Keuken-Werkmeid. 110 Hectaren Hooiland. Wat zal de toekomst mij brengen? aanbesteden Haft CEMT8TEENFA8RIEK, Notaris RIETRA te Dim, verpachten Wslkvoedsel voor KinderenenZieken Het uitbreiden der Gemeente School te Brakel door aan bouw van twee Schoolloka len enz. PullTii, Kolken, Rioolbuizen, 110 Hectaren H00IGKAS op Prikpolder, Joachimsveld en Mid delwaarden, in perceelen. 1 werk, wanneer het politieke kwesties gold. Ongetwijfeld is deze het werk van één der vele benden, die, bij gebrek aan werk gevolg van den verwarden toestand, waarin Rusland op het oogen- blik verkeert het land doorkruisen. S'lanlseliik üieuws. HEUSDEN, 26 Mei. Tot ons genoegen kunnen wij mede- df-eh-n dat de heer B. M. de Vet, eertijds onderwijzer aan de Kath. bijz. school alhier, thans hoofdonderwijzer aan de R.K. Burger school voor jongens te Alkmaar, benoemd is tot leeraar in de Fransche, Duitsche en Engelsche Taal, alsmede zang, aan de met September a.s. te openen Bisschoppelijke Kweekschool voor onderwij zers te Beverwij k. Onze lezers worden er op voorbereid, dat ze dit jaar allen méér zullen betalen voor bedrijfs- en vermogensbelasting, dan in het afgeloopen jaar. Alvorens ze zich echter gaan beklagen over te hooge aanslag, worden ze opmerkzaam gemaakt, dat de Regeering heeft goedgevonden om er op bedrijfs- en op vermogensbelasting 10 op centen te heffen. Die dus eertijds f 10. betaalde en nu een biljet krijgt voor f 11. blijft geheel in dezelfde conditie. In ons vorig nummer deelden we omtrent het gevecht bij de rotsstelling Bonto- Batoe mede, dat onder de licht gewonden behoort de luitenant Pape. Genoemde officier, de heer C. F. J. Pape, is de zoon van wijlen den Notaris J. W. J. Pape en de kleinzoon en naamgenoot van wijlen ds. C. F. J. Pape, in 1886 alhier overleden. Volgens eene oude traditie worden telken jare met de maand Mei de airtjes van het carillon van den gemeente-toren genomen en door anderen vervangen. Nu zal de eerstvolgende 12 maanden ten gehoore worden gebracht: bij het heel uur „Walhallalied", Stung; bij het half uur „Een lied van Nederland", Jo J. den Hertog; bij de kwarturen „Stuurlui", J. Worp, en „de Reddingsboot", W. de Groot. SLEEUWIJK. Predikbeurten op Zon dag a.s.: Ned. Herv. kerk (voor- en nam.) ds. H. Visch. WAALWIJK, 25 Mei. Er was veel aan voer ter hoornveemarkt en de handel wa» vlug, vooral weivee ging vlug van de hand, daar er overvloedig gras op de weilanden aanwezig is. Als er wat meer warmte komt en de overtollige regenbuien weg blijven, belooft de hooibouw zoowel als de akker en tuingewassen een goed beschot te zullen opleveren. Omtrent de fruitteelt zijn de meeningen verschillend, daar de nacht vorsten in sommige streken veel en op andere plaatsen weinig schade heeft aan gericht. AALBURG, 24 Mei. De jeugdige zang vereniging „Harmonie", directeur de heer G. Zoon alhier, gaf heden na een slechts eenjarig bestaan hare eerste uitvoering, eene ongewone gebeurtenis voor ons dorp. De belangstelling van het publiek toonde zich in een talrijke opkomst, ofschoon het weer het erop scheen aangelegd te hebben, den avond te doen mislukken, daar een uur voor den aanvang een hevige onweersbui ons dorp passeerde en tot laat in den avond de regen in stroomen bleef neerval len. We beklagen ons echter niet het min der gunstige weer te hebben getart, want, dank zij de leiding van haren directeur, die in deze hoedanigheid aan andere ver- eenigingen reeds menige uitvoering volko men heeft doen slagen, heeft „Harmonie" ons een aangenamen avond verschaft, zoo wel door de zangnummers, die blijk gaven van ernstige studie, als door de voordrach ten, waardoor het program op aangename wijze werd afgewisseld. Het luid applaus, dat zich meermalen deed hooren, was dan ook welverdiend, terwijl de orde voorbeeldig was. We wenschen „Harmonie" een lang be staan toezoo voortgaande moet ze bloeien in ons dorpje en zal ze zich steeds mogen verheugen in de belangstelling en waardee ring van buiten. DUSSEN. Gedurende de laatste dagen is de handel in aardappelen toegenomen. Niet alleen dat de omzet naar elders nogal van beteekenis is, maar ook de verkoop aan particulieren neemt toe. Ondanks dezen trek gaan de prijzen omlaag, wat grooten- deels gezocht moet worden in den vrij grooten voorraad die hier en daar nog is. Besteedde men geruimen tijd zelfs tot f 3.60 per H.L., thans worden ze vlug verkocht tegen f 2.25 f 2.50 per H.L. ALMKERK. Tijdens een niet lang, doch hevig onweer sloeg Donderdag de bliksem in de woning van J. v. Wijk. Het dak werd beschadigd, terwijl de lichtstraal door de schuur heen zijn uitgang vond door eene deur. Ook werden hier nog enkele boomen en een telefoonpaal getroffen. NIEUWENDIJK. Bij een onweder, dat zich op Hemelvaartsdag des middags hier in den omtrek ontlastte, werden de bewo ners plotseling opgeschrikt door een ont- zettenden donderslag. De bliksem sloeg op den telefoondraad, bracht de schel in he vige beweging en ging langs den afleiddraad in den berm, het water hoog opwerpend. RIJSWIJK, 25 Mei. De landbouwer G. Lievaar is in zijne weide door eene koe aangevallen, die hem met haar horens zoo in 't aangezicht toetakelde, dat de dokter de wond moest hechten. HERPT. Donderdagavond was het feest in den Doelentuin van „Ons Genoegen". Het jaarlijks koningschieten had plaats. De strijd om het koningschap was hevig; de uitslag was echter, dat A. v. Korven als overwinnaar uit den strijd kwam. De nieuwe koning werd door de leden gehul digd met de gebruikelijke plechtigheid. De harmonie „De Eendracht" gaf een mooi en goed geslaagd concert. Jammer, dat de regen een deel van den avond voortduurde, waar door het onmogelijk was buiten te zitten. HEDEL. Geheel onverwacht klonk door ons dorp de mare „Deken Van Doorn is overleden". Het gerucht bleek maar al te waar te fijn. Na een korte ongesteldheid had Mgr. Willebrordus Antonius van Doorn, eere-kamerheer van Z. H. den Paus, deken en pastoor alhier, het tijdelijke met he* eeuwige verwisseld. In 1876 tot pastoor dezer parochie benoemd, vond Mg. Van Doorn alhier een klein, onooglijk bedehuis. Al spoedig verrees door zijn toedoen eei. fraaie tempel met pastorie, waarop de pa rochianen met recht trotsch mogen zijn. Beminnelijk in den omgang, helpende met raad en daad, wie zijn hulp inriepen, wist de eenvoudige, nederige herder zich de liefde zijner parochianen niet alleen, maar van alle ingezetenen te verwerven. En dat hij als op de handen gedragen werd, dit bewezen de feestelijkheden, gehouden bij gelegenheid van de herdenking van zijn 25-jarig jubilé als pastoor alhier en verleden jaar bij die van zijn 50-jarig priesterschap. Heden (Zaterdag) zal de plechtige uit vaart plaats hebben. Itinnenlond. De correspondent van de N. R. CL te Batavia seinde Donderdag: De Goernba-bergstelling, zuidwaarts van Memboro (Celebes), bezet door Oemboe Krai met 390 volgelingen, is genomen. Oemboe Krai werd zwaar gewond; de radja van Lawondo is gevangen genomen. Zes vijanden sneu velden, terwijl velen, hoewel gewond, wisten te ontkomen. Onzerzijds weinig verliezen. In het gebied Poeangtikoe (Toradja- landen) is verzet geconstateerd. Ver sterking wordt afgewacht, waarna daar heen zal worden opgerukt. De Red. teekent hierbij o. a. aan Het eiland Soemba vormt een afdee- ling van de residentie Timor. Dit eiland is ge^gen ten Z. van Flores en door straat Soemba daarvan gescheiden. Soemba bestaat uit de landschappen Memboro, Ketewer, Laoera, Wadjiwa, Maringgi, Garoh en Koewa. Te Mem boro, hoofdplaats van de gelijknamige onderafdeeling (W. Soemba), is een posthouder gevestigd. Het bestuur be rust in handen van radjas, die hier den titel van Oemboe dragen. Den 4en Maart j.l. seinde de resi dent van Timor aan de regeering: „Volgens bericht van Soemba ontvan gen, heeft een 200 man sterke bende van Memboro (Soemba) een roof- en plundertocht gehouden in Kodi (West kust), G7 menschen meegevoerd en ook Laoera, Ketewer bedreigdik ga der waarts met detachement Koepang en pradjoerits". Oembo Krai stond in het rijk Mem boro steeds bekend als een onruststoker, in onmin levende met den in 1901 door ons erkenden vorst. Zijn moeder is, zooals bleek, een prinses van het landschap Kapoedoe en tante van den landvorst radja Oemboe Sarmani te Memboro Bakoel of Menoea Kalada Betrapt op overspel met de vrouw van dezen vorst, is tusschen Oemboe Krai en radja Sermanie een ernstige veete ontstaan. Deze laatste is dan ook de eerste geweest, die den radja van Laoera is gaan waarschuwen voor de plannen van Oemboe Krai. In verband met bovenstaanden plun dertocht vertrok een detachement van 40 man van Timor Koepang, aange vuld door 30 pradjoerits (gewapende politiesoldaten) onder bevel van den lsten luitenant Rijnders, naar Soemba. Na een mislukte poging om Oemboe Krai op te lichten, hadden er met dit hoofd verschillende besprekingen plaats, waarbij hij steeds den eisch stelde, dat de luitenant Reynders zonder soldaten ter plaatse zou verschijnen. Het slot was, dat Oemboe Krai be boet werd en dat den 20sten Maart met de betaling van de opgelegde boe ten een aanvang werd gemaakt. Later j is er nog versterking van Celebes ge komen, om den afloop der zaken wat te bespoedigen. Kort geleden rukte de militaire macht echter in en dacht men de zaken op Soemba weder in het goede spoor te hebben gebracht. Blijkens bo-1 venstaand telegram is Oemboe Krai van houding veranderd en heeft hij i een stelling bezet op een bergtop, die waarschijnlijk behoort tot het Aaa Ka- lagebergte. Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië telegraphisch bericht ontvangen, dat de sedert 1904 voort vluchtige Pangeran Ratoe van Djatnbi (zoon van wijlen ex-sultan Taha) en Raden Tahir Ketjil zich hebben onder worpen. De Arnh. Ct. deelt mede, dat bij het departement van Oorlog een wijziging van de militiewet in bewerking is, waarvan de hoofdstrekking is om alle militie-plichtingen door voor-oefenin gen in de gelegenheid te stellen den eersten oefeningstijd tot korter periode terug te brengen. Bij de infanterie zal voor alle tot volledige oefening inge lijfde manschappen de gelegenheid ge opend worden om h t verblijf ouder de wapenen op 6 maanden te brengen. Het instituut der 4-maanders zou daar naast blijven bestaan. Reeds is aan de opdracht verstrekt de examen-eischen voor het erlangen van dezen diensttijd verkorting te ontwerpen. Naar de N. Ct. verneemt, zal de Twee de Kamer niet voor 29 Juni a.s. op zomerreces gaan. Het wordt betwijfeld of voor dien tijd nog iets anders zal kunnen worden af gedaan dan het Arbeidscontract, eeni- ge kleinere wetsontwerpen, waaronder dat tot wijziging van de wet op de Personeele Belasting, benevens de reeds aangekondigde interpellatiën, conclu- siën op adressen, huishoudelijke be grooting enz. Ook is nog steeds onafgedaan gebleven de bespreking van de Erfgooiersquaes- tie, die op initiatief van den heer Heems kerk in Maart reeds zou hebben plaats gehad in verband met het bekende adres. In parlem entaire kringen werd het dezer dagen waarschijnlijk geacht, dat tegen half Juni de behandeling van het Arbeidscontract, waarvan het ein de nog niet te zien is, zal worden ge schorst, om den nog overblijvenden tijd te besteden aan bovengenoemde werk zaamheden. Te Arnhem is in den ouderdom van 88 jaar overleden mr. W. C. J. J. Cremers, oud-president van het ge rechtshof te Arnhem, oud-lid van den gemeenteraad van Arnhem, van de Tweede Kamer en van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Uit Ouddorp schreef men Donderdag Gedurende een hevig onweer ontlast te zich hedenmiddag omstreeks vier uur een hagelstorm boven den kom dezer gemeente, zooals de oudste inwoners zich niet kunnen herinneren ooit te hebben beleefd. Stukken ijs ter groot te van 2 tot 3 c.M. sloegen letterlijk alles kort en klein. Groot is het aantal gebroken ruiten. De hoven zijn plat en kaal geslagen. De vruchtbooinen stekon kale takken omhoog ^ls midden in den winter. De gewassen te velde zijn totaal vernield. Een paar geiten werden zelfs door de groote hagelsteenen doodgeslagen. Te Zundert (N. Br.) is door het in slaan van den bliksem de arbeiderswo ning van J. G. geheel afgebrand. Een paar perceelen dennenbosch onder de zelfde gemeente zijn eveneens afgebrand. Uit Renkum meldt men: De Rijn is sedert de laatste dagen buitengewoon gewassen en heeft voor dezen tijd van het jaar een buitenge woon hoog peil bereikt. De uitgegra ven gronden bij de steenfabrieken staan onder. De overtocht per gierpont heeft alsnog geregeld plaats. Uit Wageningen meldt men: De laatste dagen is het water in den Rijn weder zeer gestegen. Het heeft thans een stand bereikt van 1.55 M. boven normaal peil. Voorloopig houden de zomerdijken het water nog tegen, zoodat het niet op de uiterwaarden kan komen, maar mocht de was aanhouden, dan bestaat er groot gevaar van over strooming. De schade zou niet te over zien zijn. De Waal en de Maas zijn schrik barend gewassen. Langs beide rivieren zijn de lage uiterwaarden overstroomd en daardoor is voor duizenden guldens hooigras verloren gegaan. Men meldt aan de N. R. Ct. Bijna terzelfder plaatse is bij Klun- dert in het Hollandsch Diep weder een lijk gevonden van een der opva renden van De Stad Brussel. Het eerste lijk is door bloedverwanten herkend en in hun bijzijn begraven. ouders alhier wonen. Sedert eenigen tijd ging zij naar de hoofdstad dienen en kreeg daar kennis aan een zekeren M. G. De moeder van dezen verzette zich steeds krachtig tegen de verkeering der twee, wat dan ook de reden moet zijn, dat beiden een eind aan hun leven hebben gemaakt. Zaterdagmorgen jl. kregen de ouders van 't meisje hier telegrafisch bericht, waarop zij terstond naar Amsterdam togen. Reeds sedert begin Mei werden de ongelukkigen vermist. Een 10-tal dagen geleden moet de moeder van den jong man hier zijn geweest, om te zien waar de jongelui waren, bij welke gelegenheid zij op ondubbelzinnige wijze moet te kennen hebben gegeven, hoe zij over den omgang van de twee geliefden dacht. It'M'iCerliJk*' Werkendam, van 18 tot 25 Mei. Getrouwd: Otto Walraven, 23 j. met Dirkje Groenewegen, 24 j. Overleden Benjamin Lammert Pieter Lammers, lij. Dewerken en Sleeuwijk, van 15 tot 2 2 Mei. Ondertrouwd: Clazinus van de Kop pel, 35 j., wedn. van Eitje Ezinga met Janna- Maria van Andel, 31 j.; Hendrik Stoop, 23 j. met Geertje van der Pijl, 26 jPeter van Breugel, 20 j. met Huibertje Versteeg, 21 j. Getrouwd: Hendrik van der Stelt, 26 j. met Berbera van Noorloos, 20 j. Overleden: Marcelis de Pender, 69 j., wedn. van Rokuske Raams. U»o;i laiibeMlediu^eii. ilflarkf l»ertelil«»ï». Waterhoogte Heusdeu. Hoog Water Laag Water. Mei 1.53 M. 1.32 M. N.A.P. 1.66 1.53 m 1. 5 1o4 Voor wie weten wil, hoe hot met f 1 15 a f i.2>, Meren f 3 af'hWperD) stuks. zulke ongelukkigen in ons beschaafd: SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt '3 ets. land gaat, schrijft de D. Crt., kunnen ?er halr Hl° eH die der eieren /°-S5 de 6 stuks' wij melden, wat de familie, die een der lijken herkennen ging, ons mededeelde. De kleeding was stukgesneden, de zak- i ken opengesneden, de verlovingsring met geweld van dedoode hand gestroopt, Zz niets van waarde had de drenkeling meer bij zich. De naaste familie her- kende hem ten slotte aan den eigen- aardigen vorm van het hoofd en het bijzonder gaaf gebit. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft het verzoek van den heer A. Roodhuizen, lid van de Tweede Kamer, om verlenging van verlof als leeraar aan de H. B. S. aldaar, tot zoolang deze Kamerzitting duurt, niet toege staan, maar besloten hem tegen 1 Sep tember e.k. eervol ontslag te verleenen. Toen men Woensdagmorgen aan den Hilledijk te Rotterdam bezig was met het opzetten van een heistelling, kwam er een bestelwagen van den heer J. H. Verschuren aanrijden, die in aanraking kwam met een der staaldraden welke de stelling vasthield. De stelling viel en kwam boven op den wagen terecht, waardoor de koetsier zwaar inwendig gekneusd werd. In de stelling bevon den zich de 30-jarige L. S. en de 27- jarige S. J. H., beiden aldaar woonach tig. De eerste werd onmiddellijk gedood de tweede heeft zware inwendige kneu zingen gekregen en is naar het Zieken huis aan den Coolsingel gebracht. De koetsier is naar het diaconessenhuis aan den Westersingel overgebracht. Omtrent het jonge paar, dat, door een riem vereenigd, te Amsterdam in de Rietlanden uit het water werd op gehaald, deelt men uit Sneek het vol gende mee: 't Meisje is de 19-jarige A. B., wier Waterhoogte Maastricht (brug). 24 Mei 0.50 M. boven 0. 25 0.39 t «hcrUMj'iëc. Ondergeteekenden betuigen hunnen liili*- telijken (lank, voor de vele blijken van belangstelling bij hun. 40-jarig huwe lijk ondervonden. C. C. ZWETS De ondergeteekende, landbou wer te Almkerk, brengt door deze openlijk (lank aan de Onderlinge Veeverxekering flaatschappij „ADIEL0", direc teur de heer N. F. SNEL, voor de prompte uitbetaling der verzekeringsgelden, van zijn opvolgend gestorven twee paarden en eene koe. Hoogachtend, MATH. COLIJN. Mevrouw BERKELBACH VAN DEN SPRENKEL't Hooft te Gouda, Wach telstraat P 235, verlangt tegen 1- Aug. of 1 Sept. een Brieven franco. Burgemeester en Wethouders van Brakel zullen op Donderdag 9 «Viini a.s., des namiddags ten twee uur ter Gemeen tehuize in het openbaar Het bestek en voorwaarden met teeke- ning liggen ter inzage ter Gemeente-Secre tarie eiken werkdag de besteding vooraf gaande, van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur en zijn aldaar verkrijgbaar A f 2,50 per stel. Inlichtingen worden verstrekt door K. Van Bijster veld, Bouwkundige te Brakel. I )o Kouiukl. v.h. VAN WANING Co., R0TTERQAIV1, vervaardigen als Specialiteiten alle werken in gewapend en gewone IMETOM, als: VLOEREN, GEWELVEN, DAKEN, FUNDAMENTEN, WATERREINIGINGS- en ÖATIJZERINGSINRICHTINGEN. Grootste voorraden ei- en cirkelvorm voor Ruikers. zal te DEWERKEN op den Prikpolder bij O, WALRAVEN, op Donderdag 9 Juni 1906, nam. 2 uur precies, publiek Breed bij biljetten. 24 Vlei. lo. Min. van Waterj'oaat, lo. de uitvoering van baggerwerk in het Panuerdsche kanaal, den Neder- Rijn en Lek, tusschen Pannerden en Krimpen a d. Lek. Raming f 80.000. L ngste inschrijver J. L. van llanften te Sliedrecht voor f 3410. 2o. Het leveren en aanbrengen van vier ijzeren brngsehepen onder de schipbrug over de Maas, tusschen Hedel en Erapel Raming f 20.200. Lnagste inschrijver Van Esmond Co. te Zoeterwoule, voor f 24.186. 23 Mei. Prov. bestnur van Noordbrabant, het vernieu wen van de beide schutkolkmuren met hunne paalfun deeringen van slui8 lo der Zuid-Willemsvaart. Ramina f 2i.O' 0. Liairste inschrijver J. M. van den Berg .te Weert voor f .555. HEUSDEN, 6 Mei. Op de botermijn waren heden aangevoerd kilo. De prijs varieerde van 1.16 tot f 1. Eieren van 3 tot 3'/a et. LAND VAN ALTEN A 25 MN. Aardappelen. Vroege f Blauwe ƒ2. a f 2.2a; Zeeuwen, f 2.1° a f 2 6 Jammen f af.. Hooi Ie qual. f 1 af 12.25 qual. (voor de pers) f 8 a 9,'»0 Klaverhooi f 10.a f 12.50, Wil stroo f 9 s 11. Geel dito f 9 «ƒ11 Varkens tot een gewicht van 75 K.G. 44 a 46 ets zwaardere 48 a 5 et, Boter f 1.1) 1.20 per K.G. Ei ren f 0.75 af 0 90 per 26. H hS')OIJ A V. 22 Mei. De pe is 'Ur Koter ea t f\ 15 tot f 1 26 ver k'tU. t in a mn rd 751 Kilo't DUSSEN. 23 Mei. De prijs der boter was heden van 1.15 a f 1.25. Aanvoer -tl K.G. Zetting 1.20. Eieren f ".70 de 26 stuks. WAALWIJK, 25 Mei. Men besteedde voor: Kalf koeien golden f 175 af 215. dito, Vaarten f 15' a 195, Weibeesten f 110 a 16 Aangevoerd 165 weilammeren ranf 5 a f 9.25 Jonge varkens aange- voerd '6 stuks van f 7. -5 a f 14. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 688 KG. van en Echtgenoote. Werkendam26 Mei 1906.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2