MEUWSBLAD Onderlinge Credietvereeniging Kinderwagens, Luxe-Karretjes, Sportwagens W. Lv. d. DONK, t. WIKNFJI.I VV, Tochtdekens, Tochtvachten, Schapen vachten en Gemsenvellen. Firma F. F. 11Y MILL, H.H. Koffiehuishouders! S. KOK, Kantoor: Groenmarkt "70. Als de ziekte tegen u is zullen de Pink Pillen met u zijn. Over icn aanloop van onderstaande mortel zult i volkomen tevreden zijn. Li Uilgever L. J. VEERMAN te Heusden. TWEEDE BLAD ZATERDAG 12 MEI 1906. te DORDRECHT. Sterk, Chique, Elegant Arkelstraat, GORCUM Tapijten, Karpetten, Loopers, Matten, Linoleums, Vloerzeilen, Wasdoeken. Meubelstoffen, Tafelkleeden, Fantasie-kussens, Theewarmers. Voefzakken, Japansche Kamer en Vuurschermen en Matten. Botersloot 45, Eiken Cylinder Bureaux a f 55. Eiken Bureau Mixistre, A. FRANKEFORT& ZONEN, BUITENLAND. Te Brette, in het Fransche departe ment le Mans heeft Zaterdagnacht een boerin, bijgestaan door hare dienstbode, het bed yan haren man, met wien zij sedert lang in onmin leefde, mot petro leum overgoten en in brand gestoken. De beiden vrouwen, die zich eerst ge ducht aan drank waren te buiten ge gaan, werden door den rook bedwelmd en ook hare kleeren geraakten in brand. Weldra kwam er hulp, maar het was reeds te laat; man en vrouw zijn aan hunne brandwonden bezweken, terwijl de dienstbode ernstig is gebrand, doch lij zal er het leven waarschijnlijk wel afbrengen. Op de Letzlinger Heide, in de Alt mark, staat al het werk in veld en bosch stil, omdat de geheele bevolking op de meikeverjacht is. De boschwachters be talen 20 pf. voor een liter van deze dieren en mogen voor dat doel onge veer 100,000 mk. uitgeven, waarmee dus 500,000 liters van de schadelijke kevers verdelgd kunnen worden. Er zijn gezinnen die in dezen tijd met ge mak 25 mk. en meer per dag verdie nen. De schoolkinderen hebben drie weken lang „Meikevervacantie". De Vesuvius werkt weer. Een dichte rookkolom stijgt uit den krater op en hangt als een regenscherm om den berg. Aanhoudend hoort men luide knallen, gepaard met electrische ontladingen. Ook valt er weer zand en asch. Een Engelsch ingenieur is tot op een 50 M. van den krater geweest, die in de richting van Resina nu 400 voet lager ligt dan vóór de jongste groote uitbarsting. Op het stoomschip Auguste Victoria te Hamburg werd eergisteren een Ita liaan door een neervallende kist gedood. Daar de landgenooten van het slacht offer geloofden dat de aan dek wer kende Engelschen de kist opzettelijk hadden laten vallen, ontstond tusschen beide partijen een bloedig gevecht, waar bij 11 man zoo zwaar gekwetst werden dat zij met een barkas naar het haven gasthuis moesten vervoerd worden. Naar de correspondent van de „Frankf. Ztg.„ te Belgrado verneemt, had in de buurt Yan Zelenikowa in Macedonië een bloedig gevecht plaats tusschen verscheidene vereenigde Bulgaarsche benden en sterke Turksche troepen- afdeelingen, aan wie het gelukte, de Bulgaren te omsingelen en uiteen te drijven, nadat twee aanvoerders, Bobew en KonStantinow, vroeger Bulgaarsch officier, met 50 man waren gevallen. Ook de Turken leden sterke verliezen. Zondag is een aanslag op koning Alfonso gepleegd. Een steen werd uit de menigte naar het koninklijke rij tuig geworpen, die de infante Maria Theresia aan het oog verwondde. Voor het tweede Landgericht te Mun- chen heeft dezer dagen een veertien jarig moordenaar, de zoon van een leer looier, terecht gestaan. Hij had de 27ja- rige dienstbode van zijn vader met wie hij verboden omgang had gehad, ge worgd en opgehangen, om den indruk te wekken, dat het meisje zich van kant had gemaakt. De beklaagde be kende de daad begaan te hebben, uit vrees dat zijn vader, wanneer dezen bleek dat de omgang gevolgen had gehad, hem zou straffen. De jongen had zijn moeder al vroeg verloren. Het vonnis was acht jaar gevangenisstraf. Uit Suez wordt d.d. 9 dezer gemeld: Een sterke afdeeling Egyptische kust- politie met vijf stukken geschut, heeft zich naar de Oostzijde van het kanaal begeven. De Daily Telegraph vernoemt uit Konstantinopel, dat Moechtar-pasja de Porte zou hebben aangeraden eenige Turksche legerkorpsen te mobiliseeren op de Delta-grenzen, als beste antwoord op de Engelsche maritieme bedrei gingen. Uit Konstantinopel wordt dd. 10 de zer gemeld: Tewfik-pasja heeft hedenmiddag den Engelschen gezant bezocht en daar voor stellen gedaan, die te eenenmale on aannemelijk waren en derhalve door den gezant beslist van de hand wer den gewezen. De gezant waarschuwde Tewfik, dat de tijd begon te korten en dat niets dan volkomen inwilliging der Engelsche eischen aan nemelij k was. Tew fik keerde terstond terug naar het pa leis, waar een ministerraad werd belegd. In het Winterpaleis te Petersburg is Donderdagmiddag de Doeina met groote plechtigheid geopond. De Czaar zeide in zijn toespraak: De door de Godde lijke voorzienigheid mij ingegeven voor schriften voor het heil van het vader land, hebben mij er toe geleid, door het volk gekozen mannen tot mede werking aan den wetgevenden arbeid te roepen. Met een vurig geloof aan de onbewolkte toekomst van Rusland be zield, begroet ik in u de beste mannen, die gekozen zijn, ingevolge de door mij aan mijn geliefde onderdanen gegeven bevelen. Ik hoop, dat de liefde tot het vaderland en een vurig verlangen u zullen bezielen en vereenigen l>ij de vervulling van de moeielijke taak. Ik echter zal de door mij gewaarborgde instellingen onveranderlijk bewaren in de vaste overtuiging, dat gij alle krach ten ten bate van het vaderland zult inspannen om de behoeften van den mij zoo na aan het hart liggenden boerenstand bloot te leggen, om het volk te verlichten en de ontwikkeling van zijn welvaart te bevorderen. Bedenk dat voor een grooten welgeordenden staat niet alleen vrijheid, maar ook orde op den grondslag van het recht noodig is. Mogen mijne vurige wen- schen, om mijn volk gelukkig te zien en mijn zoon een welgeordenden ver lichten staat als erfdeel na te laten, in vervulling komen. Moge deze dag in zedelijk opzicht een verjonging van Rusland en de wedergeboorte van zijne beste krachten beteekenen. Uit ons Parlement. XXXII. Geheel anders als de heer Talma dacht de heer Lohman over de arti kelen tot uitkeering van loon bij ziekte, 't Is waar, in de loonregeling-quaestie staat de eene partij niet vrij tegenover de andere en wij hebben dus hier al leen op de billijkheid te letten, zoo gaf deze afgevaardigde toe. Maar wordt dit contract, zooals het hier ligt, door de billijkheid gevorderd en zal het al tijd naar billijkheid uitvoerbaar zijn? Naar sprekers meening is het hier een zuiver materieele zaak. Evenals ieder ander heeft de werk man zelf te zorgen voor wat hij met zijn gezin noodig heeft en hij kan voor het geval van ziekte in een ziekenfonds gaan. Wij hebben hier te doen met een privaat contract voor zekeren ar beidstijd, de arbeider geeft zijn arbeid in zijn eigen belang. En alleen voor speciale gevallen wenschte de heer Lohman dan ook deze regeling toe gelaten te zien, waar het arbeiders betrof. Van een zorg voor inwonende dienstboden daarentegen bleek hij een voorstander. Maar ook hier zijn vele moeilijkheden, zoo b.v. wanneer men een dienstbode houdt omdat men die beslist noodig heeft en ruimte voor haar verpleging binnenshuis ontbreekt. Daarom zal deze afgevaardigde tegen deze artikelen stemmen. De heer Heemskerk ging zoo ver niet, maar had toch ook tegen de ar tikelen zwaarwichtige bezwaren, die hij echter door wijziging nog wel te onder vangen achtte. Daar was alleerst het vooruitloopen op de ziekteverzekering, welk bezwaar misschien door een ver klaring van den Minister van Land bouw enz. omtrent de toekomstige re geling hiervan op zij was te schui ven. Dan moest tusschen meerdere en mindere duurzaamheid van de dienst betrekking onderscheid gemaakt wor den, want alleen bij een vaste dienst betrekking konden deze bepalingen gelden. En eindelijk moest men een anderen maatstaf aanvaarden dan den opzeggingstermijn. In 't algemeen moest men de bepalingen laten aansluiten aan de algemeene wettelijke Ziekte verzekering. Ook de heer Blooker meende, dat men liever met deze regeling tot de Ziekteverzekering moest wachten, en vreesde bovendien slechte gevolgen voor den werkman, omdat nu de pa troon zwakkeu niet meer in zijn dienst zou willen nemen. Daarentegen had de heer Roodhuijzen voor de bepalingen veel lof, al wenschte hij ook verschillende verbeteringen erin. De Minister verdedigde de artikelen, die steunden op een algemeene rechts overtuiging, tegen de ingebrachte be zwaren. Hij wees er op, dat ook ambte naren bij ziekte hun salaris blijven genieten en ontkende, dat men hier met ziekengeld en niet men loon zou te doen hebben. Hier wordt geregeld de vergoeding, die de werkman voor een tijdsverzuim bij kortstondige onge steldheid krijgt, bij Ziekteverzekering betreft het langdurige ongesteldheid en daarbij komen bepalingen tegen simu latie te pas. Hier heeft men dan ook gaen dwin gend recht; de werkman krijgt alleen actie op vordering van zijn loon en zal moeten bewijzen, dat hij recht op die actie heeft. Van vooruitloopen op ziekte verzekering is dus geen sprake. Ter ge-1 ruststelling van de heeren, die daar-: voor bang waren, kwam daarop de Mi- j nister van Landbouw enz. verklaren, dat een wettelijke regeling der ziekte-' verzekering zich niet bewegen zal op 't gebied vau 't Arbeidscontract en dat hij zich door deze regeling hier niet zou gebonden achten noch ten opzichte van de personen, die zullen uitkeeren, noch ten opzichte van den tijd, gedu rende welken de uitkeering zal geschie den. Over 't algemeen bleek de Kamer echter met deze verklaring nog niet erg tevreden. De heer Tydeman herinnerde er aan, dat hierdoor de toekomstige Kamer niet kon worden verbonden en men er dus niets aan heeft, terwijl ook de bepaling, dat de arbeider zijn vordering zal heb ben te bewijzen, niets beteekent, omdat de arbeider gratis procedeert en de pa troon dus ter vermijding van onkosten hem het loon maar zal uitkeeren. De heer Heemskerk hield vol, dat de noodzakelijkheid van opneming in deze wet van de rechtsverplichting van den patroon niet was aangetoond en dat op ziekteverzekering wordt vooruitge- loopen, wat alleen te voorkomen is door de uitkeering aan een korter termijn te binden, in welken geest door hem en anderen een amendement is inge diend. Onder dezen was ook de heer Wijnbergen, die het oorspronkelijk ont- werp-Drucker beter vond. Tegenover hen verduidelijkte de Mi nister zijn betoog nog eenigszins door de mededeeling, dat bij tijdsverzuim alleen moest worden uitbetaald, als dit loopt over korten duur. Ook de heeren Pierson, De Klerk, Talma en Schaper verdedigden nader de voorgestelde be palingen, van wie de heer Schaper echter bleef aandringen op het toekennen van dwingende kracht aan deze regeling, terwijl de heer Talma den heer Loh man opmerkte, dat deze wet naast be ginselen van streng recht ook huma- niteits-beginselen moet bevatten, en tegenover den heer Roodhuyzen vol hield, dat een wachttijd ter voorko ming van simulatie niet noodzakelijk was. De heer Drucker, wiens oorspron kelijk ontwerp men ook in het debat had gebracht, nam het eveneens voor de regeeringsbepalingen op, en zette uiteen, dat men door ze niet op te nemen een stap achteruit zou doen, en dat deze bepalingen meer personen zouden omvatten dan een latere Ziekte verzekering. Ook de heer Lohman bleek bij nader inzien nog wel zooveel voor de bepalingen te voelen, dat hij, om geen leemle in de wet te doen ont staan, voor het artikel zou willen stem men. ADVERTENTIEN. I> O R 1> It U C KI T S C II E Opgericht 1 October 1871. Maatschappelijk Kapitaal f 1,500,000,— (Geheel geplaatst.) Reserve f 201,339,46. Commissarissen: Mr. H. W. Fargmar, J. M. P. de Jorcheere, a. J. Lebret, Mr. J. Salomorsor en C. J. J. Verbroek var Nieüwbeierland. Directeuren: Mr. F. N. Sickirga en C. Vrieserdorp Jz. Geeft TOORICHOTTEy (zonder verplichte deelneming) op Hyootheek, onder Borastel'inq of andere Zen rneid. tegen zeer billijkt* rente zonder bjjberekening; van provisie ot administratiekosten. Neemt gelden in bewaring (a deposito) en vergoedt daarvoor rente van 3 pCt. met een dag opzegging. 3V4 een maand 3Vj twee maanden 3s/t drie maanden zijn onze modellen Aan hen die aan rheumatiek lijden. Als voorbeeld omtrent de waarde der Pink Pillen laten wij hieronder de twee attesten volgen Voor eenigen tijd ontving de firma Block- poel, drogist, Witte de Withstraat te 's-Gra- venhage, het bezoek van mej. Maria van Rossem, wonende Koningsplein 48, die het volgende attest uit eigen beweging afgege ven heeft. „Gedurende een jaar of vier was ik lij dende aan hevige pijnen in den rug en de beenen, hetwelk soms zoo erg was dat ik te bed moest blijven. Zelfs nog verleden zomer moest ik nog thuis blijven, want als ik maar even liep had ik pijn in den rug die hoe langer hoe erger werd en voelde mij zeer vermoeid. Thans kan ik naar waarheid verklaren, dat sedert ik eenige doozen Pink Pillen heb gebruikt is dat alles verdwenen en dank ik aan deze Pillen mijne tegenwoordige gezondheid en levenslustigheid". Het volgend attest werd ons gegeven door den heer C. Kruisselbrink te Winterswijk, ziehier wat hij ons schrijft: „Mijne vrouw was erg lijdende aan rheu matiek in de beenen, zoodat zij inet moeite kon loopen, zelf? wanneer zij te bed lag had zij pijnen. Door het gebruik van eenige doozen werd zij langzamerhand beter, wij hebben de behandeling voort gezet en kan u verklaren geen beter geneesmiddel ooit gekend te hebben, want tegenwoordig klaagt zij niet meer over de geringste pijn en ik raad ze een ieder aan en tevens de behan deling niet uit te stellen, want vanaf den dag dat men met de behandeling begint, begint ook de genezing". De jicht en rheumatiek zijn nauw ver- wand met de maagziekten. Zij komen voort uit een onvoldoende voeding en zijn nog te gevaarlijker daar zij achterhoudend zijn. De Pink Pillen die op de spinsels der maag werken, wekken de werkingen der spieren van dit orgaan op en doen de klieren wer ken die de maagsappen afscheiden. Als de spijsvertering goed is, zal het urinezuur zich niet meer door het lichaam versprei den en zal daarentegen er uit verdreven worden zooals het behoort door de afschei dingsorganen en niet meer door onze weef sels, spieren loopen al waar het de rheu matiek veroorzaakt om zich verder in de gewrichten der vingers, knieën vast te zet ten, waar het de jicht veroorzaakt, hetzij in de blaas en in de nieren wat men gra veel noemt. De Pink Pillen zijn onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwak te, maagkwalen, rheumatiek, neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, 1 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. 103l4Jpsti-aa<f05. TAPIJTMA&AZIJN KOITKK1>111 Telefoon 4734. Groote voorraad in alle soorten: KFJItl^KIUJ. STOFFEERDGRIJ. Scherp coiieurrcereiule prijzen. Dames en Heeren Wielrijders! Phanomen, Excelsior, L'Espérance, Livingstone, Wearwel- en Blucher-Rijwielen, waarvan het ons is gelukt den alleen-verkoop te verkrijgen voor Gorinchem en Om streken; verder het gunstig bekende Ilcela Tangent Rijwiel, benevens diverse gemerkte en ongemerkte soorten. Alvorens u een Rijwiel koopt noodigen wij u be leefd uit tot een bezoek aan ons Magazijn in de Arkelstraat te Gorinchem. Rijwielhandel, Reparatie- en Verhuur-Inrichting. N. B. Gaarne bereid gebruikte Rijwielen in te ruilen. Deze aanbieding zal of kan nimmer overtroffen worden. BILLARDS met toebehooren f 275 Contant. Ook in huur en op afbeta ling (meer dan 100 stuks in huur A f 1.50 per week). Reusachtige groote voorraad eikenhouten Spiegel buffetten met rijk ge- heeldhouwde Toonbanken, bijna voor niets. Eiken Leestafels 175, 70 en f 10 bladdikte naar verkiezing en Cafétafels 85, 55 en - 5 geheel van Eikenhout. Nieuwe ijzersterke Stoelen van f 1,65 per stoel, van onder met schroe ven verbonden, kosten bij anderen voor een koopje f 1,90. Ook nieuwe ijzersterke Stoelen voor f 1,25. f 1,65, f 1,75 f 2,enz. Ook eenige gebruikte Inventarissen zullen door mij voor elk aannemelijk bod worden van de hand gedaan. Achtend, B ilj ard fabrikant %j Eiken Schuiftafels met leerdoek ingelegd, uitgeschoven 1.85 X 0-90 M., a f 13. blad 1.40 X 0.75 M., k f Alles ssoliod ei<ren labrikunt. Ook voorhande i zeer soliede §TOELE 1%. Yeorts in alle houtsoorten Meubelen verkrijgbaar aan con- curreerende prijzen. ZIE DE ET4LA6E. 's-BOJiCH, Yuohtertiy k i 99. Meubelmakers en Stoffeerders. Beleefd aanbevelend,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5