In een bagagewagen van een goe derentrein, die Zaterdagmiddag van Holland gekomen moet zijn, is Zondag morgen te Antwerpen gevonden een bedrag van 160.000 francs aan effecten, gerold in een courant (Le Patriotte), uitgegeven Zaterdag 16 dezer. Een on derzoek wordt ingesteld. Uit Napels wordt gemeld, dat in het zuiden van Calabrië telkens nog aard schokken bespeurd worden. Ze zijn heel licht, maar voldoende om de bevolking in angstige spanning te houden. De huizen die zijn blijven staan, worden nog niet weer betrokken. Een zwavelbron op den Monto Poro is opgedroogd, daarentegen ziet men zwaveldampen aan de monding van de rivier Messina. Het water is op som mige plaatsen warm. Men heeft thans vastgesteld dat in de provincie Cosenza 77 gemeenten schade hebben gekregen, in Reggio di Calabria 50, en in Catanzaro 91, waar van 46 alleen in het district Monteleone. De troepen werken mede aan het op richten van tijdelijke woningen, wat bij de gesteldheid van het land veel moeilijkheden meebrengt. Woelingen in Japan. Het ziektegeval van baron Kamoera is van zeer duisteren aard. Hij heeft nu, volgens de berichten, reeds buik loop typhus en galsteen. De New-York- sche correspondent van de „Times" meldt, dat de doctoren twijfelden of het niet nog iets ergers was en „Cen tral News" verneemt uit New-York, dat de Japansche gevolmachtigde wel spoedig hersteld zal zijn. Aan het „Berl. Tageblatt" werd bericht, dat het Ja pansche volk hem niet wilde terugzien na het doen van zooveel concessies aan Rusland, en verwachtte, dat hij hari- kiri zou plegen. Wat er dus van al deze verhalen waar is, is moeilijk uit te maken. Het nuchterste en meest aannemelijke zou zijn, dat baron Ka moera den eersten storm wat laat be daren, en later kalm weer naar Tokio zal vertrekken. Volgens den correspondent van de Times te Tokio laat de Japansche pers thans haar vijandige houding varen te gen de regeering, ter zake van de vre desvoorwaarden. Men bespreekt nu den maatschappelijken toestand, die gunstig wordt geacht. Verscheiden bladen geven echter te kennen dat, om een volko men eendracht bij de natie te herstel len, het geheele ministerie zijn ontslag zou moeten nemen. Er is in Japan een omkoopiugs-ge- val loopende over 630,000 jen in één jaar, aan het licht gekomen, waarbij drie betaalmeesters van de marine be trokken zijn. De zaak wekt onrust en wantrouwen tegen het marinebestuur; vermoedelijk zal men er een wapen uit smeden tegen de regeering. iïe toestand in Slusland. De Russische schatkist heeft 50 mil- lioen gulden ter beschikking gesteld van 26 gouvernementen, om voedsel en zaaigranen te koopen; men noemt die som belachelijk gering en geheel on toereikend. De correspondent van de „Daily Mail" te Bakoe seint dat er weer een paniek heerscht, naar aanleiding van vijf moor den, achtereenvolgens op klaarlichten dag gepleegd, terwijl de moordenaars gemakkelijk ontsnapten, omdat de Ta- taarsche politie werkeloos bleef. De Ta taren plunderen ongestraft de oliedis tricten, hoewel er een massa troepen aanwezig zijn. Alle instellingen te Bakoe, met in begrip van die der regeering, zijn ge sloten eveneens alle winkels. De voor naamste levensmiddelen, waarvan de prijs ongehoord is gestegen, zijn in on voldoende hoeveelheid voorhanden. De bevolking lijdt honger; er is gebrek aan brood. Een volslagen anarchie duurt steeds voort. Vijf omnibussen vol Armenische vluchtelingen uit Sjoesja zijn 's nachts door Tataren aangevallen. De mannen werden meerendeels vermoord, de vrou wen gevankelijk weggesleurd. De directie van Siemen's groote gie terij te Kedal in Kaukazië heeft aan generaal Sjirinkin verzocht, kozakken te zenden, ter bescherming tegen de benden Tataren, die haar personeel dreigen te vermoordenmen durft ech ter geen wapens aan de werklieden uit- deelen om zich te verdedigen. Een omstreeks 2000 menschen tel lende menigte heeft 's nachts een wagon met gevangenen in het station Abasja aangevallen. Van de aanvallers zijn er velen gedood of gewond bij een hevig gevecht met vuurwapenen, ook ver scheiden mannen van het gewapend geleide werden getroffen. Rusland en Japan. Zaterdag is, naar uit Goensjoelin in Mantsjoerije gemeld wordt, de wapen stilstand in werking getreden. De voor posten der beide legers hebben zich teruggetrokken en de witte vlag is ge- lieschen. Uit Wladiwostok wordt d.d. 18 dezer bericht: De Japansche admiraal Katoga heeft den 12en met de Idzoemi en de Soema Petropavlofsk (Kamtsjatka) be schoten. Het gebouw bij den vuurtoren en andere huizen werden vernield. De vijand plunderde het kruitmagazijn, doodde vee, en nam de vuurwapens van de bevolking weg. Het districts hoofd is met vrouw en kinderen en met de staatsgelden naar het binnen land gevlucht. Een Amerikaansch schip, door de Handels- en nijverlieidsveree- niging van Kamtsjatka naar Australië gecharterd, werd door de Japanners in de haven in beslag genomen. Niemand werd gedood of gewond. Ook de havens Ajan en Oehotsk (kust van Siberië) werden vernield. Pliiatseliik Nieuws. HEUSDEN, 20 September. Het water, dat de vorige week geregeld kwam opzetten, is nu in gelijke mate aan het afnemen; zoodat het nagenoeg weder den vroegeren stand heeft aangenomen. We hebben nu ook weder, voor onze streek, de zegeningen van den Nieuwen Maasmond ondervonden. De vorige week toch stonden alle uiterwaarden met het hooi in kleine oppers, ongeschikt om nog vervoerd te worden. Met denzelfden water stand te Maastricht zou in vorige jaren alles overstroomd zijn geworden. Nu leed niemand schade. De Fanfare „de H. Familie" nam Zon dag 1.1. voor het eerst in gebruik haar nieuw Vereenigingslokaal, vroeger de „schutters doelen van St. Joris". Zooals bekend is, zijn alle zaken van historische waarde daaruit weggenomen om ten bate der nog overgebleven 5 schutters te worden verkochtdoch het overig ameu blement, met spiegels en andere zaken, is aan de Fanfare overgegaan, die, naar men zegt, een en ander voor f 8000 heeft aan gekocht. Als Vereenigingslokaal, met tuinen ruime zalen, is dit voor het muziekgezelschap eene groote aanwinst en als men nagaat hoe de Fanfare zich in korten tijd heeft ontwikkeld, dan durven we vertrouwen, dat het blijken zal geven de groote gelde lijke opofferingen te waardeeren. Eene aardige attentie werd den heer L. J. Veerman alhier op Zondag 1.1. bereid. Een paar dagen te voren had hij uit handen van den burgemeester het brevet ontvangen, waarin H. M. de Koningin hem het recht verleent tot het voeren van het Koninklijk Wapen, en Zaterdagavond was het Wapen (geheel in goud) voor de woning aange bracht. Zondagmiddag nu bracht de fanfare „de H. Familie" den nieuwen hofleverancier eene serenade, vergezeld van honderden belangstellenden en nieuwsgierigen. Eene commissie uit Heusden's burgerij (dezelfde heeren die op 31 Aug. de feestcommissie uitmaakten) had zich daarbij opgesteld en de heer Reckleben hield in gloeiende be woordingen een speech, hulde brengende aan de verdiensten van den nieuwen hof leverancier, die weerklank vond bij alle aanwezigen. In korte woorden werd door den heer Veerman dank gezegd, die be wijzen gaf met de ovatie zeer ingenomen te zijn. WERKENDAM. Vrijdag 1.1 vergaderde de landbouwvereeniging „Werkendam en Omstreken" ten herberge van mej. de Wed. Wink alhier. Aanwezig waren 39 leden. Nadat de voorz. de vergadering had geopend en allen welkom geheeten, werden de notu len gelezen en onveranderd goedgekeurd. Als nieuwe leden werden vervolgens voorgedragen 7 personen, terwijl 4 leden hun ontslag hadden genomen en één lid wegens wanbetaling van ontvangen kunst mest, was geroyeerd. De volgende stukken waren ingekomen: lo. een verslag van het Centraal bureau voor de statistiek, hetwelk bij den heer J. v. d. Sluis te Sleeuwijk, ter inzage ligt voor de leden of door hen tijdelijk is te verkrijgen. 2o. een circulaire over melksuiker. 4o. een dito over agricultuurphosphaat, welke nog beter schijnt te werken, dan superphosphaat en 5o. een verslag van de commissie, belast met het toezicht op de goede kwaliteit der hulpmeststoffen. Genoemde stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Uit de rek. en verantw. over 1904 en 1905 van den penningmeester, die werd nagezien en in orde bevonden door de h.h. De Graaf en Duynhouwer, bleek dat bet totaal der ontvangsten was f 398.52 s en dat der uit gaven f 295.44 zoodat het batig slot was f 103.08'. Op de spaarbank stond f 215.25 aan hoofdsom met f 3.22' rente, terwijl de vereeniging verder nog een stier bezat f 115.De schulden der vereeniging be dragen f 225.aan 47 aandeelen in het stierenfonds. De begrooting over het dienstjaar 1905 en 1906 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 363.08'. Er was f 150.uit getrokken voor een tweede stier, doch dat vond de heer Van Campen van Drongelen; te weinig, daar hij gaarne een stier zag aankoopen, die naar een rijksprijs zou kun nen mededingen. Besloten werd na breede discussie machtiging te verleenen aan de stierencommissie tot een bedrag van f 200 te gaan, wanneer zij een nieuwe stier zou aankoopen. Door de landbouwstier waren gedekt 344 beesten, waarvan 18 uit Wer kendam en 326 uit Sleeuwijk. Uit het ver slag der hulpmest commissie bleek, dat voor f 18324.16 was aangekocht, dat den leverancier was gekort wegens ondergehalte f 607.36 en dat een geschil nog aanhangig was over f 74.52. Het saldo dat de com missie nog overhad bedroeg f 51.69. Daar de verantwoordelijkheid voor de commis sieleden, zonder betere waarborgen er zelf geen schade aan te lijden, te groot begon te worden, werd lo. door de vergadering de wenschelijkheid uitgesproken rechtsper soonlijkheid aan te vragen. 2o. het bestuur opgedragen in een volgende vergadering ontwerp statuten daarvoor ter tafel te bren gen en 3o. 't bestuur zal gemachtigd worden eerstvolgenden aankoop zelf met de hulp- mestcommissie schikkingen te heffen, opdat de commissie weder haar werk, dat ze zoo nauwgezet had vervuld, zou kunnen her vatten. Uit het verslag der sparren commissie bleek, dat er 21 afnemers waren geweest, die te samen voor f715.49 hadden gekocht. Het kassaldo bedroeg hier f 0.48. In plaats der commissie leden de Klerk en Scherders werden benoemd F. Duynhouwer en C. Visser. De commissie voor den aankoop had het gemakkelijk gehad, wijl niemand iets had besteld. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid, wijl zeer veel geknoeid werd met het veevoeder, wat door den heer 't Hooft, veearts, te Almkerk werd beaamd. Aan de beurt van aftreding waren als bestuursleden de h.h. M. Meijer, W. de Waard en B. Dekker, welke allen als zoo danig met bij na alle stemmen werden her benoemd, waarna werd overgegaan tot uit loting van 8 aandeelen in het Stierenfonds. De uitslag was als volgt: no. 12 M. M. v. Baasbank, no. 34 en 35 K. M. Dirkzwager, no. 46 J. A. v. Tienhoven, no. 49 L. J. Struick Daim, no. 66 J. Kerkhoven, no. 31 W. v. Her wijnen en no. 32 H. G. Albers. Nadat door den heer 't Hooft onderlinge veeverzekering ter sprake was gebracht, daarover in 't breede was gesproken, en de wenschelijkheid was uitgedrukt, werd het bestuur verzocht dat onderwerp in de vol gende vergadering ter tafel te brengen, waaraan zal worden voldaan. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorz. de vergadering. De eerste lezing voor het departement „Werkendam" van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen zal gehouden worden op Woensdag 1 November. Alsdan zullen op treden de heer B. Delmonte en mevrouw M. Kiehl. Den lln December zal de spreek beurt vervuld worden door den heer P. H. Lamberts. Zaterdagavond sloeg het paard van den landbouwer C. S., uit Sleeuwijk, in deze gemeente op hol. In woeste vaart rende het langs de straat, doch werd gelukkig spoedig tot staan gebracht door den bakker C. P., uit Sleeuwijk. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, alleen werd de wagen, waarvoor het dier gespannen was, eenigszins beschadigd. De weleerw. heer N. G. Kapteijn, predikant bij de Ger. Kerk A alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Urk. DUSSEN. A.s. Donderdagavond om half zeven hoopt Ds. Bakker te 's-Graven- hage voor de Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier op te treden, ter inwijding van het nieuwe kerkgebouw „Eben-Haëzer." De aardappeloogst, die dit jaar veel beloofde, valt over 't algemeen tegen. De ziekte heeft veel schade aangericht, doch ook de muizen hebben hun deel in het mislukken van den oogst. Indien de prijzen maar wat meewerken, anders heeft de landbouwer moeite om de pachtsom van de opbrengst te verkrijgen. ANDEL. De WelEerw. heer Ds. A. P. Lanting, alhier, heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Kruiningen bedankt. Heden kwam A. v. S., alhier, tot de onaangename ontdekking dat zijn varken van circa 150 pond, dood in het hok lag. HER WIJNEN. De berijders van auto mobielen en motorrijwielen zullen onze gemeente nog meer gaan schuwen of wel deze gemeente zal nog meer als eene zeer achterlijke worden aangemerkt, nu een paar ingezetenen een middeneeuwsche strafoefe ning op hen beginnen toe te passen. Zoo'n enkele maal gebeurt 't, dat trots de waar schuwingsborden aan de grenzen der ge meente een berijder van een automobiel of motorrijwiel 't waagt den dijk te be rijden. Tengevolge de snelheid, waarmede deze moderne voertuigen zich over den weg begeven, kan de politie de berijders dik werf niet te pakken krijgen en al loopt 't ook al een enkele maal mis, een proces verbaal met gevolg van een kleine boete is nog zoo heel erg nietdaarom, zoo heb ben waarschijnlijk een paar ingezetenen, die met paard of hit en wagen of kar rijden, gedacht: 't is beter hen op Russi sche manier te straffen en zoo is 't in het jaar eenduizend negenhonderd en vijf ge beurd, dat eerst een dame en daarna een heer, die in eene fiksche vaart den dijk passeerden, met de zweep zijn gestraft. We vernemen echter dat 't laatste geval zoo maar niet zal afloopen. De politie moet naar die mishandeling een onderzoek heb ben ingesteld. In het naburige Heilouw zou Maan dagmorgen een krankzinnige vrouw naar het gesticht te Grave worden overgebracht. Het eerste gedeelte van den tocht naar het station moest per wagen geschieden. Op een kleinen wagen hadden plaats ge nomen twee geleiders, twee politiemannen in burger, de voermanen de krankzinnige. Nauwelijks was men goed en wel aan 't rijden of het paard schrok en de wagen brak, zoodat het geheele gezelschap over den dijk rolde. Een der politiemannen be kwam daarbij nog belangrijke kwetsuren. De krankzinnige, die anders nog al wat te vertellen heeft, was nu ook kalm. Morgen zal men 't nu nog eens probeeren. KAATSHEUVEL, 18 Sept. De alhier heerschende kwaadaardige kinderziekte, welke reeds verscheidene slachtoffers heeft gemaakt en die in den beginne een twij felachtig karakter droeg, heeft zich thans duidelijk als roodvonk doen kennen. Bij het uitbreken der ziekte zijn door de geneesheeren direct de noodige maatregelen genomen, om een uitbreiding van deze kwaadaardige vorm van roodvonk te voor komen toch komen dagelijks nog nieuwe gevallen voor. De scholen zullen nu ont smet worden en zijn reeds gesloten. BEZOOIEN. De Weleerw. heer Dierkens, predikant bij de Ned. Herv. gemeente al hier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Oosterzee en Echten (Fr.) LAND VAN HEUSDEN. Bij het plukken van appelen en peren wordt vrij algemeen opgemerkt, dat er veel poppen in de boomen zitten, waaruit zich het volgende jaar rupsen zullen ontwikkelen; zooveel doenlijk tracht men de poppen nu reeds te verwijderen, welk werk, met het oog op het verschiet, zeer loonend kan genoemd worden. ALMKERK, 19 Sept. In de buurtschap Uppelschendijk, onder deze gemeente, is een geval van typhus geconstateerd. GORINCHEM. Bijna 2 jaren geleden is de beetwortelsuikerfabriek Duuring Co. alhier geliquideerd; van het aandeelen kapitaal is ongeveer 4 pet. terecht gekomen. De maatschappij „Hollandia", te Vlaar- dingen, heeft de terreinen en gebouwen gekocht, een ruim jaar is er aan gewerkt en thans is de fabriek en raffinaderij klaar. De fabriek is nu dubbel vergroot en het geheel beslaat een oppervlakte van 1 Hectare. Maandag 25 Sept. begint de campagne. ISiiiiienltuxcl. Zaterdag is met het gebruikelijke ceremonieel de zitting der Staten-Ge- neraal gesloten. De minister van bin- nenlandsche zaken, mr. P. Rink, ver liet even voor drieën het Paleis in het Noordeinde en nam plaats in de gala koets, die begeleid werd door een af- deeling huzaren, welke Zijne Excellen tie bij het verlaten van het Paleis het militair saluut had gebracht. Voor het gebouw de Tweede Kamer werden de militaire eerbewijzen gebracht door de eerewacht van de grenadiers en jagers. Beide keeren kwam bij het passeeren van- het Buitenhof de hoofd wacht in het geweer en werd de eere- marsch geblazen. Zoowel voor het Pa leis als op het Binnenhof stond een vrij talrijk publiek. In de vergaderzaal der Tweede Ka mer waren ditmaal meer leden dan ge woonlijk bij de sluitingsplechtigheid tegenwoordig. In de Dinsdag gehouden zitting van de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal hield H. M. de Koningin de volgende rede: Mijne Heeren! Het verheugt Mij weder te midden der Vertegenwoordigers van het Neder- landsche Volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand van het land en van de koloniën geeft in menig op zicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichteu over het geheel genomen bevredigend, ondanks de schade, aan sommige gewassen door nadeelige weers invloeden berokkend. Handel en Nijverheid blijven zich ontwikkelen. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens neemt toe. Intusschen laten, hier evenals elders, de uitkomsten van het scheepvaart bedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. Hetzelfde geldt ten aanzien der scheepvaart op de binnenwateren. Verschijnselen zijn waar te nemen, die weder op eenige verbetering van den economischen toestand der Inland- sche bevolking op Java wijzen. In de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo werd het langdurig verzet der leden van het voormalige Sultansge- slacht gebroken. De houding van sommige Inlandsche vorsten in Zuid-Celebes heeft genood zaakt tot een gewapend optreden, dat aanvankelijk met gunstig gevolg be kroond is. Zee- en Landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijze; met dankbare waardeering gedenk Ik, wat in verschillende deelen van den Indischen Archipel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewijding van het personeel der overige takken van dienst kan Ik eveneens met lof gewagen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewenschte vriendschappelijke karakter. De tijding der beëindiging van den oorlog in Oost- Azië werd door Mij met welgevallen vernomen. Op het gebied der wetgeving wordt Uwe medewerking gevraagd zoowel voor reeds door de afgetreden Ministers ont worpen, als voor nieuwe voorstellen. Het in werking treden der Kinder wetten wordt zooveel mogelijk bespoe digd. De aanhangige wetsontwerpen betref fende de arbeidsovereenkomst, de rege ling van het bewijs in burgerlijke zaken en de Administratieve Rechtspraak zul len veel van Uwe aandacht vorderen. Het ligt in het voornemen, aan eene herziening van het in menig opzicht verouderde Tweede Boek van het Wet boek van Koophandel de hand te slaan en enkele aanvullingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wet boek van Strafrecht, waaronder de in voering der voorwaardelijke'■veroordee ling. ïn voorbereiding zijn wettelijke maatregelen tot invoering van het Wet boek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht. Wat het Onderwijs betreft, zal bevor dering van den bloei en de ontwikkeling van het vakonderwijs op den voorgrond staan. Eene herziening van de Armenwet wordt voorbereid. De gewijzigde Drankwet levert in hare toepassing moeilijkheden op, welke verandering van sommige harer bepa lingen wenschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist noodzakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel be langrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de toeneming der uitgaven. Versterking der middelen is derhalve noodig; aanstonds en tijde lijk, met het oog op het voor 1906 ge raamde tekort; duurzaam, ook ter be strijding van de te verwachten uitgaven voor het Lager Onderwijs en voor soci ale hervormingen. Voor de tijdelijke versterking wordt U bij de Staatsbe- grooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangebodenvoor de duur zame worden maatregelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontworpen betreffende vooroefening der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen om op den duur, door eene verkorting van den diensttijd onder de wapenen, te geraken tot verhooging van het mili tiecontingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Eene regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden beschikt. De vraag is in overweging, op welke wijze eene voorziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten de stelling van Amsterdam zou worden voltooid binnen den kort- sten tijd, waarin zulks in verband met technische eischen kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidene deelen des Lands zal, naarmate de middelen dit toelaten, Uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of het subsi dieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzigingen in bestaande wetten noodig. Aan Uw oordeel zullen worden onder worpen regelingen van de verplichte ziekteverzekering in verband met wijzi ging der Ongevallenwet, en van de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekeringdeze laatste in te voeren, zoodra de vereischte middelen beschik baar zullen zijn. Behalve tot hen die in landbouwbe drijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal U worden voorgesteld de on gevallenverzekering uit te breiden tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ontworpen, ten einde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tot geheele afschaffing van tienden. De financiëele toestand van Neder- lands-Indië maakt verhooging van be staande en invoering van nieuwe be lastingen onvermijdelijk. Bij de voor stellen daartoe zal echter in het oog worden gehouden, dat de directe be lastingen, voor zoover zij op de inland sche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen worden verzwaard. 'do. een dito over zaaitarwe.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2