MEÏÏÏSBÜD ir tel Laid w Buil® tiiz. Firma „tliiiieiitaria te consulteeren St. Carolus Gesticht Plein 's- Hertogenbosch. Soliede en niet met papier opgevuld"*18111 Persaii H ij wielen C. HO MEUN, Bondslid, O - - GOUDA. - - in Fruit, Groenten, AARDAPPELEN, Gevogelte, Visch, Eieren. Boter en Kaas enz. llilgever L. J. VEERMAN te Reusden. ME- MC- "Wielrijders Waterpoort, Gorinchem. TWEEDE BLAD ZATERDAG 31 MAART 1906. Uit ons Parlement. XXVI. Alsvorexis de behandeling van het ontwerp-Arbeidscontract voort te zetten, kreeg de Kamer de zaak van den ge- pasporteerden korporaal Van der Bliek te behandelen. Deze v. d. Bliek had verzocht alsnog in 't genot van pensi oen te worden gesteld wegens lichaams gebreken, ontstaan in en door den dienst. Eenzelfde verzoek had hij reeds in 1905 ingediend en er werd toen besloten het ter griffie te deponeeren, wat de Commissie thans opnieuw voor stelde. Maar enkele afgevaardigden, de heeren Ter Laan, Duymaer van Twist, Thomson en Verheij vonden wel aan leiding om een nader onderzoek in te stellen. De heer Marchant verdedigde daarop de gedragslijn van de Commissie, er op wijzende, dat bij een nader onder zoek de Commissie zou moeten terug gaan tot 1877, om den toestand van v. d. Bliek's gezichtsvermogen uit dien tijd met dien van tegenwoordig te ver gelijken, wat vrijwel onmogelijk was. De Kamer scheen dat ook te vinden en korporaal v. d. Bliek kreeg nul op 't request. Bij het arbeidscontract was art. 1437u aan de orde. Dit geeft den werkgever de bevoegdheid om, mits bij schrifte lijke overeenkomst, boete te stellen op overtreding van bepaaldelijk aangeduide voorschriften van een reglement, waarin dan de boete aangegeven en de be stemming nauwkeurig vermeld moet worden. Er wordt echter bij bepaald, dat de boete niet ten voordeele van den werkgever mag komen en de ge zamenlijke boeten per week niet hooger mogen zijn dan het geldelijk loon voor één dag, van welke laatste bepaling alleen mag worden afgeweken bij loon van meer dan f 4 per dag. Ei waren op dit artikel heel wat amendementen voorgesteld. Dat van den heer De Klerk was het radicaalste. Het wenschte het artikel als volgt te lezen: „Het is den werkgever niet toe gestaan boete te heffen. Elk overeen komst met die bepaling strijdig, is nie tig." Minder ver ging het amendement van den heer Schaper. Deze wenschte, om te voorkomen, dat de bewoordingen der wet als een goedkeurend votum ten aanzien van het boetestelsel zouden kunnen worden opgevat, dat de werk gever slechts boete zou kunnen stellen op de overtreding van bepaaldelijk aan geduide voorschriften van een regle ment, mits de boete in dit reglement zij aangewezen en dat de afzonderlijke boeten hoogstens V- van het dagloon mogen bedragen en boete voor arbeiders met een dagloon van minder dan f4 verboden zal zijn. Een amendement van den heer Aalberse bedoelde even eens verzachting van het stelsel der regeering en wilde bepaald zien, dat binnen een week geen hooger bedrag aan gezamelijke boeten mag worden opgelegd dan een tiende van het in geld uitbetaalde weekloon en dat geen afzonderlijke boete hooger mag zijn dan Vao van ^at weekloon. Eindelijk was er nog een amendement van de heeren Limburg, Jannink en Regout, dat den rechter de bevoegdheid wensch te geven de boeten op een kleinere som te bepalen als ze hem bovenmatig leken. Nadat de heer Roodhuijzen zich voor het amendement-De Klerk had ver gaard, nam Van Nispen de bestrijding van dit amendement en dat van den heer Schaper op zich en tevens de verdediging van het regeeringsartikel door er op te wijzen, dat men niet buiten boeten kan en ook de vakver- eenigingen zelve die kennen, terwijl hij van afschaffing van het boetestelsel toeneming van ontslag verwachtte. De heer Van der Zwaag daarentegen was een voorstander van deze afschaffing en zou alleen vergoeding wenschen te zien opgelegd voor opzettelijk toege brachte schade. In zijne bestrijding van de verschil lende amendementen vestigde de mi nister er de aandacht op, dat men hier te doen heeft met wat men in 't dage- lijksch leven boete noemt, maar met een regeling van schadeloosstelling, die men vooraf bedingt, waardoor een latere rechtsvordering onnoodig wordt. Andere sprekers verklaarden zich deels voor, deels tegen de amendemen ten. En er kwamen er ook nog met nieuwe amendementen aandragen. De heer Pierson wenschte de 4e al. van het regeeringsartikel te lezen Iedere boete, onverschillig, of zij in een reglement of in een overeenkomst voor komt, moet gesteld zijn op een bedrag in geld." De heer Lohman had bezwaar tegen de den rechter toegekende bevoegdheid om bij afwijking de boete op een klei nere som te bepalen, want de regeering had haar artikel dusdanig gewijzigd, dat ingeval van afwijking bij arbeiders, die meer dan f4 's daags verdienen, de rechter toch kan beslissen over de rechtmatigheid van het boete-bedrag. Eindelijk stelde de heer Van Styrum voor, te bepalen dat de op te leggen boeten slechts mogen zijn in het be lang van orde, gezondheid en veilig heid, terwijl de heer Loeff nog op het verschil wees tusschen het stellen en het opleggen van boeten in verband met het begrip van boete of schade loosstelling. De Commissie van Rapporteurs ver klaarde zich bij monde van den heer Drucker tegen de amendementen van de heeren De Klerk, Schaper, Aalberse en Lohman, maar voor die van «le heeren Limburg, Pierson en Van Styrum. Met verschillende voorbeelden toonde de heer Drucker aan, dat men niet buiten een boetestelsel kan, maar dat hier de zekerheid moet gegeven worden, dat de boeten niet te hoog zouden zijn en de patroon er geen voordeel van zou kunnen trekken. Maar om te too- nen, dat zij niet voor boeten op zich zelf is, zou de Commissie den aanhef van het amendement Schaper wel wil len overnemen. Er wordt daardoor zelfs de schijn vermeden, dat men de boeten aanmoedigt. BINNENLAND. Volgens de Tel. werden de valsche „bankjes", die te A.msterdam in om loop zijn, het eerst in Tilburg ontdekt. De politie daar ter stede heeft dan ook reeds een onderzoek ingesteld. Ook in Nijmegen moeten de biljetten in omloop zijn. De kleur van het papier moet vrij wel overeenkomen met die der echte bankbiljetten van f 40. Het watermerk is zeer slecht afgewerkt en ontbreekt bij sommige biljetten geheel. Ook de papiersoort moet afwijken. Naar „De Standaard" verneemt, zal zeer waarschijnlijk, in de plaats van den heer Van Marken, tot directeur der Delftsche fabrieken worden benoemd de heer E. C. Verkade, directeur van de bekende koek- en beschuitfabriek te Zaandam, en wethouder aldaar. Dezer dagen heeft zich te Breda, naar 't „Dagblad van Noordbrabant" meldt, een verschrikkelijk huiselijk drama af gespeeld in een der woningen aan den zoogenaamden „Akker", nabij het Dui tenhuis. De buren werden opgeschrikt door 't roepen eener vrouw, die langs het pad in de richting der straat liep en kermde„O, God, ze steken me dood." Sommigen der buren verlieten onmid dellijk hunne woning om te gaan zien wat er gebeurd was. De vrouw stond aan den straatweg te huilen en ver telde tegen eenige vrouwen, dat ze ge stoken was. En ten bewijze daarvan lichtte ze hare hand van de rechter zijde. Hierdoor bemerkten de omstan ders dat het arme mensch een verschrik- kelijken steek in de zijde had ontvan gen. Verschillende personen deelden mede, dat de man van de verwonde vrouw, zekere v. d. C., des avonds dronken thuis was gekomen. Toen moet de vrouw hem zijn wan gedrag hebben verweten. Zoo 't schijnt, is hij daarop kwaad geworden, heeft hij een broodmes gegrepen en daarmee de vrouw een steek in de rechterzijde toe gebracht. Vrouw v. d. C. heeft zeer veel bloed verloren. Zoo 't schijnt moet het mes tot in de rechterlong zijn doorgedron gen en is daarom de toegebrachte ver wonding levensgevaarlijk. V. >1. C. werd in arrest genomen. Hij is reeds 1'. jaar bij de stadsreiniging in betrekking, en vader van zes nog jeugdige kinderen. Uit Soest werd gevankelijk naar Utrecht overgebracht zekere T. v. 't K., wonende op de Bunt te Soest, wegens vermoedelijke brandstichting in het door hem bewoonde en aan hem toe- behoorende woonhuis. Uit een door de politie ingesteld onderzoek in het slechts gedeeltelijk verbrande huis bleek, dat op verschillende plaatsen de planken met petroleum gedrenkt, waren en dat in den bak van een op den zolder lig gende hittekar zonder wielen een vuur was aangelegd geworden, dat ech|pr uitgedoofd was. Toen de politie het huis wilde binnentreden, was de deur gesloten, terwijl de bewoner verklaarde dat de sleutel niet te vinden was. Later bleek hij den sleutel in den zak te hebben. De locomotief van trein 27, uit den Haag, die te Gouda moest wisselen, reed aldaar met zulk een kracht tegen een stootblok, dat zij er over heen vloog en door een muur terecht kwam in de machineloods. De muur werd geheel verbrijzeld, er is een gat in van pl.m. 4 bij 6 meter. De muur viel binnen waarts, doch gelukkig was geen der daar werkzame personen in de nabij heid, zoodat geen persoonlijke ongeluk ken plaats hadden, daar ook de stoker, die op de machine stond, uit alle kracht remde en tegenstoom gaf, geen letsel bekwam. De soldaat W., van het 1ste reg. inf., die zich onlangs, na een afwezigheid van ongeveer 12 jaar, als deserteur te Alkmaar heeft gemeld en na het on dergaan zijner straf weder in de sterkte van dat regiment was gebracht, heeft, op zijn verzoek aan den minister van oorlog, ontslag uit den dienst bekomen. De arbeider J. W. Freriks te Dinx- perlo, als lastige Auslander Pruisen uitgewezen, doch voor eenige weken bij de Pruisische infanterie ingelijfd, ofschoon hij in Holland zijn militairen dienstplicht had vervuld, heeft hier over een adres om ontheffing bij den Duitschen Keizer ingediend, met het gevolg, dat hij nu geheel van den Pruisischen militairen dienstplicht is ontslagen. Te Nijmegen is de wed. van R., 64 jaar, verbrand, het gevolg van het in aanraking komeri harer kleeren met het vuur der door haar gebruikte stoof. Men schrijft uit Ossenisse aan Zelandia Vrijdag begaf zich de heer Collot d'Escury met een Gezworen van het calamiteus waterschap Walsoorden, naar den steenen duiker, gelegen in den dijk tusschen den Maria- en Nijspolder. Bij de sluis stond een wacht, wien door genoemde heeren bevel werd ge geven de afwateringssluis te openen, ten einde het water van den over stroomden Mariapolder, waarin Groenen dijk gelegen is, door te laten. De wacht weigerde aan het bevel gehoor te geven. Daar het schof niet in te goeden staat verkeerde, waren door het bestuur van den Nijspolder de noodige voorzorgen genomen voor doorlekken en de opening van de sluis aan de zijde van den Mariapolder voorzien met planken en zakken. De heer Collot d'Escury gaf aan werklieden bevel de zakken weg te nemen, waarop de dappere wacht man de zakken wederom terug deed zinken. Hierop besloot de heer d'Escury te wachten tct den volgenden dag. Intusschen werd de burgemeester van Ossenisse van het feit ingelicht, en den volgenden morgen begaven zich de burgemeester en de gezworene Verdunnen naar de sluis, vergezeld van den veldwachter. Ongeveer half zeven kwamen weder om aan de sluis de heer d'Escury met gezworene van Jole, thans vergezeld van politie en een troepje werkvolk, aan wien order gegeven werd de zakken en de planken voor de sluis weg te nemen, niettegenstaande het verzet van den gezworene van den Nijspolder. Door de manschappen werd de sluis van de beveiligingsmiddelen ontdaan, en werd door hen het schof opgehaald, zoodat het zoute water van den ver dronken polder met veel kracht den Nijspolder binnenstroomde, dat het schuim van het zeewater meer dan 10 meter voorwaarts in den polder spatte en eenige gemeten bouwland overstroomd werden tot zeer groote schade van de eigenaren dier gronden. Gelukkig heeft men op deskundig advies het gevaar voor algeheele over strooming tijdig weten af te wenden door de doorlatingssluis opnieuw dicht te maken en te versterken. Indien wij wel zijn ingelicht, dan beroept zich het waterschap Walsoorden op een overeenkomst, volgens hetwelke het recht heeft, om in den Nijspolder uit te wateren. Dit recht zou niet door het bestuur worden betwist, maar beperkt tot uit watering van het hemelwater. Het be stuur van den Nijspolder meent niet gehouden te zijn toe te laten, dat het inundatiewater van den Kruispolder uitwatert in den Nijspolder, omdat de watergangen niet berekend zijn om zooveel water opeens door te laten. Men zegt dat de ingelanden van den Nijspolder aandringen op schadeloos stelling wegens de schade aan hunne gronden toegebracht, door het inlaten van het zeewater uit den overstroomden polder Walsoorden. ADVERTENTIEN. is des Woensdags en Zaterdags van 11I27s uur, Alles G0EDK00PEB dan voorheen in het Schoenenmagazijn van ij van Herwaarden. Engstraal, SiElKUEV Aan concurreerende prijzen alle Dames-, Heeren- en kinderschoenwerk, Dames-, Heeren en Kinderoverschoenen, alsmede alle soorten eenvoudiger werk. en UAinterartikelen. Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor alle Maat- en Reparatiewerk. Ook voorhanden alle soorten Uederappretuur en Leder*meer. brengen wij ter kennis, de nieuwe modelle n lste klasse met JA4R (ilKIMTlE gereed zijn, zonder overdrijving kunnen wij verklaren er geen fraaier Rij wiel voor 't volgende seizoen zal worden aangeboden. De afwerking is prima; dubbel clockenlagerinwendige verbindingen; stuur met binnensluitingprachtig diep zwart geëmailleerd met of zonder gouden lijnen afgezet; gemonteerd met Persanbanden. Kortom, alle goede eigenschappen ver eenigen zich in onze Rijwielen, wat voor 1906 verlangd zal worden. We prijs van f is zeer zeker lager dan ééne concurrentie machine. Alvorens U een Rijwiel aanschaft, is het zoowel Uw belang als het onze meerdere inlichtingen of een Rijwiel op zicht te vragen. Overal Agenten gvraagd. 'O, ALLE Aueliterstraat II «4. Grootste sorteering in: COMMUNIE CADEAUX op Religieus en Fantasie gebied. Vuchterstraat II 9. Nemen Goederen voor Binnen- en Buitenlandsche Markten in Commissie tegen vergoeding van 5 Procent Prov »ïe. Afrekening op den dag van verkoop. Geven desverlangd voorschotten op de te leveren Goederen. Telegram-adres t ALIMNTAR1A, G01DA. Telefoon Intercom. ?io. 157. voorhanden zijnde artikelen worden aan inkoop OPGERUID wegens Ieqnidatie der zaak. Magazijn van: KRISTAL, POPCELEIN, GLAS- en AARDEWERK, ■•rijzen netto a contant- Scherp concurreerende prijzen, hoven- dien pet. korting voor contant.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5