Meneer kwam er ook bij te pas en daar stond ze nu, ontoonbaar en woedend, terwijl de meid schudde van het lachen. Natuurlijk kreeg de meid een standje en de schuld van alles. En mevrouw die wel begreep, dal het na dit avon tuur met haar autoriteit gedaan was, beval haar kokkin dadelijk haar biezen te pakken. Nu, dit vond zij goed, als ze maar haar geld kreeg. Maar mevrouw in haar ergernis had daarin geen lust en zoo moest ze eerst door den kanton rechter ertoe gedwongen worden. Dat er dien ochtend op het kantongerecht heel wat gelachen is, behoef ik wel nauwelijks te zeggen. De Tribune verneemt uit St. Peters burg, dat het Rijk niet alleen van middelen is ontbloot, maar dat ook de voornaamste steden in Rusland zooals Moskou, de rijkste stad in Rusland, gedwongen is tegen hooge rente en op korten termijn uit nood leeningen te sluiten. Onlangs beloofde de minister van financiën aan de stad Moskou een voorschot van staatswege van zeven millioen roebel, maar per telegram ver wittigde de minister het stadsbestuur, dat hij niet in staat was zijn beloften na te komen, wegens het geldelijk onvermogen van den Staat. Volgens een bericht uit Tokio is te Ragi op Formosa een hevige aardbeving geweest. Verscheiden honderden ge bouwen zijn vernieldvele honderden menschen gedood of gewond. Volgens nadere berichten moeten bij de aardbeving niet minder dan 8000 menschen omgekomen of gekwetst zijn. Eenige honderden gebouwen zijn ver nield. Te Kiagi, in het zuiden van het eiland, voelde men Zaterdagmiddag twee hevige schokken. Daar hebben ook de meeste menschen het leven verloren. De ellende is verschrikkelijk; uit Tai-peh zijn inderhaast geneeshee- ren en verpleegsters met hulpmiddelen naar de ergst geteisterde streek gezonden. De werkstaking in de kolenmijnen van het departement Pas-de-Calais heeft zich nu uitgebreid tot alle mijnen tusschen Heinin-Lietard en Douai. In de mijnen van Lens wordt evenmin gewerkt. De beweging neemt nog steeds in omvang toe; ambtelijk wordt het geheele aantal stakers opgegeven als 25.684. Het onlangs verspreide bericht dat Cecilie Meyer de aanspraken die zij als moeder op het kind van graaf en gravin Kwilecki meent te hebben, had laten vallen, was onjuist. Het geding wordt voor het Landgericht te Posen gevoerd. Vrijdag is de zaak weer voor geweest. Het hof besloot, verschillende nieuwe getuigen te dagvaarden. Het geschil tusschen Perzië en Tur kije wordt erger. Vrijdag heeft de Porte een nota gezonden aan het Perzische gezantschap, waarin het rapport van de Turksche commissie was weergegeven. De Porte, verklaart, op grond van dat rapport, de eischen van de Perzen on aannemelijk: het betwiste gebied be hoort ongetwijfeld tot Turkije. Zaterdag is de Perzische gezant te Konstantinopel een bezoek gaan brengen aan de En- gelsche en Russische gezantschappen, om daar kennis te geven van den in houd dezer nota. Men verwacht nu dat Perzië langs ambtelijken weg de tusschenkomst van Engeland en Rusland zal inroepen, om de kwestie tot oplossing te brengen. Te Jofzofska in het gouvernement Charkof zijn 16000 werklui in opstand. Er zijn troepen heen. Eergisterenavond is de trein van Weenen naar Warschau bij het station Nieklan uit de rails geworpen; men had wisselstukken losgeschroefd. Vijf personen werden gewond. Bij het station Zgansk aan den Weichsel-spoorweg is ondei een spoor brug gevonden een mijn met 120 pond dynamiet. Het telegraafagentschap te Peters burg seinde Maandag Luitenant Schmidt en drie matrozen zijn heden te Otsjakof doodgeschoten. De Standard verneemt uit Tandzjer dat een dweepzieke hadsji in de groote moskee tegen de christenen aan het prediken is. Hij wil dat de Marokka nen van de conferentie te Algeciras zullen heengaan, want de christenhon den daar beoogen den ondergang van Marokko en van den islam. De vreemde legaties hebben de Ma- rokkaansche overheid tegen dien hadsji gewaarschuwd, waarop hij bevel kreeg zijn predikaties te staken. Maar daarop werd de bevolking zoo opgewonden dat het bevel moest ingetrokken worden. De legaties hebben nu de zaak aan hunne regeeringen gerapporteerd. De welbekende diamanthandelaar Ede- now uit Londen in het postkantoor te Birmingham de adreskaart willende inschrijven voor een pak diamanten, dat bestemd was voor zijn broeder in Amsterdam, plaatste het pak, inhouden de steenen ter waarde van 4400 pond sterling op de toonbank. Het pak is verdwenen geen spoor of schaduw van de roover(s). De politie onderzoekt de zaak. Te Rio de Janeiro heeft Zaterdag een ontzettende storm gewoed. Uit ver scheiden plaatsen wordt melding ge maakt van overstroomingen en instor- tingen. Te Rio en elders zijn veel dooden en gewonden. Volgens nadere berichten zijn ver scheidene grondverschuivingen voorge komen. In de buurt van Rio zijn 20 menschen gedood en gewond. Te Pe- tropolis zijn twaalf grondverschuivingen geweest en hebben 50 menschen het leven verloren. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de kaden aldaar zooveel van het hoog water hebben geleden, dat men een groot deel van de werken opnieuw zal moeten beginnen. In de „Onderlinge Credietbank", na bij de beurs in het midden van de stad Moskou gelegen, zijn Dinsdag on geveer 20 met revolvers gewapende lie den binnengedrongen. Zij stalen, ter wijl zij de beambten met revolvers dreigden, ongeveer 850,000 roebels in goud en biljetten uit de kas. De bende wist te ontkomen. van Domarskaer heengebracht. „Vijftien voet", riep de man aan stuur boord, „veertien 1" „Anker neer!" commandeerde de loods, terwijl hij het stuurrad omdraaide, zoodat het schip vlak tegen den wind in draaide, eenige minuten stil stond en daarna achter uit werkte, totdat het anker grond had. Een zucht van verlichting ontsnapte aan de borst van den ouden loods en met een trotsch gevoel van overwinning vloog zijn blik over de woelige zee, aan wier armen hij de prooi ontrukt had. De zon ging juist op en goot haar gou den licht over de zee en het land; de herfstmorgen was schoon als eene boodschap van vrede na een dag van storm. Boven op de zuidelijkste punt van de klip was het kleine huisje van loods Pelle te zien en de oude man werd ontroerd, toen hij 't in 't oog kreeg. Met over de borst gekruiste armen stond hij bij de verschan sing aan bakboord; hij verroerde zich niet en zijn blik was onafgewend op zijn eilandje gevestigd. Waaraan hij nu dacht, zeide hij tegen niemand. Hij bemerkte het ook niet, hoe de jonge kapitein, die zachtjes opdek kwam, verbaasd opkeek, hoe zijne kleur verschoot, hoe hij de oogen uitwreef, alsof hij zich wilde bevrijden van eene gezichts begoocheling, waaraan hij ten prooi meende te zijn bij den aanblik van die kleine woning boven op de klip en hoe eindelijk zijn blik met eene bijzondere uitdrukking op den ouden loods gevestigd was. Hij kwam eerst tot bezinning, toen zich een paar armen om zijn hals slingerden en eene mannelijke stem hem toefluisterde„Vader, lieve vader!" Dien winter heerschten er vreugde en ▼rede in het huisje van loods Pelle, en vele malen prezen vader en zoon de hoogere macht, die hen, na tien lange jaren van scheiding, onder zulke bijzondere omstan digheden in dien nacht van storm weder ▼ereenigd had. Op een vermakelijk© wijze meldt de correspondent van de Lokalanzeiger uit Algeciras, dat daar als vertegenwoor diger van den Marokkaanschen troon pretendent is aangekomen een Fran- sche kleermaker, Storto genaamd, die voor de conferentie een door den pre tendent en zestig kadi's onderteekend protest tegen alle besluiten van de con ferentie medebrengt. Deze Fransche rid der van de naald is geboren te Oran, verwierf de gunst van den pretendent door de levering van aanlokkelijke uni formen voor diens revolutionnaire le gerschaar, benevens munitie. Storto, zoo verhaalt de correspondent, is de belichaamde illustratie voor de wijze, waarop Fransche belanghebbenden deel nemen aan de instandhouding van den onordelijken toestand in Marokko. IJit ons Parlement. XXIII. Nadat de Kamer een amendement van den heer Van den Bergh op het arti kel, dat afwijking van de bepalingen van het reglement alleen dan toestaat als die overeenkomst schriftelijk is aan gegaan, had verworpen, heeft zij zich een paar dagen met het collectieve ar beidscontract bezig gehouden. Op het artikel, dat dit contract regelt en dat zegt, dat bij het bestaan van een col lectieve overeenkomst elk beding, dat' daarmede strijdig is, zal worden nietig verklaard op vordering van ieder der genen, die bij de overeenkomst partij waren, behalve den werkgever zelf, waren een drietal amendementen voor gesteld. Dat van den heer Aalberse wenschte de partijen aan een collec tieve arbeidsovereenkomst te binden ook na beëindiging van het lidmaat schap van de vereeniging door welke tijdens dit lidmaatschap de overeen komst is gesloten. Dat van den heer Schaper luidde: „Elk beding tusschen den werkgever en den arbeider, strijdig met eene collectieve arbeidsovereen komst, welke op den werkgever of den arbeider van toepassing is, is nietig. Onder collectieve arbeids-overeenkomst wordt verstaan eene regeling getroffen door een of meer werkgevers of eene vereeniging van werkgevers met een vereeniging van arbeiders, omtrent ar beidsvoorwaarden, bij het aangaan van arbeidsovereenkomsten in acht te ne men." En het amendement van den heer Idsinga had blijkbaar de bedoeling alleen de erkenning van het collectief arbeidscontract in de wet op te nemen, zonder daaraan eenige bepaling toe te voegen. Alle drie de amendementen deelden bij slot van rekening hetzelfde lot en werden verworpen, maar er was heel wat gepraat noodig geweest voor men het zoover had. Het amendement van den heer Aal berse werd, bij afwezigheid van dezen, door den mede-voorsteller, den heer Van Wijnbergen, verdedigd, nadat de heer Aalberse daarover reeds had ge sproken en het reeds in dien zin had gewijzigd, dat iemand, die de vereeni ging verlaat, niet gebonden zal zijn aan de overeenkomst, die niet met zijne toestemming zal zijn gesloten. De hee- ren Van Nispen en Drucker hadden het met den minister bestreden, omdat in dit amendement ontbrak de erken ning van het recht der minderheid om een vereeniging te verlaten, die een contract heeft gesloten, waarvan zij niet wil weten, waaraan de wijziging haar ontstaan dankte. Maar ook na die ver andering konden de heeren het er niet mee eens zijn. Evenmin konden ze dat met het amendement-Schaper. De heer Schaper had zijn amendement verdedigd met te zeggen, dat in 't stolsel van 't ontwerp telkens heel wat noodig is om de ver nietiging te vorderen. Door den Mi nister van Justitie, de heeren Van Nis pen en Drucker, werd ook dit bestre den, omdat men den werkgever niet beletten mag met anderen van buiten te contracteeren. En wat 's heeren Scha- per's bezwaar tegen den eisch van rechts persoonlijkheid voor een vakveieeni- ging betreft, werd door den minister en den heer Drucker op gewezen, dat zonder die rechtspersoonlijkheid het contract door zoo'n vakvereeniging ge sloten, niets anders was als een contract van de verschillende leden afzonderlijk, terwijl toch het aanvragen van die rechtspersoonlijkheid zoo,'n geweldige toer niet was en desnoods nog bij wet telijke maatregel kon worden verge makkelijkt. Het amendement van den heer Van Idsinga tastte het artikel van het ontwerp het vinnigst aan en was eigenlijk tegen het beginsel, dat erin lag uitgedrukt, gericht. De heer Van Idsinga had niets tegen de erkenning van een collectief con tract, maar hij wilde niet, dat dit con tract de individueele vrijheid van de leden der vakvereeniging zou belem meren, dat het aan vakvereenigingen een privilege zou geven op den gebrui- kelijken regel omtrent de contractvrij heid. Het waren ook weer de minister en de heer Drucker, die den heer Van Idsinga bestreden. Zij wezen er daarbij op, dat dergelijke bepalingen, als die dit artikel geeft, ook in de wetgevin gen van Duitscbland en Engeland voor komen en dat toch een lid van een vakvereeniging zelf heeft meegewerkt tot het tot stand komen van het col lectief contract, waaraan hij dan onder worpen blijft. Een belangrijke vraag werd in dit verband nog door den heer Heemskerk opgeworpen, n.l. hoe men zich dat ge bonden zijn aan het contract door het lidmaatschap eener vereeniging had te denken en of een lid, die later bezwaar heeft tegen een der voorwaarden van het contract, daaraan dan door het lid maatschap gebonden is. De heer Druc ker antwoordde, dat dit de rechter zou hebben uit te maken, maar dat naar sprekers opvatting iemand, die lid is van een vereeniging, welke een collec tieve overeenkomst heeft gesloten, aan die overeenkomst gebonden is, wanneer hij van die vereeniging lid blijft. Ten slotte werd na verwerping der amendementen, het artikel aangenomen met 54 tegen 6 stemmen. B*ltifik. lieiiws. HEUSDEN, 21 Maart. In de jongstleden Zondagmorgen-gods dienstoefening, deelde Ds. Wielandt, Pre dikant, aan de gemeente mede, dat door wijlen Mevrouw de Wed. Verschoor, geb. Pape, is gelegateerd, vrij van successie rechten, het navolgende: Aan de Ned. Herv. Kerk alhier f 4000, Diaconie der Herv. Gem. alhier - 4000. Protestantsche Bewaar school alhier - 2000. en aan het Protestantsch Ziekenhuis alhier, onder toezicht van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, ruim 8 hectaren bouwland, gelegen onder Lienden bij Tiel. Genoemde dame was de zuster van wijlen Ds. C. F. J. Pape en de dochter van wijlen Ds. C. W. Pape, welke beide Piedikanten alhier elk circa 40 jaar het Predikambt hebben uitgeoefend. Mevrouw Verschoor, die te Arnhem woon achtig was en bezitster was van een groot vermogen, was in den Lande reeds sinds tal van jaren bekend om haar milddadig heid, die zij zoowel tegenover instellingen, als tegenover personen aan den dag legde. De stoomtram naar Tilburg heeft heden den dienst gestaakt door de werking van de Overlaat. WERKENDAM, 20 Maart 1906. De schade door den vreeselijken storm van den 12en dezer op tal van plaatsen in ons vaderland aangericht, zal ook voor vele leden van de landbouwvereeniging „Wer kendam en Omstreken" eenige nadeelige gevolgen hebben, doordat n.l. de door hen bestelde superphospbaat niet op tijd gele verd kan worden. Bij den secretaris van genoemde vereeniging kwam het volgende telegram van den leverancier te Zwijndrecnt in„door onverwachte en ongekende hooge vloed alles overstroomd; bedrijf mestfa- brieken en zwavelzuurfabriek totaal ge stoord; aanwezige 'voorraad vernietigd of zwaar beschadigd; door deze force majeure levering gestaakt en nog niet te zeggen, wanneer hervatting levering mogelijk is." De commissie zal alle pogingen in het werk stellen om de levering zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, doch zij meent in deze op eenige toegeeflijkheid van de zijde der bestellers te mogen rekenen. Voor der gelijke rampen zwicht alles en ook de leve rancier heeft thans zeker aanspraak op eenige tegemoetkoming in den vorm van wat geduld van den kant van hen, die gerekend hadden het bestelde reeds ter uitstrooiïng bij zich te hebben. ALMKERK, 20 Maart. Bij de gehou den aanbesteding van een boerenwoning voor den heer M. Dekker alhier, werd alsvolgt ingeschreven Metselwerk. A. Duizer, Sleeuwijk f 840. L. G. Kooiman, Almkerk 774. H. Besterveld, 726. Timmerwerk. H. Kolff, Almkerk f 1019.— J. Bos, 974. A. de Later, Nieuwendijk 973. A. Kentie, Woudrichem 950. De begrooting was voor metselwerk f 800.en voor timmerwerk f 1150. 't Werk is aan de minste inschrijvers gegund. NIEUWENDIJK. Thans kunnen we met zekerheid melden dat er een stoom- zuivelfabriek komt. Aan den heer Jr. de Vos Gz. te Gorinchem is de levering van zuivelwerktuigen en stoommachine met ketel opgedragen. De fabriek moet met Aug. in orde zijn. VEEN. Tot directeur van het fanfare corps „Wilhelmina" alhier is benoemd de heer W. van Heusden te Heusden. Door den heer Millenaar te Andel is aangekocht de uiterwaard „de Rijswaard", liggende onder deze gemeente, met het doel om er bouwland van te makenreeds is er een begin gemaakt met het omploegen. Nu deze waard 's winters niet meer onder- stroomd, heeft het veel van zijn waarde als weiland verloren. VERSLAG der Raadszitting van de gemeen te Woudrichem, op Zaterdag 17 Maart 1906. Afwezig de heer De Jong de Bosson. De voorz. opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vorige verg. voorleest, welke worden goedgekeurd. Ingekomen Van Ged. Staten goedkeuring der begroo ting, dienst 1906. Van den directeur van het postkantoor namens den directeur-generaal bericht, dat het onnoodig wordt geoordeeld een nieuw contract te sluiten voor de huur van het postkantoor en het bestaande te laten loo- pen tot het nieuwe gebouw in 1907 gereed zal zijn. B. en W. adviseeren he$ verlengen van het huurcontract toe te staan, met de be paling de huur steeds over het geheele kwartaal moet betaald worden. De heer Roomer is tegen het preadvies van B. en W. en wil de huur van het gebouw op 1 Maart 1907 geheel geëindigd zien, daar het gebouw nu reeds mogelijk verkocht kan worden en de gemeente er in 1907 niet zoo voordeelig af zou kunnen komen. De voorz. vermeent het alleszins billijk is het verzoek van het Rijk toe te staan en verklaart niets te voelen voor eene wei gering. De heer Roomer zegt hierop: ik heb in mijn leven al zoo veel gevoeld. Na een verwerping van het voorstel Roomer wordt het praeadvies van B. en W. aangenomen. Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim; wordt voor notificatie aan genomen. Door de Centrale Gezondheidsraad wordt verzocht een voordracht van candidaten voor de aftredende heeren J. Alma te Heusden en dr. Overbosch te Almkerk, waarvoor gesteld werden de heeren dr. Alma, dr. Giesberts, dr. Overbosch en dr. Mijnlief. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een gemeentereiniger. Ingekomen waren 3 sollicitatiën. Met 5 van de 6 stemmen wordt als zoodanig benoemd S. de Kriek. Vastgesteld wordt het kohier op de hondenbelasting tot een bedrag groot f 156. Bij de gebruikelijke rondvraag verkreeg de heer Roomer het woord, die eene her ziening voorstelt van de bouwverordening. Hij is daarover zeer ongunstig gestemd en noemt het o. a. het vijfde rad aan den wagen. De Voorzitter geeft den heer Roomer toe, er veel is in de verordening, dat voor de gemeente bezwaarlijk is. Het is den raad bij de vaststelling echter niet mogen gelukken aan de strenge eischen der ge zondheidswet geheel te ontkomen en wijst op het nuttelooze der poging om gunstiger bepalingen te krijgen. Het voorstel Roomer wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Hierna stelt de heer Roomer voor eene wijziging te brengen in de gemeente-veror dening betreffende het ophalen van vuilnis. Hij wil dat in plaats van tot 3 uur des namiddags, tot 's morgens 11 uur bepaald zien. Ook de heer Wierx wil, met het oog op het aansteken der lantaarns, een vroeger uur bepaald zien. Na eenige bespreking wordt door den heer Wierx en Roomer voorgesteld de tijd te bepalen op 1 uur 's namiddags. Aangezien er drie stemmen voor en drie tegen zijn, wordt het voorstel verdaagd tot eene volgende vergadering. Na eene bespreking van ondergeschikten aard verkreeg de heer Kole het woord, die zeide in verschillende kranten gelezen te hebben, dat er concessie is aangevraagd voor een stoomtram en in welk stoomtram- net Woudrichem niet is opgenomen. Vooral met het oog op de toekomst, ook voor de visschers die te Heusden gaan vis- schen, acht hij het in het belang der ge meente, dat ook Woudrichem wordt aan gesloten en stelt derhalve den Raad voor een adres te richten aan 't Ministerie van Waterstaac, om de concessie alleen dan goed te keuren als Woudrichem ook wordt aan gesloten. De voorz. deelt mede, hij ook zitting heeft gehad in de commissie voor de tram, doch omdat Woudrichem niet in het tram net was opgenomen, hij om die reden voor zijn lidmaatschap heeft bedankt en stelt voor bij acclamatie het voorstel Kole aan te nemen, waartoe wordt besloten. De vergadering wordt hierna gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting. Btin neiilnnd. Dinsdag is door H. M. de Koningin, vergezeld door Prins Hendrik, in alle stilte een bezoek gebracht aan de over stroomde streek in Zeeland. Na tot Bergen-op-Zoom per spoor gereisd te hebben, werd de tocht naar Tholen in een hof rij tuig voortgezet. I)e burgemeester, die aan het Tholensehe veer H. M. en Z. K. H. ontving, be tuigde zijn dank voor dit vorstelijk be zoek en betreurde het, dat dit onder zoo treurige omstandigheden plaats vond. Hij waardeerde hel hoogelij x, dat H. M. door eigen oogen zich van den toestand had willen overtuigen. H. M., zichtbaar getroffen door deze met weemoed uitgesproken woorden, dankte den burgemeester recht harte lijk voor zijn welkom en noemde het Harerzijds een plicht zich naar hier te begeven, ten einde zich een eigen oor deel te kunnen vormen en de bevol king van hare deelneming te doen blij ken. Zonder eenige plichtpleging stapte H. M. daarna in de pont, die Haar naar den Zeeuwschen wal zou voeren. Daar stond gereed een brik met de paarden, die daarheen waren gegaan, om zoo den tocht naar Oud-Vosmeer te vervolgen. Op den weg dien men thans ging waren slechts weinige liedenhet waaide hevig en regende bovendien, zoodat alles een triestig aanzien had. Aan den Molen gekomen, werd uit gestapt en verwijlde H. M. de Koningin met gevolg even in de woning van de weduwe van de Klooster. Het vrouwtje bood H. M. en den Prins in hare scha mele woning de rieten stoelen aan. Kort er op lag de roeiboot gereed, die de hooge bezoekers zou voeren door de nog steeds onder water staande ge meente. In de Molenstraat, waardoor zij voe ren, kwam burgemeester de Graaf, die dag en nacht present is, hun in een boot tegemoet, benevens jhr. Vreden- burg, van Tholen. Zij voegden zich bij de boot van H. M. Het ging de straten van Oud-Vosmeer door, langs de school, zoo langs de pastorie van den Z.Eerw. heer de Bruin, achter de kleinere wo ningen heen naar den weg van Nieuw- Vosmeer naar St. Annaland. Hier werd even uitgestapt en had de burgemeester de Graaf gelegenheid H. M. eenige woorden toe te spreken. Met belangstelling ondervroeg Zij hem naar den toestand en de wijze, hoe alles had plaats gehad; bereidwillig voldteed hij aan Hr. Ms. verlangen, deelde diep bewogen den toestand mede, waarin zijn gemeente zich thans be vond en wees Haar de plaatsen aan, waar langs het water was binnen ge drongen. Daarna werd de terugtocht langs denzelfden weg ondernomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2