Krachtens ontvangen inlichtingen ver wachtten dezen den trein eerst twee uren later dan hij werkelijk aankwam. Voor iemand er op verdacht was stoom de een verkenningslocomotief het stati on binnen, gevolgd door den door niet minder dan vier machines getrokken trein. Bij den bajonetaanval, die ter stond volgde, vielen, naar verluidt, 1 0 opstandelingen. Het huis van Koepsjinski, in het stadsgedeelte Presna, waarin vele op standelingen gevlucht waren, is stor menderhand genomen. Vervolgens werd een hevig artillerievuur gericht op de fabriek van Schmidt, waarin zich het hoofdkwartier van de opstandelingen bevond. Die fabriek werd met de be lendende huizen in brand geschoten eenige opstandelingen kwamen in de vlammen om. Ook andere huizen wer den door geschut in puin geschoten, daar de opstandelingen, welke die hui zen bezet hadden, weigerden zich over te geven. Vele inhechtenisnemingen hebben plaats gehad; 17 officieren en 49 soldaten zijn gewond; het aantal dooden en gewonden aan de zijde van de opstandelingen is niet bekend. Een bende revolutionairen, die zich verschanst had in de fabriek Prochorof, die de hoofdzetel van de revolutionairen geworden was, heeft zich overgegeven en leverde de wapens uit. Evenzoo handelden de aanvoerders van andere benden in het stadsgedeelte Presna. In zuidelijk Lijfland zijn volgens een telegram uit Riga tot dusver vijftig kasteelen en ridderhofsteden in de asch gelegd door de oproerige Letten. In het district Windau in Koerland wordt geen enkel landgoed meer bewoond. De stad Windau is eene heele week in banden der revolutionairen geweest. Het nieuwe gezag begon met daar de algemeene werkstaking af te kondigen. Alle winkels, kantoren en restaurants moesten sluiten. Het stadsbestuur werd afgezet en vervangen door een comité van Lettische en Joodsche sociaal-de mocraten. De politie werd eveneens naar huis gestuurd en in haar plaats kwamen bereden vendelties van Jood sche en Lettische gewapende socialis ten. Het garnizoen, bestaande uit 160 man infanterie en 30 cavaleristen, kreeg bevel de stad te verlaten en de bevel voerende officier achtte het geraden tegenover de uitmuntend gewapende revolutionairen toe te geven. Een extra- trein stond ter beschikking der solda ten, wien uitgeleide werd gedaan door eenige afgevaardigden van het revolu tionaire comité, waaronder een in ac tieven dienst staande Russische staats raad, een professor aan de Polytechni sche school te Windau, en een vrede rechter Maar dit was de militairen toch te machtig. Aan het eerstvolgend station wierpen zij zich op hun bege leiders en dezen konden zich ternau wernood redden in een naburig bosch. De soldaten vervolgden hen, schoten, maar misten ze in de duisternis. De bevelhebber dezer troepen werd op last van den gouverneur-generaal in hech tenis genomen wegens zijn zwakke houding. Minder tragi-comisch verliep de zaak in het Koerlandsche stadje Talsen. Hier hadden de revolutionairen 'snachts het arsenaal overvallen en 300 geweren buitgemaakt. Daarmee openden zij een hevig vuur op de te Talsen gestationeerde 90 dragonders. Die lieten het niet op zich zitten en verwonden een der op roerlingen. Toen begonnen dezen de dragonders zoo fei te bestoken, dat zij den aftocht moesten blazen. Maar ver sterkt door infanterie en twee stukken geschut keerden zij terug. Er werden zes kanonschoten op de stad gelost, waarvan twee de Luthersche kerk trof fen. De bevelvoerende officier verklaarde voorts, dat de stad zou worden plat geschoten, wanneer de rebellen zich niet biunen 24 uur overgaven en de geroofde geweren uitleverden. Het zou echter geen etmaal duren voor het tot eén botsing kwam. Toen een officier der dragonders uit een hinderlaag zwaar werd gewond, waren de soldaten niet meer te houden. Na een paar kanon schoten volgde een salvo, waarbij ver scheiden personen gedood en gewond werden, en dan een bestorming der stad. De troepen omsingelden de huizen, waaruit geschoten werd, en staken deze in brand. Een menigte menschen liet daarbij het leven, terwijl de halve stad verwoest werd. De goeden hadden met de kwaden te lijden; de vreedzame in woners, met name de Baltische Duit- schers, die de stad wilden verlaten werd dat belet. Toen de troepen meester waren van den toestand was Talsen een puinhoop. Een lange, droevige stoet van vluchte lingen bewoog zich den volgenden dag naar het station; andere brachten de dooden naar hun laatste rustplaats. Een aantal aanvoerders der revolutionairen was gevallen, maar de hoofdleider, een Littische boekverkooper, wist te ont snappen. Over d© jongste gebeurtenissen te Moskou wordt nog gemeld, dat Vrij dagavond de meeste leiders van den opstand gevangen genomen zijn, maar 1 dat de voornaamste leider over de daken ontsnapt is. Onder de gearresteerden zijn verscheiden revolutionairen uit Genéve, bij wie papieren en groote geld sommen gevonden zijn. Ook de stede lijke ingenieur Winogradof, die vier bommen bij zich had, is in hechtenis genomen. De revolutionairen hebben, naar de correspondent van de Lokal- Anzeiger meldt, den brandmeester Joe- sjin, die zij gegrepen hadden, ter dood veroordeeld, en het vonnis dadelijk ten uitvoer gelegd. Groote barikaden waren opgeworpen bij de Gorbatibrag, de ar tillerie heeft ze onder vuur genomen. In het Petrofski-park heeft de politie een groote bommenfabriek gevonden. Intusschen blijven hoopen onherkende lijken op straat liggen; de beheerders van de kerkhoven maken ongelooflijk veel bezwaar bij de begrafenissen, zij verlangen een bewijs van de politie betreffende de doodsoorzaak, enz. Niet ver van Moskou zijn twee wagons aan gehouden, die 3000 geweren, 5U0 sabels en een menigte patronen, uit het bui tenland gezonden, bevatten. De man die dit oorlogstuig binnensmokkelde, is in hechtenis genomen. Het Petersburgsche Telegraafschap deelt meeIn toonaangevende kringen beschouwt men als gewichtigste uit komst van de gebeurtenissen te Moskou het feit, dat de troepen trouw hun plicht hebben gedaan en den opstand met overtuiging onderdrukten. Uit Riga wordt dd. 1 dezer gemeld In het midden der stad staan kanonnen en mitrailleurs opgesteld. De torpedo- boot Prytay is hier binnengevallen. Men verwacht de komst van een pant serschip. Een sterke afdeeling matrozen, een groot aantal mitrailleurs en troepen staan klaar om op het eerstë teeken onlusten in de kiem te verstikken. Volgens Zaterdag uit Riga ontvan gen particuliere berichten, is aldaar een hevig straatgevecht geleverd. De opstandelingen zouden het grootste deel van de stad, de stadsd'oema, eenige landsgebouwen en het spoorstation be zet hebben. De telegrafische gemeen schap is verbroken. Terwijl een afdeeling dragonders te Riga Dinsdagvoormiddag bezig was met paard enpoetsen, werd zij door een uit ongeveer 300 arbeiders bestaande bende met revolverschoten en blanke wapens aangevallen; 11 dragonders werden ge dood, 14 gewond, onder wie 8 zwaar, verder een politieagent en een beambte gedood. De dragonders wapenden zich spoedig, beantwoordden het vuur en dwongen de bende, die 8 dooden achter liet, tot den aftocht. Andere troepen rukten daarna aan, die de opstandelin gen omsingelden en de uitlevering der aanvoerders en der wapens eischten. In geval van weigering hebben zij be sloten met de uiterste gestrengheid op te treden. wezen gemalin, prinses Louise van België, zijn ten aanzien hunner echt scheidingsgeschillen tot een vergelijk gekomen. Binnen enkele dagen zal door de prinses en den gemachtigde van prins Philip, dr. Bachrach, daartoe een overeenkomst worden geteekend. Dit document zal openbaar worden gemaakt. De prinses zal een jaargeld krijgen en volkomen vrijheid van handelen Men zegt, dat zij zich aan de Riviera metterwoon zal vestigen. Uit Berlijn wordt gemeld: Ver buiten de hofkringen wordt groot opzien gewekt, dat de hoogbejaarde baron von Cramm-Burgsdorf, nadat hij onlangs zijne betrekking als Bruns- wijksch gezant en gevolmachtigde van den Bondsraad te Berlijn heeft neer gelegd, thans openlijk faillissement heeft aangevraagd. Baron van Cramm, een der bekendste personen van Ber lijn, werkelijk geheimraad, lid en eere lid van alle mogelijke vereenigingen op het gebied van letterkunde en kunst, o. a. van het Duitsche Tooneelgenoot- schap, uitstekend beschermer van schoo- ne letteren en van het tooneel, heeft zich uit genegenheid voor eene dame laten overhalen tot het afgeven van wissels in blanco, die in totaal met slechts 6000 mark zouden moeten in gevuld zijn. In plaats daarvan kwam reeds een wissel van over de 100,OdO mark te voorschijn. Onder deze om standigheden is het nog niet bekend hoeveel wissels en tot welke bedragen op den naam van Cramm in omloop zijn. Dit moet, volgens de mededeelin gen in de hier ter stede verschijnende bladen, de aanleiding tot het heengaan van Cramm uit het ambtelijke leven en tot het faillissement, waarin de vroegere gezant hopen mag door het gerecht eenigermate tegen onrechtma tige afzetterij beschermd te zullen wor den. Een telegram uit Kristiania aan l'Indépendance Beige, meldt, dat de Cassini (de Fransche kruiser, die eenige dagen geleden met geheime opdracht uit de haven van Brest vertrok) den koning vap Noorwegen komt begroe ten. Dit schip zou dus niet naar Kroon stad gaan, zooals vroeger op gezag van buitenlandsche bladen werd medege deeld. Uit Antwerpen wordt geschreven: Eep der gevaarlijkste plaatsen in de beneden-Sehelde ligt op de Belgisch- Hollandsche grens, tegenover de ge meente Bath. De vaargeul is er smal en grillig van loop en verplaatst zich om zoo te zeggen voortdurend. Er heerscht daar een gestadige beweging in de zandmassa's, die onmogelijk te bepalen, te voorzien of te regelen is. Maar zelden was het er zoo erg ge steld als nu. Nog slechts op de uren van den hoogsten waterstand geraken de groote zeeschepen de passen van Bath door, en wat er dus ongerekend het gevaar voor stranding aan tijd en geld verloren wordt, mag wezenlijk ontzettend heeten. Zoozeer is door dien toestand de ge meenschap belemmerd tusschen onze haven en de zee, dat zelfs de Engelsche pers reeds alarmkreten laat hooren. De „Daily Mail" o.a. schreef dezer dagen, dat deze toestand tot een ware ramp voor de haven van Antwerpen kan leiden, en wierp meteen alle ver antwoordelijkheid er voor op de Hol- landsche regeering, die, naaf zij beweert het Belgisch gouvernement niet toestaan zou, te Bath de zoo dringend noodige baggerwerken te doen 1- Zoo voorgesteld is de zaak niet geheel juist. De waarheid is, dat de Belgische regeering aan den Hollandschen Water staat al voor maanden de toelating heeft gevraagd om den pas van Bath uit te baggeren en om lichtboeien te leggen naar Walsoorden, doch tot hiertoe, niet tegenstaande haar herhaald aandringen, nog geen antwoord mocht ontvangen. Nu heeft de vorige week ons gouver nement alle geduid verloren, en is maar eenvoudig zonder toestemming aan het baggeren gegaan. Deze baggerwerken worden uitgevoerd door een Holland schen ondernemer. Tot hiertoe haalde hij reeds 1500 kubieke meter zand op per dag, die op Belgisch grondgebied worden uitgestort. De Daily Mail verneemt uit Toulon De Fransche regeering heeft geheime bevelen aan de gouverneur-generaal van Algerië en Tunis uitgevaardigd, om zich voor te bereiden op mogelijke moeielijkheden met Marokko. „De on derhandelingen (met wie?) zijn in een zeer hachelijke faze. 's Keizers jongste rede en zoogenaamde wensch naar vrede wordt beschouwd als een poging, om de aandacht van het voornaamste geschil punt af te leiden. De marine-werf te Bizerta heeft het op het oogenblik ongewoon druk." Volgens de Echo de Paris heerscht er te Toulon sedert eenige dagen een koortsige bedrijvigheid in het arsenaal. De meest tegenstrijdige geruchten gaan er rond, maar volgens de algemeene opvatting, wil de regeering zich ge reed houden voor elke gebeurtenis, die uit de Marokkaansche conferentie zou kunnen voortkomen. Volgens een bericht uit Saloniki zou de politie te Demirhissar bij Serres een groote bommenfabriek ontdekt hebben, met niet minder dan 350 vol tooide en 1200 onvoltooide bommen voorts flesschen met nitroglycerine, een helsche machine, geweren, munitie, enz. De Bulgaarsche wijk is daarop bezet door de troepen, die velen in hechtenis namen. Het bestuur der vereeniging van mijnwerkers in het bekken van Char leroi 25000 werklieden heeft gisteren besloten, het centrale comité der Belgische mijnwerkers te polsen over een beweging ten gunste van loonsverhooging, die in de tegenwoor dige omstandigheden gerechtvaardigd schijnt. S*Iuaf«eliik ilieuws. De bemanning van de Engelsche kanaal vloot krijgt ditmaal geen verlof om deel te nemen aan de algemeene verkiezingen. Deze beschikking stelt 18000 kiezers buiten gevecht. Prins Philip van Coburg en zijn ge HEUSDEN 3 Januari. In de vergadering van den Gemeenteraad te Gorinchem werden 29 December 1.1. de volgende adviezen van Burgemeester en Wethouders in behandeling gebracht, die wij overnemen, omdat ze in hoofdzaak het Land van Heusden en Altena raken. We laten daarbij den voorzitter aan het woord „De heer J. W. van Marle, civiel-inge- nieur te 's-Gravenhage, heeft in uitzicht gesteld het aanleggen van een stoomtram weg. Het ligt in de bedoeling de stoomtram te doen gaan van Werkendam over Sleeu- wijk langs het Sleeuwijksche veer op Go rinchem en verder over Gantelwijk, Alm- kerk, Dussen, Muilkerk, Meeuwen, Eethen en Genderen naar Heusden, met een zijtak van Dussen naar het Keizersveer en eene lijn van de overzijde van dat veer naar Geertruidenberg, aldaar aansluitende aan -eene mede door hem ontworpen lijn van Geertruidenberg over Made en Wagenberg naar Terheijden, als zijtak van eene lijn BredaTerheijden-Zevenbergen-Klundert. Nadat dit plan in uwe zitting van den 5 September 1905 is medegedeeld, is inge komen een schrijver van den directeur der Zuider-Stoomtramweg-Maatechappij te Bre da, ten geleide van een afschrift van een door hem gericht adres aan den heer mi nister van waterstaat, handel en nijverheid, voor den aanleg en de exploitatie van twee spoorweglijnen, als bedoeld in art. 2 der wet van den 9 Juli 1900 (Stbl. no. 118), welke onderscheidenlijk te Geertruidenberg en te Breda, aan den bestaanden spoorweg zullen aansluiten. De eerste der bedoelde lijnen zal loopen van Geertruidenberg over Keizersveer, Dussen, Almkerk, Sleeuwijksche veer en Sleeuwijk naar Werkendam met een zijtak van Dussen over Meeuwen, Eethen en Gen- deren naar Heusden, terwijl de tweedelijn van Breda uitgaande, zal dienen om Ter heijden, Wagenberg, Hooge- en Lage Zwa- luwe met eerstgenoemde gemeente te ver binden. De ondernemingsgeest schijnt het even wel bij de twee onderscheiden plannen niet te laten, wijl nog kan worden te ge- moet gezien, van de vereeniging ter ver krijging van een stoomtramweg in het land van Heusden en Altena en de Bommeler- waard, een ontwerp tot het aanleggen van tramlijnen in die streek. Alzoo drie plannen, om een aantal ge meenten in Noord-Brabant door middel van spoor- of tramwegen in onderlinge verbinding te brengen. Burgemeester en wethouders erkennen met belangstelling van de voorgenomen plannen kennis te hebben genomen, om dat uitbreiding der middelen van gemeen schap met andere gemeenten, onmiskenbaar zal strekken tot verhooging van de stoffe lijke welvaart der burgerij en naar mate het onderling verkeer zich tot meerdere plaatsen uitstrekt, zullen de directe voor- deelen daarvan door haar in verhoogde mate worden gevoeld. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand December ingelegd f 10831.24 en terugbetaald f 13445.30. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3905. Gedurende de maand December is alhier 25.1 m.M. regen gevallen. Aantal neerslag dagen bedraagt 9. NEDERHEMERT. Met den tijd veran deren de toestanden. Tot vóór 2 jaar had de strooming der Maas tusschen het noor delijk en zuidelijk gedeelte der gemeente plaats en gebeurde het, bij vriezend weder, dat de passage tusschen Heusden te voet werd afgelegd, als hier de stoombooten nog lustig haren weg vervolgden. Nu is het juist contraire, ten gevolge van den Nieu wen Maasmond, tusschen Nederhemert en Heusden is nog geen ijs te zien en het noordelijk en zuidelijk gedeelte is reeds geheel door ijs vereend. Reeds Dinsdag- morhen liepen ze van de eene naar de andere zijde, hoewel men zegt dat dit zeer gevaarlijk was; want het was ijs van één nacht. Het spreekwoord zegt van den voor zichtige: „Hij gaat niet over ijs van één nacht". WOUDRICHEM. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de Heer J. L. G. Kingmans, met nagenoeg algemeene stemmen, is benoemd tot secretaris dezer gemeente. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 2243.35 en terugbetaald t 4799.23. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1892. DUSSEN. Tot onderwijzer aan de te openen bijz. school is benoemd de heer H. W. Aalders, thans in functie te Nieu- wendijk. Uit ons Parlement. XI. De Eerste Kamer is, nu de Tweede vacantie houdt, begonnen met de be handeling der ontwerpen en begroo tingen, welke door deze reeds zijn na geplozen en goedgekeurd, en wel aller eerst met de Indische begrooting. Maar zij is gewoon het in vergelijking met den tijd, dien hare zuster eraan besteed, als 't ware met een Franschen slag af te doen. Toch waren er enkele leden, die niet konden nalaten een algemeene beschouwing ten beste te geven over de Indische zaken en evenmin als de leden der Tweede Kamer vonden zij den staat dier zaken rooskleurig. De heer Van der Biesen begon met de kenschetsing van den Indischen financieelen toestand als allertreurigst. Geen aanmoedigend begin dus. Maar hij trachtte ook eveneens den weg aan te wijzen om uit dezen toestand te geraken en wel door hervatting van de cultures en ontginningen. Ten be wijze van de juistheid van dezen weg gaf hij een overzicht van den toestand van Indië vóór, tijdens en na het cul tuurstelsel van Van den Bosch. Voor het cultuurstelsel bleef de Javaan arm tijdens dit stelsel, volgens hetwelk-de inlanders gedwongen waren in de koffie plantages enz. van den Staat te werken in plaats van belasting te betalen, maakte men groote winsten, daarna bij de uitgifte van grond aan Europeanen vloeiden die winsten enkel in de zakken van particulieren en bij de geheele af schaffing der cultures ontstond de tegen woordige toestand. Het verkeerde in dit cultuurstelsel was echter, dat de millioenen winst (er zijn volgens spre ker 800 aan verdiend) in 't moederland besteed werden en niet ten goede kwa men aan Indië. Het dwangstelsel zou nu niet meer mogelijk zijn, maar waarom kan de Staat niet evengoed als koffie planter optreden als exploitant van tin- en steenkolenmijnen enz.? Bij dezen wensch naar invoering van de cultures voegde spreker echter ook nog eenige andere wenschen ten voor- deele van Indië en wel afschaffing van de dobbelspelen en de opiumpacht en tegengaan van den woeker, alsmede bescherming van de godsdienstige be langen. De heer Waller, die ook dit onder werp besprak, was van geheel andere meening. Hij verwachtte {integendeel van particulier initiatief meer heil en toevloeien van Europeesch kapitaal naar Indië, waarop moest worden aan gestuurd. SBiiiiienlaml. Het Soc. Weekblad schrijft: In Frankrijk is de eerste vakschool voor mandenmakers opgericht te Fayl- Billot (Haute Marne). De studies om vatten: lo. de fabricage van alle soor ten van manden, die in Frankrijk en in het buitenland vervaardigd worden, alsmede het ontwerpen van nieuwe mo dellen 2o. het teekenonderwijs toege past in de mandenmakers-industie; 3o. de grondbeginselen van het Fransch en van de boekhouding, en ten slotte 4o. de theoretische en practische cultuur van het wilgenhout. Proefvelden, door de leerlingen onderhouden, zijn aan de school verbonden. Wij maken melding van dit bericht, omdat het meer dan tijd is dat er ook in ons land eenige aandacht aan de vakopleiding in dergelijke Klein indus trieën als het „mandenmakersbedrijf" wordt besteed. Een ieder, die ook maar slechts oppervlakkig met deze indus trieën heeft kennis gemaakt, weet hoe een ongunstigen tijd deze takken van bedrijf doormaken. Toch is, tengevolge de natuurlijke gesteldheid van den bo dem, Nederland voor vele dezer indus trieën een bijzonder geschikt land. Ech ter iedere behoorlijke vakopleiding ont breekt; bovendien zijn deze industrieën voor een groot deel in handen van kleine patroons, die ook de noodige com- mercieele kennis missen. Vandaar dat deze klein-industrieën steeds minder de toenemende concurrentie met het bui tenland kunnen doorstaan. Waar men op vakonderwijs aandringt, denkt men bijna uitsluitend aan de fabrieksarbei ders en de ambachtslieden in de steden. Ook voor vele landelijke klein-indus trieën is echter een goede vakopleiding dringend noodzakelijk. Het Vaderland heeft nog een bijzon derheid vernomen van Kol's reis naar Indië. „Weet men hoe. de bevolking den heer Van Kol noemde?" Het blad wil het wel even influisteren: „mato mata Radja Olanda. Hetgeen zeggen wil: spion van de Koningin van Holland." Uit Amsterdam wordt gemeld: Als gevolg van de resultaten, welke het onderzoek der justitie ten kantore der Maatschappij van Zekerheidstelling en der Hollandsche Hypotheekbank op leverde, gelastte de officier van justitie hier ter stede ook de opsporing en aan houding van den tweeden directeur der Hypotheekbank, jhr. Th. A. A. de Geer. Den geheelen Vrijdag is naar hem ge zocht. Zaterdagochtend vroeg kwam be richt, dat de heer De G. gevonden was. Hij kwam Vrijdagavond met den laat- sten trein uit Utrecht, en sprong. om te ontkomen aan de recherche, welke hem te Hilversum, zijne woonplaats, opwachtte tusschen beide plaatsen uit den trein. Door den val verwondde hij zich tamelijk ernstig, zoodat hij, thuis gekomen, dadelijk te bed moest worden gebracht. Hij wordt thans in zijne woning door de politie bewaakt. Uit Hilversum werd aan het H.bld. geschreven: Vrijdagavond laat vervoeg de zich bij den wachter van den over weg van de lijn Utrecht-Hilversum een heer zonder hoed en met een bebloed hoofd, die beweerde uit den trein te zijn gevallen. Hij vroeg of hem ook een rijtuig kon worden bezorgd, ten einde hem naar zijn woning te bren gen, waarop hij naar een stalhouder werd verwezen. Hij vervolgde daarop zijn weg te voet. De conducteur van den laatsten trein UtrechtHilversum miste bij aankomst te Hilversum een reiziger, waarop hij bij het onderzoek in een eerste klasse

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2