Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Een duel. Gasgloeilicht. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 24-95. Zaterdag 20 Januari. 19Q0. FEUILLETON. ^Ï,VLANB VAM Atf^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Blke regel meer 77s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Zoowel ter wille van den arbeid als voor het gezellige leven is de mensch verplicht, ettelijke uren in het etmaal den strijd aan te binden met de duister nis, die hij tracht te verdrijven en daar voor in de plaats te stellen het licht. Van af den oer-mensch, die spaan ders en harsachtige boomtakken deed ontvlammen om licht te verspreiden tot in onze tegenwoo. dige maatschappij heeft de verbetering der verlichtings middelen steeds het menschelijk denken gaande gehouden. Zeer belangwekkend is het inderdaad die geheele wordingsgeschiedenis der kunstmatige verlichting na te gaan daarvoor is echter in dit opstel geen plaats beschikbaar en met terzijde laten der vroegere primitieve middelen, zullen wij ODS thans slechts plaatsen in het licht onzer dagen en eens een aandach tig kijkje nemen naar ons gasgloeilicht. Het denkbeeld om door het doen gloeien van voorwerpen of stoflen, eon sterk licht te verkrijgen is niet nieuw wij herinneren slechts aan hot in 1826 door Drummond uitgevonden kalklicht na hem werden door tal van geleerden, zooals Davy, Gillard, Motaij, Fahne- hjelm, o.a. pogingen aangewend om door het gloeiend maken van kalk, mag nesium, platina en sommige aardsoorten, krachtige lichtbronnen te scheppen. Geen van die pogingen had een voor het gewoon gebruik gunstig resultaat, totdat in 1885 de Oosten rij ksche schei kundige Auer von Welsbach zijne groote ontdekking bij toeval deed. Hij was nl. bezig met een studie van oxyden van het zeldzame thorium en ceriumdaartoe kookte hij een oplossing van die oxyden in een bekerglas, dat op een stuk as bestpapier was geplaatst. De inhoud van het glas kookte over en toen de asbestvezels van het papier, die in aanraking waren met de vlam, mede in aanraking kwamen met de overge- loopen vloeistof, nam Auer een sterk licht waar. Op dit verschijnsel ging hij nader in en kwam zoo tot de gedachte om bepaalde vezelstoffen te drenken in- en dus te bedekken met de metalen thorium en cerium om die stoffen gloeiend te maken was een vlam van sterk ver warmend vermogen noodig. Hij moest Ik haalde een nieuw soort revolver van Engelsch fabrikaat voor den dag en onder zocht het. Eene rilling ging mij daarbij door de leden. „Gij weet, dat het op leven en dood gaat", begon ik, toen ik weder was gaan zitten. „De beleediging, die gij mijnheer de Gro belle aangedaan hebt, maakt noodzakelijk, dat gij iets moet doen, waarover gij waar schijnlijk nog niet goed nagedacht hebt". „De kansen staan gelijk, vind ik", merkte hij tot mijne groote verbazing op. „Daaren boven heb ik op alles gerekend en mijne beschikkingen gemaakt, als het slecht af loopt. Ik hoop van harte, dat de Grobelle hetzelfde gedaan heeft. Mocht het ergste gebeuren, neem dan mijne sleutels, open deze bureau, waarin gij al mijne beschik kingen en een brief zult vinden, dien ik reeds voor een deel geschreven heb en dien ik vanavond zal afmaken". Bij mij bestond er geen twijfel over den afloop; ik dacht er ernstig over de politie te verwittigen van hetgeen plaats zou heb ben, daar het voor mij meer een moord dan een duel was. Ik was overtuigd, dat de Grobelle zijn best zou doen Hamilton te dooden. Daar ik geen kans zag dezen tot andere gedachten te brengen, ging ik heen. Onder het naar huis gaan overwoog ik de zaak van alle kanten. Was het niet zoo laat in den avond geweest, dan zou ik mejuffrouw Hamilton een bezoek gebracht en haar het besluit van haren broeder ver teld hebben. Het was daartoe echter te laat dus een niet lichtgevende vlam hebben die een groote hitte afgeeft, omdat al haar koolstofgehalte direct verbrandt; die volkomen verbranding verkreeg Auer door een brander te vervaardigen, waar bij door een ring van gaatjes lucht in de gasleiding wordt gezogen. Het meng sel van gas en lucht bevordert de vol komen verbranding en de ontwikkeling van voldoende warmte om het kousje, dat in de vlam is geplaatst te doen gloeien. Het kousje wordt van het fijnste katoenen garen gebreidop speciale breimachines maakt men lange hulzen, die in stukken tot de bepaalde lengte der kousjes worden verdeeldhet eene eind van ieder kousje wordt met een draad samengebonden, waardoor het den bekenden vorm verkrijgt. Daarna worden zij gedrenkt in eene oplossing van nitraten van th rium en cerium of van andere zeldzame stoffen. De naam „zeldzame stoffen of aarden" dateert uit den tijd van Auer's vinding; het blijkt echter vrij geregeld, dat indien de vraag naar eenig zoogenaamd zeld zaam artikel door de voortdurend stij gende behoefte toeneemt, die behoefte in den loop der tijden ook wordt be vredigd. Thorium behoorde ook tot de zeldzaamste elementen, doch men vond in Brazilië en in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika groote hoeveelheden van een mineraal „monaziet", dat tho rium bevat. De duurzaamheid der kousjes is een factor van groot belang en daarbij speelt de stof, waaruit het vervaardigd is, een groote rol, want de breekbaarheid is langen tijd een groot bezwaar geweest in het gewone en dagelij ksche gebruik, ook bij de straatverlichting, waarbij met het dreunen der lantaarns door het gerij in de straten rekening moest worden gehouden. Behalve katoenen draden is ook van collodion en kunstzijde voor de ver vaardiging van kousjes gebruik gemaakt, die op den duur sterker bleken dan de katoenen artikelen. Verder zijn er nog tal van andere kousjes in den handel gebracht, te veel soorten om op te noemen, doch voor het meerendeel minwaardige producten, waartegen ernstig gewaarschuwd moet worden, daar zij, hoewel goedkoop zijn de, nog niet de halve lichtsterkte geven en bovendien zou de onsteltenis, die mijne mededeeling te weeg zou brengen, hem nog zenuwachtiger maken, zoodat ik besloot den gang van zaken aan de Voorzienigheid over te laten. Hoe Hamilton dien nacht sliep, weet ik niet, maar ik kon onmogelijk den slaap vatten. Ondanks alles moest ik hem be wonderen en ik spande mijne hersenen in om een middel tot redding te vinden. Te vergeefs. Eindelijk stond ik op; het was pas half vier; ik kleedde mij aan en maakte mij gereed voor het aanstaande tweegevecht. Hamelton trof ik al kant en klaar aan. Samen reden wij weg. Geen woord wissel den wij met elkaar; hij was in diep ge peins verzonken, ook ik gevoelde weinig lust een gesprek te beginnen. De plaats van ontmoeting was een aar dig plekje in een bosch, privaat eigendom van een baron, afgelegen, dus zeer geschikt voor een doel als het onze. Wij waren de eersten. Ik onderzocht het terrein met een gevoel, alsof ik zelf op het punt stond een moordenaar te worden. Ik kon zien, dat het wachten hem zenuwachtig maaktehet beven van zijn lippen en het trillen zijner handen verrieden duidelijk wat er in hem omging. Arme jongen! hij zag er zoo jong en hulpeloos uit. Nu had ik werkelijk spijt, dat ik niet getracht had het gevecht te verhinderen. Daar hoorden wij het geratel van wielen in het stille morgenuur: kapitein de Gro belle en zijn secondant stegen uit en na derden ons. Hij was als gewoonlijk smaak vol en zorgvuldig gekleed en droeg een orchidee in het knoopsgat. „Ik hoop niet, dat ik te laat ben, mijne heeren," zeide hij, na eene beleefde buiging. „Inderdaad zou het mij spijten, als ik u heb laten wachten." Hamilton deed, alsof hij niets hoorde. Ik zeide iets tot antwoord, daar hij precies op tyd was. van een kousje van goede kwaliteit, dat gewoonlijk wel 1000 tot 1500 uren kan branden. De goede kousjes zijn trouwens tegenwoordig ook veel goed- kooper geworden dan bij de aanvanke lijke fabricatie, toen de prijs van het thorium pl.m. f 1200 per K.G. bedroeg, welke prijs thans is gedaald tot pl.m. f 30 per K.G. Zooals hiervoren werd gezegd, was voor het gloeiend maken van het kousje een sterke hitte afgevende vlam noodig, waartegen evenwel de gewone lampe glazen met bestand bleken. Ook hierin moest dus worden voorzien en het ge lukte aan de glasmaatschappij van Schott te Jena om de geschikte lampeglazen uit hard glas te maken. Ter beoordeeling van de waarde van het gasgloeilicht diene, dat de gewone vleermuisbrander bij een lichtsterkte van 10 tot 15 kaarsen ongeveer 100 tot 150 liter gas verbruikt, terwijl een kleine brander (systeem Auer) bij een lichtsterkte van 20 kaarsen slechts 25 tot 30 liter gas verbruikt. Intus8chen neemt op den duur het lichtgevend vermogen der kousjes af. Om het licht nog intensiever te ma ken heeft men de volgende verbetering bedacht, en wel door de gasdruk te verhoogen, waardoor eene betere men ging van gas en lucht verkregen wordt. Onder gewonen gasdruk kan men met een gewonen Auer-brander per uur- litergas pl.m. 0.7 kaarssterkte ver krijgen, doch bij verhooging van gas druk en het gebruik van speciaal voor dit doel vervaardigde branders, ver krijgt men per uur-liter gas meer dan één kaarssterkte. Hetzelfde effect kan men bereiken door het gas onder zijn normalen druk te laten, doch de lucht onder hoogen toe te voeren. Die combinatie van gag en lucht onder hoogen druk, onder anderen aangewend bij de „Electro- lampen" geeft een gloeilicht dat de electrische booglamp nabij komt. Van veel beteekenis zijn de gloei kousjes voor gassen, die in de gewone branders geen lichtgevend vermogen bezitten, zooals b.v. bij het brongas, in Noord-Holland wel bekend. Bij het slaan van Norton-pompen kemt op vele plaatsen tegelijk met het water een groote hoeveelheid gas vrijhet water is niet geschikt als drinkwater voor Terwijl ik eenige woorden met zijn se condant wisselde, ontdeed hij zich bedaard van zijne overjas. Hij geeuwde een paar keer en stak eene sigarette op. „Wilt gij nog uwe excuses aanbieden voor uw gedrag en een pak slaag hebben van kapitein de Grobelle vroeg de Quentin. Hamilton hoorde deze beleediging met doodsbleek gelaat aan; zijne oogen flikker den bij die opmerking. Hij verwaardigde zich niet een antwoord te geven. „Dan zullen wij op leven en dood duel- leeren, mijnheer," en op het gelaat van de Grobelle kwam een valsche lach. „Op leven en dood," herhaalde hij, met zekere vol doening, alsof hij zijn vijand reeds vóór zich zag liggen. „Zoo verlang ik het ook," antwoordde mijn vriend. „Op welken afstand?" vroeg de Quentin. „Aan mijnheer Hamilton de beslissing, 't Is mij onverschillig," riep de Grobelle uit. „Voor mij is de afstand juist van veel gewicht," zeide Hamilton. „Is het wezenlijk?" vroeg de kapitein op honenden toon en ook zijn secondant be gon te lachen. Ik trok mijn jongen vriend ter zijde, hem verzoekende in geen woor denwisseling met dezen te treden. Het gewichtige oogenblik naderde. Ha milton gaf mij zijne voorwaarden te ken nen. Ik was er eenigszins verbaasd over, maar toch gevoelde ik mij zeer verlicht. Nu begreep ik eerst zijne toespeling, dat hun ne kansen gelijk stonden, en ik verwon derde mij, dat ik zelf niet op deze gedachte gekomen was. Ik kon een fijn lachje niet verbergen, toen ik die voorwaarden aan de Quentin bekend maakte. Deze protesteerde hevig, maar moest toegeven. „Dat is moordenaarswerk", mompelde hij. „Dat zou het zijn, als er geduelleerd werd op de gewone wijze, maar als uw princi paal een flink en eerlijk man is, zooals hij menschen, doch men maakt van de putten gebruik om het opstijgende gas voor de verlichting te doen dienen. De buis waarin het water en het gas opatijgen, eindigt in een grooten schotel, waar het water overheen loopt; het gas wordt in een kap, die het ge heel omgeeft, opgevangen en met een voudige leidingen naar de boerderijen gebracht. Door middel van de gloei kousjes is men nu in staat om dit, overigens onbruikbaar gas, voor de ver lichting te benutten. Nadat het principe van het gasgloei licht too volledig mogelijk was uitge werkt, trachtte men al spoedig het zelfde beginsel in toepassing te brengen bij andere verlichtingsmiddelen en zien wij daarna allerlei systemen en paten ten van petroleum- en spiritusgioei- licht bekend maken. Een eenigszins be langrijke plaats in onze huishouding hebben zij zich echter niet kunnen ver overen. Buitenland. Uit Hamburg werd Woensdagmiddag gemeld Naar aanleiding van de beraadsla gingen van het kiesrecht, die vanavond in de Bürgerschaft begint, heeft de sociaal-democratische partij tegen vier uur acht vergaderingen belegd, na af loop waarvan een ommegang zal plaats hebben. Om aan die vergaderingen te kunnen deelnemen, leggen vele arbei ders plotseling het werk neer. Stoom- booten op de Alster, veerbooten, trams enz. zullen vermoedelijk den dienst moeten opgeven, daar de beambten hun werk verlaten. Op de werf van Blohm en Voss werd na den middag schafttijd geconstateerd dat verschei dene tfuizenden arbeiders ontbraken, eveneens op de Reiherstieg-werf. De sjouwerlui laten ook hun werk in den steek. Een later bericht meldt dat het 's avonds gedurende de beraadslagingen van de Bürgerschaft tot bloedige bot singen is gekomen. Reeds een uur van te voren waren het plein voor het Raadhuis en de toegangswegen daarheen door een zeer sterke politiemacht af gezet. Achter dien gordel bowoog zich een joelende menigte van tienduizenden ontevreden menschen. De menigte trachtte door de afzetting heen te breken, waarop de agenten hun sabel trokken. De opgewondenheid groeide beweert „Geen woord meer, mijnheer, 't Is vol doende", zeide hij en richtte zich tot de Grobelle. Diens gelaat veranderde oogenblikkelijk. Hij werd doodsbleek. „Dat is meer dan barbaarsch", hoorde ik hem zeggen. „Zoo vechten geen fatsoen lijke menschen". „Het maakt de kansen meer gelijk", voegde ik hem toe. „Wij zouden immers op leven en dood strijden. Welnu, het lot zal beslissen, riep Hamilton met zijne heldere, muzikale stem uit. Het duel zou op de volgende wijze plaats hebben Van de beide pistolen werd slechts één geladen. Beide heeren werden geblind doekt bij het kiezen der wapenen, die ge nummerd waren. Dan zouden zij tegenover elkaar gaan staan op nog geen voet afstand en vuren op commando. De dokters keken verschrikt op bij het hooren van deze voorwaarden. Terwijl zij beiden blinddoekten, laadde ik een der revolvers; een geldstuk werd opgeworpen en de Grobelle had de keus welk genummerd pistool hij hebben wilde. Eén of twee? „Eén", kwam er na een oogenblik aar zelen uit. Ik had niet op de nummering gelet, toen ik laadde; mijn hart klopte in de keel bij het overreiken der wapenen. Wij plaatsten hen vlak tegenover elkaar, nadat de doeken van de oogen weggenomen waren. Nooit zal ik de ijzingwekkende stilte der volgende minuten vergeten. Zelfs de natuur scheen er toe mede te werken om het drama, dat afgespeeld zou worden, nog plechtiger te maken. Geen zuchtje deed zich hooren, geen blad bewoog zich. Een der dokters wendde het hoofd af, de andere staarde naar de twee mannen, die het vonnis van één van beiden in de hand hadden. De Grobelle zette de tromp van zyn revolver tegen de borst van zijn voortdurend en de agenten werden op alle mogelijke manieren uitgetart. Het regende flesschen en steenen. De be reden politie drong de menigte in nauwe straten en voerde vervolgens in kleine groepen charges uit; het volk beantwoordde dien aanval met alle mo gelijke werptuigen. En middelerwijl hakte de politie er met hare sabels op los. Verscheidene beambten en tal van menschen uit het volk werden gewond. Maar de politie bleef den toestand be- heerschen, zoodat er gelukkig geen troepen ontboden behoefden te worden. De Lokalanzeiger schrijft hierover: Terwijl de eigenlijke kiesrechtbetoo- gingen van de arbeiders, niettegen staande het zeer groote aantal deel nemer» aan alle protestvergaderingen, zeer ordelijk verliepen, werd des nachts door jonge lieden, die met de betoogers zelf niets te maken hadden, op ver schillende plaatsen der stad ernstige baldadigheden gepleegd. Met een van dalisme zonder weerga heeft de menigte in de straat Schoppenstehl huis gehou den; bijna geen winkelruit is in deze straat heel gebleven, zelfs van de eerste verdiepingen werden de ruiten door steenworpen verbrijzeld. Toen de volks menigte, die bijna uitsluitend uit op geschoten jongens bestond, zich voor de aanrukkende politiemacht in de nauwe straat Schoppenstehl terugge trokken had, verbrijzelden jongens eerst de ruiten der lantaarns en bluschten de lichten. Toen het de menigte niet gelukte de politiedienaren tot krachtig optreden te prikkelen, richtte do over moed zich tegen de huizen. Met stee nen, metalen voorwerpen en dergelijke, werden ruiten ingeworpen en kijk raampjes afgerukt. De benadeelden hopen op schadeloosstelling van den staat. Woensdag is Fallières tot president van de Fransche republiek gekozen. Bij het overhandigen van het proces verbaal aan Fallières heeft de onder voorzitter Antoine Dubost een rede voering gehouden, waarbij hij zeide, dat het congres door hem tot president te kiezen beantwoord had aan de ver wachtingen van het republikeinsche Frankrijk, dat aan het hoofd slechts wenschen kon een dienaar bezield met eerbied voor en trouw aan de grondwet en de wetten des lands. Fallières antwoordt, dat zijne ontroe ring en dankbaarheid even diepgevoeld en levendig zijn als de republikeinsche openbaring schitterend is geweest. De tegenstander; met zekere voldoening zag ik Hamilton hetzelfde doen. „Zijt gij gereed?" riep ik uit, mijzelf geweld aandoende om met vaste stem te spreken. „Ja!" zeide Hamilton schijnbaar kalm; de Grobelle gaf geen antwoord. „Vuur! Een knal een wolk van kruitdamp en beiden vielen met een doffen slag op den grond. Wij snelden naar de plek toe. Een vree- selijk gezicht: de Grobelle was morsdood, Hamilton slechts bewusteloos. „Aan dezen is niets te doen", zeide een der doktoren, op den kapitein wijzende, en beiden gingen naar Hamilton. Zij bogen zich over hem heen, maakten zijn boven- kleederen los en keken elkaar op eens aan. Terstond begreep ik hunne gedachte. Het was geen man, die daar aan hunne voeten lag, maar eene vrouw: mejuffrouw Hamilton. „Wij moeten haar hier zoo spoedig mo gelijk van daan brengen, zij moet dat lijk niet zien", zeide onze dokter. Wij droegen haar naar het rijtuig. Zij opende toen hare oogen en glimlachte toen werd zij opnieuw bewusteloos. Wij reden zoo snel mogelijk naar de woning van mejuffrouw Beddington, die het gebeurde nauwelijks kon gelooven, toen wij het haar vertelden. Weken lang lag zij in eene hevige koorts eindelijk herstelde zij. Nog leeft zij met hare boezemvriendin die zij op dien gedenk- waardigen morgen zoo dapper verdedigd had. Over de Grobelle treurde niemand; zijn dood was eene verlichting, daar hij geduld werd, omdat men bang voor hem was. Zijn vreeselijk uiteinde werd verklaard als eene rechtvaardige vergelding voor het kwaad, dat hij bedreven had. (Slot.) WSII4I Naar het Engelsch. (2.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1