kistje te pakken had, maar toen ik het opende vond ik er een SDaarpankboekje in, dat ik hierbij terugzend. Het is mij moeilijk gevallen het te doen, maar ik moest, anders had (hetzelfde?) lot mij getroffen". De moordenaar heeft een bedrag van 1000 mk in goud voor zich behouden. Het kan dus wel dat hij het heksen- verhaal heeft verzonnen om een reden te geven voor de terugzending van het gevaarlijke spaarbankboekje. Anders zou men moeten aannemen dat bar- baarschheid en bijgeloof in Wurtemberg nog welig tieren. De justitie heeft 1000 mk. belooning voor de aanwijzing van den dader uit geloofd. De briefwisselaar van de Shipping Gazette te Antwerpen schrijft aan zijn blad, uit vertrouwbare bron vernomen te hebben dat, zoo er niet spoedig ver andering komt in den haventoestand, waardoor vele schepen op de rivier hun beurt om binnen te komen moeten af wachten. waardoor ernstiS gevaar voor aanvaring bestaat, verscheidene reeders besloten hebben, hun schapen vooreerst niet meer naar Antwerpen te zenden. Ook weet het blad mee te deelen, dat door gezagvoerders van de Nord- Deutscher Lloyd, Hamburg-Amerika en Red-Star-booten is voorgesteld 17 gas- boeien op de Schelde te plaatsen, ten einde des nachts zonder gevaar te kun nen op- en afvaren. Dat voorstel is door de Fédération Maritime in handen van het hoofdbestuur van het Zeewezen te Brussel gesteld. *<*ltlU \icnus, HEUSDEN, 13 Januari. Tengevolge van den hoogen waterstand staan twee der drie steigers aan de Prins- Hendrikkade geheel onder. Ook de breedte der Maas is voor deze gemeente bijna ver dubbeld. Er gaat een sterke stroom. Het eiland Nederhemert profiteert toch van den Nieuwen Maasmond. Nu toch loopt dit gedeelte niet meer onder. WERKENDAM. Donderdag 1.1. verga derde ten herberge van mej. Wed. A. Wink, alhier, de landbouwvereeniging „Werken dam en Omstreken".' Aanwezig waren vele leden. Nadat de voorz. de vergadering had geopend en den leden een gelukkig 1906 had toegewenscht en zijn vreugde betuigd had over de trouwe opkomst, vooral ook met het oog, omdat er een spreker was, die meer licht zou kunnen doen vallen op de bemestingsleer, werd den secretaris ver zocht de notulen der vorige vergadering te lezen. Nadat deze zulks had gedaan, dankte de voorz. hem voor de juistheid en uitge breidheid daarvan, voorzeker ook als tolk der vergadering, die geene op- of aanmer kingen had in te brengen. Vervolgens werd medegedeeld, dat 3 leden de vereeniging waren uitgetreden en werden 8 nieuwe leden aangenomen (later nog één), zoodat de vereeniging thans telt 142 leden. Alsnu trad de heer Huizinga als spreker op, zeide, dat 1 Juli 1901 ten opzichte van de voorlichting der landbouwers in Noord- Brabant, in zooverre verandering was ge komen, dat er na dien tijd twee landbouw- leeraars voor beschikbaar waren in plaats van één, en dat die hun standplaatsen hadden: één in 's Bosch en één in Breda. Die zijn standplaats heeft in Breda en noord-westelijk Noord-Brabant voor zijne rekening heeft, is de spreker zelf. Hij zou behandelen: „Bemesting in het algemeen en van grasland in het bijzonder", al vreesde hij, dat hij voor velen reeds oud nieuws zou verkondigen. Hij zou zijn stof verdeelen in drie punten, n.l. de grond en de samen stelling daarvan, de planten en de mest stoffen. De grond dan bevatte altijd, 't zij in meerdere of mindere mate water, wat zeer goed was, want dat is noodig niet alleen als bouwstof, maar ook omdat andere be- standdeelen van den grond in het water moesten werden opgelost. Alle planten had den water noodig en daarom kan grasland met zijne vele planten, veel water gebruiken. Te veel water was nooit goed en grasland kon daar wel eens last van hebben en werkte bepaald nadeelig, wanneer zulk een toestand jaren achtereen voortduurde. De goede gras- en klaversoorten verdwe- dan langzamerhand en werden vervangen door mos, wat voor de landbouwers was een uitroepteeken en voor hen eene waar schuwing om op te passen. Mos getuigde van armoede, van schraalte van den grond, terwijl het mos het vele water vasthield en zelf medewerkte om den ongunstigen toestand, waarin het land verkeerde, te bestendigen niet alleen, doch nog slechter te maken. Behalve mos, zouden biezen, zure grassen en verder onkruid welig tieren. De lucht, die in goeden grond in vol doende mate aanwezig was, kon de aarde niet meer in, wijl alles met water gevuld was en toch was lucht voor de planten noodig, wijl die, om het zoo eens uit te drukken, met haar geheele lichaam lucht opnamen. En wortel en bladeren namen bij de goede grassen lucht op, doch biezen enz. behoefden dat «iet met de wortels te doen en hadden dus het veld ruim. Als zulk een ongezonde toestand lang had geduurd, werd het water bruin (get- water), wijl de kalk weg was, en duidde aan, dat de grond zuur was. Voor zulk land was dringend noodig het graven van greppels en slooten, een goede waterafvoer dus; daarbij eene flinke kalk- bemesting, want dan ging het zure weg, de planten werden er door gevoed en andere voedingsbestanddeelen werden opgelost, ter wijl ze de andere voedingsstoffen zou vast houden en voorkomen, dat ze door den regen zouden wegvloeien. Het ploegen en eggen zou dan ook beter gaan. Water, lucht en kalk waren nu aan de beurt geweest, doch er zat nog meer in den grond, wat men zou kunnen zien, wanneer men een ijzeren pot op 't vuur zette met wat aarde er in. De zich daarin bevindende hoeveel heid zou verminderen door verdamping van het water, dat ze bevatte, terwijl bij verder verwarmen en doorgloeien de teel aarde of humus (die zoo noodig was voor de planten) daaruit zou verdwijnen. In kleistreken zat over het algemeen nogal humus, wat men kon zien aan de donkere kleur van den grondde ondergrond bevatte gewoonlij k niet zooveel en daarom was die lichter van kleur. Grond met veel humus of teelaarde liet zich gemakkelijk bewerken. Humus had haar bestaan te danken aan rotte bladeren, wortels, stalmest, enz. en kon ook verkregen worden, bij gebrek aan stalmest, door groenbemesting, terwijl zij ook de goede eigenschap bezat de overige voedingsstoffen vast te houden, b.v. stikstof De algemeene leer, dat donkere stoffen spoediger warm waren dan de lichter ge kleurde, was ook op de teelaarde van toe passing en daarom zou in het voorjaar humushoudend land spoediger warm en bekwaam zijn dan ander land. De ijzeren pot had nog niet uitgediend en genomen zou worden een beetje over geschoten aarde om dat in een glas water te doen, waarna men zou zien, dat een gedeelte der aarde zou zinken en een ge deelte blijven drijven, 't Gezonkene bestond uit zandkorrels en het zwevende uit klei- deeltjes of humus, en waar nu de kleideel- tjes grooter vruchtbaarheid gaven dan de zanddeeltjes, wijl in de eerste kali aanwezig was en in de laatste niet, daar kon men spoedig weten, waar humus of teelaarde noodig zou zijn, die toch ook het water vasthoudt, zoodat er niet spoedig over droogte te klagen zou zijn. In den grond werden nog veel meer ver schillende plantenvoedende stoffen (pl.m. 14 a 15) aangetroffen, doch de meeste waren in voldoende mate aanwezig, doch veelal kwamen in onvoldoende hoeveelheid voor: stikstof, phosphorzuur, kali of kalk. In zandgrond kwam van het laatste veelal te kort; hij kleigronden was dat niet zooveel het geval, ja, die waren veelal rijk aan kalk, zoodat alsdan geene kalkbemesting noodig was. In allen gevalle kon men proevon nernen. Kalkbemesting had plaats: lo. met schuimaarde van een suikerfa briek, die bevatte 20 pCt. kalk, eenig koolzuur (voor de voeding op die manier niet geschikt) en voor de rest bijna geheel water. 2o. Gebluschte kluitkalk (deze leeraar onderscheidde de kalk niet, doch een vorige beval zeer dringend aan Luiksche kluitkalk), die beter werkte bij taaie gronden, en 3o. Landbouwkalk, die, als afvalproduct der kalkovens, bestond in de vele gevallen uit een mengsel van kalk, sintels, steenen, enz.; daarom eerst kijken en dan koopen (of met andere woorden: geen kat in den zak koopen). Van schuimaarde deed men soms van. 20.000 tot 60.000 K.G. op een Hectare, doch het werd nog al eens misbruikt, wan neer men te dicht bij een suikerfabriek woonde, vooral wanneer men het te kort op elkaar op hetzelfde land bracht wat b.v. te Oud-Gastel en te Halsteren het geval was geweest en er slechte ervaringen mede had opgedaan, daar de haver b.v. niet goed meer wilde door de verbranding, wat men echter daar had weten te verhelpen door pl.m. 2000 K.G. kaïniet per H.A. over het verbrande land te verspreiden. Veel schuim aarde maakte, dat de kali uit den grond werd verdreven en men moest dus matig zijn bij 't gebruiken van schuimaarde. Van gebluschte kluitkalk deed men 3, 4 k 5000 K.G. op een H.A., om dan na 5 of 6 jaar opnieuw dezelfde bemesting toe te passen. Van landbouwkalk behoefde men slechts evenveel per H.A. te gebruiken, als ze mooi was, anders was eerst schoonmaken de j boodschap. (Vervolg in 't volgend no.) Met genoegen melden we, dat de heer Mr. C. W. van Ommeren, onze vroegere dorpsgenoot, benoemd is tot secretaris der gemeente Assen. Donderdag 1.1. werd van wege de fabriek, alhier, weder «oepuitdeeling ge- j houden. Dat dit liefdewerk steeds op prijs wordt gesteld, getuigen steeds de velen, die er op afkomen, soms van verre. Onder de laatsten hebben we er een gekend, die een half uur met zijn gevulden emmer had geloopen en zijn huisje reeds in 't zicht had, toen hij uitgleed en het zoo heerlijk voedsel uit den emmer liep en voor den armen man verloren was. We hopen, dat zoo iets niemand verder moge overkomen. Loop der bevolking dezer gemeente over 1905: M. V. Totaal Op 1 Januari 1905 1658 1629 3287 Verm. door geboorten 79 50 129 vestiging 91 69 160 Verminderd: M. V. door overlijden 29 22 vertrek 102 101 1828 1748 3576 131 123 254 Bevolking op 1 Jan. '06 1797 1625 3322 Levenloos aangegeven kinderen 5. Getal huwelijken 15. SLEEUWIJK. Predikbeurten op Zon dag 14 Januari. Ned. Herv. Kerk (voor- en namiddag) Ds. Visch. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer T. Cornet. VEEN. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer J. van Helden Hz. HERPT, 12 Jan. Dat men ook hier de kunst van varkensmesten verstaat kan blijken, dat de landbouwer Hend. Buijs alhier een varken heeft geleverd aan F. v. d. Eerenbeemt te 's-Bosch, dat, schoon ge wicht, nog 476 pond zwaar woog. Het spek van het colossale dier bleek van uitmun tende kwaliteit te zijn. ALMKERK, 12 Jan. De Jongedochters- vereeniging het „Mosterzaadje", die zich ten doel stelt kleedingstukken voor de armen te vervaardigen, zal a.s. week Don derdag jaarfeest vieren. WIJK. Bij de op 9 dezer gehouden can- didaatstelling voor een lid van den gemeen teraad ter vervulling der opengevallen plaats door het overlijden van den heer W. Uit hoven, zijn candidaat gesteld de heeren: W. Blijenberg Dz., G. P. L. Bouman Wz. en J. de Waal Hz. De stemming zal plaats hebben 18 Jan. Ten bewijze «lat deze gemeente een overvloedig jachtveld bezit mag zeker wel dienen, dat door den jager D. B. alhier, in het afgeloopen jachtseizoen niet minder dan 184 hazen zijn neergeveld. MEEUWEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier werd beroepen de Eerw. heer J. W. Tonsbeek, candidaat tot den H. D. te Utrecht. NEDERHEMERT. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school aan de Noordzijde heb ben zich slechts twee sollicitanten aan gemeld. Een droevig ongeluk had tusschen deze gemeente en het naburige Aalst in de zoogenaamde „Buurt" plaats. Daar woont het gezin van A. Bies heuvel. Deze werkt op de steenfabriek „de Rijswaard". Wegens den verren af stand wordt het middageten op de fa briek gebracht. Door bijzondere om standigheden was er niemand, die dat thans kon doen; de vrouw moest dus zelf op pad. Terwijl de kachel gloeiend staat ver laat ze haar woning en laat twee kin deren van 2 en 4 jaar aan hun lot over. Arme schapenPas is de moeder op weg of het oudste meisje komt te dicht bij de kachel, de kleertjes vatten vlam en in een oogwenk staat het kind in lichte laaie. Vreeselijke kreten worden geslaakt maar niet gehoordInmiddels komt een broertje van 6 jaar uit school. Nau welijks is hij binnen of do knaap ziet een ontzettend schouwspel. Zijn zusje ligt op den vloer uitgestrekt, gillend en kreunend te midden van rook en vlammen. Ijlings verlaat hij de woning en deelt de mare aan een buurvrouw mede, die, hoewel zelve doodelijk ontsteld, met emmers water het vuur bluscht en het kind misschien nog van een wissen dood redt. Het meisje is aan de eene zijde ge heel verbrand. Itimienland. De heer S. de Haan, praktizijn te Rotterdam, heeft aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin hij dezen verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat de loterijwet in dier voege worde gewijzigd, dat die wet niet van toepassing is op het verloten van eet waren ter plaatse waar de verloting wordt gehouden tusschen de ter plaatse aanwezige deelnemers. Men meldt uit Hengelo: Een uitgebreid onderzoek, alhier in gesteld naar aanleiding van het kinder lijkje, den 25 Dec. in den trein te Zwol le gevonden, heeft het waarschijnlijk gemaakt, dat het lijkje niet te Henge lo in den trein is gebracht. Tegen nie mand alhier is ook maar het minste vermoeden gerezen. Den 3^/n December 11. speelden twee zoontjes van den heer M., een geacht ingezetene van Amersfoort, met een geladen geweer, dat zij in stilte had den weggenomen, met het gevolg, dat de jongste, een knaap van twaalf jaar, zich in de teen schoot. Uit angst voor straf, deelden zij het ongeluk niet aan hun ouffers mede en beproefden zelf de hagelkorrels uit de wond te verwijderen. Toen dit niet gelukte en zij door pijn gedwongen werden, de hulp van een dokter in te roepen, was het reeds te laat. De dokter kon slechts bloedver giftiging constateeren en thans is het kind overleden. Zondag 1.1. zou er in de Gereformeer de kerk te Geldermalsen een buiten echt geboren kindje gedoopt worden. De ionge moeder en haar ouders wa ren allen voor de plechtigheid aanwe zig. Toen de leeraar beginnen zou met het voorlezen van het formulier, maakte de vader van het bevallen meisje zijn zwarten halsdoek los en bond zich dien voor de oogen. Dit moest zeker betee- kenen, dat hij zich zoo schaamde, dat hij de oogen niet durfde opslaan. De vrouw en ook de dochter schrikten zoo van die dwaze handeling, dat zij zeer opgewonden de kerk verlieten. De kos ter rukte den man zijn blinddoek af en de stoornis was zoo groot, dat de doopplechtigheid niet kon doorgaan. De Haagsche rechtbank heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van „Lotisico". Gelijk men zich herinnert was de directeur dier Maatschappij de heer J. G. Haighton door den kantonrechter aldaar, wegens overtreding der Loterij- wet 1905, veroordeeld tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Het O. M. bij de rechtbank had gevorderd ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank heeft heden wegens een vormelijke fout het vonnis van den kantonrechter vernietigd, overigens ver klaard dat de gepleegde feiten niet val len onder de Loterijwet 1905 en der halve beklaagde ontslagen van alle rechts vervolging. Dezer dagen meldde zich aan de Cadettenschool te Alkmaar als deser teur aan iemand die ongeveer 12 jaren geleden zijn korps zonder ontslagbewijs verlaten had; al dien tijd hield hij zich in den vreemde op. Had hij met zich aan te melden zes weken gewacht, dan was zijn desertie 't was 12 jaar ge leden dat hij zich verwijderd had verjaard geweest, en had hij zich zon der gevaar weer in het land kunnen ophouden. Denkende dat desertie eerst na 20 in plaats van 12 jaren verjaart en er belang bij hebbende zich weer in Nederland op te houden, was hij er toe overgegaan zich aan te melden. Hij is naar zijn voormalig garnizoen, Leeu warden, overgebracht om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Uit Zes-Gehuchten wordt d.d. 10 Jan. geschreven Gisterenavond werd in en nabij de herberg van F. v. d. B., op den Eind- hovenschen weg, onder deze gemeente zekere H. v. d. S., uit Geldrop, zoo ernstig met een mes toegetakeld, dat hij een weinig verder door de gemeente veldwachters, door bloedverlies uitge put, zittende langs den weg werd ge vonden, waarna dezen hem per voertuig naar zijn woning lieten overbrengen. Bij onderzoek bleken H. v. d. S. niet minder dan 13 snij- en steekwonden aan het hoofd en in den hals te zijn toegebracht, zoodat het een wonder mag genoemd worden, dat hij het leven er bij heeft afgebracht. Door de politie werd dadelijk een streng onderzoek naar de daders inge steld, die bekend schijnen te zijn. Misbruik van sterke drank is hoofd oorzaak dezer treurige geschiedenis. De groentenventer W. van G. te Haar lemmermeer heeft de echtelijke woning heimelijk verlaten en zijn gezin, be staande uit vrouw en acht kleine kin deren, onverzorgd en in de grootste ar moede achtergelaten. V ermoedelij k heeft hij zich naar Duitschland begeven. Te voren heeft hij, ten eigen bate, zijn paard en wagen verkocht, bij som mige personen geld geleend en nog enkele rekeningen geïnd, welke gelden hij alle heeft medegenomen. Tot aanvulling van het bericht van Maandagavond uit Harderwijk, kan nog gemeld worden, dat de aardschok, die een paar seconden duurde, niet alleen daar, maar ook in de buurt van 's Hee- renloo, Ermeloo, Hulshorst alle plaat sen op een afstand van één of twee uur van Harderwijk is gevoeld. Visschers, die uit zee zijn teruggekeerd, deelen mee, dat ook zij den schok aan boord hebben waargenomen. Dinsdag ontlastte zich boven Weste lijk Zuid-Beveland een hevige onweers bui. Omstreeks zes uren 's avonds ha gelde het dat het er wit van zag en kort daarop verlichtte de bliksem de lucht, waarop onmiddellijk een har e donderslag volgde. De bui trok naar Zuiden en liet nog vele keeren, door herhaald lichten en donderen, zich waarnemen. Andermaal heeft zich te Rotterdam een geval voorgedaan van hersenvlies- ruggemergontsteking. Delijderes, vrouw M. H. uit de Wijde Broedersteeg, is daaraan overleden. De Maas is in korten tijd sterk ge wassen en blijft nog wassende. De omtrek van den Bosch staat weer geheel en al onder water en het water is er nog steeds wassende. Van de pol ders de Vliert, het Bossche veld, den Empelschen polder, enz., zijn alleen nog de weinige daarin gelegen boerde rijen zichtbaar. Deze zijn wel voor over strooming beveiligd, omdat ze op hoog gelegen terreinen zijn gebouwd, maar alleen per roeiboot te bereiken. Om van den Bosch naar Empel te komen, moet een groote omweg worden gemaakt. De lage weg naar Engelen staat onder water, en als de Dommel, die haar wa ter reeds tot de kruin harer dijken heeft opgevoerd, straks zooals te wachten is buiten hare oevers zal zijn ge treden, wordt de Pettelaarsche weg over stroomd en daarmede de gemeenschap tusschen den Bosch en een aantal dor pen zeer bemoeilijkt. Op de markt te Maastricht werd gis terenochtend een moordaanslag gepleegd op eene vrouw door zekeren Smet wien zij ongeoorloofden omgang had gehouden en die thans door een ander vervangen was. De dader stak haar een broodmes diep in den rug. S. heeft zelf zich bij de politie aan gegeven. In de voornaamste gemeenten des lands hebben zich sub-commissiën ge vormd voor de groote Rembrandt-hulde, op 15 Juli a.s.: de feestelijke herden king van den 300-jarigen gebootedag van Hollands grootsten meester. De commissie te 's-Hertogenbosch (de eenige in Noord-Brabant) verzoekt ons het volgende op te nemen: 1. van den Rembrandt-Bijbel, uit te geven onder leiding van Dr. C. Hofstede de Groo, met opgave tevens of verlangd wordt de text volgens de Staten-vertaling, of wel die der Latijnsche Vulgata; 2. van Rembrandt's biographie, door Jan Veth. De opgaven moeten voor 20 Januari worden ingezonden aan het adres van den heer H. Van Rijckevorsel, secre taris-penningmeester der Rembrandt- commissie te 's-Hertogenbosch (Visch- straat. Eerst verzonnen en dan begonnen; eerst denken en dan doen. En zoo zijn er nog tal van spreekwoorden, die ons doen zien, dat ons volk altijd wel ge weten heeft, dat men, alvorens eenig gewichtig werk te ondernemen, moet nadenken en berekenen, hoe men het zal doen. De bouwmeester, die een huis gaat bouwen, de handelaar, die een onderneming op touw zet, allen maken eerst plannen. Ook de landbouwer moet dat doen. Hij moet eiken winter nagaan hoe hij het volgende jaar de verschil lende gewassen over zijn land zal ver deelen. Daarvoor is het nu de geschikt ste tijd. Nu moet hij overwegen, waar hij aardappelen, waar granen, waar an dere gewassen zal verbouwen. Natuurlijk moet hij daarbij rekening houden met verschillende omstandigheden. In de eerste plaats met de marktprijzen, want de landbouwer heeft geen ander doel dan veel geld verdienen. Dit jaar zal hij dan zeker het oog moeten houden op de aardappelen. De aardappelen zijn dit jaar overal, in alle streken, waar deze vrucht verbouwd wordt, zeer duur geweest en het staat te bezien, dat zij vooreerst niet goedkoop zullen worden. Daarmede rekening houdende, zal elk verstandig landbouwer het volgend jaar meer, ja op groote schaal aardappels verbouwen. Om niet bedrogen uit te komen, noet hij vóór alles voor twee dingen zorgen: lo. voor uitstekend pootgoed en 2o. voor geschikte mest. Zonder goede, nieuwe poters loopt men vooral dit jaar gevaar weder ziekte in de aardappels te hebben. En zonder den geschiktsten aardappelmest heeft men niet de hoogste opbrengsten. Nu is het bij iedereen bekend en nog door niemand weersproken, dat de Ohlen- dorff'sche opgeloste Peru-Guano voor aardappels een uitstekende mest is. Deze Ohlendorff'sche opgeloste Peru- Guano geeft zeer hooge opbrengsten, De sub-commissie te 's-Hertogenbosch voor de herdenking van den driehonderd jarigen geboortedag van Rembrandt, wenscht opgave te ontvangen van in de provincie Noord-Brabant bestaande: a. Openbare boekerijen en volksbi bliotheken, die over eene leeszaal kun nen beschikken en bij gelegenheid van de herdenking van Rembrandt's drie honderdjarigen geboortedag kosteloos een exemplaar wenschen te ontvangen b. Volksbibliotheken, die geen eigen leeszaal hebben en alleen voor een ge schenk van laatstgemeld boekwerk in aanmerking wenschen te komen. Goed overleg is het halve werk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2