tje geen geloof geslagen, maar Hennig aan den moord op Giernoth, diens be- rooving, diefstal van een rijwiel, valsch- heid in een authentieke akte en het toebrengen van lichamelijk letsel schul dig verklaard. Wegens het eerste feit heeft het hof hem vervolgens ter dood, wegens de overige misdrijven tot 5 jaar verlies van burgerlijke eererechten en plaatsing ouder politietoezicht veroor deeld. Met de voltrekking van het doodvonnis vervallen de lichtere straf fen natuurlijk van zelf. Er waren buitengewone maatregelen genomen om Hennig te bewaken. Hij werd zwaar geboeid binnengebracht en drie forsche agenten zaten naast en achter hem in de rechtzaal. Bij het verhoor bleek nog, dat Hennig, die nu 31 jaar oud is, sedert hij op zes tienjarigen leeftijd het ouderlijke huis had verlaten, in het geheel 11 jaar en 7 maanden tuchthuis- en gevangenis straf had moeten uitzitten. Een brutale roof is Donderdag te Doesjat bij Tiflis gepleegd: Twintig mi nuten voor dat de militaire wacht aan de thesaurie werd afgelost kwamen zes man in de uniform van het garnizoen aan march eeren, gaven het wachtwoord en stapten naar binnen. In de kelders overrompelden zij de wacht en maak ten zich meester vaD 315,000 roebels, waarmee zij verdwenen waren voor de werkelijke aflossingsmanschappen kwa men aangestapt. Door de gebrekkige werking van de telegraaf naar Tiflis duurde het vrij lang voor men maatregelen tot de vangst had genomen. Nu is Doesjat omsingeld door troepen en worden alle treinen streng doorzocht. Maar de dieven zul len inmiddels met hun buit de bergen wel al een heel eind zijn ingetrokken. De verhalen over den ex-pope Gapon beginnen hoe langer hoe vreemder te worden. Sedert veertien dagen is Gapon uit Petersburg verdwenen en nu meent men uit Berlijn een aanwijzing te heb ben om hem op het spoor te komen. De procureur Margolin heeft dezer dagen een pakje ontvangen, dat den 25 April uit Berlijn was verzonden. In dat pakje zat een oude brie ven tasch en een door een vrouwenhand geschre ven niet onderteekende brief van den volgenden inhoud: „ErzijnlaOO roebel in de brieventaschverder papieren en de sleutel voor loket no. 114 van de brandkluis in het Crédit Lyonnais, als mede eene kwitantie, alles toebehoo- rende aan George Gapon. Wees zoo goed daarover te beschikken." Alles bevond zich in het pakje, be halve het geld. Onder de papieren be vindt zich een schuldbekentenis voor 45 roebel, geteekend op den 11 April, den dag van Gapons verdwijnen. In het gebied van den Vesuvius heeft een nieuwe ramp plaats gehad. Groote lawines van zand, asch en sintels zijn door den storm van verleden week los geraakt en hebben Somma en Santa Anastasia geteisterd. Op verschillende plaatsen hebben overstroomingen groote schade aangericht, zijn bruggen ver nield en wegen onbruikbaar gemaakt. Volgens een bericht uit Parijs heeft men getracht, de spoorwegbrug bij Argenteuil in de lucht te laten vliegen door een helsche machine. De weg is niet ernstig beschadigd, maar drie mi nuten te voren was een trein daar overheen gegaan. Volgens de Temps zullen geniesoldaten alle kunstwerken op de lijnen bewaken. Behalve Bellevue zijn nog de plaat sen Stoneburg, Hamilton en Hico, alle in Texas, zwaar beschadigd door den wervelstorm van Donderdagavond. Maar slechts een paar menschen zijn in die plaatsen omgekomen te Bellevue moet het aantal dooden 47 bedragen, en van de 260 gebouwen zouden er slechts 3 onbeschadigd gebleven zijn. In het Saksische Vogtland heeft men Vrijdag en Zaterdag aardschokken ge voeld. Die komen daar meer voor, maar, na alles wat in de laatste weken in de kranten heeft gestaan, zijn de Vogt- landers ditmaal wat zenuwachtig ge worden. Schade is nergens aangericht. Vrijdag is te Odessa de officier van politie Pogrebnoj door vier revolver schoten gedood. De dader is ontsnapt. Nagenoeg op hetzelfde uur slingerde een vrouw een bom naar den officier Poltavsjenko, die echter niet gekwetst werd. Kozakken sloegen de vrouw met hun sabels neer, maar dit belette haar niet om een tweede bom te gooien, die twee politieagenten verwondde. Uit Tanger wordt aan de „Exchange Telegraph Company" te Londen gemeld Bijzonderheden van een huivering wekkende zaak te Marrakesh beginnen uit te lekken. Men heeft in het huis van een schoenmaker de begraven over blijfselen van 25 vrouwen gevonden, welke de moordenaar had omgebracht, ten einde zich van de juweelen en kleedingsstukken der slachtoffers mees ter te maken. Het publiek eischt, dat de onmensch en de vrouw, die hem als medeplich tige ter zijde stond, verbrand zullen worden. De Tribune zegt „op hoog gezag", dat het tusscben Engeland en Turkije niet om een luttel grensgeschil gaat, maar dat Turkije Engelands geheele positie in Egypte aantast. Het doet dat tendeele om wraak te nemen over Enge lands inmenging in Macedonië, ten deele om de Turksche suzereiniteit in Egypte weer te laten gelden. Daarbij vindt Turkije steun bij een deel van de Egyp tische bevolking. Door het nieuwe be wind, dat Engeland in Egypte heeft ingevoerd en waaronder het land van een bankroeten een bloeiende staat is geworden, zijn een groot aantal lieden, een heele stand, van hun vroegere ver diensten berooft; ambtenaren, die de bevolking vroeger uitzogen, landeige naars enz. hebben hun wrok tegen Engeland, en die stoken nu, geholpen door Turkije's vertegenwoordiger te Kaïro. Daarbij wordt op de godsdienstige hartstochten van de bevolking gewerkt en voor den sultan geijverd als hoofd der geloovigen. Arbeid adelt. Het wemelt te Madrid sedert jaar en dag van bedelaars en leegloopers. Dat verdriet den gouver neur der hoofdstad senor Ruiz Jimenez, en hij heeft het vaste besluit genomen, Madrid van leegloopers te zuiveren. Al een paar maanden is de politie in de weer, leegloopers te vangen en ze naar de inrichtingen te brengen, die bestemd zijn die lieden te bewaren. Volledig slagen deed de politie echter niet. De bedelaarskolonies liepen ge heel vol, maar altijd bleven er bede laars over in de straten van Madrid. Senor Ruiz Jimenez liet zich niet ontmoedigen. Hij besloot de krachtig ste mannen onder de leegloopers aan den arbeid te zetten bij de groote wer ken, die de regeering laat uitvoeren in de buurt van Madrid. Dan zou er plaats in de gestichten vrijkomen. Zoo zouden er onlangs uit een bedelaarskolonie 86 flinke volwassen kerels gehaald wor den, om ze aan het werk te zetten bij de kanalisatie van de Manzanares. Wat deden de bedelaars? Zij weerden zich met handen en. voeten en verklaarden dat zij liever wilden sterven dan arbei den. Toen kwam er ten slotte een sterke afdeeling politie 's morgens vroeg in het bedelaars-gesticht om de mannen met geweld weg te halen. Maar ook die sterke politiemacht kon de opdracht niet vervullen. Alle 86 mannen hadden zich spiernaakt uitgekleed. Zij hadden hun kleeren op een hoop gegooid en er den brand in gestoken. Hun goed, hun leven willen deze mannen offeren, maar één ding willen zij niet. Zij willen niet arbeiden. Madrid wemelt van de bedelaars, senor Ruiz Jimenez ziet het zuchtend aan en zint op nieuwe listen. Uit Lens komt het bericht, dat er een bomaanslag is uitgevoerd tegen den bevelvoerder der troepen aldaar. De aanslag mislukte. Ook in Harnes zijn bommen gespron gen. Daar in de buurt moeten veel anti militaristische geschriften in beslag ge nomen zijn. De Daily Mail verneemt uit Durban, dat de legeering het aantal oproerlin gen in Zoeloeland op achtduizend schat. Sedert een maand kwamen dagelijks, meest altijd dronken schijnend, drie personen over de grens te Gorey bij Verviers. Een hunner was steeds drager van een akkordeon, waarop hij lustig speelde als zij voorbij het bureel der douaniers gingen. De douaniers kregen vermoeden en deden eindelijk het drie tal eens in het bureel komen en stel den een onderzoek in. De harmonica zat vol sigaren. In de Fransche grensplaats Villerupt staken 3000 mijnwerkers. Ongeveer 1000 hunner wonen in het grensdorp Duitsch Oth. De stakers hebben optochten ge houden en een dynamietaanslag tegen de ijzersmelterij van Richeville beproefd. Er zijn 2500 man Fransche troepen in Villerupt binnengerukt. Aan Duitschen kant worden ook troepen tot handha ving van de orde klaar gehouden. Te Villerupt is op drie ingenieurs geschoten. lIEkEHDII kl\(.. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Heusden brengen hiermede ter alge- meene kennis; dat door den Heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, krachtens art. 13 1 en art. 19 7 der Wet van den 2en October 1893 (Staatsblad No. 149) het vol gende is bepaald: le. dat de beschrijving tot heffing der belasting op bedrijfe- en andere inkomsten over het dienstjaar 1906/ '07 zal aanvangen 1 Mei a.s. en dat de aanslagsregeling 30 September d.a.v. moet zijn ten einde ge bracht 2e. dat, waar bezwaar mocht rijzen tegen regeling, na den krachtens art. 19 7 der wet bepaalden termijn, van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien, of die om eene andere reden zijn aangehouden, die regeling moet zijn afgeloopen binnen eene maand nadat de Commissie van aan slag of het College van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Gedaan te Heusden den 30 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. BMuatselfjk \iouws. HEUSDEN, 2 Mei. Bij het heden te.'a-Bosch gehouden examen voor onderwijzer slaagde ook de heer H. Sprong, te Aalst, leerling der Rijks-Nor maalschool alhier. Een voerman van hier, die Zaterdag met een vrachtwagen van het station Dru- nen huiswaarts wilde rijden, had de on voorzichtigheid, evenals dat in groote ste den meermalen gebeurt, nog even de rails van den stoomtram te willen passeeren, die in aantocht was. De locomotief kreeg nu nog juist het achtergedeelte van den wagen te pakken en de geheele kar sloeg om. Een der wielen brak en 2 stoopen met jenever gingen stuk. Voerman en paard kwamen er echter goed af en de tram ondervond geen vertraging. WERKENDAM. Van af gisteren heeft de tweede verzending van brieven niet meer plaats te 12£, maar om 11^ uur. De laatste buslichting des vóórmiddags is nu bepaald op lli uur. SLEEUWIJK. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is tot kantoorhou der van het alhier op te richten telefoon kantoor benoemd de heer L. Klootwijken tot diens plaatsvervanger de heer W. Otto- vanger. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand April lb06 ingelegd f 5635.04 en terugbetaald f 3404.78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1924. ROSSUM. Naar men verneemt, zal hier een tweede rijksveldwachter worden gesta- tionneerd, vooraf ter bewaking der rivier de Waal, waarop vaak ontvreemding moet plaats hebben der door schepen geladen goederen. liet voornemen bestaat deze week in onze gemeente collecte te houden voor de watersnoodlijdenden in Zeeland. NIEUWENDIJK. Aan de Chr. school alhier is tot onderwijzer benoemd onze dorpsgenoot de heer J. van Noorloos. Tot directeur der op te richten Stoomzüivelfabriëk alhier, is benoemd de heer W. R. de Vries, thans als zoodanig te Fijnaart werkzaam. DUSSEN. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer J. van Noorloos te Nieuwendijk. In de voor enkele jaren prachtig aangelegde en groote vruchtentuin „Het Oude Maasje" in de Hoeken alhier, is deze week een middel toegepast om van de nadeelige gevolgen der strenge nachtvorsten bevrijd te blijvep. Men heeft n.l. op ver schillende plaatsen in den tuin tijdens de nachtvorst vuren aangelegd, zoodat zooveel doenlijk alle boomen en struiken in rook gehuld waren. ALMKERK. Door den rijksveldwachter van der Hoeven, alhier, is procesverbaal opgemaakt tegen den elf-jarigen G. R. en P. v. d. V., oud 9 jaar, die bij den winke lier J. C. de Bie voorwerpen uit den winkel ontvreemden en die op heeterdaad door genoemden politieman werden betrapt. Bij herhaling werden uit dien winkel voorwer pen ontvreemd. ANDEL, 30 April. Hedenmorgen wer den door mej. de wed. K. alhier, alle kippen doodgebeten gevonden. Vermoedelijk is een losgebroken hond als de dader aan te merken. Voor de betrekking van Hoofd der Chr. school alhier hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. KERK-DRIEL. Den rijksambtenaren van den post Hedel, H. Nothorn en P. M. Verweij, is het gedurende hun nachtelijke surveillance mogen gelukken in het gehucht Veld-Driel eene frauduleuze slachting te ontdekken. In den namiddag van dien zelfden dag werden de twee stuks verbeurd verklaarde runderen per kar en paard naar het rijkskantoor te Hedel opgebracht. Uit ons Parlement. XXX. De Eerste Kamer is ook weer eens bij elkaar geweest, maar heeft het zich niet druk gemaakt. Een paar kleine vergaderingetjes maar en de heeren zijn weer „huistoe" getrokken. Bij de opening der eerste vergadering herinnerde de Voorzitter aan de ram pen van den Vesuvius en te San-Fran- cisco en stelde voor de regeering te ver zoeken de tolk der Kamer bij de re geeringen van Italië en Noord-Amerika te willen zijn, om den diepen indruk mee te deelen, die de gebeurtenissen op ons volk hebben gemaakt, met welk voorstel de Kamer haar instemming be tuigde, terwijl de regeering die taak gaarne op zich nam. Daarna kwam de Paardenbelasting in Noord-Brabant in behandeling. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van deze belasting had de Tweede Kamer een amendement aan genomen, dat tot doel had die paarden belasting in 5 jaar tijds af te schaffen. Hiermee nu bleek de Eerste Kamer het lang niet eens. De heer Van den Biesen begon met de verdediging van deze belasting, die in de plaats der tollen gekomen is en daarom reden van bestaan heeft. Zij werd voortgezet door den heer Van der Does de Willebois, die ontkende, dat de last uit het gebruik van bepaalde zaken, hier de wegen, voortvloeiende, billijkerwijze mag worden gebracht ten laste van 't algemeen, omdat dan som mige ingezetenen dubbel getroffen wor den, terwijl roerend vermogen en be zit bij de paardenbelasting geenerlei belang hebben. Die belasting is als 't ware een abonnement op de vroegere tolbelasting, verschuldigd geweest door hen, die van de wegen gebruik maken- En het gaat, naar spreker 's meening niet aan, alles op dc directe belastingen te schuiven. Thans staat de Kamer voor de keus om de belasting tijdelijk te handhaven of haar te doen vervallen en als spreker voor het wetsontwerp stemt, dan zal het alleen zijn om te voorkomen, dat Noord-Brabant in moei lijkheden geraakt door zijn belasting heffing in de naaste toekomst. De heer Dojes, die hierna het woord bekwam, was het met de beide vorige sprekers niet, met de Tweede Kamer daarentegen wel eens. Maar hij was de "eenige van de Eerste Kamerleden, die ter verdediging van het gewijzigd ontwerp het woord voerde. Alleen de Minister deed dit uitvoerig. ZEx. wees erop, dat bij wijziging van art. 126 der Prov. wet het belas tinggebied in de provinciën verruimd is, maar dat de paardenbelasting in Noord-Brabant en de hondenbelasting in Limburg er buiten vielen. Die twee belastingen heeft men alleen tijdelijk gehandhaafd, zij vielen onder de uit zonderingen, die voorloopig werden toe gestaan, alleen als overgang en om geen financieele moeilijkheden te scheppen. De Tweede Kamer heeft nu gebruik gemaakt van haar wettelijke bevoegd heid ten aanzien van deze provinciale belasting. De bedoeling van het amen dement was, evenals van het oorspron kelijk ontwerp om een behoorlijken overgangstijd aan de provincie te ver zekeren. Met de verwerping van het ontwerp zou men zeker de provincie geen dienst bewijzen, omdat dan met 1 Mei geen belasting zou bestaan en er onvermijdelijk ongelegenheid zou ont staan in de provinciale huishouding. Om deze laatste reden ook, verklaarde de heer De Beaufort, zou hij voor het ontwerp stemmen, maar hij was het anders met die opheffing van de paar denbelasting lang niet eens en stelde daarom met den heer Van der Does de Willebois een motie voor, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd het daar heen te leiden, dat ook in de toekomst voor de provincie Noord-Brabant en eventueel voor andere provinciën de mogelijkheid blijft bestaan om tot het onderhoud en uitbreiding van een net van tolvrije wegen de rechtstreeksche belanghebbenden door een speciale be lasting te doen bijdragen. Na dit voorstel besprak de heer Van Houten nog 't amendement der Tweede Kamer en wees erop, dat dit ontwerp de paardenbelasting wil doen vervan gen door opcenten en dus de Provinciale Staten wil dwingen in een bepaalde richting te gaan. Door de voorgestelde motie werd echter een oplossing aan gegeven van de moeilijkheid, waarvoor de Kamer geplaatst werd, door uit 2 kwaden te moeten kiezen. De Minister betoogde, dat de motie niet noodig was, omdat de bestaande wet al in de mogelijkheid voorziet, die de motie wil openen. Zij werd echter door de Eerste Kamer, die haar zeker wel noodig vond, aangenomen. Een paar kleine wetsontwerpen, tot aanvulling van de Landweerwet (schade vergoeding aan kostwinners), tot ver koop van vestinggrond aan de gemeente Groningen, tot onteigening in Den Haag, tot verhooging van de Waterstaats-be grooting voor de Velserpont enz. wer den hierna goedgekeurd. Omtrent die Velserpont werd meegedeeld, dat Mi nister Kraus van plan is de ketting pont door een ander overgangsmiddel te vervangen. De Kamer had hiermee haar taak afgedaan en ging tot nadere bijeenroe ping uiteen. ■tin iienlu ud. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag Bij Boentoe Batoe (Celebes) is een colonne van het 6e bataljon onder ka pitein de Bruijn gestooten op een sterke borgstelling, die kort geleden geslecht, doch daarna hersteld was. De stelling was sterker dan Kautoe. Eene bestorming in den nacht van 24 op 25 April was vruchteloos. De aanvoerder van den vijand was vermoedelijk de Pabitiaran van Enre- kang. Bergartillerie en springmiddelen zijn aangevraagd. Gesneuveld of gewond zijn 33 min deren van den troep, die uit 230 ba jonetten bestond. Luitenant van Mourik werd zwaar en luitenant Berckenhoff licht gewond. De aanval zal spoedig krachtig her vat worden. De redactie teekent hierbij o.a. aan De Pabitjaran is een van de rijks- grooten in Enrekang. Zoowel het aanvragen van bergartil lerie en springmiddelen als het on gewoon groote verliescijfer aan onzen kant wijst er op, dat wij hier meteen bijzonder sterke stelling te doen heb ben, waarvan de verdedigers besloten zijn zich hardnekkig te verdedigen. Met de springmiddelen zal wel in hoofdzaak bedoeld worden dynamiet- patronen (bamboe-kokertjes met dyna- mietlading), die achter de borstwering worden geworpen en reeds vaak (o. a. in de Gajoelanden) een uitstekend hulp middel zijn gebleken. De artillerie moet dienen om de taak voor de infanterie te verlichten. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel brengt bij dezen ter kennis van belanghebbenden, dat blij kens bericht van den consul-generaal te Kaapstad, de regeering der Kaap kolonie thans zeer streng de hand doet houden aan de naleving van de bepa lingen der Immigratiewet, krachtens welke een immigrant een bedrag van ten minste 20 pond sterling moet be zitten om vergunning tot landen te kunnen verkrijgen. In 't Hotel de Linde te Klooster- zande is door den rentmeester van het Kroondomein aan de daartoe opgeroe pen pachters der overstroomde lande rijen mededeeling gedaan van de zeer gunstige besluiten, door H. M. de Ko ningin ten opzichte harer pachters ge nomen. Gedurende het jaar 1906 zal geen pacht betaald behoeven te worden, terwijl ook de halve pacht over 1905, verval dag 1 Mei, niet behoefde voldaan te worden. Dien pachters, wier geschat inkomen minder dan een nog nader te bepalen bedrag beloopt, zal al de ge leden schade, de pachters met een in komen boven dat geschatte bedrag de halve schade vergoed krijgen. Boven dien zal aan degenen, die geacht wor den daarin niet door eigen middelen te kunnen voorzien, gratis zaaigraan worden verstrekt. Uitdrukkelijk is verboden het plan ten van suikerbieten en het ploegen der landerijen, terwijl door den rent meester den pachters aangeraden werd zoo min mogelijk op de landen te ver bouwen, daar het toch meer dan waar schijnlijk de moeite niet loonen zal. Hij deelde o.m. mede, dat reeds proe ven genomen zijn met verschillende gewassen, ook met lucerne, doch dat geen enkele vrucht opkomt. Na deze mededeeling werd door den heer Stallaert het woord gevraagd, die voorstelde aan H. M. de Koningin een telegram te zenden om H. M. dank te betuigen voor de zoo milde bepalingen ten opzicht® harer pachters. Eenparig vond dit voorstel bijval en menig woord van dank en de opge ruimde stemming der pachters bewezen wel dat ieder zeer verheugd was en de edele daad van H. M. op de rechte waarde schatte. Ook aan den administrateur van het Kroondomein is een telegram van dank betuiging gezonden voor zijn bemoeiin gen in deze. Na afloop der vergadering werd door de pachters nog besloten om ook aan den rentmeester hunne erkentelijkheid te betoonen voor al hetgeen door hem in het belang der pachters is gedaan en nog gedaan zal worden. Terwijl men aan het verhuizen was, wist het eenig zoontje van den heer U. te Sneek, een kind van een Kleine 2 jaar, een zakje met vergift van de waschtafel te halen. Van den inhoud was spoedig zooveel verorberd, dat 't inroepen van genees kundige hulp niet meer mocht baten. Na weinige uren stierf het kind. Men schrijft uit Hontenisse: Door de eigenaars van de landerijen in de overstroomde polders zal aan Ged. Staten van Zeeland een verzoek schrift gezonden worden, om volgens artikel 53 der wet van 26 Mei 1870 ontheffing van grondbelasting over 1906 te verkrijgen en wel op grond, dat deze landerijen vermoedelijk voor be bouwing in 1906 ongeschikt zullen zijn. In den nacht van Zaterdag op Zon dag kregen twee ongunstig bekend staan de personen te Warfum, onder den in vloed van sterken drank, ruzie. Het ge volg werd, dat een der beide met een messteek ia het hart werd getroffen en onmiddellijk een lijk was. De moorde- Bedrijfsbelasting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2