te voorkomen is een censuur ingesteld. De ziekte wordt, volgens den bericht gever, toegeschreven aan het veelvuldig opbreken van den grond, noodig ge worden om de rioleering van de stad te voltooien. De Chineezen in Transvaal zijn weer bezig geweest. Een bende weggeloopen koelies van den Rand, heeft bij Modder fontein 's nachts in een eenzaam huis ingebroken. Toen zij de slaapkamer wilden binnendringen schoot de boer een jachtgeweer op hen af en doodde twee man. De Chineezen waren met stokken gewapend. De Japansche pers blijft verdeeld over den toestand in China, maar de meerderheid der bladen ziet de toekomst bekommerd in. Zij raden aan, dat Japan desnoods krachtige maatregelen zal nemen. Sommige keuren het optreden van vele zendelingen in China af. Volgens een telegram uit Sundswall is in den nacht van Donderdag op Vrij dag tusschen Haparanda en Nederkalix, in het Noorden van Zweden, een post koets geplunderd. Naar men zegt is er voor een waarde van 70,000 kr. geroofd. De koetsier werd gedood en de postil jon gewond. Een jong scheikundige aan een dyna- mietfabriek bij Lauenburg heeft een ontplofbare stof uitgevonden, die even krachtig in hare uitwerking moet zijn als dynamiet, maar minder gevaarlijk in hare vervaardiging en gebruik. De Indépendance ontvangt een be richt uit Konstantinopel, waarin staat, dat de Sultan besloten heeft, Eduard Joris gratie te verleenen, en hem het land uit te zetten. Een telefonisch bericht uit Meridian, in den staat Missisippi, te Mohile (Al.) ontvangen, zegt dat een wervelstorm, die met een snelheid van 120 K.M. in het uur voortsuisde, Vrijdagavond een deel van die stad heeft verwoest. De storm duurde niet langer dan twee mi nuten, maar meer dan dertig gebou wen waren toen ingestort of van hun dak beroofd. Op verschillende plaatsen brak brand uit. Een strook van 200 M. breedte werd verschrikkelijk geteisterd. Er viel een zware stortregen, maar dat was voor een deel gelukkig, omdat dien tengevolge de branden gemakkelijker gebluscht konden worden. Men zegt dat 21 blanken en meer dan 100 negers omgekomen zijn, en dat de schade meer dan 3 Vs millioen bedraagt. De Daily Telegraph verneemt uit Konstantinopel dd. 3 dezer, dat de Al- baneezen in de buurt van Ipek in op stand zijn gekomen en getracht hebben den opperpriester de stad uit te jagen. Acht bataljons Turksche troepen zijn de stad binnengerukt en na een scherp gevecht er in geslaagd het oproer te bedwingen. Vier andere bataljons heb ben 3000 Albaneezen te Debrosjina, 17 mijl van Mitrovitza, verstrooid. De Al- baneesche inwoners van Djakova zijn zeer opgewonden. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat volgens telegrammen uit Peking de Japansche ingezetenen in China in onrust verkeeren en de be scherming hunner regeering hebben in- geroepen, waarom de Japansche regee ring besloot een oorlogsschip naar de Chineesche wateren te zenden. De Tribune bevat een telegram uit Peking, dat Joean-sji-kai troepen met artillerie rondom Peking opstelt. Dit baart opzien, want deze maatregel maakt den indruk of Peking in noordelijke en in zuidelijke richting geïsoleerd wordt. Joean-sji-kai heeft ook alle geschut weg gezonden behalve 26 Krupp-kanonnen, die zijn opgesteld in het Hoenting park, drie mijl ten zuiden van Peking. De Daily Mail maakt melding van vergiftiging van menschen en dieren door boonen die in Engeland, Duitsch- land en Frankrijk aan de markt zijn gebracht. Een Parijsche firma die een groot aantal paarden bezit, moet bijna al hare dieren verloren hebben, nadat zij met de boonen gevoerd waren. In Duitschland zijn er niet alleen beesten, maar ook menschen aan gestorven. De overheid heeft in Frankrijk strenge maatregelen genomen, om te verhin deren dat er in die boonen handel ge dreven wordt. Blijkbaar heeft men met de gevreesde krotok-boonen te doen, die ook in ons land slachtoffers hebben gemaakt. De zwarte pokken nemen in Luxem burg weer in bedenkelijke mate toe. In de laatste week zijn 17 gevallen aan gegeven. De krijgsraad te Otsjakof heeft luit. Schmidt, den leider der muiterij aan boord van de Zwarte Zeevloot te Odessa, tot de doodstraf door middel van den strop, drie soldaten tot den kogel en vele andere beklaagden tot dwangarbeid veroordeeld. Tien beklaagden werden vrijgesproken. Te Sebastopoi hebben 140 officieren der Russische marine ontslag ingediend wegens de ter dood veroordeeling van luitenant Schmidt. Inmiddels is uit Petersburg bericht ontvangen dat de Czaar aan den veroordeelde gratie zal schenken. Uit San Francisco wordt gemeld: Het stoomschip „Mariposa" brengt het bericht mede, dat op 7 en 8 Febr. een tornado (wervelstorm) heeft gewoed over de Gezelschapseilanden. Er is voor een millioen schade aan gericht op Tahiti. De stad Papeete staat onder water; 75 huizen zijn vernield, waaronder het Amerikaansche consulaat en de Fransche regeeringsgebouwen. Men vreest, dat een groot verlies aan menschenlevens te betreuren is. De andere eilanden en de scheep vaart zijn zwaar geteisterd. De officieren van het stoomschip melden, dat verscheidene dorpen van Tahiti weggevaagd zijn. De Engelsche consul heeft aan zijn regeering om hulp verzocht voor 500 van zijn bondgenooten, die van letter lijk alles ontbloot zijn. Ook de gouver neur Jullien heeft zijn regeering om hulp gevraagd. De gebouwen, die zich aan de haven van Papeete bevinden, zijn aan de tor nado ontkomen, maar men verkeert in groote vrees omtrent het lot van de schepen, die voor de eilanden Tuamotou kruisten. Het dorp Taroua, bestaande uit een missie, en de woningen der bekeerde inlanders, is geheel vernield. Golven van 30 voet hoogte over stroomden het eiland Tahiti. Op Tararoa, een der Tuamotou- eilan den, zijn alle woningen, de gouverne mentsgebouwen en de Katholieke kerk weggevaagd, alsof ze er nooit geweest waren. In Valencia zit een lord achter slot en grendel, die maanden lang de groote wereld bij den neus heeft gehad. Ge bruik makende van het aanstaande huwelijk van koning Alfons, gaf hij zich nu eens uit voor een hoveling van Eduard VII, dan weer voor een vriend of familielid van de familie Battenberg en zelfs voor een prins van Battenberg. Overal vond hij geloof en krediet. Met een valsohen pas, onderteekend door Lord Lansdowne, drong hij zich overal door en nog beter hielp hem een door list verkregen aan bevelingsbrief van den opperbevelheb ber van de gendarmerie, die de uit werking had, dat de officieren dezer garde liet zich tot een eer aanreken den voor de veiligheid van den gedis- tingeerden vreemdeling te waken. Zoo droeg de eene districts-commandant der gendarmerie hem over aan den anderen en zoo zitten ze nu gezamenlijk in den brand, want de prins vroeg hun steeds met goed gevolg geld te leen, „wijl de inwisseling van zijn buiten- landsche chèques met vele moeilijk heden gepaard ging en nog eenigen tijd zou duren". Hij liet zich in de paleizen der groo- ten bewierooken, werd in de meeste clubs geïntroduceerd en had allerlei galante avonturen, die zijn aanzien verhoogden. Het hoogste succespunt van zijn carrière bereikte hij, toen de kardinaal aartsbisschop van Tocedo, de primaat van Spanje, hem dagen lang te gast had als neef van den aartsbisschop van Dublin. Toen eindelijk het geheele kaarten huis van zijn bedriegerijen ineen was gezakt en de pseudo-prins werd gevan gen genomen, dreigde hij met politieke verwikkelingen en kondigde aan, dat een Engelsche vloot voor Valencia zou verschijnen en de stad in asch zetten, wanneer men het waagde de hand op hem te leggen. Dit laatste geschiedde echter toch en de „prins van Battenburg" ontpopte zich als een kantoorklerk uit Gibraltar, die negen talen beheerschte, maar overigens een verloopen sujet was. BEkËMDM kllC. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar in te lijven lotelingen, die in aanmerking wenschen te komen ter inlijving bij de bereden korpsen (huza ren of veldartillerie) zich daartoe kun nen vervoegen of schriftelijk mededee- ling kunnen doen aan den Provincialen Adjudant te 's Hertogenbosch, met ver melding van de gemeente waarvoor zij hebben geloot en van het door hen gel rokken lotingsnummer. Belanghebbenden worden herinnerd aan het bepaalde hij art. 134, 2e. lid sub 2 en 3 lid, der militiewet, volgens welke zij, die bij de bereden korpsen zijn ingelijfd, nè. volbrenging van hun militiedienst, niet naar de landweer overgaan. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PliiHt«el(jk üii'uw». HEUSDEN, 7 Maart. Maandagmiddag kwam een goederenboot, van Rotterdam op Luik, de Maas op. Na de draaibrug gepasseerd te zijn geraakte de boot door den hoogen waterstand de richting kwijt en draaide hij te kort langs Nederhemert, kwam met zijn schroef in aanraking met de bazaltglooiing en werd door een andere boot naar hier gesleept. Jammer dat het vaartuig verzegeld was, anders was op de scheepswerf alhier het ongeval in 2 uren tijds hersteld geworden. Dit kon nu niet, omdat alsdan eenige stukgoederen van achter naar voorhadden moeten gebracht worden, hetgeen zonder verbreking der zegels niet kon geschieden. Nu moest de reis gesleept worden voort gezet. Denzelfden middag kwam nog een sleep boot van Rotterdam naar 's-Bosch, met 2 schepen achter zich, door de draaibrug. Een der schepen liep uit zijn roer en kwam met een gier eveneens op bazalt en kreeg een lek. De schipper wist echter met een stuk spek de opening voor het oogen- blik te sluiten, om aldus de reis te vervolgen. WERKENDAM. Morgenavond geeft de zangvereeniging „Uitspanning door Inspan ning" een invitatie-soirée, waartoe de do nateurs met hunne dames en alle leden van het departement „Werkendam" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zullen worden uitgenoodigd. AALST. De drieling kalveren, alhier voor 14 dagen geboren, zijn nog allen springlevend en ontwikkelen zich goed. WOUDRICHEM. Zaterdagavond gaf „Woudrichem's Mannenkoor" zijn eerste uitvoering voor een meer dan volle zaal. Daar de vereeniging slechts eenige maanden oud is, kan een critiek op het uitgevoerde gevoeglijk achterwege blijven; eenige leuke voordrachten en kleine tooneelstukjes wis selden den zang af. Moge „Woudrichem's Mannenkoor een vereeniging worden waar we trotsch op kunnen zijn. ALMKERK, 6 Maart. De uitvoering der zangvereeniging „Excelsior" was flink bezocht, en wat deze vereeniging, die pas vanaf September J9G5 oefent, ten gehoore bracht, overtrof verre onze verwachting. Kon, iiit den aard der zaak „Excelsior" niet met veel voor den dag komen, wat ze bood was iets goeds, 't Viel op, dat de luidjes zoo goed op de teekens letten en ontegenzeggelijk blijk gaven, dat er een ferm koor uit groeien kan. Wat met piano begeleiding of ter afwisseling werd ten beste gegeven, beviel uitstekend, zoodat 't publiek zich bijzonder amuseerde. De heer Schouten, de directeur, kan met de meeste voldoening op deze uitvoering terug zien. UITWIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. Nieuwenhuizen Tz., thans com mies le klasse bij de telegrafie, is, met in gang van 16 Maart, benoemd tot hoofd commies bij de telegraaf. GIESSEN. Het herhalingsonderwijs, waarvan dezen winter alhier een druk ge bruik werd gemaakt, is in de afgeloopen week weder geëindigd. De handel in aardappelen blijft alhier nog steeds levendig met een weinig stijgende prijzen. Men besteedt thans f3, f 3,50 per H.L. HERPT, 6 Mrt. Tot bestuursleden aan de Kegelclub „Door Vriendschap saam ver bonden" zijn gekozen de heeren G. J. van Gravenbroek, president, W. C. Verhoeven, vice-president, Jac. Verhoeven, secretaris, A. Buijs en H. Kuijs, commissarissen. Wegens den hoogen waterstand op de Maas is het Rijksstoomgemaal te Bern weer in werking gebracht.' GAMEREN. De uiterwaarden onder deze gemeente zijn door 't aanhoudend wassende water onder geloopen. Met 't oog op de drukke werkzaamheden op de steenfabriek der heeren Gebr. de Jongh is dit voor de fabrikanten en 't werkvolk een groote schadepost. Zaterdag werd door den heer G. G. Lod der, architect te Zaltbommel, aanbesteed, het bouwen van 4 arbeiderswoningen voor de H.H. Gebr. de Jongh alhier. Ingeschreven werd door A. v. Eek voor f 2147,en door T. v. Willigen voor f 2128. Het werk werd den laagsten inschrij ver gegund. WIJK. Zondagmorgen kwam A. d. W. bij het openen zijner veestal tot de ont dekking, dat een zijner koeien een tweeling geworpen had, welke hem dansende tege moet kwamen. Dat zulks wel eene verras sing was, laat zich gemakkelijk begrijpen. AALBURG. De woning, toebehoorende aan J. v. K., welke onlangs is verkocht, wordt thans afgebroken. Bij het ontruimen is een bedrag van f 17 onder den vloer ge vonden. Een. aardig buitenkansje voorden kooper. DUSSEN. Als eene bijzonderheid inde dierenwereld kan gemeld worden, dat bij L. de Rooy twee schapen elk 4 lammeren ter wereld gebracht hebben. Tot agent van de beetwortel-suiker fabriek „Statendam", is G. Verhoeven be noemd voor Dussen e.o. Naar wij vernemen, zal 30 Maar^. a.s. de nieuw gebouwde Christelijke school der Gereformeerde kerk geopend worden. itiniienlaiid. Bij het departement van koloniën is gisteren ontvangen het volgende tele- graphische bericht van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië „Op Ceram hebben de radja's van Honitetoe en Roemahtita (die reeds in onderwerping waren gekomen doch daarna weder een vijandelijke houding hadden aangenomen), zich opnieuw on derworpen. Zij zijn gevankelijk op Am- bon aangebracht. De minister van landbouw, nijver heid en handel, mr. Veegens, heeft Zaterdag het beheer ad interim van het departement van waterstaat gedurende de afwezigheid van minister Kraus aan vaard. De minister is des ochtends op het departement van landbouw, nijverheid en handel werkzaam, in de middaguren op dat van waterstaat. De audiënties voor het departement van waterstaat zijn door den minister ad interim vastgesteld op Zaterdag, des namiddags twee uur. Tot de belangrijkste onderwerpen, die op het 7 April a s. te Rome samen komend internationaal postcongres zul len ter tafel gebracht worden, behooren Vermindering van de briefporten. Voorgesteld zal worden de brief porten te berekenen per 20 gram ge wicht en niet meer per 15 gram zooals thans. Vermindering van verrekening voor schadeloosstellingen bij het verloren gaan van aangeteekende brieven invoering van kaartbrieven met be taald antwoord en van internationale antwoordbriefkaarten vermindering van het verzekerings recht voor waardebrieven en doosjes; vermindering van het recht voor postwissels vermindering van de postpakket tarieven en toelating van postpakketten tot 10 K.G. Uit Winschoten meldt men Engel Nobbe, een der verdachten van de mishandeling met doodelijken afloop van R. Vos te Onstwedde, is op vrije voeten gesteld. Wubbe, de zoon, die bekend heeft den dader te zijn, blijft in hechtenis. Maandagochtend bevond zich in den trein, die te 7 uur 53 van het Beurs station te Rotterdam in de richting Dordrecht vertrok, de timmerman J. T. A., uit Nijmegen, als derde klasse pas sagier. De man, die in een door drank opgewonden toestand verkeerde, sprong, toen men de Rozestraat gepasseerd was, uit den spoorwagen, waarin hij zich op dit oogenblik bevond, en kwam in het Spuikanaal terecht. Gelukkig passeerde daar op dat oogenblik de schipper P. ten A. met zijn tjalkschip, die den drenkeling oppikte en aan boord van zijn schip hielp. De man had evenwel inwendig zulke ernstige kwetsuren op- geloopen, dat men hem per draagbaar naar het Ziekenhuis heeft vervoerd. Te Alteveer (gem. Onstwedde, Gron.) heefteen kindje van den arbeider Drenth zich in den kinderstoel opgehangen, doordat het gedurende een korte af wezigheid der moeder daarin uitgleed. De ongelukkige moeder vond haar kindje dood. Men meldt uit het eiland Tholen: Aan de agenten der bietenfabrieken is medegedeeld, dat de prijs in 1906 zal bedragen f 9.75, zonder premies voor vroegere leveringen, zooals dit in de laatste jaren het geval is geweest; de levering moet loopen tusschen 24 September en 17 November; alle fa brieken bij den Bond hebben deze be palingen. Op 8 Maart a.s. mogen de agenten met de afsluitingen der over eenkomsten aanvangen. Te Hooge Zwaluwe hoopt de heer C. Dubbelman 2 April zijn 102en verP jaardag te herdenken. Het is nog een krasse grijsaard, alleen het spreken valt hem wat moeilijk. Men meldt uit Kollum aan de L. Ct. Eergisterenavond zijn alhier ten ge meentehuize gerechtelijk onderzocht de lijken van de in den loop van den dag overleden kinderen van den arbeider I. K. te Zandbulten, een jongen van 15 en een meisje van 12 jaar. Naar men ons mededeelt, moet dit zijn ge schied naar aanleiding van een ver moeden, dat de dood het gevolg zou zijn van het gebruik van het vleesch van een varken, dat men van den boer, bij wien de man arbeidde, had ont vangen. Uit Leiderdorp wordt aan het L. D. gemeld In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn ten huize van den landbouwer P. F. Verkleij in Achthoverwijk ver schillende gouden en zilveren voor werpen ontvreemdo. a. een gouden dameshorloge, een gouden snoer met glad gouden kruisje, een gouden dames- ring met bruin steentje, een gouden ring met 12 pareltjes, een paar juwee- len oorknopjes met drie steentjes, in den vorm van een klaverblad, een zilveren horlogeketting, met drie bal letjes. De dief of dieven zijn met groote brutaliteit te werk gegaan, wijl de ont vreemding heeft plaats gehad uit een vertrek waar 4 groote kinderen sliepen. Van de dieven geen spoor. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft 't dorp de Bilt bij Utrecht bezoek gehad van inbrekers, vermoe delijk een 3-tal personen, die allereerst gepoogd hebben in te breken in de pastorie der R. K. kerk. Aldaar werd door hen een ruit van de serre ver brijzeld, zoodat ze van binnen den sleutel uit de serredeur konden nemen, die vervolgens werd geopend. Dit baatte hun evenwel niet veel, daar ze stuitten op een binnendeur, die met luiken was geblindeerd. Hiervooi stonden de die ven echter ook nieteen gat, waardoor juist een hand kon worden gestoken, werd in het paneel gesneden, en de sleutel van binnen uit de deur gehaald. De pastoor bleek echter uitmuntende voorzorgsmaatregelen genomen te heb ben tegen eventueele pogingen tot in braak, want nu konden de schelmen nog niet verder, doordat zich aan de binnenzijde van de deur nog een ijzeren afsluitboom bevond. Op dit oogenblik, omstreeks kwart over drieën, werden ze door den pastoor opgemerkt, die zich luide deed hooren, waarop de dieven op de vlucht sloegen. Ze trokken hierna naar den bakker S. in de Kerklaan. Uit de kamer waar deze met zijne echtgenoote sliep, ont vreemdden ze een paar rokken en een nikkelen horloge en uit de toonbank lade 30 centen. De rokken werden la ter weggeworpen. Vervolgens toog men naar het hotel Nas, waar de toegang werd verkregen door opschuiving van een raam. Uit de toonbanklade werd ontvreemd een geld- bakje met f 14; dit geldbakje is later op den Soestdijkerstraatweg teruggevon den. Bij een brooddepöt van de Mij. de Korenschoof, op den Achterdijk, zorg den de inbrekers voor den inwendigen mensch, door te ontvreemden 20 eieren, 3 koeken en een stuk kaas. Ten slotte poogden ze in te breken in een arbeiderswoning op den Looidijk, waar het raam werd opgeschoven. De vrouw des huizes hemerkte hen evenwel en waarschuwde haar man. Toen deze naar b<^Jten kwam, waren de vogels al gevlogen. Uit de voetsporen die men heeft waargenomen, heeft men tot de aan wezigheid van een drietal personen geconcludeerd; twee van hen moeten op schoenen, de derde op kousen zijn geweest. Te Wolvega heeft de wed. B. in alle stilte bij nacht met haar kroost hare woning verlaten. Waarheen zij zich begeven heeft is onbekend. Men brengt dit in verband met de arresta tie van den godsdienstonderwijzer v. d. W. Men beschuldigt haar n.l. de vrouw te zijn die praatjes omtrent v. d. W. uitstrooide. In den nacht van 2 op 3 dezer, is tusschen 3 en 5 uur, te Gouda, bij de weduwe Overgauw, die onder de Boom pjes aldaar een kruidenierswinkel drijft, ingebroken. De oude vrouw werd op verschillende plaatsen gewond, o.a. ont ving zij twee steken met een mes aan den hals en een in de zij. De dokter geeft echter hoop op herstel. Ontvreemd zijn1 flacon met gouden dop, dito plaatjé en voetstuk, 3 gouden ringen (oud model), 1 gouden halsket ting van 5 snoeren met gouden slot, 1 gouden broche van cantille goud, 1 paar ouderwetsche lange gouden oor bellen, 1 bankbiljet van f 100, 2 id. van f40, 3 id. van f25, 1 gouden tiengul denstuk, 50 gulden aan zilvergeld in een linnen builtje van ongebleekt katoen en ongeveer 10 gulden aan klein wissel geld. Hiervan wordt verdacht een jonge man van middelmatige lengte, bol bleek gezicht, zonder baard of knevel, ge kleed met blauwe trui en pet. Op last van den politie-commissaris te Gouda werd Maandagavond te Rot terdam aangehouden een recidivist, be kende der justiiie. In verband met de inbraak en moordaanslag te Gouda zal hij met de weduwe Overgaauw worden geconfronteerd. Uit een onderzoek, ingesteld door „L en V.", aangaande de bevende huizen te Scheveningen, blijkt, dat nu de Scheveningsche centrale geen stroom meer levert voor de tram, er geen „beverij" meer gevoeld wordt. Het tik ken van deuren en vensters heeft op gehouden. Al de quasi-wetenschappelijke onder stellingen over de werking van eb en vloed, door de verzakking van den Scheveningschen ondergrond tengevolge van het zetten van groote gebouwen enz., komen daarmede te vervallen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2