er veel lichtgewonden zijn. Opmerkelijk is, dat geen geweldpleging, gewapende tusschenkomst noodig makende, plaats he*fft gehad sedert de krijgswet werd afgekondigd. De Daily Telegraph verneemt uit TokioPolitie en troepen handhaven hier de orde, maar het volk blijft krach tig de regeering vijandig gezind. Dj geheele pers, behalve de Kokoemin, dringt aan op ontslag ven het kabinet. De regeering blijft de heftigste oppo sitiebladen schorsen. De politie heeft de Dzjidzjisjimpo belet met de inza meling voor de slachtoffers voort te gaan. Naar verluidt, hebben de gene raals Nogi en Nodzoe hun ontslag ge nomen. Het Parlement komt den lOen October in buitengewone zitting bijeen. Maarschalk Jamagata heeft tegenover een verslaggever gezegd, dat een hef tige volksbeweging tegen dezen vrede onvermijdelijk was. Het oordeel over politiek loopt altijd uiteen. Het kabinet was echter eenstemmig in zijn besluit voor den vrede. Het was van oordeel, dat eene voortzetting van den oorlog Japan niet nog meer bevoordeelen kon, want het zou Rusland nooit kunnen dwingen Japans oorlogskosten te beta len. Intusschen zouden Japans hulp middelen, die noodig zijn voor de ont wikkeling van Mantsjoerije en Korea, uitgeput raken. Jamagata erkende, dat de adviezen van Amerika en de Euro- peesche mogendheden tot het besluit van de Japansche regeering bijgedra gen hebben, maar Jamagata verklaarde zich volkomen bereid de volle verant woordelijkheid ervoor te dragen. Op een groote vergadering, Maandag te Osaka gehouden, is een motie tegen het vredesverdrag en ten gunste van ontslag van het kabinet aangenomen. Er zijn eenige ongeregeldheden voor gevallen, waarbij 40 menschen licht ge wond werden en één zwaar. Volgens het gebruik boden de mi nisters, na het afkondigen van den staat van beleg, den Mikado verontschuldi gingen aan voor hun tekortkomingen, en terwijl zij de noodzakelijkheid van den maatregel betoogden, lieten zij aan den Keizer de beslissing of zij zouden aanblijven of niet. De Mikado antwoord de heden dat zij hun post moesten blij ven bekleeden. De Japansche minister van marine, admiraal Jamamoto, heeft gezegd dat men met de verkregen vredesvoorwaar den tevreden moest wezen. Maar hij voegde erbij, dat Rusland zeker een sterke vloot zou bouwen, en dat Japan zich moet voorbereiden op maatregelen ter verdediging. Het Japansche departement van ma rine maakt bekend, dat er op de Mikasa, het vlaggeschip van Togo, Zondagnacht om twaalf uur brand uitbrak. Voor de bemanning geborgen was bereikten de vlammen het kruitmagazijn. Er volgde een ontploffing, die een gat sloeg in den bakboordswand op de waterlijn. Het schip zonk en 599 man kwamen er bij omdaaronder was zeevolk van andere schepen, dat tehulp was gesneld. De oorzaak van den brand is onbekend. Er wordt een onderzoek naar ingesteld. Togo was niet aan boord van de Mikasa. Toen de ontploffing op de Mikasa gebeurde lag het schip te Sasebo voor anker. file toestand in Sinsland. Van den geheelen Kaukasus is de toestand het ergst te Bakoe. De gevech ten tusschen Mohamedanen in de berichten als Tataren aangeduid en Armeniërs eindigen steeds met een totale verdelging der onderliggende partij. Zooals men weet zijn de moordpar tijen reeds in Februari van dit jaar begonnen en zelfs Russische bladen durven de overheid rondweg betichten, dat zij niet alleen kalm de moorden heeft aangezien, maar de Mohameda nen zelfs heeft opgestookt. Dit is begon nen toen de Armeniërs, verbitterd over de inbezitneming hunner kerkelijke goederen en sluiting hunner scholen, zich fel tegen de regeering gingen kan ten. Vóór dien tijd leefden Mohameda nen en Christenen vreedzaam naast elkaar, maar toen de Armeniërs hun verbittering begonnen te luchten, sta ken de Moslims, opgeruid door de amb tenaarswereld, het hoofd op. De Arme niërs hebben sedert bij keizerlijk oekas hun kerkelijke goederen teruggekregen, maar het vuur van godsdienst- en ras senhaat was niet zoo spoedig gebluscht. Het Armenische revolutionaire comi té had bovendien intusschen ook niet stilgezeten en gebruik makende van de omstandigheden ijverig proselieten aangeworven; het vaardigde doodvon nissen uit tegen Russische ambtenaren en officieren en zorgde voor dynamiet en wapenen. De akker was alzoo ge ploegd. Nu is dan de uitbarsting gekomen, die een geweldige menschenslachting en onberekenbare stoffelijke schade heeft meegebracht, niet alleen voor den Kau- kausus, maar ver in Rusland, en zelfs over de grenzen. Om eenig denkbeeld te geven van hetgeen de ramp voor de naftha-indus- trie in Bakoe beteekent, mogen hier nog enkele bizonderheden volgen. Het herhaaldelijk genoemde Balachany-veld, dat 11 K.M. ten noorden van de stad ligt, heeft de meeste naftha-bronnen het is 16 vierkante kilometers groot. Ten zuiden van Bakoe ligt de bekende Bibi Eybat. Op deze velden staan tegen de 2000 boortorens, waarvan sommige tot op 500 Meter diepte hebben geboord en die in 1897 als maximum-opbrengst eiken dag 200.000 centenaars gaven. De ontvlambaarheid van deze putten is door de uitstroomende gassen bizon der groot. De Zwarte stad, waarvan sprake is in de berichten, is Tsjornygerod nabij Bakoe, waar de reusachtige fabrieken van Nobel zijn, die zich vooral bezig houden met de bereiding van verschil lende chemische producten uit de ruwe naftha, zooals benzine, kerosine enz. Zijn de berichten juist; dan zijn deze fabrieken, die modellen van moderne nijverheidsinrichtingen zijn, grooten- deels vernield en is daarmee een reus achtig kapitaal te gronde gegaan. Een der firmanten, Eduard Nobel, heeft te St. Petersburg verklaard, dat naar zijn meening de halve naftha-industrie in den Kaukasus vernietigd was. Dat is trouwens het doel geweest der revolu tionairen wier strijdleus was: „Hervor mingen of geen nafthameer! "Een vreem de leus voorwaar, maar een die helaas een verschrikkelijke uitwerking heeft gehad. In diplomatieke kringen te Weenen verluidt dat het gros van het Russische leger dat thans in Mantsjoerije is, zal gebruikt worden om een tweede spoor aan te leggen langs de heele lengte van den Transsiberischen spoorweg. Het werk zal, volgens de raming, 180 millioen roebels kosten, maar vermoedelijk zul len de werkelijke uitgaven op het dub bele komen te staan. Door de mannen als aard werkers en staafleggers te ge bruiken, wil men voorkomen dat zij in hunne haardsteden in Europeesch Rusland misnoegen en ontevredenheid zaaien. Rondom Tsarskoje Selo worden op groote schaal winterkwartieren in orde gemaakt voor een heel leger kozakken, die de keizerlijke verblijven moeten bewaken. Koelikofski, de moordenaar van den gouverneur van Moskou Sjoewalof, heeft zijn doodvonnis veranderd gekregen in levenslangen dwangarbeid. Volgens de Warschausche Koerier" is er aan alle fabrieken aldaar weer werk staking uitgebroken. De gebeurtenissen van Bakoe hebben geleid tot de vernieling van veel eigen dom van buitenlanders en daardoor internationale beteekenis gekregen. Vooral Engelsche, Amerikaansche en Fransche belangen zijn sterk benadeeld. De firma Rothschild te Parijs, die groote verliezen heeft geleden, heeft de Rus sische regeering reeds kennis gegeven, dat zij een grooten eisch tot schade loosstelling zal indienen. Naar men uit Zarizyn meldt is daar sedert Maandag de petroleumhandel gestaakt. De toestand der consumenten is netelig. Ook in Astrakan hebben-de petroleumfirma's de levering van brand stof aan de reeders, met welke zij geen contrrcten hadden, gestaakl omdat zij vreesden voor staking van den aanvoer uit Bakoe. De reeders staan nu voor de noodzakelijk hun diensten te staken en hun scheepsvolk en arbeiders te ontslaan, waardoor duizenden broode loos worden. In Baskoentsjak zijn de zoutdelvers om dezelfde reden genood zaakt hun bedrijf te staken, wat stil stand in het visschersbedrijf en gewel dige verliezen tengevolge zal hebben. Volgens Russische berichten, treden in Bakoe de troepen nu met kracht op. Duitschland en Engeland hebben in Petersburg vertoogen ingediend om bescherming te verkrijgen voor hun onderdanen in de streek van den op stand. De belanghebbenden bij het naftabedrijf hebben niet alleen gevraagd om prolongatie hunner wissels bij de staatsbank, maar tevens dat er dadelijk voldoende geld te hunner beschikking wordt gesteld om de vernielde werken weer op te bouwen. Bij Koblentz is Maandag het 8ste legercorps door den Keizer geschouwd. Te Koblentz waren voor het keizerlijke paar zulke strenge veiligheidsmaatre gelen genomen als nog nooit te voren. Vierhonderd agenten en tachtig gen darmes omzwermden den Keizer. Zondagavond was te Keulen een ver gadering ontbonden, waarin de anar chist Weidner over de worsteling voor de economische vrijheid had willen spreken. De crimineele politie te Keulen heeft Maandagmiddag Domela Nieuwenhuis in hechtenis genomen, toen hij van plan was in den trein van 3 uur 23 te stappen, die te Ehrenbreitstein, dus vlak bij Koblentz, waar de Keizer en Keizerin, de manoeuvres bijwonen, naar het Zuiden gaat. Nieuwenhuis beweerde dat hij zich naar Marburg wilde be geven. Volgens de „Reichsanzeiger" zijn er van Maandag tot Dinsdagmiddag in Pruisen acht voor cholera gehouden ziektegevallen en drie sterftegevallen aan cholera ambtelijk aangegeven. In het geheel zijn er tot nog toe 166 ziek tegevallen geweest, waarvan er 61 met den dood zijn geëindigd. De Fransche regeering zal in de aan staande kamerzitting een voorstel in dienen tot het graven van een tunnel door de Faucille in den Jura. Deze tunnel zou een zeer korten verbindings weg verschaffen tusschen Parijs, Geuève en Boven-Italië. De kosten wornen op 115 millioen francs geraamd. Twee families Kosciuszko te Gnesen eischen van de Amerikaansche regee ring in rechte een som van ÏOU mil lioen dollars. De Kosciuszko's beweren af te stammen van den bekenden Pool- schen vrij heidsheld van denzelfden naam, die in den Noord-Amerikaanschen vrij heidsoorlog heeft meegevochten en ter erkenning van zijne verdiensten bij oor konde een gebied ten geschenke kreeg, op hetwelk latei Chicago gebouwd is. Na den dood van Kosciuszko, die in Zwitserland zonder rechtstreeksche af stammelingen overleed, kwam de oor konde in bezit van de zijlijn, en op grond van dat stuk heeft thans een jong advocaat voor de nakomelingen eigendoms-en erfrechten op den grond laten gelden. Het terrein is, naar schat ting, thans 100 millioen dollars waard. Te New York is een trein van den luchtspoorweg ontspoord. Een wagen stortte op straat. Tien menschen wer den gedood en meer dan 25 gewond. Zaterdag hebben aan de Rand Pow- derwerken bij Connelsville twee hevi ge ontploffingen plaats gehad. Twaalf lijken zijn gevonden, maar men durft niet verder zoeken omdat bij de bran dende gebouwen twee karren met dyna miet staan. De spoorbanen van de Pensylvania, Baltimore en Ohio-Maatschappij zijn ver nield. De onderhandelingen welke te Karl- stadt worden gehouden tusschen Zweden en Noorwegen over de ontbinding der Unie, gaan niet hard vooruit. 't Schijnt moeilijk te zijn, om tot een overeenkomst te komen De gevolmach tigden zitten op 't oogenblik weer in Christiania en Stockholm, beraadslagen ijverig met hun respectieve regeeringen en keeren eerst heden terug naar Karl- stadt. Er is hevig verschil van meening over de kwestie van de forten aan de gemeenschappelijke grens. Geen van beide partijen wil op dit punt toegeven. De Zweden niet, omdat zij deze forten een bedreiging viuden voor de veiligheid van hun land en de Noren niet omdat zij op hun beurt de forten noodzakelijk vinden voor de veiligheid van het hunne. Worden ze geslecht, dan kan het rijkste gedeelte van Noorwegen niet voor vreemden in val worden beschermd. De Noren zeggen bij de gedachte aan een vijandelijken overval niet al leen Zweden, maar evengoed Rusland, Duitschland en Denemarken op het oog te hebben. Een talrijke partij in Zweden, die dit alles maar een voor wendsel vindt, zou gaarne zien, dat er eenige duizenden mannetjes naar de grens gestuurd werden, om wat klem bij te zetten aan de Zweedsche eischen. Doch zooveel gezond verstand zullen de leidende politicie in Stockholm wel hebgen, om hiertoe niet over te gaan. Want dan zou alle kans op schikking in der minne verkeken zijn. En daar de beide landen het eens zijn over de voornaamste kwestie in dezen, name lijk de ontbinding der Unie zelf, zou het jammer zijn, als de forten een on- overkomelijken hinderpaal vormen zou den op den weg naar vreedzame over eenkomst. Als beide partijen werkelijk van zins zijn in 't vervolg als goede naburen met elkaar te leven, zal daarop nog wel wat gevonden worden. BEKEMDlIAklMG. Schouw roering. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Zaterdag den 23 September 1905, des namiddags schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid ge zuiverd, op straf bij de algemeene politie verordeningen bepaald. Heusden, den 6en September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. BMiintselfjk Nieuws. HEUSDEN, 12 September. Een drietal jongens had zich meester ge maakt van een lorri, die op rails gesteld is op de Prins Hendridkade, om puin naar een zolderschuit te vervoeren, en lieten zich daarmede glijden. Dat spelletje ging aanvankelijk goed en van een helling liep het wagentje om bovfen de schuit op een sluitblok te stooten. Nu waren er drie, waaronder het zoontje van den heer v. d. B. Het ventje was echter niet op dien stoot verdacht, sloeg achter over met zijn hoofd naar de Maaszijde en werd met zijn beenen door de lorrie bekneld. Gillende van pijn werd het knaapje uit zijn benarde positie verlost en huiswaarts gedragen. 't Is te hopen, dat het geen nadeelige gevolgen zal hebben. 1 November a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. Blok te Geer- truidenberg benoemd werd tot schoolop ziener in het arrondissement Heusden. Ten einde dien dag voor den jubilaris niet on opgemerkt te doen vooibijgran, heeft zich eene commissie uit de onderwijzers van het arrondissement Heusden gevormd, be staande uit de heeren C. de Moor, A. M. de Roon, M. D. v. d. Ven, H. W. Knol en J. L. Mussert. Ook de heer W. J. Ph. van Oppenraaij, schoolopziener in 't distrikt Tilburg, zal dien dag zijn 25-jarig jubileum als schoolop ziener vieren en tevens zal op dien datum de inspecteur in de le inspectie zijn 25- jarigen loopbaan bij het schooltoezicht her denken. WERKENDAM. Zaterdag a.s., des na middags 1 uur, hoopt de visscherij-vereeni- ging „Eendracht", gevestigd te Dordrecht, alhier eene algemeene vergadering te houden in het Nutsgebouw. Op de agenda staat: Bespreking der visscherij belangen in verband met de aan hangige wet op de visscherij en. Ieder belang hebbende en belangstellende kan deze ver gadering bijwonen. DRONGELEN. Overtuigd van het nut van school wandelingen en -reisjes, vatte het onderwijzend personeel der openbare school alhier het plan op, met medewerking der ingezetenen een tochtje te ondernemen naar de bekende Roestelbergen. En zich het genot der leerlingen voor stellende op vroegere tochtjes gesmaakt, was de medewerking van ouders en kinder vrienden zóó algemeen, dat Donderdag morgen om half elf uur een stoet van negen wagens, beladen met juichende hin deren en bussen en korven proviand, tot vertrekken gereed stond. 't Weer was uitstekend, allen welgemoed en zingende trok men dan ook door Waal wij ks straten, waar telkens aan de bekende marktbezoekers een luid hoera werd toe geroepen. Toen men zoover gekomen was, dat rijden bezwaarlijk ging, werd halt gehou den en door eenigen uitgespannen, terwijl de overige wagens met de kleinste kinde ren doorreden tot aan den voet van de bergen. Wie nooit met kinderen hier ge weest is, kan zich hun genot niet voor stellen; vooral hadden ze schik toen zede meesters en de voerlui hadden omverge trokken en in triomf aan de beenen naar beneden sleepten. Na eens flink gegeten, gedronken, en gezongen te hebben, werden de wagens weer opgezocht en werd de tocht weer voortge zet tot Waalwijk, waar een klein ongeval plaats had; de voorste wagen verloor een wiel, wat een oogenblik oponthoud ver oorzaakte, maar geen sshade deed aan de vroolijke stemming. Daarna werd de tocht voortgezet over Baardwijk, door den Baard- wij kschen Overlaat naar Drunen, tusschen Drunen en Oudheusden werd stil gehouden om den inwendigen mensch te versterken, maar toen ieder wat gehad had, werd zoo gauw mogelijk doorgereden daar 't scheen, dat de regenbuien de vroolijkheid wilden verdrijven, maar wie denkt dat dit lukte, kent geen feestvierende schoolkinderen met vroolijk gelach begroetten ze dit extra- numme rvan het programma. In plaats van nog over Aalburg en Wijk te rijden, zooals eerst 't plan was, werd nu zoo spoedig mogelijk door Genderen en Eethen huiswaarts gereden, waar ouders en verdere familie met grage ooren luis terden naar de verhalen van 't genot dat hun kleintjes gemaakt hadden. DUSSEN. Ingaande 1 Oct. a.s. is bij Kon. besluit eervol ontslag verleend aan K. G. J. Raue, als hoofdmachinist bij de electrische bemaling ten behoeve van boe zems en polders afwaterende op de Bleek en Oostkil, behoorende tot de werken van den Nieuwen Maasmond in Noord-Brabant. HERPT, 12 Sept. Vrijdag 8 en Zondag 10 Sept. heeft de kegelklub „Door Vriend schap saüm verbonden" een wedstrijd in het kegelen gehouden en daar ook de ho noraire leden der vereeniglng konden mede dingen was er veel animo. De uitslag was als volgt: KampioenprijsW. Verhoeven met 63 punten in 6 worpen. Vrije baan (6 worpen): le prijs H. Kuijs, 44 p.; 2e prijs C. J. v. Grevenbroek, 44 p. en 3e prijs P. v. Sprang, 43 punten. Personeele wedstrijd (20 worpen)le prijs P. J. v. d. Broek, 121 p.; 2e prijs F. v. d. Leur, 120 p.; 3e prijs J. v. Korven, 119 p.; 4e prijs Ant. Smits, 117 p.; 5e prijs W. Verhoeven, 114 p.; 6e prijs H. Kuijs, 111 p. en 7e prijs W. Kuijs, eveneens 111 punten. Niettegenstaande het minder prettige weder heerschte er een opgewekte feestelijke stemming, die lang werd voortgezet zonder dat een wanklank werd vernomen. Naar wij vernemen, is bij Minis- terieele beschikking den postbode G. de Weerd te Heusden, met ingang van 1 Oct. e.k., Herpt als standplaats aangewezen. De uren van buslichtingen en bestellingen worden geheel veranderd. DOEVEREN. Zondagnacht hebben die ven bij J. Z. alhier een perenboom geheel van de vrucht ontdaan. Ook bij andere personen werd aan de vruchtboomen een bezoek gebracht. GIESSEN. Naar men verneemt, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. ten nadeele van T. de H. alhier uit zijn boom gaard naar gissing 2 H.L. appels ontvreemd. Omtrent den dader of de daders verkeert men nog in het onzekere. In de j.l. gehouden raadsvergadering werden de herkozen leden, de heeren M. de Fijter en G. Jungerius, beëedigd. Voorts werd eerstgenoemde herbenoemd tot wet houder. GENDEREN. Als eene merkwaardig heid kan dienen, dat bij den landbouwer Adr. Branderhorst alhier, nu de 26e maal achtervolgens hennip groeit, zonder al die jaren gemest te zijn en sommige stokken eene lengte verkregen van 2 Meter. WIJK (bij Heusden). Tot wethouder dezer gemeente is door den Raad met al gemeene stemmen herkozen de heer A. v. Beek. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1904 is door den Raad voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 20229.55, in uitgaaf f 18940.90^. Alzoo met een voordee- lig slot van f 1288.64|. Door stemgerechtigde ingelanden der waterschappen „de polder van Wijk", „de polder van Genderen", „de. Biesheuvel" is besloten over te gaan tot den aanleg van de in die waterschap gelegen wegen, mits door de provincie daarvoor een ruime subsidie worde verleend. De beslissing der overige betrokken waterschappen wordt spoedig tegemoet gezien. Door verharding der bedoelde wegen zal een groote verkeersweg worden verkregen, die zeer de algemeene belangen van een groot deel dezer provincie zal bevorderen. Met eenparige stemmen is besloten door den raad dezer gemeente om de jaar wedde der wethouders niet te verhoogen; omtrent een voorstel tot verhooging van het presentiegeld der raadsleden met f 50, staakten de stemmen, zoodat over dit punt in eene volgende vergadering moet worden beslist. VEEN. De vlekziekte onder de varkens heeft zich voor 't eerst in onze gemeente vertoond. Het aangetaste dier is aan de gevolgen bezweken. Zaterdagmorgen kwam de visscher J. D. tot de onaangename ontdekking, dat een 7-tal palingfuiken, welke hij in een wetering bij den Biesheuvel gesteld had, spoorloos verdwenen waren. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Bij den landbouwer T. staat een pyramideboom met peren te pronk, welke van zeldzame zwaarte zijn. Er hangen er zelfs aan van ruim 7 ons, wel iets bijzon ders. TIEL. Fruitveiling van 11 September. William Duch 6 h 8 cent per stuk;Du- rendeau 7 a 8 ct.; Vijgeperen 6 a 10 ct. Vijgeperen 2e kw. 4 ct.Tarweappels 6 ct. Bonne Louise d'arache 10 ct.Bonne Louis d'arache 2e kw. 5 a 6 ct.; Beurre de me- rode 8 ct.; Parfait Colville 6 ct.Maagde peren 5f- 6£ ct.Zoete kwetsen 2£ ct. Zure kwetsen 2 ct.; Keizer Alexanders 5 a 7 ct. Stoofperen 2f- 4 3| ct.Maria Louise- peren 7 a 8 ct.Kaneelzuur 3} ct., alles per pond. Eieren f4.50 üt f4.70 per 100 stuks. atinnenlaiid. Bij Kon. Besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvan gen op den derden Dinsdag in Sep tember 1905, benoemd J. E. N. baron Scbimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Het programma voor de opening van de Zitting der Staten-Generaal, te 's- Giavenhage, op Dinsdag den 19den dezer, luidt volgens bekendmaking in de Stct. o.a. als volgt: Des middags ten twaalf ure zullen de Leden der Staten-Generaal zich be geven naar de Ridderzaal op het Binnen hof, en in vereenigde vergadering te za- men komen, onder leiding van den door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2