Id de Kleine Winst St. NICOLAAS-GESCHENKEN Luxe- en Huishoudelijke Artikelen. Uiterst scherp concurreerende prijzen. J Kuypers-Willers, ca H. COOIJMANS Azn., St. Nicolaas-Oadeaux. St. NICOL44S ET4L4GE. [Charles van Dyck De Magazijnen der Firma St. Nicolaa s - Oadea u x. y Groote sorteerii Luie- en Hiistadele Melen. Lliteevee L. J. VEERMAN te Reusden. TWFFTVR BI,AD ZATERDAfi 1 HEC. 1905. Rott CEMENTSTEENFA8RIEK, Pntlpn, Kolken, Rioolhuizen, Overhemden, JF'ronts, TESoorden, TVEanchetten, Dassen en Sporthemden. Aparte étalage van Fantasie-Meubeltjes. j L BINNENLAND. In het „Tijdschrift voor Armen-ver- zorging en Kinderbescherming" schrijft de heer S. Slooten te Amsterdam, o. a. het volgende „Onder de 2274 gezinnen in 1904 bij het Burgerlijk Armbestuur te Amster dam bedeeld met tijdelijke bedeeling of met losse giften, waren in het ge heel 382 verlaten vrouwen, die een 955-tal kinderen hadden te verzorgen. Bij het nalezen van de rapporten kon aangeteekend worden, dat in 95 gevallen tweeërlei geloofsrichting tus- schen man en vrouw was waar te nemen in 119 gevallen bleek de man een dronkaard te zijn; in 70 gevallen was de verzorger naar het buitenland om werk te zoekenin 93 gevallen bleek de man of krankzinnig of tijdelijk in de gevangenis te zijn. Verder kan wor den vermeld, dat in 41 gevallen de vrouw, wegens totaal gemis aan eigen schappen als huisvrouw en door luiheid of slordigheid, de oorzaak kon worden genoemd, dat de man zijn gezin had verlaten, doch in 232 gevallen viel op te merken, dat de wettige vader gewoon weg uit onverschilligheid was wegge- loopen, en dat daardoor 232 vrouwen en 684 kinderen in armoede waren achtergelaten. Te zamen 916 personen armlastig ten gevolge van een dergelijk ver schijnsel, is zeker een feit waarmede te rekenen valt. Met het oog op een eventueele nieuwe armenwet kan het goed zijn op een dergelijk verschijnsel te letten. Verder schrijft de heer Slooten: „Veel, zeer veel zelfs, werd door mij gedurende 15 jaren op het gebied van armenzorg waargenomen, doch nimmer heb ik mij machteloozer gevoeld dan wanneer ik voor het feit stond, dat een soms brave vrouw met hare kin deren aan de diepste ellende waren prijs gegeven door een bandeloozen man en vader; als een vrouw in diepe vernedering haar hand moest ophouden om bedeeling te ontvangen, terwijl de wettige verzorger het verdiende loon of aan spel en drank, of aan lichte kooien besteedde. Als de onvermijdelijkheid daar is en de wettige verzorger weigert iets te doen, wat blijft dan anders over dan helpen Men kan toch die hulpbehoe venden niet van gebrek laten omkomen, omdat de vader zijn plicht verzaakt. Maar toch komt de vraag ons, arm bezoekers, meermalen op de lippen „zou daar nu niets aan te veranderen zijn". Is het geen eisch des tij ds, dat aan dergelijke individuën wordt kenbaar gemaakt, dat men niet straffeloos zijn huwelijksplichten mag verzaken. Ja, meer, dat dezulke gedwongen kunnen worden hun gezin te onder houden. Negen-honderd-en-zestien kwaadwil lig verlaten vrouwen en kinderen moes ten in 1904 van gemeentewege worden bedeeld, omdat de misdadige heeren der schepping dat eenvoudig nalieten; zijn dat geen wondeplekken, die wijzen op een verschijnsel, dat invreet en gaandeweg meer ellende zal veroor zaken". De bezorgdheid omtrent het lot van den logger Noordzee Maassluis 27, schip per C. van Schie, neemt met den dag toe27 Sept. uitgegaan is het vaartuig slechts eenmaal gezien in het begin van October voor den storm. Een valsch gerucht ging Zaterdag te Maassluis rond, dat het schip was gezien. De schipper en stuurman woonden te Maassluis, de overige bemanning op andere plaatsen. Het openbaar ministerie bij het Haag- sche kantongerecht vorderde f 500 boete of 50 dagen hechtenis tegen J. van Duysen, ondernemer van de dusge naamde 3 pCts. Nederlandsche effecten- premieleening Van Duysen Co., ter zake van het houden van eene bij de wet van 1905 verboden loterij. Marius Brouwers, de dader van den moord in de Scheveningsche Boschjes, is Woensdagochtend naar Medemblik overgebracht om, krachtens het arrest van het Haagsche gerechtshof, in het krankzinnigengesticht aldaar te worden opgenomen. Dinsdag trachtte de wildstrooper F. v. d. B. te Barneveld een patroon, die blijkbaar iets te groot was, met zijn mes in het geweer te kloppen. Eens klaps ontplofte deze patroon, waardoor de strooper aan beide oogen zóó zwaar verwond werd, dat hij wellicht zijn ge zichtsvermogen voor altijd zal moeten missen. Volgens een bericht uit Zutfen,lijdt mej. Bagering Fenema, verdacht van mishandeling en wederrechtelijke vrij- heidsberooving van een 18jarig meisje uit Bathem, aan blindedarmontsteking. De verdachte is opgesloten in het huis van bewaring te Zutphen, nadat tegen haar een bevel van gevangenhouding was uitgevaardigd. De rechter-commissaris heeft de in structie voorloopig geschorst. De indruk bij de Zutphensche auto riteiten schijnt zich te vestigen, dat mej. F. ontoerekenbaar geacht moet worden. Haar toestand is overigens niet le vensgevaarlijk. Zij gedraagt zich naar omstandigheden zeer kalm. In een onbewoond perceel aan het Plantsoen, hoek Rijnstraat, te Leiden, is door de politie het lijk gevonden van een manspersoon van middelbaren leeftijd. Bij onderzoek is gebleken dat het was van den 43-jarigen fabrieksar beider E. daar, een bekend drinker van brandspiritus. Vermoedelijk heeft hij, ook nu weer door spiritus bedwelmd, zich in de open staande woning teneergelegd en is daar aan de gevolgen overleden. Hij was in den laatsten tijd zonder vaste verblijf plaats en vond meermalen bij de politie onderdak. Men meldt uit Vlissingen aan het N. v. d. D.: Het nut der draadlooze telegrapliie op de dagmailbooten der maatschappij Zeeland is eergisteren duidelijk geble ken, toen den uitgaande dagboot Duitsch- land een defect aan de machine kreeg, nadat de boot ruim een uur de haven had verlaten. Nu kon onmiddellijk om hulp worden geseind en werden twee sleepbooten uitgezonden, die de boot behouden in de haven hier brachten. Uit Tilburg meldt men: Eerst nu is de justitie op het spoor gekomen van een voor twee jaar te Enscliot gepleegden misdaad. In Juli van het jaar 1904 werd in de Enschot- sche baan gevonden het zwaar vermink te lijk van zekeren Couwenberg een Tilburgenaar een persoon aan den drank verslaafd. De plaats, waar het lijk gevonden werd, in een wagen spoor deed het vermoeden wekken, dat de man in beschonken toestand gevallen en daarna door een wagen was overreden. De wijze evenwel, waar op de man verminkt was, deden met grond dat vermoeden betwijfelen en aan misdaad denken: de ribben waren gebroken en de hersens verbrijzeld. Het stond afgaande op hetgeen er over gesproken werd weldra vast, dat hier een misdaad gepleegd en de dader niet ver van daar te zoeken was. Ju stitie en rijkspolitie, in vereeniging met den burgemeester en de politie der ge meente Enschot waren dan ook voort durend bezig om licht in deze duistere zaak te ontsteken. Het vorige jaar werd dan ook na eenige aanwijzigingen door de justitie uit Breda een onderzoek ter plaatse ingesteld, in 't bijzonder onder de werklieden van de steenfabriek al daar; echter zonder resultaat. Het on derzoek werd intusschen gedurig voort gezet, en was weldra zoover gevorderd, dat men meende het rechte spoor ge vonden te hebben. Woensdag kwam de justitie uit Breda andermaal ter plaatse en werd zekeren C. D. in arrest gesteld. Bij nadere ondervraging kwam hij tot de bekentenis dat zijn broeder Adrianus spoorwegarbeider te Eist de mis daad gepleegd had. Deze is Donderdag, na op aanwijzing zijns broeders gear resteerd te zijn, evenals zijn broeder gevankelijk naar Breda overgebracht. Omtrent de aanleiding en de toedracht van de misdaad vernemen wij het vol gende: De vermoedelijke dader was destijds als knecht bij den landbouwer van de Ven te Enschot in betrekking. Op een avond in de maand Juli van dat jaar kwam Couwenberg in beschon ken toestand bij de woning van v. d. V., deze en zijn huisgenooten uittar- tende en bedreigende het huis in brand te zullen steken. Daarop kwam de knecht naar buiten en ging C. met een stok of ander voorwerp te lijf, met het ge volg, dat diens lijk in den bovenbe schreven toestand den volgenden mor gen werd gevonden. Aan de Scheveningsche loggers en bommen, die al jaren achtereen gewoon waren te Schiedam te overwinteren, is dat thans verboden. De havenmeester aldaar heeft de opdracht om alle Sche veningsche vaartuigen, die de haven willen binnenvaren, dat te beletten, ten zij de gezagvoerders een verklaring tee kenen, dat zij, na gelost te hebben, dus binnen enkele dagen, de haven zullen verlaten. Een brief uit een Betuwsch dorp naar Middelburg verzonden, kwam daar meer dan een jaar later aan het goede adres aan, nadat hij de reis gemaakt had naar bijna alle Middelburgs tot zelfs naar Middelburg in Transvaal, tot men er eindelijk aan scheen te denken, dat Zeéland's hoofdstad eveneens dien naam droeg. Uit Delft meldt men: In zake het verdwenen 12jarig meisje is heden gebleken dat toen op 22 No vember de zich noemende moeder het kind kwam opeischen, de pleegouders bij mr. Van E verdingen advies gingen vragen. Deze adviseerde het kind niet af te geven op bloote opvordering. Aan het kind raadde de rechtskundige advi seur aan, weg te loopen en zich te ver stoppen tot de kinderwetten in werking zouden zijn getreden. Of nu het kind dien raad opvolgde, is onbekend, wel staat vast, dat het nog altijd niet te recht is. In weerwil daarvan echter, maakt men zich in den belanghebbenden kring alhier omtrent het lot van het meisje niet ongerust. hout en over de toezegging van een irriga tieplan en zijn dankbaarheid daarvoor en over de reorganisatie van het personeel van den Waterstaat en ZJCxc. de Minister over dit alles en nog wat. ADVERTENTIEN. Particulier kapitaal aangeboden of le of 2e hypotheek tegen billijke rente en gemakkelijke aflossing. Brieven franco No. 80, Bureau dezer Courant. IJit ons Parlement. III Het inlandsch onderwijs in Indië scheen naar de meening der meeste sprekers nogal wat verbetering te behoeven en uitbreiding ook. Volledig onderwijs voor de geheel e inlandsche schoolbevolking, dat was, er kenden zoowel de heer Van Kol als de heer Van Deventer, onmogelijk omdat het naar 's heeren Van Kol's berekening jaarlijks 43 millioen zou kosten. Maar daarom moest men liever streven naar eenige ontwikke ling voor velen dan naar volledig onder wijs voor weinigen. Bovendien meende de heer Van Kol, dat het onderwijs meer moest worden ingericht naar de behoeften der inlandsche kinderen, meer zedelijke vorming was noodig. De heer Van Deventer was het met deze meening omtrent den aard van het onderwijs niet geheel eens. Integendeel meende hij, dat men zich moest verbazen over de tot nu toe verkregen resultaten. Maar deze afgevaardigde legde er vooral den nadruk op, dat het volksonderwijs voor de inlanders moest worden uitgebreid, om dat voor de kinderen van inlandsche hoof den en andere aanzienlijke geslachten vol doende is gezorgd. Hij ried daarbij aan partij te trekken van de kleine godsdienstschooltjes mits onder toezicht en mits men zorge, dat de eerste maatschappelijke kundigheden niet worden verwaarloosd. Dit laatste denkbeeld lachte ook den heer De Waal Malefijt toe en vond weinig tegen kanting bij den heer Ter Laan, die alleen vreesde, dat het neutrale karakter van het onderwijs er niet bij bewaard zou blijven. Deze laatste afgevaardigde deelde, ten be wijze, dat het inlandsch onderwijs verbe tering en uitbreiding behoefde, nog het feit mee, dat voor een inlandsch kind maar f 24 wordt uitgegeven, terwijl een Euro- peesch scholier gemiddeld f 143 en een leerling van het gymnasium f 600 kost. Ook de Minister erkende, dat uitbreiding en verbetering noodig was; men behoefde hem werkelijk niet daartoe aan te sporen. Maar de vraag is maar hoe en in welke richting dit zal moeten geschieden en daar over is een onderzoek in gang, dat maar niet in een vloek en een zucht kan afge- loopen zijn. Dit was ook het geval met de technische school, waarover de heer IJzer man had gesproken en met het ambachts- onderwijs en de huisvlijtscholen. Evenals aan het onderwijs scheen er ook aan de geneeskundige dienst op Java nogal wat te verbeteren te vallen. De heeren Van Kol en Blooker hadden het daar druk over en vonden de geneeskundige hulp van over heidswege geheel onvoldoende, wat geweten werd aan te geringe bezoldiging van burger lijke geneeskundigen. Dit medische praatje bracht zelfs het vaccinatie-wetje weer op de proppen en de heer Blooker verklaarde zich bereid met den heer de Waal Malefijt over het nut der vaccinatie in nader debat te treden, wanneer de regeering een ont werp te dier zake indiende, een mededee- ling, die de Kamer nogal moppig scheen te vinden. Na de geneeskunde kwam de Staatsex ploitatie op Banka ter sprake, bij welke gelegenheid de heer Van Kol nog eens te keer ging over de daar heerschende mis standen en over de schandelijke behande ling der koelies, waarmee de mindere op brengst der Banka-productie nauw verband zou houden. Dit laatste moest ook de heer Van den Bergh, de Rotterdamsche afge vaardigde, die de zaak meer van een han-1 delsstandpunt uit bekeek, toestemmen. Maar 1 er waren ook nog andere oorzaken als de niettijdige voorziening onzer regeering bij de stijging van de premiën voor werving der werkkrachten en het niet nauw toezien bij de aanwerving der koelies, waardoor soms 35 pet. moest worden afgekeurd. De Minister van Koloniën, die ook het bestaan van misstanden op Banka moest erkennen, meende, dat men niet goed deed I de publieke opinie daarover op te winden, I nu toch blijkt, dat de regeering werkzaam i is en haar best doet die op te ruimen. De bezwaren van den heer Van den Bergh I waren ook niet geheel juist en men mocht spoedig bevredigender resultaten van de tin-exploitatie verwachten. Het was noodzakelijk dat de resident de chef van het mijnwezen op Banka bleef en dit niet een ingenieur werd als de heer Van Kol wenschte. Na Banka kreeg het Ombiliënkolenveld op Sumatra een beurt, waar volgens den heer IJzerman de uitkomsten slecht zijn, I wat de Minister niet bestreed maar aan 1 andere oorzaken weet als deze afgevaardig de. Daarna de visscherij en het boschwezen en de irrigatie en nog allerlei. En de hee ren hadden er zooveel over te zeggen, dat de Voorzitter meende te moeten herrinne- ren aan de vele werkzaamheden, die de Ka mer nog wachten, en daarom te moeten aansporen op bekorting. Of het veel helpen j zal is de vraag. Ieder wil graag zeggen wat hij op z'n hart heeft en een duit in't zakje doen. Zoo de heer Van Deventer ter wille van het belang der inlandsche bevolking bij de visscherij en goedkooper zout de heer Van Kol over de verstrekking van I>e Koniakl. v.h. VAN WANING Co., BOTTERDAM, vervaardigen als Specialiteiten alle werken in igewapeilfl en gewone BETOY, als: VLOEREN, GEWELVEN,' DAKEN, FUNDAMENTEN, WATERREIMGDiGS- en 0.M1JZERINGSINRICHTINGEN. Grootste voorraden ei- en cirkelvorm voor Ruikers. HERFST- EN WINTERSEIZOEN. ontvangen eene prachtige collectie STALEN. Door het inkoopen van een groote voor raad van alle artikelen tot het vak behoorende, gemaakt en ongemaakt, vanaf heden ver koop aan eoncurreerend lage prjjzen. Fijne keuze Avonddoeken in alle kleuren. Gemaakte Damesrokken. Wollen, Fantoisie, gestikte en Moltondekens, ledspreien, in alle kleuren en grootten, vanaf f 0,50 en hooger. Corsetten in alle nummers. Prima kiPOk en VÜËIKËV voor BElftBEV Firma SOESMAJST, „IN DE KLEINE WINST", Breestraat, IIEU^WEH', 3 A x GORINtFEM, Knipsteeg C, 317. y>. Groole Harkt, t/o. h. Stadhuis, Hofleverancier. Opgericht 1868. ■Ie ii ve 1*1 raat, bevatten de grootst mogelijke sorteering m Modern Koperwerk en Faience, Lederwaren en Reisartikelen. Klokjes, Pendules en Lampen, Kristal, Kunstglas, Porcelein en Majolica. Vraagt geïllustreerden Catalogus. 4* §PE€1AL1TEIT in Kindergoederen, Tricot-Tailles, Handschoenen en Kousen. Groote sorteering in Corsetten. MAGAZIJN VAN Ruime keuze in gebreide en gemaakte OIVUERGOEDEREM. ra Boudoirlampen, Zuilen met Heelden, Keizertin, koperen Inktkokers enz Fijne sorteering Leder waren, Porceleinen Beeldjes. Majohka, Gouda's, Bloempotten, Petroleumlampen. Pendules, Regulateurs, Klokjes, Wekkers. Aanbevelend, Y iie liter st raat 11 9, 's-BOSCH. y Komtziet en overtuigt U! NIansartikelen gemaakt en ongemaakt. Onder beleefde aanbeveling, Solied en billijk adres Vraagt prijsongaaf. meuring, Razar Willem II, GravenSand en Sajetten Hinthamerstraat A 4-4, 's-BOSCH.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5