Belangwekkende Nieuwstijdingen. Een hier aangekomen zendeling be schreef de uitbarsting van den vuur- spuwenden berg op Samoa als verschrik kelijk. Vele dorpen en zendingsposten zijn verwoest. niikE^DiKikiiir;. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Heusden brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. Swagemakers, alhier, om ver gunning tot oplichting eener bewaar plaats voor benzine in het pand ge merkt Wijk Z, no. 149, alhier, kada straal bekend in Sectie A, no. 733. Op Donderdag, den 22 Maart 1906, des voormiddags te 11 uren, zal ten raadhui ze dezer gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Heusden, den 8 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. 1M (in(«pH]k "l'ieuws. HEUSDEN, 10 Maart. Het water dat een korten tijd vallend was, heeft niet alleen zijne vorige hoogte herkregen, maar is, begunstigd door den sterken westen wind, nog meer opgestuwd, Nu staan alle steigers (de hoogste ten deele) onder. De beide houten bergplaatsen voor goederen staan als eilanden in het ruime sop. Wanneer we nu nog de directe verbin ding hadden met de Waal, zooals vroeger, zou het water nog hooger zijn. Vóór de sluis te Andel, richting Gorinchem, staat een halve voet meer water, dan aan de tegenovergestelde zijde. Toen de stoomboot „Metta" Vrijdagmid dag van hier vertrok, sloegen, door den storm, de beide bruggen van de boot. Het gelukte hun nog er een van op te pikken, doch de andere is als verloren te beschou wen. De stoomtram heeft Donderdagavond den loop naar 's Bosch gestaakt, ten gevolge van het water op het Bossche Veld. Ook in de richting Waalwijk zal zij ook den dienst moeten staken, daar de weg over „de Overlaat" weldra versperd zal zijn. „Arm maar eerlijk", dat kan een kermisreiziger tot devies voeren, die met een woonwagen uit de richting Elshout kwam en nabij het Fort een verdwaald varkentje vond. Hij nam het mede, ver zorgde het zoo goed mogelijk en stelde al hier de politie met zijn vondst in kennis om de eigenaar terug te vinden. Deze werd dan ook spoedig ontdekt. Het was een z.g. ▼arkensstuwer, die het beestje van zijne kar verloren had en nu de eerlijke vinder, tevens voor zijne verpleging, roijaal beloon de met75 centen. Is men anders om dezen, tijd van 't jaar reeds bezig met de elftvangst, door den hoogen waterstand, die de uiterwaar den gedeeltelijk heeft ondergezet, is er thans van beginnen nog geen sprake en laat het zich aanzien, dat er nog minstens twee a drie weken zullen moeten verloopen, voor men aan beginnen kan denken, 't Is wel jammer, want met dit „dikke" water komt er ongetwijfeld veel elft de rivier op. Wij deelen onze lezers mede dat a.s. Maandag de zomerdienst der stoomboot „Maasstroom" aanvangt. (Zie advertentie.) De tijdgeest, die zoowel practisch als verfraaiend baan breekt, laat zich ook nu en dan hier gelden. Thans is de heer Van Bavel er door op gewekt en heeft een onoogelijke schuur, in de Engstraat, die met zijne woning in ver band stond, vóór eenigen tijd doen verdwij nen om er een modern gebouwtje voor in de plaats te stellen, dat een sieraad is voor genoemde straat, met haar druk verkeer. Het breede etalageraam, dat zeer de aan dacht trekt, zal op 14 Maart e. k., bij opening der nevenzaak, de producten der niiuwe vinding tentoonstellen. Nog enkele dagen dus geduld en, naar ons wordt mede gedeeld, zal de verrassing groot zijn. Voor het toelatings-examen der Rijks-Normaallessen alhier, waarvan het schriftelijk gedeelte op 10 dezer zal worden gehouden, hebben zich aangemeld 6 leer lingen voor de voorbereidende klasse en 12 _v.qor de le klasse. WERKENDAM. Bracht Maart ons deze 'ik reeds een paar schoone dagen, toch ft ze de laatste dagen haar staart weer J geroerd, dat vele polders en alle grienden En volgeloopen en de arbeiders weer een phralen Zaterdag hebben. WIJK. De agenten der bietenfabrieken ebben eindelijk toch last gekregen, met het contracteeren der suikerbieten een begin te maken. Alhier zal voor dit jaar slechts f 9.50 per 1000 K.G. worden besteed. NTEUWENDIJK. De bewoners aan de Noordzijde van den Kildijk zijn druk bezig hun vee en have in veiligheid te brengen en de kelders te ontruimen, wijl de water- keering begon over te loopen. DUSSEN. In den aardappelhandel be gint weer leven te komen. De prijzen zijn aardig gestegen. Werd in 't begin van den winter tegen f 2 f 2.50 verkocht, nu gelden ze f 2.75 4 f 3.50 per H.L. De kwa liteit is niet best. In hooi is zeer weinig te doen. VEEN. De influenza heeft ook in onze gemeente haar intrede gedaan. Verscheiden personen zijn er reeds door aangetast, doch gelukkig vertoont zich de ziekte in lichten graad. Door den heer E. Schreuders alhier is aan het gemeentebestuur vergunning aangevraagd om eene gebrande siroopfabriek te mogen oprichten. Het contracteeren van suikerbieten is deze week begonnen. De prijs is f 9.50 per 500 K.G. met f 70 voorschot per H.A. De prijs valt tegen, daar algemeen verwacht werd, dat f 10 door de fabrieken zou wor den besteed. HEDEL. De heer M. van Vliet albier staat op de voordracht voor hoofd der le openbare lagere school te Bergambacht. BRAKEL. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer M. Meijer, cand. tot den H. D. te Vriezenveen. GAMEREN. Wegens het vergrooten van de steenfabriek van de heeren gebr. De Jongh alhier heerschte er op de fabriek groote drukte, doch tengevolge van het wassende water zijn de uiterwaarden on- dergeloopen en de werkzaamheden gestaakt. Jammer en voor de [fabrikanten en voor 't werkvolk. Handboogschieten. De Amsterdamsche Handboogschutterij „Claudius Civilis", gevestigd Tolhuis o. h. IJ, zal dit jaar en wel op 25 Augustus a.s. 55 jaar bestaan. Getrouw aan hare gewoonte om bij elke gelegenheid in de eerste plaats voor op te stellen de propaganda der handboogschiet sport, zal zij ter herdenking van dien dag een internationaal 14-daagsch concours geven n.l. van 12 tot en met 26 Augustus a.s. Alhoewel de plannen daarvoor nog niet zijn uitgewerkt, kan toch reeds worden medegedeeld, dat dit concours zal bestaan uit corps-, personeele- en vrije baanwed- strijden en bijna alle tot nu toe gehouden wedstrijden op dit gebied in grootte zal overtreffen. Door de vereeniging zullen voor den corps wedstrijd niet minder dan 15 gouden en zilveren banierprijzen en 10 personeele prijzen worden uitgeloofd, ongeacht de te ontvangen eereprijzen, terwijl voor den vrije-baanwedstrijd een groot aantal kunst voorwerpen zullen worden beschikbaar ge steld, waarvan de eerste een waarde zullen vertegenwoordigen van f 100.f50.en f 25.welke bedragen naar keuze in con tanten kunnen worden ontvangen. In overeenstemming met een in den laat- sten tijd in zwang gekomen en zeer toe te juichen gebruik in de sportwereld om de baten van wedstrijden ten voordeele van een of andere instelling te doen komen, zal een eventueel saldo worden bestemd voor het sanatorium „Oranje-Nassauoord". Overtuigd zijnde, dat dit voornemen aan velen sympathiek zal zijn en in de hoop een flink bedrag te kunnen afdragen, doet het bestuur een beroep op die „velen" om, hetzij door het beschikbaar stellen van een prijs, of door zich op te geven als buiten gewoon donateur hunne belangstelling te toonen. De minimum bijdrage voor buiten gewoon donateur is gesteld op f 2.50men heeft daarvoor recht van toegang tot alle feestelijkheden en bovendien tot de in het zomerseizoen te houden Tolhuis-concerten. Zooals bekend, is het handboogschieten een sport, die in onze streken betrekkelijk weinig beoefend, in de zuidelijke provin ciën van ons land een groot aantal be oefenaars vindt. Het bestuur rekent dan ook op eene groote deelname uit Brabant, Limburg en Zeeland, terwijl ook uit het buitenland als België handboogschutterijen worden verwacht De uitnoodi gingen tot deelname aan deze wedstrijden zullen eerst daags worden verzonden. Vereenigingen die, het bestuur onbekend zijnde, geene uitnoodiging ontvingen, worden verzocht zich te wenden tot het secretariaat, Prin sengracht 75, te Amsterdam. Vtimienland. Het plan van den minister van Oor log om den landweermannon het ge weer mee naar huis te geven, is volgeps het „Vad." een feit geworden. Dezen zomer onder de wapenen komende, zullen zy bedoeld wapen meenemen. Voor onderhoud zal hun het benoodigde vlaswerk en geweervet worden meege geven. Men meldt uit Sliedrecht d.d. 8 dezer: Dinsdag j.l. hebben de inspecteurs der Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, de heeren W. van Boven en jhr. G. de Graeff, een onderzoek ingesteld naar de keettoestanden in den Biesbosch, onder Dubbeldam en Sliedrecht. Bij het onderzoek waren tegenwoordig de heeren A. P. Volker, C. A. Bot en Adr. Mijnster, als tegen- woordigers der patroons- en werklieden verenigingen te Sliedrecht. Een negen tal keten werden bezocht. Eenige wer den door de heeren inspecteurs geheel ter bewoning ongeschikt geacht, terwijl geoordeeld werd, dat andere noodzake lijk eenige verbeteringen moesten on dergaan. Het was niet wel mogelijk alle bestaande keten op één dag te bezoe ken, doch de algemeene indruk was •voldoende om te bewijzen, dat de twee bovengenoemde vereenigingen een goed werk hebben verricht door de aandacht der regeering op de onvoldoende, soms slechte keettoestanden in den Biesbosch te vestigen. Men meldt aan de L. Ct. uit Acht- karspelen nog het volgende aangaande het overlijden van twee kinderen op Zantbulten bij'T wij zei: In den loop der vorige week werden twee kinderen, (een jongen van vijftien jaar en een meisje van bijna twaalf), van den arbeider D. K. plotseling en spoedig na elkander ernstig ongesteld. Reeds Vrijdag overleed de jongen en Zaterdagmiddag het meisje. Het schijnt, dat de verschijnselen op het gebruik van voor de gezondheid schadelijk voedsel wezen. Ook twee klei nere kinderen werden onwel, doch ge lukkig niet in erge mate. De lijken, die Maandagnamiddag te Kollum wer den onderzocht, zijn Woensdagmiddag op de begraafplaats te Kollumerzwaag ter aarde besteld. De kisten waren ver zegeld. Omtrent de resultaten van bet gerechtelijk onderzoek is natuurlijk nog niets bekend, doch wel verzekerde men, dat het overgebleven vleesch der big- ge, waarvan de kinderen gegeten had den, in beslag is genomen. Te Exloermond is de 75-jarige ar beider F. Zuidema dermate door G. S aldaar woonachtig, mishandeld, dat er levensgevaar bestaat. De dader meende 't was avond den zoon, met wien hij ruzie had gehad, voor zich te hebben en sloeg Z. met een paal op het hoofd, tengevolge waarvan een ernstige hoofd wonde ontstond: De huisgen ooten von den den ouden man bewusteloos liggen. S. heeft een volledige bekentenis af gelegd. Uit Hellevoetsluis meldt men: Donderdagmorgen bij de inspectie van Hr. Ms. Nautilus door den schout- bij-nacht, directeur en commandant der marine alhier, geraakten onder het exer citieroeien en zeilen op het Haring vliet de vijf sloepen, 3 van de Nautilus en 2 geleende van de Buffel, bij de Hoornsche hoofden door den inmiddels opgestoken zeer harden wind aan lager wal. Voor erger beducht sprongen de jongens en de andere bemanning over boord. Zij wisten zwemmende den oever te bereiken. Daarna werden vier sloepen tegen den kant gehaald, terwijl er een op de gorzen terecht kwam. De torpe doboot Warmond, ter assistentie uitge zonden, moest onverrichter zake terug- keeren. Men meldt aan de N. Ct., dat zich te Scheveningen een geval van hersen- vlies-ruggemerg-ontsteking heeft voor gedaan met doodelijken afloop bij een jongen van 15 jaar. Na onderzoek bleek, dat voor een 15-jarigen knaap de hulp werd inge roepen van dr. Vrijland. Binnen 24 uur is de patient overleden. Het geval, waarvan de verschijnselen het vermoe den wekten, dat men te doen had met de gevreesde „meningitis" wordt bac teriologisch onderzocht door professor Spronck te Utrecht. Van een dijkgraaf, volkomen met de toestanden langs de Maasoevers ver' trouwd, vernam De Gelderl. de vol gende beschouwingen over den staat van zaken sedert de opening van den Nieuwen Maasmond. „Toen voor een 25 jaren de wet tot verlegging van den Maasmond was aan genomen, geloofde men algemeen op gezag der ingenieurs, dat na voltooiing van de werken, in de wet aangegeven, Noord-Brabant van water bevrijd zou blijven. Het tegendeel is echter het geval gebleken. Meende men aanvankelijk, in den winter van 19041905, dat door de nieuwe rivier het hoog opperwater spoe diger afgevoerd werd, de illusie is den Noordbrabanters ontnomen. Zij hebben ervaren, dat de toestand is als in 1880. Noordbrabant is, van Bern en Grave tot Den Bosch en rondom Den Bosch, en in de streek van Den Bosch, één groot watervlak. Zouden de ruim 24 millioen gulden, aan de Maasmondwerken ten koste ge legd, weggegooid geld zijn 't Lijkt er wel naar. Bij den laatsten hoogen waterstand iu Januari scheen het, dat de afvoer van het hooge water niet geregeld ging, dat de val zelfs langzamer intrad dan voor de opening van den Nieuwen Maasmond. De toen reeds geopperde meening schijnt nu bevestigd te worden. Toen veeleden week de Maas in 24 uren tijds te Maastricht een paar meters wies, waren de gevolgen te Grave binnen enkele etmalen merkbaar. De was nam in de beneden-Maas zoo snel toe, dat de stationsbezetting bij hoogwater tele grafisch moest worden ingesteld. Vrijdag begon de Beersche Maas hare werking. De was bleek dus over de geheele Maas terstond merkbaar. Niet zoo de val. Was deze Maandag te Maastricht 0.50, Dinsdag 0.26, Woens dag 0.28, te Venlo 0.11, 0.49 en 0.49 te Grave was de val op Donderdag ochtend eerst8 c M. Van waar dit verschil. Voor de opening van den Maasmond was te Grave binnen twee dagen steeds de val duidelijk merkbaar. Nu niet. Na drie dagen zakte het water nog geen decimeters. De oorzaak moet dus gezocht worden beneden Grave. Er moet iets zijn in de rivier, dat de geregelde afstooming te genhoudt. Maar wat? Men veronderstelt, dat in den Maasmond of in de oude rivier beneden tusschen Grave en He- dikhuizen een zandbank zich gevormd heeft, die den waterafvoer tegenhoudt." De dijkgraaf meent, dat de regeering onmiddellijk dient na te gaan, wat de oorzaak is van den langzamen val, voorts middelen moet te baat nemen om die oorzaak te verwijderen, en daarna trach ten te voorkomen, dat zooiets zich her- hale. Zoo noodig, schrijft hij, benoeme zij eene commissie van ingenieurs en prac tici, die heeft na te gaan, wat nu moet worden verricht. En dan voere zij uit, wat zal blijken dat gedaan moet worden. Het vierjarig zoontje van J. R., te Berkel, trok in een onbewaakt oogen- blik zijn vaders baggerlaarzen aan en ging daarmede langs den kant van een vaarwater. Toen de laarzen vol water waren geloopen, schoot de knaap naar het midden en verdronk. Door een voor bijvarenden schipper werd het lijkje opgehaald. „Slecht, zeer slecht" zei mijn buur man, terwijl hij zijn neuswarmertje nog eens stopte en er den brand in stak, „slecht, ik heb nog nooit zulke slechte aardappels gehad als van 't jaar." „De mijne zijn ook slecht geweest. Van de meet, waarvan ik anders in goede ja ren 20 mud afhaal, kreeg ik nu nog geen vijf mud en ze waren nog niet veel bijzonders." Van alle zijden kwamen nu de klach ten regenen. Alle medereizigers in den wagon en hij zat stampvol had den klachten over de aardappels, allen, op een na. Toen de anderen uitgespro ken hadden, begon hij. „Nu, dan ben ik toch wel een uitzondering op den regel. Ik zal niet zeggen, dat mijn aardappelen zoo goed waren als verle den jaar, maar slecht waren ze niet. Ik heb trouwens alle jaren beste. Gaat ze maar zoeken, uren in den omtrek, zult ge ze zoo niet vinden". „Is jou land dan betooverd, Krelis? riep een van de klagers, of heb je een ander soort? „Een ander soort? 't Mocht wat: Neen, een ander soort heb ik niet, en betooverd is mijn land nog minder, maar ik heb veel zorg voor mijn land en ik bemest het goed. Een aardappel heeft veel mest noodig, al is het geen versche stalmest, daar wordt hij niet lekkerder van". Nu, wat geef je dan, Krelis? „Wat het meest op stalmest gelijkt, Guano, Peru-Guano, man, er is geen goud zoo goed, als Peru-Guano voor de aardappelen. Dat heb ik nu al jar^n bij ondervinding. Ik zal het niet in mijn hoofd halen, aan de aardappels wat anders te geven dan Peru-Guano en ik heb alle jaren veel en lekkere aardappelen". „Dan zal ik het ook eens probeeren", zei er een en dachten waarschijnlijk alle anderen, toende trein stil hield en ik uitstapte. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Dordrecht stond gisteren terecht, Hendrik Anderson, 46 jaar, notaris te Gorinchem, ter zake dat hij omstreeks de helft van de maand Juli 1905 te Gorinchem, terwijl aan hem, beklaagde als notaris in werke lijkheid voor salaris voor zijne werk zaamheden benevens voor verschotten in zake na te omschrijven werkzaam heden bij het verlijden van eene hy- potheekacte, een bedrag van f 150. door een der Directeuren van de Hol- landsch Geldersche Hypotheekbank, ge vestigd te Gorinchem, was uitbetaald geworden, eene quitantie, zynde een geschrift, hetwelk bestemd was om tot bewijs te dienen van het daarin uit gedrukte feit van betaling, groot f 645. valschelijk en in strijd met de waar heid heeft opgemaakt met het oogmerk om die quitantie als echt en onver- valscht te gebruiken of althans door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. Het O. M. eischte 6 weken gevan genisstraf. Uitspraak 16 dezer. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van 8 Maart 1906. Overtreding prov. regl.D. M. V. te Veen, M. D. te de Werken, W. S. te Vlijmen, C. v. T. te Wijk, ieder f 3 sub. 1 d.E. S. te Veen, f 1 sub. 1 d.; L. d. B. te Wijk, f 3 sub. 3. d.N. V. te Wijk, f 2 subs 1 d.A. V. te Meeu wen, f 5 sub. 5 d. Overtr. politie verord. de Werken c.a.: H. B. te Oosterhout, f 1 sub. 1 d. Een trekdier onbeheerd laten staan: J. d. K. te Wijk, f 5 sub. 5 d. Openb. dronkenschap: H. C. d. H. te de Werken, H. K. te idem. C. H. B. te Werkendam, F. B. te idem, ieder f 10 sub. 3 d.D. M. V. te Veen, f 15 sub. 3d.; D. H. te Almkerk, f 3 sub. 3 d.J. M. K. te Werkendam, 3 d. Misbruik maken van Gods Heiligen naam: F. B., C. H. B., J. M. K., allen te Werkendam, ieder 5 dagen. In staat van dronkenschap de orde verstoren: H. K. te de Werken, 5 d. Burengerucht verwekkenC. D. en G. D. te de Werken, ieder f 10 sub. 3 d. Kippen op eens anders grond laten loopen: A. v. d. G. te Elshout, f 10 sub. 3 dagen. Strooperij in verzet: J. V. te de Werken, f 1 sub. 1 d. Overtreding ongevallenwet: A. M. te Dussen, f 40 sub. 20 d. Overtreding woningwet: C. S. te de Werken, f 1 sub. 1 d. StraatschenderijJ. S. te Veen, tot eene berisping. Vrijgesproken: A. S. en J. A. V. te de Werken; J. H. d. G., F. d. H., L. v. D., M. V., C. B., A. S., T. G. d. H., allen te Werkendam. Rurs;erliike Stand. Werkendam, van 1 tot 9 Maart. Ondertrouwd: Tammo Wieman, 24 j. en Wilhelmina Hendrika van Helden, 25 jaar. Geboren: Teuntje en Adriana, doch ters van C. Ippel en F. de KleijnPieter Adrianus, z. v. P. Bosman en M. A. van der Nat. De courant bevat steeds op deze plaats belangwekkende nieuwstijdingen. Deze nieuwstijdingen zijn steeds nieu wer en talrijker zijn de genezingen door de Pink Pillen bekomen. De andere nieuwstijdingen zijn ze kerlijk belangwekkend, maar gij schenkt er uw aandacht niet aan zoo lang gij niet welvarend zijt. Als gij ziek zijt is alles wat er om u heen voor valt u onverschillig, het eenige waarin gij be lang stelt is het middel om u te gene zen. De Pink Pillen zullen u genezen zoo als zij genezen hebben: Mej. Catharina Faas-Lensen te Hoofd plaat, die schrijft: „Ik ben door de Pink Pillen geheel en al van eene ze nuwziekte genezen, waar aan ik sedert langen tijd leed. Ik had hevige pijnen in het hoofd en sliep slecht. Verder was ik zoo zwak geworden dat ik bijna niet meer at. De Pink Pillen hebben mij veel goed gedaan". De heer H. van Steen, Tjoene Die penveen schrijft: „Ik ondergeteekende verklaar dat mijne vrouw door de Pink Pillen geheel en al genezen is. Zij leed sedert langen tijd vreeselijk aan de maag. Dikwijls had zij maagkrampen, hare spijsvertering was lastig en pijn lijk. Het eten versterkte haar niet. De geneesmiddelen die haar werden voor geschreven hadden hoe genaamd geen uitwerking, zij heeft toen de Pink Pil len gebruikt en heeft er zich zeer wel bij bevonden". De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu- rasthénie, algemeene zwakte, maagziek ten, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen en heupjicht. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofd depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Inriehtin^en. welke (leraar, Schade of Hinder kunnen reroorzaken. De werking ran den flaasmond. In den trein.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2