Uit Odessa komt het bericht, dat in de militaire en marine-arsenalen een •>miek ontstond bij de ontdekking van em complot, op touw gezet met het doel alle officieren te dooden en zich meester te maken van de depots. De troepen, wordt beweerd, zijn niet be trouwbaar en de bemanning der Zwarte Zeeschepen al te geneigd om zich bij een muiterij aan te sluiten. De toestand is zoo zorgwekkend, dat in der haast een paar oorlogsschepen getuigd en met officieren bemand wor den, die last hebben de muiters te bombardeeren. Aan de Standard wordt uit Odessa gemeld De werkstaking is weer uitgebroken. De machinisten, stokers en matrozen in dienst van de Russische stoomvaart maatschappijen staken en eischen er kenning van hun vakvereenigingen. De werkstaking heeft echter vermoe delijk een staatkundigen smaak. Ko zakken en voetvolk bewaken de haven. Zaterdag is te Petersburg een arbei- dersbetooging uit elkaar geschoten. Se dert eenige dagen hadden op de Engel- sche Prospect voor het gebouw van het Verbond van het Russische volk, een patriotische vereeniging, kleine vechtpartijen plaats. Zaterdag om 3 uur hielden de arbeiders een betooging op de Engelsche Prospect tegen dat Verbond, waarop soldaten werden ont boden. Dezen vuurden en doodden zes arbeiders. De Prospect werd terstond afgezet. Aan de Standard wordt gemeld, dat de revolutionairen in Sewastopol tij dens de parade op Zondag verscheidene bommen naar Neplioejef, den militairen gouverneur, hebben geworpen. De gou verneur zelf werd niet gedeerd, maar onder het publiek telde men 6 dooden, 14 zwaar en 40 licht gewonden. Vier personen werden gevangen genomen; twee hunner hadden de bommen ge worpen, de twee anderen hadden een toeken gegeven. Allen waren uit Petersburg gekomen. De „Éclair" zegt, van iemand „die wellicht de geheimen der Russische politiek het best kent", nauwkeurige inlichtingen ontvangen te hebben over den stand der Engelsch-Russische on derhandelingen. Ze komen op het vol gende neer: De overeenkomst tusschen de beide landen kan als een voldongen feit be schouwd worden. Ze is het werk van den tegenwoordigen minister van bui- tenlandsclie zaken Iswolski, die reeds, tnen hij Russisch gezant te Kopenhagen ■was, geijverd heeft voor zulk een toe nadering, onder den invloed van het Deensche hof en de Keizerin-Moeder. Een week of zes geleden is Iswolski te Parijs geweestdaar heeft hij met Bour geois en met een agent van de Britsche regeering uitvoerige besprekingen ge voerd, welker uitkomst een ontwerp verdrag geweest is op de volgende grondslagen Handhaving van den bestaanden toe stand in' Perzië, met erkenning van de voordeelen die Engeland daar heeft behaald en waardoor Rusland geen toe gang kan verkrijgen tot de Perzische Golf; handhaving van den bestaanden toestand in Tibet, waarbij Rusland af stand doet van de gevolgen van een geheim artikel uit het verdrag, teKoeld- sja gesloten, en waarbij Rusland zich vrijheid van handel en vrijen toegang ten aanzien van Tibet verzekerd had; evenzoo erkenning van den toestand in Afganistan, ten gunste van Engeland, zelfs in een vorm die gelijkstaat met Engeland's protectoraat over dat rijk, door Rusland. Wat de voordeelen betreft die deze overeenkomst voor Rusland bevat, vol gens den berichtgever van de „Éclair", bestaan deze vooreerst in de verbetering van Rusland's stelling in Europa in het algemeen, in 't bijzonder in dit opzicht, dat Engeland de hulp op han dels- en financieel gebied, welke Rusland tot dusver van Duitschland nooiig heeft, zal verschaffen. Andere artikelen heb ben betrekking op de ontruiming van Mantsjoerijenaar 't heet vormen deze het belangrijkste gedeelte van het ver drag, met inbegrip van zekere diplo matieke voordeelen met 't oog op de toekomst in Oost-Azië; waarin deze bestaan, blijft voorshands diep geheim. E u smidsgezel uit Dipperz ging te Fulda een weddenschap aan, hij 10 liter jenever achter elkaar zou opdrinken. Hij won de weddenschap, maar ver loor het leven. Hij stierf den volgen den nacht aan alcoholvergiftiging. Volgens de Matin zullen Nairot, ko loniaal administrateur van Fransch West-Afrika en zijn vice-administrateur Hubert zich voor het gerecht te ver antwoorden hebben op de beschuldiging, dat zij 15 inboorlingen ter dood hebben laten brengen om zich meester te maken van hun eigendommen. De Tokiosche correspondent van de DMly Telegraph heeft met generaal Nogi gesproken over een gerucht (dat in Japan een pijnlijken indruk heeft gemaakt) als zou de Russische krijgs raad generaal Stoessel wegens lafheid te Port Arthur ter dood veroordeeld hebben. Nogi zeide dat hij er niet aan kon gelooven en weerlegde breedvoerig de opvatting, dat Stoessel te Port Ar thur zijn krijgsmanseed zou geschonden of tegen zijn plicht zou gehandeld heb ben. Alles wat Stoessel bij de verdedi ging van de vesting had gedaan, was hem door den plicht der eer voorge schreven. Nogi zou evenzoo gehandeld hebben, verzekerde hij. Nogi sprak ook de overtuiging uit dat de verdeeldheid onder de Russische bevelhebbers de voornaamste redenen was geweest dat Port Arthur niet langer te verdedigen was geweest. In Engeland is de invrijheidstelling gelast van mr. Watt, voorheen lid van het Engelsche parlement, die beschul digd was zijn vrouw te hebben ver giftigd, en tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De bekentenis op het sterfbed van een getuige, die een valschen eed had afgelegd, heeft de onschuld van mr. Watt aan 't licht ge bracht. In Turkije is men begonnen met het mobiliseeren van de reservede minis ter van oorlog heeft bevel gegeven tot het mobiliseeren van het grootste deel der Redifbataljons in Macedonië. Er heerscht opgewondenheid onder de be volking. Niet alleen aan de Montene- grijnsche grens is de toestand niet pluis; ook aan de Servische grens is het allesbehalve rustig, en in Albanië wordt de stemming gevaarlijk. Naar het Westen en Zuidwesten toe zijn de Tosken rumoerig, in het district Mona- stir drijven benden hun rooverhand- werk. Ook aan de Grieksche grens moet een oog in het zeil gehouden worden. In het Rhodopegebergte is een sterke Turksche troepenmacht noodig Een later bericht vertelt, dat Montenegrijnen 18 Turksche dorpen geplunderd hebben en toen weer naar hun land terugge trokken zijn. In Amerika is men druk bezig met onthullingen over de vleeschmaatschap- pijen. Uit New-York komt thans het bericht, dat de onderzoekings-commissie aan het licht gebracht heeft, dat kip in blik bestond uit runderhuiden en onvoldragen kalfsvleesch, terwijl voor schapenvleesch in blik verkocht werd. wat uit bokkenvleesch bestond. Zieke varkens werden tot smout verwerkt. Bij massa's werd van chemische stoffen gebruik gemaakt. Alle mogelijke afval en vleescli waar de wurmen uitkropen waren de ingrediënten voor de worst bereiding. Te Tegel bij Berlijn is een nieuw bestuurbaar luchtschip waaraan allerlei, door majoor Parse val uitgevonden ver beteringen waren aangebracht, beproefd. De luchtbol steeg Zondag tweemaal op en liet zich goed regeeren. In het schuitje zaten Parseval, een kapitein en twee helpers. De kracht van den wind was 4 M. in de seconde. De lucht bol kwam zonder hulp van soldaten uit de hal aangedreven, bewoog zich 20 minuten lang op een hoogte van 200 tot 300 M. naar den wil van den bestuurder heen en weer en landde ten slotte juist op de vooraf aangewezen plaats. De algemeene indruk was dat de door majoor Parseval aangebrachte verbeteringen uitstekend voldeden. De ernst van den politieken toestand te Weenen is door een feit plotseling in het helderste licht gesteldprins Hohenlohe, nauwelijks opgetreden als eerste-minister, heeft ontslag gevraagd, met het geheele kabinet trouwens. Prins ILohenlohe's voornaamste taak zou zijn de invoering van het algemeen kiesrecht. Hoewel hem dat werk niet is meegevallen, is hij toch daar niet op gevallen. De beslissing van de tol tariefkwestie tusschen Oostenrijk en Hongarije ten gunste van laatstgenoemd land heeft het kabinet genoopt heen te gaan. Nog geen maand heeft Hohenlohe het uitgehouden. De Natalsche correspondenten der Engelsche bladen constateeren eenparig de algeheele mislukking van den tocht van kolonel Mackenzie om Bambata te vangen. De correspondent van de Daily Telegraph seint, dat de veldtocht der Engelschen geleek op een klopjacht op de Wet tijdens den Boerenoorlog. De rebellen vielen Maandagmiddag Leuchard's troep aan. Na twee uur vechtens werd de vijand teruggeslagen met een verlies van zeventig dooden en vele gewonden. De Engelschen hadden een doode en verscheiden ge wonden. Er komen berichten over ernstige onlusten in de Koreaansche provincie Sjiang Sjiong. Een troep oproerlingen, die zich den naam geven „het leger der rechtvaardigen", heeft een post der Japansche gendarmerie verjaagd. De troepen van de Koreaansche garnizoenen, die in de buurt lagen, hebben geweigerd den Japanners te hulp te komen. Het „leger der rechtvaardigen is gewapend met geweren en kanonnen. Zou Rusland hier achter stoken Reuter verneemt uit Tokio, dat de Japansche regeering besloten heeft, de Mantsjoersche spoorwegen te naasten. Een groote ieening zou daartoe gesloten moeten worden. Markies Ito, admiraal Togo en anderen, maken zich gereed tot een bezoek aan Mantsjoerije, dat vermoedelijk met deze plannen in ver band staat. Pl»at«el(ik ïllcuws. HEUSDEN, 30 Mei. Het gedeelte Maas, tusschen Heleind (Hedikhuizen) tot den Amer, dat tot nu toe als Nieuwen Maasmond werd bestem peld, heeft thans, volgens Ministerieel be sluit, een nieuwen naam gekregen en wel dien van „Bergsche Maas." Heusden, Genderen, Drongelen enz. zijn dus voortaan gelegen aan de Bergsche Maas. Het zal echter nog geruimen tijd duren eer de streek aan deze nieuwe benaming gewoon is en „de Nieuwe Maasmond" zal vermoedelijk nog lang in den volksmond voortleven. Door de nachtvorsten hebben de krie- zen of kruisbessen veel geleden, maar die er nog over zijn worden nu ook goed be taald. Te Elshout werden ze 28 Mei afge leverd k 17 cent per kilo. Andere jaren verloopt de prijs tot 3 cent en nog minder. WERKENDAM. Tegen 2 Juni a.s. is de brigadier-titulair van de Rij ksveldwacht Van der Brugge alhier, verplaatst naar Heusden en komt in zijne plaats P. W. Havelaar van Woudrichem. WOUDRICHEM. De land- en tuinbouw- vareeniging „Land van Altena", tot afslag van aardappelen, groenten en fruit, alhier, houdt hedenavond te 7 uur eene vergade ring in het lokaal van H. Vink, aan den Oudendijk. Als punt van behandeling staat op het convocatiebiljet: „Machtiging tot het aangaan van erfpacht voor het gebouw." SPRANG, 26 Mei. Tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare school alhier is be noemd de heer H. Sprong uit Aalst. WAALWIJK. Woensdagavond had P.V., die met zijn zoontje over den Parallelweg alhier ging, eene niet alledaagsche ontmoe ting. Toen hij bijna den weg af was, kwam plotseling uit een boom een slang gekro pen en nog wel een die de lengte had van ruim een hal ven meter en een duim dik. Men durfde het dier niet levend meene men en doodde het, wat echter niet ge makkelijk ging. Later heeft het dier, dat een pracht-exemplaar was en groen geel van kleur, een tijdje bij den heer v. d. Broek ter bezichtiging gelegen. StinnenlHiicl. De hoefijzercorrespondent in Den Haag van het H.blad meldt: De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening zal vermoedelijk nog dezen zomei met haren arbeid gereed komen. Naar het Centrum verneemt, houdt het bezoek, dat de heer Lohman dezer dagen op het Loo gebracht heeft, ver band met het voornemen, in de werk wijze der Tweede Kamer verandering te brengen. Nog verluidt, dat er sprake van zou zijn het Adres van Antwoord op de troonrede af te schaffen. De Haagsche briefschrijver der N. Gr. Ct. vertelt: Geen bijzonder nieuws van Het Loo dat is in de tegenwoordige verblij dende omstandigheden het beste nieuws. Het juiste tijdstip, waarop H. M. de Koningin en de Prins naar Den Haag zullen terugkeeren, is nog niet bepaald, maar denkelijk zal het wel in den loop der volgende maand zijn. En dan blijft het Vorstelijk Echtpaar den ganschen zomer in de Residentie. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Tweede Kamer nog vóór het zomer reces officieel de heuglijke mededeeling van de hoopvolle verwachting der Ko ningin zal ontvangen. Voor 't overige spreekt men reeds nu van voorbereidende maatregelen, die in den kring der Koninklijke Familie zijn beraamd. Zoo vernam ik, dat de Rotterdam- sche jongedame, die bij een vorige on gesteldheid H. M. haar gewaardeerde zorgen wijdde, is uitgenoodigd over eenigen tijd ten paleize te komen om vooreerst niet van H. M. te wijken. Verder moet er sprake van zijn, dat dr. Pot, Hr. Ms. geneesheer te Apel doorn, zich in Den Haag zal komen vestigen, hetzij tijdelijk of voor goed, maar speciaal om tegen en in October voortdurend in de omgeving der Vorstin te zijn. Bij de familie te Amsterdam is tele grafisch bericht ontvangen, dat de het vorig jaar naar Indië vertrokken, 2e- luitenant der infanterie C. F. J. Pape op Celebes aan de gevolgen van een schotwond is overleden. Luitenant Pape werd 16 dezer ge wond bij de vermeestering van Bontoe Batoe (Doeri). Naar men meldt, kunnen voortaan aangeteekende expresse-brieven met aangegeven geldswaarde van ten hoog ste f 3000 aan het aangegeven adres worden uitgereikt. Tot heden werden slechts aangeteekende brieven met een geldswaarde van ten hoogste f 600 aan den geadresseerde per expresse besteld. Zooals bekend is, zijn met ingang van 1 Jan. a. p. de onderwijzers, indien zij niet voor 1 April d. a. v. aan den minister van binnenlandsche zaken hun verlangen tot niet-deelneming hebben kenbaar gemaakt, opgenomen in het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Reeds zijn bijna twee maanden na 1 April ver streken, en nog is de ministerieele aanschrijving met de namen der deel- gerechtigden niet bij de gemeentebe sturen ingekomen. In het bijzonder voor onderwijzers op plaatsen, waar het salaris per maand wordt uitbetaald, heeft dit uitblijven eene zeer onaangename zijde. Wat toch is het geval? Vele gemeente-ontvangers, stipt wil lende handelen in overeenstemming met de voorschriften, weigeren de kor ting voor de 5 pCt. premie te innen, voor de aanschrijving daartoe is inge komen. Zoodoende zal zich het geval binnenkort voordoen, dat hun van hun toch al niet groot maandelijksch trac- tement 25 of 30 pCt. voor premie wordt ingehouden. Velen ten plattenlande ontvangen dan die eene maand f 40 of minder, en moeten daarmee de maand rondkomen. Zondagnacht zijn in een perceel in de Nes te Amsterdam eenige personen gearresteeid en in bewaring gesteld, verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan het houden van een huis van hazard, aan deelname aan het spel en aan overtreding van de drankwet. Roulette, geld en flesschen met sterken drank zijn in beslag genomen. Bij het rangeeren der Ooster-stoom- tram, voor het hotel Schoonoord te Oosterbeek, geraakte een van de wagens aan het rollen. In dezen wagen waren vijf dames en een heer gezeten, terwijl ook de conducteur De Graaf zich binnen bevond. In steeds sneller vaart ging de wagen de hoogte af in de richting van Arnhem. Voorbij de Weverstraat sprong een der dames en de heer uit den wagen. Zij liepen daarbij eenige verwondingen op die in hotel Schoon oord verbonden werden. Inmiddels deed de conducteur herhaalde pogingen om de rem in werking te stellen, doch de beide remmen op het voor- en achter- balcon weigerden haar dienst. De overige dames liepen gillend van angst heen en weer. Zoo ging de wagen in steeds sneller vaart de groote hoogte bij den Schelmschen weg af. Wat te voorzien was, gebeurde. Bij den overgang van den weg geraakte de wagen uit het spoor en kwam met groote vaart tegen eenige boomen aan, waardoor het voorste gedeelte, de eerste klasse coupé, totaa1 vernield werd. Ook de boomen werden zwaar beschadigd. De wagen slingerde daarop weer naar den anderen kant dor rails. Welk een vaart de wagen had kan hieruit blijken, dat hij nog 100 meter door het mulle zand voortschoot. Vlak voor Mariëndaal stond de wagen pas stil. Tijdens de botsing bij den boom bekwam de conducteur, nog al tijd doende om de rem in werking te stellen, zeer ernstige wonden aan het hoofd en rechterhand. De dames die in de tweede klasse coupe waren, kwa men er betrekkelijk goed af. Slechts een der dames bekwam een lichte hoofd wonde. Het is gebleken dat de ketting der rem van den wagen was verdwenen. In het „Pharmaceutisch Weekblad" (no. 20) deelt prof. Wefers Bettink het resultaat mede van een onderzoek, door hem ingesteld naar het al of niet aan wezig zijn van lood in gekleurd krijt, zooals dat in de scholen gebruikt wordt. Dit onderzoek geschiedde naar aanlei ding van het feit, dat zich verschijn selen van loodvergiftiging hadden voor gedaan bij een tweetal leeraren, die van het krijt gebruik maakten om op het bord te teekenen. Het bleek, dat de monsters krijt, die een groene, gele en oranje kleur hadden, belangrijke hoeveelheden lood (loodchromaat) be vatten de okergele was niet geheel loodvrij. Het roode en blauwe krijt was loodvrij, niettegenstaande er roode me nie in verwacht werd. Het is wel opmerkelijk, dat de ver giftigingsverschijnselen slechts bij twee personen opgemerkt werden. Misschien is de reden, dat deze personen de ge woonte hadden hun met krgt bezoedelde vingers aan den mond te brengen. In elk geval moge de uitslag van dit onderzoek een waarschuwing zijn. Er blijkt uit, dat het gebruik van lood houdend gekleurd krijt, dat ook vaak als speelgeed in handen van kinderen komt, niet zonder gevaar is, en dat toezicht hierop uit een gezondheids oogpunt niet overbodig is. Men schrijft uit Winschoten: Te Stapelmoor bij Weener (Oostfries land) is gisteren gearresteerd zekere Poten, een welgesteld molenaar, aldaar, verdacht drie groote boerenplaatsen ach tereenvolgens in brand te hebben ge stoken. In een twist met zijn schoon vader G. moet het feit aan het licht zijn gekomen. De schoonvader is even eens gevangen genomen. Het geval baart groot opzien over de grenzen. Uit Renkum meldt men: Thans is het water langzaam vallen de. Dientengevolge is in den hoogen stand der rivier reeds zooveel verbete ring gekomen, dat heden de gier- pont weder in de vaart kon worden gebracht, zoodat het verkeer voor rij en voertuigen met de Betuwe is her steld. Verleden week werd een man te Wehl zwaar aan het hoofd verwond door zijne vrouw of zijn zoon of wel door beiden. Het levensgevaar is nu geweken. Do verdachten zijn gisteren voor de justitie te Arnhem gehoord. Tegen hen is rechtsingang verleend met last tot instuctie. Van militaire zijde wordt thans aau de N. R. Ct. medegedeeld, dat het aan de Ned. ontleend bericht over een on geval, dat te Bergen-op-Zoom bij de oefeningen der veld-artillerie op het terrein Kijk in den pot heeft plaats gehad, onjuist is. De eene milicien, die onder het voertuig kwam, heeft geen ribben gebroken, van den anderen was het been niet bijna afgekneld en de oefening werd niet voortgezet. Zaterdagavond ontstond te Waddinx- veen in een herberg tusschen eenige personen twist bij het spelen om geld. De twist liep zóó hoog, dat hij in eene vechtpartij ontaardde, waarbij den werk man C. A. een steek in de borst werd toegebracht door een zekeren G. T. De wond was zóó ernstig, dat de dood na enkele minuten intrad. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het hart was geraakt. De dader is dien nacht om half vier uit zijn bed gehaald en gevangen gezet. Zondagochtend werd ook gearresteerd een broeder van genoemden G. T. Deze, Arie, zocht twist in een café. De be dreigde vluchtte, waarop Arie door twee agenten werd gegrepen. Er schij nen ook voor dezen persoon termen aanwezig te zijn, om hem gevangen te houden. Men meldt uit Helenaveen: Zaterdag kwam hier aan een troep Zigeuners, die hun bivak gingen op slaan op grond van de Maatsch. Hele naveen. Den bakker-winkelier v. O. werd ver volgens een bezoek gebracht. Deze ver kocht hun brood en kaas; maar toen het op betalen aankwam, werd het geld wèl vertoond, maar niet gegeven. De marechaussee dwong hun evenwel in de richting der grens te vertrekken. Deze bende, bestaande uit oen 30-1 al personen, schijnt een onderdeel te zijn van een giootere, van 200, die zich vóór eenigen tijd samen in Roermond vertoonden. Zaterdag zou te Ambt-Almelo, een huwelijk voltrokken worden. Tegen tien uur des ochtends begaf de brui degom zich naar zijne bruid. Tot zijne groote verwondering echter vond hij deze nog in haar ochtendgewaad. „Wat is datriep hij, bist du noch niet kloar?" „Och", antwoordde het bruidje heel bedaard, „ik heb mie bedacht, en wil er meer leever ofzeen". Ofschoon de bruidegom alle moeite deed om het meisje tot andere gedach ten te brengen, moest hij onverrichter zake huiswaarts keeren. Nabij den linkerbovenhoek van het groote raam van de vergaderzaal der Kamer van Koophandel, in den voor gevel van het beursgebouw te Amster dam, zijn Maandagmiddag, juist toen de beursbezoekers het gebouw verlieten, eenige stukken zandsteen en baksteen naar beneden gevallen. Het verwekte nogal eenige opschudding onder de beursbezoekers. Honderden menschen bleven voor het gebouw staan kijken. De gevallen stukken steen zaten vlak bij de oude groote scheur in den voor gevel. Men sehrijft uit Sittard van 27 Mei: Ongeveer twee maanden geleden werd hondsdolheid geconstateerd bij een fiks hond van den huurkoetsier Kallen, wel ke hond afgemaakt werd. Deze hond had 's nachts vertoefd in den stal der paarden en tengevolge hiervan moes ten op bevel van den districs-veearts de paarden gedurende vier maanden op stal gehouden worden. Hedenochtend nu werd bij een dier paarden dolheid geconstateerd en het dier op last van den dietricts-veearts afgemaakt. Een tweede paard in dezenzelfden stal werd door het afgemaakte dier gebeten en moet thans wederom vier maanden on der controle blijven stnan. Voor het af gemaakte paard wordt de helft der waar de door het rijk vergoed. Naar de Echo verneemt, is bij von nis der Amsterdamsche arrondissements rechtbank een te Amsterdam gevestigd geneesheer uit de vaderlijke macht ont zet ten opzichte van zijn twaalfjarig zoontje. Zeer ernstige geruchten om trent de slechte behandeling, die het Waarschijnlijk is 't met een wagon schors meegekomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2