IEUÏÏSBL4D HALT! A. van Dijk Zoon, In de Kleine Winst B. S. ROOS, Biljartfabriek A. P. C. Roothaert, BILJARTS, Eens Altijd! n Firma SOESMAN, 93 Waste Wagenstraat 93 KOTTERn \M BREUKBANDEN, 1* Uitgever L. J. VEERMAN te Reusden. TWFEDE BLAD ZATERDAG 16 DEC. 1905. BUITENLAND. Be toestand in Rusland. Een bericht uit Petersburg luidt: Het verbond van post- en telegraaf- beambten heeft, in weerwil van Doer- nowo's bevel, besloten in de staking te volharden. Aan de Moskousche beuis doen ge ruchten over groote faillissementen de ronde. In het gouvernement Novgorod is het tot een bloedig handgemeen tus- schen boeren en agitators gekomen. De Nowaja Sjizn meldt dat Chroes- talof, de voorzitter van het arbeiders- comité, in de Peter- en Paulsvesting is opgesloten, waar men op de binnen plaats kannonnen heeft opgesteld. De wacht is versterkt en de hoofdpoort van de vesting is gesloten, om een ge welddadige bevrijding te verhinderen. De Petersburgsche correspondent van de New York Herald heeft een onder houd gehad met een arbeidersafgevaar digde over de inhechtenisneming van den algemeen vereerden voorzitter, Chroestalof. De gevangenneming van Chroestalof, zei de afgevaardigde zal niet de minste verandering in onze plannen brengen. Zijn naam zal alleen onze strijdkreet worden. Als het goede oogenblik is gekomen, zullen wij de beleediging wreken. Maar thans vechten wij als een leger en een terugtocht is soms zeer nuttig, vooral wanneer de vijand u naar voren tracht te lokken. Daarom houden wij ons rustig. Voor wij gereed zijn, zullen wij niet optrekken. Deze gevangenneming beschouwen wij als een voorbedachte aanranding door de regeering. En wij nemen dienovereen komstig onze maatregelen. Maar als men Chroettalof een haar krenkt, zal de wraak onmiddellijk volgen. Wij willen de omwenteling langs een vreed- zamen weg. Dat is zeer goed mogelijk. Maar als er bloed moet vergoten worden, zijn wij ook klaar. Wij hebben nog een almachtig wapen in onze hand: individueel terrorisme Naar luid van particuliere berichten uit Riga, staat alle verkeer daar stil. De spoorstaven zijn in den omtrek van de stad opgebroken. De eenige verbin ding met Petersburg wordt door tor pedobooten onderhouden. De Lettische revolutionaire partij heeft de Lettische republiek uitgeroe pen. Geheel Lijfland tot voorbij Dorpat en Reval is in opstand. De Duitsche landheeren op het platteland, die niet gevlucht zijn, worden meest als ver loren beschouwd. De Daily Telegraph ontvangt nadere bijzonderheden uit Modsji over het oproer te Charbin. Er blijkt uit dat de overheid heimelijk geheuld zou hebben met de muiters en deze zelfs de be hulpzame hand bij het plunderen zou geboden hebben. De Roes bevat een telegram volgens hetwelk de manschappen van de 6de brigade sappeurs te Moskou eischen gesteld hebben. De manschappen wier diensttijd om is hebben totdus ver ver geefs om hun heenzending gevraagd. Als zij binnen den gestelden termijn geen antwoord krijgen zeiden zij zich hun vrijheid van handelen voor te be houden. De algemeene werkstaking te War schau is begonnen. Alle hotel- en huis bedienden, koks, waschvrouwen, koet sievs, het personeel der badhuizen, enz., staken. Benden stakers houden rijtuigen aan en dwingen de bedienden om hun dienst te verlaten. Men seint uit Warschau d.d. 12 dezer aan de Daily Express: Het gerucht loopt dat de zemstwo's een complot op touw hebben gezet om den Tsaar af te zetten en hem te ver vangen door een constitutioneel vorst. Daarvoor zou bestemd zijn Paul Dol- goroeki, de adelsmaarschalk van Mos kou In een brief uit Genève aan de Vorwarts, verklaart pope Gapon dat hij Rusland opnieuw heeft moeten verlaten, wegens het, gevaar van door de beuls knechten van de regeering opgepakt te worden. Geïnterviewd door de Matin heeft Gapon, die thans te Parijs vertoeft, gezegd, dat het Russische volk tot kalmte moet komen, indien het de revolutie niet naar een afgrond wil leiden en een verschrikkelijke reactie uitlokken, die enkel de overwinning der vrijheid kan vertragen. Er moet een einde komen aan het geweld, de werkstakingen, de aanhit sing der massa; het Russische volk is niet gereed voor de algeheele ontsla- ving; alleen de politiek van Witte kan, gedeeltelijk, voldoening schenken aan het volk. Alleen in graaf Witte's handen ligt het lot van Rusland. Uit Kopenhagen meldt men dat daar het stoomschip Pregel, op weg naar de Oostzee, met een lading schietvoorraad, aan is gehouden. Deze bestond uit 300 voor Finland bestemde kisten met pa tronen. De moordenaar van den oud-minister van oorlog, generaal Sacharof te Kief, is volgens een bericht aan de Berl. Lokalanz. geen vrouw geweest, maar een als zoodanig vermomde slotenma ker, Gabriel Woroschnikoff, die zich doofstom hield en den generaal een verzoekschrift wilde overhandigen. De moord had plaats in de woning des burgemeesters van Kief. De generaal werd door drie kogels getroffen en was terstond dood. De moordenaar werd dadelijk gevangengenomen, maar reeds den volgenden nacht werd hij door de revolutionairen bevrijd, die hem bij Novosielstza over <de grens brachten. Hij is thans in veiligheid. De Tsaar heeft last gegeven, hetfnieu- we Baltische republiekje zoo gauw mo gelijk den kop in te drukken zoo zegt de correspondent van de Daily Mail te Petersburg maar de minis ter van binnenlandsche zaken ontveinst zich niet, dat dit geen gemakkelijke taak is, want de opstandelingen zijn goed gewapend en de troepen in de Oostzeeprovinciën onbetrouwbaar. Een negentienjarige Amerikaansche vrouw is onlangs te Bermont, wegens het vermoorden van haar echtgenoot tot de doodstraf veroordeeld, die dan ook aan haar voltrokken is. Hemel en aarde werden bewogen om haar van den dood te redden, hoewel voldoende bewezen was, dat zij haar man ver moord had om een leveringsverzeke ring uitbetaald te krijgen en een an deren man te kunnen huwen. Zij bood een bediende tweehonderd vijftig dollar, wanneer hij haar man wilde vermoorden. Hij sloeg het aan bod af, doch zijn broeder nam de taak op zich. Daarop schreef de vrouw, die van haar man gescheiden leefde, dat zij zich met hem wilde verzoenen. Zij spraken af elkaar in een bosch te ont moeten. De vrouw nam een vriendin en den bediende mee. Zij sprak met haar man over allerlei nietigheden en vertelde hem onder meer, dat zij ge leerd had bijzondere ktioopen te leggen, die niemand kon losmaken. Ze vroeg haar man het eens te probeeren. De bediende bond hem de handen op den rug en het kunststuk zou beginnen. De vrouw bedwelmde echter haar man met chloroform, nam de verzekerings polis uit zijn zak en wierp hem in den vijver, waar hij verdronk. Daarop be vestigde zij aan een boom een verkla ring met den naam van haar man er onder, dat hij zelfmoord gepleegd had. Haar misdaad werd echter ontdekt en bewezen zij werd ter dood veroordeeld. Uit oil* Parlement. VII. Met buitenlandsche zaken maakt de Ka mer het zich gewoonlijk niet druk, wat, onze internationale positie als kleine staat in aanmerking genomen, begrijpelijk is. Het zijn kleine bemerkingen, als de ver dediging van den heer Baye, den Belg, die met minister De Meester een onderhoud had, door den heer Van Asch van Wijck, of het opheffen van inklaringskantoren aan de grenzen en het verbod van invoer van levende bijen in korven voor verschillende Êrovinciën, als Drente, van beteekenis. Of et is de verdediging van een ideëele ge dachte, als door den heer Tak, die een conferentie van kleine staten over alge meene ontwapening bepleitte. Bovendien was er deze keer nog de behandeling van een arbitrage-verdrag met Portugal, dat werd goedgekeurd. Daarna kwam de Begrooting van Justitie aan de beurt en wanneer men de bij dis gelegenheid gehouden redevoeringen nagaat, krijgt men den indruk, dat er bij onze rechtspraak en wetgeving niet veel in orde is. Een lange lijst van grieven althans werd den Minister aangeboden, met het verzoek daarin te voorzien. Maar nu is ook een Minister van Justitie maar een mensch met beperkte krachten, en het is dus begrijpe lijk, dat ook hij niet alles kan afdoen in de 4 jaren die hij voor den boeg heeft. Toch scheen het noodig, dat Z.Exc. den verschillenden heeren dit nog eens in her innering bracht. Hij had een vast werk program der Kamer voorgelegd en nu kon hij wel meer beloven nog, maar daar hield hij niet van, als hij vooruit wist het niet te kunnen volvoeren. En zijn werkprogram bevatte niet alleen als de heer Van Wijn bergen meende de nalatenschap van den vorigen Minister, maar er kwamen daarop ook een aantal ontwerpen voor, die tot 's ministers eigen programma behooren, als de herziening van het scheepvaartrecht, de kwestie der Naamlooze Vennootschappen en de invoering van het Militair Strafwet boek. En wanneer we nu dit alles, ver meerdert met het arbeidscontract, de admi nistratieve rechtspraak en de nieuwe rege ling van het beroep, in burgerlijke zaken, na afloop der 4 jaren kant en klaar in onzen zak kunnen steken, dan konden we, zoo meende de Minister, tevreden zijn. Intusschen had Z.Exc. toch ook voor alle onderwerpen, die door de afgevaardigden ter sprake waren gebracht, een woord van sympathie over. Het waren er nog al eenige. En vooral de heer Drucker trad in een uitvoerige beschouwing over den toestand van onze wetgeving en rechtspraak. Hij wees allereerst op den gebrekkigen toestand van ons Burgerlijk Procesrecht, dat geheel ver ouderd is en in geen enkel opzicht meer aan de behoeften van onzen tijd beantwoordt, wat aan onze geheele rechtspraak schade doet. Met ingenomenheid maakte hij daar bij melding van de Oostenrijksche Proces orde en van de Engelsche, die hij ons beide als voorbeelden voorhield Vervolgens sprak hij over enkele gebreken in het Derde Boek van ons Burgerlijk Wetboek, dat over ver bintenissen handelt en wel in 't bijzonder over art. 140 in verband met oneerlijke concurrentie en over artikelen tegen woeker. Dit ontbreken van voldoende artikelen tegen oneerlijke concurrentie en deze ge brekkige toestand van burgerlijke rechts vordering was ook den meesten anderen sprekers niet naar den zin. Maar bovendien werden ook nog herzie ning van ons Strafrecht en onze Strafvor dering door velen en wel het eerst door den heer Regout ter sprake gebracht, waarbij men het betreurde, dat de door den vorigen Minister aanhangig gemaakte Strafwetno velle was ingetrokken en nu daarvoor alleen kreeg een herziening van het eerste boek van het Wetboek van Strafrecht. Vooral de heer Limburg sprak over dit strafrecht uitvoerig en wees daarbij op het toelaten van de verdediging bij het vooronderzoek en op de preventieve hechtenis, terwijl hij ook nog zijne meening omtrent oneerlijke concurrentie te berde bracht. Tevens werd door dezen spreker en door verschillende anderen de wensch uitgesproken, dat de Minister alvast partiëele wijzigingen zou aanbrengen, die dringend waren. Door den heer Jansen en later uitvoe riger door den heer Van Doorn werd de slechte werking van den faillissementswet besproken en door dezen laatste nog de Onteigeningswet en de rechtspraak van den Kantonrechter in Strafzaken, die veel te langzaam werkt. De heer Hugenholtz be sprak ons strafstelsel, dat naar zijn meening verkeerd was, en brak een lans voor het Elmira-stelsel, dat in Amerika werkt, de heer Van der Zwaag over schadeloosstelling aan preventief gevangenen en de heer Bloo ker en vele anderen over den handel in meisjes en vrouwen, over Nieuw-Malthusi- anisme en abortus provocatus, over porno grafische platen en nog meer. Een motie kreeg de Kamer ter behande ling van den heer Troelstra, die erg op de Naamlooze Vennootschappen gebeten scheen en wenschte, dat de Kamer als haar oor deel zou uitspreken: „dat de ergerlijke knoeierijen van syndicaten, Naamlooze Ven nootschappen en dergelijke, dringend noo dig maken een wijziging van wettelijke be palingen, speciaal van het Wetboek van i Koophandel en van het Wetboek van Straf recht". per schuit kunstmest vervoerd naar Koegras. Op de terugreis besloten zij in de schuit te overnachten, toen zij tot Schagerbrug genaderd waren. De kachel werd nog een weinig met een stuk briket opgestookt, het luik geslo ten en alleen het gat, waardoor anders de kachelpijp uitsteekt, opengelaten. De brugwachter zou hen 's morgens te vier uur wekken. Waarschijnlijk door den zwaren mist was er weinig trekking en bleef de kolendamp in het vooronder. Om vier uur wekte de brugwachter. Een der werklieden ontwaakte en zou het luik openen, doch zakte ineen. De brugwachter, die gehoord had, dat er op zijn wekken geantwoord was, ver trok. Om zeven uur was echter de schuit nog niet vertrokken. Opnieuw werd er door hem gewekt, en thans gelukte het den werkman, die ineengezakt was, het luik te openen en met veel moeite op dek te komen. Toen men hem vroeg waar zijn kameraad was, gaf hij versuft ten antwoord, dat hij hem niet wakker kon krijgen. Bij onderzoek bleek, dat de andere, een jongman van ruim twin tig jaren, door de kolendamp was ge stikt. ADVERTENTIEN. Goedkoop Verkoophui» van alle soorten: Borstelen, Touw- en Houtwerk, Gereedschappen, Spaden. Stalsehoppen, Rieken. Dorschge- reedschappen, kruit, Hagel, Revolvers, Pistolen en«. alsmedeVerfwaren en Vensterglas, Be hangselpapieren, Koedekken, Stal tou wen, Koebeugels en Stalhalsters. HEIDEN. HERFST- EN WINTERSEIZOEN. In de onmiddellijke nabijheid van Nunspeet op de Veluwe is ruim 5 H. A. heidegrond, gedeeltelijk met deflnen beplant, aangekocht. Dit terrein is be stemd om daarop een christelijke ge zondheidskolonie te stichten voor school gaande kinderen. Het streven is een permanente kolonie te stichten, die zo mer en winter geopend blijft en ruimte biedt voor ongeveer 50 kinderen. Te Erp kregen twee personen twist en werden handgemeen. Beiden geraak ten zij al vechtende te water. Het kou de bad bekoelde nochtans hun vecht lust niet: te water trokken zij 't mes en verwondden elkaar ernstig. Een brief die plezier doet. Een brief die plezier doet is die van den Heer J, L. Wolaert, E 33 d. Bergweg, Goes, hij schrijft: Sedert zeer langen tijd leed ik aan rheumatische pijnen in den rug, armen en beenen. Heel wat geneesmiddelen had ik genomen zonder mij te genezen. Ik was dan ook niet in staat te werken. Op aanraden van eenige mijner vrienden heb ik de Pink Pillen genomen. Zij hebben mij viterst veel goed gedaan. Ik kan U mededeelen dat dank uwe Pillen, voor mijne eigene zelfvoldoening en voor het geluk mijner vrouw en kinderen ben ik thans volkomen genezen. Voor welzijn mij ner huisgenooten kan ik thans gelfik voor heen weder werken. Het gebruik van armen en beenen is alles voor iemand die werkt, het is het „kapitaal van den werkman." Niets is ons aangenamer dan brieven te ontvangen waar in men zegt, dank Uwe Pink Pillen is de BINNENLAND. Het onderzoek dat de justitie uit Mid delburg te Terneuzen heeft ingesteld, naar aanleiding van een daar vermoe delijk gepleegden kindermoord, moet tot uitslag gehad hebben dat hier wer- i kelijk moord in het spel is geweest, want het kind moet geleefd hebben. Zondagvoormiddag kwam in een hoe den- en mantelmagazijn te Oudenbosch een 16-jarig meisje uit Standaarbuiten met verzoek om eenige goede mantels en hoeden mede te mogen nemen voor mevr. Van R. Zij zeide, daar kort in dienst te zijn. Mantels en hoeden wer den medegegeven en 's middags ver toonde de jeugdige oplichtster zich met een der nieuwe mantels in de kerk te Standaarbuiten. Toen de gezusters W. om antwoord bij mr. Van R. kwamen, wist deze dame van niets af. Een onderzoek werd inge steld met het gevolg, dat de marechaus sees de oplichtster in hechtenis namen en de goederen in beslag genomen wer den. Zij is gevankelijk naar Breda over gebracht. De vrees, dat door de stroomlevering van de electrische centrale te Scheve- ningen voor de lijn BankastraatHol- landsche spoor, het beven der huizen te Scheveningen weer opnieuw zou be ginnen, is niet ongegrond geweest. In de laatste dagen werden weer sterke trillingen waargenomen in dezelfde per- ceelen, die daarvan in den afgeloopen zomer te lijden hadden. Een lezer van het Hbl. schrijft dat hij, blijkbaar tengevolge van een in dat blad geplaatste aankondiging van de geboorte van een kind, uit Hamburg een brief ontving, die behalve een ge- lukwensch, de uitnoodiging bevatte bij deze gelegenheid deel te nemen aan een Hamburgscbe loterij, waarvan voor het gemak vier aohtste loten maar da delijk waren hij gevoegd. Er lag een gefrankeerde enveloppe bij, voor de terugzending ingeval men de loten niet wilde koopen. Maar intusschen was de brief te laag gefrankeerd geweest, zoodat de ontvanger reeds f 0,25 strafport had betaald. Men meldt uit Alkmaar Twee werklieden van het landbouw- kantoor Noord-Holland alhier, hadden De rheumatiek is eene even zoo pijnlijke als moeielijk te genezen ziekte, omdat zij voortkomt uit een slechten toestand van het bloed. De rheumatiek wordt veroor zaakt door eene te groote hoeveelheid urine zuur dat zich in het bloed bevindt. Dit zuur zuur zet zich meer in het bijzonder in de gewrichten vast. Zulks veroorzaakt warmte, koorts en de vreeselijke pijnen bij de geringste beweging. Gedurende den winter lijdt men meer aan rheumatiek dan op eenig ander tijdstip van het jaar. Het koude en vochtige weder draagt er veel toe bij. Bovendien zijn de werktuigen van de huid gedurende bet koude weêr niet zoo sterk men zweet niet. Een gederlte der overblijfsels, vergif ten die ons lichaam voortbrengt, wordt door bet zweet verwijderd, hetgeen des te meer het werk verlicht der organen die die vuile stoffen moeten verwijderen. Ge durende den winter, berust dat verwijderen der giften (gelijk het urine-zuur, waarvan het overvloedig aanwezig zijn de rheuma tiek veroorzaakt) op de organen die tot het verwijderen dier stoffen zijn aangewe zen. De Pink Pillen bevorderen en versterken het werk dezer organen: lever, nieren, in gewanden. De Pink Pillen zijn onovertref- felijk als hernieuwer, zuiveringsmiddel van het bloed en ook als versterker van het zenuwgestel. Zij bestrijden zwakte, geven eetlust, bevorderen de spijsvertering, doen de pijnen verdwijnen. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ontvangen eene prachtige collectie STATTEN. Door het inkoopen van een groote voor- raad ran alle artikelen tot het vak behoorende, gemaakt en ongemaakt, vanaf heden ver koop aan eoncurreerend lage prffzeii. Mansartikclen gemaakt en ongemaakt. Prima kii*Ok en voor »E1»I)I)V „IN DE KLEINE WINST lireestraat, Heeren- Dames- en Kinder- kleeding, Manufacturen, Zijl Kleeden, Bedden, Dekens, Spiegels, Fornuizen, jfe, Sport- en Kinder- Meube- wagens len, Kachels, enz. enz Levering door het ge heele Rijk. Beta ling per W eek of per Maand. II. »AI%UER§, Nieuwstraat IG, ROTTERDAM. Aan de Schoenenkramen van JOH. SMITS *8 Maandags op de Markt, achter het Stadhuis, to Gonnchem, koopt men het voordeeligst zijn schoenwerk. Prijzen beneden alle concurrentie. Afdingen niet mogelijk, daar niets overvraagd wordt. Wat niet past kan geruild worden, ook door de week met boden of vrachtrijders, die men ook reparatiewerk kan meegeven. llaiiszolen en Hakken f 1,15. Vrouwen - 0,15. En voorts alle grootere of kleinere reparatiën zeer billijk. JOH. SMITS, Scho?nh<rdel, Yischmarkt, GORINCHEüI. P.S. Loop niet verkeert. De kramen staan schuin over elkaar. De kraam waar geen kaart met mijn naam aan ophangt is van mij niet. Aan mijn kramen hangen kaar ten met duidelijk adres. Het Roode Kruis. (zesde huis rau af de Hoogstraat), met of zonder reer, ran at f 1.40. Verband- en Zickenvcrplegingsartikeien. Levering en aanvullen van Verbandtrommels. TILBURG. Levert met succes snelloopende olpens de nieuw constructie Reparat e; leve i g a Ballen, Bakert, Queuën enz. >poedg en tot de minste prijzen. Zeer concurreerend. Botermarkt N i08. Magazijnen en kantoor O 69 en O 69a. De Heer J. L. Wolfaert. ziekte verdwenen en dat men weder kan beginnen met te werken. Er zooveel in deze zin „ik heb mijn werk weder kunnen hervatten", er ligt namelijk in, waar op de man boven alles gesteld is, waaraan de Heer Wolfaert terstond gedacht heeft, het welzijn van het huisgezin. Komtziet en overtuigt Ui Fijne keuze Avonddoeken in alle kleuren. Gemaakte Damesrokken. WollenFaritaisie, gestikte en Moltondekens. Bedspreien, in alle kleuren en grootten, vanaf f 0,50 en hooger. Corsetten in alle nummers. Onder beleefde aanbeveling, Aanbevelend, Binnen- en Buitenlandsche Geneesmiddelen. Brillen en Lorgnetten (ook op voorschrift van doctoren). Gummi- en aanverwante Artikelen. Vraag ieekeningen en prijsopgaaf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5