de grondslagen van liet kiesrecht voor den landdag te herzien. Het manifest van 15 Februari 1899 over de gemeenschappelijke wetgeving voor het geheele rijk, zoomede alle na 1.899 afgekondigde wetten zijn opge heven. Volgens een te Helsingfors uit Peters- burg ontvangen bericht bevat het ma nifest ook de bewilliging van de ontslag aanvrage der Finsche senaatsleden. In het algemeen is de toestand rus- tit£. Uit Tusby, een station bij Helsing fors, kwamen Donderdag honderd man voetvolk met acht stukken aande soldaten weigerden echter te schieten. Een patrouille van 100 kozakken trok Donderdag door de straten, 's Avonds waren er eenige opstootjes. De nationale garde telt 4000 man en houdt eiken dag schietoefeningen. Het telegraafkantoor te Helsingfors is sedert den eersten dag van de staking onder toezicht geweest. De soldaten en offi cieren te Sveaborg hebben de burgers hulp beloofd. Te Kotka, Frederikshamm, Wiborg, Lovisa en Borga hebben zoo wel de troepen als de inwoners beloofd, aan de verdediging van het vaderland deel te zullen nemen. Een Russische compagnie die op Helsingfors aanrukte, is door de nationale garde tegengehou den en teruggetrokken, zonder dat het tot een gevecht kwam. Een groote vergadering te Sewastopol hoeft Zaterdag de volgende besluiten aangenomen en aan Witte geseind: io. Het hoofd der politie, de gouver neur en de andere overheidspersonen moeten aftreden en terechtstaan voor een krijgsraad van kozakken en andere soldaten. 2o. De politie moet de stad uit, een militie opgericht worden en politieke en andere gevangenen dienen in vrij heid gesteld te worden. 3o. De namen van de muiters van de Knjas Potemkim moeten op perka ment geschreven en ten eeuwigen dage ten stadhuize opgehangen worden. 4o. De slachtoffers van de onlusten moeten op stadskosten begraven en hun gezinnen moeten onderhouden worden. Alleen na inwilliging van deze eischen kon de orde hersteld worden. De Roeskoje Slowo bevestigt in een telegram uit Odessa, dat de moorden en de plunderingen voortduren. Er ver schijnen geen bladen meer. Een menigte vagebonden hebben de ergste uitspat tingen begaan. Zij dooden de kinderen aan de borst en scheuren ze in stukken. Ze werpen de menschen door de ven sters van derde en vierde verdiepingen. Zij hebben verscheidene geneesheeren, zusters, geestelijken enz. gedood in 't bijzijn van verkleede politieagenten. Al die misdaden worden gepleegd op op stoken der politie. De Odessasche correspondent van de Daily Mail verhaalt ook de ongeloofe lij kste gruwelen. De zwarte bende ver minkte de vermoorde joden op afgrij selijke wijze, door hun in 't gezicht te trappen. Sommige dreven hun slacht offers spijkers in 't hoofd, staken hun oogen uit, sneden ooren af, rukten hun de tong met tangen uit en haalden vrouwen de ingewanden uit 'tlijf. „De politie hielp de woestelingen aldoor." Het geheele aantal slachtoffers te Odessa alleen wordt geschat op 8000 dooden en gewonden. Een ander bericht meldt: Men zou kolommen kunnen vullen met de beschrijving van de hier ge pleegde gruwelen. Twee dokters zijn bezig geweest met, geheel alleen, meer dan driehonderd kinderen te verzorgen, die vreeselijke sabelhouwen over het hoofd en de schouders hadden. In een gesticht worden 2500 uitgehongerde joodsche kinderen verpleegd. Men raamt de stoffelijke schade alleen op 12 millioen gulden. Men zou mee- nen dat sommige wijken van de stad door barbaren vernield waren. De gebouwen van de hoogeschool zijn in drieën verdeeld. De troepen houden er twee gedeelten van bezet, de studen ten hebben van bet derde hun vesting gemaakt. In dat fort schuilen bonderden joodsche vrouwen en kinderen, dia door de studenten verzorgd en gevoed wor den. Uit Kisjinef is bericht gekomen dat i het moordende volk daar stukken ge schut van de troepen afnam, om er de joodsche huizen en winkels mee tebe-, schieten. Een gedeelte van de stad staat nog in brand. De lijken van de joden liggen op straat verspreid en er liggen bergen huisraad opgestapeld. Er is een voor- loopige republikeinsche regeering op gericht. In geheel Bessarabië draagt de bewe ging een revolutionair-republikeinsch karakter. Overal wordt het portret van den Tsaar verscheurd. Donderdag heeft te Tomsk een vree- selijk drama plaats gehad. Het ont stond uit een botsing tusschen een stoet die het portret des Keizers droeg, en 400^ personen, die in den schouwburg vergaderd waren geweest en onder het lossen van revolverschoten buiten kwa men. Tijdens het gevecht waren 600 vrou wen en kinderen gevlucht in een groot huis, behoorende aan den spoorweg. Zij werden daar belegerd door de be- toogers. Weldra slaagden dezen er in door de verbrijzelde vensters naar bin nen te dringen. Zij goten petroleum uit en staken die in brand, om de be legerden te dwingen zich over te geven. Weldra deelde het vuur zich mee aan den naburigen schouwburg en terwijl de twee gebouwen brandden sloegen de troepen en 't publiek onbewogen de belegerden gade, die van verdieping tot verdieping vluchtten, naarmate de vlammen klommen en die, op het dak gekomen, op de menigte schoten, aldus hun leven duur verkoopende. Velen sprongen door de vensters, an dere lieten zich afglijden langs de goten. Huune vijanden lieten hen echter niet ontsnappen. Zij overmanden en ver moordden ben en beletten zelfs de brand weer de vlammen te doven. Er zijn een honderdtal slachtoffers. Vele onge- lukkigen die ontsnappen wilden, werden door de belegeraars in de vlammen teruggedreven en kwamen zoo om. Volgens een te Lubeck loopend ge rucht, zijn daar vier Russische groot vorsten incognito met een stoomschip uit Petersburg aangekomen, om naar Parijs te gaan. De Petersburgsche berichtgever van de Vossische Ztg. meldt: Men is van meening dat de regeering de beweging wil laten doodbloeden, om daarna weer echt reactionair op te treden. Anders zou, zooals in 1863 gebeurd is, reeds de afzetting van vele ambtenaren van het oude regime en de benoeming van nieuwe geschied zijn. Steeds meer wint de overtuiging veld dat een bloedige omwenteling onver mijdelijk is. Witte zou valsch spel spe len, want allen houden bet er voor dat hij met zijn groote geestkracht meer zou kunnen uitrichten, als hij maar wilde. Volgens een schatting van de Rus sische kringen te Genève, zullen er in Zwitserland ongeveer 100, in heel Eu ropa 300 tot 400 en in de Russische gevangenissen en Siberië ruim 10,000 menschen bij de amnestie gebaat zijn. Het arbeiders-omwentelingscomité in Rusland heeft nieuwe geld- en wapen inzamelingen uitgeschreven, en voor- loopig rust voorgeschreven tot bet einde van het jaar. Alsdan zal misschien de beslissende actie met omverwerping van het regeerende huis beproefd wor den. Volgens de Petit Parisien beeft Witte aanzegging gekregen, vanwege „de re volutionairen" dat zoo Trepof over drie dagen nog niet weggezonden is, hij, Witte, het gelag zal moeten betalen. Uit vrees voor een aanslag op zijn le ven zou de minister-president reeds plannen gemaakt hebben om zich te vestigen in het winterpaleis, en zich dag en nacht te laten bewaken. De toestand in Rusland wordt ook nog gekenteekend door het bericht, dat de slagers van de Okhotny markt, te Moskou, een duren eed zouden hebben gezworen, dat zij alle studenten zullen dooden, omdat zij overtuigd zijn, dat de onlusten niet zullen kunnen worden bedwongen, voordat de studenten tot den laatsten man verdelgd zijn. Benden grauw loopen nu de straten af in de wijken waar de studenten wo nen, en dwingen de portiers, bun op gave te doen, of er studenten onder de inwonenden zijn, en, zoo ja, hoeveel. Uit Londen wordt d.d. 6 dezer ge meld: Een optocht van tienduizenden menschen heeft hedenmiddag den op- marsch van duizenden vrouwen uit Oost en Zuid-Londen begeleid, van wie de meesten zuigelingen medevoerden. Tal rijke banieren verkondigden het doel van den opmarsch door de volgende opschriftenBrood voor onze kinderen Arbeid voor onze mannen Een talrijke politiemacht hield 't stadsgedeelte Dow- ningstraat-Charlesstraat bezet; slechts een zeker getal lieden werd doorgelaten, behoorende tot de deputatie die naar Balfour zou gaan; die deputatie telde ook vele mannelijke personen. De man nelijke afgevaardigden spraken het eerst en wezen er op, welk een omvang de ellende in vele Londensche districten reeds had bereikt door den tijd van werkeloosheid. Daarna bood mevrouw Woods uit Oost-Londen namens de vrouwen uit Oost- en Zuid-Londen Balfour een adres aan, waarin werd uiteengezet, dat de toestanden aldaar onduldbaar zijn ge worden. De deputatie was tot Balfour gekomen, ten einde dit uiteen te zetten. Deze vrouwen waren niet langer van zins stilzwijgend te lijden. Zij zouden voortgaan met de oogen te openen voor hare ellende, totdat de regeering en het parlement te zamen maatregelen zouden treffen tot wegneming der grieven. Nog andere vrouwen voerden hierna het woord; eenigen harer verklaarden, dat het opzeggen van gehoorzaamüeid aan de regeering en bloedvergieten zouden volgen, tenzij de grieven wer den weggenomen. Balfour hoorde allen geduldig aan, en vervolgens het woord nemende, ver klaarde hij, dat zoowel de vrienden als de vijanden van de werkloozenwet wel een geheel verkeerde voorstelling daar van gaven, in plaats van dankbaar er den nadruk op te leggen dat het uit vaardigen van bedoelde wet een geheel nieuwe proefneming vormt op het ge bied van Engelsche economische wet geving. Wetgever noch werkeloozenwet zelf hadden de bedoeling als beginsel te verkondigen, dat de maatschappij gehouden is werkeloozen arbeid te ver schaffen. Volgens het oordeel van Bal four was de meening, dat de werke loozenwet een misbaksel is, voorbarig uitgesproken, terwijl hij geloofde dat het Engelsche volk helpen zal in de tenuitvoerlegging der wet. Balfour ver klaarde voorts niet in staat te zijn eenige toezegging te doen omtrent het in buitengewone zitting bijeenroepen van het parlement, ter behandeling van het vraagstuk der werkeloosheid, want het betreft hier een zeer moeilijk vraag stuk, dat niet zoo maar ineens op te lossen is. Nog verklaarde Balfour het plan om werkelooze stadbewoners plotseling in landbouwers te veranderen, een hersen schim de kwijnende toestand van den Engelschen landbouw is daartoe aller minst geschikt. Bovendien zou de mede dinging van die landbouwers uit de steden de voortbrengende kracht van de oorspronkelijke landbouwers vermin deren. De deputatie is teleurgesteld heen gegaan en heeft dienovereenkomstig verslag uitgebracht in een reusachtige protestmeeting, die in Westminster is gehouden. De protestvergadering gaf met nadruk en kracht uiting aan de verontwaardi ging, die ontstond bij het hooren van de mededeeling omtrent den teleur stellenden afloop van die deputatie. Dreigementen werden gehoord. Het parlementslid Crooks verklaarde, dat Balfour gesproken had als een man die wanhopig is en geenszins zooals den eersten minister van Engeland betaamde. De vergadering nam besluiten aan, waarin Balfour's, den ernst van den toestand ontkennend, antwoord sterk werd afgekeurd, en waarin besloten werd de hulp der Koningin in te roepen om redding uit den wanhopigen toe stand te verkrijgen. De aanleiding tot den moord op de Amerikaansche zendelingen te Liën- tsjou schijnt gelést te zijn, dat dr. Machie, door aan te dringen op de ont ruiming van een rumoerige straatver- tooning in de bdurt van zijn hospi taal, de Chineezen verbitterd had. Toen trok de menigte rond met een geraamte, uit een der lokalen van de zendelin- genschool weggehaald, om te bewijzen welk een onmenschelijke wreedaards die vreemdelingen tocb warenHet volk liep te hoop, en stak het hospi taal een meisjesschool, en de huizen van de vreemdelingen in brand. Dr. Machie, zijn vrouw en hun doch tertje en nog vier andere zendelingen, namen de wijk in een kelder. Allen werden door het grauw gedood, behalve één dame, Miss Peterson, die naar het jamen vluchtte, en dr. Machie, die zwaar gewond werd. De commandant van de Amerikaan sche kanonneerboot Callo stelt een on derzoek in. Kort nadat de Russen Port Arthur bezetten verkreeg Engeland van China een overeenkomst, waarbij Engeland recht kreeg Weihaiwei te bezetten zoo lang Port Arthur in het bezit der Rus sen bleef. De Russen zijn nu uit Port Arthur weg, zoodat men oppervlakkig zou zeggen, dat er geen twijfel aan is of de Engelsche moeten Wahaiwei ont ruimen. Maar neen. Op een vraag om inlichtingen heeft minister Lyttelton geschreven, dat „de regeering niet van oordeel is, dat het bezet houden van Weihaiwei door Engeland geraakt wordt door den uitslag van de krijgsverrich tingen in het Verre Oosten" Hoe dit met de goede trouw overeen te brengen is, wagen wij niet te beslissen. Markies Ito en eenige andere aanzien lijke Japanners zijn Zaterdag naar Ko rea vertrokken. Het doel van Ito's zending wordt ambtelijk omschreven als volgteen vasten grondslag te geven aan de betrekking tusschen de beide landen, welke thans onbevredigd zijn omdat het Koreaansche hof een vol komen verkeerde voorstelling schijnt te hebben van den toestand gelijk die tengevolge van den oorlog gewijzigd is. D. w. z. Ito moet den keizer van Korea en de hofkliek te Sëoel aan het verstand brengen dat zij voortaan vol strekt niet meer in hun land te zeggen hebben, en de Japanners alles. Van het Deensche eiland Moen is een stuk van zes hectaren, dat onder- spoeld was, in de Oostzee gestort. Een heel bosch, ter waarde van 10,000 kro nen, ging mee. Uit Johannesburg wordt gemeld: Men heeft te Kaalfonteia een bazaarhouder vermoord gevonden. Men verdenkt Chi neezen van den moord. Dezen staken weer te Kleinfontein. De politie heeft vele leegloopende koelies te Johannes burg opgepakt. Zaterdag heeft een wervelstorm er ge verwoestingen aangericht in Kiowa County, Oklahoma, Vereenigde Staten. Mountain V iew, een vlek met duizend inwoners, werd met den grond gelijk gemaakt, nagenoeg geen enkel hnis is blijven staan. Er moeten 32 menschen gedood en meer dan honderd zwaar ge wond zijn. De Star, die te Montreal verschijnt, heeft eenige berichten over den toestand op de Filippijnen openbaar gemaakt, die, naar 't schijnt, ongerustheid heb ben teweeggebracht in de Vereenigde Staten. De schrijver verzekert, dat alle telegrammen onder censuur staan, en dat het bestuur van Taft politieke be roeringen heeft verwekt. De inboorlingen moeten zeer onte vreden zijn over het Amerikaansche bewindde ware toestand zou echter zorgvuldig verborgen zijn gehouden. IMaatseliik Nieuws. HEUSDEN, 8 November. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie, zal Maandagavond 13 Novem ber, in de zaal der Koornbeurs, alhier, eene Biograph-voorstelling gegeven worden. Van voorstellingen met deze biograph te 's-Bosch en te Breda gegeven, hebben wij zeer gunstige beoordeelingen in de couran ten gelezen, zoodat we durven aanbevelen de voorstelling te gaan zien. Nu in den laatsten tijd de aandacht algemeen gevestigd is op het Schuttersgilde van St. Joris en het roemruchtig verleden der oude schutters, tevens der Heusdenaren vanaf de 13e eeuw, heeft de Boekhandelaar L. J. Veerman heb niet ondienstig geacht eene serie St.-Joris briefkaarten in den handel te brengen, ontleend aan het Gedenk boek, destijds door wijlen Notaris Gerlach samengesteld. De uitvoering der kaarten is zeer goed geslaagd. (Zie advertentie). Met ingenomenheid vernemen wij dat hier ter stede is opgericht het dames koor „Excelsior", onder leiding van den heer W. van Heusden. Tot de vereeniging traden 17 dames toe. In studie is genomen de „Kerstcantate" van Rich. Hol. WERKENDAM. Morgenavond te uur vergadert de Raad dezer gemeente. Op de agenda staan de volgende onder- wergen: 1. Aanbieding begrooting 1906. 2. Adres onderwijzers. 3. Adres Bestuur der Vereeniging voor Ambachtsonder wijs te Gorinchem. 4. Aanvrage ontheffing art. 21 der Verordening, bedoeld bij art. 1 der Woningwet en 5. Adres inzake Hoofdelij- ken omslag. NIEUWENDIJK. Door de commissie tot verbetering van het paardenras is bij Mej. de Wed. W. Snoek, alhier, voor een halfjarige voshengst tevergeefs f450.ge boden. *VEEN. Op 16 Nov. a.s. zal er eene verkiezing plaats hebben voor een lid van het Polderbestuur, alhier, in de plaats van den heer R. v. Eeten, overleden te Andel. Als iets bijzonders mag wel ver meld worden, dat er in een half jaar tijds geen enkel persoon is overleden in onze gemeente. GIESSEN. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1906 is door den raad vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 3856.33. Aan het herhalingsonder wijs op de Openbare School alhier, wordt door 8 jon gelingen deelgenomen. DUSSEN. Voor de Generale kas is alhier gecollecteerd f 19.05. Vanwege de afdeeling Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, zal alhier, ten huize van J. Kamp, eene vergadering belegd worden, op Don derdag 9 November a.s., des namiddags om 5 uur, teneinde te geraken tot de oprich ting van een coöperatieve Stoom-Roombo- terfabriek. Een ieder, die belangstelt in het land bouwbedrijf en die het wel meent met het aanbrengen van verbeteringen op het land bouwgebied, wordt ten zeerste aangeraden bovenstaande vergadering bij te wonen. BOMMELERWAARD. De opbrengst der aardappelvelden is zeer beneden het mid delmatige. Zeer veel schade is gedaan door het rottenvandaar is de hoeveelheid ge ring en de kwaliteit slecht. De hooge prijzen, die nu besteed worden, kunnen dit niet goed maken, daar vooral het land duur gepacht is. Suikerbieten zijn er in geen jaren zoo veel verbouwd. De uitkomst is bevredigend. Men maakt hooge prijzen (f 11 per 1000 K.G.) Men ondervindt moeielijkheden bij het leveren door het slechte weer en vooral door gebrek aan waggons en schepen. Het koren valt tegen. Rogge liet zich eerst goed aanzien, doch is later zeer tegen gevallen. De opbrengst van de haver is slecht, van tarwe en boonen middelmatig. Er is in 't algemeen veel stroo en weinig koren. Ondanks den hoogen waterstand is er gebrek aan gras. Dit en het slechte weer zijn oorzaken, dat het vee vroeg op stal moest. Vette koeien zijn daardoor in den laatsten tijd achteruitgegaan. De boeren bewaren het [vette vee liefst voor de aan staande markt te Gorinchem. De prijzen zijn hoog. Het gras heeft door muizen en water veel geleden en is daarom eerder op. 't Hooi- gras is zeer duur ingekocht, doch nu wat lager. Aan de kersen is dit jaar weinig verdiend. De appels echter vallen zeer mee, zoowel wat beschot als prijs betreft. Alleen hieraan hebben de fruitbazen in de Betuwe een kapitaal verdiend. Men maakt 25 a 50 pCt. winst. Veel wordt naar België en Frankrijk gezonden, zoodat de prijzen zeer hoog zijn. Zoo betaalt men voor een mud bellefleurs f 8 k f 8.50. Peren zijn er weinig. IMnnenland. Door de ministers van landbouw, nij verheid en handel, van waterstaat, han del en nijverheid en van binnenland- sche zaken gezamenlijk is een ontwerp ingediend tot wettelijke regeling van het bij Koninklijk besluit van 7 Sep tember j,l. ingestelde nieuwe departe ment van algemeen bestuur, n.l. dat van landbouw, nijverheid en handel. Volgens dit ontwerp zullen alle ver plichtingen en bevoegdheden, den mi nister van W. H. en N. bij bestaande wetten opgelegd en toegekend, overgaan op den minister van landbouw, nijver heid en handel voor zoover deze onder werpen betreffen, die volgens het ge noemde Koninklijk besluit tot den werkkring van het nieuwe departement behooren. De overige verplichtingen en bevoegdheden blijven aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, welk departement voortaan zal heeten „waterstaat". Voorts wordt bepaald, dat alle door dezen minister genomen beschikkingen voor het in werking treden van de wet van kracht zullen blijven tot dat zij gewijzigd zijn; dat overal waar de staat werd vertegenwoordigd door den mi nister van W. H. en N. in zaken, die tot den werkkring van het nieuwe de partement behooren, voortaan de minis ter van landbouw, nijverheid en handel de vertegenwoordiger zal zijndat waar particulieren (acten van naaml. ven nootschappen, stichtingsbrieven etc.)den minister van W. H. en N. zekere be voegdheid wordt toegekend, deze over gaat op den nieuwen minister, wanneer het onderwerpen betreft, die tot het nieuwe departement behooren. Eindelijk wordt ook uit comptabel oogpunt de positie van het nieuwe de partement geregeld: het zal mogen putten uit begrootingposten voor 1905 oorspronkelijk voor het departement van W. H. en N. toegestaan, mits de voordracht daartoe door de beide be trokken ministers worde gedaan. Moet uit de posten van de begrooting van binnenlandsche zaken worden aange vuld, dan is de mede-onderteekening van den minister van binnenlandsche zaken vereischt Men meldt uit den Haag: De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegen Dinsdag 14 dezer, 's ochtends om elf uur, tot een openbare vergadering bijeengeroepen. Uit Nijmegen meldt men: Het stoffelijk overschot van het op den Duivelsberg vermoorde meisje, Ma ria Droixhe, is Maandagmiddag op de begraafplaats te Wijier (Duitschl.) op gegraven en Dinsdagochtend per lijk wagen naar hier en vervolgens per trein naar Wandre (België) vervoerd, om op de begraafplaats van het in de nabijheid gelegen dorp Herstal te worden bijge zet. Alvorens het vervoer plaats had, is het lijk op bijzondere wijze opnieuw gekist. De Rotterdamsche rechtbank eischte gisteren tegen J. K., ontvanger van Stolwijk, wegens verduistering van ge meentegelden, 8 maanden gevangenis straf. De Hooge Raad verklaarde Maandag niet-ontvankelijk het revisie verzoek van M. C. S., „de Leidsche giftmengster", door het gerechtshof te 's-Gravenhage bij arrest van 1 Mei 1885 tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld, wegens vergiftiging, 3 maal gepleegd. Volgens de „N. Ct." moet dr. Kuyper zich op het oogenblik te Sebastopol be vinden, een der Zuid-Russische steden waar, gelijk men weet, de revolutie 't ergst woedt. Te Veldwijk begaven zich de 31-ja rige schoenmaker L. P. met zijn 30- jarige vrouw ter ruste, na eerst de kachel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2