el Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. De Woekeraar. Kunstboter. Uitgever: L. J. YEERMAH, Heusden. j M 2458 WOENSDAG 13 SEPT. 1905. FEUILLETON. "'il VAN ALTEN/ yogs >it blad versch^Ht WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementaprga: per 3 maanden f 1.06. franco per poit zonder prfiyerhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 et. Elke regel meer 7V* Groote letters naar plaatsruimte. AdrertentiSn worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. Zoowel voor de spijsbereiding, als voor het nuttigen van het dagelijksch brood is vet onontbeerlijk; het meest gebruikte vet was jarenlang de boter, dat is het vet, dat van de koemelk wordt afgescheiden. De ervaring leert echter, dat een artikel van algemeene behoefte spoedig een handelsartikel wordt, en daardoor onderworpen wordt aan de wetten van vraag en aanbod, waarmede de prijs van het artikel overeenstemt. De prijs van boter werd echter op den duur zoo hoog, dat zij voor smalle beurzen niet meer bereikbaar was. Eerst werd de boter met allerlei goedkoope doch onsmakelijke vetten vermengd en ten slotte bleef er voor velen niets anders over dan het brood met varkensvet te bestrijken. Napoleon III vestigde de aandacht van den scheikundige Mège Mourriez op dezen toestand en droeg hem op te trachten een vetmengsel van goede kwaliteit en smaak samen te stellen, dat door geringer prijs de boter zou kunnen vervangen. Mège Mourriez stelde zich toen de vragen„Komt de boter uit het voed sel, dat de koe tot zich neemt? of is zij ergens anders van afkomstig? Hij nam nu met eenige koeien de volgende proeven. Eenigen tijd gaf hij de dieren niet anders te eten dan een weinig vetvrij voeder met wat water, juist vol doende om niet van honger en dorst te sterven. Niettemin gaven de koeien nog melk met room, alhoewel in ge- geringe mate. Het voedsel was beslist ontoereikend om de afgescheiden boter te kunnen leveren, en van het water kon deze natuurlijk niet afkomstig zijn. Het botervet moest dus noodwendig van de lichamen der koeien zelf zijn gekomen. De koeien werden nu geslacht en toen bleek, dat de lichamen wel nor maal waren gebleven, maar dat al het vet verdwenen was, Mége Mourriez kwam daarop tot het besluit, dat de boterbestanddeelen in het rundvet voorhanden moesten zijn. Het kwam er dus maar op aan een methode te vinden om het botervet op die wijze uit het dier af te scheiden, dat daarbij de goede smaak niet ver loren ging. De beginselen van deze methode zijn dezelfde als die, welke bij de bereiding van natuurboter worden gevolgd, nl. vlugge behandeling, bij de laagst mogelijke temperatuur. Op deze theoriën baseerde Mège de 3) Dank zij den invloed zijner vrouw had den de onstuimige en gegronde verwijten van zijn geweten zich reeds lang doen ge voelen. Hij worstelde, bood weerstand, maar had de kracht niet zich te overmeesteren. In deze oogenblikken was hij verbitterd op zichzelven, op de slachtoffers zijner heb zucht, maar bovenal opLjubuschka, dien on- verzoenlijken rechter, die hem eeuwig met verwijten achtervolgde. Inderdaad, Ljubuschka begreep hem niet, en terwijl zij te goeder trouw meende zijne ziel te redden, bedierf zij de zaak dikwijls door hem met k\Vestende woorden en bittere verwijten te verharden. Zoo ging het ook nu. Na een langdurig stilzwijgen begon zij voorzichtig en vriendelijk over Gorkow te spreken. Marmylow luisterde zonder het hoofd om te wenden. Aangemoedigd door zijn zwijgen werd zij stoutmoediger, in de naïeve meening, dat hare woorden nu tot zijn hart zouden doordringen. Bezield en verontwaardigd begon zij hem uit te reke nen hoeveel rente hij van hem trok. „Ga maar eens na: gij hebt hem drie honderd gegeven, en aan rente over al die jaren een som ontvangen driemaal zoo groot als het kapitaal. Dat schreit ten hemel. Uw handelwijze past geen Christen! Gij zuigt de zieken en armen uit Maar hoe meer zij sprak, des te onge- volgende bereiding van kunstboter. De groote stukken vet, afkomstig van het geslachte dier, worden zorgvuldig van bloed en onreinheden gezuiverd, en daarna in een machine fijn gemalen ten einde het celweefsel, dat het vet omsluit, te verscheuren. Daarna wordt het vet gesmolten bij een temperatuur, die niet boven 55° C mag komen hoe lager de temperatuur bij het smel ten is, des te fijner zal de smaak van het product zijn. Het celweefsel zinkt vervolgens met het water omlaag en het gesmolten vet blijft bovendrijven. Dit vet is evenwel nog niet geschikt voor de consumptie, want het bevat een groot gehalte van stearine; dit is een smaak- en reuklooze stof van een hoog smeltpunt, waardoor het op de tong niet smelt en de oorzaak is, dat het runder vet in den mond kleverig blijft. In de natuurboter komt de stea rine slechts in onbeduidende hoeveel heid voor, omdat die stof in het lichaam van de koe gemakkelijk bij het adem halingsproces wordt verbrand ten dienste van de verwarming van het lichaam en de arbeidsprestatie, terwijl de vloei bare oliedeeltjes moeilijker verbranden en als botervet in de melk komen. De stearine moet dus verwijderd worden. Daartoe wordt het gesmolten vet langzaam afgekoeld, waarbij een korrelige brei ontstaat; de stearine vormt de korreltjes, terwijl de margarine nog vloeibaar blijft. Die brei pakt men nu in stevige doeken en legt die pakken tusschen ijzeren platen, die hydraulisch op el kander worden gedrukt, waarbij de margarine wegvloeit en de stearine tusschen de doeken blijft zitten. De margarine wordt vervolgens ge kleurd als natuurboter, vervolgens met metk gemengd, goed gekneed en plot seling afgekoeld. De aldus bereide kunstboter heeft nagenoeg dezelfde samenstelling als do natuurboter; deze laatste bevat echter nog vetten, die het ransig worden ver oorzaken, namelijk de vetten der in water oplosbare vetzuren, waartoe het boterzuur behoort. Het gemis van die vetten komt de margarine evenwel ten goede, omdat bij haar dus nimmer sprake kan zijn van ransig worden. Daar nu verder de kunstboter, op vorenom8chreven wijze bereid, deDzelf den smaak en het uiterlijk heeft als natuurboter, is deze margarine een uit stekend middel om de natuurboter te vervangen. De bereiding geschiedt over het algemeen zindelijk en feitelijk is de voeliger en verharder werd Marmylow. Zijn gelaat was bleek, zijne lippen trilden, een sombere gloed straalde uit zijne oogen. Woest om zich heen ziende, stond bij mid den in de kamer; zóó had zijne vrouw hem nog nimmer gezien. Hij snelde naar zijn kabinet en begon driftig zijn kasboek door te bladeren. „Gorkow, Gorkow, Gorkow!" sisten zijne lippen. „Daar staat bij 1" Marmylow schreef het adres op, greep zijn hoed, trok haastig zijn pels aan en snelde ontstuimig de trappen af. Aan een der uiteinden van Petersburg. in eene halfdonkere blinde steeg, stond een oud, bouwvallig huisje; een half ver wilderd, morsig tuintje, met hoopen sneeuw en puin bedekt, scheidde het van den weg. Dit huisje behoorde den voormaligen amb tenaar Gorkow. Enkele huurlieden stonden voor de woning en duidden aan, dat er iets ongewoons plaats had. Inderdaad er was dien avond eene kleine bijeenkomst in zijn huis. De lage vensters waren met luiken ge sloten het huis scheen verlaten of in diepe rust te zijn. Doch daar komt weder een slede aan: het was die van Marmylow. Op de trede staande, zag hij rond. „Waar woont Gorkow?" vroeg hij een vrouw, die juist uit een winkeltje kwam. Zij wees hem het huis aan. Toen hij de sleden gewaar werd, begreep Marmylow, dat er gasten bij Gorkow wa ren, maar hij liet zich daardoor niet uit het veld slaan. „Des te beter," sprak hij tot zichzelven tegenzin, welke bij velen ook tegen goede margarine bestaat, zeer ongemo tiveerd. De groote vraag naar kunstboter gaf aanleiding tot het zoeken naar nog andere methoden van bereiding, zoodat men nu behalve van verschillende dier lijke vetten, ook wel van plantaardige olieën gebruik maakt. Ook deze stoffen worden met melk gekarnd en daarna door sterke plotse linge afkoeling gestold. Intusschen heeft de vraag naar een goedkoop artikel al weder veroorzaakt, dat er ook margarine bereid wordt uit allerlei minderwaardige grondstoffen, terwijl de margarine mede wordt ge bruikt om ze te vermengen met natuur boter en het mengsel dan als zuivere boter te verkoopen. Al is de zuivere margarine nu ook een deugdelijk voedingsartikel, dit neemt niet weg, dat het toch bedrog is, als men een mengsel van margarine en boter, als zuivere natuurboter verkoopt. Vroeger kon men margarine bij het braden dadelijk van boter onderscheiden, omdat laatstgenoemde in de pan een bruin samenhangend schuim vormde en margarine niet. Ook daarin heeft men weten te voorzien en sindsdien kennen wij „Yitello", „Hationaal", „Almada", „Solo", „Alpha" en andere soorten, die alle de eigenschap hebben, dat zij in de keuken natuurboter geheel kunnen vervangen. Itiiiieisliiml. In ons vorig no. maakten wij in 't kort melding van de hevige aardbeving, welke Vrijdag in een gedeelte van Italië schrikbarende verwoestingen heeft aan gericht. Thans wordt geschreven, dat sommige plaatsen van Calabrië veel gelijken op een groot kerkhof. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen, daar de mannen meerendeels aan den veldarbeid waren op het oogenblik van de ramp. Volgens de Messagero zullen verschillende der verwoeste dorpen niet herbouwd worden omdat de bewoners naar Amerika gaan. Dit komt meer voor bij dergelijke rampen. Uit bijge loof of om andere redenen verlaten de menschen de plek der catastrofe voor goed. De Koning heeft 100.000 lire voor de slachtoffers gegeven, maar ook de Staat zal krachtig moeten bijspringen, want de ellende is zeer groot. Reizigers uit het zuiden vertellen hoe tusschen Villa San Giovanni en Sant Eufemia de treinen aan alle stations belegerd worden door de geteisterde bevolking, die om aalmoezen smeekt. „ik zal hem beschaamd maken en in op spraak brengen!" Hij trad de voorkamer binnen. Daar stond de menigte; een wierooklucht ver spreidde zich door het vertrek. Ontsteld keek Marmylow rond. „Ik dacht niet u hier te storen," wilde hij zich verontschuldigen, maar de woor den bleven in zijne keel steken. Hij ging eenige schreden vooruit en keek over de hoofden heen in de aangrenzende kamer. Daar in den voorsten hoek stond een doodkist. Een oude priester in een zwart, versleten gewaad diende de zielmis. Marmylow sidderde en wankelde. Maar het was als hield een onzichtbare macht hem staande. Hij drong door de menigte heen. Aan de lijkbaar zelve lag een bejaarde vrouw geknieldzij hield de bleeke handen op hare borst saamgevouwen en was zeer armoedig gekleed. Twee jonge meisjes in zwart sitsen japonnetjes stonden snikkende naast haar. Marmylow wendde de oogen af, om het gelaat van den afgestorvene niet te zien. Doch vergeefs; zijns ondanks sloeg hij de oogen op en staarde op het over schot van Gorkow. Weder wendde hij zich af, doch andermaal rustte zijn blik op zijn slachtoffer van weleerhet was als kon hij zich niet losrukken, en hij voelde een ril ling door zijn leden gaan. Somber klonk het gezang„Zijne ziel ruste in vrede." De arme vrouw snikte aangrijpend, alsot haar hart zou breken. Marmylow wierp zich met de anderen op de knieën. Het was alsof zijne lippen trilden en zijne hand krampachtig een kruisteeken maakte. Nadat hij knielende zijne gebeden had In Parghelia bij Tropea, waar het middenpunt van de aardbeving schijnt te zijn geweest, zijn alleen meer dan 300 dooden. In lange rijen liggen de lijken daar om herkend te worden velen vertoonen messteken, die waar schijnlijk zijn toegebracht bij het vree- selijke dringen naar de uitgangen van huizen of andere gebouwen. In Catan- zaro had een woest tooneel in de gevangenis plaats. Onder de 1400 ver oordeelden aldaar brak bij de eerste schokken een waanzinnige angst uit; de opgeslotenen deden wanhopige po gingen om de deuren hunner cellen te forceeren. Een talrijke troepenmacht herstelde de orde, maar niet voor men allen van de hoogere verdiepingen naar beneden had gebracht. De schokken duren nog voort; ook de Vesuvius werkt nog; de lavastroom heeft volgens sommige berichten den kabelspoorweg al bereikt en daarvan een 50 meter vernield. De regeering heeft verscheiden regi menten met levensmiddelen en 2000 tenten naar Calabrië gezonden. Alleen in Martirano reeds zijn 1000 menschen dakloosin Palmi, Monteleone, Parghe lia en tallooze andere plaatsen kam peeren er eveneens honderden op het open veld. Onbeschrijfelijke tooneelen moeten voorkomen bij het reddingswerk; op één plaats vond men een gezin van elf personen onder het puin verpletterd. Te Pizzo scheurde een rots, waarop huizen, vaneenalles deed een val van een 40 meter. Twintig personen werden hier op slag gedood. Te Giffone ver dween een veeherder in den grond, terwijl hij zijn vee naar buiten dreef. Een priester wierp zich in doodsangst van een balkon en werd met verplet terden schedel opgenomentwee vrou wen stormden, in hun slaap opgeschrikt, bijna geheel ongekleed de straat op, waar beiden van opwinding ineenzakten en den geest gaven. Zoo zou men ko lommen kunnen vullen. Het aantal ongevallen is natuurlijk nog niet vast te stellen, maar men schat voorloopig het aantal dooden op ruim 2000 en dat der gewonden op meer dan 10.000. Men meent, dat in 't geheel 50.000 menschen zonder wo ning zijn. Wat de voldoening der Marokkaan- sche regeering aan Frankrijk betreft wordt uit Tandzjer geseind, dat niet alleen alle eischen der republiek vol ledig zijn ingewilligd, maar Marokko ook heeft beloofd binnen drie maanden alle overige verplichtingen jegens Fran- sche belanghebbenden na te komen. Hiermee is een bedrag van 100,000 francs gemoeid. Dit maakte trouwens een onderdeel van het ultimatum uit. Naar de Petit Bleu meldt, is de heer William Penfield met een opdracht van volbracht, richtte hij zich op en liet weder om onwillekeurig zijn blik op den afgestor vene rusten. Er werd om hem heen ge fluisterd enkelen keken hem nieuwsgierig aan, maar hij sloeg geen acht op dit alles. Het was alsof een dichte nevel de geheele omgeving voor hem verborg, en slechts het wassen gelaat van Gorkow, dat daar zoo rustig lag en zoo plechtig en helder in de omgeving uitkwam, trok zijne aandacht en hield hem aan zijne plaats gekluisterd. Pijnlijk en somber zag hij neder op de vermagerde, levenlooze, maar zachte trek ken van dat gelaat. Wat, ja, hoeveel had hij thans niet willen geven, om den doode in het leven terug te roepen De zielmis was afgeloopen. Allen kwamen in beweging en enkelen naderden den over ledene. Zonder iemand aan te zien, wan kelde ook Marmylow naar hem toe en boog zich aangedaan over de doodkist „Ziedaar de som van ons levenzei- de eene stem zacht. „Waarom toch kruipen wijwaarom toch kwellen en vernederen wij anderen; alsof ons leven op deze aarde niet al rijk genoeg aan lijden en smarten is? Ziedaar de eind som van dit alles," herhaalde Marmylow diep bewogen tot zichzelven. Hij wendde het hoofd af; het koude zweet parelde op zijne slapen, hij hijgde en snakte naar lucht, zijn gemoed was vol Plotseling raakte eene hand zijn arm aan Marmylow draaide zich om, en de arme vrouw, de weduwe van den overledene, stond vóór hem. Haar vermagerd, vaal blëek ge laat wekte deernis op; de roodgeweende oogen staarden wezenloos rond. Zij sprak met iemand over de armoede en ellende, president Roosevelt naar Europa ver trokken, om met de regeeringen te on derhandelen over het tijdstip der bijeen roeping van de tweede Haagsche con ferentie, ter regeling van de rechten der onzijdigen tijdens een oorlog, enz. Bij Howard in Texas is weer eens een neger, die zich aan een blanke vrouw vergrepen had, door het volk opgepakt en in 't openbaar levend ver brand. Men liet den man eerst nog een paar uren tijd om telefonisch! afscheid te nemen van zijn familie. De verloofde van een kanonnier heeft aan den chef van de 3de compagnie van het regiment garde-artillerie te voet te Spandau, zonder voorkennis van dien kanonnier, een brief geschre ven om een onderofficier als soldaten- beul aan te geven. De onderofficier mishandelde zijne minderen met de vuist en de stukken van het geschut, waarover hij onderricht gaf, zoodat hun dikwijls het bloed uit mond en neus gaten stroomde. Tengevolge van dien brief is thans tegen den onderofficier een instructie geopend. De Standard verneemt uit Washing ton Het Chineesche gezantschap deelt mede, dat China zich voorneemt een commissie te vormen ter vaststelling van alle middellijke en onmiddellijke schade, die beide oorlogvoerende par tijen in Mantsjoerije hebben aangericht. Weigeren zij te betalen, dan zal China een beroep doen op het Haagsche hof. Ook is China niet van zins de over dracht van Chineesch grondgebied krach tens het vredesverdrag voetstoets goed te keuren. China is daarbij niet op geld uit, maar het wil zijn souvereine rechten handhaven. Oproer in Japan. Over den toestand in Japan wordt d.d. 11 dezer gemeld: Uit het geheele land komen berichten, dat op tal van plaatsen ongereldheden voorgevallen zijn. De betoogingen worden vooral tegen de politie gericht; op druk be zochte vergaderingen worden heftig ge stelde moties aangenomen. Alle telegrammen naar het buiten land staan onder de censuur. Te Tokio is de opgewondenheid reeds grootendeels bedaard, maar de staat kundige beroering duurt voort. Geen verdere ongeregeldheden worden ver wacht. Het is niet mogelijk, te ramen hoeveel menschen er gedood en gewond zijn bij de onlusten, daar veel gewon den naar huis gebracht zijn, en voor de politieverborgen gehouden worden. De politie maakte van de sabel gebruik en niet van de revolver, vandaar dat die zij de laatste drie jaren hadden geleden, en vroeg toen opeens aan Marmylow, of de overledene niet tegelijk met hem gediend had. Marmylow stond als verslagen. Hij sta melde eenige onsamenhangende woorden, dat hij niet gediend had, maar den over ledene had gekend als een braaf man. En snel zijne portefeuille uit den zak halende, nam hij er al het geld uit, dat zich daarin bevond, en reikte het der weduwe toe. Hij voegde, zelf niet wetende hoe en waarom, er nog aan toe, dat hij dit geld den over ledene schuldig was. Bij het gezicht van het geld keek de we duwe hem verbaasd aan; doch Marmylow drong er beslist op aan, dat zij het geld zou behouden, zich verontschuldigende, dat hij de 3chuld niet vroeger had kunnen aflossen Op straat gekomen, liep Marmylow niet, maar draafde. Zijn hart bonsde, alsof het bersten zou. Hij spong in de slede, doch de koetsier was hem niet vlug genoeg, zoo dat hij er uit sprong en weer voortholde. Hij gevoelde zich nu een geheel ander mensch geworden. Kort daarop besloot Marmylow zijne bank van leening voor goed te sluiten, en zoo als het viel, met zijne schuldenaars af te rekenen. Velen arme lieden schonk hij hun ne schulden. Hij achtte zijn vroeger leven als geheel te behooren tot het verledene, dat zich in de toekomst nimmer kon of mocht herhalen. (Slot.) ith

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 1