(Westfalen), die toen dertien jaar oud was, met het achterhoofd op het ijs. Hij had sedert dat ongeluk, ten ge volge ran een hersenschudding, zijn spraak en gehoor verloren. Eenige dagen geleden wekte zijn broer hem's ochtends door een lichten tik op het hoofd, waarop de doofstomme het van pijn uitschreeuwde. Maar de spraak en het gehoor waren teruggekeerd en zijn tot nog toe gebleven. De correspondent van de Daily Te legraph te Pietermaritzburg seint: De inlichtingendienst heeft ontdekt, dat een menigte assegaaien uit Duitschland en uit Birmingham afkomstig over Portugeesch gebied zijn ingevoerd. Dezelfde correspondent heeft een ge sprek gehad met Botha, een grondei genaar in Noord-Natal, waar Bambata's kraal ligt. Botha schrijft de onlusten toe aan den Ethiopischen geestelijken Mozes, vroeger hulpprediker bij de Ne- derd. Gëref. Kerk. Deze zette hem af wegens zijn opruiende taal. Mozes schijnt ook gewerkt te hebben door een Kaf ferblad, waarvan de Natalsche regee ring de uitgave toelaat, hetgeen Botha vreemd vindt. Botha zei ook, dat ve le Kaffers ontevreden zijn, omdat zij in de Randmijnen niet zooveel kunnen verdienen als vroeger. Reuter seint uit Athene, dat er op 't oogenblik 14 Engelsche oorlogssche pen in de baai van Phaleron liggen. De kruisers Arrogant en Amethyst, van het Atlantische eskader, die te Gibraltar liggen, hebben bevel gekre gen, zich onverwijld bij het eskader van de Middellandsche Zee te voegen. Volgens den correspondent van de Timis te Konstantinopel loopt daar het gerucht („dat op eenigen grond schijnt te berusten," zegt de correspondent), dat de Turksche regeering belangrijke versterkingen, waaronder artillerie, naar Tabah en Akabah zendt. Te Petersburg worden tegen den lOen dezer, wegens de komst van den Tsaar ter gelegenheid van de opening van de Doema, buitengewone maatregelen van voorzorg genomen. Alle bruggen zul len afgezet, en de vaart op de Newa geheel geschorst worden. Zondag zijn in de provincie Tacna, Chili, in het noorden, hevige aardschok ken gevoeld, die meer dan een halve •minuut aanhielden. Te Tacna ontstond een paniek onder de bevolking. De schokken zijn ook waargenomen te Arica, waar ook een zeebeving ge weest moet zijn. Plaa(«»el|ik Nieuws. HEUSDEN, 9 Mei. Zaterdagmiddag hadden twee jongens van circa 11 jaar het vlot, dat aan de legger is gemeerd, als speelplaats uitgekozen. Het duurde echter niet lang of een dezer, een zoontje van den Machinist K. lag in de Maas. Gelukkig begreep zijn makker Adr. van den Oever, dat het nu op hem aan kwam om hulp te verleenen. Hij deed dat dan ook zoo beleidvol, dat hij hem spoedig op het drooge had. Zonder zijn directe hulp ware de drenkeling vermoedelijk verdron ken. Door den jongsten hoogen waterstand is aan den teen van den dijk, ongeveer ter hoogte waar eertijds de woning van den heer Theuns stond, een gat geslagen, dat de bazaltglooiïng geheel heeft medegenomen. Op dezelfde plaats is een diepte ontstaan met een draaikolk. Aan tegenovergestelde zijde heeft daarentegen een ophooping van zand plaats gehad, zooals wij reeds vroeger mededeelden. WERKENDAM. Verleden week verloor »het schip „Niets zonder Gods zegen", schip per G. van Berchum, geladen met huiden naar Delft bij Hansweerd een zwaard. De reis werd sleepend voortgezet. Een zelfde ongeluk en ter zelfder plaatse overkwam de Nederl. tjalk „Adriana", schip per Van Dongen. Zondag 1.1. kwamen op verscheidene plaatsen in ons dorp verkoolde stukjes riet enz. uit de lucht vallen en dacht men eerst dat in den Biesbosch iets aan het branden was, doch nergens was eenig teeken, dat brand aanduidde, te bespeuren. Den volgenden dag pas bleek, dat het gevallene afkomstig was van den grooten brand te Raamsdonksveer, (zie onder Binnenland.) ANDEL. Tot hoofd der Christelijke School alhier werd heden benoemd de heer J. F. Calame uit Dordrecht. Ingang 16 Mei is tot postbode van Andel op Woudrichem benoemd de heer Turus, thans in gelijke betrekking teDin- teloord. VEEN. Het 10-jarig dochtertje van den koopman S. had het ongeluk over een steen te vallen. Zij bezeerde zich ernstig aan haar arm. Bij onderzoek bleek dat de arm gebroken was. ♦GAMEREN. Maandagmorgen ongeveer half vyf werden de bewoners al attent ge maakt dat er brand was. Het luiden der klok wekte enkelen uit hun slaap; velen waren reeds wakker. De brand was uitge broken bij H. Monfrooij, welks huisje in een oogenblik in asch lag; door krachtig optreden van vele personen werden de belendende perceelen met moeite gespaard. Kippen, geiten en konijnen alles kwam in de vlammen om. Een en ander is tegen brandschade verzekerd, oorzaak onbekend. WIJK. De Raad dezer gemeente heeft in beginsel besloten tot den bouw eener nieuwe onderwijzers Woning, aangezien de tegenwoordige woning in slechten toestand verkeert. Rijkssubsidie zal worden aange vraagd, daar zonder hulp van het Rijk de lasten voor de gemeente te zwaar zijn. Het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienstjaar 1906, is door den Raad vastgesteld ten bedrage van 2937.94. Het bevat 165 namen van belas tingplichtigen. De hoogste aanslag bedraagt f 299.70, de laagste f 0.37. Van het belast baar inkomen wordt geheven 3.70 percent. Bij de op heden gehouden aan besteding door de kerkvoogdij der Nederl. Hervormde gemeente alhier van het bou wen eener nieuwe woning is de heer J. v. Wijk Wz. alhier aannemer geworden voor de som van f 1142,de begrooting was f 1300,—. Aan den heer P. van Ooijen, onder wijzer aan de openbare school te Wijk is door den gemeenteraad toestemming ver leend om tot 1 Januari 1907 te Nederhe- mert te gaan wonen bij zijne ouders. Bij de gehouden verpachting der weisoharen van het „Wijkerzand" was de prijs gemiddeld f 28.per schaar, zijnde f 2.minder dan het vorige jaar. IJlt ons Parlement. XXXI. Nog altijd houdt het „Arbeidscon tract" de Tweede Kamer bezig en zij heeft ook nu hare eerste vergaderingen weer aan de behandeling daarvan ge wijd. De regeering had de wijziging van het artikel, betreffende de gedwon gen winkelnering, voorgesteld en hier over begon de beraadslaging. Het gewijzigd artikel bepaalt, dat uit een ongeoorloofd en nietig beding als in art. 1673m bedoeld (gedwongen win kelnering) geen verbintenis ontstaat en dat de arbeider het reeds betaalde of van zijn loon afgehoudene mag terug vorderen zonder van zijn kant te be hoeven terug te geven wat hem ver strekt is krachtens de overeenkomst. Verder geeft het den rechter de be voegdheid het schade-bedrag aan den arbeider te beperken, maar zóó dat hem althans vergoed wordt het geheele be drag der geleden schade. En eindelijk geeft het den arbeider het recht om, wanneer hij met een ander (bedoeld is een leverancier) ingevolge zoo'n beding een overeenkomst heeft aangegaan, het bedrag van hetgeen hij uit dien hoofde betaald heeft of nog verschuldigd is, van den werkgever te vorderen, met dezelfde beperking echter ten opzichte van 's rechters bevoegdheid. Het vor deringsrecht van den arbeider krach tens het artikel vervalt echter na 6 maanden. Over deze bepalingen bleek men het nu in de Kamer niet eens te zijn. De heer Troelstra vond ze niet sterk ge noeg vóór de arbeiders, de heer Loh- man daarentegen meende, dat het vol doende zou zijn, wanneer bij zoo'n on wettige overeenkomst het gekochte goed moest worden teruggegeven en het daar voor toekomend loon worden uitgekeerd zonder meer. De eerste had, ten einde de bepalingen een meer preventieve werking te geven, een paar amende menten voorgesteld, om de in het tweede lid van het artikel aan den rechter toe gekende bevoegdheid, dezen geheel te ontnemen en dat deel te doen vervallen, en om den derden, die bij gedwongen winkelnering betrokken zou zijn, den bewijslast op te leggen, dat hij te goe der trouw is en bovendien den eisch tot terugvordering uit te breiden tot wat de werkman reeds mocht hebben ontvangen. De Minister was het met geen van beide heeren eens. Den heer Lohman herinnerde hij eraan, dat men hier op strafrechterlijk gebied gekomen was en deze straf door de bedreiging met nadeel den werkgever van een onwettige over eenkomst moest afhouden. En tegen over den heer Troelstra merkte hij op, dat men deze straf niet te zwaar mocht maken. De heer Heemskerk, die wel wat voor een deel van 's heeren Troelstra's amendement voelde, gaf dezen den raad ze te splitsen, waaraan gevolg werd ge geven. Maar ook gespitst wilde de Ka mer er niet aan, maar keurde daaren tegen het regeerings-artikel goed. De artikelen 1638c eny, betreffende uitkeering van loon bij ziekte en ver pleging, die nu in behandeling kwamen, lokten een vrij uitvoerig debat uit. De heer Van Dedem begon met te wijzen op de tegenstrijdigheid tusschen de bepaling, dat geen loon verschuldigd is voor den tijd, dat de arbeider niet heeft gewerkt en die andere, dat hy bij niet-opzettelijk veroorzaakte ziekten aanspraak houdt op het niet verdiende loon. Hij zou later de algemeene be palingen omtrent ziekte-verzekering hier van toepassing willen verklaren, maar daaraan staat art. 1638y, dat den werkgever verplicht den inwonenden arbeider te doen verplegen zonder ge houdenheid langer dan 4 weken loon uit te keeren, in den weg. De heer Tydeman had ook nogal iets op deze artikelen tegen vooral op art. 1638c, waarin vergoeding wegens onvoorziene ziekten wordt toegekend en bepaald, dat van het loon het bedrag wordt af getrokken, dat voor de verpleging wordt uitgekeerd, alsmede vergoeding voor tijdverlies bij verschillende familie omstandigheden wordt geregeld en daar omtrent had hij dan ook met eenige anderen een amendement voorgesteld. Zijn hoofdbezwaar gold echter, afge scheiden van den inhoud der bepalin gen, het opnemen van ziekteverzekering in deze wet. Bij de Ongevallenwet is iets dergelijks publiekrechtelijk geregeld en nu gaat men het weer privaatrech telijk, d. w. z. bij contract tusschen werkgever en werknemer doen. Ditzelfde bezwaar werd ook door an dere afgevaardigden gevoeld en ook de heer Van Wijnbergen, die anders wel iets voor de bepalingen voelde, meende, dat het noodig was te weten, hoe de Kamer voor de ziekte-verzekering zal komen te staan en of ieze bepalingen zich aan de latere ziekteverzekering zouden aanpassen. De heer De Klerk deelde echter dit bezwaar niet. Hij wenschte alleen enkele wijzigingen, waaronder ook deze, dat de werkman alleen het ziekengeld zou verbeuren, wanneer hij bij zijn in diensttreding een kwaal opzettelijk heeft ver borgen gehouden. Door den heer Schaper werden de bepalingen, ofschoon ook niet in alle deelen naar zijn zin, uitvoerig verde digd, omdat hij met het grondbeginsel meeging en hij vroeg, waarom de hee ren kerkelijken en liberalen, die vaak zooveel met het oude gilden-systeem op hebben, niet ook deze eigenlijk gezegde oud-vaderlijke zorg van den patroon goedkeurden. Het bleek echter spoedig, dat onder de kerkelijken er wel waren, die de bepalingen toejuichten, want al heel kort na de woorden van den heer Scha per hield de heer Tal ma een uitvoe rige verdedigens-rede. Hierin wees hij erop, dat iemand niet buiten zijn schuld zijn aanspaaak op loon verliezen mag, dat men, wanneer men iemand in dienst neemt, een groote verantwoordelijkheid aanvaardt, waarvan men zich niet mag ontslaan en dat het hier niet enkel aan komt op technische of juridische over wegingen, maar op moreele verplichtin gen. Alleen in de details wenschte deze afgevaardigde verandering. llliinenland. Naar men uit Den Haag meldt, is er bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot voorziening in den toestand van den spoorwegdam door den Bathpolder bij Rilland, na den jongsten watersnood in Zeeland. Tengevolge hiervan zou de begroo ting van Waterstaat voor 1906 met f 250,000 verhoogd moeten worden als bijdrage in de kosten van herstel en versterking van de bedyking van den Eersten Bathpolder. In de toelichting zegt de minister o.a., dat hij over de versterking van den spoordam, waarvoor de gelden wor den aangevraagd, in overleg is getre den met de Mij. tot Expl. van S. S., en heeft haar bereid bevonden, mede te werken tot uitvoering van al het geen noodig geacht wordt tot afdoende verzekering legen eventueele storm vloeden. Een definitief plan voor de versterking van den spoorwegdam wordt thans ontworpen in overleg tusschen *s rijks-waterstaat, den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten en de Exploitatie- Mij. Dat werk zal vervolgens, zoodra de op 12 Maart aan de spoor baan toegebrachte schade geheel zal zijn hersteld, onverwijld door de Ex ploitatie-Mij. worden uitgevoerd, zoodat het voor den herfst zal kunnen zijn voltooid. Alleen bestaat verschil over de vraag, voor wiens rekening de uit voering zal geschieden. Terwijl n.l. de minister van oordeel is, dat het werk ingevolge het tweede lid van art. 20 der overeenkomst van lo90, voor reke ning komt van de Exploitatie-Mij., is genoemde Mij. van meening, dat het voor rekening van den staat is uit te voeren. Dit geschil zal op nader over een te komen wijze worden uitgemaakt. Overigens is de Exploitatie-Mij. met den minister daarover eenstemmig, dat de vraag, voor wiens rekening de kosten van het werk komen, geen oogenblik vertraging in de uitvoering daarvan mag brengen. Mocht bedoeld geschil in het nadeel van den staat worden beslist, dan zal nader een verhooging van het desbetreffende begrootingsartikel zijn aan te vragen. Intusschen zou dit werk op den duur niet voldoende zijn te achten, indien herdijking van den Eersten Bathpolder niet mocht plaats hebben. In dit geval zou een verdere versterking, gepaard met ophooging van den spoorwegdam, zoodat deze als zeewering werd inge richt, niet achterwege kunnen blijven. Daarentegen zouden deze verdere wer ken kunnen worden ontgaan, indien spoedig tot herstel en versterking der bedijking van den polder werd over gegaan. De beide Bathpolders, die te zamen een oppervlakte hebben van 720 H.A., zijn deels door het rijk in erfpacht uitgegeven aan, deels eigendom van een naamlooze vennootschap, die niet bij machte is, de herdijking te bekos tigen. Belanghebbenden hebben zich ge wend tot Ged. Staten van Zeeland, met het verzoek, aan de Staten van dat gewest, een voorstel te doen tot cala- miteusverklaring der polders, of wel tot het verleenen van een aanzienlijke subsidie, teneinde hen tot herdijking der polders in staat te stellen. Intusschen zou het te betreuren zijn, indien de herdijking der Bathpolders achterwege bleef en dientengevolge eene aanzienlijke oppervlakte, ten deele zeer vruchtbaar polderland, verloren ging. Dat polderland brengt aan het rijk jaarlijks omstreeks f 4000 aan grondbelasting en f 1540 aan erfpacht op, terwijl bovendien de cultuur daar van niet gering te schatten indirecte voordeelen oplevert. Neemt men hierbij in aanmerking, dat, indien spoedig tot herstel en versterking der bedijking van den eersten Bathpolder wordt over gegaan, ten aanzien van den spoorweg dam met het bovenvermelde werk kan worden volstaan en verdere versterking, met ophooging daarvan, onnoodig is te achten, dan komt men tot het besluit, dat er alleszins termen zijn om, door het toekennen van een subsidie van rijkswege, de herdijking der Bathpolders in financieelen zin mogelijk te maken. Voor het bedrag van het subsidie is als maatstaf genomen, eensdeels de besparing, voor de Mij. tot Expl. van S. S., of voor den staat te verkrijgen, door het vervallen der noodzakelijkheid, om den spoorwegdam door verdere ver sterking en ophooging, tot een zee keerend werk in te richten, welke be sparing, blijkens het hierboven gezegde, op ten minste f 200.000 is te stellen, anderdeels het op eene som van f 50.000 geschat voordeel, dat de tegenwoordige inkomsten uit de erfpacht en de vrije eigendom van het land, na afloop der erfpacht voor het rijk verzekerd blijvon. Ook aan den minister van binnen- landsche zaken is het rapport aange boden, door een commissie uit de Ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht in zake Grondwetsherziening uitgebracht. Aan het Hbld. wordt uit Den Haag mede gedeeld, dat de dames door den minister zeer vriendelijk werden ontvangen. „Minister Rink antwoordde dat de dames juist op tijd kwamen, daar de werkzaamheden voor Grondwetsher ziening juist een aanvang zouden ne men dat hare verwachting niet te hoog gespannen moest zijn. In de toespraak van dr. Jacobs werd reeds gesproken van een kiesrecht voor vrouwen in de Grondwet vastgesleld en de Minister wilde een blanco-artikel met wegneming van de belemmering tot invoeiing van vrouwenkiesrecht. „De dames wezen hem er op dat in het rapport een blanco-artikel met vast legging van vrouwenkiesrecht is gefor muleerd en spraken als hare meening uit, dat een dus geformuleerd blanco artikel bij de Volksvertegenwoordiging meer kans van slagen zou hebben. „Na met den Minister over het voor en tegen van vrouwenkiesrecht gerui- men tijd gesproken te hebben, vroeg hij toezending van geschriften waarin hij het oordeel van bevoegde autori teiten omtrent de werking van vrouwen kiesrecht kon vinden en eindigde hij met te zeggen, dat hij het rapport met aandacht zou bestudeeren en dat hij de dames nog meer hoopte te spreken." Door den commissaris van politie te Leeuwarden is, namens den minister van Justitie, aan in de gemeente wo nende of vertoevende kermisreizigers, die zich omtrent de toepassing der Lo terij wet 1905 tot de Koningin hadden gewend, als beschikking op hun ver zoek medegedeeld, dat tot het, door middel van draaiborden, verloten van koek enz. nimmer toestemming mag worden verleend, aangezien met deze loterij persoonlijk winstbejag wordt be oogd. Men meldt ons uit Doetinchem van 4 Mei: Hedenmiddag had te Gendringen een treurig voorval plaats. Toen de heer Rupert, arts aldaar, een patiënt, zekeren G., bezocht, werd hij door dezen on verhoeds aangevallen en zoodanig met een hamer op het hoofd geslagen, dat men voor zijn leven vreest. G., die naar men denki^, in een vlaag van waanzin gehandeld heeft, trachtte daarna zich te verdrinken achter zijn woning, doch werd gered. Aan dr. R. zijn reeds de sacramenten der stervenden toegediend. Hierover meldt het Hbld. nader: Naar wij met genoegen vernemen, is de toestand van dr. Rupert gunstiger dan het zich na de eerste behandeling liet aanzien. De doctoren in het zieken huis te Arnhem, waar de heer R. thans verpleegd wordt, hebben zich er over verwonderd, dat de schedel ten gevolge van de zware hamerslagen niet gebro ken is en de hersenen geen letsel heb ben bekomen, ofschoon de schedel toch op vele plaatsen ingedeukt is. Er heeft zich tot dusver geen noemenswaardige temperatuursverhooging voorgedaan, en hoewel de lijder ten gevolge van het vele bloedverlies zeer verzwakt is, hoopt men, wanneer zich geen complicaties voordoen, op een gelukkig herstel. Dat de heer R. zich niet voldoende tegen den aanvaller heeft kunnen verweren, wordt verklaard door de omstandigheid, dat de dader hem, na ongemerkt de deur van het vertrek gesloten te heb ben, onverwachts een hamerslag op het achterhoofd gaf, die den dokter ter aarde deed storten. Een volgende slag brak een der beenderen van de linker hand, waarmede de aangevallene ver moedelijk het hoofd heeft willen be schermen. Na een hevige worsteling, waarbij de aanvaller zijn slachtoffer nog circa 30 slagen met den hamer heeft toegebracht, bleef de heer R. machte loos liggen. Als door een wonder heeft hij toen de kracht weten te vinden om kruipende te ontkomen in een oogen blik dat de dader, die voornemens was zijn slachtoffer met een scheermes af te maken, zich even verwijderde. De sleutel stak gelukkig nog in het slot. Op de straat gekomen, stortte de dokter dadelijk bewusteloos neder en werd in dien toestand door den juist aanko menden veldwachter gevonden. De heer Rupert is nog een jong arts hij heeft pas sedert een jaar zijn studie voltooid. Hij is sedert kort te Gendrin gen gevestigd, waar hij een drukke praktijk heeft, en bij zijn patiënten in hoog aanzien staat. Volgens de laatste berieden zijn de verwondingen zoo hevig, dat de zusters van het gesticht verklaren nooit nog iemand zoo toegetakeld te hebben ge zien. Een rib is gebroken, een middel vinger hangt bij de hand, de pols is gebroken en het hoofd vol wonden en geheel onkenbaar. De lijder is bij be wustzijn, zoodat zijn hersensnietscliijnen geleden te hebben. Men vermoedt dat de aanvaller en zijn zuster, die verdacht wordt hem geholpen te hebben, ontoerekenbaar zijn. De reden tot de mishandeling moet gelegen zijn in de omstandigheid dat de dokter geweigerd had hem ver der te behandelen, omdat hij toch de voorschriften niet opvolgde en zoo vreeselijk vuil was. Onder voorwend sel hem zijn rekening te willen vol doen, heeft de aanvaller daarop zijn slachtoffer in huis gelokt. Zondag is te Weesp een geval van pokken geconstateerd bij een meisje werkzaam op de Koninkl. Cacaofabriek C. J. van Houten en Zn. Daaromtrent meldt men aan het Hbld. dat de lijde- res een veertien dagen vertoefde te Groningen en daar een pokkenlijder, die dezer dagen overleed, heeft ver pleegd. Zij was een 5-tal dagen weder te Weesp toen zij zich onder genees kundige behandeling stelde, doch ver zweeg dat zij met een patiënt in aan raking was geweest. Zondag constateerde dr. A. A. Knaap na het meisje, Dirkje Stuitje genaamd, een paar dagen behandeld te hebben, de ziekte. Onmiddellijk zijn pogingen aangewend haar in het Burger Zieken huis te Amsterdam geplaatst te krijgen, doch zonder succes. Ten huize van de wed. Krom, waar het meisje thuis is, zijn nog 4 kostmeisjes, allen ook werk zaam bij de firma C. J. van Houten en Zn., doch deze vertoefden te Am sterdam toen de ziekte zich openbaar de. Aan deze meisjes is bij haar terug komst aangezegd, niet in het kosthuis terug te keeren en zich onder behan deling van de geneesheeren der fabriek te stellen. Een wacht is voor de wo ning geplaatst. Men meldt uit Velsen Waar het zich aanvankelijk liet aanzien dat de aannemer van de weg ruiming der voetbrug eenige malen de premie van f250 voor vroeger gereed zijn, zou in den zak steken, bestaat er nu veel kans dat er geld bij zal moeten. Want het opruimen van den hoofd pijler valt danig tegen, niettegenstaande daarbij flinke, volgens velen zelfs al te flinke springladingen worden ge bruikt. De pijler moet weggenomen tot 12.50 N. A. P. en nu zijn, na een paar maanden arbeid, nog 5 meter niet verwijderd. Voeg daarbij het in zakken van een kistdam voor de nieuwe haven der pont en het is duidelijk dat van voorspoedigen arbeid geen sprake is. Een gulden minder dan de laagste inschrijver. Uit 's-Gravendeel ont ving de „N. R. Ct." een bericht van den volgenden inhoud: Als een aardige parodie op de vreemd soortige en zeer unfaire inschrijving voor de levering der schoolbehoeften voor de openbare gemeentescholen van 's-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2