et Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Tweede Blad» C. Bonman. Monopol Thee. Mens pi dai Monosiol Thee! W. VAN HELDEN, UitgeverL. J. VEERMAN, Heusden. Jtë 2459 ZATERDAG 16 SEPT. 1905. Verkrijgbaar by (Citroen, Frambozen, Sinaasappelen.) Witte en Roode Bessenwijn, Bessensap, Grenadine enz. AtT^S 3 Uhb van ALTENfr VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 8 maanden f l.OO. franco per post zonder prgsrerhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. BUITENLAND. De depresse in alle takken van handel in de Kaapkolonie, voornamelijk in de zeehavens, is verschrikkelijk. Elke week gaan er meer firma's bankroet. De groote handelhuizen in de city hebben per soneel verminderd en de salarissen van de overblij venden verlaagd. De straten zijn gevuld met werkloozen, de bedelaars nemen eiken dag in aantal toe, en van diefstal en inbraak hoort men meer dan ooit te voren. De par ticuliere liefdadigheid kan in al de ellende niet voorzien. De regeering, de kerken, het Leger des Heils en andere instellingen doen, wat zij kunnen om hulp te verschaffen, doch dit belet niet, dat honderden half- verhongerden zich voortsleepen langs den weg en slapen op de hellingen van den Tafelberg of langs de kust. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat gisterennacht, om half twee, in het Arlberg-gebied een zware aardbeving met schokken en gerommel gevoeld is, die tien seconden duurdo en zich van het zuiden naar het noorden voort plantte. Aan de Servisch-Turksche grens ko men in de laatste dagen ongeregeldhe den voor. Albaneezen, door de Turken ondersteund, trekken de grenzen over en dringen door op Servisch grondge bied. De regeering te Belgrade heeft besloten, troepen naar de grenzen te zenden. Er is groote beweging in de Ameri- kaansche vrouwenwereld, omdat deTele- phone Company besloten heeft alle vrou welijk personeel gaandeweg door man nelijk te vervangen. De toestand In Rusland. Tweeduizend sociaal-democraten ver schaften zich Dinsdag met geweld toe gang tot de stadszaal te Tiflis, die ge sloten was wegens een godsdienstig feest. Er werden revolutionaire redevoeringen gehouden. Het hoofd der politie gelastte de vergadering uiteen te gaan. Een deel gehoorzaamde; de rest weigerde. Toen er eenige schoten vielen werden ko zakken ontboden, die verscheiden sal vo's in de zaal joegen. Dertig man vielen onder de kogels en zeventig werden gewond, voor zoover thans be kend. Bij de paniek, die ontstond, ge raakten een aantal personen onderden voet en werden vertrapt. De burgemeester en verscheiden leden van den gemeenteraad hebben hun ambt neergelegd, als protest tegen deze bloe dige onderdrukking. Ook hebben de revolutionaire comités in talrijke exemplaren een proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt opgeroepen tot een algemeenen opstand. De Koerjer Warszawski meldt, dat in de sterrenwacht en in de Sosnowa- straat te Warschau groote hoeveelheden wapens ontdekt zijn. Verscheiden per sonen zijn in hechtenis genomen. Men heeft hier vermoedelijk met een groot complot te doen. Tataarsche benden zwermen nu over al rond in de Kaukasische districten Zangezur en Jebrail, groene vlaggen meevoerende en den heiligen oorlog verkondigende. Er moet vreeselijk ge moord worden onder de Armeniërs, ge slacht noch leeftijd is een reden voor genade. Duizenden Tataarsche ruiters van over de Perzische grens hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Bij de verwoesting van het dorp Min- kind zijn 300 Armeniërs vermoord. Verminkte kinderen werden voor de honden geworpen. Enkelen gespaarden redden zich het leven door den Islam te omhelzen. Ook te Batoem neemt de anti-Chris ten beweging onder de Muzelmansche bevolking toe. Opruiende geschriften doen de ronde onder de Mohammeda nen. In het Artwin-district zijn Turksche roovers opgedoken, tegen welke troepen zijn afgezonden. De Times verneemt uit Bakoe: De Engelsche maatschappijen hebben de werken tot herstel van het oliebedrijf gestaakt wegens de bedreiging van de opstandelingen, dat zij alle eigenaars die herstellingswerken lieten uitvoeren zouden dooden. De gouverneur van Elizabethpol heeft aan generaal Sjirikin geseind om on verwijld troepen versterkingen te zenden met het oog op den zeer verontrusten den toestand van stad en district, van waar een deputatie is gezonden, vra gende om maatregelen tot stuiting der slachtingen. Nieuwe troepenversterkin- gen gaan ook naar Bakoe, waar de werkloos geworden bevolking de afzet ting verlangt van de Tataarsche poli tieagenten, wier valsche aangiften ten gevolge hebben gehad, dat huizen van vreedzaamgezinde inwoners beschoten werden. De gemeenteraad heeft de vlucht ge nomen. Commissies, die gevormd zijn tot verzoening van de strijdende be volkingselementen, blijven werkeloos. De Daily Mail verneemt uit Bakoe: Niemand vertrouwt den toestand, of schoon de orde hersteld heet. Duizen den wanhopige, hongerende werkloozen vluchten de stad in en zoo vreest men voor nieuwe bloedige onlusten, tenzij afdoende maatregelen genomen worden. De zaken staan stil, de winkels zijn gesloten en de welgestelden gaan heen. Op aanraden van de geneesheeren zal de Russische Keizerlijke familie ongeveer twee maanden in Darmstadt gaan doorbrengen. De Volkszeitung verneemt, dat in October het Duitsche keizerlijk paar daar den Tsaar zal bezoeken en vreest, dat het bezoek der Russische keizer lijke familie Duitschland zal blootstellen aan een hinderlijke overstrooming van een heel leger Russische politiespion nen. Blijkbaar rekent ook de omgeving van den Tsaar op een belangrijke toe neming der revolutionaire beweging in Rusland tijdens den komenden winter. Rusland en Japan. Baron Komoera, het voornaamste lid der Japansche commissie voor de vre- I desonderhandelingen, ligt te New York ziek aan typhus. Een aan de pers medegedeelde nota maakt bekend dat het protokol van den wapenstilstand tusschen Rusland en Japan de volgende zes artikelen bevat: 1. Er zal een strook gronds afgeba kend worden tusschen de voorposten der beide legers in Mantsjoerije en in het stroomgebied van de Toemen (Ko rea). 2. De zeemacht van een der beide partijen zal geen gebied, aan de andere partij belioorende of door deze bezet, beschieten. 3. Het in beslag nemen van schepen met oorlogscontrabande wordt niet ge staakt. 4. Gedurende den wapenstilstand zul len geen versterkingen naar het oor logsterrein gezonden worden. De troe pen die met dat doel reeds onderweg zijn, zullen niet noordelijker gaan dan Moekden, wat de Japanners, niet zui delijker dau Charbin, wat de Russen betreft. 5. De bevelhebbers van de legers en vloten der beide mogendheden zullen onderling de voorwaarden van den i wapenstilstand regelen in overeenstem- j ming met het hierboven bepaalde. I 6. De twee regeeringen zullen onmid- i dellijk na de bekrachtiging van het i vredesverdrag bevelen zenden aan hun legercommandanten, ter uitvoering van dit protokol. Het protokol is onderteekend door Witte, Rosen, Komoera en Takahira. De Londensche correspondent van de Birmingham Post zegt dat het pu bliek nog allerlei opzienwekkende be- richten onder de oogen zal krijgen, als i gevolg van de diplomatieke en politieke gebeurtenissen die de vrede van Ports- mouth en het Engelsch-Japansche ver drag na zich zullen slepen. En hij geeft j er alvast zelf een, dat, zoo 't niet waar is, althans goed gevonden mag „eeten. Ik weet, zoo schrijft hij, van iemand die nauw betrokken geweest is bij de jongste gebeurtenissen in Oost-Azië, dat een paar jaar geleden, toen men te To kio den oorlog onvermijdelijk begon te achten, omdat Rusland geen aan stalten maakte tot ontruiming van Mantsjoerije, de Japansche regeering een overeenkomst met China gesloten heeft. Dit verdrag bepaalde dat als Japan de Russen uit Mantsjoerije verjoeg, en die provincie aan China teruggaf, het recht zou hebben op een geldelijke schadeloosstelling en bepaalde voorrech ten, die geheim gehouden werden, en pas na afloop van den oorlog bekend zouden worden gemaakt. De Engelsche regeering heeft door de Japansche kennis gekregen van die overeenkomst, den 13en October 1903 te Peking geteekend, drie dagen nadat de termijn, binnen welken Rusland Mantsjoerije ontruimen zou, was afge- loopen. Men mag aannemen dat deze overeenkomst tusschen Japan en China een groote rol gespeeld heeft, niet alleen bij de onderhandelingen, die op het nieuwe Japansch-Engelsche verdrag zijn uitgeloopen, maar ook op de vredes voorwaarden waarover Russen en Japan ners het ten slotte eens zijn geworden. BINNENLAND. Dr. A. P. van Rijn, gewezen contro leur en in Loewoe werkzaam geweest voor de aanraking met de inlandsche vorsten, terwijl hij ook herhaaldelijk met zendingen naar inlandsche staatjes was belast, geeft in de „N. Rott. Ct." zijn meeuing weer over den tocht naar Palopo in Loewoe. Na te hebben uiteengezet dat een ernstig verzet niet behoeft verwacht te worden, gaat Dr. Van Rijn voort: Laten wij hopen dat deze expeditie naar Palopo het begin is van dat wat eens komen moet: onze vestiging en feitelijke in bezitneming van Midden Celebes. Met Loewoe, den heer van het land, hebben wij weinig rekening te houdeneenmaal voor de keus gesteld, zullen de hoofden met een luttel jaar geld, dat aan hun opiumbehoefte vol doet, tevreden zijn. En dan eerst zal met effect kunnen gewaakt worden tegen den onmensche- lijken slavenroof, die nog steeds plaats heeft, daar waar het Mohammedaansche Z.-W. schiereiland aan het heidensche Midden-Celebes grenst. Hoe eer hoe beter moet een slagboom worden gesteld tusschen de Mohamme daansche en heidensche bevolking, op dat deze laatste, volgzaam en gedwee, niet de fatale Europeanenhaat worde ingeblazen, die de bewoners van Zuid- Celebes, niettegenstaande onze eeuwen lange vestiging aldaar, tot de moeilijkst te regeeren stammen maakt in het ge- heele Indische Rijk. De studies van den verdienstelijken zendeling Alb. C. Kruyt, die sedert een reeks van jaren onvermoeid werk zaam is in het noorden van Midden- Celebes (Posso) hebben aangetoond, dat, hoe groot verschil in taal, zeden en gewoonten, ook moge schijnen te be staan tusschen de bewoners van Menado, van Zuid-Celebes en die van Midden- Celebes, het toch voor den ethnograaf duidelijk is, dat allen van één stam zijn en het groote contrast tusschen den Boeginees en den Menadonees door den invloed van den Mohammedaan- schen godsdienst eener-, van den Chris- telijken anderzijds verklaard wordt. Wanneer het gouvernement den Mo hammedaan streng weert uit Midden- Celebes een plicht, die niet langer kan worden afgewezen, om paal en perk te stellen aan den slavenroof en wanneer intusschen de zending in Mid den-Celebes haar wieken kan uitslaan, dan kan in korten tijd uit dit barbaar- sche land een tweede Minahassa ont staan, maar tien-, twintigmaal grooter. De Boven-Sadang en het To-Badaland zijn dicht bevolkt. Van de To-Sadang althans is bekend, dat zij volgzaam zijn, veel werkkracht hebben; de woningen en sawahs in dit heidensche gebied ge tuigen van werklust, ver superieur aan die van den Boeginees. Zuid-Celebes is voor de Europeesche landbouw-industrie waardeloos, nietal- Advertentien van 16 regelt 50 et. Elke regel meer 71/; Groote lettert naar plaattruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond leen omdat er door den overal gebrui- kelijken roofbouw geen „woeste gron den" bestaan, maar vooral omdat het volk niet voor werkvolk geschikt is en er niet voor de veiligheid van de onder neming zou kunnen worden ingestaan. In Midden-Celebes ligt voor de par ticuliere industrie een groot arbeidsveld open. Aan de Boven-Sadang wordt koffie geteeld, die te Makassar een goede re putatie heeft, in To-Badaland wordt goud gevonden. En Palopo met zijn prachtige baai kan een schoone toekomst tegemoet gaan. Uit Oldenzaal meldt men: Naar aanleiding van de cholera-ge- vallen in Duitschland is de inspecteur der volksgezondheid hier geweest, die een spoed-opdracht had tot onderzoek waar de Russische landverhuizers ge durende het oponthoud alhier vertoef den, of de bagage hier werd gesorteerd en waar overnacht werd. Naar we uit goede bron vernamen, zullen hier voorloopig althans geen bijzondere maatregelen worden geno men, daar de toestand elders niet ver ergert. De rijksveldwachter H. D., Woensdag middag thuiskomende in zijn woning in de Rietvinkstraat te Rotterdam, kreeg er kort daarop ruzie. Toen nu de vader in zijn drift zijn vrouw een klap gaf, greep de 15-jarige, door den twist toch reeds opgewonden zoon, in een onbe dacht oogenblik een mes en stak daar mede naar zijn vader, dien hij onge lukkigerwijze in de zijde en den rug trof. Aanvankelijk werd aan een ernstige verwonding gedacht, doch in den loop van den avond is gebleken dat de toe stand van den gewonden rijksveldwach ter voorloopig geen gevaar oplevert. De dader is door de politie in verhoor genomen. Uit Rotterdam wordt geschreven: Donderdagmorgen 10 uur reed de heer A. Vogelenzang, aan den Dortschen straatweg woonachtig, in een brik van Katendrecht huiswaarts. Bij den over weg aan de Brielschelaan zag hij niet de stoomtram, die uit de richting van Hillesluis kwam. Er staat daar niemand om te waarschuwen en de overweg is ook niet afgesloten, wanneer de stoom tram passeert, en zoo ontstond er een botsing. Het nog nieuwe rijtuig werd eenige meters meegesleept en is nage noeg geheel vernield; de inzittenden kwamen zonder ernstig letsel vrij. Juf frouw V. en het 2-jarig dochtertje van den heer L. Dura, uit de Rechthuislaan, kregen lichte verwondingen aan het hoofd en de armen. Ook het paard werd eenigszins geblesseerd. De verwonde personen konden zich te voet huiswaarts begeven. Donderdag werd uit Oijen geschreven De Maas is in 24 uur tijds ruim ll/t meter gewassen en de was houdt nog aan. Enkele laag gelegen uiterwaarden zijn reeds overstroomd, zoodat er veel nagras en andere producten, zooals garst, aardappelen en suikerbieten verloren gaan. Te Kostverloren, bij Groningen, heeft Zondagmiddag een windhoos groote schade aangericht. Van vijf in aanbouw zijnde woningen zijn de kappen opge nomen, over de straat geslingerd en neergekomen op de gedeeltelijk in aan bouw, gedeeltelijk gereed zijnde behui zingen van den heer Pieters, welke daardoor voor een deel zijn ingestort. Het is er één ruïne, want door de af gerukte daken is ook schade veroorzaakt aan andere omliggende woningen. On telbare pannen werden opgenomen en een eind ver neergesmakt. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Donderdagmiddag vergaderden te Am sterdam de gecombineerde besturen van de grondwerkers-patroons-vereeniging, welke insluit de heipatroons, met de besturen van de heiwerkers-vereenigin- gen, waarin nog eens het bestaande conflict uitvoerig besproken werd. Alle voorwaarden door de patroons gesteld, werden, zonder eenig tegen-voorstel van de werklieden, door dezen van de hand crp wez-^n. De voorstellen bedoelden in hoofd zaak: het vaststellen van de arbeids voorwaarden ter bevrediging van bei de partijen, naar het bestuur der Pa- troonsvereeniging meedeelde. De patroons weigerden in te gaan op den eisch der arbeiders, om een zesden man in de ploeg van de hei stelling toe te laten, terwijl zij het recht zich voorbehielden het getal werklieden en de wijze van werken zei ven te re gelen. Het verkeer per electrische tram over de lijn Park-Honingerdijk te Rotterdam zal Dinsdag 19 dezer geopend worden. De dienst zal 's ochtends omstreeks zeven uur aanvangen en 's nachts om twaalf uur eindigen. De officieele opening dezer lijn zal Maandag plaats hebben. Woensdagavond zwierven reeds een viertal mannen op het Binnenhof in Den Haag rond, en hadden post gevat nabij het torentje van de Ridderzaal, met het kenbare doel om zich de eerste staanplaatsen te verzekeren voor de publieke tribune, bij de openingszit ting der Staten-Generaal, op aanstaan den Dinsdag. Uit Arnhem wordt gemeld: Dorus Driessen, die indertijd met zya broeders eerst na ontzaglijk veel moeite in de bosschen van Didam gearresteerd werd en nu wederom gevangenisstraf moet ondergaan, schijnt zich weer in de bosschen verscholen te hebben. Er wordt naar hem gezocht. Te Winschoten is de passagiers-, post en goederentram van Oldambt-Pekela ontspoord. Zij ligt onderstboven. De materieele schade is groot. In de bosschen onder Ofterterp (Fr.) werd voor eenige jaren een wild varken geschoten, dat daar veel schade had aangericht op de aardappelakkers. In de laatste dagen vinden de boeren weer gedeelten van deze akkers omge wroet; waarschijnlijk herbergen die bosschen weer een wild zwijn. Er zal jacht op gemaakt worden. De luit. H., die den 23en Juli deser teerde, toen hij met een transport ko loniale troepen uit Harderwijk naar Indië, als medegeleider, moest vertrek ken, heeft zich weder ter beschikking van de militaire overheid gesteld. Een afschuwelijk bericht komt uit Vaals. Een 47-jarig timmerman aldaar, vader van zes kinderen, dronk om een weddenschap een liter jenever uit. De man is erin gestikt. ADVERTENTIEN. Prijzen van 80, 100, 120, 150, 175, 200, 250 en 300 ets per pond. Het is 't merk bij uitnemendheid door geur en groote waterhoudendheid. Reclame Thee, 55, 60 en 65 cent per pond. Verkrijgbaar bij over 't Stadhuis, Heugden. Aan 't zelfde adres alle Kruidenierswaren. Zeer Concurreerend. Aanbevelend. \-'V - ingewacht-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5