el Land van Heusden en iltena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Aardbevingen. Door ei Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No2338. JN oensdag 20 Juni FEUILLETON. UNO VAN ALT&^' YOOR Drt blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1906. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7x/3 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. In vroegere jaren had men voor aard bevingen een verklaring gevonden, die alleszins aannemelijk schsen. Men had vastgesteld, dat het binnenste der aarde vloeibaar is en dat het deze vloeibare kern, het magma, is, dat de vulkanische uitbarstingen veroorzaakt door zich door de aardkorst heen over het aardopper vlak uit te storten. Waar nu de meeste groote uitbarstingen vergezeld gaan van meer of minder hevige aardschokken in de onmiddellijke nabijheid van den vulkaan, was het begrijpelijk, dat men ook aardbevingen in 'l algemeen aan een beweging van deze vloeibare kern, dit magma, ging toeschrijven.Dit magma zou n.l. door zijn stooten tegen de vaste lagen der aardkorst deze in be weging brengen en doen schudden. Door den bekenden Falb is deze theorie weer opgenomen en nog verder uitgewerkt. Falb beschouwde het binnenste der aarde als een gloeiende zee, die evenals de zeeën op de aarde haar getijen van ebbe en vloed heeft en waarin door in vloed van zon en maan soms spring vloeden zouden ontstaan, die de aard bevingen door het heftig stooten tegen de aardkorst zouden teweegbrengen. Deze theorie van hem bracht er hem als van zelf toe tusschen aardbevingen en stand van zon en maan verband te zoeken en het grootste aantal in be paalde jaargetijden vast te stellen. Ja zelfs meende hij evenals het weer, zoo ook aardbevingen te kunnen voorspellen De geheele theorie waarvan zijn rede neering uitgaat schijnt echter niet houd baar. Men is er in geslaagd ton op zichte van onderscheidene aardbevingen met vrij groote nauwkeurigheid de diepte vast te stellen, waarop de plaats in het binnenste der aarde, waarvan die be vingen uitgingen, het zoogenaamde be- vingscentrum, gelegen was en heeft be vonden dat deze zeer verschillend was, maar in geen geval zeer belangrijk ei afwisselend tusschen 39 en 5 kilometer. Nu kan men daaruit wel geen vaste bewijzen ten opzichte van alle aardbe vingen putten, maar deze vondst maakt het alleronwaarschijnlijkst, dat de bo vengenoemde theorie omtrent het ont staan van aardbevingen juist zou zijn. Immers wanneer die ontstonden door hot stooten van de vloeibare kern tcg^u de aardkorst, zou op die phiais het aardbevingscentrum moeten zijn en die 20U zich dan in de nagegane gevallen van 39 tot 5 kilometer onder de aard 26) Rika kwam bij Arnold terug, en haar •gelaat teekende een medelijdende uitdruk king, toen zij hem naderde. „Troost u, jongeheer, met zuchten en klagen is niet terug te krijgen wat de dood eenmaal heeft weggerukt. Het is haar daarboven wel." „Heeft zij mij vergeven, Rika? Je weet, we zijn niet in vrede gescheiden." „Dat weet ik wel, jongeheer, maar ik beb haar niet zien sterven. Dat was immers buiten Eichdorf, waarheen zij op uw trouw dag vertrokken is, en niemand anders is bij haar gebleven dan juffrouw Justine. Maar die is nu ook sedert maanden naar haar familie in Polen. Mij dunkt, als me vrouw u 'een woord te zeggen had gehad, dat zij het mij dan wel opgedragen zou hebben." Arnold zuchtte diep en smartelijkhij schaamde zich tegenover de vrouw, die hem als kind gekend had, de tranen niet •die hem over de wangen liepen. „O, Rika, wat ben ik ongelukkig, dat ik haar niet heb weergezien „Wees bedaard, mijn goede heer, zeide •de oude vrouw, de hand op zijn arm leg gende. „Ge zult natuurlijk moeten boeten voor hetgeen gij jegens uw moeder mis dreven hebt. Intusschen zat Ilse in de verlichte huis kamer, terwijl de min zacht neuriënd met oppervlakte moeten bevinden. Gelukkig behoeven we echter nog niet aan te nemen, dat de aardkorst slechts een 40 kilometers dik zou zijn. Al weten we wel dat we zoo veilig niet wonen, als het ons in gewone omstandigheden toeschijnt, zoo'n dun schilletje is de a rde toch nog niet. Maar bovendien is het gebleken dat er tusschen vulka nische werkzaamheid en aardbevingen verband bestaat. Er zijn voorzeker be vingen, die tot deze vulkanische werk zaamheid in betrekking staan. Eu de hevige schokken waarvan bij groote uit barstingen, de grond in den omtrek trilt, waren de oorzaak van het post vatten dier meening. Maar verreweg de grootste en ergste aardbevingen schij nen tot vulkanische uitbarstingen in geen enkel verband te staan. Eu deze bevingen noemt men in tegenstelling met de vulkanische, die slechts van ge ringe beteekenis zijn, tektonische. Zij bewegen zich langs bepaalde lijnen, die of evenwijdig loopen aan gebergten of rechthoekig staan op de leugtens van zoo'n gebergte. Men brengt ze in ver band met de elasticiteit van de aard korst. 't Is als het plooien en rekken der verschillende aardlagen, als het scheuren en verschuiven van de ge spannen deelen der aarde, dat aan een voortdurende gebergtevorming eigen is. Vandaar ook dat sommige streken rijk zijn aan deze aardbevingen en ze over een groot gebied merkbaar zijn. Er is nog een derde oorzaak voor aardbevingen, een geheel plaatselijke. Het gebeurt namelijk, dat de onder grond wegzinkt, vaak doordat het water diepe holen uitspoelt en dientengevolge natuurlijk de bovenste aardlagen in hevige beroering komen. Dergelijke aardbevingen noemt men dan instor- tiug8aardbevingen. Zij hebben op de plaats zelf een hevige uitwerking, maar strekken zich niet over een groot ge bied uit en komen ook slechts zelden voor. Daar de oorzaak der aardbevingen zoo verschillend is, is het duidelijk, dat ook de aard en de verschijnselen zeer uiteen zullen loopen en dat de uitwerking nimmer dezelfde kan zijn. Maar ook bij die bevingen, die men aan dezelfde oorzaak meent te moeten toeschrijven, bestaat nog groote ver scheidenheid in duur en hevigheid van den 8toot en dientengevolge ook in de snelheid waarmede de schok zich voort plant. Men weet daai omtrent echter nog heel weinig. De oorzaken, die wij boven voor aardbevingen aangeven, geven ook het kind op den arm heen en weer liep. De jonge vrouw zag naar de deur, telkens verwachtende, dat Arnold zou binnenkomen. Hij kwam nog maar niet. Van lieverlede geraakte zij in een bittere stemminghoe weinig liet Arnold zich aan haar gelegen liggen, dat hij haar het eerste uur onder zijn dak alleen kon laten, geheel vergetende, dat zij aanspraak had op een vriendelijk, bemoedigend woord; zelfs in zijn droefheid moest hij toch een vluchtige gedachte voor haar over hebben maar zij was het immers, die tusschen hem en zijn moeder gekomen wasin dit oogenblik deed het hem zeker verdriet haar te zienen dan die grijze oude vrouw, die zij wist, dat uit gehecht heid aan de overledene haar vijandin zou zijn, en voor wie zij bijna bevreesd was. De ongewone omgeving benauwde haar, zij gevoelde zich zoo eenzaam en verlaten, en het was er bij af of heete tranen schoten haar in de oogen. De droefheid, waarvan Arnold vervuld was, het zelfverwijt, dat hij zich niet be spaarde, deden ook de volgende dagen even treurig voorbijgaan en onmerkbaar ont stond er een zekere verwijdering tusschen het echtpaar. Ilse schaamde zich, wel is waar, over de gedachte, die haar den eer sten avond beheerscht had, maar zij kon onmogelijk zoo gevoelen als Arnold, die zich door Rika wel honderdmaal elk woord liet herhalen, dat zijn moeder gesproken had, sedert zij elkaar niet meer gezien hadden. Ilse gevoelde zich daarbij niet alleen overtollig, maar het griefde haar bepaald, zich door de oude vrouw in half bedekte woorden, die Arnold volstrekt niet opmerkte, altijd weer als de oorzaak aan gewezen te zien en dan verliet zij gewoon- slechts algemeene onderscheidingen aan; over het ontstaan van een bepaalde aardbeving blijtt men in 't onzekere verkeeren. Trouweus men is ook nog slechts de laatste jaren met een nauw keuriger studie van de aardbevingsver schijnselen begonnen. Op verschillende punten der aarde zijn gevoelige instru menten opgesteld, die ook de zwakste trillingen der aardkorst opteekenen, die men reismometers noemt. Maar wil men daaraan iets hebben, dan moeten deze veel talrijker worden, terwijl men na tuurlijk ook over een veel langeren tijd gegevens moet verzamelen. Men krijgt thans nog slechts berichten uit som mige streken der aarde en die streken, waar de aardbevingen veelvuldig moe ten voorkomen, ontbreken daarbij. Want lijkt voor ons een aardbeving iets bi- zonders, over de geheele aarde gere kend is het een dagelijksch verschijn sel. Alles bij mekaar komen er meer dere duizenden stooten per jaar voor, maar daarbij zijn dan natuurlijk zoo wel de lichte aardschokken geteld, waar van niemand letsel ondervindt als de geweldige beroeringen, die gansche ste den verwoesten. De snelheid, waarmede de aardschok zich voortplant is zeer verschillend Ze hangt af van den aard en van de hef tigheid van den stoot maar ook van den grond. Harde grond schijnt de schok het snelst te geleiden. Men vond voor zandgrond een snelheid van 251,5 meter per seconden en voor versohil lende granietsoor fen van 398 tot 507,5 meter. Zou het ook hieraan te danken zijn, dat onze weeke vaderlandsche grond zoo zelden den schok van aard bevingen voelt, omdat zij deze, vanuit een ander centrum gekomen, zoo slecht geleidt Maar een streek, waarin ze beslist n;et kunnen voorkomen, bestaat er niet. Iluiteiiland. Men vreest in Rusland voor een nieuwe groote spoorwegstaking. Vooral te Moskou is de ontevredenheid over de houding der regeering tegen de Doeina groot. De minister van ver keerswezen dreigt met strenge straffen. De sneltrein uit Sewastopol is Vrijdag zes uur te laat te Petersburg aangeko men, omdat onderweg een tweeduizend gewapende boeren er een aanval op hadden gedaan. De passagiers zijn er heelhuids afgekomen, maar de trein is nogal beschadigd. Alle raampjes waren o. a. stuk geslagen. In het dorp Janowa bij Spitomir is de geheele familie Belzinger, bestaande uit man, vrouw, twee zoons en drie dochters, vermoord, waarna de moor denaars er met 20.000 roebel van door gingen. Een dertienjarige zoon, gym- nasiast, moest de schurken bijlichten; de knaap is krankzinnig geworden. De moordenaars, twee Joden, twee boeren en een vrouw uit Kief zijn allen ge pakt, waarbij een Jood door het volk weid doodgeslagen. Met de grootste moeite kon de politie de overigen in verzekerde bewaring brengen. Het wordt langzamerhand duidelijk, dat de Jodenvervolgingen in Bjelostok in barbaarschheid de beruchte gebeur tenissen van Kisjinef zeer nabij komen. Dat zij niet zulk een luiden weerklank hebben voor 't oogenblik als voor twee jaren het bloedbad van Kisjinef is zeker slechts toe te schrijven aan het feit, dat Rusland sedert jaar en dag onder den invloed eener revolutionaire bewe ging bijna dag in dag uit getuige is van bloedige geweldenarijen over zijn geheele reusachtige gebied en onder heel zijn geschakeerde bevolking. Het publiek raakt daardoor eenigszins ge woon eiken dag een portie moorden en andere gruwelen uit Rusland aan te treffen. Tallooze correspondenten van buiten- landsche bladen verklaren dat de po litie de hand heeft gehad in de gebeur tenissen van het laatst der vorige week. Zaterdag duurde het plunderen en moorden nog voort. De troepen hou den de stad omsingeld en beschieten haar. Op een aantal plaatsen brandde Lei. Blcchto aan onkolo Jodoa iraa Lei gelukt met behulp van groote geld sommen uit de stad te komen en aldus aan het gevaar van vermoording te ontsnappen. De Times verneemt uit St. Peters burg, dat de makelaars ter beurze al daar van plan zijn een verzoekschrift tot de regeering te richten, waarin zij haar uitnoodigen tegenover de Doema toe te geven, omdat zij anders vreezen voor een ramp aan de beurs, wegens de allerwegen toenemende anarchie in het rijk, ook bij het leger en de vloot. De Jodenmoord te Bjelostok blijkt de ergste te zijn, die er ooit heeft plaats gehad. Het staat vast, dat hij twee weken was voorbereid. Ook elders dreigen zulke slachtingen. De voornaamste Joden te Londen dringen bij de Eogelsche regeering aan op tusschenkomst ter bescherming hun ner Russische geloofsgenooten. Petersburg is Zondag sterk door de troepen bewaakt. Te Moskou zijn verscheidene revolu tionaire vergaderingen gehouden. Uit allerlei steden worden stakingen ge meld. lijk de kamer, waardoor zij den wrevel der oude dienstbode, die haar afkeerigheid niet eens verheelde, gedurig meer voedsel gaf. Ook wanneer Arnold alleen bij haar zat, kwamen zijn gedachten en woorden telkens weer neder op de overledene, en dewijl Ilse daar niets op had te antwoorden, zag hij haar na een poos droefgeestig aan en ging Rika opzoeken. Zoo leerde Ilse in de overledene een niet minder sterke tegen standster kennen dan zij in haar leven geweest was en juist grootendeels daardoor, omdat Arnold met heel zijn hart naar een verzoening smachtte, die hem door het graf voor eeuwig ontzegd was. Het huiselijk leven was voor Arnold en zijn vrouw in de werkelijkheid geheel an ders, dan zij het zich voorgesteld en ge hoopt hadden en inzonderheid zeer onver kwikkelijk voor Ilse, die dan ook met ongeduld naar het beloofde bezoek van Ina verlangde. Rika nam met opofferende liefde de ver zorging van den kleinen Felix op zich, maar ontnam daardoor ook de jonge vrouw het laatste, waarmede zij haar tijd kon doorbrengen, want over de oude huishoud ster de meesteres te spelen, daartoe was zij volstrekt niet in staat en dat zou ook een geheel ander karakter vereischt hebben. Bernhard Wendenfeldt, die na Arnolds terugkomst zijn ouden vriend had opgezocht, zag Ilse ook niet met onbevooroordeelde oogen*aan en hoewel hij haar bekoorlijk voorkomen alle recht deed wedervaren, scheen zij hem toch niet geschikt toe om Arnolds geluk met vaste hand te vestigen. Daartoe zou Mal wine in staat geweest zijn, maar niet dat beschroomde schepseltje daar, dat zich hoe langer hoe meer in zich zelf terugtrok. Zoo verliepen de dagen stil en vreugde loos in het groote huis en de sombere atmosfeer, de dichte, grauwe nevel, die dit jaar reeds bizon der vroeg over de stad hing, drukten de gemoederen zoo mogelijk nog meer neder, althans Ilse gevoelde zich zeer mistroostig. Aanvankelijk had zij, be drijvig van aard, beproefd zich met het huishouden te bemoeien, maar het bevelen niet gewoon, sloeg zij den rechten toon niet aan tegenover de dienstboden, die meerendeels reeds lang in het huis gewoond hadden en alles wisten van den breuk, door die kleine, blonde vrouw tusschen de teederste moeder en den hartelijksten zoon veroorzaakt. Rika bleef ook niet in gebreke bij de minste gelegenheid er op te wijzen wat de eigenlijke reden daarvan geweest was. Men zag Ilse nog altijd met nieuws gierige, verwonderde blikken aan, alsof het niet onmogelijk was dat de kleeding, die zij nu droeg, haar plotseling afgleed en zij in korte gazen rokjes met gouden loovertjes voor de verbaasde oogen harer dienstboden stond. Die blikken, dat plotseling schuw verstommen, wanneer zij in de keuken kwam, dat verlegen aangapen en als 't ware raad vragen bij Rika, zoodra zij een bevel gaf, dit alles krenkte Ilse niet weinig. Zij vond het dwaas van zichzelve, maar kon er niets aan veranderen en wist er ook geen verhelpen aan. Het was een stille, verbitterde strijd, dien Rika met de jonge vrouw om de opperheerschappij voerde en eindelijk waagde Ilse zich nauwelijks meer buiten de kamer. Op zekeren avond nam zij de gelegenheid waar om Arnold te ver zoeken de heerschzuchtige oude huishoud- Te Kroonstad is de toestand dreigend. Een Petersburgsch blad verneemt dat de gisting onder de matrozen, arbeiders en vestingtroepen toeneemt, zoodat men voor een herhaling van de onlusten van October vreest. De welgestelde burgers vluchten. Uit Krasnoje Selo zijn twee garderegimenten, twee batte rijen met twee snelvuurkanonnen en 22 machinegeweren naar Kroonstad ge zonden. Te Colm en Koetno, in het gouver nement Warschau, zijn postzendingen geroofd. Drie postiljons en twee sol daten zijn gedood. De berichten uit den Kaukasus luiden ongunstig. Op verschillende plaatsen is de bevolking weer aan het vechten. Op een keer, dat het Amerikaansche vleeschschandaal in het Engelsche La gerhuis ter sprake kwam, zoo schrijft de N. R. Ct., zeide een der ministers, dat het geknoei met vleesch niet alleen aan genen kant van den Oceaan ge beurt. Dat maakt de Daily News nu eens duidelijk. Ofschoon de Engelsche rechter de knoeiers ongelijk strenger straft dan de Nederlandsche onlangs is in Engeland iemand nog voor het leveren van ziek vleesch aan Londen- sche slagers tot een half jaar gevange nisstraf veroordeeld wordt er nog een uitgebreide handel in gedreven. Op allerlei slimme manieren tracht men de vieze waar aan den man te brengen, zonder met de politie in aan raking te komen. Zoo voorzag een sla ger dat goedje in zijn winkel met het opschrift: kattevoedsel. De inspecteur liet zich echtor niet bedotten en de zaak werd vervolgd. Het bleek, dat er ergens buiten een koe aan een lang durige ziekte gestorven was. De boer kreeg van de veeverzekering f114 uit betaald, en de maatschappij gaf last het doode beest te vernietigen, maar de man die 't doen moest, verkocht het lijk vooi f 1.80 aan een ander, die het in stukken sneed en naar verschillende slagers in Londen zond. Dat was de man, die, als recidivist, zes maanden kreeg. Men heeft ook ontdekt, dat er ziek paardevleesch te Londen tot worst wordt gemaakt. Dat paardevleesch kwam, naar 't schijnt, gedeeltelijk uit Duitschland. In een stad in het Zuiden van Engeland had iemand een zaak in worstedarmen. Hij zond die naar Londen en voegde er dan heimelijk paardevleesch bij. Het was een winstgevend bedrijf en de man werd er rijk van. Toen de politie de lucht van 't vieze zaakje kreeg, nam hij de wijk naar Duitschland. Het is zeker nog al komisch, dat de Engel sehen, die gaarne de Duitschers bespot ten omdat zij paardevleesch eten, zelf paardevleesch, en nog wel bedorven ster te verwijderen, maar toen verklaarde hij beslissend, dat daar nooit sprake van kon zijn, en dat zij maar moest zorgen den vrede tusschen haar beiden te bewaren en toen Ilse eens een verandering, die haar zeer noodig toescheen, in de huishouding wilde brengen, stoof Rika met wapperende mutsbanden Arnolds kamer binnen en verklaarde hem, even opgewonden als be slissend, dat zij binnen een uur zijn huis zou verlaten, omdat zij het niet kon aan zien, dat de regel door mevrouw Schmidt zaliger ingesteld, overhoop geworpen werd door iemand, die het niet beter wist. Arnold bracht de oude vrouw zoo goed als het ging tot bedaren, waarna zij zege vierend in de keuken haar schepter zwaaide, en hij verzocht Ilse er maar geheel van af te zien zich met Rika's departement te bemoeien. „Dat deed mijn moeder niet eens," liet hij er op volgen, „want zij wist, dat alles naar behooren gedaan werdwaarom zouden wij er dan ook niet mee tevreden zijn Ilse zeide daar niets op de eigen haard, waarop zij zich zoo verheugd had, had zooveel onaangenaams voor haar, dat zij er voor terugbeefde, en mismoedig vroeg zij zich eiken dag af„Waarvoor ben ik hier eigenlijk?" Arnold had haar niet noodig, de droefheid over zijn moeder nam hem nog geheel in beslag, en dat zij in zekere mate in zijn treurigheid moest deelen, kwam haar volstrekt niet in de gedachten. Om den kleinen Felix moest zij gedurig met Rika kampen, die zich van alles haar deel aanmatigde; wat bleef haar dus over Uit het Duitsch. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1