rische onlusten. De Landbouwbank zou reeds aanbiedingen hebben ontvangen voor den verkoop van particuliere do meinen tot een gezamenlijke nominale waarde van tweehonderd millioen roebels. De Engel8che correspondenten seinen weer in zwartgalligen geest uit St. Pe tersburg. De Tsaar zou geweigerd heb ben den voorzitter van de Doema te ontvangen en Trepof zou nog steeds, samen met de hofkliek, de lakens uit- deelen. De hovelingen zouden erop aan dringen dat de Tsaar alle eischen van de Doema verwerpt en haar ontbindt, in de hoop dat bij nieuwe verkiezingen de regeering een triomf zou behalen enz. De Dreyfuszaak zal 15 Juni e. k. die nen voor de vereenigde Kamers van het hof van cassatie. Naar men ver zekert zegt de Temps zou het rapport van raadsheer Moras tot de con clusie komen, dat de nieuwe feiten, waaruit de onschuld van Dreyfus kan blijken, genoeg beteekenen om het ar rest van den krijgsraad van Rennes te vernietigen. Maar hij zou van oordeel zijn, dat Dreyfus, evenals in 1899, op nieuw naar een krijgsraad moet wor den verwezen die de zaak ten principale zal onderzoeken. Procureur-generaal Baudouin daaren tegen zou de onschuld van Dreyfus be wezen achten door het onderzoek, dat de strafkamer van het hof van cassa tie heeft ingesteld. Hij zou meenen dat het hof uitspraak moet doen in de zaak ten principale en het vonnis van Ren nes moet vernietigen zonder verwijzing. Immers zou er voor den militairen rechter niet meer gepleit kunnen wor den over de Dreyfuszaak sedert dat Es- terhazy ii vrijgesproken. De Engelsche bladen vernemen uit Gibraltar, dat de Moorsche zeeroover Valiente een Engelsch zeilschip de Con- buelo, heeft buitgemaakt bij Cesta. Drie leden van de bemanning worden door hem gevangen gehouden. De eigenaar van de Consuelo heeft zich tot de re geering gewend met het verzoek om onverwijlde hulp en bescherming. Uit Courriéres wordt gemeld, dat daar het lijk van een mijnwerker uit do mijn opgehaald is, die naar alle waarschijn lijkheid pas enkele dagen geleden ge storven is. In de maag van dezen man vond men touwwerk. De ongelukkige, een zekere Pinte, moet van honger en dorst omgekomen zijn. Volgens een ambtelijke opgaaf waren van de 1094 slachtoffers der groote ramp 548 gehuwd en 546 ongehuwd. De maatschappij zal uit dezen hoofde pen sioenen moeten betalen ten bedrage van omstreeks 800.000 frs. 'sjaars. Kustvaarders hebben te Tampico in Mexico het bericht gebracht, dat de golf van Mexico verscheiden dagen lang letterlijk in brand gestaan heeft. De vlammen bedekten een oppervlakte van 10 vierk. Eng. mijlen, omstreeks 100 mijl buiten de kust van Texas. Men schreef het zonderlinge verschijn sel toe aan het opspuiten van een onderzeesche petroleumbron. Maar dat verklaart nog niet, hoe de laag olie in brand geraakt is. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is San Francisco weer bezocht door een aardschok, die eenige brokken muur tegen den grond wierp, maar overigens weinig schade teweeg bracht. Maar de bevolking schrikte zoo, dat velen den nacht doorbrachten op straat Te Distelhausen, in Baden, heeft een 14-jarige dienstbode 's nachts een kind van elf maanden uit de wieg gehaald en in het water gegooid, waar het ver dronk. Den volgenden morgen zocht men vergeefs naar het kind en de ouders waren al, als verdacht van een misdaad, in hechtenis genomen. Het dienstmeisje gaf als eenige beweeg redenen voor hare wandaad op, dat zij hoopte, tengevolge van den dood van het kind, verlof te krijgen om naar huis te gaan. Het lijkje is nog niet ge vonden. Volgens een bericht uit Tokio wordt daar in bevoegde kringen levendige belangstelling gewekt door een gerucht, dat echter nog niet openlijk is uit gesproken, als zou Japan in een moei lijk politiek vraagstuk gewikkeld zijn. be reilende Korea. Rusland zon toch besloten zijn het tusschen Japan en Korea gesloten verdrag en h»t Japan- sche protectoraat over Korea niet te erkennen, op grond, dat biji het verdrag van Portsmouth de oiiafhstnkeliijikheid van Korea is erkend.. Engeland en Duitsehland zouden aan de zijde van Japan staan, terwijl Ame rika en Frankrijk het stilzwijgen be waren. Hoewel de voltooiing van het kanaal er vijfjaar door wordt vertraagd ver moedelijk tot 1920 is het verslag der commissie zoo logisch en goed be redeneerd, dat het algemeen bijval za1 vinden. Wat Roosevelt nu zal doen, weet men niet. Maar de New Yorksche corres pondent van de Globe, die bovenstaan de seint, denkt, dat de President er ten slotte wel in berusten zal als de Senaat, wat te verwachten is, het voor stel der commissie aanneemt. Roose- veld kan echter soms in zulke dingen zeer stijfhoofdig zijn en hij wordt o. a. gesteund door een der grootste deskun digen in deze kwestie, den hoofdinge nieur Stevens, die verklaart, dat de aardbeving van San Francisco zijn voor keur voor een kanaal met sluizen niet heeft geschokt, niet omdat hij piet wist aan welke gevaren een kanaal met slui zen bloot zou staan bij een ramp als die van San Francisco, maar omdat hij overtuigd was, dat de landengte van Penama niet meer aan vulkanische in vloeden onderhevig was. I*VEEN. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden in Zeeland heeft f 22.50 opgebracht. Het fanfarecorps „Wilhelrcina" alhier, directeur de heer Van Heusden, te Heus- den, is van voornemen deel te nemen aan het festival te Waspik, op 4 Juni a.s. IMaatselilk Nieuws. Uit New-York wordt gemeld De beslissing van de senaatscommissie over het Panama-kanaal, waarbij be sloten is om het kanaal op zeepeil te graven, is er met een heel kleine roeer- rbeid doorgegaan. Het schijnt, dat de ervaringen bij de ramp van San Francisco opgedaan, de commissie heb ben genoopt om tegen Roosevelt's ad vies in de sluizen te laten vervallen. HEUSDEN, 23 Mei. Het is een kenmerkend teeken des tijds. dat men niet alleen voor zich en de zijnen wil leven, maar tevens een open oog en geopende beurs beschikbaar heeft voor de belangen van evennaasten. Lupuslijders, Melaatschen, Teringlijders en nog tal van andere minder gunstig bedeelden zegenen de weldadigheidszin van het Nederlandsche volk. Thans wordt, zie achterstaande adver tentie, eene bijdrage gevraagd voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. Ook deze oproeping zal, naar wij ver trouwen, niet te vergeefs zijn. Ieder, die zich verheugt in gezonde kinderen, mag wel iets afzonderen voor zieke en herstel lende kleinen en zij, die geen kinderen ten hunnen laste hebben, mogen daarbij voor- aanstaan, want zij kunnen veel besparen, wat anderen moeielijk valt. Laat ons hopen, dat het succes onze meening in het gelijk zal stellen. WERKENDAM. Zaterdag 1.1. besteedde de heer C. J. Visser, alhier, het afbreken van een woning in de kade en het daar voor in de plaats bouwen van eene nieuwe woning. Aannemer van het metselwerk werd F. Kramer C. Dz., alhier, voor f 975,en van het timmerwerk P. Verdoorn, te Dewerken, voor f 954. Gister werd ten herberge van de Weduwe Wink, alhier, te 1.30 ure door den heer J. H. B. Veenenbos, architect te Sliedrecht, voor den heer Le Fèvre de Mon- tigny aanbesteed het bouwen eener hofstede in den polder „de Hardenhoek", onder deze gemeente, met den navolgenden uitslag: Johs. van Loon, Dewerken, f 6336, N. W. Stal, Drim melen, - 6365, A. Mes, Sliedrecht, - 6635, Maat, Gorinchem, - 6889, Smits, - 6899, J. de Rouwe, Sliedrecht, - 7054, A. v. d. Bos, - 7175, Streefland, - 7530, K. A. den Breejen, Hardinxveld - 7684, T. Baggerman, Werkendam, - 7850, RIJSWIJK. Een anderhalfjarig paard van de Wed. W. alhier geraakte de vorige week 's nachts in den vliet, waarin het 's morgens verdronken gevonden werd. De 10-jarige T. Z. alhier had het ongeluk bij het hengelen een haak zoo diep in zijne hand te trekken dat hij zon der hulp van den geneesheer niet kon ver wijderd worden. Met den handel in aardappelen gaat het den laatsten tijd niet naar wensch. De prijzen toch worden steeds minder. Par tijtjes, waarvoor men eenigen tijd geleden bijna f 3 bedingen kon. worden nu voor f 2 per H.L. opgeruimd. De voorraad is nog vrij groot. Dacht men aanvankelijk, dat de vorst van het laatste der vorige maand aan de pereblocsems weinig nadeel had toegebracht, thans blijkt, dat de vroege soorten meest bevroren zijn. Ook de prui men blijken veel geleden te hebben. Abri kozen, perziken en appels beloven echter nog veel. *GIESSEN. In de op j.l. Donderdag ge houden vergadering van kerkvoogden en Notabelen van de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn tot kerkvoogden gekozen de heeren: J. Verhoeven en M. de Fijter. ALMKERK, 22 Mei. Bij de landbouwers B. Snoek en Adr. Snoek zijn respectievelijk 18 en 24 kippen dood gebeten. Men ver moedt dat een hond de dader is. MIEUWENDIJK, 22 Mei. Blijkens de opgaven bedroeg de bevolking op 1 Jan. 1.1. in de hiervolgende gemeenten als volgt Alrnkerk 3294. Andel 1012, Drongelen 431, Du ssen 3210, Giessen 498, Heusden 1837, Meeuwen 822, Ven 966, De Werken-Sleeu- wijjk 3108, Werkendam 3323, Woudrichem 2a'82, Wijk 2200. Uit ons Parlement. XXXV. Met de wijziging, die de regeering in art. 1638 e gebracht had, nadat van uit de Kamer op verduidelijking was aangedrongen, scheen ze het niet beter gemaakt te hebben. Het bleek nu, dat zij de bepaling, die den arbeider het recht geeft om van den werkgever de noodige mededeelingen te verlangen, als zijn loon van eenig gegeven uit diens boekhouding afhankelijk is, niet van dwingenden aard achtte en er dus bij overeenkomst van kon worden af geweken. En aan dit vrijlaten in zoo algemeenen zin bleek de Kamer niet te willen. De heer Schaper sprak al dadelijk over deze bedenkelijke houding der regeering zijn teleurstelling uit en beval het amendement van den heer Limburg aan, dat het dwingend karak ter wenschte bewaard te zien. En de heer Limburg zelf wees erop, dat de Minister van zelf verder gegaan was dan het amendement-Plate bedoelde, dat slechts in sommige gevallen afwij king wilde toestaan. Dit laatste bestreed de Minister. Maar de heer Plate, die nu zijn amendement introk, gaf den heer Limburg gelijk. Ook de heer Tal- ma bleek het met het gewijzigd artikel niet eens en stelde voor het dwingend karakter te behouden, wanneer niet tantièmes van de winst werden genoten waarmee dus het amendement Plate weer herleefd was. Aan dit voorstel gaf de Commissie van Rapporteurs de voorkeur boven het regeeringsartikel en er waren er twee onder hare leden, die zelfs het amendement Limburg ver kozen. Maar de Kamer bleek het met de meerderheid der Commissie eens te zijn. Zij verwierp het voorstel van den heer Limburg, maar nam dat van den heer Talma aan. Het volgend artikel 1638 f, dat loon- betaling aan minderjarigen regelde, werd na een kleine redactiewijziging aangenomen. Op art. 1638 g, dat be slag op loon onder den werkgever voor loon beneden f4 slechts tot 1/5 toestaat, was door den heer Limburg een amen dement ingediend, ten einde niet het geheele loon boven de f 4, maar slechts 2 3 van dat meerdere voor beslag vat baar te verklaren. De Minister had niet veel zin in het amendement. Maar, nadat de voorsteller het op een wenk van den heer Drucker in dien zin ge wijzigd had, dat bij hooger loon dan f4 per dag, op het meerdere beslag onbeperkt wordt toegelaten, keurde de Kamer het goed. Art. 1638 h, dat hierna aan de orde kwam, bepaalde, dat loon dat in Neder- landsch geld vastgesteld is, ook in Nederlandsche munt moet voldaan wor den, maar loon, in vreemde munt vast gesteld, in vreemde munt. Een derge lijke bepaling achtte de Minister nood zakelijk ter bestrijding van het misbruik dat den arbeiders feitelijk minder wordt uitbetaald dan hun toekomt. Maar zoowel de heer Bolsius als de heer Pierson waren tegen dit artikel, dat het knoeien met vreemd geld, naar de laatste meent, zal bevorderen, ter wijl de eerste het oordeel van den Minister van Financiën eerst wenschte te vernemen. Op voorstel van de re geering werd daarna de behandeling aangehouden en eveneens die van de twee volgende artikelen, die hiermee samenhangen. Daardoor kwam aan de orde art. 1638k, dat de uitbetaling van het loon regelde en die verbood in plaatseD, waar alcoholhoudende dranken worden verkocht. De heer Roessingh vond deze bepaling te ingrijpend voor het platte land en stelde voor die uitbetaling alleen te verbieden in localiteiten met ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein. De heer Talma achtte de de geheele bepaling overbodig, omdat de drankwet erin voorziet en bij de aangekondigde wijziging van die wet het verbod zal kunnen worden uitge strekt tot de verlofhuizen. Ook de heer Borgesius Eueende, dat de zaak in de Drankwet voldoende geregeld was. Te gen deze bedenkingen verdedigde de Minister het artikel als geheel samen hangend met de bestrijding van de ge dwongen winkelnering in het algemeen. Ten einde echter aan sommige van deze bedenkingen tegemoet te komen, stelde de heer Schaper als amende ment voor, te bepalen, dat het verbod niet zal gelden voor localiteiten opge richt en in stand gehouden door ver- eenigingen, die zich bestrijding van drankmisbruik of gebruik ten doel stel led. Maar de Kamer bleek in deze be paling geen zin te hebben. Het nam het amendement van den heer Lohman om het geheele verbod te schrappen, welk amendement door de Commissie van Rapporteurs was aangeraden, aau. Op het artikel, dat de uitbetaling van het loon in termijnen regelt, had de heer Schaper een amendement inge diend, dat hij echter na een opmerking van den heer Drucker, dat het over bodig was, introk. Het amendement van den heer Duymaer van Twist om uitbetaliug van loon op Zondagen te verbieden, werd na eenige discussie ver worpen. Art. 1638, bepalende dat bij iedere uitbetaling het geheele bedrag van het verdiende loon zal worden uitbetaald, kwam er ook niet zonder amendemen ten af. I)e heer Aalbeis wenschte te lezen van het verschuldigde loon in plaats van van het verdiende. En de heer De Klerk wenschte ook een wijzi ging. Het artikel bepaalde n.l., dat bij stukwerk, wanneer dit niet geheel af is, slechts s/4 van het bedongen loon behoeft te worden uitbetaald. De Rot- terdamsche afgevaardigde stelde nu een amendement voor om deze bepaling te laten vervallen. Ilinnenland. Omtrent het gevecht bij de rotsstel ling Bonto-Batoe (Celebes) wordt thans aan de N. R. Ct. gemeld: Op den I2den dezer vertrok Michiel- sen mei staf naar Garoetoe. Den 13den en 14en waren bij gehouden verken ningen alle toegangswegen naar Bonto Batoe versperd gevonden. Den 16den dezer werd de aanval on dernomen met vier compagnieën, een sectie raarinegeschut, een detachement genietroepen en marechaussee, tezamen 450 man. I)e versterkingen waren bui tengemeen sterk, en étagegewijze aan gelegd op een 300 meter hooge rots. De vijand verdween na bestorming van drie zijden in ongenaakbare grotten. De stellingen blijven bezet. De vijand liet achter 41 dooden en gewonden en 8 gevangenen. Onzerzijds gesneuveld of gewond 15 onderofficieren en min deren. Licht gewond de luitenants Berc- kenhoff en Pape en 17 man. Aan het Dep. van Koloniën is om trent de geleden verliezen enkel ge meld het sneuvelen van één Europeesch sergeant en de verwonding van twee officieren en vier Europeesche militai ren beneden dien rang. Bij het Dep. van Kol. is Dinsdag het volgend aanvullend telegram ge komen „Bij Bonto Batoe zijn, behalve reeds geseinde verliezen, onzerzijds gesneu veld 4 en gewond 29 inlanders. Vijand liet in onze handen 37 dooden, 4 ge wonden en 8 gevangenen. Voornaam ste hoofden van het verzet zijn gesneu veld. Versterkingen zijn geslecht." Naar het Vad. verneemt, is een wij ziging van het bekende „speetwetje" in voorbereiding op het departement van landbouw, handel en nijverheid. Naar de N. Ct. uit betrouwbare bron verneemt, is de indiening bij de Tweede Kamer van het ontwerp op de ziekte verzekering door den minister van bin- nenlandsche zaken tot een nader tijd stip uitgesteld. Het Vad. kan hieraan toevoegen, dat het ontwerp de vorige week van het departement (van landbouw, handel en nijverheid, niet van binnenlandsche zaken) naar den ministerraad is ver zonden. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij vernemen, is het thans zoo goed als zeker, dat de tweede vredes conferentie eerst in het laatst van Mei van het volgend jaar hier ter stede (d. i. in den Haag) zal bijeenkomen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het voortaan geoorloofd is op eene strook, door perforatie van de eigenlijke qui- tantie of wissel gescheiden, te vermel den de namen van schuldeischer en schuldenaar, het bedrag hetwelk wordt gevorderd, met korte aanduiding waar voor, zoomede het onderschrift: „De postbeambte komtterug om dit bedrag te innen". Formulieren kleiner of grooter dan 1430 centimeter in de lengte en 814 centimeter in de breedte zijn niet toegelaten. De geperforeerde strook telt niet mede bij de berekening van de toe gelaten minimum-afmetingen, doch wel bij de berekening der toegelaten maxi mum-afmetingen der formulieren. Als bij de eerste aanbieding van eene quitantie of van eenen wissel, voorzien van een geperforeerde strook als boven bedoeld, geene betaling geschiedt, dan wordt de strook door den beambte, met de invordering belast, afgescheiden en, nadat hij eventueel xleu datum der tweede aanbieding er op heeft vermeld, ten huize van den schuldenaar af gegeven. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, a. i. heeft bepaald, dat de nieuwe rivier, die ingevolge de wet van 26 Januari 1883 (Staatsblad no. 4), gevormd is tusschen Hedikhuizen en den Amer, den naam zal dragen van „Bergsche Maas". Het dienstmeisje van H. K. te Slan- haren (zie ons vorig no.) is weder op vrije voeten gesteld. Volgens haar ge tuigenis zou zij niet met opzet, maar door vergissing oorzaak zijn van den dood van het kind. Zij wilde het voor een lichte ongesteldheid wat ingeven en heeft droevige onoplettendheid het verkeerde fleschje genomen. De justitie schijnt na onderzoek geen ter men gevonden te hebben haar gevan gen te houden. Terwijl het hier te lande en in de landen die ons omgeven den laatsten tijd koud en nat is geweest, is het mooi weer in Noorwegen. Een bericht uit Haugesund, bij Stavanger, van Zater dag zegtIn de laatste dagen is het stralend zomerweer; boom en plant zijn in korten tijd vol uitgeschoten. Uit Ierseke meldt men: Van de drie gaten, die bij de door braak van don Olzendepolder alhier in den buitendijk ontstaan zijn, was er verleden week één boven gewoon hoog- waterpeil dicht gemaakt, terwijl om een ander gat een ringdijk was klaargeko men. Zoowel de ringdijk als het gat zijn Maandag bij hoogwater weer door gebroken, waardoor bijna al het tot dusver verrichte werk vruchteloos is geweest. Onder het opschrift; „Wat ons le wachten staat," schrijft de N. R. Ct. In een artikel van De Vrije Socialist (redacteur de heer F. Domela Nieuwen- huis) leest mon: KameradenDaar wacht ons een samentreffen met den vijand, daar wacht ons een groote slag. Wij zijn Zondag bijeen geweest te Utrecht, we hebben krijgsraad gehou den. En wij hebben het tijdstip bepaald waarop de groote aanval zal beginnen. Den eersten Mei van het jaar 1903 zullen wij doen, wat onze Fransche broeders nu reeds deden op den eersten Mei j.l: wij zullen nemen den 8 uren dag. Acht uur werken op z'n langst zal het zijn in de fabriek, op de werkplaats en op het veld, acht uur, nergens zul len wij langer werken. En wij moeten behouden hetzelfde loon als wat wij hebben bij een tegenwoordigen langeren dagliefst nog meer. De strijd zal bitter worden. Men meldt uit Dinxperlo: Zaterdagmiddag heeft in de grensstad Bocholt een ernstige ketelontploffing plaats gehad in de ververij der firma Grothe aldaar. De ketel was geheel ge vuld met kleeden. De slag was zoo hevig, dat 't deksel, 't welk circa 125 kg. zwaar is, 80 meter ver werd weggeslingerd, en in een naburigen tuin werd terug gevonden evenals de inhoud vau den ketel. Het ketelhuis werd grootendeels vernield. Een toeval mag het heeten, dat dit ongeval zonder persoonlijke on gelukken is afgeloopen. Ook de naburige huizen leden schade. Men meldt uit Groningen: Er is weer een verdacht ziektegeval ver moedelijk pokken geconstateerd bij den stucadoor Hibbeler in de Raben- hauptstraat. De drie overige poklijders zijn zoo goed als hersteld. Men meldt uit Haarlom: De slager uit Leij muiden, die de ver giftigde worst verkocht, heeft verklaard het varken, dat 100 pond woog, te hebben gekocht voor f 0.10 per pond. Te Klundert is uit het Holl. Diep opgevischt het in staat van ontbinding verkeerendo lijk van een man, gekleed in regenjas en met waterlaarzen aan, vermoedelijk een der opvarenden, ver dronken bij het zinken van „de Stad Brussel". De stoomtram uit Purmerend heeft gisterenochtend bij de Kluft van Buik sloot een 20-jarig meisje overreden en verpletterd. Het meisje passeerde de rails, niettegenstaande zij was gewaar schuwd voor het haar dreigend gevaar. In de gemeente Haskerland geraakte een lap met terpentijn, waarmede een meisje de kachel poetste, in brand. Het meisje wierp den brandenden lap weg, die ongelukkig terecht kwam op haar zusje, dat in den kinderstoel zat. Dit kind kreeg zóó erge brandwonden, dat het bezweek. Toen zich eergisterenavond te Am sterdam een koetsier met een bespan nen voertuig, oogenschijnlijk met gras beladen, per tolhuisboot had laten over zetten, stelde een agent een nader on derzoek naar den inhond van den wa gen in. Onder het gras bleek eene partij ongekeurd rundvleesch van ruim 350 K.G. verborgen, volgens beweren van den koetsier uit Purmerend afkomstig. Het vleesch is naar het abattoir over gebracht. De justitie heeft thans een onder zoek ingesteld naar de beweerde mis handeling van een tweetal personen door marechaussees te Uithuizen. Bij den Hoogen Raad is wederom ingekomen eeD verzoek om revisie van de Leidsche giftmengster (Maria Catha- rina Swanenburg), indertijd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Aan eene bankinstelling in eene der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2