geen twijfel, dat Riek daar geslapen had. Op de vraag van den burgemeester van wien dat bed was, antwoordden de zonen van Riek dat zij het niet wisten. De burgemeester nam daarop het bed als onbekend mee en biedt het nu te koop aan. De overheid weet geen mid delen meer, om Riek in handen te krijgen. Misschien zal men het nogeens beproeven met speurders uit Berlijn. De brandweer in de mijnen van Courrières dringt het vuur steeds terug. De arbeid kan echter niet dan zeer langzaam vorderen, want men kan niet voortgaan wanneer de gloeiende steenkool, als die is gebluscht, niet wordt weggekapt en naar boven ge bracht. Als men dat niet doet, is er kans, dat alles ptotseling weer in brand vliegt, wat met moeite is gebluscht. Rednan-pasja, sedert lang gouverneur van Konstantinopel, is Vrijdagavond vermoord door twee lieden, terwijl-hij op weg was naar zijn buitenverblijf. Persoonlijke wraakzucht is de oorzaak van de misdaad. In Frankrijk heeft het dezer dagen duchtig gesneeuwd, en dat is daar in dezen tijd van het jaar vrij wat erger dan in Nederland. Op vele plaatsen hebben de bloeiende ooftboomen erg geleden. Te Toulouse is de thermome ter tot 5 graden Celsius beneden nul gedaald. Zelfs te Marseille en te Tou lon is sneeuw gevallen. Uit Marseille komen bovendien berichten van hevi- gen storm en hooge zee. Uit Port Say (aan de noordkust van Marokko) wordt gemeld, dat er een gevecht aan den gang is langs de Moeloeja. Men hoort het kanongebul der. De pretendent heeft de regeerings- troepen de Moeloeja laten overtrekken in het zeer bergachtig© land Kebdala. Terwijl de bevelhebber der regeerings- troepen zijn geheele ruiterij laat opruk ken, heeft de pretendent nog slechts zijn voetvolk in 't gevecht gebracht. De uitslag van den strijd is nog niet bekend. De geruchten over een ernstige on gesteldheid van keizer Frans Jozef worden nu, met uitvoerige bijzonder heden erbij, tegengesproken. De Keizer brengt den winter op het kasteel te Schönbrunn door, vanwaar hij zich eiken ochtend naar den Hof- burg laat rijden, om staatszaken af te doen. Hij is lang niet zoo wel geweest als tegenwoordig. Men schrijft de ongunstige berichten aan een beurs-man oeuvre toe. Vrijdag en Zaterdag heeft het in verschillende streken van Duitschland dik gesneeuwd. Uit Kreuznach, Elber- feld, Hannover, den Harts, Thuringen, Kiel, Hamburg, Kassei enz. komen berichten van een sneeuwstorm, die Zaterdag het verkeer op straat belem merde of onmogelijk maakte. In Hol- stein is de storm met overstroomingen gepaard gegaan. In het Rhön-gebergte heeft het in den nacht op Zaterdag tien graden gevroren en ligt de sneeuw meters hoog. Te Padianitz bij Lodz zijn 34 arbeid sters, die weigerden aan een staking op de spinnerij der firma Kindier mee te doen, vergiftigd. Een onbekend ge bleven schurk heeft op den vloer der werkzaal een of ander vergiftig poeder neergestrooid, dat de vrouwen inadem den. Een is er gestorven, tien verkeeren in levensgevaar en de overigen zijn ernstig ziek. iMitHlweliiSt Nieuws. HEUSDEN, 27 Maart. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad kwam in de eerste plaats aan de orde een verzoek schrift van J. H. Verhoeven, hoofd en A. B. de Moor, onderwijzer aan de openbare school, strekkende tot het verkrijgen eener tegemoetkoming in de door hen, bij toe treding tot het Rijkspensioenfonds zoo voor zich als voor hunne toekomstige weduwen on weezen, verschuldigde bijdragen, zijnde 7 pCt. hunner jaarwedden. De raad, de billijkheid van het verzoek erkennende, besloot op voorstel van B. en W. de jaarwedde van het hoofd te verhoo- gen met f 50,en die van den onder wijzer met f 20, Voorts kwam in behandeling een voor stel van B. en W. tot aanvulling van het besluit tot heffing van rechten voor het ge bruik van aanlegplaatsen in dien zin, dat in 't vervolg telkens een cent per colli of stuk zal geheven worden van goederen, die in de bergloods der gemeente bewaard wor den van des namiddags 8 tot des voor- middags 6 uur, gedurende welken tijd de loods zal gesloten zijn. Dit voorstel werd onveranderd aangeno men. Nadat nog was besloten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1905 wegens de overschrijving van enkele posten van uit gaaf, die bleken te laag geraamd te zijn, besloot de raad zijne instemming te be tuigen met een door den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom aan de Prov. Staten van Noord-Brabant gericht verzoekschrift, waar in wordt aangedrongen op verhooging van de aan de gemeenten toegekende tegemoet koming in de verplegingskosten van krank zinnigen. Die tegemoetkoming bedraagt tot dusverre f 40,per jaar, terwijl de ver plegingskosten sedert 1 Dec. j.l. zijn ver hoogd tot f 225,per jaar, welke som op 1 Dec. 1910 wordt gebracht op f 250. Ten slotte werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder het jaarverslag der Commissie tot wering van schoolverzuim over 1905 en een besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij de ge meente-begrooting voor 1906 is goedge keurd. Een adres van F. H. Verhoeven over de bediening der goederenloods moest, als zijnde ongezegeld, ter zijde worden gelegd. WERKENDAM. Zaterdag j.l. is voor het het kroondomein alhier aanbesteedhet bouwen van een hooi- of graanberg, waar onder wagenschuur en het maken van een korenzolder in de bouwschuur op de Ko ningin Anna Paulowna-Hoeve. De uitslag was als volgt: J, v. Loon C.Dz., Werkendam f 2369, N. W. Stal, Drimmelen 2374, J. de Rouwe, Sliedrecht 2386, A. Maat, Gorinchem 2440, F. van Varik, Werkendam 2494, A. v. d. Bosch, Hardinxveld 2497, A. Mes, Sliedrecht 2535, C. Bakker, Werkendam 2625, G. van Dijk, Hardinxveld 2655. J. K. Buitenman, Gorinchem 2890, Zaterdagmiddag tegen één uur zou de schipper L. den Haan met zijn schip de haven alhier binnenloopen. Tegenover den legger van het stoombootenveer ge komen sloeg zijn 31-jarige vrouw A. Stuy overboord. De schipper sprong onmiddellijk in de boot en wendde alle pogingen aan om zijne vrouw te helpen, doch het mocht hem niet gelukken haar te redden; nadat ze nog tweemaal boven was gekomen, ver dween ze in de diepte en moest hij zoo zijn echtgenoote voor zijn oogen zien ver drinken. Zondagavond besloten Van Burgel en Roubos, beiden uit Dewerken, den Rust dag te besluiten met een vechtpartij, met het gevolg dat de eerste met zijn handen een Aiit stuk sloeg bij het raadslid Buur man en de laatste met zijn hoofd door het raam, toen van glas ontdaan, in den verfwinkel terecht kwam. Van Burgel had zich met het glas zoodanig gesneden, dat er vrees bestaat, dat zijn hand voor een groot deel stijf zal blijven. Donderdag 5 April a.s. hoopt de werkliedenvereeniging Eendracht alhier hare gewone driemaandelij ksche vergade- dering te houden, ten herberge van Zwets, te 7| ure. Op initiatief der „Houtkoopersver- eeniging te Werkendam en Dewerken" en eenige Sliedrechtsche heeren werd Donder dag van uit Dordrecht per stoomboot een tochtje gemaakt door den Biesbosch ter bezichtiging der keten in de grienden. Achtereenvolgens werden bezocht keten op de Beversluisplaat, Zwartenhoek, „Vier Polders", Gat van Kampen en Noordplaat, waarvan de eerste alleen vrij goed was te noemen, terwijl de overige in meerdere of mindere mate van geringer gehalte bleken te zijn. Aan de reis werd deelgenomen door den heer mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalden heer Wol tering, hoofdinspecteur der volksgezond heid voor Noordbrabant en Limburg; den heer v. Everdingen, lid van de gezond heidscommissie te Werkendam; de heeren G. v. Oord, J. Visser Azn., en C. H. Bogers, als afgevaardigden der „Houtkoopersver- eeniging te Werkendam en Dewerken"; de heeren Rijsdijk, Kalis en Korporaal uit Sliedrecht, de laatste namens de Chr. Werk liedenvereeniging aldaar, en den heer Pijl van Alblasserdam, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Een viertal Kamerleden, eveneens uitgenoodigd, was door ziekte en bezigheden verhinderd, wat zeer te betreu ren was. Het is zeer te hopen, dat ook dit bezoek ter plaatse moge bevorderlijk zijn aan verbetering der bestaande toestanden en dat na verloop van tijd krotten, als thans bezocht werden, tot het verleden zullen behooren. DUSSEN. De lenteboden, de ooievaars, zijn alhier op hunne oude nesten terugge keerd. Wij hopen, dat het nu werkelijk lente mag worden, daar de landbouwer reikhalzend uitziet om de werkzaamheden op het land te beginnen. De verpachting der weilanden van de diaconie der Hervormde Gemeente heeft dit jaar f 150 minder opgebracht dan ver leden jaar. A.s. Vrijdag des middags om half twee zal de Christelijke school der Geref. Gemeente alhier plechtig geopend worden. Alhier doet zich een geval van lupus voor. De patient zal onder behandeling gesteld worden van dr. Rietema, verbonden aan de Finsen-inrichting te Rotterdam. BRAKEL. De bevestiging van den nieu wen leeraar bij de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, ds. C. Oorthuys, te Brakel, zal plaats hebben Zondag 1 April, des ocfigpnds, in de Pieterskerk, door zijn vader, ds. C. B. Oorthuys, uit Rotterdam. WIJK. Een voordeelige rattenvangst. Zekere J. v. H. alhier mocht het na ver schillende pogingen gelukken, een rat in eene z.g. rattenkist te vangen. Bij nader onderzoek bleek, dat het dier in zijne enge gevangenis zes jongen geworpen had, en hij er zoodoende niet één, maar zeven ratten verschalkt had. AALBURG. Bij het afbreken der woning van wijlen J. v. K. zijn nog gevonden een bedrag van f 30,aan gouden tientjes. Dus wel een aardig buitenkansje voor den kooper. IJlt ons Parlement. XXV. Nadat over het amendement van den heer Tak en het gewijzigde regeerings- artikel nog een korte discussie was ge voerd en het amendement was inge trokken, werd het artikel in dien zin goedgekeurd, dat de arbeider, als geen bepaald loon is vastgesteld, aanspraak heeft op zoodanig loon, als ten tijde na het sluiten der overeenkomst voor dergelijken arbeid op de plaats, waar ze verricht moest worden, gebruikelijk was. Het volgend artikel 1637 1 was ook door de regeering gewijzigd en er waren bovendien verschillende amendementen op voorgesteld. Het bedoelde een sanctie te geven aan art. 1637 j, dat de vast stelling van het loon regelt. De heeren Van der Velde, Van Veen e.a. wensch- ten nu hier in het eerste lid te lezen Voorzoover het loon anders dan volgens art. 1637 j geoorloofd is, is vastgesteld, wordt het op een bedrag in geld ge waardeerd en geacht vastgesteld te zijn op het dubbele van dit bedrag. De heer Van Idsinga daarentegen: „De gedeel ten van het loon, welke in strijd met art. 16ö7 j zijn vastgesteld, worden in geld gewaardeerd en op dit bedrag vast gesteld." Bovendien had ook de heer Van Doorn een amendement voorge steld, maar na de opmerking, dat dit als de uitbetaling en niet de vaststel ling van het loon rakende, hier niet thuis behoorde,' trok hij het in. Tegen het amendement van den heer Van Idsinga had zoowel de Commissie van Rapporteurs als de Minister over wegende bezwaren, omdat het niet de minste sanctie geeft. Voor het amen dement Van c.er Velde voelde men meer. Het verschil met het regeerings- artikel bestond hierin, dat, naar het stelsel van dit amendement, vergoeding voor het onrechtmatig uitgekeerd deel van het loon vereischt was en, naar dat van de regiering, vergoeding over het geheele bedrag van het onwettig uitbetaalde loon en in de plaats treding van een geheej nieuwe loonregeling. Door enkele heeren, die het stelsel van het amendement-Van der Velde wel genegen waren, maar de sanctie in dat amendemeiit vastgesteld, niet sterk genoeg achtten, evenals ook de Minis ter, werd nu op dit amendement een sub-amendemeut voorgesteld, waardoor in plaats van „het dubbele van dit bedrag" gelezen zou worden „het vijf voud van dit bedrag, maar zóó, dat het dientengevolge in zijn geheel verschul digde loon het overeenkomstig het vorig artikel geregelde loon niet meer dan 1/3 zal mogen overschrijden." Dit sub-amendement werd door de Com missie van Rapporteurs bij monde van den heer Drukker aanbevolen en nadat het, na verwerping van het amende- ment-Idsinga, was aangenomen, werd nu ook het aldus veranderde amendement van den heer Van der Velde c. s. aan genomen. En hierna begon de Kamer de be handeling van art. 1637, dat gedwon gen winkelnering verbiedt. Er was door den heer Schaper een amendement voor gesteld, strekkende om de uitzondering voor den verkoop van gereedschappen, grondstoffen enz., die het artikel toeliet, te doen vervallen en door den heer Jannink een, om de uitzondering ten opzichte van belegging van verdiend loon voor minderjarigen bij een spaar bank, ook uit te strekken tot een bij bestuursmaatregel geregeld spaarfonds, welk fonds hij op verzoek van den Minister later omschreef als een opzet telijk daartoe in te richten fonds. En laier werden nog door den heer Troelstra, den heer Van Wijnbergen en den heer Schokking amendementen voorgesteld. Dat van den heer Troelstra beoogde den arbeider, die iets verschul digd mocht zijn tengevolge van zoodanig beding van gedwongen winkelnering, een vordering te geven tegen den werk gever ten bedrage van het vijfvoud van het door den arbeider verschuldigde. De heer Van Wijnbergen wenschte de uitzondering ten opzichte van belegging van 't loon van minderjarigen te doen vervallen en de heer Schokking wilde den arbeider het recht geven om ook bij het verlaten der dienstbetrekking de spaarpenningen terug te eischen. De heer Drucker, namens de Com missie van Rapporteurs het woord voerende, verzette zich, na erop ge wezen te hebben, dat de gedwongen winkelnering in ons land sterk afneemt, tegen het amendement-Troelstra, ook nadat deze zijn amendement eenigszins had gewijzigd en ontkende dat het hier een zelfde kwestie was als bij de sanctie tegen onwettige loonsvormen. Ook het amendement-\ an Wijnbergen vond geen genade in zijn oogen. Maar voor het fl-rnpndoinentrSch&psr wes hij wel te vinden en eveneens voor dat van den heer Schokking, nadat deze zijn amendement zoodanig had gewij zigd, dat het slechts den leeftijd van 21 jaar verving door meerderjarigheid. Dit laatste werd dan ook, evenals het amendement-Jannink, door den Minis ter aangenomen. De heer Van Wijnbergen had zijn amendement ingetrokken en een ander ingediend, waarbij het tusschentijds opvragen op machtiging van den ka nton rechter werd toegelaten en dit amen dement werd, evenals dat van den heer Schaper, aangenomen. Zijn eerste amen dement was door den heer Van der Zwaag overgenomen, maar werd door de Kamer verworpen. En hetzelfde lot trof, na een breedvoerige gedachten- wisseling tusschen den voorsteller en den heer Drucker, het amendement van den heer Troelstra. itiniienland. De Staatscourant meldt In aansluiting aan vorige berichten betreffende emigratie naar Canada, deelt de consul-generaal te Toren to mede, dat door den aanleg van nieuwe spoor wegen in genoemd land, voornamelijk in de Noordwestelijke districten, een groot arbeidsveld zal geopend worden, vooral ook nu besloten is tot het aan leggen van de nieuwe trans-continen tale lijn (de „Grand Trunk Pacific"), bij welke onderneming het voor arbei ders niet moeilijk zal zijn werk te ver krijgen, hoewel natuurlijk misschien in woeste en veraf gelegen districten. Het is den consul-generaal niet mo gelijk nauwkeurig op te geven hoeveel loon men zal kunnen verkrijgen, maar te oordeelen naar ander dergelijk werk zou dit kunnen bedragen L dollar 50 cent per dag of meer, naar gelang van bekwaamheid en ervaring van den ar beid. Inderdaad goede, ontwikkelde arbei ders, als bovenbedoeld, kunnen volgens zijn gevoelen zonder moeite werk vin den in Canada. Hij raadt belangheb benden aan om naar Winnipeg in Manitoba te gaan, waar vanwege de Canadeesche regeering een geregeld emigratiekantoor is gevestigd en waar de spoorwegmaatschappij de arbeiders in dienst neemt. Aldaar is ook geves tigd een Nederlandsche vice-consul, die bereid is alle verlangde inlichtingen te verschaffen. De burgemeesters van eenige Gel- dersche gemeenten, liggende bij de Duitsche grens, hebben de werklieden nogmaals gewaarschuwd tegen het te spoedig g<hoor geven aan aanbiedingen van werk in Duitschland. Aangeraden wordt vooraf te informeeren naar den aard van het werk, de loonen en de huurprijzen dei woningen, om daardoor groote teleurstelling en schade te voor komen. Ook wordt medegedeeld, dat slechts gezonde werklieden van 1640 jaar worden aangenomen. Binnenkort zullen nieuwe postzegels uitgegeven worden, meldt het N. v. N. Ze zullen veel gelijken op het type, dat thans in onze «koloniën wordt ge bruikt. Hiermede zal dan het kronings type verdwijnen. Naar wij vernemen, zijn valsche bank biljetten van f 40 bij de Nederlandsche Bank voorgekomen, waarvan bij de po litie te Amsterdam aangifte is gedaan. Reeds is een viertal valsche biljetten van f 40 ontdekt, twee genummerd CN 3097 met datum van 20 April 1ö84 en twee genummerd KP 7341 met dag- tee kening van 5 Februari 1902. Notaris H. J. S., te Leeuwarden is in staat van faillissement verklaard. Tegen hem is rechtsingang verleend wegens vermoedelijk gepleegde valsch- heid in rekening courant. Men meldt uit Rotterdam: Dinsdagmorgen is bij het sloopen van het pand, voorheen bewoond door de firma Flesscheman, hoek Weste Wa genstraat en St. Laurensstraat eene muur van 2 étages hoogte aan de zijde der Weste Wagenstraat ingestort en sleepte in zijnen val de schutting mede. De 16-jarige zoon van den drogist A. H. Moritz, won nde Raamstraat, die daar passeerde, werd onder het vallende puin bedolven. Met gebroken schedel en ribben werd hij in hope- loozen toestand in het ziekenhuis op genomen. Te Opmeer is Zaterdagnacht een bru tale inbraak met diefstal gepleegd bij den lieer H. Igesz, grutter en hande laar in fourage-artikelen. Blijkens de sporen, die men vond, heeft de dader door middel van een beitel het raam in het kantoor open geschoven en zich daardoor toegang verschaft. Ongeveer 3400 gulden aan geldswaarde werd uit het bureau ont- vreemd, terwijl het kleine geld met llaadje en al werd meegenomen. Men schrijft aan de Ass. Ct. Naar aanleiding van een bij de be voegde autoriteit ingekomeu klacht, is door de marechaussee een onderzoek ingesteld naar het gebruik van de urine van varkens door miliciens, die in den loop dezer maand zijn ingelijfd, welk gebruik zou geschied zijn met het doel hen voor den krijgsdienst ongeschikt te maken. Een drietal miliciens uit eenzelfde gemeente, die nog niet defi nitief zijn goed- of afgekeurd, doch in het militair hospitaal in observatie zijn, zijn ter zake gehoord. Ten bewijze, dat de klacht of het proces-verbaal, dat ten laste van één persoon moet zijn opge maakt, niet geheel uit de lucht schijnt te zijn gegrepen, deelen wij mede, dat een hunner het gebruik van urine be kend heeft. Te Waardenburg heerscht het rood vonk zoo atgemeen, dat deze ziekte epidemisch verklaard is en dientenge volge de O. L. school aldaar tijdelijk gesloten is. Zaterdagmiddag is de onlangs ge failleerde commissionair in effecten Th- B., te Utrecht, door den hoofdinspec teur van politie en een inspecteur aan gehouden en overgebracht naar het Huis van bewaring. Hij wordt verdacht van bedrieglijke bankbreuk. De vareeniging Landbouw en Han del te Goes heeft besloten, middelen te beramen om te geraken tot het vor men van een fonds van rentelooze aan- deelen, met het doel landbouwers, die door den watersnood in Zeeland geheel of gedeeltelijk geruïneerd zijn, finan cieel te steunen. Voor dit doel zal een beroep gedaan worden op de welwil lende medewerking van de afdeelingen der Maatschappij van landbouw en vee teelt in Zeeland en van andere land- bouwvereenigingen. Omtrent de vermoedelijk® misdaad te Vrij hoe ven-Capelle, wordt aan de „N. R. Ct." uit Waalwijk geschreven: Vrijdagnacht werd de gemeente-secre taris van Vrijhoeven-Cappel, de heer F. K., op Labbegat, onder die gemeente, in de Vaart drijvende gevonden. De dood was reeds ingetreden. Men ver moedde eerst, dat hij, door de duister nis misleid te water was geraakt, daar hij 's nachts nog in 't naburig Capelle was gezien. Hij werd opgenomen en per raderbaar van het gasthuis te Waal wijk naar zijn woning te Sprang ge voerd, waar zijn diepbedroefde weduwe, die zulk een angstigen nacht had door gebracht, reeds langzamerhand op de verschrikkelijke gebeurtenis was voor bereid. Onderwijl was de marechaussee gewaarschuwd, te meer, daar een ern stige wonde aan het hoofd viel waar te nemen. De politie stelde terstond een onderzoek in en gaf bericht aan de justitie te 's-Hertogenbosch, die 's avonds hier aankwam. Men meldt verder nog, dat in ver band met dit geval proces-verbaal is opgemaakt tegen den schoenmaker v. d. W., van den Cappelschen dijk, die zegd heeft, dat hij uit verweer den heer K. voor 't hoofd heeft geslagen. Volgens een later bericht heeft het gerecht uit 's-Bosch te Sprang het lijk van den verdronkene geschouwdv. d. W. had bij de politie aangifte gedaan, dat er 's nachts een inbreker aan zijn huis was geweest en dat hij dien met den pook had geslagen. De verwonding van den secretaris met deze mede deeling in verband brengende, werd de man gearresteerd en naar Waalwijk vervoerd. Den anderen dag is v. d. W. ter confrontatie met het lijk naar Sprang gevoerd. Ten overstaan der justitie ver klaarde v. d. W. eveneens, dat hij een persoon had geslagen, zonder te weten wien, nadat hij dien persoon had aan gemaand heen te gaan. Na de lijkschouwing werd gecon stateerd, dat de toegebrachte verwon ding in 't geheel niet doodelijk was en dat de heer K. nog levend in 't water terecht is gekomen. De gearres teerde werd daarna op vrije voeten gesteld en er is verlof gegeven om het lijk te begraven. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van de Holland-Amerikalijn, te Rot terdam, is gepasseerden Zondag en de drie laatste dagen der vorige week door 8176 personen bezocht, tegen een entrée van 50 cents per persoon. De opbrengst komt ten bate van de slachtoffers van den watersnood. Bij het dichtdraaien der rolbrug te Ter Neuzen is een 8-jarig knaapje met het hoofd bekneld geraakt tusschen den wal en de brug. Het /entje was ter stond dood. De Nijspolder, waarin de gemeente Ossenisse is gelegen, is Zondagnacht geheel ondergeloopen, doordien de sluis te Kreverkil, gemeente Ossenisse, de fect is geraakt. De woningen te Osse nisse werden gedeeltelijk onder water gezet en de bevolking moest vluchten. Te Orthen, gemeente 's-Hertogen bosch, had verleden week het volgende plaats. Er werd de eerste steen gelegd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2