met moeite teruggehouden door gen darmen. Duizenden vrouwen stonden, stil wachtend met bleeke gezichten, af en toe uitbarstend in snikken. En wanneer er geredden worden bovengebracht, half naakt, geroosterd, onherkenbaar bijna, dan gaat er door de wachtende schare een huivering van hoop. Haastig dringen de vrouwen op. Misschien m'n man, m'n zoon. In wanhopige teleurstelling wenden ze zich weer af. Zoovelen van de redders hebben hun leven er bij gelaten. Een van hen is veertien maal boven gekomen, telkens met een lijk in de armen. L>e vijftiende maal heeft men hem niet weergezien. In de mijnen loopt men letterlijk over de lijken. En het naar boven brengen gaat langzaam voort. Een stank van gebrand vleesch vervult de lucht als er weder een lift naar boven komt met wat er over is van een aantal der werkers, die des morgens welgemoed hun huis verlaten hebben om het da- gel ij ksch brood te gaan verdienen in zwaren arbeid. Door elkaar liggen de half verbrande lichamen, afschuwelijk verminkt en over de gezichten, ver trokken van smartelijken doodstrijd, over al de ellende van lichameu, waar aan handen en armen en voeten ont breken, wordt een dek gespreid. Zondagavond is alle reddingswerk gestaakt wegens de groote hoeveelheid verstikkende gassen. Slechts 90 lijken zijn voor den dag gehaald. Volgens de ambtelijke mededeeling van de mijnbouwmaatschappij van Cour- rières bedraagt het geheele aantal ver misten i2j.2. De berichtgever van het Journal meldt dak de brand in de mijnen nog voortduurt. De galerijen zijn onbereik baar, het inmendige gelijkt een oveiji. De lijken van de ongelukkige kolen- delvers die door de ontploffing gedood zijn, braden in dat helsche vuur. Aan de monden van de schachten wijkt men vol ontzetting terug, daar de lucht van brandend vleesch er te bespeuren is. De komst van de Duitsche reddings brigade heeft een diepen indruk op de mijnwerkers en de ingenieurs gemaakt. Behoorende tot een corps dat aan de Urbernia-mijn te Gelsenkirchen is ver bonden een mijn waar branden vaak voorkomen zijn zij op den trein naar Frankrijk gegaan, zoodra zij van de ramp hoorden. Zij brachten den nacht wakende door, en toen zij te Billy aankwamen, gingen zij regelrecht naar de putten zonder een oogenblik rust te nemen. Laibach, de directeur van het Ber- lijnsche observatorium, heeft verklaard dat de ramp z. i. samenhing met zekere atmosferische omstandigheden, die den lOden dezer in Europa heerschten. Zijn waarnemingen brachten hem tot de overtuiging dat de aardkost in het oos telijk halfrond in een gevaarlijken toe stand verkeert. Hij voorspelt andere rampen. In Oostenrijk is Donderdag ook een ernstig mijnongeluk gebeurd. In een mijn te Raibl, in Karintbië, bezweken de stutsels van een galerij, zoodat deze zelf inviel. Veertig mijnwerkers en een ingenieur zijn omgekomen. Het Fondsenblad maakt melding van een bergschuiving in Vlaanderen. Sedert een drietal weken is te Melle een deel van den Coppenberg beginnen te schuiven, op eene oppervlakte van twee hektaren. Op sommige plaatsen zijn er hoogten ontstaan van 3 meters, grachten ter diepte van 5 meters en ronde putten, groot genoeg om eene hektare vlas in te rooten en die allen vol water staan. In den boomgaard van Modest de Witte zijn de boomen vier meters omhoog gerezen. De haag er rond, met vier ijzeren draden om spannen, is door het geweld afgebroken en is een meter van plaats verschoven. De aanpalende huizen zijn bedreigd. De inwoners durven niet gerust meer slapen, daar zij denken dat hunne wo ning zou kunnen instorten. Zeer vele personen zijn dit schouwspel komen bewonderen. Men denkt dat de heuvel nog zal voortschuiven. Men veronderstelt dat zulks voorkomt door de aanhoudende regens. De Daily Mail verneemt uit Tandzjer, dat alle berichten uit het binnenland gewag maken van gebrek aan voedsel door het mislukken van den tarwe- en den gerstoogst. Er dreigt een hongers nood op groote schaal. Het heet, dat honderden reeds den hongerdood ster ven in zuidelijk Marokko. IJit ons Parlement. XXI. De voortgezette algemeene beschou wingen over het Arbeidscontract waren in hoofdzaak een strijd tusschen socia listische kamerleden aan den eenen en niet-socialistische met den Minister van Justitie aan den anderen kant. Van de socialistische zijde traden daarbij Tak en Schaper in het debat en van de overzijde voornamelijk Drucker, Van Nispen tot Sevenaer en Talma met den Minister. De grieven, welke de socialisten tegen het ontwerp bleken te hebben, waren van onderscheiden aard en het was vooral de heer Tak, die deze optelde. Hij meende, dat het bij de regeling van het arbeidscontract vooral daarop moest aankomen, dat men de over macht van het kapitaal knotte om de arbeiders tegen misbruik van die over macht te vrijwaren. Daarvoor was vrije beweging van de arbeiders zeiven en van hunne organisaties noodig en nu werd juist die vrijheid niet alleen niet beschermd, maar zelfs belemmerd, door dat men de vrijheid van werkstaking aan banden trachtte te leggen, door middel van een termijn van opzegging en van het zoogenaamde staangeld. Bovendien waren voor die bescherming tegen den willekeur van het kapitaal noodig strafrechterlijke bepalingen, zoo b.v. tegen gedwongen winkelnering; een zuiver burgerrechtelijke regeling zou nooit voldoende kunnen zijn. Het eenige middel tot bereiking van het doel scheen den heer Tak te zijn, de oplossing van de arbeiderskwesties over te laten aan een scheidsgerecht met publiekrechtelijke sanctie en straf bedreiging. Toch moest hij het goede in het ontwerp erkennen en meewerken tot de totstandkoming van de voor gestelde regeling, wanneer wijzigingen werden aangebracht tot verzekering van de vrije arbeidsactie. Dit laatste, de erkenning van het goede en de bereidwilligheid om mee te werken, werd nu door ongeveer alle sprekers van de overzijde den socialisten voorgehouden als in strijd met de agi tatie, die zij tegen het ontwerp hadden gevoerd, waarbij dan een verschil van meening in den boezem hunner partij hieromtrent niet ongebruikt gelaten werd en de meening van den heer Schaper tegenover die der anderen ge steld werd. Maar de lieer Schaper zelt kwam al spoedig verklaren, dat hij de redeneering van den heer Tak geheel onderschreef, daarbij nog eens vast stellende, dat de onafhankelijke arbei ders in de eerste plaats bescherming tegen willekeurig ontslag vragen, en den heer Van Nispen terechtwijzende, dat de christelijke arbeiders geen ar beidscontract hebben gevraagd maar opneming daarin van minimum-loon en maximum-arbeidsduur. De verdediging van het ontwerp nam vooral de heer Drucker op zich, die daarvoor trouwens eenige reden had, omdat hij aan de totstandkoming ervan had meegewerkt. Vooraf had reeds de heer Talma zijne goedkeuring uitge sproken, maar tevens erkend, dai vak- vereenigingen als Patrimonium gaarne ook b.v. arbeidsverzekering aan dit ontwerp hadden vastgeknoopt. De verdediging van den heer Druc ker richtte zich regelrecht tegen wat de heer Tak in het midden had ge bracht. Het doel van het ontwerp noemde spreker het tegengaan van tal van misbruiken in de bestaande arbei- derstoest .nden. En wat de bezwaren betreft, er waren geen bepe. kingen in van de vakorganisatie dan die absoluut noodig waren en geen bepalingen ten nadeele der werklieden. Het staangeld werd er iuist in beperkt en de ge- wenschte strafbepalingen lauden een tweesnijdend zwaard blijken en ook de arbeiders treffen, wat men in Noorwe gen b.v had ondervonden. Zoo ook was men het in 't buitenland er lang niet over eens, of dit onderwerp niet het best in het Burgerlijk Wetboek kan worden opgenomen. Een organisatie van de stakingsverschijns len lag volgens spreker geheel buiten dit ontwerp. Na deze verdediging had de Minis ter van Justitie het gemakkelijk met de weerlegging van de aangebrachte bezwaren. Hij begon met te erkennen, dat dit ontwerp niet de volledige op lossing brengt van het arbeidersvraag stuk en zelfs niet van het arbeidscon tract, maar dat het alleen het evenwicht trachtte te bewaren tusscheu werkgever en werknemer en beoogde den zwakke te beschermen tegen de eischen van den sterkere. Verder betoogde hij, dat naar de bedoeling van dit ontwerp sta king niet altijd is, zelfs meestal niet is een tenietdoeuing van de dienstbetrek king en dat het ontwerp een steun moet geven aan vakvereenigingen en individu beide. Na de ministeriëele rede sprak de heer Tak een woord van verdediging voor wat hij had aangevoerd. De heer Van Nispen keurde nog eens de actie van het agitatie-comité af, vooral met het oog op de houding, die de soci alistische Kamerfrac:ie nu aannam, wat den heer Troelstra aanleiding gaf te zeggen, dat deze fractie als zoodanig aan de agitatie niet had meegedaan en de heer Drucker trachtte de socialisten eveneens van hun ongelijk te over tuigen, hun daarbij gebrek aan kennis van sommige feiten voor de voeten werpend. Hierna werd het algemeen debat gesloten en kwam het amende ment van den heer Lohman in behan deling, dat strekte om dienstboden uit het arbeidscontract te lichten en de be palingen betrekkelijk deze in het Bur- gerl. Wetboek van kracht te laten met uitzondering van de bepaling, dat de meester op zijn woord geloofd wordt. Het werd door den heer Lohman ver dedigd met een beroep op het verschil tuaschen deze dienstboden, die deel van het gezin uitmaken en de werklieden en op de onmogelijkheid voor vele ge zinnen om een dienstbode bij ziekte 4 weken lang in huis te verplegen en het loon te blijven uitbetalen. Na weer legging van den minister en van den heer Drucker als voorzitter van de com missie van Voorbereiding werd het ver worpen. l'ldatNeljjk Nieuws. HEUSDEN, 14 Maart. Verschillende winkeliers zijn de laatste dagen door de brigade-marechaussee alhier bekeurd voor het niet hebben van het woord „margarine" boven de winkeldeuren of voor de winkelramen. Om op 1 April in dienst te treden is te Sneek benoemd tot agent van politie 2de klasse, op een salaris van f 600, de marechaussee J. van Gaaien, van de brigade Heusden. Bij de laatstleden Zaterdag alhier ge houden provinciale keuring van een- en twee-jarige hengsten zijn de volgende pre- miën en bewaringsprijzen toegekend Tweejarige hengsten. „Cicero" van de heeren Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen, bewaringsprijs van f150. Eenjarige hengsten. „Zwarte" van den heer G. J. W. Bran derhorst te Eethen, premie van f 50 en bewaringsprijs van f100. „Max" van den heer J. Snoek te Nieu- wendijk, premie van f50 en bewaringsprijs van f100. Bij de op Maandag alhier gehouden provinciale keuring tot toekenning van premiën en bewaringsprijzen aan merriën van minstens 4 en hoogstens 8 jaar oud, zijn de volgende merriën bekroond: le prijs van f 100, „Jana,' van den heer W. M. Branderhorst te Genderen. 2e prijs van f 75, „Vos" van den heer L. G. van der Beek te Genderen. 3e prijs van f 75, „Jungfrau" van den heer W. Klijn te Elshout. 4e prijs van f 50, „Cor" van mejde wed. J. Straver Wz. te Babiloniënbroek. 5e prijs van f 50, „Julia" van mej. wed. D. Blijenberg te Wijk. Extra prijzen, ieder van f 50, werdeo toegekend aan de volgende merriën: „Witvoet" van den heer J. Branderhorst, Eethen„Jolie" van den heer Mr. G. Heere, Raamsdonk; „Hendrika" van den heer W. M. Branderhorst, Genderen; „Flora" van den heer A. Straver Jz., Babiloniënbroek; „Aletha" van den heer H. Freericks, Was pik; „Henriette" van den heer L. v. Herpt, Herpt; „Amie" van den heer J. Snoek, Nieuwendijk; „Obra" van den heer Adr. Straver Wz., Babiloniënbroek; „Marie" van den heer M. A. Buys, Herpt; „Jeanne" van den heer D. vanCampen, Drongelen; „Frida" van de heeren Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen; „Mina" van de heeren Gebr. Hagoort, Dussen„Flora" van den heer H. de Graaff, Meeuwen; Merrie van den heer Jan Uythoven, Eeten; „Grietje" van den heer J. W. de Graaff, Meeuwen. Als reserven werden aangeteekend 1. „Nelly" van den heer C. J. Brander- horst, Genderen2. „Mie" van den heer G. J. W. Branderhorst, Eeten3. „Jana II" van den heer G. Millenaar, Andel4. „Moor" van den heer G. J. W. Branderhorst, Eethen 5. „Vos" van den heer G. Boom, Babilo niënbroek; 6 „Lize" van den heer D. van Buuren, Meeuwen. WERKENDAM. Vrijdag 1.1. vergader de, ten herberge van Wink alhier, des nam. 6£ uur de landbouwvereeniging „Wer kendam en Omstreken". Bij tijdelijke ont stentenis van den voorz. en den vice-voorz., opende de heer Hakkers de vergadering te ongeveer 7 uur, heette allen welkom en hoopte dat deze vergadering ook nu weer vruchten zou afwerpen ten bate der land bouwers, waarna hij den secretaris verzocht de notulen te lezen, waaraan deze voldeed. Niemand iets op de notulen aanmerking hebbende, werden ze gearresteerd en me degedeeld, dat een lid had bedankt, doch 11 personen zich hadden aangemeld om lid te worden. De vereeniging telde thans 150 leden, waarvan 85 tegenwoordig waren. De secretaris deelde verder mede, dat aan de leden een circulaire was gezonden over 't gebruik van zout door !t vee, dat bij het eindigen der vergadering aan de leden zou worden uitgereikt eene circulaire over de besproeiing van boomen met bouilli-Bor- delaise en dat eene circulaire was aange vraagd, die handelde over schapenschurft, terwijl een schrijven van het landbouw proefstation was ingekomen, waarin werd aangedrongen op het laten onderzoeken van de voeder artikelen. De secretaris las het een en ander voor en de heer Hakkers voegde er nog eene verklaring aan toe. Intusschen waren de heeren bestuursle den Mulert en Meyer ter vergadering ver schenen en nam de eerste verder de leiding op zich. Punt 2 der agenda: „Herziening van het Reglement met het oog op de Kon. goed keuring" kwam toen aan de orde, en het concept werd na een paar kleine wijzigin gen goedgekeurd, waarna punt 3 der agenda aan de beurt kwam. Laatstgenoemd punt bevatte een tiental voorstellen van den heer H. G. Albera. 1. Afschaffing der jaar lij ksche loterij. 2. Oprichting eener landbouwbibliotheek, werden afgestemd, doch men wilde wel ingaan op 't voorstel De Klerk om bij de in 't vervolg aan te koopen prijzen, ook eenige landbouwwerkjes op te nemen. 3. Te trachten te komen tot het oprich ten van eeno Zuivelfabriek alhier, werd als onmogelijk beschouwd, daar de meeste boeren hier hun melk volop zoet van de hand kunnen doen en er dan veel meer voor maken, dan eene Zuivelfabriek er voor kan geven. Wenschte men een Zuivelcon- sulent daarover te hooren spreken, dan kon dat natuurlijk gebeuren. 4. Aaangenomen werd een vragenbus aan te schaffen, doch de voorz. vond dat niet afdoende en wees een vlugger weg aan door zich beschikbaar te stellen om eventueele vragen, die de leden wenschten beantwoord te zien in een landbouwblad te plaatsen en den belanghebbenden met de antwoorden in kennis te stellen. 5. Werd voor de helft aangenomen en voor de helft verworpen en er zal dus voor taan, evenals telkens gebeurde bij verlo tingen, bij iedere vergadering een presen tielijst ter teekening gereed liggen, doch van een boetestelsel, op het al of niet be zoeken der vergaderingen, wilde men niets weten. 6. Van wege de vereeniging proefveldjes aan te leggen, vond geen genade bij de vergadering, doch wel stelden zich de h.h. Mulei t, Hakkers en De Waard beschikbaar om daarvoor zich wat moeite te getroosten. 7. 't Verbod om te rooken gedurende de eerste helft van den tijd, dat men gewoon lijk vergadert, vond evenmin ingang. 8. Aan 't voorstel om aan al de leden eene brochure te overhandigen over 't be spuiten van vruchtboomen, zou, zooals ge zegd, bij 't eindigen der vergadering wor den voldaan. 9. Wat de wijziging der bietencontracten aanging, moest ieder voor zich maar zoo veel concessies mogelijk zien te verkrijgen als hij kan, en 10. De heer Meijer zou inlichtingen, bij voor hem betrouwbare personen, inwinnen omtrent het geven van voorschotten op groenten door inlandsche fabrieken. Punt 4 der agenda „bespreking over de oprichting eener onderlinge veeverzekering" werd niet afdoend behandeld, omdat daar voor geen tijd meer was, doch besloten werd, dat ieder een kaart thuis zou krijgen om daarop in te vullen hoeveel en welk soort beesten hij ter verzekering zou wil len opgeven. Na invulling moet men de kaarten weer aan den secretaris terug zen den, opdat het bestuur zou kunnen zien of de zaak levensvatbaarheid zou hebben. Nadat verder een voorstel van een der leden om steenkolen voor gezamenlijke re kening aan te koopen, was geketst, werd overgegaan tot de verloting. De uitslag daarvan was als volgt: L. Groene wege Jr. een barometerH. van Donkelaar 3 ijzeren maten; A.vanDrunen een geëm. melkemmerA. Wink een wek ker; A. Sigmond een hoogstam pereboom; L. M. Kolff Az. een hoogstam appelboom; H. A. Donker een perzikleidboomD. van Arkel een mestriek; Joh. Ippel Jzn. een gieremmer met steel; D. Blij, idem; P. Doedij ns een ballastschopP. van Andel een boter- en kaasthermomoterJohs. Wie- ringa een melkweger; C. Slagmolen een stofbril en P. M. Pouli idem. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de voorz. de vergadering. Door de hooge vloeden der laatste dagen, zijn niet alleen bijna alle polders in den Biesbosch volgeloopen, doch ook kaden beschadigd en is ook veel hout en band gaan drijven, zoodat weer velen een schadepost hebben bekomen en de land bouwers voorloopig van hun land kunnen blijven al zal dat nu wel voor het meeren- deel van muizen enz. zijn bevrijd. DOEVEREN. Maandagmorgen kwam de herbergier A. P. Boll tot de minder aangename ontdekking dat bijna al zijn kippen (8 stuks) vermoedelijk door een hond waren doodgebeten. Zondag e.k., n.m. half zeven uur, hoopt voor de gem. op te treden, de wel- eerw. heer Stiens, zendeling onder de Hern hutters. BOMMELERWAARD. De contracten (suikerbieten) zijn of worden druk gesloten; de prijs, minder dan 't vorige jaar, valt echter nog niet tegen naar algemeen ver wacht werd. Over 't algemeen verwacht men dat er veel aardappelen worden gepoot, daar na een tamelijk gewas de prijs vooral den laat- sten tijd erg is meegeloopen. De prijs der suikerbieten is f 9.50 en die der aardappelen f 3.25 a f 3.50. WIJK. Heden ontving de postbode K. v. d. Velden het bericht dat zijn tracte- ment vanaf 1 Dec. 1905 met f50 is ver hoogd. In verschillende gezinnen heeft ook hier de influenza zijn intrede gedaanvelen, groeten en kleinen worden er door aange tast, doch gelukkig vertoont zich de ziekte nog in geen hoogen graad. VEEN. In den nacht van 12 op 13 dezer is te V een ten nadeele van C. Bouman gestoleneen zoo goed als nieuw heeren rijwiel, een nikkel cylinder- en een nikkel remontoir horloge met f 2,50 aan kleingeld. Behalve de fiets is alles uit de slaapkamer genomen en gedeeltelijk uit een gesloten kast in die kamer. De daders zijn niet bekend. HEDIKHUIZEN. Zekere B. te Herpt maakte zich den lOen dezer zoo boos op de gebroeders G. en M. van Ooijen alhier, omdat zij te Heusden bij de verhuring van weiland gelegen alhier, een perceel pachtten, hetwelk hij gaarne had gehad, dat hij hun met een stok mishandelde. Procesverbaal is opgemaakt. ♦RIJSWIJK. De Commissie tot wering van schoolverzuim alhier, heeft tot voorz. benoemd de heer C. H. Schaap en tot secretaris de heer H. Binsbergen. Uit het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim blijkt, dat in 1905 slechts één ouderpaar ter verant woording behoefde te worden opgeroepen. Evenals in vele andere gemeenten is dus ook hier het ongeoorloofd schoolverzuim sterk verminderd. De aardappelhandel begint in de laatste dagen heel wat levendiger te worden. Had men gedurende den winter bijna geen kans om te verkoopen, thans worden ver schillende partijtjes opgekocht. De prijs gaat ook omhoog; voor de beste partijen wordt reeds tot f 3,50 per H.L. besteed. Het driejarig zoontje van den heer Sch. alhier had Vrijdag het ongeluk zoo ernstig te vallen, dat een arm gebroken werd. DUSSEN, 13 Maart. Bij de gehouden aanbesteding voor rekening van den Zuid- hollandschen polder alhier, van vletwerk werd per kub. meter ingeschreven. Er werden 13 biljetten ingeleverd, waar van 't hoogst werd ingeschreven door Jac. Kievits alhier, met 75 cent en 't minst door W. Monshouwer te Nieuwendijk met 43 cent, aan wien 't werk is gegund. In de plaats van den heer H. Arkema, is door de Geref. Gem. alhier, tot diaken gekozen, de heer M. de Hoog. GAMEREN. Na bijna 12£ jaar ijverig zijne betrekking in deze gemeente te hebben vervuld, zal met ingang van 16 Maart onze brievenbesteller A. J. v. Wijk ons verlaten, om den dienst tusschen Waardenhuizen en Herwijnen waar te nemen. We zullen hopen, dat deze verandering voor hem ver betering zal meebrengen, te meer daar Van W. bij alle, die omgang met hem hadden, altijd even bereidwillig was en met de meeste nauwgezetheid zijn betrekking als postambtenaar alhier heeft waargenomen. Naar aanleiding van het artikel in een nummer van de Gelderlander en afkomstig van een dijkgraaf, volkomen met de toestanden langs de Maasoevers vertrouwd, omtrent den staat van zaken sedert de opening van den Nieuwen Maasmond, mag de volgende mede deeling niet overbodig worden geacht. De in dat bericht vermelde over strooming van een gedeelte van Noord- Brabant is niet het gevolg van door braak in den linker Maasdijk, doch is alleen veroorzaakt door de werking van den Beerscben overlaat. Die werking nu wordt door den ver legden Maasmond niet beheerscht, zij is van deze geheel onafhankelijk. Immers volgens de indertijd van re- geeringswege verstrekte inlichtingen zal de invloed der Maasmondverlegging zich op de Maas, door verlaging van haar waterspiegel, op verre na niet uit strekken tot den Beerschen overlaat, doch op een groot aantal kilometers beneden deze niet meer merkbaar zijn. De tegenwoordige overstrooming van Noord-Brabant staat dus in geen ver band hoegenaamd met den Nieuwen Maasmond. Die verlegging was noodig om moge lijk te maken de scheiding van de ri vieren Maas en Waal, vooral om te voorkomen het zich bij grooten ijsaf- voer vormen van ijsverstoppingen, die niet zelden hadden aanleiding gegeven tot dijkbreuken en daarmede gepaard gaande groote rampen. Zoolang de Beersche overlaat niet zal zijn afgesloten of opgeheven, zal Noord- Brabant blootgesteld blijven aan over strooming als de tegenwoordige. 's-Gravenhage, 12 Maart 1906. SOETER. Door den stormvloed heeft het water Maandagavond eene buitengewone hoog te bereikt. Van alle plaatsen welke aan zee- en rivierdijken liggen, komen dan De werking van den Maasmond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2