Men praagi, ■Wii/r. Johs. LATHOUWERS, Geaentpenning Voor de Schoonmaak. J. F. W. En-tout-cas en Parasols. Van ouds bekend. Voor GROOT en K LF.I STOOMCAROUSSEL A. C. ff. van der Colff ra Giessei, Maris RISTRA proott, Amrrep vet SPEK, Winkelhuis c.a. veilen en verKoopen: Lees dit! 5 II ui me keuze. Lage prijzen. van VAN BERGEN. ZONDAG 22 APRIL; Matiné en 's avonds Bal NATUUR BRONWATER Kermis te Heusden. Spekslager, HEUSDEN, prima Leverworst en Hoofdkaas, versrh Varkensvleesch Notaris KALKMAN Behangselpapieren en Randen, F. L LI IJ T, J. B0LSIUS, Ortheneinde C 400, 's-Bosch, Hoogensteenweg C 433, '-Hertogenbosch. A Bericht de ontvangst van eene ruime keuze Nouveauté's Het grootste vermaak der kermis Standplaats Visolimarüt» Prachtige versiering. Benig Orchestrion. De CAR0USSEL zal ook op PAASCH-Z0NDAG en PAASCH- MAANDAG geopend en voor het publiek toegankelijk zijn. Zondag 15 April, nam. Muziek. Maandag 16 April: JXJCATIIXTÊ en 's namiddags HY^Iuziek en Overige dagen alle avonden Bal. al. Professor Matteucci zit nog steeds in zijn observatorium op den Vesuvius. Van verwoesting daarvan is geen sprake, al is de positie natuurlijk gevaarlijk. Er zijn levensmiddelen heengebracht, want de professor wil er tot het uiter ste oogenblik blijven. Op een oogenblik dat de wolken van rook en stof ijler waren geworden zag men van Napels uit, met behulp van verrekijkers, dat het bovenste gedeelte van den Vesuvius van vorm was ver anderd. De kegel van den vulkaan is verdwenen. Het niveau van den grooten krater is 250 meter gezakt. PlatHNeliili lieuwn. HEUSDEN, 14 April. Wij verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie, betreffende een gedenk penning, omdat vele Heusdenaren weinig bekend zijn met het feit, dat daartoe aan leiding gaf. Het was in 1787 dat de strijd tusschen Patriotten en Prinsgezinden ook te dezer plaatse heftig werd gestreden. Da Patriotten vormden hier de overheerschende partij en de Prinsgezinden riepen de hulp van de toenmalige regeering in, om van hunne verdrukking verlost te worden. Zooals bekend, was een Pruissisch leger de grenzen gepasseerd om Prins Willem V als regeerend vorst te steunen en sloeg de Patriotten op menige plaats de schrik om het harte, bij de gedachte, met deze Pruissen op minder vriendschappelijke wijze te zul len kennismaken. De Prinsgezinde Heusdenaren maakten daarvan gebruik en wisten een detachement van 7 Pruissische huzaren te verkrijgen, die op 21 September voor de ophaalbrug buiten de Wijksche poort post vatten en overgave der stad verzochten, zeggende, dat anders het hoofdleger de stad zou bom bardeeren. Daar de Patriotten minder lust in een bombardement hadden, lieten zij de brug zakken en ontvingen de 7 Pruissische huzaren, die zich direct van het bestuur meester maakten. De Prinsgezinden lieten, in overmoedige blijdschap, dat gedenkwaardige tafereel in beeld brengen door zekeren Jan Esdré en daarom 50 gedenkpenningen slaan, waarvan de genoemde er één is. De penning in zilver, grooter dan een guldenstuk, vertoond aan de eene zijde Heusden op afstand, waarvoor de ophaal brug, met een zevental huzaren en daar achter een drom van gewapende boeren, die als Prinsgezinden waren medegekomen. De andere zijde vermeldt het feit van het ontzet der verdrukte burgerij. De Woudrichemsche visschers zijn aangekomen en de elftvangst is hier in vollen gang en, naar we vernemen, wordt er met de vleet gevangen. Een liefhebber, die hier op een elft uitging, kreeg het minder verblijdend bericht, dat de elft al hier niet mag worden verkocht. We zitten dus aan de bron, maar moeten niettemin versmachten. Woensdagavond was een groot pu bliek opgekomen op de zaal „Concordia" alhier, om den heer Peerlkamp uit Mid delburg eene voordracht te hooren houden over Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Het bleek al spoedig, dat de heer P. geheel berekend was voor de zaak, waarvoor hij was opgekomen. Ook de humane wijze van behandelen viel zoowel in den geest van voor- als tegenstanders van het open baar onderwijs. Als debatter trad op de heer Wesseling, redacteur van „De Tijd", die eene krachtige bestrijding gaf. Ook de heer Uitenbroek, onderwijzer eener christelijke school, trad in het debat, doch was daarin niet zoo gelukkig als de heer W. Met belangstelling werden door de ver gadering de sprekers gevolgd en, afgeschei den welk standpunt men ook in deze mocht innemen, ieder was vol bewondering over de flinke wijze van debatteeren, waarbij tal van bouwstoffen geheel a l'improviste moesten worden aangebracht. Zeer zeker zal het niet dikwijls, als in deze, gebeuren, dat beide partijen met de meeste welwillendheid ook over de tegen partij spraken en het gehoorde, ieder van zijn standpunt, ten zeerste waardeerden. Door het bestuur der Nederl. Veree- niging voor Gemeentebelangen is uit zijn midden de heer Mr. L. A. Bijbau, secretaris van Delft als voorzitter, en de heer A. de Vulder van Noorden, referendaris bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, oud-secretaris van Middelburg, als secretaris der examen-commissie aangewezen. Voorts hebben zich, op uitnoodiging van het bestuur, voor het afnemen van het examen beschikbaar gesteld o. a. de heeren Th. Pels, secretaris van 's Bosch H. J. van Eggelen, secretaris van Heusden A.L. G. H. M. Coenen, burgemeester van Roo sendaal; P. T. Vos, secretaris van Eist; W. Overmars, burgemeester en secretaris van Ewijk; C. R. M. Raupp, burgemeester van Roermond. WERKERDAM. Dinsdagavond is ten huize van Mej. de Wed. A. Wink de vierde jaar vergadering gehouden door de coöperatieve Boerenleenbank „Werkendam". De stand der zaken is als volgt: Spaargelden: Saldo op 31 Dec. 1904 f 15160.46, inlagen in 1905 f59380.16, totaal f 74540.62. Terugbetaald in 1905 f 33343.75, saldo op 31 Dec. 1905 f 41196.87. Gewone voorschotten: saldo op 31 Dec. 1904 f 5265. verstrekt in 1905 f 8360, to taal f 13625. Terugbetaald in 1905 f 9405, saldo f 4220. Voorschotten in loopende rekening: sal do op 31 Dec. 1904 f 8111.97. Verstrekt in 1905: aan de Centrale Bank f 51583.09, aan de leden f 9356.03, totaal f 69051.09. Terugbetaald in 1905 f 31900.22. Saldo op 31 Dec. 1905 f 37139.87, waarvan aan de Centrale Bank f 27118.09, aan de leden f 10021.78. Samen 37139.87. Het ledental klom in 1905 met 12 en kwam alsoo op 92. I De winst wordt gestort in het reserve fonds. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Sigmond en tot lid van den Raad van Toezicht de heer B. Dekker. Art. 9 van het Huishoudelijk Reglement werd door de vergadering zóó gewijzigd, dat voortaan uit één gezin in plaats van hoogstens f óOOO, hoogstens f 10,000 in de positie kan genomen worden. De gratificatie van den kassier werd met algemeene stemmen gebracht op f 100. De heeren C. J. Visser, B. van den Heu vel en P. J. 't Hoofd werden benoemd tot het nazien der rekening en verantwoording. Hedennacht is het lijk van de vrouw van schipper De Haan drij vende gevonden. DEWERKEN. Donderdag 1.1. viel de heer Struik-D&lm, gemeente-secretaris alhier, met zijn fiets omver en kwam met het ge laat zoo onzacht op het paardenspoor terecht, dat heelkundige hulp moest ingeroepen worden om de bekomen wonde te hechten. BIESBOSCH. Alhier werd deze week veel elft gevangen, zelfs tot boven in 't Steurgat, wat in geen jaren is gebeurd. Op de Merwede en Beneden" werd ook vrij wat elft en zalm bemachtigd. VEEN. Door de kinderen van de open bare school alhier, werd voor de noodlij denden in Zeeland gecollecteerd eene som van f5.90. Bij vergissing dronk zekere H. Maan dag alhier een glas uit een flesch, wier inhoud bij onderzeek bleek vergiftdeelen te bevatten. De hulp van den dokter werd ingeroepen, deze gaf hem een braakmiddel in en had dit ongeluk geen ernstiger ge volgen. Een houder van een lot van de Valkenburgsche loterij, alhier, had het buitenkansje, dat op zijn nummer een vet varken was gevallen. NIEUWENDIJK. Het programma voor het a.s. Maandag te geven concert der fanfare „Crescendo" alhier, bevat 8 muziek nummers, afgewisseld en een Gramaphone. DUSSEN. De handel in aardappelen is gedurende de laatste dagen vrij opgewekt met uiteenloopende prijzen. Er is nog al wat verzending ook naar Zuid-Holland en Utrecht. Men besteedt voor goede kwaliteit tot f3.50 per H.L. In boonen, althans bruine, gaat wat om, Doordien de aardappelen schaars zijn of worden, is dit een zeer gewild comsump- tie-artikel. Men besteedt f9 f 10 per H.L. naar kwaliteit. BOMMELERWAARD. De handel in hooi begint eenigszins levendiger te worden. Voor het hooigewas 1904 werd besteed tot 17 gulden per 500 K.G.het gewas 1905 gold tot f-15 per 1000 pond. AALBURG. Dinsdag j.l. overleed hierin hoogen ouderdom de heer Adr. van Wijk, een man, die meer dan een halve eeuw de vraagbaak is geweest van zeer velen. Door en door bekend met de plaatselijke toe standen heeft hij zich bovendien een flink werker getoond en aan menige corporatie was hij jaren als bestuurslid verbcwo^n. Ook tijdens zijn langdurig lidmamSfchap van den gemeenteraad en als wethouder is zijn naam steeds met eere genoemd, dank zij zijn rechtschapenheid, welwillendheid en practischen kijk op de zaken. Doch ook op hem legden de jaren het moeizame van den ouderdomsinds gerui- men tijd had v. Wijk zich uit het publieke leven teruggetrokken en hadden de zijnen hem liefderijk de rust van den ouden dag bereid. Thans nam dat weloesteed leven een einde. Hij ruste in vrede. netilaiid. Reuter seint uit Londen: De Standard verneemt, dat de vredes conferentie in den Haag is uitgesteld van Juli tot op zijn vroegst October van dit jaar. Men meldt aan de N. R. Ct. De Vereeniging tot behartiging der stoomvaart-belangen in Nederland ont ving in an two ord op haar verzoekschrift dd. 12 Maart van den minister van waterstaat bericht, dat bereids maat regelen zijn getroffen om tegemoet te komen aan den onvoldoenden toestand, waarin de waterweg tussehen de Waal en de Dieze zich bevindt, waardoor de scheepvaart o.a. bij den mond van het Heusdensche kanaal, bij Crevecoeur, en beneden de sluis te Andel, zelfs bij den hoogen wraterstand van den laatsten tijd, bezwaren ondervond. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft tot leniging van den watersnood ramp in Zeeland en voor de stormscha de, geleden door de Friesche visschers, aan de algemeene vereenigde commis sie tot leniging van rampen door wa tersnood, te Amsterdam, en aan den commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, respectievelijk doen toekomen giften van f 2000 en van f 500. woners van deze gemeente uit hun slaap opschrikken. Spoedig bleek, dat van de sleepboot Dieudonné no. 7 (eigenaar P. W. Huls man te Rotterdam, kapitein W. Gijs- bers), welke juist de spoorbrug bij Baan- hoek stroomafwaarts was doorgevaren, achter zich sleepende twee gedeeltelijk met stukgoederen beladen sleepkanen, de stoomketel gesprongen was. Beide oevers der Merwede waren bedekt met aan splinters geslagen hout, terwijl op een afstand van wel 30 meter in het land aan den linkeroever een stuk ijzer, vermoedelijk van den stoomketel, ter zwaarte van ongeveer 150 K G. terecht kwam. De sleepboot kwam in schuinen stand te liggen, met de boeg in de hoogte, wat ten gevolge had, dat de zich in de voorkajuit bevindende personen, zijnde de vrouw van den kapitein en de oudste stoker, zoomede de 2e-ma- chinist, die bovenop liep, zich vrij gemakkelijk konden begeven op de sleepkaan, die zich dadelijk achter de sleepboot bevond, doch die, door het onmiddellijk laten vallen van hare ankers, niet op de sleepboot liep, maar op zeer korten afstand van deze laatste bleef liggen. Een dekknecht, die zich tijdens het ongeluk op het achterdek bevond, werd door de hevige luchtverplaatsing naar voren gesmeten en kou, wonderlijk ge noeg, ook op de sleepkaan worden over gebracht. Deze vier personen zijn gered, ter wijl de kapitein, twee stokers en een stuurman, die zich in de machineka mer bevonden, zijn gedood. Hunne lij ken zijn nog niet gevonden. Van 2 met selaars, die zich op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde, in een roeiboot naar hun werk aan den zuidelijken oever der rivier begaven en op onge veer 10 meters van de plaats des on- heils bevonden, werd er één, Pieter Tjong, ter hoogte van het linkeroog door een stuk ijzer zoodanig getroffen, dat een gapende wonde ontstond en hij na voorloopig op de werf van den heer L. Volker te zijn verbonden, naar huis werd gebracht, waar dr. Meyer hem /erder in behandeling nam. De beide sleepkanen werden door de in middels gezonden sleepbootCarlSchroers no. 6 op sleeptouw genomen in de richting van Dordrecht. De Dieudonné is gezonken. De oorzaak van het on geluk is vooralsnog onbekend. Er moet een sterk vermoeden zijn dat de oude Wensma (zie ons vorig no.) door zijn zoon is vermoord, waartoe de sectie van Zaterdag, gevolgd door een bezoek van de justitie te Zwolle, wel gegevens zal hebben verschaft verzegelde potten zijn van het zieken huis naar het politiebureau gebracht terwijl ook het getuigenis zal hebben bijgedragen van een der buren. Die moet al Vrijdagochtend hebben hooren schreeuwen op een wijze, welke zelfs voor dat huis, waar steeds nog al ge rucht van oneenigheid was, is opge vallen. Toen tegen een achterdeur werd geklopt heeft dat lawaai opgehouden. Ktirsei'Mjkc Stoml. Werkendam, van 6 tot 13 April. Ondertrouwd: Johannes van Bins- bergen, 31 j. en Maria Johanna Groene- veld, 27 j. Geboren: Geertruida, d. v. W. van der Wiel en IJ. van den Oven Andries Gerrit Mathijs, z. v. A. Kamsteeg en M. Verschoor; Teuntje Adriana, d. v. C. P. Cornet en J. den Haan. Te Dalem ontstond gisterenmiddag te 12 uur brand in een hooischelf, be- hoorende en staande bij de woning van W. van den Berg Rz. In tijd van een oogenblik werden woning en hooiberg in de aseh gelegd. Van de op stal staan de dieren vonden 7 koeien en 2 paar den den dood in de vlammen; 3 koeien, alsmede eenig huisraad, konden nog met groote moeite worden gered. Ver moedelijk door het spelen met lucifers bij den hooiberg door kinderen, is de brand be:gonnen. Naar wij vernemen, was het onroe rende goed verzekerd. Men meldt uit Sliedrecht: Donderdagmorgen ten ongeveer half zes deed een vreeselijke knal de be- Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 11 April 1.53 M. 1.24 M. 4- N.A.P. 12 1.53 1.26 13 1.47 1.18 Ad* crleiniëo, Heden overleed, te Haarsteeg, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moe der, Behuwd- en Grootmoeder. Vrouwe Wed. van den Heer H. A. de Jongh. A. A. C. PEEREBOOM—de Jongh. J. M. PEEREBOOM en Kinderen. M. L. SCHOLTENde Jongh. Mr. H. SCHOLTEN. Ha. Aa. DE JONGH. H. N. DE JONGH. rHET AANGENAAM EN OPWEKKEND] TAFELWATER;TEVENS HEILZAAM] VOOR LEVER-EN MAAGZIEKTEN, [KOST PER ^L1TERFLESCH15CËNT Aerkrjjgliaar te Heusden b|j ADR. SPIERENBURGH. over seizoen voor één jarige veulens. Prijs en opgave der weiden, waarin ze loopen zullen, onder franco brieven aan FRITS PUTTERS te 's-Hertogenbosch. te DUSSEN, bericht, dat de perceelen van den heer D. SMITS zijn ingezet en ver hoogd als Koop 1 f 1580,— Koop 2 f 1550; 3 - 3135,— 4 - 1900 en Koop 5 - 1800, TOESLAG 84 April 1906, n.m. 3 u. precies, te Meeuwen bij SMITS. beveelt zich beleefdelijk aan tot het leveren van geheele. lialve en gesnoeide ll.tllUkl, geheel zonder been, en alles wat tot het vak behoort, tegen concurreerende prijzen. Te koop (aangeboden voor f 3.5© een van het ontzet van Heusden op den 81 Sept 1383. Te zien en te bevragen bij den Uitgever van dit Blad, alwaar hij ten verkoop is gedeponeerd. te Woudriehem, zal op Dinsdagen 84 April en 1 Mei 1906, telkens des nam. 7 uur, in het café G. BORG te Woudriehem voor J. A. VERZIJL Het WINKELHUIS met ERF en SCHUUR aan de Kerkstraat, te Wou driehem, geteekend 129, kadaster sectie C, nummer 778, groot 1 are, 34 cen tiaren, bij den eigenaar in gebruik. Aanvaarding en betaling: 1 Juni 1906. Ontvangen eene zeer groote keuze in: vanaf de fijnste tot de minste soort. Be hangsellinnen, zinken Deurbelegsels, Papier stuk-Artikelen voor Plafond en Wandver siering, alsmede vele soorten Wasdoek voor Tafelkleeden. Loopers en Vloerzeil, Linoleums (Duitsch en Engelsch), Linoleum Wrijfwas, Unicum. V oorts Schilder en Behanger. HEUSDEN, Wijksche Straat 14-. Wegens opheffing der Marmer en Steenhouwerij van Fabriek en Magazijn van PARAPLUIES, PARASOLS en WANDELSTOKKEN. O) *- c c •- fid Cu 95* 9&1 is de Entreé 1© cent. kinderen 5 cent, tjidr Abonnementsboekjes voordeelig verkrijgbaar. Getrouwd HENDRIK J. MENDEL en MARIE J. C. KROONSTUIVER, die, mede namens wederzij dsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Oldebroek, 12 April 1906. Muziek van de bekende Elberfelder Kapel. HEUSDEN, 14 April Op de botermijn waren heden, aangeroerd kilo. Be prije varieerde tan f 1.86 tot f 1 41. lieren van 31/, tot 4 et. Granen. Tarwe t 7.20 a f 7.70, Rogge f 5.10 #/5.50, Gerit f 4 8' af 5 80. Haver f 8.70 a f 4.7A, looi zaad f Raapkoeken f af Lijnkoeken f af LAND VAN ALTEN A 13 April. Aardappelen. Vroege f f i Blauwe f 2. 0 a f 3. Zeeuwen, f 2.0 3 6' Jammen f af.. Hooi. Ie qual. f b f 18.00 ie qual. (voor de pen) f9d Mi.OI) Hat er hooi f H.a f 12*0, Wit itroo f h f Geel dito f 9 af 9.50 Varkens tot een gewiekt van 75 K.G. 46 k 50 ets. zwaardere 49 a 52 et., Boter f 1.20 a 1. 0 per K.G. lieren f 0.75 f 0 90 per 26. BESOOI JEN10 April. Be prijs der Boter was vav f 1 27 f"t ƒ1.44 Ver 4Janoeeoerii 309 h'iln'x 'DUSSEN 12 April. Be prijs der boter was heden van f 1.08 a f 1.24. Aanvoer 71 K.G. Zetting 1.18. Eieren f °.8 de 26 stuks. ZALTBOMMEL Op de gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed Tarwe 7. 0 4/8, Haterf&.'O a fh,Garst fü.Tó a j 6.3'i per H.L-, Boter f 0.70 a f 0.75 per half K.G. Bieren f .90 a f l."0 per 26 stuks Biggen f 9/ 0 a 14.' O, Konijnen f 0.6 1 af 1.40, Kippen f 0.50 a f 0.80 per stuk t 4 ALf tj K, 13 April. De vrijt ter Boter was 1 29 'f '44 Haarsteeg10 April 1906. alle soorten van Drooge en Bereide Verf warenVernissenOliënKwasten, Bronzen Bladgoud en Zilver, Witkwasten, plat en rond; Venster- en- Spiegelglas, glazen Deur platen, Brandspiritus en meerdere Huis houdelijke Artikelen, aan concurreerenden prijs, bij worden, tot 1 Mei a.S. alle voorra dige Marmer en Hardsteen PlatenZuilen enz.J benevens eene groote partij marmeren Schoorsteenmantels, Naamsche Vloertegels, eenige afgewerkte Grafmonumenten en ver dere Bouwartikelen, beneden in koopsprijzen opgeruimd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2