Laid n msé m alle Dames-, Heeren- en Kinderschoenwerk. Over fa aanlooi) ra oierstaaie meita zilt lij voliomen temto zijn. Firma 1 F. V1V MILL, Yoordeelig Bouwen. fletsel-, Nier- en Profielpteen, Spiegel- en Lijslenfabriek. ADRESBLAD S. HEN, Fruitmarkt, Amsterdam, Marniistraat 272, Firma Wed. J. Zonen, Alle vrouwen moeten deze geschiedenis lezen. H. van TJ er waarden Eiken Cylinder Bureaux a f 55. jEiken Schuiftafels Eiken Bureau Mixistre, A. FBANREFOBT ZONEN, JEBLm IF"- do Grroot, Gorinchem. 's-Hertogenbosch, Ververstraat A 354. Uitgebreide GrlfislxandeL van aanbevolen Firma's, het verkoopen van alle soorten Fruit. lilgerer L. J. VEERMAN le Heusden. TWEEDE BLA.D No 2581. ZVTERRAG 26 MEI 1906. lilt ons Parlement. XXXVI. De beide amendementen, die de hee- ren Schaper en De Klerk op art. 1638p hadden voorgesteld, hadden niet veel succes. Ze waren van ongeveer gelijke strekking, alleen meende de heer Scha per, dat men er met 't amendement De Klerk niet kwam. Of deze zelf dit ook dacht? Hij trok althans zijn voor stel in, waarna de Kamer dat van den heer Schaper verwierp. Zij ging hierna over tot de behan deling van art. 1638q, dat den werk man rentevergoeding toekent bij niet dadelijke uitbetaling van het verschul digde loon door den werkgever. Blijk baar was men het over de wenschelijk- heid daarvan niet algemeen eens. De heer Lohman begon met een amende ment voor te stellen ten einde deze aanspraak op rente te doen vervallen, als de werkgever bewijst, dat hij niet betaleu kan. Voor dit amendement voelde do heer Tydeman wel iets, al had hij het bezwaar, dat de grenzen van zoo'n onmacht moeielijk te bepa len zijn. Maar op het regeeringsartikel had hij ook veel tegen, omdat het zijns inziens onbillijk was voor vele werkgevers. Daarmee was de heer Scha per het lang niet eens. Hij meende, dat het hier geen kwestie was van onmacht of onwil der patroons, maar dat de werklieden beschermd moesten worden tegen zoovelen, die, vooral in de bouwvakken, maar lichtzinnig pa troon worden en er de werklieden aan waagden. De heer Regout wenschte eenige wijziging van het amendement- Lohman en stelde een sub-amendement voor, strekkende om de aanspraak van den werkman op rentevergoeding ter beslissing van den rechter geheel of gedeeltelijk te laten vervallen, als de vertraging in de loonbetaling ontstaan is tengevolge van een geschil over het loon. Met geen van deze beide amende menten was de heer Drucker het eens. Hij vond, dat men daarbij niet genoeg rekening hield met de positie van den arbeider, die zijn loon niet ontvangt en dan op banken van leening of pand jeshuizen is aangewezen. Maar wel zou hij den rechter de bevoegdheid willen geven om naar omstandigheden de rentevergoeding naar billijkheid te ver lagen. Ook de Minister wou met het oog op de praktijk wel eene kleine veranderiag in het artikel, maar het stelsel wensclite hij toch te behouden Die wijziging zou, naar zijne meening, dan kunnen bestaan in de bepaling, dat de rechter bevoegd is, de verhoo ging te verminderen met zoodanig be drag, als hem met het oog op de om standigheden van het geval billijk zal voorkomen. Dit liet de Commissie van Rapporteurs zich geen twee keer zeg gen. Fluks diende zij een amendement in in den zin als door den Minister was aangewezen. En dit amendement viel in den smaak. De heer Regout trok daarop het zijne in en de heer Tijdeman betuigde zijn ingenomenheid en de Kamer nam het ten slotte met 54 tegen 8 stemmen aan. Hierdoor was het amendement van den heer Lohman, die het sub-amendement van den heer Regout had overgenomen, vervallen. En de Kamer keurde het gewijzigde regeeringsartikel vervolgens goed. Nu kwam er een reeks artikelen aan de orde, die ongewijzigd werd goedge keurd. Maar dit kon niet geschieden dan nadat de Kamer bij ieder der artikelen een of meer amendementen had van de hand gewezen. Daar was allereerst art. 1683r, rege lende de gevallen, waarin bij betaling van het loon schuldvergelijking is toe gelaten, waarop de heer De WaalMalefijt iets tegen had Dan art. 1638t, bepalende, dat, indien het loon geheel of gedeel telijk in inwoning, kost of andere levensbenoodigdheden is vastgesteld, de werkgever verplicht is, mits overeen komstig de vereischten van gezondheid en goede zeden, volgens plaatselijk ge bruik te voldoen, in welke bepalingen de heeren Van der Zwaag en Ter Laan veranderingen wenschten, welke wensch door den heer Lohman gesteund werd. Vervolgens art. 1638u, regelende de vergoedingen, als de werkgever ver hinderd is den arbeider bedongen kost of inwoning te verschaffen, dat het er zonder amendementen afbracht, evenals eindelijk de artikelen 1638 v en w, die betrekking hadden op het vervullen van godsdienstplichten door minderjarigen. Hierna begon de Kamer aan art. 1638 x, dat inrichting der lokalen, waar arbeid moet worden verricht en onder houd der gereedschappen voorschreef. De heer Lohman achtte de plichten, die dit artikel den werkgever wil op leggen te zwaaV, waarmee de heer Van der Velde het volkomen eens was. Ook de heer Van Wijngaarden had geen onverdeelde sympathie voor het artikel en stelde een amendement voor, ten einde ook aan de rechtverkrijgenden der arbeiders de actie tot schadever goeding toe te kennen, indien voor den arbeider schade ontstaat, doordat de patroon zijn plichten verwaarloost. Maar evenmin als over het artikel zeiven en over bijna alles wat op het tapijt komt, was de Kamer over dit amendement eenstemmig. BINNENLAND. De Amsterdamsche correspondent van de N. C. meldt: De volgende historie heeft zich af gespeeld. Een weduwe bezat hier op goeden stand een huis, in het bene dendeel waarvan café met vergun ning werd gehouden. De huurder be taalde ongeveer f 40 per week, ter wijl de vergunning stond op naam der verhuurster. Ruim een jaar geleden kwam er van de politie een bemerking, dat zij (de weduwe) de vergunning, welke op haar naam stond, zelf niet uitoefende. Dien tengevolge werden er maatregelen be raamd om beide partijen voor schade en intrekking der vergunning te vrij waren. Huurder en verhuurster kwamen nu overeen een z.g. dienstcontract aan te gaan, waarbij huurder voor den tijd van een jaar bediende van verhuur ster zou worden. Er werd door een ad vocaat een contract in duplo gemaakt en deze zond zijn bediende naar par tijen ter teekening. Eerst teekende de weduwe het in duplo opgemaakte con tract en gaf het terstond den bediende mede terug, om er de handteekening van de andere partij op te verkrijgen. Toen echter de bediende van den advo caat bij den huurder kwam om het con tractu n-duplo te laten teekenen, hem er één van te laten behouden en het andere exemplaar aan de verhuurster uit te reiken, zeide de huurder het contract gaarne nog eens op zijn gemak te willen nalezen en het dan spoedig den advocaat geteekend te zullen terug zenden Waartegen de bediende niet vermoedende wat schurkenstreek de huurder daarmee voor had geen be zwaar maakte. Van dit tijdstip af echter begon de strijd. Welke moeite men ook deed het 2e exemplaar in handen te krijgen, niets mocht baten. Ten slotte wendde men zich tot den kantonrechter met verzoek hem, als huurder, het perceel te doen ontruimen, temeer waar hij (de pseudo-bediende) vanaf de in bezitne ming der stukken geen cent huur meer betaalde! Doch, de man had den „moed" voor den kantonrechter den eed af te leggen dat hij geen huurder maar alleen bediende was. En voor geen klein ge ruchtje vervaard, diende hij, nadat' het spelletje zonder huurbetaling zoo een jaar had geduurd bij de weduwe bovendien een rekening in van onge veer f 2000 wegens tekort in de admi nistratie, welk bedrag hij, pseudo-be diende, beweerde te hebben bijgepast! Nadat ze hem een groot deel dezer som had betaald, 9m langdurig procedeeren te voorkomen, heeft de huurder einde lijk het perceel ontruimd, na langer dan een jaar geen cent te hebben ver woond. De weduwe bleef na deze plukpartij waarbij de pseudo-bediende werd „bijgestaan" door een der beruchtste advocaten en een der idem zaakwaar nemers van Amsterdam niets anders over dan haar huis, dat met hypotheek was bezwaard, te verkoopen. Voor en kele dagen is 't publiek geveild. De weduwe moet intusschen vrij wel geruï neerd zijn. Do ons bekende namen enz. der per sonen hebben we onvermeld gelaten. Alleen zij aangestipt, dat de hoofdrol in handen was van een dier beruchte sujetten, welke zonder verdere over wegingen uit alles trachten geld te slaan. Helaas, is 't hier wonder wel gelukt. De man maakte ook vroeger zaken met 'n „knip". Overigens lijkt ons de publicatie der intrige van waarde ter waarschuwing van de massa, die met zulke of soort gelijke zaken te doen heeft. Een geval van bloedvergiftiging heeft zich voorgedaan in de gemeente Ouds hoorn, alwaar een landarbeider onder het werk een puistje aan het hoofd doorkrabde. Toen het gezicht begon op te zetten, begaf de man zich op last van den dokter naar het academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij binnen twee dagen overleed. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond dezer dagen het echtpaar O., te Mheer, terecht, beschul digd hun vader van 83 jaren onver zorgd te hebben achtergelaten in het huis, dat zij voorgoed verlaten hadden. De oude, ziekelijke man werd door de marechaussee in het ledige huis gevon den met wat brood en eenige reepjes vleesch tot voedsel en als slaapplaats een vervuild bed, dat op den zolder stond, waar de sneeuw door de openin gen in het dak naar binnen werd ge jaagd. Tegen de vrouw, de dochter van den ouden man, werd door het O. M. j twee maanden en tegen den man 11 maand gevangenisstraf geëischt. De Rotterdamsche diergaarde is we der een prachtige instelling rijker ge worden. Het „Reptiliënpaleis" is ge reed en reeds met een groote verschei denheid van merkwaardige diersoorten bevolkt. In de middenhal bevindt zich het 10 bij 5 Meter groote bassin voor de krokodillen. In het midden daarvan is een verhevenheid aangebracht bij wij ze van 'n zandbank, welke den dieren gelegenheid geeft, uit het water te ko men om uit te rusten of van de zon te genieten. In dat bassin bevinden zich thans: een Nijlkrokodil van groote afmeting en een kleinere van dezelfde soort8 alligators of Misssissippe kro kodillen en 2 Javaansclie. Het is een lust te zien, hoe deze dieren, welke in hun vroeger zoo bekrompen bassin bijna onbeweeglijk lagen, hier ongedwongen rondzwemmen en klauteren. Voorts bevat het gebouw een aantal aquaria :net zeldzame schildpadden, al lerhande visschen, kikvorschen, pad den, pad-kikvorschen, waaronder exoti sche van reusachtige afmetingen, enz. 9 Er wordt in verhaald hoe eene vrouw hare zwakte, haar schele hoofdpijn genezen heefthoe zij haar eetlust,1 haar slaap terug gevonden heeft. PINK PILLEN. De natuur schijnt zeer edelmoedig met de vrouwen geweest te zijn, wat betreft de ongemakken en ziekten, men heeft het vrouwelijk geslacht dan ook het zwakke geslacht genoemd. Van af het oogenblik,1 dat de jonge meisjes de korte rokjes ver laten tot op het oogenblik waarop de leeftijd zich op hen doet gevoelen, door staan de vrouwen om zoo te zeggen een langdurige marteling. Zij zijn voortdurend onder dokters handen en zijn steeds zoe- kend naar nieuwe geneesmiddelen om een j einde aan hun lijden te maken. Wat ga ik nu doen vragen zij zich af, wanneer al de beproefde geneesmiddelen schipbreuk j hebben geleden. Het antwoord bevindt zich in de ware geschiedenis van juffr. A. Dippell, 42 jaar oud, wonende 151 Rozenstraat te Amsterdam. Het ergste was dat ik niet slechts een ongemak had, maar verscheidene ziekten. Ik at nauwelijks en het eten stond mij tegen. Ik was zeer zwak geworden en ik kon niet zonder hinder eenige minuten werken. Als ik eenige trappen moest klim- msn, of wat hard liep was ik terstond benauwd en had ik steken in de zijde. Meent gij dat ik des nachts kon uit rusten? In 't geheel niet, ik kon zelden in slaap vallen, zoodat ik des morgens bij het opstaan mij vermoeider gevoelde dan des avonds bij het naar bed gaan. Meent gij dat al at ik weinig mijne maag mij met rust liet? Neen, het weinige dat ik at deed mij vreeselijk lijden, want ik kon het zeer slecht verteren. Ik had geen eetlust en toch had ik maagkrampen. Bovendien had ik bijna steeds schele hoofdpijn. Ik heb allerlei soort geneesmiddelen genomen, allerlei behandelingen gevolgd, doch alles tevergeefs. Somtijds bekwam ik wel eenige verlichting doch slechts voor een of twee dagen. Ik was wanhopend en ik had er werkelijk gegronde redenen voor. Wat zal ik nu gaan doen, zeide ik tot mij zelve. Zal ik nog een nieuw geneesmiddel pro- beeren of moet ik er mij maar bij neder- leggen en lijden? Ik heb nogmaals een geneesmiddel willen probeeren en daar ik van alle zijden over de wondervolle gene zingen met de Pink Pillen had hooren spreken, heb ik de Pink Pillen ook geno men. Zij hebben mij gered. Hunne werk zaamheid is waarlijk snel en goed. In eenige dagen van behandeling verminder den mijne ongemakken en deze eenvoudige vermindering was voor mij eene groote verlichting. De verbetering is toegenomen en al mijne ongemakken zijn tegelijkertijd verdwenen. De Pink Pillen hebben in eenige dagen een ziekelijken toestand overmeesterd die gedurende zoo'n langen tijd aan alle be handelingen weerstand had geboden. De Pink Pillen, hernieuwer van het bloed, versterker der zenuwen, zijn onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, algemeene zwakte, zenuwzwakte, maag kwalen, uitputting, rheumatiek, zenuw pijnen, heupjicht en onregelmatigheden. Prijs f 1.75 de doos, 1 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Alles G0EDK00PER dan voorheen In het Schoenenmagazijn van Engstraat, HEUSOB*. Aan coiieurreerende prijzf'1 Alsmede alle soorten eenvoudiger werk en 'it IIII E II A H TI I41E A Ai- Soliede en niet met papier opgevuld Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor alle Maat- en Reparatiewerk. Ook voorhanden alle soorten Aederapprctiui'* en A<eder»»meer. met leerdoek ingelegd, uitgeschoven 1.85 X 0-90 M., a f 13. blad 1.40 X 0.75 M., A f 3©. Ook voorhanden zeer soliede S T II E A E Ai. Voorts in alle houtsoorten fleubclen verkrijgbaar aan con- curreerende prijzen. ZIE DE ETALAGE. 8-BOüCH, Vuohterdtik i 93. Meubelmakers en Stoffeerders. Dames en Heeren Wiet rijders Phanomen, Excelsior, L'Espérance, Livingstone, Wearwel- en Blucher-Rijwielen, waarvan het ons is gelukt den alleen-verkoop te verkrijgen voor Gorinchem en Om- streken; verder het gunstig bekende lleela Tangent Rijwiel, benevens diverse gemerkte en ongemerkte soorten. Alvorens u een Rijwiel koopt noodigen wij u be leefd uit tot een bezoek aan ons Magazijn in de Arkelstraat te Gorinchem. Rijwielhandel, Reparatie- en Verhuur-Inrichting. N. B. Gaarne bereid gebruikte Rijwielen in te ruilen. De Kalkzandsteen fabriek Loevestein te Vuren a.|(L "M. Jaarlijksclie productie 12,000,000 steenen. Aevert tot zrer concurreerende prijzen in verscheidenheid van kleuren en prachtige kioeken vorm, zeer hard met me'alea klank. Uitmuntend geschikt en ZEER VOORDEELIG voor alle grootere en kleinere ook %V iTAH&tl F.IKAlSi. Prijzen en monsters aanvragen bij den Directeur O J. HUTTBtllI», Specialiteit in J)et encadreeren van Ixravures en Pf}otoijrap})iën. ADVERTENTIEN. Commissionair in Frnit, houdt zich beleefd aanbevolen voor Direct na verkoop afrekening. Op aanvrage worden desverlangd adres en enveloppen franco toegezonden. Aanbevelend, UEd. dw. dnr., lliljartfahricken. J. A. v. Etten, Biljard fabriek, Oosterhout. Leverancier voor Oost-Indië. Filialen te 's-Bosch, Bergen-op-Zoom en 's-Hage. L. van Tetterode, Dordrecht. ■Bouwvakken. J. Kraai, Gorinchem. Alle soorten Houtwaren. P. Dolk Zoon, Rotterdam-Dordrecht. J. M. Schaaf, Rotterdam.. Fabriek van geornamenteerd Glas. Visscliersgnrens. J. B. van Catz Zoon, Gouda. ■Brandstollen. Henri van der Meulen, Sint Jozefstraat, 's-Bosch. Groothandel in Brandstoffen. Speciaal Anthraciet-nootjes voor Vulkachels. Lamers en Indeinans, Apothekers. Vuchterstraat H 16 en Hinthamerstraat A. 41, 's-Hertogenbosch. Groothandel in Chemicaliën en Drogerijen, Verbandstoffen en verdere Zieken- verplegings-Artikelen. Chemisch-Technisch Laboratorium. N. C. Keukenschrijver, 's-Bosch. Stoomkoffiebranderij en Theehandel. L. J. Verhagen Van Oorschot, 's-Bosch. muziekinstrumenten enz. J. van der Tak Co., Rotterdam. Fabrikanten van Amenkaansche Orgels. Hotels. Hotel „Lion d'Or" - Café Restaurant, J. J. Wagner, Kruisweg 36, Haarlem. Telephoonnummer 281, intercomm. Plat du jour van 113 uur k 5 J ct. naar keuze met inbegrip van Soep. Diners vanaf één gulden LogiesOntbijt f 1.75. Genees-, Verband- en Ontsmettingsmiddelen. K. G. W. de Bosson, Apoth. Dordrecht. Chemisch-, Bacteriologisch Laboratorium. Fotografie Artikelen. De Amateur, Steenstraat 4, Arnhem. Gramofonen, Plastografen. ■Brandkasten. F. J. Trousselot, Rotterdam. Weste Wagenstraat 26. Gepantserde Brandkasten en Kluisdeuren. Voor deelneming aan dit adresDlad wende men zich tot den Altgever. Alles soiled eigen labrikant. Beleefd aanbevelend, 'f; -Mf? S. HES. Biljard en Qeuenfabriek. Machinale Houtzagerij. Spiegel- en Vensterglas. Stoom-glasslijperij Spiegel- en Vensterglas. Koek fa b ri kan ten Groothandel in Chemicaliën en Drogerijen, Verbandstoffen en Ontsmettingsmiddelen, fCarbolzuur en Creoline) bij fust en bij kleinere hoeveelheid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5