Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Pensioenbeweging. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2477. Zaterdag IS November. 1Q03. FEUILLETON. Het uitzicht ontnomen. land van alten** VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, ranco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7y2 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Het Hoofdbestuur van den „Bond voor Staat8pensionneering" verzoekt ons onderstaand Manifest op te nemen. Aan de mannen en vrouwen van Nederland I De verkiezingsdagen waarin over zoo veel, ook over ouderdomspensioen werd gesproken, zijn gelukkig voorbij, en nu heeft de Bond voor Staatspensioneering een ernstig woord aan U allen te zeggen De Bond heeft ten doelvoor alle Nederlanders ouderdomsellende weg te nemen door een wet in het leven te roepen, waarbij recht op ouderdoms pensioen wordt verzekerd, zonder pre miebetaling, de kosten te vinden uit de bestaande of nog te heffen belas tingen, maar zóó, dat ieder Nederlan der naar draagkracht zal hebben te betalen. AlzooWie veel heeft, betale veel, wie weinig heelt, weinig, wie niets heeft, week in week uit te kort komt, betale ook niets, maar allen op nader vast te stellen leeftijd Staatspensioen Ziedaar wat den Bond wil En nu erkennen wij dankbaar de ervaring in ons vijfjarig bestaan, dat ieder weldenkend Nederlander 't een schromelijk onrecht noemt, dat er oude menscben zijn, die: gebrek moeten lijden, of de eenmaal krachtige arm moeten uitstrekken om een aalmoes te ontvangen weggestopt worden in gestichten, waar 't meestal wel niet aan liefdevolle be handeling ontbreekt, maar dat toch een verbanning is uit de maatschappij, die nog alleen rekening met hen houdt voor wat zij kosten aan liefdadigheid een last zijn geworden voor volwas sen kinderen, die hun kinderplicht met liefde, maar meestal met te groote gel delijke opoffering vervullen, omdat ze hun inkomen zoo hard noodig hebben voor eigen gezin; tot op zeer hoogen leeftijd dikwijls nog moeten sloven en ploeteren, omdat de gestichten geen echtparen opnemen, dan op voorwaarde van een vreeselijke scheiding in stille armoede, honger lijden, om dat eergevoel hen belet te bedelen, of zich moeten aanmelden voor bedeeling bij Kerkelijk of Burgerlijk Armbestuur. En wij bedoelen niet alléén of in 't bijzonder de oude armen uit den werkmansstand, doch de arme ouden uit alle rangen en standen der maat schappij. Opdat nier/tand vergete worde en opdat geen onderzoek naar meerdere of mindere armoede zal behoeven te worden ingesteld, daarom Staatspensi oen voor iedereen. Waarlijk, wiens hart nog maar eenig medelijden kent, zal instemmen met onzen eischweg met de ouderdoms ellende, die voortkomt uit gebrek aan geld! En nu wordt het doel van den Bond ook allerwege toegejuicht, maar de vele millioenendie een zeer matig pen sioen voor alle oudjes zou kosten, schrikt velen af, om als openlijke medestan ders op te treden. Wij willen daarom trachten die mil- lioenen-vrees voor U weg te nemen, en U daarna vragen óók lid van onzen Bond te worden, mèt ons te strij den tegen de allervreeselijkste kwaal ouderdomsellende. a- Zij bewoonden eenige kleine, eenvoudige vertrekjes aan de achterzijde van het huis de moeder, de dochter en een reeds be jaarde bloedverwante der moeder, een tante en oud-tante, voor wie zij juist gastvrij een plaatsje in hare woning hadden inge ruimd. Het meisje was nog zeer jong, in den frisschen bloei harer achttien jaren, toen zij zich door geldelijke tegenspoeden ge noodzaakt zagen zich hier in het meest afgelegen hoekje harer groote woning op te sluiten. Het overige gedeelte van het huis, waaraan zij zoo gehecht waren, de vroolijke vertrekken, die op de straat uit zagen, hadden zij moeten verhuren aan vreemdelingen, d' 1 et ontwijdden, er een geheel ander aai tan en en alles, wat aan de tij dei >o: te» herinnerde, uit den weg ruii - i. Een gerechtelijk. x>pi ;g had de meer weelderige meut c k* t oeger in haar bezit waren gewe u handen doen Rtiitenland. Ja, we erkennen, een pensioen, waar van niemand zal buitengesloten zijn, kost vele millioenenals we aanne men, dat ieder mensch van 65 jaar en ouder zou ontvangen f 3.per week, werd 't een totaal bedrag van 48 mil- lioen gulden per jaar. Maar die 48 millioen gulden jagen óns geen vrees aan, en dat niet, omdat wij dat bedrag niet groot, kolossaal groot vinden, maar eenvoudig omdat dat bedrag voor het grootste gedeelte aanwezig is. Want wij redeneeren zóó: Al de oude menschen van 65 jaren en daar boven, die niet ineer in hunne eerste levensbehoeften kunnen voorzien, leven nu toch ook. Al die oude menschen leven nu ook, en dat leven, een aaneenschakeling van verdriet en bedelarij, kost immers ook niet te berekenen millioenen? Het geval is niet zóó: Daar zijn zóóveel duizenden ouden van dagen, die geen geld meer kunnen verdienen, daardoor niet meer kunnen leven en voor wie dus, als hun recht op het leven, geld bijeengebracht moet worden. Maar het geval is zóó: Daar zijn zóóveel duizenden ouden van dagen, wier kommervol bestaan aan de lief dadigheid vele millioenen guldens per jaar kost; immers, in allerlei vorm wordt voor ouderdomsverzorging een belasting geheven; men denke maar aan wat vereischt wordt voor de bur gerlijke en kerkelijke Armbesturen, ge stichten voor oude lieden, aan wat in alle stilte wordt gedaan, en vooral aan de zware offers, door kinderen gebracht, om in het ondethoud van een vader of moeder, soms van beiden te voor zien. Bovendien telle men daarbij het bedrag, dat jaarlijks noodig is voor arme ouden, die thands in bedelaars koloniën onderhouden worden, of wel in de gevangenis op algemeene kosten leven. (Slot volgt) overgaan en het salon der kleine kluizenaars woning hadden zij met allerlei saamge- raapte voorwerpen gevuld relieken harer grootouders, oude prullen, opgegraven uit den rommel, die zich langzamerhand op de zolder vergaderd had. Maar dadelijk hadden zij het liefgehad, dit eenvoudige zitkamertje waar zij zich nu gedurende vele, vele jaren op de lange winteravonden alle drie bij hetzelfde haardvuurtje, onder hetzelfde lamplicht, vereenigd zouden zien. Men gevoelde er zich behagelijk, het ver trek had een gezellig aanzien. Wel was men er eenigszins van de wereld afgezonderd, maar zonder dat men er daarom somber gestemd 'werd, want de ramen met hunne eenvoudige tulle gordijnen zagen uit op een helder door de zon verlichte binnen plaats, met lage muurtjes, die door rozen en klmop begroeid waren. En reeds begonnen zij het vroegere com fort, de vroegere weelde te vergeten en wa ren gelukkig in de nederige woning, toen zij op een morgen eene mededeeling ont vingen, welke een groote verslagenheid te weegbracht één der buren was besloten zijn huis met twee verdiepingen te verhoo- gen een muur zou vlak voor de vensters verrijzen, de frissche lucht en de heldere zonnestralen voor goed uitsluiten. En er was, helaas, geen enkel middel Voor de gezworenen te Keulen heeft een ontaarde kinderbeul, zekere Kört- gen terecht gestaan wegens het dood martelen van een voorkind van zijne vrouw. In de laatste veertien dagen voor haren dood had de woestaard het meisje geslagen met een riem met een ijzeren gesp, haar bij de haren door de kamer gesleurd en elkon dag in een kuip met koud water gedompeld. Dagen lang kreeg het wicht niet te eten. Toen het kind ten gevolge van zwakte en ont bering niet meer kon staan, werd het met een touw aan den muur gehangen, zoodat de voetjes nog juist den grond raakten. Daarna weer hing hij het kind met een riem aan de klink van de deur, de mond werd opengespalkt en met geweld een groote pruim tabak in de keel geduwd. Ten slotte sleepte hij het naar een stroozak en drukte zoo lang op het lichaampje, tot er bloed uit den mond kwam. Het meisje is spoedig daarna door den dood van haren kwelgeest verlost. De ravenmoe- der had haar man bij zijne mishande lingen bijgestaan. Körtgen is tot den strop veroordeeld, zijn vrouw komt er af met een jaar gevangenisstraf. De schepenrechtbank te Blankenburg in Brunswijk heeft de weduwe Rappe, een huishoudster, wegens onmensche- lijke kindermishandeling tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze beklaagde is al eens voor het zelfde misdrijf in 1891 te Göttingen tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een Grieksche bende van een hon derd man heeft dezer dagen in Gorno- Nevoljan in het wilajet Monastir een Bulgaarsche bruiloftspartij overvallen en het huis, waarin deze zich bevond, in brand gestoken. Twaalf mannen en een meisje zijn gedood; acht vrouwen en kinderen gewond. De meeste slacht offers waren exarchisten en men ver moedt, dat het hier een wraakneming voor de vermoording van een Griek- schen priester in de kerk aldaar gold. De toestand in Rusland. Volgens een bericht uit Petersburg, zou de Tsaar voornemens zijn, tot be daring van de gevaarlijke gisting onder de Russische boeren, staatslanderijen tegen lage prijzen voor de boeren be schikbaar te stellen. De koopsom kan in honderd jaar termijnsgewijs terug betaald worden. Bij anarchisten, die te Moskou in hechtenis zijn genomen, zijn vele brie ven gevonden, waaruit zou blijken, dat er een samenzwering tegen het leven van den Tsaar gesmeed is. De keizerlijke familie is van Peter hof naar Tsarskoje Tselo verhuisd. De Kroonstadsche matrozen dreigen dat zij een officier zullen dooden, te beginnen met admiraal Birilof, voor om dit onheil af te weren, dat misschien harder te dragen viel dan de geldelijke slagen, welke haar eerst hadden getroffen. Zij konden'er niet aandenken het huis van den buurman te koopen iets wat vroe ger zulk een gemakkelijke oplossing zou zijn geweest! Nu, in hare armoede, bleef haar niets anders te doen over dan zich te onderwerpen. En de steenen werden aangedragen en op elkaar gestapeld, laag voor laag. Met een bezwaard hart zagen zij dit schouwspel aande stilte van een sterfhuis heerschte er in het kleine salon, dat somberder werd, naarmate dat groote gevaarte daarbuiten, dat het licht meer en meer onderschepte, zich verhoogde. En dan het vooruitzicht, dat dit gevaarte, dat daar verrees, weldra de heerlijke, blauwe lucht en de gouden wolkjes en den lagen muur van het bin nenplein, waar zich een kantwerk :n tak ken en bladeren tegen afteekende, v r goed aan het oog zou onttrekken! Binnen een maand waren de m> met hun werk gereed; het was een effen muur, uit ruwe steen opgetro t i. daarna door een grijsachtig witte ut laag gedekt, welke herrinnerde aan r. duisteren Novemberhemel, van een i eentonige, doodsche tinten in de sc hiervan zouden voortaan de rozen b n en de bladeren der heesters zich ontpl eiken muiter die den kogel krijgt. Alle matrozen zijn ontwapend en tien afdee- lingen zijn in het fort opgesloten. Ka nonnen bestrijken de stad. De officieren dreigen, uit lijfsbehoud, met desertie, wanneer de doodvonnissen tegen de matrozen voltrokken worden. De Standard meldt, dat in Peters burg Woensdagmiddag de algemeene werkstaking weder is afgekondigd en zich met groote snelheid ook over het binnenland heeft uitgebreid. Het besluit van het centrale werk stakingscomité om de algemeene sta king weder door te zetten, is opgevolgd door het grootste deel der spoorweg beambten, haast alle fabrieksarbeiders, boekdrukkers, zetters, alsmede door de werklieden van de verschillende onder nemingen op electrisch gebied. Patrouil les doorkruisen de stad. In eenige stads gedeelten moeten op bevel der politie de ingangen der huizen en koetspoor ten van 's avonds acht uur af gesloten gehouden worden. Volgens een particulier telegram uit Wladiwostok is de muiterij daar ont staan doordien men een aantal soldaten nad opgesloten, die hadden durven reclameeren tegen het slechte voedsel. Hunne kameraden sloegen toen tot mui ten over, bevrijdden hunne gezellen uit de gevangenis en staken deze in brand. Matrozen sloten zich bij de mui ters aan en het gepeupel begon de stad te plunderen. Men zegt dat al de magazijnen, het postkantoor en de woning van den garnizoenscommandant zijn afgebrand. Vrouwen, kinderen en talrijke koop lieden hebben de vlucht genomen op schepen in de haven. Naar luid van de laatste berichten waren de muiters nagenoeg meester van de geheele stad. De kruiser Askold, die tijdens den oorlog te Sjanghai was geïnterneerd, is naar Wladiwostok vertrokken. De Mandzjoer, Gromoboj en Bobr, die ook daar zijn, hebben last ontvangen om ook zoo snel mogelijk daarheen te gaan, teneinde den opstand te onderdrukken. Particuliere telegrammen, te Londen Woensdagavond ontvangen, stellen den toestand erger voor dan de correspon denten der bladen doen. Te Petersburg staakten reeds 90,000 man. Engelsche en andere vreemde werklieden vertrek ken, omdat zij de regeering niet in staat achten voor hunne veiligheid in te staan. Volgens den correspondent ran de Daily Tel. dreigen de herhaalde werk stakingen een gevaarlijken terugslag onder de werklieden zelf uit te lokken en kan de tsaar er een voorwendsel in vinden om Witte te ontslaan en het bewind van staat weer aan reactio naire bureaucraten op te dragen. De correspondent van de Times seint, dat er op Tsarskoje Selo een gewichtige Kabinetsraad wordt gehouden om te beraadslagen over de noodige maatre gelen. In Juni en Juli drongen de koesterende zonnestralen nog wel in het vertrekje door, maar 's ochtends lieten zij langer op zich wachten, 's avonds waren zij spoedig weer heengegaan; de schemering viel een uur vroeger dan voorheen, om alles in diep sombere, grauwe schaduwen te hullen. En de dagen, de maanden, de jaargetij den verliepen. Tusschen licht en donker, als de avondschemering viel en de drie vrouwen één voor één het borduur- of naaiwerkje, dat zij onder handen hadden, neerlegden, alvorens zij er toe kwamen de lamp aan te steken, dan richtte het jonge meisje dat spoedig reeds niet meer jong zou zou altijd de oogen op dien muur, dien zij nu in plaats van de blauwe lucht van voorheen zagen, als zij naar buiten 1 ekenen het werd bij haar een soort van van melancholiek, kinderachtig spelletje, dat was als de zucht van een gevangene, <u telkens weer op een bepaalde plaats t< gaan, waar zij de rozeboomen en de uiken zich zag afteekenen tegen dien itergrond van grijsgepleisterde steenen e dan trachtte zij zich te verbeelden, dat a achtergrond een hemel was, maar een iel, veel lager, veel meer nabij dan die, welken zij eerst zagen een hemel als die vui een droomvisioen, dat ons de werke- 1:. "..eid in verwrongen vorm weergeeft. Uit Kirsanof in de provincie Tambof meldt men, dat de onlusten onder de boeren steeds meer en meer om zich heengrijpen in den vorm van brand stichtingen, plundering van grondbezit en diefstal van graan. Er zijn 25 staats domeinen vernield; andere zijn door het krachtig verweer der bewoners voor verwoesting bewaard. De troepen blij ken ontoereikend. Een politieambtenaar te Libau, een zekere Kluge, die na een nachtelijke braspartij met behulp van geld ophitste tot Jodenvervolgingen, is door het volk voor een geïmproviseerd gerecht ge bracht en daarna doodgeschoten. De toestand schijnt in geheel Rus land allertreurigst. Nauwelijks is Kroon stad gedaan, of Wladiwostok is begon nen. Van alle punten langs den Transsi- berischen spoorweg komen dergelijke berichten over gebeurtenissen bij het leger in Mantsjoerije. Maar moeilijk kan men zich een juist denkbeeld vormen van den treurigen toestand, waarin zich die horde van 800,000 man zonder brood en zonder kleeren bevindt, een toestand, die honderdmaal erger zal worden bij de stoornis in het verkeer en het invallen van den winter. Witte beeft tot de arbeiders van alle werken en fabrieken een telegram ge richt van den volgenden inhoud„Broe ders, arbeidersNeemt den arbeid weder op! Houdt op met het deelnemen aan onlusten! Hebt medelijden met uwe vrouwen en kinderenLuistert niet naar de inblazingen van slecht gezinde lie den De Keizer heeft ons opgedragen het werkliedenvraagstuk met bijzondere b dangstelling in behandeling te nemen en heeft voor dit doel een afzonderlijk ministerie van handel en nijverheid ingesteld, dat rechtvaardige verhou dingen tusschen werkgevers en werk lieden zal scheppen. Geeft ons tijd, en alles wat mogelijk is zal voor ulieden gedaan worden. Hoort naar den raad van een man, die u genegen is en u alles goeds wenscht. Graaf Witte. Een vereeniging van 72 Russische fabrieken maakt bekend, dat de door de arbeiders geëischte achturige werk dag onmogelijk is toe te staan. Dit zou de fabrieken te gronde richten en de arbeiders broodeloos maken. De Europeesche fabrieken hebben een werkdag van 10 tot 10 /2 uur, waarbij nog in aanmerking moet genomen wor den, dat Rusland meer feestdagen heeft, de winst van de Russische fabrieken minder en hunne onkosten grooter zijn. Verkorting van den werktijd zou de concurrentie met Europeesche fabrie ken uitsluiten, waardoor de waren duur der zouden worden en de bestaande nood van het Russische volk nog zou toenemen. De vereeniging heeft be sloten, alle fabrieken te sluiten, voor het geval de arbeiders hun eisch be- treffenden den achturigen werkdag niet laten varen. Zij hadden het vooruitzicht op een erfe nis, waarover zij, als zij 's avonds met haar naaiwerk bij het lampzicht zaten, dikwijls spraken, als over iets zoo vaag en ver, als behoorde het tot een wereld van droomen en sprookjes. Maar als zij haar eenmaal gekregen zouden hebben, de erfenis uit Amerika, dan zouden zij het huis van den buurman koopen, tot welken prijs ook, en het nieuwe gedeelte laten afbreken, alles weer doen worden zooals het geweest was en aan de struiken en klimrozen het zon netje, waarin zij zich vroeger gekoesterd hadden, terug geven. Dien muur te doen slechten dit was thans haar eenig aardsch verlangen, een voortdurende droom gewor den. En de oude tante had de gewoonte van te zeggen: „God geve, kinderen, dat ik oud genoeg zal worden om dien gelukkigen dag te be leven." Zij bleef wel lang weg, «ie erfenis. Langzamerhand veroorzaakten de regens op de effen oppervlakte regelmatige, zwart achtige strepen, somber, somber om op te zien en die een soort V vormden en soms geleken op het halfuitgewischte, vage sil houet van een vogel in zijn vlucht. En altijd, altijd door, «lag in, dag uit, zag het jonge meisje hierop. (Slot volgt.) ilEUWSBLAD Oud en arm! treuriger toestand is niet denkbaar! Naar het Fransch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 1