De weigering van keizer Frans Joseph om zijn toestemming te geven tot de invoering van algemeen kiesrecht in Hongarije, heeft bij de Oostenrijksche en Hongaarsehe socialisten hevige op gewondenheid veroorzaakt. De „Arbeiter Zeitung", een te Wee- nen verschijnend socialistisch orgaan, schrijft: 't Is de wil van den keizer, dat de Hongaarsehe en Oostenrijksche volken voor langen tijd zullen beroofd blijven van hun rechten. Zij zullen dit in hun gedachten houden." De „Nepsava, een Hongaarsch socia listenblad, zegt: Als het oogenblik gekomen zal zijn, dan zal niet in de kringen van het Hof van Weenen beslist worden over het vraagstuk van algemeen kiesrecht in Hongarije. Het Hongaarsehe volk zelf zal daarin te Boedapest beslissen. In de Hongaarsehe Kamer verklaarde Fejervary, dat de Koning het ontslag van het ministerie heeft aangenomen. Z. M. heeft hem gemachtigd, mede te deelen, dat Z. M. een nieuw ministerie wenscht te vormen uit de rangen der meerderheid met een aannemelijk pro gram, zoodat de verbonden partijen hunne voorstellen aan den souverein kunnen onderwerpen. De Koning heeft de zitting verdaagd tot den lOen Oc tober. Kossuth protesteert. Fejervary antwoordt en zegt dat dit protest niet is te rijmen met het ont zag, den souverein verschuldigd. Hierop verlaat hij de zaal, verklarende slechts gebleven te zijn om het protest van Kossuth af te weren. Na een lange beraadslaging heeft de Kamer een motie van Kossuth aange nomen, die een protest is tegen de verdaging. Er heerscht groote opwinding. Het aftreden van het kabinet Fejer vary wordt door de geheele Hongaarsehe pers besproken. De „Boedapest Hirlap" zegt: „Het laat het Hongaarsehe volk totaal koud, of de crisis verergert. Het volk heeft tijd tot wachten". Het „Journal de Boedapest", 't or gaan van de onafhankelijkheidspartij, hoopt, dat de koning eindelijk begrijpen zal, dat hij op den duur den wil van het volk niet kan weerstaan. De eenig mogelijke oplossing zal zijn, het pro gram van de coalitie te aanvaarden en deze tot de regeering te roepen. Andere bladen protesteeren tegen het ingrijpen van de Oostenrijkschen minis ter in de Hongaarsehe zaken. De telegrammen uit Stockholm zijn oorlogszuchtiger dan die uit Kristiania. Volgens den Stockholmschen corres pondent der Daily Mail verbittert de tegenwoordigheid van Nansen en andere invloedrijke Noren te Londen, die er Engeland ten bate van Noorwegen be werken, de Zweden ten zeerste. De correspondent van de Daily Mail te Kristiania ziet den toestand zeer donker in. Zwedens eisch tot slooping van de vestingen draagt, volgens hem, het karakter van een ultimatum. Hij hoopt, dat Engeland tusschenbeide zal komen om vijandelijkheden te beletten. Anders is de oorlog waarschijnlijk, al kan hij niet beginnen zonder goedkeu ring van den Rijksdag. De Kopenhaagsche correspondent van de Standard verneemt uit Stockholm, dat Duitschland, Rusland en Frankrijk krachtig er bij Zweden op aandringen dat het met Noorwegen een vergelijk treft. Het Berlijnsche vleeschhouwersgilde heeft zich met een verzoekschrift, dat een noodkreet is, tot den rijkskanselier gewend. Het gilde zegt dat voldoende gebleken is dat de Duitsche veefokkers de Duitsche markt niet behoorlijk kun nen voorzien, dat de bevolking, bij ge brek aan vleesch, er slecht aan toe is en dat het vleeschhouwersbedrijf zijn ondergang tegemoet gaat. Adressanten vragen mitsdien, den Bondsraad dade lijk bijeen te roepén en hem de vol gende voorstellen te doenOpenstelling van de grenzen voor slachtvee en voor mager vee, verlichting van de bepalingen welke den invoer belemmeren, tijdelijke opheffing van alle invoerrechten op vee en herziening van het op 1 Maart 1906 in werking tredende nieuwe tarief, voor zoover dat den prijs van slachtvee ver hoogt. Het gilde heeft besloten, het Berlijnsche magistraatscollege te vragen, deze verlangens bij de bevoegde over heid te ondersteunen. Plaatselfik Nieuws. HEUSDEN, 16 September. De loting voor de Nationale Militie voor de gemeenten Drongelen, Meeuwen, Hees been, Drunen, Heusden Veen en Wijk, zal plaats hebben op Vrijdag 13 October. Hedennacht ving Van Overbeek met de pooier circa 25 pond paling, waaronder er waren van bijna 4 pond. Bij de groote brug kreeg de dekknecht Van Berkel, van de boot Rotterdam, bij het lossen een ijzeren staaf op zijn voet, waardoor du* ernstig gekwetst werd. Op de Donderdag alhier gehouden eerste najaarsbeeetenmarkt was de aanvoer van runderen niet groot. Als een gevolg van den geringen aanvoer was de handel van geen beteekenis. Jammer, dat de aanvoer zoo gering was, daar kooplieden in ruime getale aanwezig waren. WERKENDAM. Zooals uit achterstaan de advertentie blijkt zal „Floralia" Woens dag a.s. haar j aarlij ksche tentoonstelling houden in de Nutszaal alhier. Woensdagmiddag geraakte een hooi schelf, staande op den polder K ievitswaard en toebehoorende aan de landbouwer A. v. V. en W. de W. in brand. Een groot gedeelte van de schelf verbrandde. Verze kering dekt de schade. SLEEUWTJK. Door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan het bestuur dezer gemeente vergunning verleend tot het oprichten van een telefoon kantoor. DEWERKEN. Gisterenmorgen geraakte een paard van den landbouwer B. D. in een sloot. Eerst langen tijd daarna gelukte het het dier met vereende krachten uit zijn benarde positie te bevrijden. VEEN. Tot wethouder dezer gemeente zijn herkozen de heeren C. Blankers Az. en W. Verzijl. Voor de loting der nationale Militie voor het jaar 1906 hebben zich aangemeld 11 personen. WIJK, 15 Sept. Dezer dagen werd in een bui een windhoos waargenomen, die zich van het Noordwesten naar het Zuid oosten langs den hemel voortbewoog. Ge lukkig bleef ze op zoo'n afstand, dat ze geen schade veroorzaakte. In den handel in aardappelen, die langen tijd zeer stil was, komt thans toch wat meer levendigheid. Kralen worden thans opgekocht tegen f 4 per H.L. In Blauwen en Zeeuwen gaat nog weinig om. Jammer dat de uitkomst nu niet wat beter is, want die is over 't geheel min, wat vooral te wijten is aan de vroege sterfte en de aardappelziekte. Het hooien van toemaat is weer in vollen gang. Van de enkele mooie dagen die we gehad hebben is druk geprofiteerd tal van wagens en karren voeren het geurige kruid huiswaarts. Ook het binnen halen van haver kan nu eerst plaats hebben, de vele regens hadden het tot nu toe onmo gelijk gemaakt. Voor de arbeiders is het nu een goede tijd. Werd er in't begin van den zomer vaak geklaagd over werkeloos heid, thans komen er handen te kort. *HERPT, 15 Sept. Wij vernemen, dat met 1 October a.s. voor onze gemeente een ge heele nieuwe regeling voor de postbestel ling in werking komt. De buslichting zal in plaats van 10 uur reeds circa half acht 's morgens plaats hebben terwijl de voor middagbestelling ongeveer op dezelfden tijd geschiedt. De buslichting 's middags zal plaats hebben kwart voor zes uur. De be stelling van 5 uur vervalt en wordt 'savonds circa 8 uur. Verschillende nieuwsbladen, die anders den volgenden dag worden be steld, zullen nu 's avonds reeds in ons bezit kunnen zijn. Nog altijd als een gevolg van den overvloedigen regenval, is er in een gedeelte van onzen polder nog veel te veel water, zonder dat het merkbaar vermindert. Niet tegenstaande het stoomgemaal in den Noordwijkschen polder het water aldaar 80 c.M. onder peil maalde, zoodat zelfs te Doeveren de slooten droog loopen, blijven wij met het water opgescheept. Het blijkt thans weer opnieuw hoe hoog noodig het is, dat er eens spoedig werk wordt ge maakt aan de plannen tot vernieuwing van het oude Maasje. ANDEL, 14 Sept. In plaats van het overleden raadslid, den heer R. van Eeten, werd heden als zoodanig, bij enkele can- didaatstelling, gekozen den heer G Mille- naar. Wederom werd hier van een nieuw typhusgeval aangifte gedaan, een bewijs de zoozeer gevreesde ziekte zich langzaam uitbreidt. Tot heden deed zich echter nog maar een geval met doodelijken afloop voor. DOEVEREN, 14 Sept. 15 October a.s. hoopt Ds. P. I. Hage zijn intrede in deze gemeente te doen. GENDEREN. Den heer A. Bol, brieven gaarder alhier is op zijn verzoek wegens hoogen leeftijd, tegen 1 Oct. e.k. eervol ontslag als zoodanig verleend. VLIJMEN. Hedenmorgen ten ongeveer 7 uur had de trein, komende van's-Bosch, nabij het station Vlijmen, ongeveer een kwartier vertraging, doordat de veer van een der wagens brak. Na toepassing van eenige hulpmiddelen kon de trein de reis vervolgen. GAMEREN. De laatste oud-strijder in deze gemeente, P. v. d. Wal, is j.l. Zater dag overleden in den ouderdom van bijna 95 jaar. De overledene was tevens drager van 't Metalen Kruis. BOMMELERWAARD, Naar men schrijft, waren de uitkomsten der zalmvisscherijen op de ben eden-Waal en de Merwede in de laatste 8 dagen minder bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem wer den 28 zalmen gevangen, bij Gorinchem 8 en te Hardinxveld 76: op de Lek onder Ammerstol 88 stuks, waaronder 13 St. Ja- cobjes. Boven Tiel bij Leeuwen was de zalmvangst ook niet zoo loonend als de vorige week, daar er slechts 25 stuks ge vangen werden. Was tot nog toe de vangst van drijf of trekpaling met schokkers en ankerkuilen gering, 't wassende water heeft nu de opbrengst heel wat ruimer gemaakt. Per schokker en per ankerkuil wordt ge middeld 40 pond per nacht bemachtigd. De besomming aan andere rivier- en polder- visch was weinig loonend Zomerzalm en St. Jacobjes gelden f 11.35, aal 2025, paling 5060, snoek 2224, snoekbaars 3640, zeelt 2528, baars 1618, bliek 1215, voorn 69 ct., alles per K.G. Te Brakel en te Zuilichem heerscht een groote sterfte onder de varkens, voor het meerendeel bij die, welke reeds vet zijn. In eerstgenoemde dorp zijn er reeds over de honderd gestorven. De ziekte is blijkbaar veel gevaarlijker dan de vlekziekte, en men wordt niet door voorafgaande verschijnselen gewaarschuwd. Het is voorgekomen, dat drie varkens in één hok, die des avonds nog goed hadden gegeten, den volgenden ochtend alle drie dood werden gevonden. LAND VAN ALTENA. De aardappel oogst vordert, dank zij het prachtig weder der laatste dagen, flink. De opbrengst valt echter algemeen zeer tegen. Daarbij komt dat op vele plaatsen de qualiteit te wenschen overlaat. Iemand dolf uit 300 vierkante roeden slechts 17 mud flinke aardappelen, MEEUWEN. De raad dezer gemeen te heeft in zijne laatste vergadering be sloten, vooralsnog geen beslissing te ne men in zake het verleenen van finan- ciëelen steun aan eenig plan tot het aanleggen van een stoomtram door het Land van Heusden en Altena maar bij het eerste plan, dat levensvatbaarheid schijnt te bezitten, een definitieve be slissing te nemen. ten oud Schuttersgilde in N.-Brabant. In het Zuiden van ons land bestaan nog verschillende gilden, die op een eerwaardig verleden kunnen terugzien. Toen in het vorige jaar de Koningin en de Prins, bij gelegenheid van de opening van den Nieu wen Maasmond, in Noord-Brabant vertoef den, hebben, naar overoud gebruik, de vaandeldragers van dergelijke schutters- vereenigingen uit heel de provincie, te 's-Hertogenbosch een optocht gehouden en een vertooning gegeven door het zwaaien met prachtige vaandels. In de oude stad Heusden bestaat een gilde, dat uit een geschiedkundig oogpunt van werkelijke beteekenis is. In het jaar 1862 verscheen een groot werk, waarvan de titel luidt: „Oorsprong, geschiedenis en tegenwoordige toestand van het collegie van oude schutters van den voetboog van St. Joris en der jonge col veniers schutters te Heusden." Dit reeds zeer zeldzaam geworden boek werd geschreven door Johannes Au gustus Gerlach Jr., notaris te Heusden en secretaris-penningm. van het genoemde college, 't Bevat merkwaardige, geschied kundige bijzonderheden, benevens een groot aantal gelithographeerde afbeeldingen van perkamenten oorkonden, kaartjes van uiter waarden aan de Maas, die eigendom waren van de beide gilden, teekeningen van den grooten drinkhoorn, den zilveren gildeketen, de banieren, de kleeding (paluere) der schutters, de voornaamste zilveren draag- teekenen en onder meer de wapenschilden der hoofdlieden sedert het einde der 17e eeuw. Voorts naamlijsten, registers, enz. De geschiedenis van dit gilde gaat tot de vroegste middeneeuwen terug en is saütm- geweven met die der oude stad; de schut ters van Heusden werden in de kronieken der Kruistochten herhaaldelijk vermeld, evenals in den slag van Woeringen (1288) en bij ontelbare krijgsverrichtingen van de Hertogen van Brabant, die heeren waren over de stad en de heerlijkheid van Heusden. Hertogin Johanna, vroeger gehuwd met den Hollandschen Graaf Willem IV, die in Friesland sneuvelde, later met Wenceslaus van Brabant, verleende bijzondere voor rechten aan de stad en beloonde in 1356 de schutterij met een uiterwaard, waarvan de giftbrief nog aanwezig is. Evenzoo behoort tot de documenten van het gild een origineel stuk, waaruit blijkt, dat de schutters van Heusden in 1395 ijverig deelnamen aan den oorlog tegen de Friezen en in het bijzonder veel bijdroegen tot de verovering van het sterke Bolsweerde. 't Is bekend, dat Jacoba van Beieren in 1424 door haren oom Philips van Bour- gondië te Gent werd gevangen gezet, maar minder algemeen dat 't Heusdensche schut ters zijn geweest, die hare vlucht uit den kerker begunstigden. De aanvoerders Dirck van de Merwede en Arnout fepirinck werden rijkelijk beloond en eerstgenoemde zelfs tot ridder geslagen. Ook in latere tijden, gedurende den 80- jarigen oorlog, deden de Heusdensche schut ters van zich spreken. Het bovengenoemde werk van den heer Gerlach geeft hierover vele bijzonderheden. Vele verwikkelingen ontstonden in later tijd over de bezittingen van het oude col legie, maar in 1828 werden bij Kon. Besluit alle rechten onverminderd erkend. In 1855 vierde het college op luisterrijke wijze het r00-jarig jubilé van de straks bedoelde schenking door Hertogin Johanna van Brabant, wier levensgroot portret in het oude gildenhuis prijkte, te midden van de vele merkwaardigheden, die den trots uitmaakten van het gilde. Hiertoe behooren de verschillende reeds vermelde documen ten, benevens gedenkpenningen van vele tijden, wapenschilden, prijsteekenen, drink hoorns en bekers, enz. Tot de allervoor naamste dezer bezittingen behoort de oude gildeketen, waaraan een fraaie papagaai als een product van zilverdrijfkunst uit de 16e eeuw, benevens een renaissancekastje in den vorm van een tryptiek, versierd met de wapens van Heusden (het historische wiel) en van St. Joris, benevens een weelde van emblemen, op het schieten betrekking hebbende. Dit kastje met het jaartal 1588, evenals de drinkhoorn een geschenk van den toen- maligen burgemeester Hamel, diende voor het bewaren van een document, de nog twintig jaar vroeger vastgestelde „Caerte of Reglement der oude schutters van St. Joris," voorzien van de handteekeningen van alle leden. Dit curieuse stuk bevat vooral bepalingen omtrent de feesten en de boeten, welke meest uit zeker aantal „potten wijns" bestonden. Op het voetstuk van het merkwaardige drieluik staat het opschrift: „Ghy oude schutters van den Cruys- bosch schiet doch wel rame (mikke ende helpt sconincx dochter van den Draecke bevrijden, gelijck de Ridder Sint Joris dede in Cristus name, wederstaet alle vyanden die 'slant welvaren benyden." Het oude gilde heeft het lot ondergaan van zoovele eeuwenheugende stichtingen, die bezwijken voor den alles nivelleerden -tijd. Om kort te gaan: al de hier slechts kortelijk aangeduide merkwaardigheden, en daarbij het drieluik, de oorkonden, de drinkhoorn, de gildeketen en niet minder dan 162 groote zilveren plaques of draag- teekenen met de namen en wapens van schutterkoningen, dat alles en nog veel meer, is thans in handen van de heeren Frederik Muller Co. te Amsterdam, om in veiling te worden gebracht. Met leed wezen bedenkt men daarbij, dat deze ge denkstukken groot gevaar loopen naar Amerika te verhuizen in het bezit van een millionair, die b.v. aan de overeenkomst van zijn naam met die van een vroegeren Heusdenschen schutterkoning, bewijskracht en luister tracht te ontleenen voor zijne overoude afkomst. Wellicht echter is dit nog te voorkomen. N. v. d. D. Btinnenlaiid. De uitslag der Donderdag gehouden herstemmingen voor de Tweede Kamer is de volgende Rotterdam I. Uitgebracht 5883 gel dige stemmen. Gekozen de heer S. v. d. Bergh Jr., (L. U.) met 2998 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius (A. R.) had 2885 stem men. Bij de stemming op 7 September jl. werden uitgebracht 5750 geldige stem men, waarvan 2381 op mr. Fabius, 1899 op den heer v. d. Bergh Jr. en 1520 op den heer Spiekman (S. D.) Rotterdam V. Uitgebracht 3725 geldige stemmen. Gekozen de heer P. R. Mees (V. D.) met 2249 stemmen. De heer Jac. P. van Term (R. K.) had 1476 stemmen. Bij de stemming op 7 September jl. werden uitgebracht 3695 geldige stem men, waarvan 1829 op den heer Mees, 1375 op den heer P. van Term en 494 op den heer Helsdingen (S. D.) Arnhem. Uitgebracht 5389 geldige stemmen. Gekozen de heer K. Eland (L. U.) met 2935 stemmen. De heer mr. S. de Vries Czn. (A. R.) had 2404 stemmen. Bij de stemming op 7 September jl. werden uitgebracht o017 geldige stem men, waarvan 2198 op den heer Eland, 1859 op den heer mr. de Vrie3 en 960 op den heer Helsdingen (S. D.) Bij Kon. Besl. van 14 dezer is be noemd tot gouverneur van Suriname de oud-minister van koloniën A. W. F. Ideiiburg. De correspondent te Batavia van de Tel. seint: Op het huurland Kenajan verkeert men in ernstige ongelegenheid, wijl het volk sedert weken weigert te ar beiden en samenscholende bij den Kra ton, recht vraagt van den sultan van van Djocjakarta. Het „Hbld." ontving het volgende telegram uit Batavia: „De vorst van Loewoe (Celebes) wei gerde te voldoen aan de eischen, in ons ultimatun gesteld. De troepen werden daarop geland en Paloppo genomen na hardnekkig verzet in den missigit. On zerzijds werden weinig verliezen gele den." De „N. R. Ct." schrijft hierover: Het linkerhalf 15e bataljon infanterie en 300 man van de marine gingen den 8sten dezer naar Loewoe. Deze troep is over zee vervoerd naar Paloppo, de hoofd plaats van Loewoe, gelegen aan de rui me baai van Poloppo. Ook Loewoe is in de gelegenheid ge steld op het laatste oogenblik door het aannemen van het onzerzijds gestelde ultimatum wapengeweld te voorkomen. Ook in dit geval echter zonder succes. Het gevolg is geweest, dat reeds daags na het ontvangen der weigering van de vorstin van Loewoe geland en de kraton genomen werd. De gewonden aan onze zijde behoo ren allen tot de marine. Het zijn de luitenant ter zee le klasse J. A. van Zadelhoff, torpedo-officier op de Hertog Hendrik, een matroos 3e klasse, die zwaar, een bootsman, een matroos en een marinier, die licht gewond werden. Op 26 Augustus is te Athene tusschen Nederland en Griekenland een verdrag gesloten tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. Daar echter in Grie kenland dergelijke verdragen wettelijke bekrachtiging behoeven, moet in wer king treden van het verdrag op die goedkeuring wachten. De minister van Waterstaat deelt mede, dat er op 19 dezer, na de plech tige opening der vereenigde zitting der Staten-Generaal, die zal plaats hebben in de groote Grafelijke Zaal op het Binnenhof te 's-Gravenkage, de gelegen heid zal bestaan tot bezichtiging van deze zaal, des namiddags van genoem den dag van 2VS tot 4 l/s uur. Het publiek zal tot die bezichtiging worden toegelaten door den ingang in den Noordwestelijken toren van be doelde zaal; terwijl deze door den Zuid- westelijken toren zal zijn te verlaten. De bevelen in het belang der orde te verstrekken, zullen stipt zijn nateleven. De Dordr. Ct. schrijft: Gisterenmiddag halfvier is op de scheepstimmerwerf de Rijn van de fir ma P. Hoeboe aan de Lijnbaan te Dor drecht een ernstig ongeluk gebeurd. Men is daar o.a. bezig met den bouw van een grooten ijzeren elevatorbak. De spanten daarvan stonden reeds over eind, evenals de onderste rij platen. Een ploeg van zes werklieden was thans bezig met het aanbrengen van de tweede rij. Daartoe worden de platen met be hulp van twee takels op haar plaats ge- heschen en met een viertal moerbouten voorloopig bevestigd aan de spanten, waarna de gaten worden afgeteekend, waardoor later de klinknagels zullen worden gedreven. Na die afteekening worden de moeren weer afgenomen, de bouten uitgetrokken en de plaat ge streken, ten einde de gaten te kunnen boren. Drie van de vier bouten nn wa ren reeds uitgenomen en het eene eind der plaat een deel gestreken, zoodat die in scheeve richting hing en ook de takels schuin gespannen stonden. Van den vierden bout werd de moer afgedraaid, zoodat alleen de bout zelf nog van de binnenzijde uit het gat moest worden getrokken. Hiermee was belast de 18-jarige Abra ham Klijn, een oppassend werkman, wonende bij zijne ouders op den Jaco- bahof (Noordendijk). Of dezen den bout niet kon uittrekken of om andere reden is niet bekend, maar in het schip liep bij om een der schotten heen en stak het hoofd tusschen de plaat en een der spanten, juist op het oogenblik dat een werkman buiten den bak staande de plaat met een hefboom loswerkte. Het gevolg was dat de nu vrij hangende plaat terugslingerde en het hoofd van Klijn tusschen de ruim 200 kilo zware plaat en de spant als het ware gekraakt werd. Hevig uit neus, mond en ooren bloe dende, werd de gewonde bewusteloos in het kantoor gedragen, terwijl inmid dels naar alle kanten om heelkundige hnlp werd getelefoneerd. Het eerst werd die, zoover mogelijk, verleend door den geneesheer Arie de Jong, op wiens last de ongelukkige per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar hij hedennacht aan de gevolgen is overleden. Zonder te willen beweren, dat zulks op den noodlottigen afloop van eenigen invloed is geweest, mag er toch de aandacht op gevestigd worden dat, of schoon dokter de Jong, die zéér spoedig ter plaatse aanwezig was, terstond naar het Ziekenhuis om een brancard tele foneerde, deze eerst anderhalf uur later verscheen, zoodat, toen de gewonde eindelijk in het gesticht aankwam, de geneesheer en eenige verpleegsters daar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2