Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bomnielerwaard. Boor ei Onze voeding. Uitgever: L. JL VEERMAN, Heusden. No. 2531. Zaterdag 20 Mei. 190G. FEUILLETON. land van alten/ voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën «worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Onbekendheid met het doel en den aard der voeding doet vele mentcben dagelijks allerlei fouten begaan ten opzichte van hun lichamelijk welzijn, touten, waarvan zij de naweeën be speuren in ongesteldheden van meer dere of mindere beteekenis, terwijl ook hun beurs er onder lijdt, omdat zij bij meer oordeelkundige voeding met min der voedsel zouden kunnen volstaan, dan wel, dat zij uit verkeerd begrip zich voeden met groote hoeveelheden van de duurste voedingsmiddelen, b.v. rnet te veel vleesch, terwijl zij met minder hadden kunnen volstaan, z mder aan de eischen eener goede voeding tekort te doen. Het voedingsproces in het lichaam is niet anders dan een verbrandings proces; de zuurstof van de lucht, die wij inademen, verbindt zich met de voedingsstoffen, d.w.z. verbrandt deze, waarbij de lichaamswarmte ontstaat, terwijl die verbranding en de ontleding der voedingsstoffen gepaard gaat met het leveren van arbeidsvermogen. Al denken wij ons een mensch iu den vollen toestand van rust, van uiter lijk waarneembaar niets doen, dan is toch de arbeid in het lichaam in vollen Dr. Huizinga in zijn werkje „Een en ander over voeding" zegt dienaan gaande: „Stel u voor iemand, die 's morgens zijn bed verlaat, maar alleen om het met canapé of fauteuil te ver wisselen, wiens gansche dag uit een reeks middagslaapjes bestaat en die dan nog, in zijn wakende tusschen- poozen, zich angstig in acht neemt voor elke geest» sinspanning Welk een arbeid zou zulk een aartsluiaard wel in een etmaal verrichten Hij verricht een arbeid, gelijkstaande met het op lichten van zijn eigen lichaam tot op een hoogte van 100 Meters, d. i. hij arbeidt evenveel, alsof hij dien dag een berg van 1000 Meters beklommen had. De arbeid in het lichaam heeft ten gevolge, dat voortdurend allerlei stoffen uit het lichaam worden verwijderd; met de ademhaling verdwijnen waterdamp en koolzuur; het transpireeren van de huid geeft een verlies van water, kool zuur, ammonia en vetzuren; de mim en de faeces voeren voortdurend groote hoeveelheden stoffen van allerlei aard af. N 19) „Malwine," hernam hij, zonder op de aandoening te letten, die uit haar houding en het beven van haar vingers sprak. "Je weet wat de wensch van mijn moeder is, en daarom verzoek ik u mij te helpen." „Wat drukt hij zich raar uitdacht zij, ondanks haar beklemdheid, en sloeg even de oogen vragend tot hem op. „Ik kan niet meer leven zonder Ilse," zeide hij opeens kortaf. „Zij is reeds lang mijn verloofde, hoewel niemand het nog weet en Plotseling rukte Malwine haar hand uit de zijne los, en zag hem met wijdgeopende oogen en bleek als een geest aan. De ver andering op haar gelaat viel zelfs Arnold in 't oog, en een weinig verlegen zeide hij „Schrik je er van „Neen," antwoordde zij stroef, terwijl zij naar het venster trad, om haar gelaat aan zijn blik te onttrekken; „maar ik weet alles niet. Vertel het mij, en zeg dan hoe ik u kan helpen." Met inspanning van al haar kracht, trachtte zij haar stem te beheerschenhij moest niet bemerken wat er in haar om ging. Al haar maagdelijke fierheid kwam daartegen in opstand en verleende haar de kracht om haar aandoening te bedwingen. Hij trad naar haar toe en sloeg zij n arm om haar middel, zooals hij in den laatsten tijd meermalen had gedaan en wat zij stil had toegelaten wel gevoelde zij een zenuw achtige trilling bij deze vertrouwelijke aan- Wij moeten dus voedsel tot ons nemen om al die verliezen weder aan te vullen, om nieuwe brandstof in den haard te brengen. De doelmatigheid der voeding bestaat derhalve in het met juistheid aanvoe ren van de soort en hoeveelheden der stoffen, die moeten dienen ter vervan ging van de verlorenenzij moeten in hoofdzaak bevatten de voornaamste stoffen, waaruit het lichaam zelf be staat. Voortdurend heeft het lichaam daarom toevoer noodig van eiwitstoffen, vetten, zouten, koolhydraten en water; hiervan dienen de eiwitstoffen en de vetten voor de vorming van lichaamsbestanddeelen en voor de levering van warmte en arbeidde zouten en het water, die geen warmte en arbeid leveren, spelen de rol van weefselvoim»Ts, terwijl de koolhydraten uitsluitend dienen als bron nen van arbeidsvermogen. Uitgebreide proefnemingen van de geleerden Voit en Pettenkoter, hebben aangetoond, dat bij gemiddelden arbeid per dag voor een goede voeding noodig zijn: 118 gram eiwit, 56 gr. vet en 500 gram koolhydraten. Het eiwit nemen wij tot ons met zoowel dierlijk als plantaardige voe dingsmiddelen eieren, melk, vleesch en vi8ch bevatten daarvan groote hoeveel heden, doch behooren ongelukkigerwijze niet tot de goedkoopste levensmiddelen een ruime vergoeding vinden wij daarom in het veel goedkocpere plantaardige eiwit, dat tarwe, erwten en boonen be vatten, waarom die artikelen zich bij uitstek leenen voor de volksvoeding en voeding van massa's, zooals bijv. bij het leger en de vloot. De voor de voeding benoodigde vet ten zijn mede in hoofdzaak van dier lijken oorsprong, zooals het vet van het geslachte dier; het vet van de melk (boter, room, kaas), terwijl ook het plantenrijk veel voor de voeding be langrijke vetten oplevert, die in het ge wone gebruik als olie bekend staan b.v. de sla-olie (olijven). Het gebruik van vet. regelt zich in het bijzonder naar de omstandigheden, waaronder het individu verkeerf, en naar de temperatuur zijner omgeving. Men^chen, die zwaren arbeid ver richten, hebben meer behoefte aan ge bruik van vet dan anderen hoe kouder het klimaat, hoe grooter het gebruik van vetbewoners van de Poolstreken drinken groote hoeveelheden train en raking, maar toch duldde zij die, om geen vermoeden te wekken, dat hij haar zooeven een doodelijke wonde had toegebracht. En werkelijk vermoedde hij daarvan niets. Terwijl hij haar van zijn liefde, zijn hoop, zijn geluk vertelde, werd er in dat arme hart naast hem een stille, maar des te zwaarder strijd gevoerd. Niet alleen moest zij haar liefde begraven, maar ook haar moeder en haar broeders en zusters de laatste uitkomst benemen, want zij was versmaad. Treurig en donker was het om haar heen, en haar hart was aan een vlij mende smart ten prooi. Zij had nauwelijks alles gehoord wat hij gesproken had, maar nu drongen de woorden haar weder dui delijk verstaanbaar in het oor. „In allen gevalle heb ik om uwentwil een zwaren strijd met mijn moeder door te staan, Malwine," had hij zooeven gezegd, „maar dien kun je me toch verlichten, als je mijn hand afwijst. Dan treft mijn Ilse niet al de bitterheid van teleurgestelde hoop, als moeder weet dat haar lievelingswensch niet vervuld wordt." „Maar mij dacht Malwine, met een folterend gevoel. „Maar wat vraagt hij daarnaarOverluid zeide zijAls je meent dat het wat baat, wil ik het gaarne doen. Kun je me ook de reden waarom opgeven „O, neen, die moet je zelve vinden, mijn hoofd is nu al geheel in de war van al dat denken I Maar dit wilde ik u r.og zeg genlaat mij, ten minste, je toekomst ver zekeren, nu ik niet met je kan trouwen." Malwine wendde zich om met vlammen de oogen. „Denk je daardoor je te moeten vrij- koopen Neen, dat is niet noodig, en al had je me werkelijk gekrenkt, geld heelt niet alle wonden." „Zoo mag je niet spreken," zeide hij, haar hand vattende. „Wat je voor jezelf olie, terwijl het voedsel van de bewo ners der tropeD arm aan vet is. Wij weten trouwens uit ervaring, dat spek en vette worst met graagte in den koüden winter wordt genuttigd, doch geen begeerd kostje is in de hondsdagen. Onder de koolhydraten rekenen wij voornamelijk de suikers en de zetmeel- houdende stoffen zij zijn de voornaam ste l?rön voor den spierarbeid. Naast oordeelkundige samenstelling van onze voeding is het van niet min der belang, dat voedingsmiddelen in den juisten vorm worden genuttigd. Daarvoor dient de spijsbereiding, het; middel om de levensmiddelen zoo ge- i schikt mogelijk te maken orfi aan den persoonlijken smaak en de eischen van het spijsverteringsproces te kunnen vol- j doen. Door braden en koken krijgen zij den voor ons doel gtwenschten smaak, waarbij de toevoeging van de z.g. genotmiddelen (kruiden, specerijen) een voorname rol spoelt. Hierbij dient er nog rekening mede| gehouden te worden of het individu in gezonden of zieken toestand verkeert hoeveel kostelijke bestanddeel^ spek en bruine boonen ook bevatten, het is niet geraden om het een maaglijder voor te zetten. Aangezien veel zieken de voor de instandhouding van het lichaam beno#- digde stoffen niet in den gewonen vorm tot zich kunnen nera m, heeft de che mische industrie in de laatste jaren allerlei voedingsmiddelen bereidt ten gebruike van .de zieken, omdat zij reeds in verteerden toestand verkeeren of vrij zijn gemaakt van de moeilijk te ver teeren bestanddeelen. I Voornamelijk zijn het oplosbare eiwit preparaten, waarbij de caseïne als grond stof wordt gebruikt, en waartoe o. a. het bekende Sanatogeen behoort. liet vleesch speelt een belangrijke rol in de vervaardiging van een andere gr ep, die, evenals de overige voedings middelen voor ziekeD, de slechte eigen s-hap bezit dat de gunstige werking er vau zeer overdreven wordt voorge- j steld, en het werkelijk nuttig effect niet in verhouding staat tot de gewoon lijk hooge prijzen, die men er voor moet betalen. De zoogenaamde „Beafta" is ni»»t veel meer dan zeer verdund vleeschnat; „Bovril" is een mengsel van vleesch-1 extract en een geringe hoeveelheid vleeschmeel, terwijl bet „Foril" bestaat uit vleeschextract m3t een weinig op losbaar gemaakt vleescheiwit. Verder bestaan er nog veel prepa raten, waarvan 't een al sterker aan bevolen wordt dan 't andere, maar over 't algemeen zal men versland'ger doen die dure preparaten in den win kel te latenmet soep of bou'llon van goed vleesch bereikt men hetzelfde re sultaat op goedkooper wijze, terwijl men van de eiwitpreparaten kan zeggen, dat het niet v el meer dan zeer dure eieren zijn. Itiiitenlan <1. Er is tot dusverre van de 1100 slacht offers van de mijnramp van Courrières nog niet recht de helft gevonden en bovengebracht. De ingenieurs denken nog wel twee of drie maanden noodig te hebben voor alle lijken uit de mijn weggehaald zullen^ziju. Er is inmiddels in de ader Joséphine van de mijnen van Courrières opnieuw brand uitgebroken en ook hebben er opnieuw instortingen van gangen plaats gehad. De Kaapstadsche correspondent van de Daily Mail meldt: De politieke toe stand in Transvaal en Transoranje is slecht. De Boeren hebben samenkom sten op afgelegen hoeven gehouden, opdat de patrouilles van de Zuid-Afri- kaansche politie hen niet zouden storen, en de leiders van het volk hebben het land afgereisd, om die vergaderingen toe te spreken en groote dingen te beloven, wanneer het land een verant woordelijke regeering krijgt. Smuts zeide tot een vergadering van Boeren in het district Potchefstroom dat Trans vaal weer hun eigen land zou worden en dat de Vierkleur weer vrij uit zou waaien. Alles was klaar voor den groo- ten dag en hun vrienden in Europa deden hun best, om de groote zaak met geld en anderszins te helpen. Het lijdt geen twijfel voegt de beminnelijke correspondent hieraan toe dat de befaamde dr. Leyds, Kruger's vroegere afgezant, op het vasteland druk in de weer is. Een aardschok, die eenige seconden duurde, is te Ferrol in Spanje gevoeld, maar richtte geen schade aan. Uit verschillende deelen van de Ver- eenigde Staten komen nu en dan nog berichten over trillingen van den grond. Te Washington is radiografisch be richt ontvangen (over Seattle), dat de handelswijk van de stad Fairbanks, in Alaska, geheel vernield is. De schade bedraagt twee millioen dollars. niet wilt aannemen, neem dat voor j e moeder. Zie, Malwine, we heböen altijd veel van elkander gehouden als broeder en zuster, en de zuster mag van den broeder toch wel een geschenk aannemen." „Als broeder en zuster," herhaalde zij zijn woorden, op doffen toon, terwijl zij met de hand over het voorhoofd streek. „Je hebt gelijk, Arnold, en ik neem het aan voor mijn oude moeder, omdat ik ge voel, dat ik het recht niet heb haar deze verlichting van haar zorgen te onthouden." „Ik dank je, Malwine! Nu ik weet, dat je me ter zijde staat, ben ik lang zoo be vreesd niet meer. Hoe het komt dat het nog altijd is alsof jij alleen in staat waart met kalmte eiken storm te trotseeren, weet ik niet; maar als ik je aanzie, schijnt de zekerheid die jij over je hebt, ook op mij over te gaan. Help mij, Malwine, en ik zal er je altijd dankbaar voor zijn." Zij reikte hem de hand „Dat zal ik doen, Arnold." „Als tante Justine weg is, roep mij dan; het moet van avond nog gebeuren." Hij verliet haar; Malwine bleef alleen. Zij drukte het hoofd tegen de vensterruiten, en heete tranen vloeiden onophoudelijk langs haar gelaat. Zij hoorde niet dat de deur geopend werd en dat Bernhard bin nenkwam. Toen hij haar zoo onbeweeglijk zag staan, trad hij naar haar toe, en nu eerst hief zij het hoofd op; hij zag haar betraand gelaat, en vroeg verschrikt: „Om Godswil, wat is er gebeurd, Malwine?" „Niets," antwoordde zij zoo bedaard als haar mogelijk was. „Arnold heeft zooeven met mij gesproken." „Heeft u dat verdriet gedaan?" Zij wischte snel de laatste tranen uit haar oogen, en zonder zijn vraag te beant woorden, zeide zij„Ik vrees, dat er veel zwarigheid zal zijn tegen de verwezenlijking van zijn hoop." „Malwine!" De jonge dokter was dichter naar haar toegetreden, en boog zich tot haar voorover. „Als een ander kwam en voor zich zocht te winnen wat Arnold niet genoeg wist te waardeeren, zou hij hoop kunnen hebben?" In de hevigheid der smart van het oogen- blik, hoorde zij nauwelijks wat er uit die woorden klonk, of als zij het hoorde, was zij nog te onstemd om het te waardeeren. Haastig wendde zij zich van hem af. „Neen, dokter, mijn levenspad is voortaan eenzaam." „Waarom wilt ge dat niet veranderen, Malwine?" „Omdat," antwoordde zij, in een uitbars ting van smart, „wat eenmaal versmaad is, ook geen waarde moet hebben voor an deren; aan weggeworpen stengels ontsprui ten geen bloemen meer." Zwijgend trad Bernhard ter zijde, toen zij zich naar de deur keerde, maar zijn mannelijk gelaat toekende een uitdrukking van zware gegriefdheid. Tante Justine was ongeveer een uur ge leden bij mevrouw Schmidt gekomen, die, als gewoonlijk, in haar armstoel zat te breien. Zij had de deur gesloten, en stond nu, met alle kenteekenen van de grootste opgewon denheid, voor haar schoonzuster. „Dat komt er van," zeide zij met een trillende stem; „maar ik heb het altijd wel gezegd! Natuurlijk hoort men zoo iets nooit voordat het te laat is. Bereid je voor, iets ontzettends te hooren." Mevrouw Schmidt liet haar breinaalden zakken, en zag haar schoonzuster verschrikt aan. „Om Godwil, Justine, wat is er dan ge beurd Tante Justine viel diep ademhalend op De oorzaak van de ramp (misschien aardbeving of brand) wordt niet opge geven. Omtrent een vreeselijk ongeluk op het kerkhof te Koniakau bij Teschen in Oostenrijk-Silezië, waarbij 13 perso nen door den bliksem gedood werden, wordt gemeld, dat 's middags om drie uur een geweldige wolkbreuk boven Teschen en omstreken los brak, gepaard met feilen hagelslag. Even te voren had op het kerkhof te Koniakau de ter aarde bestelling plaats gehad van den grondeigenaar Farny, waarbij tal rijke personen aanwezig waren. Vlak na de begrafenis brak het onweer los. Een groot deel der aanwezigen zocht een schuilplaats in den nabij gelegen klokkentoren. Nauwelijks waren zij daar binnen of de bliksem sloeg in den toien en in den dichten menschenhoop. Dertien personen, waaronder de dood graver, waren op slag dood22 werden min of meer ernstig gewond. Onder de dooden zijn 9 mannen, 3 vrouwen, waarvan twee moeders, en een school jongen, die onder groote deelneming der bevolking te Koniakau en in het naburige Mistrzowitz zijn ter aarde besteld. Men raamt de schade door het on weer aangericht op meer dan 300.000 kronen. Het wereldpostcongres te Rome is eergisterenavond met zijn werk gereed gekomen. Voor het publiek is de voor naamste uitkomst dat de gewichts eenheid van den gewonen brief van 15 tot 20 gram is verhoogd en verder dat voor elke 20 gram boven de eerste in buitenlandsch verkeer voortaan niet meer 121 2, maar 7% ct. (15 centimes) zal berekend worden. Alle landen zullen voortaan ook op prentbriefkaarten de beschrijving links van het adres toelaten. Uit een ander bericht blijkt echter, dat de vertegenwoordigers van Oosten rijk en Frankrijk de protokollen niet dan onder voorbehoud wilden teekenen. Zij wilden er vooral niet voor instaan, dat hun regeeringen bereid zouden worden bevonden, tot deze verhooging van het geoorloofde gewicht mee te werken. Reuter weet te berichten, dat de vermoorde Amerikaansche vice-consul te Bantoem, gewoon was zijn Zondagen op zijn landgoed buiten de stad door te brengen, alwaar de moord plaats had. Politieke motieven kunnen on mogelijk tot den dood aatilijding hebben gegeven. Stuarl was zeer populair en ging met groote voorzichtigheid te een stoel neder en schudde hevig het hoofd. „Ik kan het je nauwelijks zeggen. Arme vrouw, wat beklaag ik je „Is het iets, dat Arnold betreft?" vroeg de bezorgde moeder. „Schielijk, spreek, Justine en martel mij niet." „Luister dan, Magdalena, en val mij niet in de redeje hoort het nog spoedig genoeg." „Je weet wel," begon Justine, „dat ik buitenhuis laat wasschen, bij Rosa Bar in de Unterstrasze, en ik moet ook bekennen, dat ik altijd heel tevreden over haar ge weest ben. Nu, laatst was zij ziek, en om dat ik niet langer kon wachten, recomman deerde ze mij haar nicht. Goed! Ik laat de vrouw komen, ben ook zeer tevreden over de helderheid van mijn linnengoed, zoodat ik haar voor vandaag ook weer be stelde. Zij komt en helpt mij uitzoeken. Zooals je weet staat Arnolds photographie op mijn schrijftafel en zoodra zij dat zag terwijl ik de waschlijst schrijf, zegt ze over haar schouder tegen mij: „Zoo, juffrouw, is die heer familie van u?" „Dat verwonderde mij, want hoe kwam die juffrouw Falkenberg in kennis met Ar nold? Om er iets naders van te hooren, zeide ik: „Kent ge hem dan?" Toen glim lachte zij. „Zou ik niet?" zeide zij„hij is immers de aanstaande van juffrouw Ilse, die, reeds zoolang haar moeder dood is, bij me woont, en dat moet gezegd worden, hij is een nobel heer. Hij heefjt mij op zijn trouwdag een mooi zijden kleed beloofd, en dat is zoo goed alsof ik het al had, want hij houdt altijd zijn woord." „Hoor eens, juffrouw Falkenberg," zeide ik, „daar vreet de familie geen woord van dat is zeker maar zoo'n minnarijtje als de jongelui, helaas, dikwijls hebben?" Zij moest niet merken hoe het in mij kookte! Wordt vervolgd.) IINIHIRUD Uit het Duitsch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1