Hel Land van tiensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1 Klad NTAliEV A. J. HE WIT. Lees dit! Speelkaarten Sla dit niet over. ORGELS, Firma SOESMAN, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2509. Zaterdag ÏO Iflaart. Van der Werffstraat 49, Rotterdam Speciaal adres vaar Kerkargals. voor WHIST, OMBRE en PICKET, ri£T Lano VAN VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 19Q6. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/2 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Te Bakewell in Engeland zijn, op aanklacht van de Dierenbescherming, twee ongehuwde znsters, die samen op een hoeve woonden, tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens: „wreedheid op zeven koeien, twee stieren, vijf kalveren, een paard, twee varkens, twee-en-twintig hoenderen, 23 schapen en twee eenden, door dezelven tusschen 17 en 22 Februari behoorlijk voedsel te onthouden." Toen de politie den 22en Februari ter plaatse verscheen, zagen de dieren er als geraamten uit. Eenige schapen lagen dood in het veld, en ettelijke kippen in de schuur. De andere kippen hadden met de doode hun maal ge daan. De koestal, het varkenshok enz. waren onbeschrijflijk vuil. Toen een politieagent in het varkenshok wilde gaan, werd hij door de uitgehongerde dieren aangevallen. In den koestal had hij een aanval te doorstaan van een der vrouwen, die hem met een bezem steel te lijf ging. Er bleek aan voer geen gebrek te zijn. Hooren die vrouwen niet in een krankzinnigengesticht Dezer dagen werd een lang zonden- register weergegeven, dat men in Rus land Gapon, den ex-priester, ten laste legt. Volgens een telegram uit Peters burg aan een der groote Duitsche bladen bevindt Gapon zich thans weer in de hoofdstad. Zonder door de politie te worden lastig gevallen heeft hij daar een arbeidersvergadering voorgezeten, waar het heel levendig toeging, vooral toen de befaamde 30,000 roebel ter sprake kwamen. Een der aanwezigen, een zekere Tsjeremoechin, die onder verdenking stond 5000 roebel van dat bedrag te hebben ontvangen, trok plot seling zijn revolver en schoot zich voor 't hoofd. Behalve door zijn woorden op deze bijeenkomst wil Gapon zich rechtvaar digen door een gerechtelijke vervolging uit te lokken. Er is dus kans dat wij meer van de zaak van den veelbespro ken gewezen priester hooren. Dit onh Parlement. XX. De Tweede Kamer heeft de rij harer werkzaamheden weer geopend met de behandeling van het ontwerp tot aan vulling van de Landweerwet, volgens weli ontwerp een schadeloosstelling van hoogstens f 1.50 daags zou worden toegekend aan kostwinners, die moes ten opkomen, behoudens ontheffing van den werkelijken dienst. Tegen deze schadeloosstelling bestond wel bij niemand bezwaar, maar wel bij sommigen tegen het gestelde maximum en tegen de voorwaarden voor de toe kenning. Over deze laatsten sprak de heer Duymaer van Twist, en de heer Ter Laan had een amendement voor gesteld om het maximum van de schadeloosstelling tot f3 te verhoogen. Naar zijne meening toch behoorde die schadeloosstelling een volledige ver goeding voor te derven loonen te wezen en niet, als de Minister meende, slechts vergoeding, die moet strekken om het gezin voor armoede te bewaren. De Minister voerde hiertegen in, dat het opkomen voor de verdediging des lands een plicht is van den staatsburger en daarvoor geen schadeloosstelling mag worden verleend, maar deze alleen dient tot tegemoetkoming in de behoeften van het gezin. De Kamer bleek het hiermede eens en verwierp het amen dement, waarna het wetsontwerp werd goedgekeurd. Alsnu kwam het Arbeidscontract aan de orde. Vooraf gaf de Voorzitter enkele wen ken tot bevordering van een vrucht baar debat en een leiddraad omtrent de wijze van behandeling. En hierna werden de algemeene beschouwingen geopend met een rede van den heer Arts. Deze afgevaardigde gaf zijne vol doening over de indiening van dit ontwerp te kennen, daarbij er op wij zende, dat het tijd werd voor zoo'n ontwerp, want reeds in 1901 werd de noodzakelijkheid door velen erkend. Het ontwerp zelf heeft ook zijn sym pathie, al is er natuurlijk wel wat in af te keuren. De groote beteekenis ligt naar zijn meening in het streven naar verbetering van de arbeidsovereenkomst en de erkenning van het beginsel, dat de partijen oeconomisch niet gelijk zijn. De bezwaren betreffen de onvolledige regeling van de gedwongen winkel nering, die strafbaar had moeten wor den gesteld, en het ontbreken van een onderscheid tusschen de groote en kleine bedrijven. Voorts had spreker mei instemming het amendement ont vangen, dat der gehuwde vrouw zelf standig het recht wil geven op het verdiende loon en eveneens de jongste regeeringswijziging betreffende de er kenning van de collectieve arbeids overeenkomst, welke geheel in den geest van onzen tijd ligt. De volgende spreker, de heer Plate, had meer bezwaren. De bedoeling van het ontwerp om werkgever en werk nemer tot elkaar te brengen, was hem sympathiek, maar de uitvoering van het beginsel niet. Zoo keurde hij o. a de gelijkstelling van groote en kleine werkgevers af. De heer Drucker voelde wel iets voor dit bezwaar, maar achtte het on mogelijk voor alle categorieën eon af zonderlijke regeling te maken. Dit zelfde bezwaar tegen de onder scheiding had ook de Minister van Justitie. Eenige andere heeren wensch- ten echter later hun meening over de zaak te zeggen en vroegen daarom verdaging van de algemeene beschou wingen. De heer Troelstra omdat de heer Tak niet aanwezig was en de heer Lohrnan, omdat hij op artikel 2, dat nu voor artikel 1 behandeld zou worden, een amendement had willen voorstellen, dat hij op 't oogenblik niet voldoende kon toelichten. En de Kamer nam de voorgestelde verdagingsmotie aan. BINNENLAND. Frans ilo^ier. De verpleger uit het gesticht te Me- demblik, wiens komst telegrafisch ver zocht was, werd Dinsdagavond te elf uur in het Huis van bewaring te Utrecht met hem geconfronteerd en heeft hem zonder moeite herkend. De confrontatie duurde niet lang en Frans heeft geen woord willen spreken. Ook ontkende hij niet de gezochte te zijn, zooals hij aanvankelijk op het hoofdbureau van politie gedaan heeft. Hij bewaarde een hardnekkig stilzwijgen. Toen hij in het Huis van Bewa ring aankwam, speelde hij eveneens de stomme. De directeur stelde hem vruch teloos eenige vragen. Hij nam nergens notitie van en staarde met koele en starre blikken in het rond. Terwijl hij, na zijne arrestatie, in de politiewacht op een bank gezeten was, beantwoordde hij zoo nu en dan de door de agenten tot hem gerichte vra gen. Hij wilde echter volstrekt niet met Frans aangesproken worden en dreigde zijn bewakers in den buik te zullen trappen, indien hij niet goed behandeld werd. Gedurende zijn verblijf aan het hoofd bureau heeft hij alle voedsel geweigerd. Hij wilde niets gebruiken. Zelfs een kop koffie werd van de hand gewezen. Woensdagmiddag is hij, sterk geboeid, naar Rotterdam overgebracht, daar meer en meer blijkt, dat hij de te Gouda ge pleegde misdaad op zijn geweten heeft. Het bedrag aan geld, dat daar vermist wordt, was, op 1 biljet van f 40 na, in zijn bezit. Dit biljet is waarschijnlijk votor de aanschaffing van nieuwe kleeren aangesproken. Misschien is Frans Rosier met dit geld over de grenzen willen vluchten en is dit plan nog juist intijds ver ijdeld. Donderdag is hij naar Gouda ver voerd om daar met de weduwe gecon fronteerd te worden. Voor alle zeker heid waren zijne armen ook nog met sterke touwen gekneveld en op den rug vastgebonden, terwijl een stel boeien zijn polsen omsloot. Dadelijk na aankomst aan het politie bureau aldaar werden verschillende personen opgeroepen om met den ver dachte te worden geconfronteerd, die allen in Rosier den persoon herkenden dien ze in den avond, voorafgaande aan de inbraak, in den omtrek van de woning van de weduwe Overgauw Onder de Boompjes hebben gezien. Rosier onderging op het politie bureau nog verschillende verhooren. Hij hield zich echter zeer onverschillig en antwoordde slechts kort of in 't geheel niet. Ongeveer halfvier werd bij per rij tuig overgebracht naar de wijkverple ging aan de Haven, waar de weduwe Overgauw wordt verpleegd, met wie Rosier daar ter plaatse werd geconfron teerd. De weduwe, die naar omstandig heden vrij wel is, doch nog al last heeft van koorts, herkende in Rosier onmiddellijk pertinent den persoon, die bij haar heeft ingebroken in den nacht van j.l. Vrijdag op Zaterdag. Onder de personen, die Rosier verder hebben herkend, behoort ook iemand uit Zevenhuizen, die in Rosier den man herkende, die bij hem voor de woning heeft staan zingen. Hoogstwaarschijn lijk om aan eenige centen te komen. Tegen de veldwachters wil hij zijn mond nog wel eens open doen, maar zoodra eon der rechters het woord tot hem richt, is hij zoo gesloten als een pot. Eens heeft hij gespïoken. Het was toen een der heeren hem vroeg, of hij nu werkelijk Rosier niet was. Hij ant woordde daarop: „Dat heb ik reeds aan den veldwachter gezegd." Dat was alles. 't Voornaamste echter is, dat hij door allen is herkend. Doch er is meer be wijsmateriaal, wat de politie nog niet direct kan en mag meedeelen. Dit wordt echter spoedig gepubliceerd. Rosier werd later weder per rijtuig naar het station gebracht, waar hij langs een omweg naar den trein werd geleid, die om 4.32 naar Rotterdam vertrok. De man uit Rotterdam, aangehouden nis verdacht schuldig te zijn aan de inbraak en moordaanslag te Gouda, is weder vrijgelaten. Als een voorbeeld op welk een sluwe wijze aannemers van straatwerken, bouw werken en dergelijke, somtijds worden bestolen en opgelicht, wordt het vol gende gemeld. De aannemer van den straatweg door Nijeveenschen en Kol der veenschen Bo venboer laat zij n steenen per scheepsgelegenheid brengen tot daar waar de rijksweg Steen wij k-Meppel den weg Meppel-Havelte snijdt; daar worden ze opgetast en op den berm gezet, van welke plaats ze latei per as naar Nije- veen worden vervoerd. Nu kwamen dezer dagen een paar mannen bij den aannemer, met het be leefde verzoek de „paar" steenen te mogen opvisschen en behouden, die bij het. uitladen in het water waren gevallen. De aannemer scheen de zaak niet te vertrouwen en weigerde, antwoordende, dat hij zelf die steenen wel uit de Smil- der vaart zou laten opvisschen. Dit is de vorige week gebeurd, en wat denkt men hoeveel prachtige, gave klinkers weer op het droge werden gebracht Maar even vier duizend Uit Helenaveen (N.-Br.) meldt men Er worden hier toebereidselen ge maakt tot het boren naar steenkolen. Deze boringen, van het rijk uitgaande, zullen worden uitgevoerd door de Ned. Maal schappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken, gevestigd te Heerlen (hoofdkantoor te Haarlem). Met het voorloopig onderzoek zal een half jaar gemoeid zijn; mocht het gewenschte resultaat aanvankelijk ver kregen worden, dan zal men op ver schillende plaatsen in den omtrek even eens boringen doen. deze niet ruim genoeg is of reeds te veel verzand. In elk geval zijn de groote verwachtingen, welke men van dezen koesterde, om het noord-oostelijk gedeelte van Noord-Brabant spoedig van het overtollige water te ontlasten allesbehalve bewaarheid. Het is één zee van Grave naar Den Bosch en de schade is enorm groot. De Haagsche rechtbank veroordeelde acht van de studenten, die terecht stonden wegens het wederrechtelijk binnendringen van een dameskostschool te Voorschoten, ieder tot f 25 boete of 5 dagen en den negenden, die zich bovendien aan vernieling had schuldig gemaakt, tot f 50 boete of 10 dagen. Eergisteren is de koffiebranderij van de firma Start Zoon, in de Bosch straat door een feilen brand, totaal ver woest De familie H. welke op den hoek dier straat en de Catharinastraat woont, eu welker slaapkamer aan de meerge melde koffiebranderij grenst, werd door hulp- en brandgeschreeuw te 2 uur uit haren slaap gewekt. Eene vuurzee streek toen over het door Huysken bewoonde pand. De bewoners waren als 't ware verlamd van den schrik. Buiten riep men: „Gooi de kinderen uit het raam", waarop 't 13-jarig doch tertje Catharina haar jongste broertje, van ongeveer 2 jaar oud, uit 't plus minus 1 Meter hooge raam wierp. De op de straat staanden vingen het kind echter niet op, zoodat het op de straat keien terecht kwam met een doffen slag. Daarna sprong Catharina zelf uit 't raam, en werd door een der toeschou wers opgevangen, ten minste haar val werd gebroken. Inmiddels was de brandweer geko men 4 minuten na 't brandsignaal. Toen waren nog boven de ouders Huysken en 3 kinderen. En ook zij zouden stellig uit 't raam zijn gespron gen (den huissleutel konden zij niet vinden) indien men niet van buiten had geroepen„niet springen". De brandweer zette de brandladders tegen het huis en redde alzoo nog den man, de vrouw en de 3 kinderen. De toestand van het meisje is vrij wel, zij klaagt echter nogal over pijnen in den rug, in 't hoofd en in de zijde. De toestand van het kleine jongetje evenwel is zorgwekkend, het is geheel buiten kennis en lijdende aan eene her senschudding. Men schrijft uit Leeuwarden: In den nacht van 25 op 26 Nov. 1867 werden onder Drachten twee niet on bemiddelde echtelieden van 70 jaren door worging vermoord, en tevens een som geld, verscheiden gouden en zil veren voorwerpen, kleedingstukken, enz., uit hunne woning ontvreemd. Na een onderzoek, dat bijna drie jaren geduurd heeft, werden, als verdacht die misdaden te hebben gepleegd, gevangen genomen L. T. Dalstra, oud 6j jaar, te Drachten, zijn zoon M. C. Dalstra, oud 27 jaar, te Surhuisterveen9cheheide, en zijn neef A. L. Dalstra, oud 36 jaar, arbeider onder Drachten. Een langdurige instructie had plaats, waarbij alle drie beschuldigden tot be kentenis werden gebracht. Daarbij bleek, dat de tweede beschuldigde de vrouw, de derde den man had geworgd, terwijl de eerste het licht had uitgeblazen. Bij arrest van het Prov. Gerechtshof van Friesland van 8 Maart 1871, werden alle drie tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. De vader stierf in de gevangenisde zoon verkreeg een tiental jaren geleden kwijtschelding van zijn verdere straf, uft aanmerking van zijn aanhoudend goed gedrag, terwijl de derde, 8 Maart den dag waarop hij met de andere twee in 1871 werd veroordeeld na een verblijf van omstreeks 35 jaren in de gevangenis te Leeuwarden, ingevolge gunstige beschikking van de Koningin, mede is in vrijheid gesteld. gebracht. Alle drie zijn tot vrij groote straffen veroordeeld en hun straftijd is nog lang niet geëindigd. Te Bergen-op-Zoom is het z.g. Stads- goed, bestaande uit de buitenverblijven Klein Loo en Buitenlust, c.a. groot 103 H.A., aangekocht door de Veree- niging tot verpleging van christelijke krankzinnigen in Zeeland, om daarop te bouwen een krankzinnigengesticht met paviljoensysteem voor 300 bedden. ADVERTENTIEN. ONTVANGEN een prachtvolle collectie voor zijden en wollen Damesstoffen, fijne fantasie-, katoenen-, witte Goe deren, Vitrage, Linnen voor Lakens, Tafellakens, Servetten, Vingerdoekjes, Letter-ZakdoekenHeeren-Artikelen Manchester, katoenen en wollen Buks kins, Cheviot, enz., enz. Prima KAPOK en VEEREN voor buiiude*, alles aan concurreerende prijzen. Onder beleefde aanbeveling „IN DE KLEINWINST llreeütraat, HEU^PEl, echte Amerikaanschein grooten getale voorhanden bij De toon der Packard's trekt ieders bewon dering. Hoort de liefelijke Harp en den heerlijken Pijptoon. Gratis boek, waaruit men direkt 4-stem- mig kan spelen. Wegens opheffing; der Marmer en Steenhouwerij van J. B0LSIUS, Ortheneinde G 400, 's-Bosch, Heeren- Dames- en Kinder- jS kleeding, Manufacturen, Zijl Kleeden, Bedden, Dekens, {fa Spiegels, Fornuizen, Jfa Sport- en Kinder- wagens, Meube- len, Kachels, Levering enz. enz. /jZ>/ door het ge- heele Rijk. Beta- r ling per Week of per y M. SAHDEBS, Plieuwitraat 16, ROTTERDAM. Men schreef Donderdag uit Oijen: Niettegenstaande er te Maastricht in vier dagen reeds meer dan een meter val is, blijft de Maas hier ongeveer stationair. Niemand kan dit verklaren. Men schrijft het dan ook algemeen aan de te weinige capaciteit van den o Nieuwen Maasmond toe, tenzij dan dat j burgerkleeding naar Medemblik over- Donderdagmorgen zijn uit de straf gevangenis te Arnhem drie gevange nen, die, naar men mededeelde, krank zinnig waren of dit voorwenden, onder geleide van vier rijksveldwachters in met 52, 40 en 32 kaarten. Vanaf prima kwaliteit (in étui) tot de goedkoopere soorten, in den Boekhandel van L. J. VEEKMAA te [lensden. Prijxen vanaf f 45, f 60, f 80, f 100, f 110, f 125 en hooger. worden8©t 1. Mei m.8. alle voorra dige Marmer en Hardsteen (Platen, Zuilen enz./ benevens eene groote partij marmeren Schoorsteenmantels, Naamsche Vloertegels, eenige afgewerkte Grafmonumenten en ver dere Bouwartikelen, I» e n «I e 11 ln- koopspi'Uzeii opgeruimd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5