w I 1 s i 4 zich door tussehen komst van den Fran- schen gezant te Tokio bij de regeering van Japan beklaagd over de behande ling der Russische krijgsgevangenen, die wegens poging tot ontvluchten door de Japansche rechtbanken tot gevange nisstraf zijn veroordeeld, terwijl derge lijk vergrijp in Rusland slechts disci plinair gestraft wordt. Pedra Alvarado in Mexico heeft een voorstel aan de regeering gedaan om de staatsschuld van zijn land af te be talen. Deze bedraagt 38 millioen gulden. Te meer treft dit, omdat de man, die het onbaatzuchtige aanbod doet, er mee te kennen wil geven, dat hij zijn geheele vermogen te danken heeft aan zijn land zelf, zoodat hij bedoelt niet meer dan een plicht der dankbaarheid te vervullen. Van eenvoudig werkman heeft deze senor Alvarado zich opgewerkt tot den rijksten man van zijn land; eens ver diende hij één gulden daags nu brengen zijn Palmilla goud- en zilver mijnen hem een j aarlijsch inkomen op van 25 millioen gulden. En wanneer men weet, dat zijn vader van de Mexi- caansche regeering voor een jaarlijksch bedrag van nog geen negentien gulden de concessie kocht om den Palmilla- heuvel in de buurt van Panal te be werken, dan kan men zich wel verkla ren, dat de zoon een gevoel van erken telijkheid koestert. De eerste vijf jaren werd geen enkele vondst in de nieuwe mijnen gedaan; maar de vader bezwoer op zijn sterfbed zijn zoon steeds op dezelfde plek door te graven. En drie jaar na zijns vaders dood was de jonge Alvarado al millio- nair. De mijn bleek onuitputtelijk te zijn, en nu dezen zomer weer een nieuwe goudader werd aangeboord, besloot de eigenaar tegenover zijn land de oude schuld van dankbaarheid te vereffenen, door de staatsschuld van zijn vaderland in te lossen. Men verneemt echter, dat men op het aanbod geantwoord heeft, dat er tegen zijn voornemen wettelijke bezwa ren bestonden. De Warschausche Koerier meldt, dat in de ijzerfabriek van Astrowice de geheele voorraad dynamiet, 180 pond, met de patroonhulzen gestolen is. De diefstal is met geweld gepleegd door gewapende benden. Te Wasa, in Finland, is een gewezen agent van politie, Iwanof, gearresteerd onder beschuldiging van het veroor zaken eener ontploffing nabij het paleis van den gouverneur. Naar 't heet is er te Petersburg een telegram ontvangen van den man, dien de minister van financiën naar Bakoe heeft gezonden om zich te vergewissen van de schade die er aan de petroleum- bronnen is toegebracht. Hij meldt, dat er in 't geheel, te Balakani, Saboentsji, Romani, Bibi-eibat en Zabrat, 1775 bronnen vernield zijn. Er zijn er nog 1219 over. Uit Londen wordt gemeld: De coroner te Mertsham heeft het lijk van de vermoorde juffrouw Money opnieuw geschouwd. Dokter Willcox, die in opdracht van den minister van binnenlandsche zaken het lijk geopend heeft, ontkent dat er sporen van vergif gevonden zijn; hij acht het zeker dat de verslagene aangerand is in den spoorwagen. De kneuzingen, door get. op het lijk gevonden, wijzen op een worsteling met den aanrander, maar het is onzeker of deze haar uit den trein geworpen heeft of dat de versla- gene zelf er uit is gesprongen. Intus- schen slaat het vast dat juffrouw Money nog leefde toen zij den trein verliet. Japansche bladen melden dat de Ja pansche regeering den uitvoer van vo- gelvellen uit Japan wil verbieden. De douaneambtenaren zullen bevel krijgen, zulke zendingen niet meer door te la ten. Door het roekeloos dooden van nuttige vogels is de menigte insecten van dien aard geworden, dat men vreest voor den akkerbouw; in het bijzonder wemelen de rijstvelden van ongedierte. De winst, door den verkoop der vogel- vellen verkregen, weegt bij lange niet op tegen de schade. Uit Brunn, in Moravië, wordt gemeld, dat naar aanleiding van een Duitsch congres Tsjechen en Duitchers aan 't vechten geraakt zijn. Er heeft bloed gestroomd en er zijn veel gewonden, waaronder de burgemeester en twee onderwijzers. Alle drie werden getroffen door dolksteken. Na middernacht bestormde de woe dende menigte het gemeentehuis. De politie joeg ze met de blanke sabel achteruit. Acht Tsechen moesten naar het gasthuis gebracht worden. De tegenstand komst van Kar de uiterste lin1 sociaal-democr te elfder ur^ het heeD de ovö" overeen- iporwegen reiders- en hebben ilan om lg van Jijke het volk te ijveren. Dit Storting, zeg gen zij, heeft niet het recht om over den staatsvorm te beslissen. Particuliere berichten uit Napels, door de New York Herald ontvangen, mel den dat de verwoesting die de aardbe ving in Calabrië heeft aangericht, nog vee grooter is dan men dacht. Hoewel er drie weken voorbijgegaan zijn sedert de schokken zich voordeden, kan de schade nog niet geraamd worden, maar men weet, dat er meer dan 10,000 huizen vernield of onbewoonbaar ge worden zijn, terwijl 150,000 menschen van hun dak beroofd zijn. De millioenen, reeds bijeengebracht tot ondersteuning van de slachtoffers, zijn, naar men vreest, geheel onvol doende. Volgens den correspondent van Poli- tiken te Kristiania, ziet het er naar uit, dat het Storting zal toegeven aan den aandrang om de kwestie van ko ningschap of republiek het volk ter beslissing over te laten. Aftenposten heeft anders weer een artikel, waarin het als vaststaande wordt aangemerkt, dat, zoo koning Oscar het aanbod om een prins van zijn huis als koning van Noorwegen aan te wijzen afslaat, prins Karei van Denemarken koning wordt Deze keuze bevalt het blad ook, omdat Noorwegen dan den band met Dene marken en Engeland toehaalt. Volgens berichten uit New-York heeft de laatste orkaan in de Golf van Mexico groote schade te land aangericht. Vele suiker-, rijst- en vooral katoenplantages zijn vernield. De omvang van de schade is niet bekend, omdat ook de telegraaf geleden heeft. Te Odessa is het lijk van generaal Kondratenko, den held van Port Arthur, aangekomen en met bijzondere plech tigheid door de overheid in ontvangst genomen. De belangstelling van het publiek was groot. Op last van den Tsaar zullen eerbewijzen gegeven wor den, overal waar de trein met het lijk, op den tocht naar Petersburg, langs komt. De Tsaar zal bij de begrafenis, die op staatskosten te Petersburg plaats vindt, aanwezig zijn. Uit Trapani (westkust van Sicilië) wordt gemeld, dat te Mazzarra een aard schok is gevoeld, die grooten schrik teweegbracht bij de bevolking. Volgens de laatste berichten heeft zekere heer D. Morris, Stationroad, Hampton, aan de Londensche politie verklaard, dat hij op den avond van het vinden van miss Money's lijk aan het Victoria-station een jong meisje, waarvan het signalement volkomen over een kwam met dat van mis Money, in druk gesprek heeft gezien met een man van ongeveer dertig jaar. Het meisje had een voile of sluier om haar hoed en hals. Het jonge paar bleef bij voor keur in de schaduw van een boeken winkel tje. Telegrammen uit Tschita en Werch- nendinsk, te St. Petersburg ontvangen, melden, dat aan de spoorwegstations Dalai-Nos en Mandchoerije gevallen van builenpest zijn voorgekomen, waar van tien met doodelijken afloop. In de nabijheid van het eiland Ilven had een aanvaring plaats tussehen het stoomschip „Niord" uit Göteborg en het stoomschip „Robert" uit Stockholm. Het laatste zonk. De geheele beman ning, bestaande uit 19 mannen en twee vrouwen, is op één persoon na verdron ken. kers het uitrijden van wagen9 uit de stations te verhinderen. De opstand der letterzetters breidt zich uit. Op het oogenblik staat 't werk stil aan zeven groote drukkerijen. Dra ii kwel. Burgemeester en Wethouders van Heus- den brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. S. SPIERENBURGH, van beroep slijter, wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein, elders dan ter plaatse van verkoop in de navolgende lokaliteit: de beneden-voor-lo kaliteit van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Heusden, Sectie A N 528, plaatse lijk gemerkt wijk W no. Ill en gelegen hoek Engstraat-Yischmarkt, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Heusden, 3 October 1905. H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. PliialNcljik liieiitvü. HEUSDEN, 4 October. De Demer, die tegenwoordig met den algemeenen waterstand op en neder gaat, stond gisteren hoog. Vrouw Van Beynen vond die gelegenheid uitstekend om er nabij de gasfabriek goed te gaan spoelen, doch schoof uit en nam een onvrijwillig bad. De dochter van den slager Bayens zou ze te hulp komen, maar ook zij raakte het evenwicht kwijt en ging mede te water. Ten Dam uit Oudheusden aldaar passeerende stak nu de reddende hand uit en met meer succes, want hij zorgde er voor niet uit te glijden en bracht de beide water- nymphen behouden aan wal. Door de Maréchausseé en de Rijks- veldwacht alhier, met een tweetal onbez. rijksveldwachters, werd Zaterdag onder Andel jacht gemaakt op stroopers, die al daar met den lichtbak aan het stroopen waren. Het gelukte hun de houder van den lichtbak, zekere J. P. v. d. M. uit Genderen in handen te krijgen, die ook in het bezit van een wapen was; terwijl ook de jagers bekend zijn. Gedurende de maand Septomber is alhier 38.2 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 15. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 11826.58-1-terugbetaald i 5772.97|. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3853. WERKENDAM. J.l. Zaterdagnamiddag stond de 65-jarige W. J. Pruissen, voor eene kar, beladen met eenige mudden steen kolen. Die hem bij het vervoer hielpen, dachten: 't is net of Janus, want zoo werd de werker altijd genoemd, niet meer trekt en dat is hij toch niet gewend. Dra bespeurde men echter, dat Pruissen het en vonden de man PlotselinS <>ver- benauwd had gehad en ten slotte neerzeeg op den grond, wijl hij niet meer kon. Men HER WIJNEN. Zaterdagmorgen te 11 uur vergaderde de Raad. De voorz. deelde mede, dat hij gemeend jieeft de heeren weer te moeten oproepen om een tijdelijk geneesheer te benoemen. Daarvoor heeft zich aangemeld de heer >1. A. van Andel, arts te Gorinchem, dien ik voorstel met ingang van 1 Oct. te be noemen op een bezoldiging gerekend naar f 300 als plaatselijk geneesheer en f 500 voor de armenpraktijk, en met bepaling, dat genees- en verbandmiddelen, benoodigd voor de armenpraktijk, ook ten laste der gemeente komen. De Raad ging daarop over tot stemming en benoemde den heer Van Andel met algemeene stemmen. Daarna werd de vergadering gesloten. Het aardappelrooien is alhier afge- loopen. De uitkomst bleef beneden het middelmatige, doch de kwaliteit valt mede en kan gerust middelmatig genoemd wor den. In de afgeloopen week werden een paar partijtjes verkocht. Met het rooien van suikerbieten is een aanvang gemaakt. De uitkomst is be vredigend en de boerbeurt geld. Het zal niet dikwijls gebeuren, dat de boer zoo weinig heeft ontvangen, zoover in den tijd als dit jaar. De vroege aardappelen hebben weinig opgebracht, het hooi ging niet weg en in de late aardappelen is weinig of geen handel. Gelukkig de boer die paarden te verkoopen heeft, daarvoor zijn goede prijzen te maken. GIESSEN. De raad dezer gemeente heeft in zijne j.l. gehouden vergadering tot gemeente-arts benoemd de heer A. Gies- berts te Woudrichem. In de afgeloopen week is bij dan landbouwer J. de L., alhier uit zijn boom gaard naar gissing een H.L. appels ont vreemd. Men is de daders nog niet op 't spoor. HERPT, 3 Oct. In tegenstelling met andere jaren om dezen tijd, is er in den aardappelhandel niet veel levendigheid. De oorzaak schijnt vooral te zitten in de hooge marktprijs, waardoor niet meer gekocht wordt als voor direkte behoefte noodig is, terwijl vele verkoopers bij de schrale uit komst veelal nog een afwachtende houding aannemen. Men besteed thans voor blau wen f 3.en f 3.25, voor late kralen en Zeeuwtjes nog iets meer. Er is de laatste dagen veel vraag naar fruit. Er worden flinke prijzen be steed. Commissionairs betalen voor zoete appelen 7£ en voor zure lil cent per K.G. d. i. tegen f 4.50 en f 7.50 per H.L. VLIJMEN. De landbouwer Adr. Pijnen burg, alhier ging op een eest de geplukte hop omzetten en gelijkertijd zwavelen. Toen hij niet terugkeerde gingen de huisgenooten leden. Aanvankelijk verspreidde zich het gerucht dat hij door zwavel gestikt was, doch de geneesheer constateerde, dat een beroerte een einde aan zijn leven had gemaakt. VEEN. De eerste lading suikerbieten werd deze week verzonden en was bestemd voor de suikerfabriek Werkendam. Spoe- Volgens bij het ministerie van koop handel te Washington ontvangen be richten zou de Japansche regeering wenschen dat in de Vereen. Staten eene wet tot stand kwam, waarbij de land- verhuizing van Japanners daarheen wordt tegengewerkt in het belang der bevolking van Korea en Mandsjoerije. De gezagvoerder van den Duitschen Schoener Amaranth, aangekomen te Frederikstad, aan den mond van de Kristianiafjord, deelt mede, dat hij, bij 1 het binnenzeilen de Zweedsche kust langs varende, gepraaid werd door eenige Zweedsche pantserschepen en uitgenoo- i digd om zijn vlag te vertoonen. Toen hij dat niet deed, werd er een scherp schot op hem gelost, dat een twintig voet voor zijn voorsteven insloeg. Maar de Duitscher heesch de vlag niet en men liet hem verder ongemoeid. De Amaranth was in gezelschap van een ander Duitsch schip en een Noorschen schoener, die beide hun vlag voerden. Reuter seint het volgende lakonieke, maar belangrijke bericht uit Petersburg Men verneemt uit goede bron, dat de Russisch-Duitsche overeenkomst be treffende het Verre Oosten haar beslag heeft gekregen. Er zijn onderhandelin gen aangekoopt, om Frankrijk tot toe treding over te halen. Uit Moskou werd Dinsdag gemeld: De werklieden in de herstellingswerk plaatsen van de electrische tram staken. Zij weigeren de wagens schoon te ma ken enz., zoodat deze gaandeweg niet meer voor het gebruik geschikt zijn. 'ledenochtend vroeg trachtten de sta- legde hem, nog teekenen van leven gevend, op de kar en voerde hem huiswaarts, al waar de inmiddels ontboden geneesheer geen verschijnselen van leven meer kon bespeuren, doch slechts kon constateeren, dat Pruisen aan eene hartverlamming was gestorven. Aan het postkantoor alhier en de daar- - onder ressorteerende hulpkantoren werd ge- dl& zal de campagne alhier afgeloopen zijn, durende de maand September ingelegd daar er weinig verbouwd zijn. f 1189.17 en terugbetaald f 1392.52. GAMEREN. Bij de gister plaatsgehad Het laatste door dat kantoor uitgegeven hebb„n(ie verkiezingen van een lid v d boekje draagt het nummer 910. jneDDencie verkiezingen van een lid v d. *- "Het voorbereidend militair onder- gemeenteraad (vaeature P. v. Haaften) wer- richt waaraan 28 jongelieden zullen deel- en uitgebracht 148 stemmen, van onwaar- nemen, zal aanvangen op Donderdag 28 de 6, verdeeld als volgtde heer F. A. November en gegeven worden op Maandag Mooij, rustend Hoofd eener openb. school, en Donderdag 's avonds van 6 tot 8 uur, 86 en de heer A y T j 56 stemmen. in de oude school. j - De heer H. Herks Jr., gediplomeerd HEDEL, 2 Oct. Heden wordt de schip- als meester in het timmeren, alhier, is, brug voor een tijdvak van ongeveer tien volgens machtiging van den minister van dagen opgeruimd, teneinde de rivier daar oorlog, door den commandant te Utrecht ter plaatse op de vereischte diepte te kun- bijT^gtiie' onderwij2er in het teekenen nen brengen. Overtocht zal geschieden per Van de werf van B. de Groot, te i'on' en rofnboot. Delft, is met goed gevolg te water gelaten voor rekening van schipper D. Bakker alhier, Rinnenland. een stalen hevelaak. De uitslag der aanbesteding van de Naar verzekerd wordt, bereidt minister verbetering der laadplaats met schelfplaats De Meester'een samensmelting van de aan de Kraaijenest, Zaterdag 1.1. ten her- berge van D. L. van der Wiel gehonden, ™rmogens- en bedrijfsbelasting voor. was als volgt: f 1555,— P. de Jong Jz., Hardinxveld L. van 't Verlaat, Giessendam J. van 't Verlaat, Hardinxveld D. Visser, Sliedrecht J. H. de Gelder, Werkendam P. Koonings, Werkendam A. Koorevaar, Hardinxveld J. W. van Wijnen, Sliedrecht W. Elshout, Giessen Joh. Kampsteeg, Giessendam 1887, B. van den Heuvel, Werkendam 2000, T. Koorevaar, Hardinxveld 2100, C. Boelhouwer, Giessendam H. M. de Koningin heeft, blijkens een schrijven van den minister van ig86 wa^ers^aa^ den wensch te kennen ge- legs'geven, dat Haar voortaan zoo spoedig 1740'mogelijk van een ongeval of ramp, val- i75o|lende binnen het ressort van genoem- 1788,den minister, telegrafisch mededeeling 1850,worde gedaan met een nauwkeurige omschrijving van het geval. bij de Staten-Generaal worde ingediem een wetsontwerp waarbij wordt voorge steld om hier te lande als den alge meen geldenden tijd den Midden-Euro- peeschen tijd in te voeren, en dat maat regelen worden genomen, waardoor het mogelijk wordt, dat van uit 's rijks ster renwacht te Leiden naar de verschil lende plaatsen des lands seinen worden gezonden, om de tijdsaanduiding in de verschillende plaatsen te kunnen con troleeren. Een afschrift van dit adres is gezon den aan den minister van binnenland sche zaken. Een zeer vervuilde familie, vroeger te Naarden woonachtig, doch wegens onbewoonbaarverklaring van het hok, waarin zij huisden, naar Bussum ver trokken, is dezer dagen in laatstgenoem de plaats uit hun woning gezet en huist thans des nachts onder den bloo- ten hemel te Naarden. De 5 kinderen waarvan het jongste één jaar oud, hui len 's nachts erbarmelijk van de koude. Op het gemeentehuis wordt hun geen nachtverblijf geschonken. Te Tilburg is gearresteerd en gevan kelijk naar Breda overgebracht P. v G., herbergier aldaar, die zekeren v* H., met wien hij een befaamd h11 had bezocht en die in dronken toesta, d verkeerde, een som van f 60 had ont stolen. Uit Zutphen wordt d.d. 2 dezer ge schreven: Zooals men weet, mo§t vol gens art. 8 al. 1 der woningwet vóór Augustus de in art. 1 genoemde ge meentelijke woning verordening door Ged. Staten worden goedgekeurd. In de Raadszitting van gisteren nu kwam de mededeeling in van Ged. Staten, dat die verordening niet tijdig was goedgekeurd en dat dus B. en W. uit- genoodigd werden, alsnog zoodanige voorschriften te ontwerpen. I Uit de mededeelingen van den voor-I zitter, den burgemeester, bleek echter.1 dat de Raad in deze geen schuld haf In Maart 1904 is de verordening i gemaakt, toen heeft ze den' plichtma-j tigen gang naar de Gezondheidscom-1 missie, weer naar den Raad enz. ge maakt en in Februari 1905 is zij vooj j de tweede maal naar Ged. Staten g' zonden. Te Arnhem is zij toen tot ha September blijven sluimeren en ny kwamen Ged. Staten zeggen, dat ze nie tijdig is goedgekeurd, en nu zoudei' B. en W. weer van voren af aan mogei beginnen, 't Spreekt van zelf, dat zij daar niet veel zin in hadden, en in een brief hebben ze dat Ged. Stater ook medegedeeld, onder vermelding dy feiten, verzoekende of Ged. Staten nu; maar hunnentwege een verordeninsy willen vaststellen. Nu, Ged. Staten zullen dat wel doei I en moeten doen, overeenkomstig dtó 3e al. van art. 8; ze behoeven er nietT] veel moeite aan te besteden, want ze hebben de verordening, die de Raad( heeft vastgesteld. Zutphen zal haar ver ordening dus wel krijgen, maar 't is' toch een curieus voorbeeld van offici- eele wijze van handelen. De Rechtbank te Arnhem veroor deelde gisteren den heer C. Lyesen, hoofd eener christelijke school te Be verwijk, wegens smaadschrift (Het re kensommetje) tot f 300 boete, subs, één maand hechtenis. De eisch yr^s f 50 subs, acht dagen. De minister van buitenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van den consul A. Broekhuizen, ïsieuwendijk 32o0, Ruhrort, tengevolge van de vereeni- SLEEUWIJK. De loting voor de Natio- ging der gemeente Rurhrort, Duisburg nale militie zal voor deze gemeente plaats en Meiderich alle postzendingen, die hebben op Maandag 30 Oct. te Woudrichem.na I Oct. j.l. naar een dezer plaatsen Aan het hulppostkantoor alhier is gericht worden, als plaats van bestem- gedurende de maand September in de rijks- mi*S den naam „Duisburg-Ruhrort" postspaarbank ingelegd f 194.50, loopende zu en moe^en ragen. over 39 inlagen. j j)e Bond van vereenigingen MEEUWEN, 4 Oct. De Hengmensche van den handeldrijven den middenstand Watermolen is afgebrand. Ook is alhier heeft aan H. M.(de Koningin een adres een geyal van rotkreupel bij schapen ge- gericht, waarin hfij H. M. verzoekt het constatcerd. 1 daarheen te willeyi leiden, dat eerlan Onder de slagers in de Israëlietische vleeschhallen te Amsterdam is een werkstaking uitgebroken. Van kerke lijke zijden werd den aldaar verkoopeivf. den slagers, bij de toch reeds drukkend' J lasten, onlangs weer een nieuwe be- lasting ten bate van de kerk opgelegd men maakte n.l. bekend dat met ingang van 1 October 25 cent per vleeschbout van de leveranciers zou worden gehe ven, welk kerkelijk besluit groote on tevredenheid onder de slagers verwekte. Toen de autoriteiten vernamen, dat" deze nieuwe belasting niet zou worden voldaan, werd den slagers aangezegd, dat zij dan met 1 Januari 1906 de hal zouden hebben te verlaten. Nog' beraadslagende welke houding hierte genover aan te nemen, werd aan twee leveranciers, die pas onlangs in de hal werden toegelaten, gelast reeds met 1 October te vertrekken, van welk besluit de betrokken slagers kennis gaven aar de organisatie, die besloot ommiddellij] den verkoop ritueel vleesch in de hl te staken. Thans is dus aan geen d{ beide Israëlietische hallen vleesch verkrijgen. Een uitzondering wordt ge- maakt voor de ziekenhuizen. Ongeveer 50 slagers zijn bij deze actie betrokken. lang Bij R. Touw te Nieuw-Helvoet, is op klaarlichten dag, terwijl de bewoners! afwezig waren, inbraak met diefstal ge-I pleegd. Nadat de d' zich toegang tot] het huis had wete j irsohaffen, heeft] hij met den sleuthachter de klol lag, de kast geopend $n het daarii liggende geld, een bedrag van ruin f 20, dat Touw de vorige week voo zijn verkochte aardappelen had ontvan gen, ontvreemd. De zaak is in handen van de polit b'- i IS, De SecretarisDe Burgemeester

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2