letSt Joris fiilde te Heusden. ten. Dezen moeten een nieuwe strijd leus kiezen, anders zullen de verkie zingen groote verrassingen teweegbren gen. De meerderheid des volks verlangt onafhankelijk zelfbestuur, geen tyrannie van de mijnmagnaten. Er zijn, volgens den correspondent van de Times te Tandzjer, ernstige onlusten uitgebroken in den omtrek van die stad. De stam der Andzjera zal waarschijnlijk binnenkort, met den steun van naburige stammen, een aan val op Raizoeli ondernemen. Een sleeper te Dresden moest voor zijn patroon een paar oude, afgejak kerde paarden gebruiken die voor wei nig voedsel hard moesten werken. Uit medelijden plukte hij aan het station uit een waggon met hooi een bosje en gaf dat aan zijne uitgehongerde paarden. Dit is hem als diefstal aangerekend en het Landgericht heeft hem nu tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Essen en in den omtrek komen vele gevallen van hersenvlies-rugge- mergs-ontstekiug voor. Ook te Annen heeft de ziekte zich nu vertoond. Het telegraafagentschap verneemt uit Riga: Dinsdagmorgen om 8 uur zijn een aantal lieden, die oogenschijnlijk iets te verzoeken hadden, het lokaal van de veiligheidspolitie, waarin ernsti ge politieke misdadigers gevangen ge houden werden, binnengedrongen, ver wondden een sergeant van de politie en een op post staanden agent, terwijl zij een anderen doodden. Vervolgens drongen zij in de cellen, waar zij vijf ernstige politieke gevangenen in vrij heid stelden. De aanval, waaraan ook vrouwen hebben deelgenomen, geschied de zoo onverwacht en snel/ dat de in- fanterie-afdeeling, die in het politielo- kaal op wacht was, geen tijd had om ter hulp te komen. De Russische bladen bevatten ko lommen over de wreedheden die solda ten in het St.-Nikolaas-krankzinnigen- gesticht hebben gepleegd. Van 1000 verpleegden waren er, volgens den correspondent van de Times te Peters burg, wel 700 volkomen gezond. De politie had hen er in gezet, omdat zij revolutionaire neigingen hadden. De soldaten hebben behalve de verpleegden ook de dokters mishandeld. De gevangenen in de Peters- en Pauls- vesting weigeren voedsel, omdat men den tijd, waarin zij een luchtje mogen gaan scheppen, tot tien minuten ver kort heeft en hun boeken geweigerd heeft. Volgens de Daily Telegraph, hebben te Nagasaki wonende Russen bericht ontvangen uit Wladiwostok, dat daar sedert Woensdagavond onophoudelijk en bitter gevochten wordt tusschen de kozakken en de vroegere krijgsgevan genen uit Japan. Er zijn honderden dooden en gewonden. De opstandelin gen hebben vele treinen te Charbin met dynamiet vernield. Een later bericht luidt: Men schat dat er 1500 gewonden zijn, waarvan 500 naar de gasthuizen zijn gevoerd. De andere liggen in de met sneeuw bedekte straten. De trein, die uit Charbin moest aan komen, is nog niet gesignaleerd. De muiters hebben verscheidene treinen laten ontsporen, waarbij meer dan 3000 menschen het slachtoffer werden. In Tsarskoje Selo meent men een samenzwering tegen het leven van den Czaar ontdekt te hebben. Verschillende personen zijn in v hechtenis genomen. Het park wordt strenger bewaakt dan ooit. Het Telegraafagentschap meldt uit Tiflis, d.d. 29 Januari: Op generaal Griasnof, hoofd van den grooten staf, is een bomaanslag gepleegd. De generaal is gedood. De moordenaar is in hechtenis genomen. Volgens de Berliner Zeitung heeft de bankiersfirma Mendelssohn te Berlijn, een brief ontvangen van het Russisch- Poolsche revolutionaire comité, met de mededeeling dat de oude chef van de firma ter dood veroordeeld is, omdat hij op geldelijk gebied het Russische absolutisme heeft geholpen. Twee af gevaardigden van het comité zouden reeds onderweg zijn om het doodsvonnis ten uitvoer te leggen. Men vat daar de bedreiging op als een poging tot af dreiging. BIlKIÜIDHIlilWG. Paardenfokkerij. De Gedeputeerde Staten der Provin cie Noord-Brabant; Gelet op de artt. 2, 3 en 4 van het reglement tot het van provinciewege toekennen van premiën en bewarings- prijzen ter bevordering van de paarden fokkerij in de provincie Noord-Brabant van 20 November 1901 (Provinciaalblad van .902 No. x5). Mede gelet op het besluit van 27 Februari 1902 (Pro vinei aalblad No. 16), Hebben besloten te bepalen als volgt! Artikel 1. In het jaar 1906 heeft keuring plaats van c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wel: te Oss, op Maandag 26 Febuari van hengsten en op Dinsdag 27 Februari van merriën; te Heusden, op Zaterdag 10 Maart van hengsten en op Maandag 12 Maart van merriën; te Zevenbergen, op Vrijdag 16 Maart van hengsten en op Zaterdag 17 Maart van merriën; te Bergen op Zoom, op Maandag 19 Maart van hengsten en op Dinsdag 20 Maart van merriën; te Eindhoven, op Maandag 26 Maart van hengsten en op Dinsdag 27 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen, tel kens des voormiddags te 11 uren. Art. 2. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring aan den se cretaris-penningmeester der provinciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniëls te 's Hertogenbosch, schriftelijk en vrachtvrij aangifte te doen in on- derstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie. Naam Woonplaats Beschrijving van den hengst of de merrie. Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte 's-Hertogenbosch, 25 Jan. 1906. De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST. De Griffier, W. VAN LANSCHOT. HEUSDEN, 31 Januari. Tot ons genoegen vernemen we, dat het personeel aan de scheepswerf alhier versterkt zal worden, tengevolge van ver schillende ingekomen bestellingen op ijzer constructie. WERKENDAM. De heer W. H. de Horn, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Bruinisse. Woensdag 14 Februari a.b. hoopt in de Nuts^aal de heer Dr. P. J. Proost van Nijehorn V@ne volkslezing te houden over het onderwerp.; „karakter en karakter vorming. Morgenavond^ hoopt het fanfarecorps „Concordia" eene uitvdering te geven in de Nutszaal. Zondag aanstaande, de£ voorm. 9£ uur, hoopt in de Ned. Herv. k^rk alhier op te treden de weleerw. heer Mating van Dordrecht. i SLEEUWIJK. Aan deze gemeen tfe is eene bijzondere subsidie verleend van f 1500 voor de kosten van het Lager onderwijst VLIJMEN. Afloop van aanbesteding van het bouwen van een koekfabriek, voor rekening yan den heer Van de Ven Hen dricks alhier. Inschrijving als volgt: J. v. d. Biggelaar, Engelen f l^OOO Van Dun en Vazen, Vucht 9743 J. v. d. Aanvoort, Vlijmen 8725 A. v. Gaal, 8700 J. d. Bont, Nieuwkuik 8624 J. Luiben, Vlijmen 8524 Van Bokhoven, 8400 A. v. Stokkum, 7987 A. Dankers, Heusden 7977 M. Marten, Made 7400 De gunning is voorloopig aangehouden. NIEUWENDIJK, 30 Januari. Volgende week Woensdagavond viert de hier be staande Jongedochtersvereeniging, die kle dingsstukken enz. voor de armen maakt, haar jaarfeest. Vele zusterverenigingen uit den omtrek zijn uitgenoodigd tot bijwoning. VEEN. Maandag is alhier overleden de oudste inwoner onzer gemeente, de heer G. Baks, die den hoogen leeftijd van 92 jaar en 9 maanden had bereikt. Voor de Nationale Militie voor het jaar 1906 hebben zich 10 personen aange meld. ALMKERK. Bakker V. S., die een klein wondje aan den voet opliep, kreeg bloed vergiftiging, zoodat zijn toestand op 't oogenblik, ofschoon niet levensgevaarlijk, dan toch hoogst zorgwekkend is. HERPT. Naar wij vernemen, zal de groote bouwhoeve, genaamd „Het Klooster" te Bern, met bijbehoorende landerijen, binnen enkele weken publiek verkocht worden. Deze hoeve ontleent haren naam aan de historische Abdij die er vroeger bijstond en waarvan de sporen nog aan wezig zijn. DOEVEREN. Door afwezigheid van onzen predikant hoopt a.s. Zondagnamiddag alhier voor de gemeente op te treden de weleerw. heer J. Ossenharde, predikant te Vlijmen. Hoopten we vroeger, dat, wanneer de Maasmond zou zijn geopend, we hier in de buitenpolders geen last meer van 't water zouden hebben, deze hoop blijkt nu geneel ijdel te zijn geweest. Niet genoeg dat de polderbesturen van Waalwijk en Baardwijk reeds moedwillig het land en alzoo ook de wegen gedonder water hadden laten loopen, komt hierbij nu nog het water van den Drunischen Overlaat, dewelke ook niet van zijn oude kwaal schijnt te zijn genezen, zoodat het verkeer van hier naar de Langstraat en omgekeerd, des winters gebrekkig is en schijnt te zul len blijven. NEDERHEMERT, 30 Jan. Gisteren middag had alhier een droevig ongeval plaats. De zoon van den landbouwer Kui pers reed met zijn 16-jarig nichtje, Elisabeth Nieuwkoop, op een bolderwagen. Het paard werd schichtig, de voerman sprong er at en het nichtje viel er achter af. Zij was terstond bewusteloos en het mocht aan bijgeroepen doktoren niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Zij stierf enkele uren daarna. Naar men ons mededeelt, waren door den val de hersenen geraakt. Het geheel verwekt op ons eiland eene algemeene verslagenheid. WOUDRICHEM. Dinsdagmorgen kon de uitgeschreven raadsvergadering niet door gaan, daar vier heeren weg bleven; de in stallatie van den heer Verhagen schijnt men nu nog langer te willen tegenwerken. Zaterdagavond werd voor de ver- eeniging „Hou en Trou" eene lezing ge houden door Dr. F. Delhez van Dordrecht, die tot onderwerp had gekozen„Uw drank gebruik". Spr. begon met er op te wijzen, dat zijn onderwerp van belang was voor een ieder van welke politieke partij of Godsdienstige beginselen hij ook zijn moge. Waar vroeger niets gedaan werd ter bestrijding van den alcohol is het de laatste 20 jaar een kwestie geworden, die zeer op den voorgrond is getreden. Het toenemen van het drankge bruik wijdt spr. ook vooral aan de manier en de gelegenheid, welke zeer veel verschilt met die onzer voorouders; zij toch konden soms wel grööte drinkgelagen houden, doch daar niet altijd mèe voorhanden was, was de voorraad spoedig op en moesten dan weer lang wachten; later toen het fabricee- ren en distaleeren van den alcohol meer toenam, nam ook het gebruik als vanzelf toe, en in onzen tijd is er geen dorp of ge hucht meer, waar geen alcohol verkrijg baar is; nu heeft ze ieder in huis, en kri oelt het van gelegenheden tot het verkrij gen er van. Zelfs vrouwen en aankomende jongens zijn gaan drinken. Dronk men vroe ger meer water, nu wordt in Nederland alleen 80 millioen gulden aan alcohol op gedronken; in de dagen der verkiezingen werd op bezuiniging aangedrongen, doch waarom dan niet eerst deze 80 millioen bezuinigd? Doch er is meer; het grootste deel der krankzinnigen, thans in gestichten verpleegd wordende, zijn door het ge- en .misbruik van den drank van hun ver stand beroofd geworden en kosten jaarlijks aaD Let land meer dan 6 tonnen gouds; de ongelukken door drank ontstaan zijn aan (Ie orde van den dag en bedraagt per week-4ag het getal van 800, doch 's Maan dags stijgt dit tot 2000 ongelukken, waar aan de !(Maan daghouders zeker niet de minst schuldigeVo zijn. Ook ziekten door drank gebruik oVtstaan zijn legio en menigmaal hebben de geneeskundigen bij hun diagnose het gezien, hoewel zij persooonlijk met den lijder onbe'kend waren, dat men te doen had met eeiP vergiftiging door den alcohol. Ook de talrijke onschuldige slachtoffers zijn daar als zoovele bewijzen van de rampen, ontstaan doof het gebruik en misbruik van jenever. Spr. veroordeelt het gebruik van den drank beslist ials zijnde onchristelijk, vraagt welke troost of ®r toch is in den alcohol? En moet ook ffiet uit eigenbelang, vraagt Spr., alle gebruiik nagelaten worden? Ook het mafig gebruik wordt beslist afgekeurd, er is alcohol dat goed nu eenmaal niets in den voor den mensch is, ter wijl zeer vele msA^S6 gebruikers dronkaards zijn geworden. I >at in het eerst geen gevaar ontdekt wordt, is ook bij werklieden in een loodwitfabri ek waargenomen, die in den eersten tijd van hun werk eens gaf moeder niets van het gevaarlijke gewaar werden, maar op natuur het op en de man moest in het ga sthuis opgenomen worden en stierf aan loo ivergiftiging. Spr. verhaalt 1 ran de zieken in de hospi talen in den Ri issisch-Turkschen oorlog; ofschoon over het geheel genomen de Turksche soldate 0 zwaarder gewond waren dan de Russiachev waren ze toch veel spoe- diger genezen, hetwelk alleen geweten kan worden aan het feit, dat de Turksche sol daten als Mohamedanen geheel-onthouders zijn. Drinkers hebben dan ook in ziekte gevallen veelal een ernstiger krankheid dan geheel-onthouders. Ook uit de Zwitsersche sterfte-statistieken is gebleken, dat onder de onthouders het sterfte-cijfer veel lager was dan die der ge bruikers. Hier te lande kan een dokter, zonder in zeer groote moeilijkheden te komen met de familie der overledene, de doodsoorzaak, als die door drank ontstaan is, niet opgeven, doch in Zwitserland wordt de doodsoorzaak alleen aan beëdigde be ambten afgegeven; vele zijn gewone drin kers, doch bij long- en meer andere ziekten komt er afrekening. In een der vorige nummers van ons blad namen we op verzoek gaarne over de flinke daad van den heer G. van Everdingen. Thans vraagt men ons de overname van een ingezonden stuk, voorkomende in de N. Rott. Courant van 30 Januari en ook daaraan geven we gaarne gevolg; hoewel het ons toch van het harte moet, dat wij het zeer betreuren, dat onlangs een pseudo X en nu een oud-Heusdenaar in het ver trouwen genomen worden en tot heden geen der schutters zichzelf flink uitspreekt. Ware dit het geval, de zaak ware mogelijk direct tot een goed einde gebracht. Het schrijven van den pseudo X is nog altijd niet door één der Schutters openlijk als waarheid erkend. De Red. De St. «iorisschutters te Heusden. Geen „baldaet" maar „weldaet". Vergun mij s.v.p. eenige ruimte voor on derstaande regelen: Nog versch ligt ons in het geheugen het historisch overzicht van het eertijds zoo beroemde gilde van St. Joris te Heusden, op zoo welsprekende wijze geschetst in de kolommen van uw blad. Honderden in den lande zouden het met mij betreuren indien de zaak daarmede uit was; ze is daarvoor van te groot belang. Zulk een oer-oude instelling mag niet verdwijnen, kan niet verdwijnen zou ik zeggen. Welke redenen de laatst overgebleven schutters ook moch ten gehad hebben om over te gaan totge- heele of gedeeltelijke verdeeling van de bezittingen, men zou m. i. te kort doen aan de achting, die sommigen hunner ver dienen, wanneer men hen onwillig zou achten om te herstellen wat nog te her stellen is. Hoe dapper en loffelijk misschien de studenten-inval van het najaar des vo- rigen jaars mag worden genoemd, de zeer persoonlijke aanvallen op enkele schutters, die daarvan direct of indirect het gevolg waren, gingen m. i. te ver. Men moet de toestanden van zulk een stadje nauwkeurig kennen om te kunnen beoordeelen welke invloeden aan 't werk zijn geweest. Familie twisten, godsdienstverschil en soortgelijke dingen spelen daar een veel grootere rol dan in grootere plaatsen. De schutters kon den het blijkbaar niet eens worden over de keuze van nieuwe gilde-broeders, de eertijds zoo beroemde „schutskamer", de gezellige vergaderplaats der leden had geen reden van bestaan meer. Bepaalde wetten en reglementen waardoor het voortbestaan verzekerd moest zijn geweest, sohijnen niet te bestaan; de schutters waren dus heeren en meesters; men werd het moede en het naderend einde was daar. En toch meen ik de zoo verguisde dapperen te goed te kennen om voetstoots aan te nemen dat zij de instelling hebben willen opheffen alleen met het doel zich zeiven te bevoor- deelen. Ik heb daarbij o.a. het oog op den Burgemeester der stad, die als een der schutters het hevigst werd aangevallen om de in den schuttersraad gevallen beslissin gen. Indien men zich herinnert wat die man gedaan heeft voor zijne gemeente en hare omgeving gedurende den tijd dien hij als vertegenwoordiger van het Hoogste Ge zag aldaar heelt doorgebracht, dan zal men het met mij eens zijn, dat te snel een oordeel over hem werd uitgesproken. Ik noem slechts: zijne onvermoeide werk zaamheid tot leniging van de door de groote Nieuwkuiksche doorbraak ontstane rampen; zijn aanhoudend strijden tot verkrijging van de bekende groote vaste brug, toen Heusden ernstig bedreigd werd, wegens verlegging van den Maasmond voor altijd van Hol land's vasten wal te worden afgesneden; zijn grooten steun aan de aansluiting zijner gemeente aan het Noordbrabantsch stoom- tramnet. Toen H. M. de Koningin, naHoogstder- zelver bezoek aan Heusden in het afge- loopen jaar, hem benoemde tot ridder in de Oranje-Nassau-orde, werd deze welver diende onderscheiding dan ook door alle ingezetenen met vreugde begroet. Mag men au dan op eenmaal aa het „Hosanna'" het „kruisigt hem" uitroepen? Ik meen van niet; ik geloof vast en zeker dat deze man behoort tot degenen die maar al te gaarne het oude gilde zouden willen zien voort leven; ook andere schutters zijn bereid hem te volgen, indien een uitweg gevonden wordt. Met vreugde werd het dezer dagen gepubliceerde bericht begroet dat een familie lid van een der overledene schutters het door dezen laatste ontvangen aandeel van de verdeelde gelden absoluut wenschte terug te geven. Dit voorbeeld zal stellig gevolgd worden door anderen en, indien ik mij niet bedrieg, zijn er teekenen aan wezig, die mogen doen gelooven aan een herleven van het oude gilde niet alleen, maar tevens aan een gebeurtenis die met recht bewijzen zal, dat de schenking van de Roemruchtige Hertogin inderdaad zal worden aangewend tot heil van het stedeke „ten eeuwigen dage". Het gerucht gaat namelijk dat nieuwe schutters zullen worden benoemd en persoonlijke twisten zullen worden bijgelegd, dat de oude Schutskamer zal worden teruggekocht, waartoe de eer waarde deken der R. C. kerk zijn mede werking zal verleenen en eindelijk, dat van de gelden een flinke som zal worden afge staan aan het gemeentebestuur, onder uit drukkelijk voorbehoud dat die zal worden aangewend om te geraken tot den bouw van een drinkwaterleiding, waaraan het stadje zulk een groote behoefte heeft. Thans is er maar ééne pomp, nl. die bij het be roemde stadhuis, die goed en alleszins ver trouwbaar drinkwater geeft. De oude vesting- grond geeft zelfs op tientallen meters diepte geen deugdelijk water meerwat dat zeggen wil kan iedereen begrijpen. Schenken de schutters nu een goede waterleiding aan hunne stad, worden er hier en daar voor het publiek toegankelijke aansluitingen ge maakt, dan kan rijk en arm genieten van de vruchten der Rijkdommen, die zoo lange jaren door de Schutters zijn beheerd. Dan zal men die Schutters prijzen en loven en de eer om van dat Gilde deel te mogen uitmaken zal nog grooter zijn dan voorheen. Komaan dan burgervader, komaan dan dappere schutters, neemt spoedig het daar toe noodige besluit en laat het gerucht waarheid worden tot heil van uwe lieve stad, tot een zegen uwer medeburgers „ten eeuwigen dage". Met beleefden dank voor de mij toege stane plaatsruimte Hoogachtend, Een oud-Heusdenaar. ItinnenlnndL De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Kapitein Phaff nam zonder verliezen de stelling Koelawi en luitenant Frans- sen de zwaar versterkte kampong Lang- ga in Sawietto, bewapend met 20 vuur monden. De hoofden in beide streken onder werpen zich. Vermoedelijk is het verzet in Midden- Celebes gebroken. Naar L. en V. verneemt, wordt als Commissaris der Koningin voor Zeeland genoemd de heer 's Jacob, burgemeester van Rotterdam. De Berlijnsche correspondent van de N. C. heeft een onderhoud gehad met dr. Paasche, naar aanleiding van diens uitingen over de Ned. Indische amb tenaren. Aan het schrijven daarover, dat de correspondent aan de N. C. zond, ontleenen wij het volgende: Tot mijn leedwezen moet ik beken nen, dat dit onderhoud, in weerwil van de vriendelijke wijze, waarop de heer Paasche mij te woord stond, mij zeer teleurgesteld heeft. Wel kreeg ik den positieven indruk, dat het volstrekt niet in zijn bedoeling had gelegen, Nederland, resp. den Indischen ambte naarsstand te krenken, doch dat hij, in de verdediging van Duitsche koloniale ambtenaren, door de oppositie in het nauw gedreven, zich leelijk voorbij ge praat heeft en er nu mede verlegen zit. „Van een temperamentvol man mag men niet elk woord dadelijk zoo zwaar opnemen." Op de kern van de zaak evenwel, op mijn vraag naar feiten en personen, naar „man en paard", wensch te hij beslist niet nader in te gaan, of liever gezegd, naar het mij voorkwam, hij kon er niet positief op ingaan, om de eenvoudige reden, dat de heer Paasche, die nimmer persoonlijk in Ne- derlandsch-Indië vertoefde, van Hol- landsch-Indische toestanden blijkbaar geen bijzondere studie gemaakt had en naar ik uit ons onderhoud grond heb aan te nemen, eenmaal in het vuur van het debat zijnde, ofschoon niet voldoende over Ned.-Indië geörien- teerd, de onvoorzichtige verdachtma king van den Nederlandsch-Indischen ambtenaarsstand uitsluitend gebaseerd heeft op oncontroleerbare „on-dits" uit de tweede en derde hand van Duit- schen oorsprong. Uitvoeriger bij het onderhoud stil te staan, schijnt mij nutteloos toe, daar het helaas geen positieve gegevens ter weerlegging opleverde en de heer a. tweejarige hengsten in de provin cie geboren b. eenjarige hengsten in de provin cie geboren; tj warmbloed Kas koudbloed {Slot volgt.) Mijnheer de Hoofdredacteur

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2