Eensklaps klonk een schothet meisje kreeg de lading in de borst, en stortte doodelijk gewond neer. De dader is, ondanks alle zoeken, onvindbaar gebleven. Uit Friesland wordt geschreven: Het dorpje Suameer, bij Bergum, trekt tegenwoordig vele bezoekers, op een dag wel eens een 100-tal, omdat in een logement, naast de kerk, een wonderlijk mechaniek, dat Salomo's eerste recht voorstelt, te zien is. De bekende geschiedenis wordt door een zevental in hout gesneden poppetjes gespeeld, waarbij een kleine dynamo de beweegkracht levert. Spelen is het rechte woord, daar toch als het ware de poppen gewaar wordingen uitdrukken Als het moment is gekomen, dat de scherprechter zijn zwaard opheft, om het kind te klieven, dan schokt en schudt de ware moeder over haar geheele lichaam. Het kunststuk is circa 1 meter lang drie kwart breed en een halven meter hoog en lijkt voor den leek een wirwar van assen, raadjes, staafjes, rails, wis sels, katrollen, gewichten enz., waar men geen mouw aan te passen weet. De maker er van is een jonge man van 23 jaar, Elzinga geheeten, die, na de ambachtsschool te Leeuwarden door- loopen te hebben, nog niets anders gedaan heeft dan prakkizeeren, uit denken, uitvinden. Hij is thans weer aan een nieuwe uitvinding bezig, waar van hij veel verwacht, ook voor de praktijk. Elzinga ontving de vereerende uit- noodiging Salomo's eerste recht op de, einde September te Leeuwarden te houden tentoonstelling, die ook door H.M. de Koningin wordt bezocht, in te zenden. Aan dit verzoek zal worden voldaan. E. is de zoon van een arme weduwe. Uit Zaandam wordt aan Het Volk geschreven Volgens de nieuwe loterij wet, waarbij alle kansspel is verboden, kreeg de heer B. Schoen, sigarenfabriekant al hier, die zijn sigaren verkoopt in twee winkels, waarvan een gevestigd te Zaan dam en een te Leiden, waar iedere kooper van een dubbeltje sigaren kans heeft op het winnen van een prijs, aanzegging van de politie, dat zijn loterij geen voortgang mocht hebben. Dientengevolge kreeg het personeel, bij den heer Schoen werkzaam, Maandag morgen aanzegging, dat zij a.s. Zaterdag over een week ontslagen zijn. Bij de ontslagenen zijn 8 gehuwden, waarvan vaders van groote gezinnen. De meeste zijn 15 jaren bij denzelfden patroon werkzaam. De sigarenfabrikant Geerts, die op dezelfde wijze zijn sigaren aan den man brengt, is op 't oogenblik nog doende over een aanvraag tot het houden eener serieloterij. Ook daar zijn echter voor- loopig 2 menschen ontslagen. De Vereeniging van beetwortelsui- kerfabrikanten in Nederland heeft een adres gericht aan den minister van financiën, waarin gewezen wordt op het sterk toenemend gebruik van sac charine in Engeland, waar de wettelijke geconstateerde invoer van deze stof in ééne maand meer dan verdrievoudigd is. Tegenover de bewering van vroegere ministers van financiën, dat het gevaar van het surrogaat saccharine denkbeeldig is, daar de wettelijke geconstateerde invoer zoo gering is vraagt adressante, waarom de Nederlandsche fabrikanten consument niet, evenzeer als in En geland, het zooveel goedkooper surro gaat zouden gebruiken, te eerder wijl de accijns der suiker in Engeland on geveer f 5 per 100 kilo en in Neder land f 27 is. Naar het gevoelen van adressante is er slechts één middel om de gevaren voor de schatkist, de ko loniën en de binnenlandsche nij verheid af te wenden, nl. den invoer, den ver koop en het verbruik van de saccharine, die voor de gezondheid van den nor malen mensch hoogst schadelijk is, anders dan voor medische doeleinden, bij de wet te verbieden. Adressante vraagt den minister maat regelen te beramen tegen het door haar geschetste gevaar. Vroeger dan in andere jaren komen op Texel de trekvogels terug. Tal van gevleugelde wintergasten, dio anders pas terugkeeren in het begin van Octo ber, laten zich nu reeds zien, en er zijn er onder, die nog het fraaie zomer kleed dragen. Zoo kon men hier thans Goudkivieten zien in hun bruiloftspakje dat zich hier slechts bij hooge uitson dering vertoont. Zou die vroege terug keer op een strengen winter duiden? Naar het N. v. d. D. verneemt is Donderdag door de metselaars en op perlieden van den heer D. Schut, te Amsterdam, op diens werk aan de Ne derlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel het werk neer gelegd, omdat het heiwerk werd afge maakt door werklieden, die met betrek king tot het conflict in het heiwerkers- bedrijf zich niet solidair hadden ver klaard met de stakende heiwerkers en niet langer slachtoffers van de gevolgen dier staking wilden zijn. Door deze partieele staking der met selaars en opperlieden is, zegt het blad, de Algemeene Patroonsvereeniging tot vaststelling en handhaving van arbeids voorwaarden direct in de zaak betrok ken, en staat 't te vreezen, dat zoer ernstige gevolgen voor alle bij de bouw vakken betrokken werklieden niet zul len kunnen worden voorkomen. ADYERTENTIEN. ge U een nieuw RMWIEE wilt aan schaffen of hetzij ruilen, kunt ge nergens beter terecht dan bij onderstaand adres. Success„Vitaal". enz., enz., enz. (13 maanden garantie.) Gebruikte Rijwielen worden tegen hoogen prijs ingeruild. Gemakkelijke betalingsconditien. Aanbevelend VEE* l*U Heugden. Eenig en Roedkoonsl adres der prima BELGISCHE en ENGELSCHE per wagon en uit magazijn. (d.i. vóór 1 September) op de prijzen. Vervoer gemakkelijk en goedkoop per boot. Prijscouranten op aanvrage franco. IlfiUWUBMD Welcome„La Perle". „Lion". „Simplex".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5