reereering alleen correspondenten van Reuter zal toelaten, de troepen te vel de te vergezellen. De strafexpeditie tegen de opstandige inboorlingen in Zoeloeland is begonnen. Een aantal hunner kraals werd ver brand en een hoeveelheid vee wegge voerd. In een gevecht bij Nkandhla werden vijf opstandelingen gedood. Een telegram uit Pietermaritzburg aan de Daily Telegraph meldt dat een lid van de Wetgevende Vergadering uit Zoeloeland de vrees voor een al- gemeenen opstand yan de Zoeloes heeft geuit. Hij keurt het beleid van de regeering af en zal in de Wetgevende Vergadering aandringen op de heen zending van den onderminister voor kafferzaken. Vele kaffers van de Rand- mijnen willen dadelijk naar huis, onder voorwendselen als ziekte enz. Zij bieden aan, plaatsvervangers te stellen en zelfs hun maandloon in den steek te laten. Men verwacht spoedig ernstige gevech ten in Zoeloeland. De magistraat van Mahlabitini in Zoeloeland en een politieagent zijn bij het innen van hoofdgeld vermoord. Twee Europeesche vrouwen ontsnapten. Het Handelsblad van Antw. meldt Woensdagavond is te Brussel een ongehoorde bandietenstreek gepleegd, waarvan men tot nu toe nog geen voorbeeld kende. Een steenxolenhandelaar, M. K., be- statigde dat hij voor 1100 fr. bestolen was. Hij verdacht zekeren Gielen, die nog maar een maand in zijnen dienst was en ontsloeg hem. Nu Woensdagavond rond half 7 op de le verdieping in zijn bureel aan zijn lessenaar zittende, zag M. K. hem met verwondering binnen komen, om een bewijs van eerlijkheid en goed ge drag te vragen, hoewel hij zelf bekende, de dief der 1100 fr. te zijn. De patroon weigerde. Gielen deed alsof hij wilde henen gaan, doch bij dé deur zijnde, draaide hij die op slot ert stak den sleutel in den zak. En toen, den patroon een revolver onder den neus houdend, bedreigde hij hem met den dood, indien hij niet aanstonds het gevraagde certificaat op firmapapies gaf, alsmede een wissel in blanco teekende. M. K. gehoorzaamde. Toen zegde de bandiet Gij zult mij doen aanhouden en, om u dat te beletten, zal ik u binden. Doch op verzoek van het slachtoffer zag hij hiervan af en bevredigde zich met M. K. in zijne slaapkamer op te sluiten. Rond 7 ure kreeg de boekhouder van het huis, M. B., wonende in de Pas- calestraat, een telegram, geteekend K., waarin hem verzocht werd, dadelijk naar het bureel te komen. Toen B. het kantoor binnen kwam, vond hij Gielen, die hem op het trap portaal wachtte met een revolver in de eene en een dolkmes in de andere hand. Ik moet geld hebben, zegde hij. Geeft het mij of ik doorboor u M. B. schudde zijne portefeuille leeg, derwijze dat de dief het zakje niet zag, waarin zes brief kens van 1000 fr. sta ken. Toch kreeg hij zoo nog 510 fr. en daarop ging hij henen, zeggend dat zijn meester boven opgesloten zat. Toen de dief vertrokken was, ging de boekhouder den patroon verlossen en beiden verwittigden de politie. Er werd een onderzoek begonnen en toen bij een tweede bezoek in de bu- reelen de agenten in Gielen's scheur mand een kopij vonden van eenen brief, dien hij naar eene bank van Luik had geschreven, haastte men zich deze als ook de politie dier stad te verwittigen. Te Luik was middelerwijl een vreem deling per automobiel aangekomen en afgestapt aan het Hotel de Suède. Hij liet zijn automobiel daar en reed in een huurrijtuig naar de bank, waar hij eenen wissel van 27,500 fr. aanbood, geteekend K. De Bank had in den morgen een be richt ontvangen, dat die wissel zou wor den aangeboden, met verzoek van hem uit te betalen. Maar 'eenige minuten nadien kwam een depeche van M. K. de Bank verzoeken, de betaling te wei geren, daar de wissel in kwestie gesto len was. De Luiksche politie werd nu in hin derlaag gesteld en toen Gielen den wis sel aanbood, werd hem de som neer geteld. Hij teekende de kwitantie en wilde henen gaan, doch liep in de armen van vier politieagenten, die hem bij den kraag vatten. Men vond in zijn bezit een dolk, een revolver en een 50tal kogels. M. K. en zijn boekhouder B. zijn nu naar Luik geroepen, om met den dief geconfronteerd te worden. t*laai«elt)k Hieuws. HEUSDEN, 5 Mei. Een doofstomme door den schrik genezen Woensdag 1.1. kwam een doofstomme (hij had althans een briefje bij zich waarop stond dat hij doofstom was en verzocht iets van hem te koopen) in den winkel van W. van Helden. Niemand dan hy was in den winkel en, na het geheel overzien te hebben, sloeg hij den arm over de toon bank en opende, naar zijne meening, de geldlade, waarin hij niets vond dan ledige papieren zakjes. Van Helden zag van uit zijne kamer het bedrijf aan, liet hem ook nog achter de winkelbank een fleschje Madeira nemen, alsmede een tarwebrood en een klein broodje. Nu kwam v. H. te voorschijn, pakte den indringer aan, ont nam hem het gestolene en liet op onzachte wijze diens hoofd met den muur kennis maken; waarop de doofstomme, door den schrik bevangen, terstond riep: genade 1 genade! Met nog een veeg om zijn ooren werd hij de straat opgejaagd en zal hij nu wel zorgen, althans hier, niet meer zijne practijken te vertoonen. De afdeeling „Heusden en omstreken" van Volksonderwijs hield j.l. Woensdag alhier eene vergadering. Aan de orde was 1. Verkiezing van een bestuur; 2. Vast stelling van het Huish. reglement; 3. Be spreking van datgene, wat noodig zal zijn tot bloei der vereeniging. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: A. M. deRoon, voorzitter; W.van Heusden, vice-voorzitterA. B. de Moor, secretaris; W. Hilwig, penningmeester; C. de Moor, I. de Jong en A. Vos, leden. De contributie voor gewone leden werd gesteld op f 1, voor werkmansleden op f 0.25. Zij, die lid wenschen te worden, kunnen zich aanmelden bij den secretaris. De afdeeling telt reeds 57 leden. Gedurende de maand April is alhier 24 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 8. Nu de tijd weer nadert, waarop het koolzaad in bloei komt, ziet men uit het Zuiden van Noord-Brabant de imkers weer naar het Land van Heusden en Altena trekken om bij de bevolking plaats te zoe ken voor hun korven. Op groote karren, soms meer dan 100 korven bevattende, brengen zij dan het nijvere bijenvolkje op de kleigronden, waar het bloeiende koolzaad en de boomgaarden een schat van honing opleveren. Meestal worden die korven geplaatst bij kleine boertjes, die tegen een geringe ver goeding toezicht houden en den imker, die in de Peel of in de Kempen woont, van alles op de hoogte houdt. Tegen den tijd, dat de boekweit op de zandgronden bloeit, worden dan de korven weer terug gehaald, dikwijls reeds goed gevuld. Hebben we meermalen geklaagd over den treurigen toestand van het voetveer van Heusden naar Nederhemert, thans is daarin groote verbetering gekomen. Een flink, hoog van bazalt voorzien landhoofd is thans door het Rijk gelegd, zoodat men thans niet meer door de „Modderrivier" behoeft te waden. EETHEN. Dinsdag vergaderde alhier het bestuur en stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „De polder van Eethen". Nadat de begrooting, dienstjaar 1906/'07, was goedgekeurd, werd met meerderheid van stemmen besloten, het bedrag der polderlasten te bepalen op f 2.50 per H.A. Daarna werd overgegaan tot stemming, ter benoeming van 3 leden van het bestuur. Aan de beurt van aftreding waren de heeren M. Smits, voorzitter en A. Nieuwen- huizen, terwijl de heer J. Branderhorst bedankt had als lid van het bestuur. Bij eerste stemming werden gekozen tot lid en voorzitter de heer G. J. W. Brander horst, tot leden de heeren Jacs. Burghout en A. Nieuwenhuizen. GELDERMALSEN. Op de alhier ge houden hengstenkeuring werden toegelaten voor de centrale keuring te Eist op 9 Mei Hector ex Schalk van A. Maas te Aalst, Davius van C. Sprong te Buurmalsen, Garibaldi van M. de Geus te Gameren, Othello van H. v. Steenis te Erichem. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Het bieten zaaien, dat eerst flink vorderde is gestaakt moeten worden door den regen. Men ziet reikhalzend uit naar gunstiger gelegenheid, te meer wijl het eerstgezaaide al aardig voor den dag komt. Er wordt hier in deze streek evenwel meer land voor bietenteelt gebruikt, dan men eerst van plan was. Velen toch, bij wien 't klavergewas is mislukt, maken vlug hun land nog gereed voor bieten bezaaiing. WIJK. De teenenschillerij en manden makerij „de Vlijt" alhier, directeur de heer Van der Made, wordt eene industrie van beteekenis. Op he:t oogenblik zijn er ruim 100 personen werkzaam, die een flink week geld ontvangen. Aanvankelijk als een phi- lantropische werkverschaffing begonnen, is zij tegenwoordig een groote onderneming, die ook in het Buitenland zeer gunstig bekend is. Hedenmiddag had alhier eene aan besteding plaats van het opbouwen eener onlangs afgebrande woning der Ned. Herv. kerk. Minste inschrijver was J. van Wijk, alhier, voor f 1142, aan wien het werk is gegund. NIEUWENDIJK. Mej. E. Muilwijk, afkomstig uit Spijl$, geboren 16 Sept. 1824, trad. in Mei 1856 bij de familie Den Dekker alhier in dienst, zoodat ze thans het groote voorrecht heeft, als zoodanig haar gouden jubilé te vieren. Ze is nog steeds bij mej. Den Dekker, bij wie ze nu een onbezorgden ouden dag heeft. De oude, trouwe, hoog bejaarde dienst bode zij 't geschonken, nog vele jaren alzoo door te brengen en te genieten van eene, vooral door mej. Den Dekker, haar van harte gegunde rust. BOMMELERWAARD. Naar men schrijft, waren de uitkomsten der zalm- en elft- visscherijen op de Waal en de Merwede in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 123 zalmen en 1475 elften, bij Gorinchem 73 z. en 1149 e. en te Hardinx- veld 31 z. en 1325 e.op de Lek te Am- merstol 91 zalmen. De besomming aan andere rivier- en poldervisch was eveneens vrij loonend. Zalm daalde in prijs en deed 90 ct. k f 1.60, aal 20 a 25, paling 50 60, snoek 21 a 24, snoekbaars 35 a 38, zeelt 25 k 28, bliek 12 k 14, baars 16 18. voorn 5 k 8 ct., alles per half K.G.; elft f 0.45 k f 1.75 per stuk. ZUILICHEM. Als bewijs, dat men zich ook in het benedengedeelte van de Bom- melerwaard sterk toelegt op het fokken van konijnen, strekt zeker wel, dat door D. van Veen, konijnenkoopman en export slager alhier, niet minder dan 10980 K.G. konijnenvleesch naar Engeland is gezonden. *ANDEL. Ingang 16 Mei wordt de post bode J. J. de Koning alhier brievenbesteller te Breda, met een tractement van f725. VEEN. Deze week vertrokken van hier een 25-tal arbeiders naar de Haarlemmer meer. Ze vinden daar, nu hier geen werk zaamheden zijn, volop werk met het koren- wieden. Van den koopman K. brak deze week een pink, welke tusschen een heining bekneld raakte, een poot. Het beest moest beneden marktwaarde verkocht worden. WOUDRICHEM. Van 30 April tot en met 1 Mei zijn aan den afslag alhier verkocht 1200 elften tegen f 0.50, f 1.20, f 1.60 per stuk en 10 zalmen tegen f 1.06, f 1.30 per half K.G. Verleden week zijn door de Woudri- chemsche visschers gevangen te Werkendam 1083, aan het Keizersveer 1014 en te Heus den 400 elften, alles met de zegen. Itiiiiienland. Bij geruchte verneemt de Avondpost, dat aan het ministerie van financiën druk gewerkt wordt aan een wetsont werp tot regeling van een algemeene inkomstenbelasting. Het hoofdbestuur van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de regeering een adres gericht, waarin het te kennen geeft dat goed ingericht Fröbelonderwijs, als voorbereidend lager onderwijs, ge geven hetzij in afzonderlijke Fröbel scholen, hetzij in voorbereidende klas sen, yerbonden aan de lagere scholen, een dringende eisch des tijds is dat, niettegenstaande de vele bemoei ingen van de maatschappij op dit ge bied, op tal van plaatsen in ons land bewaarscholen zijn, die zeer onvoldoen de zijn ingericht, terwijl deze scholen in tal van andere plaatsen geheel ont breken dat het onderwijs in vele dezer be waarscholen wordt gegeven door onbe voegde en onbekwame leerkrachten, terwijl de bezoldiging van deze leer krachten veelal te laag is dat in vele bewaarscholen de leer middelen veel te wenschen laten; dat ook de bewaarplaatsen (crèches) moeten beschouwd worden als een eisch des tijds, welke sedert de invoering van de wet op den leerplicht nog meer op den voorgrond is getreden dat, blijkens de ervaring en blijkens de enquête, waaromtrent de uitslag in bijgaand door de Maatschappij uitgege ven rapport is neergelegd het particu lier initiatief onvoldoende blijkt, om in de behoefte van voorbereidend on-1 derwijs en aan kleinkinderbewaarplaat sen naar eisch te voorzien dat overheidszorg op dit teirein daar om dringend noodig moet worden ge acht. Redenen, waarom het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen tot de Regeering het verzoek richt, een wetsvoorstel voor te bereiden tot regeling van kleinkinderbewaar plaatsen, Fröbelscholen en voorberei dende klassen. De minister van justitie heeft, in verband met de vele diefstallen op schepen, twee rijksveldwachters aange steld, die uitsluitend belast zijn met de surveillance op de Waal en den Rijn. Zij hebben een flinke boot te hun ner beschikking. Hun stations zijn te Rossum (Waal) en te Arnhem. Binnen kort zullen er meer van deze ambte naren komen. Welk een invloed de weigering van de Engelsche postadministratie, om circulaires van zg. bookmakerskantoren als drukwerk ter verzending toe te la ten, heeft, kan dienen, dat vaD een der te Middelburg gevestigde kantoren thans een zeventigtal personen ont slagen en van de twintig overige de salarissen verminderd zijn. Bij den landbouwer J. de Rooij te Dubbeldam heeft een paard een veulen geworpen met 5 pooten. De voorpooten zijn normaal, doch het beesl heeft 3 achterpooten. Men meldt van Rotterdam aan het Vad. Namens iemand uit Arnhem, is be slag gelegd op de recette van de Natio nale Opera-Van der Linden, zoodat de voorstelling van Tannhauser niet kan doorgaan. Men meldt uit Maastricht: Door de naamlooze vennootschap Nederlandsche Handel-Maatschappij, de handelsvennootschap onder de firma Determeijer Weslingh en Zoon, beiden te Amsterdam, en de naamlooze ven nootschap Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken, gevestigd te Haarlem, is con cessie aangevraagd tot het ontginnen van steenkolen ter oppervlakte van 1770 hectaren in de gemeenten Greven- bicht Obbicht en Popenhoven, Born, Limbricht, Sittard, Urmond en Stein. Alle fruithandelaars en eigenaars van boomgaarden in de Neder-Betuwe zijn het er over eens, dat in deze streek de Engelsche krozen geheel mislukt zijn en de abrikozen en perziken veel geleden hebben. Over pruimen, hessen, peren en kersen zijn de meeningen verdeeld; sommige deskundigen geven de hoop op een goeden oogst van deze fruitsoorten nog niet op. Men heelt zich in de gemeente Oost stellingwerf ontfermd over de door haar man verlaten vrouw, wier inboeltje te Nijeberkoop onder den blooten hemel stond. Men heeft haar tijdelijk te Oos- terwolde onder dak gebracht, 't Plan is de gelegenheid biedt zich daar voor in dat dorp aan daar voor haar en hare kinderen eene woning te huren, waarvoor de kosten kunnen worden be streden uit de voor haar uit Holland ingekomen giften. Zij hoopt dan in haar onderhoud en dat van haar kroost te kunnen voorzien. Uit Zutphen meldt men Donderdag werd voor de arr.-recht bank alhier behandeld de zaak tegen E. J., handelsreiziger, alhier wonende, die beschuldigd is van op 14 Febr. j.l. onbetamelijke handelingen gepleegd te hebben tegenover eene juffrouw, met wie hij zich tusschen Amsterdam en Uitgeest alleen bevond in een coupé van den spoortrein. Beklaagde bevindt zich sedert 23 Maart j.l. in preventieve hechtenis. I)e officier van justitie eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem. Uitspraak over acht dagen. Bij gelegenheid der markt is Dins dag te Someren duchtig gevochten. Een zoon van H. van D. ontmoette in een herberg P. v. Doornlaatstge noemde werd zonder twist noch woor den gehad te hebben, onverwacht een mes in zijn buik gestoken, zoodat vier groote wonden zichtbaar waren. De dokter vreest voor het leven van den getroffene. De dader is reeds getransporteerd naar Roermond. Men vermoedt, dat v. D. eene wrok op P. v. Doorn had. Zekeren v. H. te Tilburg, die bij een zijner klanten den heer S. in de Nieuwlandstraat de wasch thuis bracht, werd daar een borrel aange boden. v. H. zette het glas aan den mond en ledigde den inhoud in één teug. Eerst toen bemerkte men, dat de flesch azijnextract bevatte. Terstond werd v. H. naar zijne woning vervoerd en geneeskundige hulp ingeroepen. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Woensdagmorgen is door de politie te Leiden aangehouden en gevankelijk huiswaarts overgebracht, de minder jarige H. Erink, oud 20 jaar, wonende te Rotterdam, die door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Haarlem was gesig naleerd in het Algemeen Politieblad, wegens politieovertreding. Toen hij voor dien ambtenaar ge bracht was, bleek, dat hij zijn straf reeds had ondergaan, maar dat ver zuimd was hem in het Politieblad als vervallen af te schrijven. Te Dalen zou de 66-jarige landbou wer S. in het huwelijk treden met een 17-jarig meisje. De familie was reeds ten huize van den bruidegom bijeen gekomen, toen deze te kennen gaf, dat hij van het huwelijk afzag, omdat de bruid nu reeds den baas wilde spelen. Een paar avonden manifesteerde een talrijke menigte voor zijn woning, om het paar op Drentsche manier te trou wen, door hen op een wagen te zetten en zingende door het dorp te rijden. De politie wist dat echter te voorkomen. Een paar dagen later was de bruidegom tot andere gedachten gekomen en werd het huwelijk voltrokken. Eenige weken geleden stierf te Go rinchem een ongehuwd man van on geveer 40 jaar, die zeer verslaafd was aan den drank. Hij was afkomstig uit Duitschland, had zijn intrek genomen in eene der volkslogementen ald.iar en ontving tweemaal per maand geld uit Duitschland. Hij is op kosten van de gemeente begraven. Thans is gebleken dat hij van ze- goede familie was, bezitter van rui 70,000 mark en dat hij onder curateel stond. Sinds eenige dagen bevindt zich te Gorinchem dr. E., een broeder van den overledene, die het lijk naar eene betere plaats op het kerkhof liet overbrengen, het graf met bloemen tooide en maatregelen treft ter plaat sing van een grafsteen. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat onder de op 1 Mei op de openbare school te Zonnemaire toegelaten leer lingen zich drielingen (1 jongen en 2 meisjes) bevonden. Uit de rijks werkhuizen te Veenhui- zen zijn de vorige week weder 12 ge detineerden ontvlucht. Dinsdagmorgen te ongeveer 4.15 ter wijl de Vlissingsche loodsschoener No. 1, schipper C. A. J. A. Sutherland, kruisende was in het Engelsche Kanaal zag men dat eene aanvaring tusschen een zeil- en een stoomschip onvermij delijk was. Onmiddellijk werden de booten uit gezet en werd naar de plaats des on- heils geroeid, doch vóór de booten daar kwamen, was het stoomschip reeds ge zonken. Elf personen waren op het zeilschip, dat op één waterdicht schot bleef drijven, overgesprongende overi gen lagen in het water. Door de sloe pen werden tien man, benevens een jongen, die van het zeilschip op het stoomschip was overgesprongen, uit het water gered. De Vlissingsche loodsschoener no. 10, schipper P. Verheul, die eveneens daar kruisende was doch op verderen afstand, had mede het genoegen, door het onmiddellijk zenden van een sloep, ook drie personen te redden, zoodat het aantal geredden bedraagt 24 van het stoomschip en 1 van het zeilschip. Volgens bericht zouden er alzoo 5 men- menschen van het stoomschip zijn ver dronken. Het zeilschip was hetEngelsch viermast schip „Kate Thomas", ko mende van Antwerpen, het stoomschip het Engelsch s.s. „Blanefield." Aan de groote voortvarendheid van de bemanning van beide loodsschoeners is 't voorzeker te danken, dat betrek kelijk zoo weinig menschen het leven hebben verloren. De geredden, onder wie ook de gezagvoerder, zijn door den loodsschoener te Newhaven in het En gelsche Kanaal aan wal gebracht. Het zeilschip verlangde geen assistentie en zeilde ook uit. llechtzak.cn. In zake den notaris A. te Gorinchem, door de rechtbank te Dordrecht veroor deeld wegens valschheid in geschrifte tot zeven dagen gevangenisstraf, eischte Don derdag het openbaar ministerie bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage zes maanden, met ontzetting uit het notarisambt. Voor het Arnhemsche gerechtshof werd Donderdag in hooger beroep behandeld de zaak van A. v. d. Berg, oud 53 jaar, uit Hei- en Boeicop, beschuldigd van doodslag op zijn stiefschoonzoon Hendrik de Widt. Voor de rechtbank te Tiel werd tegen v. d. B. 15 jaar geëischt. Den 8en Maart j.l. werd hij tot 12 jaar veroordeeld. Voor het Hof requireerde thans de ad vocaat-generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Tiel. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van 3 Mei 1906. Openbare dronkenschap.' M. v. O. te Heusden, 3d; B. J. D., zwervend, f3 subs. 3 d. J. v. D. te Dewerken, visschen zon der acte of vergunning, eene berisping en twee jaar proeftijd. StraatschenderijM. B. M. V. te Veen, en G. R. te Almkerk, ieder berisping en 2 jaar proeftijd. A. V. te Waalwijk, overtr. vogel wet, f 10 subs. 4 d. G. G. te Almkerk, overtreding ijkwet, f 1 subs. 1 d. W. V. te Genderen, overtr. verorde- uing van Genderen, f 4 subs. 4 d. W. L. te Dussen, overtr. drankwet, f 40 subs. 20 d. P. C. H. te Almkerk, in staat van dronkenschap de orde verstoren f 10 subs. 5 d. Overtr. verordening van Dussen: C. M. B., f 1 subs. 1 d. en S. W. f 10 subs. 5 d., beiden te Dussen. D. K. te Woudrichem, een trekdier onbeheerd laten staan, f 5 subs. 5 d. Overtr. jachtdelict: M. v. d. H. te Veen 2 X 7 d. en W. G. v. H. te 's-Bosoh, f 8 subs. 4 d. G. v. O, te Heusden, vissohen zonder

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2