reeds gevangen genomen is of op het punt staat van gevangen genomen te worden. De Tsaar he< ft gisteren een besluit geteekend, waarbij de staat ran beleg in Russisch Polen wordt opgeheven. BEkll!\DM4kIlCi. Zitting Militieraad. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Heusden brengen ter kennis van de lotingen der nationale militie voor de lich ting 1906, dat de zitting van den militie raad, bestemd tot onderzoek van ingediende redenen van vrijstelling van hen, die vrij stelling verlangen wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of de gevorderde lengte missen en van alle andere lotelingen zal plaats hebben op Vrijdag den 15 December 1905, des voormiddags ten tien ure, ten raadhuize te 's-Hertogenbosch. Heusden, den 29 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burqemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heus den; Gezien een missive van de Gezondheids commissie zetelende alhier; Herinneren de ingezetenen aan het be paalde bij art. 56 in verband met art. 43 der Woningverordening dezer gemeente, volgens welke het verboden is, varkens hokken, mestvaalten, poelen en open val waterleidingen te maken binnen den afstand van 5 M. van buitendeuren ofluchtramen van woningen. Indien de mestvaalten, poelen of vuil- waterleidiftgen luchtdicht afgedekt worden kan de Gemeenteraad van dit voorschrift vrijstelling verleenen en andere eischen stellen. Veestallen mogen niet in onmiddellijke verbinding met woon- of slaapvertrekken staan. Indien bovengenoemde inrichtingen met waterdichte bodems en zijwanden aange legd worden moet de afstand tot welwater- putten ten minste 5 M. bedragen, terwijl wanneer zij met niet waterdichte bodems en zijwanden vervaardigd worden, die af stand niet kleiner dan 10 M. mag zijn. Heusden, 30 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. llraadscliouw. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag 4 Dec. a.s. door het col lege van Brandmeesters eene schouwing zal worden gehouden over stookplaatsen, schoor- steenen en andere rookgeleidingen, welke laatste alsdan behoorlijk moeten zijn ge veegd op straffe bij Algemeene Politiever ordening bepaald. Heusden, den 29 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. i\iik ini\(;ii\ Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden brengen ter openbare ken nis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Arn. van Dijk, om vergunning tot het hebben eener bewaarplaats van buskruit, tot een maxi mum van 25 K.G., in het perceel kadas traal bekend in sectie A, no. 74. Op Donderdag den 14 December 1905, des voormiddags te elf uren, zal ter Se cretarie gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Se cretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Heusden, den 30 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. k'liiii iliieiiM n. HEUSDEN, 2 December. Het departement Heusden der Maat schappij „Tot nut van 't Algemeen" had Dinsdag 1.1. hare eerste algemeene vergadering met dames, in liet lokaal „Concordia". Eene groote opkomst, zoo uit Heus den, als uit de omstreken, gaf het bewijs, dat de te houden voordrachten door mevrouw Holtrop Van Gelder met eene algemeene belangstelling werden ver beid. Die groote verwachting is dan ook niet beschaamd geworden. De gevierde spreekster wist de vergadering in ver voering te brengen. Men leefde met haar mede. Men zag de tooneelen der Fransche Revolutie in het visioen, dat ons werd voorgespiegeld. We zagen de losgelaten menigte Lodewijk XIV om ringen en de Jacobijnenmuts op het hoofd plaatsen. Anna Boleyn, de ongelukkige ko ningin van Engeland, die ons daarna werd weergegeven, wist de vergadering zoozeer te boeien, dat men onwillekeu rig meende de tot in vertwijfeling ge brachte moeder voor zich te zien. Na de pauze kregen we meer vroo- lijke onderwerpen, waarin de geachte spreekster zich weder geheel wist te geven Na afloop hoorden we dan ook meer dan eens zoo welgemeend wat hebben we van avond genoten", met dit laatste stemmen ook wij volkomen in. De heer G. van Everdingen alhier is door aankoop eigenaar geworden van het z g. slot te Heesbeen, met daarbij behoorende landerijen. Het interlocale Telefoonkantoor is thans voor het publiek opengesteld, op het Postkantoor alhier. Tegen een bedrag van 30 cent kan men nu aansluiting verkrijgen voor 3 minuten met een persoon en elke plaats alwaar eveneens een telefoonkantoor is aangebracht. In den beginne zal men daarmede nog niet zoo vertrouwd zijn; doch als men er eenmaal aan gewoon zal zijn, zal het, vooral voor den handel, een groot gemak en voordeel afwerpen. Gedurende de maand November is alhier 56 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 12. De Militieraad in het eerste dis trict zal op het stadhuis te 's-Hertogen bosch zitting houden o. a. voor de ge meenten Drongelen c.a., Meeuwen c. a., Heesbeen c.a., Veen, Wijk c.a., Drunen, Herpt, Oudheusden c. a. en Hedikhui- zen op Donderdag 14 December; voor Nieuwkuik en Heusden Vrijdag 15 December; voor Werkendam, Dewerken c.a., Woudrichem, Almkerk, Giessen, Rijswijk, Andel en Dussen Zaterdag 16 December. Telken dage des voor middags 10 ure. Voor Baardwijk, Besoijen en Waalwijk zal de Militieraad zitting houden op het stadhuis te Tilburg op Woensdag 27 December en voor Capelle, Loon op Zand, Sprang en Vrij'noeven-Capelle, Donderdag 28 December. De zittingen te Tilburg vangen des voormiddags kwart voor elven aan. De zangvereeniging „Tot Nut en Genoegen", onder directie van den heer W. van Heusden, gaf Donderdag in Concornia een uitvoering van muziek en voordrachten. Groot, zeer groot was de toeloop; geen plaatsje bleef onbezet en boven dien waren er velen, die zich tevreden moesten stellen met een staanplaats. Men schijnt het werken van stadgenoo- ten, van menschen uit 't volk, te waar- deeren; de tijden gaan vooruit. In een woord van den heer Wijnen, die namens het publiek een woord van dank uitbracht, herinnerde hij er aan, dat den beer Van Heusden en de zijnen een woord van lof en hulde niet moest worden onthoudenvooreerst om 't doel van 't streven, nuttig en genoegelijk samenzijn on dan om 't behaalde succes, 't Is en blijft een dilletantenvereeniging; hier en daar een foutje, een misslag moet men over het hoofd zien. Een aantal liederen uit „Volkszang" werden vooral door de dames verdienstelijk gezongen. Een streven om eenheid en verbetering te brengen in den volks zang dus. Niet vergeten dient te worden het tooneelstuk „Het Zangersfeest", van den beroemden G. von Moser, die me nige aardige operette heeft gemaakt. Over 't algemeen dunkt me, dat zij het beste speelden, die zich er op toeleggen om los, natuurlijk te spelen, 't Lijkt zoo moeielijk om te doen alsof men in de werkelijkheid is en toch is dat niet het geval. Men kan zich zon gemakke lijk indenken in de handelingen van anderen en dan speelt men ook ge makkelijk en is men ook een beetje vrij en niet zoo streng gebonden aan souffleur en handschrift. Na afwerking van het programma kwamen nog tal van voordrachten en zangnummers, wier mooie en bekende melodieën de zanglust opwekten van het publiek. Moge „Tot Nut en Genoegen" dit avondje als een gewillig feit boeken, voor de Heusdenaren is zoo'n uitvoe ring in elk geval eene uitspanning en weldadigheid. WERKENDAM. Eergister verga derde de Raad der gemeente. Alle leden waren tegenwoordig, behalve de heer T. Kramer C.Dz. Nadat de voorz. de vergadering met gebed had geopend, de notulen waren gelezen en onveranderd goedgekeurd, kwam de begrooting aan de orde. Door den Raad werd deze eenigszins gewij zigd en wel zoo, dat verhoogd werd de post inkomsten der waterleiding met f 50.die van het salaris van A. Schaar met f26.-— en die van de bijdrage aan het Armbestuur met f 25.terwijl te vens f 100,werd uitgetrokken voor het aanschaffen van n:euwe stoelen voor het Raadhuis. Verminderd werden daar entegen de volgende posten van uit gaaf, n.l. onderhoud van het oude school gebouw met f 82.verlichting van het schoolbouw met f 30.en de door B. en W. voorgestelde verhooging van het salaris van den gemeente-architect en directeur der waterleiding ad f 200. met f 50.Aldus gewijzigd werd de begrooting ten slotte vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 2604/.206. Besloten werd verder de straten, die bereden worden, voortaan steeds met nieuwe steenen te bestraten en de oude steenen te gebruiken. Vervolgens werden de nummers 24 en 142 der aandeelen in de gemeente- leening uitgeloot en besloten de her bergen Zondags, lotingsdag, benevens de Christelijke feestdagen enz. te sluiten van 9 tot 12 uur voorm. en van 6 tot 8 uur nam. (De heeren Van Oord, Vis ser en De Klerk stemden tegen, omdat zij den geheelen Zondag de herbergen wenschten gesloten te zien), waarna de heer P. H van Baasbank benoemd werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Nadat nog eenige vragen waren be antwoord, sloot de voorz. de vergade ring. SLEEUWIJK. Predikbeurten op Zondag a.s,: Ned. Herv. kerk (voor- en nam.) ds. Visch. Gedurende de maand November is aan het hulppostkantoor alhier in de rijkspostspaarbank ingelegd f 603, door 26 inleggers. WAALWIJK, 28 Nov. Bij de ver kiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden met groote meerderheid gekozen de heeren J. B. Timmermans Wzn. en A. J. M. Verbunt, aftredende leden, en in plaats van den heer S. Fano, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Jan van Riel. Als bewijs van belangstelling kan dienen, dat er ruim 90 kiezers zijn opgekomen. MEEUWEN, 30 Nov. In plaats van den watermolen, die is afgebrand, zal het waterschap Meeuwen in het bezit komen van een stoomgemaal. Voor het oprichten van het gebouw met steen- kolenloods enz. waren een 5-tal metse laars ter inschrijving uitgenoodigd. Ze schreven in als volgt: 1. H. G. Kramer, Drongelen f 5116 2. Gebrs. v. d. Pluim, Dussen 5098 3. J. van Wijk, Wijk 4988 4. P. Tankers, Andel 4785 5. H. Kleinloog, Genderen 4775 Aan deze laatste werd het werk ge gund. Begrooting was f 4960. WIJK. Op verschillende plaatsen worden hier des nachts kippen dood gebeten door honden of wel door bun zings zoo ook kwam gisterenmorgen v. d. M. alhier tot de treurige ontdek king, dat er van hem een achttal in het hok lagen doodgebeten. DUSSEN. De heer W. v. d. Zwaai, hoofd der Chr. school te Rockanje, heeft zijne benoeming tot hoofd der nieuwe Chr. school alhier aangenomen. NIEUWENDIJK. Eene hier voor de Zending gehouden extra-collecte heeft niet minder dau f 62.80 opge bracht. De vrouw van den winkelier C. B. is gevallen en op een bascule terecht gekomen, waarbij ze zich zoo ernstig bezeerde, dat de hulp van een geneesheer moest ingeroepen worden. MEEUWEN. 27 Nov. Hedenavond ten 6 uren trad in het lokaal bij de Gebr. De Graaff, de heer Struif, zuivelconsulent te Eindhoven, op, om eene rede te houden over het oprichten eener coöperatieve boter- fabriek. De heer Oerlemans, voorzitter van de N.-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, opende met een kort woord de ver gadering, waarna de heer Struif het woord nam. Spreker begon met te zeggen, dat Neder land is een land van landbouw en veeteelt, een land, dat veel melk en boter voortbrengt en wel in zoo'n groote hoeveelheid, dat dit uitvoer naar andere landen noodzakelijk maakt. En wat de qualiteit der boter be treft getuige het feit, dat eenige jaren ge leden de Nederlandsche boter den hoogsten prijs aan de Engelsche markt opbracht. Dit is echter niet meer het geval. Door knoeierij, door de invoering der margarine werd onze boter bedorven, de prijs daalde en Nederland had zijn goeden naam ver loren. Weldra overvleugelde Denemarken ons en nog heden staat de Deensche boter als de beste bekend. In ons land zat men echter niet stil, men trachtte den goeden naam der Hollandsche boter terug te krijgen, doch zooals dat meer gaat, wanneer men eenmaal dien goeden naam verliest, is het moeilijk hem terug te krijgen. Met dit doel werden hier te lande boterfabrieken opge richt. De oprichting van de eerste boter- fabriek dateert van 1869. Zooals spreker zeide, bestonden in 1903 in ons land 4'23 boterfabrieken die door stoom en 510 fa brieken die door handkrachten gedreven werden, wel een bewijs dus, dat ze in den smaak van den landbouwer vallen en goed schijnen te voldoen. De boterfabrieken ko men het meest voor in zandstreken. De heer Struif toonde vervolgens ook het voordeel aan, dat de fabriek door haar eigenaardige behandeling boven de gewone behandeling van de melk door den boer geniet, aangezien het welslagen van de pogingen van den veehouder geheel aan de natuur is overgelaten. Dit voordeel is n.l. gelegen in het feit, dat bij den landbouwer zooveel vet verloren gaat, hetgeen in de fabriek niet' het geval is. Ook zette spreker uiteen op welke wijze in een fabriek de melk wordt verwerkt tot boter, en gaf tevens eene verklaring van z.g. zuiveringsproces. Om de boter voor bederf te vrijwaren wordt vooraf de melk gepasteuriseerd, d. w. z. tot eene warmte van 80° C. verhit, hetgeen geschiedt tot vernietiging van kleine diertjes (bacteriën genaamd) die in de melk voor komen en waardoor ze zuiver wordt. Voorts maakte de heer Struif eenige op merkingen over het melken en verklaarde het oude spreekwoord „de laatste drop is de beste boterknop" hierop van toepassing. Ook gaf hij eenige wenken over het zuiver tn koud houden der melk. Daarna werd de al of niet wenschelijk- heid van de oprichting eener stooruzuivel- fabriek besproken. Eene coöperatieve stoom- boterfabriek kan alleen dan veel vrucht voortbrengen, als vele landbouwers naar vermogen willen medewerken tot de op richting ervan, aangezien het hier een zaak betreft in het belang van alle landbouwers. Wie, om de woorden van den heer Struif te gebruiken, zich in zijn hart geen cöope- rator gevoelt, behoort in zoo'n vereeniging niet thuis. In den regel worden bedoelde coöpera tieve vereenigingen voor den tijd van 2530 jaar aangegaan. Aan het lidmaatschap van zoo'n vereeniging zijn echter ook verplich tingen verbonden, die bij het reglement of de statuten der vereeniging moeten wor den geregeld. De minimum prijs van een stoomboter- fabriek is f 10.000, de gewone varieert tusschen f 20.000 k f 25.000. Stoomfabrieken van den eerstgenoemden prijs werken heel goed, doch zijn niet voorzien van de nieuw ste werktuigen, waarom spreker dan ook te kennen gaf, dat eene fabriek van f 25.000 de voorkeur verdiende boven eene van lageren prijs. Vervolgens bracht de heerS. ook ter sprake op welke manier de aflos sing het best kon geschieden, hetgeen hij met een voorbeeld toelichtte. Wat wordt echter op de fabriek voor de melk betaald hetgeen toch 't voornaamste is voor de melkleveranciers De prijs der melk wordt op de meeste fabrieken naar het vetgehalte geregeld, hetgeen gebleken is de beste maatstaf te zijn. Na de behandeling van nog eenige onder werpen, die van minder belang waren sloot de heer Struif zijn rede, waarna er gele genheid bestond voor debat. Hiervan werd geen gebruik gemaakt, zoo dat de heer Oerlemans den spreker voor zijne leerzame lezing bedankte, de hoop uitsprekende dat als vrucht daarvan alle landbouwers zooveel mogelijk zouden mede werken tot de oprichting eener coöpera tieve stoomzuivelfabriek. In de afgeloopen week had te Babi- loniënbroek eene samenkomst van veehou ders plaats en nog deze week zal er ook te Drongelen eene bijeenkomst gehouden worden, in verband met het plan tot op richting eener onderlinge stoomzuivelfa briek. We hopen zeer, dat de verschillende samensprekingen spoedig een vasten vorm aan de plannen zullen geven, opdat wij eerlang één of meer zuivelfabrieken zullen zien verrijzen. ZALTBOMMEL. Op de gehouden najaars veemarkt waren aangevoerd: runderen, kalveren en biggen. De handel was willig; er werd besteed voor: kalfvaarzen f 170 jL f 200, vare koeien f 125 a f 165, 2-jarige ossen en vaarzen f 80 si f 140, hokkelingen f 70 f 120, graskalveren f 30 a f 70, biggen f 5.75 a f 10. Op den Steenweg tusschen Hedel en Zaltbommel overkwam de heeren H., rij wielhandelaar, en S., schilder uit Hedel, welke per motor naar Zaltbommel reden, een ongeluk doordat een drietal mannen met een zestal runderen den weg versper den en niet wilden uitwijken. Een der voornoemde personen werd verwond, terwijl de motor werd beschadigd. Bij de politie alhier is van het geval aangifte gedaan. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Novem ber lb05 ingelegd f 5158.69terugbetaald f 4496.42. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1886. EBet Gilde Tan St. Joris te Heusden. (Ingezonden.) Nu in de laatste weken in de bladen aan de ontbinding van dit gilde artikelen wor den gewijd, meen ik, als bekend zijnde met de toestanden in het oude stedeke Heusden, met zijn inwoners en met het Gilde van St. Joris, uwe lezers eenige toelichting tot de feiten niet te mogen onthouden. Noodig schijnt mij deze toelichting, aangezien on- kendheid met alle feiten een minder zui ver oordeel heeft gekweekt, dat de veront waardiging der Leidsche jongelingschap dermate deed ontgloeien, dat zij, het gure najaarsweer trotseerende, tot Heusden op togen om openlijk te protesteeren. Ridderlijk, avontuurlijk, goed bedoeld was hun tocht misschien, maar hij leverde tevens het praktische bewijs, dat de orga nisators zeiven in de volle overtuiging waren, dat het recht niet aan hunne zijde was. Tegenover de nuchtere redeneering stelden zij een coup de théatre. De zaak tot de juiste proportiën terug gebracht is de volgende Door vrouwe Johanna van Brabant werd de Vuskensweert aan de Oude Schutters van den voetboogh van St. Joris geschon ken om te bezitten en te gebruiken ten eeuwigen dage. De toenmalige situatie in de bedding van de vroegere z.g. Doode Maas en de term „ghebruiken" geven een groote waarschijnlijkheid, dat de Vuskens weert is gegeven als een Schutsveld. Dat de waarde toentertijd zeer gering was, i3 ook vrij zeker, daar het laag liggende land veel last van vloed zal hebben gehad. Thans is het terrein meer bekend als Schutterswaard, Binnen- en Buitenaanwas. Behalve aan Johanna van Brabant zijn de Oude Schutters dus veel verschuldigd aan het toeval en de omstandigheden, waar onder vooral die, dat zij op den aanwas rechten konden doen gelden. Omstreeks 1840 werd eene omkading gelegd en is door de werken van den Nieuwen Maasmond de ligging opnieuw een geheel andere gewor den. Wat de penningen aangaat, deze werden naar bestaande gebruiken geschonken door elk lid, dat als hoofdman had gefungeerd. De overige roerende goederen zijn geschen ken van leden-oude schutters. Wat was echter, naarmate de bezittingen aangroeiden, het gilde van St. Joris zelf geworden Ik meen niet duidelijker te kun nen zijn dan door het te noemen: „Een schuttersgilde zonder doel". „Men", dat wil zeggen de gildebroeders zeiven, hadden het gilde kunnen omzetten in een philanthro- pische instelling. „Men" deed het niet. Wil men hun dit verwijten, mijnentwege heb ik er vrede mee, maar men verlieze niet uit het oog, dat een zoodanig voorstel steeds veel tegenstand zou hebben onder vonden. Onbekend is het mij hoeveel malen allicht dit onderwerp op het tapijt is ge weest en weder is opgeborgen, 'n Schutter wordt maar zoo in eens geen aalmoezenier en buiten en behalve dit argument treden er nog twee andere op den voorgrond. Ten eerste de betrekkelijke welvaart in het stadje. Armoede bestaat er feitelijk niet of dan daar, waar door ontvolking vrijgeko men huizen door paupers van elders wor den betrokken en de Godshuizen alge meene Armen stichting kunnen circa f 24,000 uitgeven, terwijl daarnaast nog de diaconiën vrij ruim kunnen bedeelen, en dat bij een bevolking van p.m. 1800 zielen. Ten tweede echter de samenstelling van het gilde uit katholieken en protestanten. Aan te nemen is het, dat, nadat de eerste schutters tot den roomschen godsdienst be hoorden, na de Reformatie, bij de min conciliante bepalingen, die voor Staats- Brabant 1) golden, het grootste contingent tot de protestantsche kerk kon worden gerekend. Algemeen bekend is het, dat daar, waar eene bovendrijvende partij is aan te wijzen, het krakeel heeft opgehouden. Iets anders is het, wanneer beide partijen elkaar in sterkte evenaren. Dan worden de gemoede ren strijdlustig. Politiek aan godsdienst ge koppeld verdeelt de burgers in twee kam pen en zoo drong de tweespalt ook in het gilde binnen. Door intijds twee liniën 2) in te stellen hadden de thans voor eeuwig rustende schutters dit gevaar kunnen af wenden. Zij lieten dit na en hierdoor kon niet alleen niet de reconstructie tot stand komen, doch bovendien kon daardoor de kiem voortwoekeren, die tot ontbinding zou leiden. Het vervullen van opengevallen plaatsen zou telkens de tweespalt oprakelen en aan vuren. De kwaal werd acuut. Het schut tersgilde, dat geen teekenen van gezond leven gaf, werd beschouwd als eep rvrek in seniele aftakeling; men verbeidde de erfenis. Maar zoo min als het gilde in staat was zijn eigen kwaal te genezen, zoo min was het in staat testament te maken. Nu schijnt het mij toe, waar vijf schut ters, gelijk stemgerechtigd, niet tot overeen stemming kunnen komen, dat het geven van vrije beschikking aan ieder van hen over een vijfde gedeelte van het beschikbare goed eene uitredding is geweest. Maar hierdoor was intusschen het teere onderwerp niet tot eene oplossing gebracht. Had men alleen de gelden beschikbaar willen stellen voor openbare doeleinden dan zou de deeling gerust hebben kunnen achterwege blijven. Men wenschte blijkbaar ook kerkelijke en kerkelijk-philantropische belangen te behartigen, en geen kenner van soortgelijke toestanden als te Heusden be staan, zal ontkennen, dat de oplossing nu eerst groote moeilijkheden schiep en dac van de ex-oude schutters eene groote mate van diplomatie en ergo eene groote dosis geduld wordt gevorderd om uit te maken op welke wijze zij het te hunner beschikking staande zullen toedeelen, zoodanig, dat het politiek en kerkelijk evenwicht intact blijft. Men heeft hun den tijd niet gelaten. De verkoop der penningen is blijkbaar aanlei ding geweest om van deze stedelijke kwestie een geruchtmakende zaak te maken. Welnu, de vrek van zooeven, in den volksmond ook bekend als „het Vreet-en Zuipcollege", voelde er waarschijnlijk weinig voor, deze stukken der gemeente aan te bieden en dit baart mij minder verwondering dan wel het feit, dat de gemeenteraad, uit eigen beweging of nadat de gemeentenaren daartoe bij adres het initiatief hadden genomen, niet aanbood de thans zoo hoogelijk ge waardeerde relieken eene waardige plaats te geven. Summa summarum meen ik tot de con clusie te mogen komen: lo. dat het Gilde der Oud-Schutters bij gemis van eene instelling van twee liniën ten doode was opgeschreven; 2o. dat, aangenomen het bestaan van het recht om de fondsen te verdeelen (en waar aan ik niet twijfel) de verdeeling een stap is geweest tot eene oplossing; 3o. dat de verdere oplossing moet worden afgewacht, doch dat de afdoening door de demonstratie geen stap is gevorderd; 4o. dat de demonstratie overijld is geweest met het oog op de omstandigheden en er vooralsnog niet is gebleken, dat een „bal- daet" door „baetsoeckers" is gepleegd. Hij alleen, die zich in deze niet van zijne moreele verplichting kwijt, zou als zoodanig zijn te qualificeeren. Juist voornemens zijnde dit stuk in te zenden, bereikte mij de mare, dat het Gilde van St. Joris niet wordt ontbonden en het gilde, weder bezitter der penningen, deze zal doen prijken op het Raadhuis te Heus den. Nadere gegevens ontbreken, doch te hopen is het wel allereerst, dat thans de beide liniën gesticht zullen worden en dat, zoo er geen neiging bestaat om het college om te zetten in een philantropische instel ling, het fondsin drie deelen worde gesplitst en wel het eerste bestemd tot instandhouding van het herleefde Gilde zelf, het tweede bestemd voor eenig openbaar doel (de stad Heusden met haren door de eeuwen oer ouden bodem zou eene waterleiding goed kunnen gebruiken), en het derde, verdeeld over beide liniën, te bestemmen voor ker kelijke of kerkelijk-philan tropische doel einden. De toekomst zal een en ander moeten uitwijzen. j|g Der geachte redactie mijn dank brengend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik met de meeste hoogachting Uw dienstwillige X. 1) Naar ik meen behoorde Heusden af wisselend tot Staats-Brabant en tot Holland en lag althans op de grens. 2) Ik doel hier op eene katholieke en eene protestantsche linie zooals de ülustre Onze Lieven Vrouwe Broederschap te 's-Herto- genbosch deze kent. Wij hebben, op prijs stellende de vredelievende bedoelingen van den in zender, het genoemde stuk in zijn geheel i welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. In de N. Rott. Courant van 28 Nov. lezen we het volgende:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2