te slaan, het voorbeeld van Wladiwostok te volgen en Charbin te plunderen. De soldaten meenen dat de Tsaar bezig is de gronden te verdeelen en dat zij hun deel niet zullen krijgen, als zy niet spoedig naar Rusland te- rugkeeren. Te Petersburg duren de huiszoekin gen en inhechtenisnemingen voort. Naar 't heet is de Tsaar gewaar schuwd dat zijn leven gevaar loopt zoodra hij het paleis verlaat. De New-York Sun schrijft: De beroering die zich van Europa heeft meester gemaakt ter zake van de aanstaande internationale conferentie over de Marokkaansche aangelegenhe den laat zelfs hier te lande haar in vloed gevoelen, en de regeeringsperso- nen stellen thans het levendigste be lang in de kwestie. Uit de beste bron kan nu gemeld worden, dat de regee ring der Vereenigde Staten al het mogelijke zal doen om een vredelie vende regeling te bevorderen van de vraagpunten die ter conferentie ter sprake zullen komen. Daaruit schijnt men te mogen opmaken, dat president Roosevelt weer zijn best doet om den vrede op de wereld te handhaven. Ove rigens beschouwt men hier den toe stand als zeer bezwarend, en men ge looft dat de Amerikaansche commissa rissen te Algeciras veel te doen zullen hebben. De Standard meldt: De Engelsche regeering heeft aan de groote mogend heden laten weten, dat zij Frankrijk's eischen op de Marokkaansche conferen tie zal ondersteunen. In de Duitsche stad Nordhausen, waar de bekende koren-brandewijn ge stookt wordt, is een onderzoek inge steld naar drankmisbruik onder school kinderen. Daarbij kwam het volgende aan het licht: van 49 kinderen in de 7de klasse van een lagere school hadden er 38 reeds wijn, 40 sterken drank en allen, sommigen geregeld, bier gedron ken. In de 4de klasse hadden van de 28 meisjes 27 reeds wijn, 14 sterken drank gekregen; 21 deelden er mede, dat zij gaarne bier dronken, 14 dronken geregeld bier, omdat zij daar, volgens de bewering hunner ouders, sterk van werden; IC verklaarden dat zij wel eens licht aangeschoten waren geweest, meestal bij bruiloften, uitstapjes of op Vaders verjaardag. In een dorpsschool bij Ortelsburg vond men onlangs bij een aantal scho lieren flesschen met brandewijn, die ze van thuis, „als versnapering" mee had den gekregen. Enkele jongens van negen jaar moesten voor de les begon dronken naar huis gebracht worden. De bewoners van het Amerikaansche territorium Arizona zijn gebelgd over een plan, om hen in te lijven bij den staat Nieuw-Mexico. Zij hebben besloten, moties van protest te zenden aan de huizen van het Congres over het „schan dalige plan om de Arizonanen van hun vrijheid te berooven". Met razende geest drift werden sprekers aangehoord, die een gewapend verzet aanprezen. Als het wetsontwerp wordt aangenomen, zal het dan ook, zoo voorspellen Ari zonanen van gezag, tot een openlijken opstand komen. De laatste mail uit den Kongostaat brengt het nieuws mee van een moord HEUSDEN, 10 Januari. Gestikt door kolendamp 1 Nu zoo erg w et mog niet; maar veel verachilde het ni *t. De familie v. W. alhier, bestaande uit man, vrouw en kind, had zich Zaterdag-avond te rusten gelegd, na vooraf de sleutel vaD de kachel te hebben omgedraaid en de deur der kamer te hebben gesloten. De heer des huizes werd 's morgens wakker, voelde zich zeer benauwd, opende toen direct deur en ramen en zag dat zijne echtgenoote en kind bewusteloos lagen. Door spoedige hulp van den dokter konden beiden nog uit de verdooving gewekt wor den; doch zooals duidelijk bleek, was het gevaar groot, waarin het gezin verkeerd heeft. Maandagmorgen ten 5.30 verliet de wed. V., in de Breestraat alhier, hare woning om met de stoomboot te vertrekken. Een uur later werd de overige familie gewekt door een sterke brandlucht en bleek eene kleerkast, naast de bedstede, waarin per sonen te slapen lagen, in brand te staan. De vlam sloeg weldra uit de kast en alle kleeding met het houtwerk was brandende. Door het spoedig en doelmatig optreden der huisgenooten wist men den brand te blusschen. Wat de gevolgen zouden geweest zijn, indien men het onheil eerst later ont dekt had, laat zich gemakkelijk denken. De oorzaak kan ook de familie niet nagaan. WERKEND AN. Vrijdag 1.1. vergaderde de afdeeling „Werkendam" van de schip- persvereeniging „Schuttevaêr", ten her- berge van J. B. Zwets. Aanwezig waren 44 leden. Nadat de Voorz. een inleidend woord had gesproken, gaven zich 8 nieuwe leden op en telt de vereeniging thans 65 leden. Hierna las de secretaris de stichtingsge schiedenis der afdeeling en hetgeen verder het afgeloopen jaar door de vereeniging was gedaan. De leden, vreezende voor te veel invloed van de Biesbosch-vereeniging op de hande lingen der afdeeling, wenschte geheel alleen te arbeiden en slechts de door hen te ken nen gegeten belangen behartigd te zien, in welken geest dan ook een besluit werd genomen en een schrijven der Biesbosch- vereeniging voor kennisgeving werd aan genomen. Met het oog op de den 24 Januari a.s. te houden algemeene vergadering van Schut tevaêr, werden door de leden de volgende voorstellen opgegeven om te behandelen op genoemde vergadering, n.l. lo. Er worde getracht een flinke nieuwe haven te verkrijgen bij het oude stoom- bootenhocifd en bij niet-inwilliging eene flinke verbreeding van de bestaande haven, terwijl het zeer gewenscht is, dat intus- schen de zandrug bij genoemd hoofd wordt opgeruimd. 2o. Er worde bewerkt, dat op de kana len, waarover bruggen zijn, de brugwach ters verplicht zijn als voorsein een helder wit licht te vertoonen, zoodra zij hun wacht huisjes of woningen verlaten om de brug gen te openen. 3o. Eeri sterk rood licht op de punt van de Anna Jacomin.eplaat vervange het zich thans 'daar bevindende wit licht. 5o. Het is noodïg de droogte op te ruimen in de n oostelijken mond van de doorvaart van de brug aan den Moerdijk. 5<o. De betrokken autoriteiten te verzoe ken eene betere regeling te treffen voor het la,den en lossen van vreemde schippers te Stellendam, waarbij wordt voorkomen, dat hun touwen worden losgegooid om plaats te maken voor anderen. 6o. Te trachten de schippers in eene lagere gevarenklasse der ongevallenwet te doen vallen. 7o. Aan het licht van Tulpenburg; aan het einde van de Zandkreek, is verklik king zeer gewenscht. 8o. Het zou ten bate der schipperij zijn, wanneer in de Waal, zoo mogelijk in elk rek een voldoend diepe krib werd aange wezen, erx dat op de koppen van die krib ben bakf ;ns werden aangebracht en 9o. Afin de bevoegde autoriteiten worde verzocht;, dat door de brug aan de Noorder haven :sal mogen worden gevaren, wanneer de brug toch openstaat. Nadat verder nagenoeg met algemeene stemmen tot afgevaardigden naar de ver gadering te Kampen waren gekozen de H.H. L. v. Everdingen en C. Klop, deed de penn ingmeester rekening en verant woording en bleek dat er over 1905 een batig sLi xt was, groot f 18.59£. Na inning der com tributie sloot de voorz. deze ver- gaderi) ag;. Vrijdagavond werd het oudste zoontje van Aafjes alhier vermist. Nadat men over *1 gezocht had, vond men het vijfjarig kna *,pje verdronken in de Haven. WOUDRICHEM. Op de statuten der Vf jreeniging tot stichting en instandhouding v* in scholen met den Bijbel te Woudrichem c .a. is de Koninklijke goedkeuring ver- I cregen, en mitsdien de vereeniging Rechts persoonlijkheid verleent. De eerste lezing in dit seizoen van de vereeniging „Hou en Trou" zal plaats hebben op 27 Jan. a.s., waarbij als spreker zal optreden D. F. Delhez, te Dordrecht. Bij de Zaterdagmiddag plaats gehad hebbende stemming van 5 Bestuurslede* van het Visschersgenootschap zijn herkozen L. Tankens, W. Baks Jz., W. Baks Bz., Jacob Baks Baks Jz., en D. Borg, die allen hunne herbenoeming hebben aangenomen. SPRANG, 8 Jan. Eergisteren werd door den Raad dezer gemeente tot zesden onder wijzer aan de openbare school benoemd de heer J. Pruisaen te Dussen, voormalig kweekeling der R. Norm.-lessen te Heusden. Met hem stond op de voordracht de heer Vleesch du Bois, onderwij zer te Hardinxveld. LOON OP ZAND, 7 Jan. Hedenochtend tusschen 4 en 5 uur brandde op 't gehucht Efteling eene boerenhofstede, toebehoorende aan de heeren Timmermans te Waalwijk en bewoond door den landbouwer J. IJpe- laar, geheel af. Het geknetter der bran dende zolderplanken wekte de slapende huisgenooten, die nog maar even den tijd hadden in allerijl uit 't bed naar buiten te vluchten. Hun vee, hun graan, hun landDouwgereedschap, hun huisraad, in één woord alles wat zij bezaten werd een prooi der vlammen. Huis en ook inboedel waren maar laag verzekerd. Men veronderstelt dat de brand door een defect aan den schoor steen ontstond. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond hield de kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" alhier eene vergadering. In de plaats van 't bestuurslid W. van Helden, die bedankt had, werd gekozen C. van Helden; herkozen werden A. den Dekker en W. Wijnands en gekozen Joh. van Breugel. De heer H. Arkema hield een lezing over „Gezag", die met onverdeelde aandacht werd gevolgd. WIJK. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur is benoemd de heer W. v. Wijk, raadslid, in de plaats van G. v. Wijk, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen. ANDEL. Bevolking op 31 Dec. 1904. 523 mannen, 478 vrouwen, totaal 1001; geboren in 1905 16 m., 22 v.; gevestigd 7 m. 15 v.; overleden 10 m. 7 v.; vertrok ken 13 m. 20 v.; totale vermeerdering 10 v. Bevolking op 31 December 1905523 m., 488 v.; totaal 1011. Gesloten huwelijken in 19055. De in ons vorig nummer voorko mende mededeeling van de benoeming van D. Verdoorn tot sluisknecht te Andel, berust op eene vergissing, wijl ons nader gemeld werd, dat nog geene benoeming heeft plaats gehad. VEEN. Aan het telefoonkantoor alhier werden over het afgeloopen jaar 600 tele grammen behandeld, waarvan er 298 werden verzonden en 302 aankwamen. Aan het hulppostkantoor werd over het jaar 1905, ten behoeve van de Rijks postspaarbank ingelegd eene som van f 4968.69, verdeeld over 102 inlagen. (Htiiiiienlmtd. De correspondent van de N. R. Ct., seinde Zaterdag: Onder de Chineesche contractkoelies van Soembalata (Celebes) is een samen zwering ontdekt om alle Europeanen te vermoordeneen mandoer vermoord, twee gewond. De menager Williams, die aangevallen werd, schoot zijn aan rander dood. Uit Makasser zijn vijftig man ge zonden. De vorst van Goa is uitgeweken naar Balang Nipa en wordt door marechaus see veryolgd. De Red. teekent hierbij aan: Soemalata is eenmijnbouwrnaatschap- pij die haar zetel heeft te Amsterdam zij wint goud, zilver, koper en looderts op een terrein, gelegen in het district Kwandang, afdeeling Gorontalo, resi dentie Menado. De Chineezen zijn heel sterk in het stichten van geheime ver- eenigingen en in samenzweringen. Bij den roerigen toestand op Celebes is het verklaarbaar, dat de Chineezen aan die neiging toegeven. Mandoers zijn ploegbazen van het werkvolk. De ge- doode en gewonde mandoers zijn ver moedelijk gevallen bij de botsing met de militairen. De Chineezen plegen zich onmiddellijk te onderwerpen als de sterke arm dreigt. Nu er een deta chement op Soemalata is, bestaat er voor de Europeanen geen gevaar meer. De vorst van Goa legt wel een bij zonder groote bewegelijkheid aan den dag. Nauwelijks is hij in Tanette (W.- kust van het schiereiland) gesignaleerd en zijn er maatregelen genomen om hem te vatten, of daar komt een be richt, dat hij naar Balang Nipa (Z.O. gedeelte van het schiereiland) is uitge weken, als immer door de marechaussee vervolgd. In Balang Nipa is een mili taire post. Uit Batavia werd Maandag aan de „N. R. Ct." geseind „Kapitein De Gruyter nam met 29 marechaussees een benting in Sawietto, die door 300 vijanden bezet was. Gesneuveld kapitein De Gruyter. De vijand liet 83 dooden achter, waaron der 3 hoofden, benevens 40 gewonden. Bij Kon. bespit van 8 dezer is: lo. aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, den heer J. Kraus, een verlof tot afwezigheid verleend voor den tijd van ten hoogste vijf maan den, ingaande op een nader door Hare Majesteit te bepalen dag en met bepa ling dat zijn wedde gedurende den duur van dit verlof zal stilstaan; 2o. het beheer van het departement van waterstaat, handel en nijverheid gedurende den tijd van voormeld verlof ad interim opgedragen aan den minister van landbouw, nijverheid en handel,den heer mr. J. D. Veegens. De Nieuwe Courant schrijft, naar aanleiding hiervan Op het eerste gezicht maakt de mede- doeling, dat een minister, een halfjaar nadat hij de portefeuille aanvaard heeft, een buitenlandsch verlof van vijf maan den verzoekt en bekomt om particuliere zaken te behartigen, een zonderlingen indruk. Het exceptioneele van het geval, waarin de tegenwoordige minister van waterstaat verkeert, moet dien indruk, naar ons voorkomt, wijzigen. Blijkens zijn aan de Eerste Kamer gericht schrij ven, rustte op prof. Kraus voor zijn ministerschap de contractueele verplich ting zich in bet voorjaar van 1906 naar Valparaiso te begeven teneinde de Chi- leensche regeering te dienen van advies in zake de gunning en tenuitvoerleg ging der door hem ontworpen haven werken. Blijkbaar heeft de hoogleeraar de portefeuille aanvaard op voorwaarde dat hem vergund zou worden zijn con tractueele verplichting na te komen, indien de Chileensche regeering daarop stond; en deze heeft thans bericht in een uitstel niet te kunnen bewilligen. Neemt men nu in aanmerking, dat het verlof verleend wordt met stilstand van traktement, dat het Departement van waterstaat, voor zoover bekend, geen onderwerpen in behandeling heeft, welke des ministers aanhoudende te genwoordigheid dringend vereischen en dat de taak waarvan de heer Kraus zich gaat kwijten deel uitmaakt van een vroeger aanvaarde opdracht, welke de Nederlandsche waterbouwkunde tot hooge eer strekt, dan bestaat er reden genoeg om de critiek, welke het gerucht aanvankelijk schijnt te moeten uitlokken, terug te houden. Veeleer is er dan aanleiding om Zijne Excellentio, die zich onder omstandig heden, even eervol als buitengewoon, tijdens zijn ministerschap geruimen tijd buitenslands begeeft, een goede reis toe te wenschen en een behouden terug keer na volbrenging zijner belangrijke taak. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de Commis sarissen der Koningin een schrijven gezonden, dat een bij den directeur-ge neraal van landbouw ontvangen schrij ven van de Overijssel sche landbouw- maatschappij aanleiding had gegeven, bij de overeenkomstige vereenigingen in de andere provinciën te informeeren, hoe het aldaar met betrekking tot de wettelijke vogelbescherming is gesteld. Gebleken is, dat de betrokken ver eenigingen vrij wel algemeen van oor deel zijn, dat het toezicht op de nale ving der wet tot bescherming van dier soorten, nuttig voor landbouw of hout teelt (wet van 25 Mei 1880, Staatsblad no. 89) over het geheel zeer onvoldoen de is en dat het wenschelijk zou zijn, indien daarin verbetering kwam. In verband daarmede en met het oog op de belangen van den landbouw en de houtteelt is het den minister aanbe velenswaardig voorgekomen, dat een poging worde gedaan om, in afwach ting van nieuwe wettelijke bepalingen te deze zake, welke bepalingen bij Zijn departement in bewerking zijn een betere handhaving der thans vi- geerende wet te verkrijgen. De Commissarissen der Koningin zijn daarom verzocht de burgemeesters uit te noodigen, er bij de dienaren der ge meentepolitie op aan te dringen, hun toezicht op de naleving der bedoelde wet te verscherpen, voor zooveel dat toezicht niet streng genoeg is te achten. Drie Hagenaars gaan te voet een reis om de wereld maken, in hun onder houd voorziende op de gewone wijze der „wereld-wandelaars", n.l. door ver koop van prentbriefkaarten, voorzien van hun portret. Van den Haag uit gaan zij naar Duitschland, Oostenrijk, Servië, Turkije, Perzië, Engelsch-Indië, Ned.-Indië, Chi na, Japan, Vereenigde Staten van N.-A- merika en keeren van New York per bootgelegenheid terug naar Holland. Twee hunner hebben reeds vroeger 7000 kilometer te voet afgelegd. Uit Noordhorn schrijft men aan Het Volk: De weduwe J. maakte al sedert jaren een schromelijk misbruik van sterken drank, waarvan de sporen maar al te duidelijk in 't gezin zichtbaar waren. Voor een paar dagen is ze in brand geraakt, en thans is ze aan de beko men wonden gestorven. Volgens de Stand, vervoegde zich verleden week bij den heer H. te Delft een scharenslijper om een half mud steenkolen. Als betaalmiddel bood hij 5 bankbiljetten elk van f 100 aan, waar voor hij gaarne specie had. In het laatst der week kwam het 16-jarig zoontje van genoemden scharenslijper weer om een half mud steenkolen en bood toen 3 bankbiljetten van f 25 aan. De heer H. waarschuwde toen de politie die het jonge mensch een scherp verhoor liet ondergaan en termen vond om den woonwagen, waarin deze familie ver blijf hield, te doorzoeken. Het resultaat van deze huiszoeking is nog niet be kend. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Dat de malversatiën aan de Maatschij. tot zekerheidsstelling en de Hypotheek bank de gemoederen hier in beweging houden, behoeft nauwelijks te worden verzekerd. Het zal wel haast niemand heugen, dat in onze finantieele wereld een bankzwendel van zulk een beteeke- nis in verband met de positie der betrokkenen is voorgekomen. De omvang der verduisteringen is voor 't oogenblik nog niet te bepalen. En wij achten het niet op onzen weg te liggen hier melding te maken van de ver schillende geruchten, die daaromtrent dagelijks op en buiten de beurs in omloop worden gebracht. Zelfs het ka rakter van het gepleegde is nog niet stellig vastgesteld hoewel het meest aannemelijk wordt geacht, dat er ver duistering heeft plaats gehad. Wel is waar wordt in de, door de directie der Hollandsche Hypotheekbank welke verreweg het zwaarst moet zijn getrof fen gepubliceerde lijsten van nom- mers van pandbrieven, die ten onrechte in omloop zijn gebracht, gesproken van pandbrieven, die verduisterd of gestolen zijn maar dit schijnt, staande het onderzoek, door de voorzichtigheid te worden geboden. De onderscheiding is van belang, omdat bij verduistering de verantwoordelijkheid der bank tegen over de bezitters der pandbrieven boven twijfel staat wat niet bij diefstal het geval is. Verduistering wordt gepleegd door hen, die misbruik maken van stukken, welke zij onder zich hebben, voor welke de bank aansprakelijk is. En dit schijnt hier het geval te zijn zoodat de pandbriefhouders geen gevaar loopen, voor zoover het verlies blijft binnen de grenzen van het vol te storten aandeelenkapitaal. In hoeverre commissarissen nalatig zijn geweest in de controle ook hier omtrent kan men allerlei sensationeels vernemen. Maar ook in deze achten wij het wijs en billijk af te wachten wat het onderzoek aan het licht brengt, namelijk onder welke omstandigheden en met behulp van welke machinaties de verduisteringen zijn geschied. De Tel. schrijft: Het voorloopiggerechtelijk onderzoek in de zaak van de beide verdachte direc teuren is thans reeds zoover gevorderd, dat de rechtbank, op vordering van den officier van justitie, tegen beiden rechtsingang verleend heeft, met last tot instructie en bevel van gevangen houding tegen den heer Le Fèvre de Montigny, en gevangenneming tegen jhr. De Geer. Als gronden voor deze beslissing worden, naar het „N. v. d. D." meldt, in de vordering genoemd: valschheid in geschrifte, oplichting en verduiste ring. Omtrent den aard en de vermoede lijke gevolgen van de gepleegde mal versatiën verneemt het N. v. d. D." o.a. nog het volgende: Voor zoover tot dusver uit het in gesteld onderzoek valt af te leiden, moet het gebeurde uitsluitend het ge volg zijn van privé-speculatiën der hee ren Le Fèvre de Montigny en jhr. De Geer, eerstgen. directeur der Mij. v. Zekerheidsstelling, beiden directeuren der Holl. Hyp. Bank. De bijzonder heden zijn nog niet in haar vollen om vang bekend, doch vrij zeker is het, dat laatstgenoemde instelling zal blij ken het sterkst geleden te hebben, zoo zelfs, dat geruchten hebben geloopen over liquidatie. Doch nog andere gevolgen zijn aan de catastrophe verbondende kapitalen van beide instellingen zijn slechts voor een gedeelte gefourneerd (10è,20pCt.) en de Maatschappij behoudt in alle omstandigheden het recht om de ont brekende 80 si 90 pCt. van de aandeel houders op te vorderen. Waar deze aan- deelen nu in handen zijn van „kleinere luyden", die het ontbrekende niet, of slechts met groote moeite, zullen kun nen bijpassen, zijn ook in dit opzicht ernstige gevolgen te duchten. De malversatiën bij de Holl. Hyp.- Bank moeten in hoofdzaak op de vol gende wijze zijn geschied: Volgens contract hebben de hypotheek-nemers het recht de hypotheek tusschentijds af te lossen, waarbij de betaling kan geschieden in pandbrieven der Holl. Hyp.-Bank, die hetzelfde rentetype dragen als de af te lossen hypotheek. De aldus aan dien omloop onttrokken pandbrieven werden vermoedelijk door de directeuren, ten einde te voldoen aan verbintenissen, uit privé-specula tiën voortvloeiende, te hunnen bate weer in omloop gebracht, hetgeen ge lijk staat met verduistering, daar door het weder uitgeven der pandbrieven op verscheiden kinderen van de missie van Kwango, zegt de Antwerpensche Patriote. Zoo lezen wij in een brief, dat het. opperhoofd Patris, cathechiet, te Wam bali verrast is door een troep inboor lingen, die hem en acht kinderen ge dood hebben. De kannibalen zouden de lijken hebben opgegeten. In een groot deel van Zwitserland heeft Zaterdagavond een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met storm, regen en hagelslag. In het meer van Constans zijn vijf personen verdronken. Te Bazel en te Bern gingen vele tele graaf- en telefoonlijnen stuk. In het meer van Genève zijn drie vrachtboo ten gezonken. Honderden boomen zijn ontworteld. De reclltbank te Londen heeft de Liverpoolsche boterimporteurs Londs- dale beschuldigd van 127 uit Rotterdam aangevoerde stukken boter met minstens 15 pet. vet te hebben vervalscht, vrij gesproken, nadat de gedaagden bewezen hadden, dat zij Hofiandsche controle- boter hadden besteld, maar iets geheel anders ontvingen. De gedaagden be toogden, dat de Hollandsche verzender der boter hen grovelijk had bedrogen. De rechtbank verklaarde, dat een straf vervolging behoorde te worden inge steld tegen de agenten in Engeland van de verzenders der boter. Bij een ontploffing in een mijn te Innoï zijn, volgens een telegram uit Tokio, 101 mijnwerkers levend verbrand. I'lnHlNeliik Hicu»N.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2