Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Landbouwkalli, J I i i Yoordeelig Bouwen. Scherp coranweMe prijzen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2525. Zaterdag 5 Hei. 1906. Rott CEMENTSTEENFA8RIEK, Hoogstraat A 9, GORINCHEM j WÈÊʧê: f Gorinchem. LAND VAM ALTEN/- VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7VS ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. I Blatl, BUITENLAND. Een bekend handelsman heeft tegen den correspondent van de Times gezegd dat hij de schade te San Francisco, al of niet door verzekering gedekt, met inbegrip van apenbare eigendommen, winkelvoorraden en particuliere bezit tingen, op 700 millioen dollars raamde. De strafkamer te Keulen heeft een vrouw die een Belgisch meisje van 16 jaar aan een bordeel aldaar had over geleverd, tot tweo jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het meisje was de Duitsche taal niet machtig en kon haren toe stand pas bekend maken, toen een jong Franschman zich haar lot aantrok. Paul Cambon, de Fransche gezant te Londen, heeft, aan het jaarlijksch ban ket van de Fransche Kamer van koop handel aldaar het woord voerende, ge zegd dat de rapporten van de mannen aan weerszijde van het Kanaal die het meest tot oordeelen bevoegd waren, verklaard hadden hoe gemakkelijk het zou zijn, een tunnel onder het Kanaal door te graven. In Frankrijk was men het plan gun- stig gezind, en in Engeland kon men de eerste teekenen van een dergelijke beweging waarnemen. Allen hoopten nu dat de beweging zou slagen, die oen paar jaren geleden als een utopie was beschouwd, maar waaraan de Fransche Kamer van koophandel nooit gewan hoopt had. Het te Rome gehouden post-congres heeft het voorstel, strekkende tot in voering van een wereldpostzegel van een stuiver verworpen. De moordenaar Hennig heeft tegen het vonnis van de Potsdammer recht bank appel aangeteekend. Verschillende plaatsen in den om trek van den Vesuvius worden thans door overstroomingen geteisterd. Ver geefs hadden deskundigen gewaar schuwd dat de beddingen der rivieren en beken door asch en steenen waren verontdiept, zoodat die bij hevige regen buien het water niet zouden kunnen verzwelgen. Groote uitgestrektheden liggen nu een meter diep onder de modder, terwijl ook een aantal spoor wegbruggen vernield zijn. Menschen- levens zijn ditmaal echter niet te be treuren. Eergisteren kwam voor den politie rechter te Londen een man voor, Guerin geheeten, wiens uitlevering door de Fransche regeeririg gevraagd was. Naar 't schijnt is hij de man, die in 1889 reeds door Engeland aan Frankrijk uit geleverd is en vervolgens te Lyon we gens inbraak in de bank tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Toen 'hij zijn tijd uitgediend had, deed hij in 1900 met twee anderen te Parijs een aanslag op de Amerikan Expres Bank. Zij lieten een brandkast met dynamiet springen en maakten zich met zestig duizend gulden uit de voeten. De man nen werden gevat en tot levenslange gevangenisstraf op het Duivelseiland veroordeeld. Vandaar is Guerin met eenige anderen kunnen ontvluchten in een vaartuigje, dat zij zelf uit een boomstam vervaardigden. Na een vrees lijke reis, waarbij naar 't heet enkele vluchtelingen door baaien wer den verslonden, kwam Guerin in Suri name. Te Londen werd hij herkend door een politieagent, die hem zestien jaar geleden gezien had. Evenals toen beweert Guerin Britsch onderdaan te zijn. Te Dortmund heeft men Woensdag van de 25 lijken van mijnwerkers die, sedert het ongeluk in de mij n Borussia in den afgeloopen zomer gebeurde, aehter ingestorte gewelven lagen, er 22 bovengebracht. De lijken zagen er griezelig uit. Zij waren uitgedroogd als mummies en gedeeltelijk beschimmeld. Eén lijk heeft men maar kunnen herkennen. De lijken zijn in kaoetsjoek zakken boven ge bracht en dadelijk gekist. Uit de hou ding van de dooden maakte men op dat zij een vreeselijken doodsstrijd had den gehad. Men vond de hemden bij de deuren, waar de ongelukkigen ze hadden gebruikt om de reten dicht te stoppen, ten einde het binnendringende 1 vergiftige gas uit de galerij te houden. De Petersbugsche correspondent van de Daily Telegraph meent thans te kun nen bevestigen, dat Gapon opgeknoopt is, en wel te Terefki, het eerste Finsche station bij Petersburg, nadat Gapon be- j proefd had 'n revolutionairen machinist om te koopen, om zijn kameraden die bommen geworpen hadden aan de Russische regeering uit te leveren. Volgens een Reuter-telegram uit Stockholm is de dynamietfabriek bij Vinterviken door drie ontploffingen vernield. Vier werklieden zijn er mee om 't leven gekomen. Over de onderaardsche gang die anarchisten onder het tuig- en kruit huis te Bakoe hadden gegraven, meldt een correspondent van de Daily Mail van daar: De gebouwen staan aan den voet van een berg en ongeveer 350 voet boven en achter hen zijn drie groote huizen van Armeniërs. Een officier die bezig was uniformen uit te deelen, werd getroffen door den hollen klank van zijne voetstappen op den vloer en liet graven. Men kwam toen in een onderaardsche gang van 6 voet hoog, gaande in de richting van het kruit huis. Zij was voorzien van electrisch licht, schellen en buizen voor lucht- ververschiug. De uitgang leidde naar een van de huizen van de Armeniërs. Om dien uitgang te verbergen was een groot portret van den Tsaar tegen den muur gehangen. Er zijn in verband met de zaak een aantal menschen in hechtenis genomen. Uit Londen wordt gemeld Geldbeleggers hier hebben herhaal delijke verzekeringen ontvangen dat de Russische regeering voortaan een ver zoeningsgezind beleid in het binnen land zou volgen. Met Witte zouden, zoo heette het, alle andere ministers aftreden en plaats maken voor vrijzin niger bewindsmannen. Mocht echter achteraf blijken dat de rol van Witte de triomf van de hofreactie is, dan zul len die geldbeleggers het betreuren dat zij op de Russische leening hebben in geschreven. Men zegt dat Witte naar Parijs en van daar naar Vichy zal gaan. De correspondent van de Daily Tele graph beweert dat het onverschillig is, wie er minister wordt, want Trepof die op Tsarskoje Selo inwoont, trekt toch aan de draadjes. De nieuwe ministers zouden slechts zijne marionetten zijn. De correspondent houdt vol dat Witte gevallen is als slachtoffer van een samen spanning, die drie maanden geleden door de reactionaire partij ten hove gesmeed is. Deze zouden alleen gewacht hebben op het plaatsen van de Rus sische leening, om het masker af te nemen. In de gouvernementen Samara en Saratof, waar de landelijke bevolking zeer revolutionair gezind is, zijn weer onlusten uitgebarsten. In het district Askark weder verscheidene adellijke bezittingen door de boeren verbrand. In het district Samara waren de on lusten vooral van beteekenis: een reeks kasteel en en hoeven van grondeigenaars zijn geplunderd en in de asch gelegd; de eigenaars werden daarentegen door de oproerige boeren niet lastig gevallen. Uit Trier wordt aan de „Berl' Lok.- Anzeiger" gemeld: De stakingsonlusten aan de Lotharingsch-Franeche grens zijn weder aan den gang. De mijnwer kers van de Wendelsche mijn in Klein- rosseln brachten den steen aan het rollen. Iu de grensplaats Villerupt zijn 3000 mijnwerkers, van wie er 1000 op Duitsch grondgebied wonen, tot staking over gegaan. Zij hielden demonstraties met roode vlaggen en losten schoten op beambten en ingenieurs. Met behulp van gestolen dynamiet zouden zij tegen de metaalsmelterij van Micheville een aanslag plegen. Daarin werden de demonstreerenden echter ver hinderd. Te Villerupt zijn reeds 2500 man Fransche troepen aangekomen. Van den Duitschen kant wordt ook militaire versterking verwacht. Uit het dynamietmagazijn in de buurt van Metz, werden 2 kisten, met te za-1 men 40 K. G. gewicht, gestolen. Van de daders is geen spoor te vinden. Men vermoedt, dat het dynamiet over de Fransche grenzen naar het gebied der werkstaking vervoerd geworden is. Een monsterachtige misdaad is te Lindau, een Beiersche haven aan het meer van Constance, ontdekt. Op het privaat van het afvaartstation der boo ten vond men het lijk van een meisje, dat de hals was afgesneden. Het was nog warm toen het werd gevonden, zoodat de misdaad eerst twee uren te voren moet zijn gepleegd. Het slacht offer is 7 jaar oud en dochter van een Israëlitischen koopman. Het onderzoek, «lat terstond door de politie werd in gesteld, heeft nog geen spoor van den moordenaar doen outdekken. Men ver moedt, dat deze uit Jodenhaat heeft gehandeld. De Daily Telegraph verneemt uit KaïroMoechtar-pasja, de hooge com missaris van Turkije, heeft aan een ver- slaggever gezegdIk ben in de Tabah- kwestie slechts de uitvoerder van den wil van den sultan en de Porte. De aanspraken, die de Porte op Tabah laat gelden, zijn volkomen rechtmatig. Daar om geloof ik dat de zaak in der minne geregeld zal worden. De Egyptenaren behoeven niets te vreezen, al bevonden zich drie Turksehe Legercorpsen aan de grens, want Turkije zal geen maat regelen van geweld nemen. De Porte bouwt op zijn recht, niet op geweld. De menschen die tot oorlog ophitsen handelen tegen de beste belangen van Egypte, Turkije en Engeland. Er zal een conferentie moodig wezen. De Porte zal de besluiten daarvan eerbiedigen, want de Sultan wil den vrede. De Egyp tenaren moeten kalm blijven, dat is in hun eigen belang en zij behooren dat als .ordelievende onderdanen van den sultan te doen. Naar de Daily Chronicle uit Alexan- drië verneemt, legeren Turksehe troe pen voor de poorten van El Arisi. Men verneemt dat de Engelsche re geering Donderdag aan de Turksehe een nota. heeft laten overhandigen, welke in werkelijkheid met een ulti matum gelijk staat. Zij is Engeland's laatste woord over het Turksehe op dringen op het schiereiland Sinaï. Enge land eischt dat de Turksehe troepen teruggetrokken zullen worden uit het Egypthische gebied. De Fransche en de Russische gezanten te Konstantino- pel stennen den Engelschen gezant O'Conor in zijne vertoogen betreffende de Turksehe bezetting van gebied dat aan Egypte behoort. De Engelsche dagbladen melden, dat aan het aan Turkije gestelde ultimatum binnen 10 dagen moet zijn voldaan, 't welk ambtelijk wordt bevestigd. Verder bevatten de dagbladen een telegram uit Malta, volgens hetwelk de geheele Middellandsche zee-vloot plotseling last heeft gekregen zee te kiezen; met welke bestemming is niet bekend. Een ernstig ongeluk is gebeurd in een steenkolenmijn bij Dowlais, in Wa les. Nadat de werktijd om was, wachtten de mijnwerkers op de lift, die hen naar boven zou brengen, toen een twintig tal wagentjes, met steenkolen beladen, kwamen aanrollen, met ontzettende snelheid, naar de plaats waar de werk lieden zich bevonden. De wagentjes waren losgeraakt door het breken van een koppelstang. Drie arbeiders werden dadelijk gedood. Zeven man zijn zóó ernstig gewond, dat er geen hoop be staat hen in het leven te behouden. Eenigen zullen een arm of been moe ten missen. Bovendien werden twintig arbeiders minder ernstig gewond. De Daily Express verneemt uit Blan- tyre, in Engelsch Middel-Afrika, dat de stad Chorumo daar op een nacht in Maart aangevallen werd door een troep uitgehongerde leeuwen. Het wa ren er tusschen de vijftien en twintig. Elf inboorlingen werden door de bees ten verscheurd en verslondenboven dien deden zij zich te goed aan geiten en ander vee. Een deel der inwoners vluchtte in kano's op de rivier; de anderen verschansten zich in hun hutten. Eergistermiddag liepen er om goed twee uur twee jongelui door de rue de Saint-Mandé, te Clarenton, in het bosch van Vincennes, bij Parijs. Het leken wel een paar studenten, keurig gekleed, tusschen 25 en 30 jaar. Daar klinkt een geweldige knal en de beide jongelui liggen op den grond. De menschen op straat snellen toe, er zijn dadelijk een paar agenten bij. Een van de twee ligt languit, de buik open, een been stuk, een hand heelemaal weg. Hij is stervende. De ander is naar het schijnt slechts licht gewond. Wat was er gebeurd? De zwaar ge wonde had een bom in zijn zak gehad en die was ontploft. En hij had nog een andere bom bij zich, die de agenten voorzichtig op den grond legden. Be halve die bom werd er nog een revolver, zwaar kaliber, in zijn zak gevonden. Men vroeg den lichtgewonde om op heldering over het geval. Hij verstond geen Fransch, welDuitsch.InhetDuitsch zeide hij, dat hij niet wist, waarom zijn kameraad bommen bij zich droeg. De jongelui heeten, voorzoover de politie thans kan nagaan, Striga en Sokolof. Het zijn Russen, bekende an archisten, die de politie tegen 1 Mei had willen inrekenen, maar die zich schuil hadden weten te houden. Girard, de chef van het gemeente lijk laboratorium, heeft de bom, die in de zak van Striga gevonden is, op den weg laten ontploffen. I>e Kom uk i v.h. VAN WANING Co., ROTTERDAM, vervaardigen als Specialiteiten alle werken in gewapend en gewone BETOl, als: VLOEREN, GEWELVEN, DAKEN, FUNDAMENTEN, W ATERREINIGDiGS- en «\TIJIERPiGSDRICHTDGEY P illn. K»lk(Mi, Rioolbuizen, ci- en cirkelvorm voor Duikers. j J. Büller, alles le kwaliteit, f dus veel voordeeliger. De Heusdensche Rijwielhandel A. SWAGEMAKERS. Steeds voorhanden groote voorraad JLe klas ltlJItlELEllV en Onderdeden, met en zonder Clokkenlager. Blijft steeds voortgaan zijne Cliëntèle degelijk en goedkoop te bedienen met repajatiën zoowel als bij levering van nieuwe Rijwielen. Aanbevelend, 8 WAU li:> 1A K EH N, si i i» a ra. BALK-, PROFIEL-, PLAATIJZER mmi DRAAGBAAR SPOOR KIPWAGONS OVERKAPPINGEN. KOLOMMEN. WBXaK^UmÊBi IJZEREN GEBOUWEN. AltMra Kantoren: HjFvBfcvBa IJzermagazijnen jj*^' Werkplaatsen Geldersche kade 3133. Binnenhaven O.Z. Rotterdam. De Kalkzandsteenfabriek Loevestein te Vuren üJL JA Jaarlijksche productie 12,000,000 steenen. I^evert tot zeer concorreerciidc prQzen Metsel-, Sier- en Profielsteen, in verscheidenheid van kleuren en prachtige kloeken vorm, zeer hard un*ï me ale klanU. Uitmuntend geschikt en ZEER VOORDEELIG voor alle grootere en kleinere Büdll'tl E »4i4.SL"%, ook HV VBfEiS.1% Prijzen en monsters aanvragen bij den Directeur MIEtlWSBLAD ADVERTENTIEN. Grootste voorraden 'j0ÊST~ Wegens plaatsgebrek worden zoolang de voorraad strekt zestig gebruikte IR|jwielen, tegen elk aannemelijk bod van de hand gedaan. ie klas Bonds-Bijwielhersteller, Wittebroodstraat Z 148144, 151,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5