iiet Land van Heusden en Allena, de Langslraal en de Bommelerwaard, Kinderlectuur. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2482. ff oensdag O December. FEUILLETON. Een zware strijd. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1905. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. De tijd is weer daar, waarin de boek winkels overstroomd worden met kin derboeken, het een al mooier in den band als het andere, dienende als ge schenk voor onze jongens of meisjes. Door deze groote toevloed is de keuze moeilijk en toch is het van groot be lang voor de ouders om goed toe te zien wat de kinderen ontvangen, want er zijn helaas ook veel slechte kinder boeken in den handel. Angstvallig letten vele ouders op den omgang van hun zoontje of doch tertje met andere kinderen, maar op hetgeen hun kinderen lezen wordt dik wijls mmder gelet. En toch, als vele ouders wisten hoe vele kinderboeken in de wereld kwa men, hoe ook hier de geldkwestie een hoofdrol vervult en er minder op wordt gelet of het leerzaam, of het goed is voor het kind, waarlijk zij zouden ook hierin niet achteloos te werk gaan, maar wel degelijk eerst kennis nemen van den inhoud van het boek. Maar er zijn er gelukkig ook nog, die zich uit hartelijke belangstelling in 't kind aan 't schrijven zetten. Bij hen staat niet de geldquestie op den voor grond, maar wel de vraagHoe het kind gelukkig te maken? O, 't is zulk een genot een kind te zien met een mooi boek Hoe die woelige jongen, dat drukke meisje, wier mond anders nooit stil staat, daar nu stil en roerloos zit, ge heel opgaande in de lectuur Zie, het gelaat verft zich allengs met een verhoogden blos, de kleine vuist balt zich bij wijlen, soms stokt de adem, heel even Ge roeptde oogen zien u aan met iets afwezigs in den blik, de jeugdige geest verwijlt nog bij fic tieve jongens en meisjes, bij helden en heldinnen, roovers en soldaten, toove- naars en feeën En dan die enthousiaste uitroep Hè, hoe mooi, hoe echt!" Een kind is zulk een dankbaar lezer. Zooveel schandelijker is het daarom, hiervan misbruik te maken en het kind waardelooze of giftige prullen in han den te stoppen. Een goed kinderboek moet boeiend zijn, er moet wat in gebeuren, doch die aantrekkingskracht moet niet gele gen zijn in een beschrijving van boven- menschelijke toeren en zonderlinge avonturen, noch in een prikkeling van den kinderlijken strijdlust. Weg dus met Yan Balen's Jongensblad vol bloe- 2-) Zij had van geen van beiden gehouden, werkelijk gehoudenzij had maar een licht- zinnigen omgang met hen gehad. Genot, dat was het wat zij had nagejaagd, onver schillig of de een dan wel de ander het haar verschafte; het genot van in herbergen met hen te drinken en te joelen, gelijk er andere meisjes en jonge mannen tierden en dronken; van half-zelfvergeten in ruwe omhelzingen; van het met anderen mee doen, en haar behaagzucht, haar ij del heid hadden haar uit de armen van den een in die van den ander gedreven. En nu, nu kwam het haar voor, of de een dood was en de ander gevangen zat, voor vijftien jaar gevangen zat, door hóór schuld. De mannen meden haar; het was of zij instinctmatig gevoelden, dat zij ontoegan kelijk voor hen was door het verleden. Men zag haar niet meer in de herbergen. Zij was niet meer onder de zwermen fa brieksmeisjes, die joelend en zingend huis waarts trekken. Alleen ging zij haar weg; ijverige werk ster op de fabriekweinig spraakzaam, nimmer vroolijk thuis. Hare moeder begreep er het hare van. Het kwam niet in haar op, dat Lena iets als zelfverwijt zou kunnen gevoelen. De oude sloof was een ruwe, grof- bewerktuigde natuur; ruw en grof was haar werk geweest, ruw en grof haar genot, haar derigeludianengeschiedenissen, weg met Aimard c.s., die de kinderlijke verbeel ding overprikkelen en soms den jongen lezer tot onberaden stappen verleiden. Uit een goed kinderboek moet wat te leeren vallen. Het kind moet zijn boek niet uit de handen leggen, zonder dat er in de jonge ziel nieuwe zaadjes ter kieming zijn gelegd. Wie het dus bestaan wil, een kinderboek te schrijven, zorge in de eerste plaats dat hij iets te zeggen heeft, en wat hij te zeggen heeft, vertelle hij zóó, dat het 't kind belang inboezemt en tevens zóó, dat de taal geen geweld worde aangedaan. Maar al ware het, dat iemand de schoonste geschiedenissen in 't hoofd had en beschikte over het puik van stijl, zoo zijn boek niet gegroeid zij onder schutse der liefde, heeft het als kinderlectuur nog geen waarde. Wie voor kinderen wil schrijven, moet zich in hun spheer weten te ver plaatsen men versta ons welwij zeggen niet „afdalen", zooals eertijds de geijkte term was. De ziel van een kinderschrijver gaat vanzelf open voor wat er straalt uit de oogen, die nog zoo vragend de wereld inblikken. De warmte eener kleine hand doet hem ontroeren. Hij weet, wat poëzie er schuilt in 't ge- dachtenleven van een kind. Wanneer hij zich aan zijn schrijftafel zet, ziet hij reeds in gedachten de blijde ge zichten waarmede zijn boek zal ont vangen worden en 't wekt hem op om in zijn werk zijn eigen ziel te leggen. Zóó ontstaat een echt kinderboek. Wie er dus een wil schrijven, geve zich zelf, geheel. Hij zij waar. En aan de ouders of opvoeders der jeugd kunnen wij geen betere raad geven dan, oordeel zelf bij de keuze der kinderboeken, opdat uw kind een boek in handen worde gegeven, waar het wat aan heeft, dat leerzaam en tevens een nuttige uitspanning zij. lltiiteiilaad. Een jongedame uit Gheel, mej. Flo rence Belmans, had Maandag inkoopen gedaan te Antwerpen, 's Namiddags 2 uur ging zij met den trein terug. Eerst zat zij alleen in een coupé, maar te Lierre kreeg zij een net gekleed man tot reisgenoot. De trein was nauwelijks weer in beweging, of deze man haalde een revolver uit zijn zak. Hij richtte het wapen op de jongedame en dwong haar, hem al haar geld af te geven. Aan het volgende station sprong hij haastig uit den trein en maakte zich uit de voeten. leven lang. Ook zij had een jeugd achter zich als die van hare dochter. Wat kon zij anders denken dan dat het meisje maalde over „dien dooien slampam per." Haar troostredenen konden voor Lena niet opbeurend zijn. De man in de gevangenis de bleeke, jonge man, met zijn van haat flikkerende oogen en die ander, stervend in zijn bloed, dat waren de schimmen uit het verleden, die het meisje achtervolgden, die telkens en telkens weder opdoemden voor haar geestesoog. Zij was geen ruwe, grof- bewerktuigde natuur, zooals zij zelve geweest was; die eene, groote, heftige schok had het vermogen om te gevoelen in haar wak ker geschud, zoodat zij nu kon lijden, lijden met haar ziel. En zij leed het grievendst leed, dat de mensch lijden kan: het leed van bittere wroeging. En omdat juist dit haar leed was, kon ook zelfs de Tijd, die groote heelmeester van zielwonden, het niet lenigen. Een kon het tot zwijgen brengen: de Dood! Zou het waar zij n Alleen de Dood „O ja, dank u, juffrouw, ik voel me nou veel beterik dank u wel, en ook uw zoon, voor dat ie me uit het water heeft gehaaldik zou nou wel weer weg wil len gaan, juffrouw,als m'n kleeren droog waren." „Neen, kind, hou je gemak nog maar watJe kleereD zijn zeker nog niet droogVind je 't hier dan zoo onple zierig „O neen, dat niet, maar „Nou, dan blijf je nog wat hierHoe Bij een ontploffing in een mijn te Diamond ville (Colorado), werden 21 man nen gedood en 33 levend begraven. Aangezien ten gevolge van de ont ploffing in de mijn brand ontstond, be staat er weinig hoop dat zjj nog gered zullen worden. De agitatie der Londensche werkloo- zen begint weer, ofschoon de inschrij- vingslijsten, waarvoor door de koningin het initiatief genomen werd, tot dusver reeds f 1.500.000 hebben opgebracht. Een van de woordvoerders der werk- loozen heeft Zondag een redevoering uitgesproken, waarin hij zeide, dat deze, indien zij niet een wettig middel von den om aan voedsel te komen, het zouden trachten te verkrijgen met ge weld, „want", voegde hij er bij, „'t is beter strijdende te sterven, dan te ster ven van honger". Verschillende andere sprekers gaven critiek op de inschrijvingslijst waarvoor de koningin het initiatief nam; zij protesteerden tegen de aalmoes en vroe gen werk. Er werden verscheiden per sonen] in hechtenis genomen. Men vreest, dat er een nieuwe reuzenbetoo- ging door het West End zal plaats hebben, en een minder vreedzame dan die van tien dagen geleden. Saksische sociaal-democraten te Dres den hebben Zondag betoogingen voor algemeen kiesrecht gehouden. Duizen den trokken uit de vergaderingen naar het midden van de stad, tot in de na bijheid van het paleis en het raadhuis. Aan de Augustus-brug brak de menigte door een gordel van politie-agenten heen. De politie trok de sabel. Ook bij de Ksning-Johanstraat ontstond een ern stige botsing. Een troep menschen school den samen voor het huis van minister v. Metzsch. Er werden vele menschen opgebracht. De troepen stonden klaar, maar behoefden niet uit te rukken. Te Chemnitz zijn dergelijke betoo gingen en relletjes geweest. Uit Weenen werd Dinsdag gemeld: De avondbladen maken bekend, dat verscheidene regimenten van de gar nizoenen Weenen, Linz, Wels, Krabau en Olmutz order hebben gekregen zich gereed te houden onmiddellijk en op het eerste bevel naar Bohemen te ver trekken. De gisting in de gemoederen in ze kere gedeelten van Bohemen zou dezen maatregel noodzakelijk hebben gemaakt. De toestand in Rusland. Uit Berlijn wordt gemeld: In weerwil van alle tegenspraak blij ven hardnekkige geruchten in omloop over een aanslag op den Tsaar. De correspondent van de Vossische Ztg. te Petersburg meldt dat de ge- kwam je toch zoo in die bijt?" Het meisje keek schuw op en zweeg een oogenblik. „Ik heb me willen verdrinken," zei ze dof en met neergeslagen oogen. „Hemelsche genade I" riep de oude juf frouw. „Maar kind"begon de zoon. „Maar hoe kwam je daar toe?" vroeg de oude juffrouw verschrikt. „Och, juffrouw Het meisj e sprak niet verderze zag voor zich. „Stmoederfluisterde de zoon hoofd schuddend. „Nou," hernam deze, „je hoeft het ons niet te zeggen, als je niet wil, kind. Maar als ik je weg liet gaan nou, zou je dan weer „O neen riep het meisje rillend. „Weer? Ik zou niet durvennou niet ten minste „Kind, kind, hoe kon je toch zoo komen „Stmoeder, begrijp het toch fluister de de zoon weer. Het meisje had opgezien met een snel len blik. „Neen," zei ze, "dat is het nietOch, juffrouw, u is goed en uw zoon is ook goed Het is misschienWeet u nog van die zaak van Schuilink voor de rechtbank, nou zeven maanden geleden „Schuilink?" vroeg de juffrouw, zich be zinnend. „Schuilink Jawel I" viel de zoon in. „De moord in de Hofstraat." „Ja," hernam het meisje, en haar stem trilde. „Ik ben Lena Vervoort." „Nou „NouIk heb verkeering met Schui link gehad zoo'n losse verkeering," ruchten over het ten hove gebeurde een vasteren vorm aannemen. Volgens de eene lezing zou grootvorst Dmitri Konstantinowitsj den Tsaar aan de hand, volgens een andere een tweede groot vorst hem aan het hoofd verwond heb ben door een revolverschot. De minister van het keizerlijke hof weigert eenige inlichting te geven. Dezelfde correspondent meldt dat aan de beurs te Petersburg een wisselagent gedreigd heeft een hofmakelaar over hoop te schieten, toen deze laatste hem wilde verhinderen een rede tegen de Rijksbank te houden. Hij verklaarde dat de Rijksbank al weken lang met valsche te hooge noteeringen werkte, ofschoon zij er niet aan dacht, bestel lingen tegen de genoten koersen uit te voeren. Hel gebeurde wordt in bank- kringen druk besproken. Het verhaal van een aanslag op den Tsaar in diens paleis te Tsarskoje Selo door een der grootvorsten, schijnt nu ten slotte hierop neer te komen, dat grootvorst Wladimir Alexandrowitsj, oom van den Keizer, dezen heeft aan gerand in verband met het huwelijk van grootvorst Cyrillus. Van een ver- wondiug van den Tsaar blijkt echter niets, maar wel werd Wladimir bij dit liefelijk familietafereel erg toegetakeld door 's Keizers broeder Michael. Uit Odessa moeten tot dusver 50,000 inwoners zijn gevlucht. Uit Warschau loopen de Joden bij honderdtallen weg. In laatstgenoemde plaats liggen op het hoofdpostkantoor 200 buitenlandsche postzakken op sorteering te wachten. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Daily Mail hebben de uitgezonden sappeurs bevonden, dat de werkstakers de telegraaflijnen voorbij Viborg Zaterdag zoo vernield hebben dat het herstel lang zal moeten duren. Bovendien hebben de stakers gedreigd, ook den Finschen kabel te zullen ver nielen, zoodra de sappeurs de landlijn willen herstellen. De anarchie in Rusland is volgens den correspomdent dermate toegeno men, dat iedereen, zelfs Witte, een dictatorschap verwacht. Duitsche torpedojagers zijn weer op de Russische kust geziende Tsaar en keizer Wilhelm moeten telkens berich ten wisselen. De Petersburgsche correspondent van de Times heeft vernomen dat drie regi menten te Riga geweigerd hebben, po litiedienst te verrichten. Te Petersburg mogen de troepen niet uit de kazernes komen. De door 200 afgevaardigden uit post en telegraafambtenaren te Moskou ge stelde eischen zijn 1. Erkenning der Al-Russische Ver- verduidelijkte ze met aarzelende stem en weer sloeg ze de oogen neder. „Ja, ik weet," sprak de zoon, „het was uit jaloezie. Je hield zeker veel van dien ander, en daarom Neen, neen, neenDaarom niet dat was het nietIk hield niet van hem, ik hield niet van den ander, ze kon den me niet schelen, haast nietsMaar dat mes dat bloed Ik kan het nog alles voor me halenEn het was m ij n schuld, want ik was met dien ander ge gaan M ij n schuld is het geweest, dat ie het deedm ij n schuld, dat ie nou in de gevangenis zit, misschien voor z'nheele levenO, God, het is zoo verschrikke lijk Was ik maar verdronken „Denk je dat, dat het jou schuld is?" vroeg de zoon. „Ja Is dat dan niet zoo?" „Als je dat zoo denkt, dan ben je nou veel beter dan je tóen was; want toen was je slecht. Maar je schuld was het niet, dat zeg i k je." „M'n schuld niet? En als ik niet zoo slecht tegen hem was geweest? Want ik ben slecht tegen hem geweest Hij was gek op me en ik had hem voet gege ven Hij had recht op me O, u weet niet, hoe verschrikkelijk het is 1" „Als je niet zoo slecht tegen hem geweest was, dan zou het niet gebeurd zijn, dat is waar; maar daarom is het je schuld nog niet. Het is z ij n schuld, z ij n schuld alleen, en weet je waarom het alleen ziin schuld was „Alleen zij n schuld?" „Ja, en weet je waarom? Omdat hij óók slecht was en veel slechter dan jij Als hij een brave kerel was geweest en je eeniging van post- en telegraafambte naren. 2. Afzetting van den minister van binnenlandsche zaken Doernowo. 3. Onmiddellijke vrijlating der ge vangen genomen gedelegeerden. 4. Onmiddellijke wederindienstne- ming van alle ontslagen ambtenaren. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Petersburg, behoort het tot het plan van de Russische revolu tionairen om het Russische staatscrediet te ontwrichten en zoodoende den val van de regeering en de omwenteling teweeg te brengen. Daarna zouden de buitenlandsche leeningen van Rusland niet meer erkend worden. De Russische schuld bedraagt negen duizend millioen gulden. Vier milliard is buitenslands ge plaatst. Twee honderd dertig millioen gulden aan rentebetaling is noodig. Deze som bedraagt lö°/0 van de jaar- lijksche uitgaven in normale om standigheden. Volgens den berichtgever is er in den laatsten tijd zooveel geld aan de keizerlijke bank onttrokken dat deze eerstdaags hare deuren zal moeten sluiten. De revolutionairen zouden thans met andere volksgroepen, vooral met den boerenbond, samengaan. De muitzucht is onder leger en vloot dermate toe genomen dat de regeering besloten zou hebben, de manschappen van de vloot in menigte te ontslaan. Gapon zou naar Finland gevlucht zijn. Volgens den correspondent van de Times zijn de huzaren en kurassiers te Tsarskoje Selo aan het muiten geslagen, omdat zij gebelgd waren dat men hen niet op de opstandelingen los wilde laten. De Semenofsky-garde is nu naar Tsarskoje Selo gezonden, om den Keizer tegen zijn al te ijverige soldaten te be schermen. De Standard verneemt uit Kief, dat daar duizend man van de troepen Vrijdag in opstand zijn gekomen. Sap peurs voerden hen aan. De trouw- gebleven troepen overmanden de oproer lingen echter na een hevigen strijd, waarbij aan weerszijdon vele dooden en gewonden vielen. Verscheiden burgers vielen daarbij. De Times verneemt uit Petersburg: De finnen hebben zich bij de alge- meene staking aangesloten en de Deen- sche telegraaf-maatscliappij gedwongen den dienst te staken. De socialisten hebben op een vergadering besloten tot den gewapenden opstand als eenigen uitweg, daar Witte de omwenteling toch niet langer kan tegenhouden. Een bericht uit Petersburg luidt: De grootste voorzorgen zijn genomen hadt hetzelfde gedaan als nou, dan zou het óók niet gebeurd zijn, en daarom is het zijn schuld alleen." „Zijn schuld alleen? Maar ik ben toch slecht geweest?" „Ja, maar dat zou je nou niet meer zijn, nou zou je niet meer zijn als toen En met z ij n schuld heeft het niets te ma ken Die blijft er even groot om Hij heeft het gedaan, niet omdat jij slecht was, maar omdat hijzelf slecht was." „Kom, kom," zei de oude juffrouw, ,je kleeren zijn droog, meisje ...Ga ze maar aantrekken in de alkoof Leg mijn kleeren maar op 'n stoel En uit de alkoof trad weinige oogenblik- ken later een ander menschenkind. Een blos lag op het gelaat van Lena Vervoort en hare oogen schitterden. „O, juffrouw, juffrouw," zei ze, terwijl ze de handen van de oude vrouw greep, „ik dank u toch zoo, ik dank u toch zoo." „Je moet m'n zoon bedanken, mij niet." „Natuurlijk ook uw zoon, ik „Ja, ja," lachte de jonge man glunder, „gekheid. Komaan, ik zal je wegbrengen." „O, maar dat hoeft niet Of denkt u nog „Wel neen! Maar mag ik niet?" „O, ja!" i En zij traden uit de eenvoudige werk manswoning naar buiten in den helderen winteravond. Lena Vervoort had eindelijk den blik van het zwart verleden afgewend. Zij zag vóór zich uit; vóór zich uit, in de toe komst (Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 1