paardevleesch uit datzelfde Duitsehland in hun worst verorberen. Een tijd geleden kwam er te Bristol een boot uit Nieuw-Zeeland aan met schapen in ijs. Verscheiden honderden schapen waren in staat van ontbinding. De heele bezending werd naar London gestuurd en daar binnen' gesmokkeld. Op 't laatste oogenblik kwam de in spectie er nog achter. Met visch wordt er evenzoo geknoeid. Van een groote firma werd ontdekt, dat zij groote hoeveelheden bedorven zalm had en die gaandeweg met goede waar vermengd® en zoo verkocht. Zoo is 't in Engeland; en hier te lande? Zuidelijk Bohemen is Zondag door een verschrikkelijk onweer geteisterd. In het dorp Posiupitz bezweek een dam, het water sleurde een grooten stocmmolen mee, waarbij verscheiden personen het leven lieten. Te Poyowitz zijn 14 huizen weggespoeldtwaalf personen, meest vrouwen en kinderen, verdronken. Bij Budweis is de vrouw van een molenaar met drie kinderen door den stroom meegesleept. De vijver bij het slot van den kroonprins te Ko- nopischt liep over en overstroomde het prachtige park; de electrische centrale werd vernield, zoodat het slot van water en licht verstoken was. De aarts hertog was genoodzaakt te vertrekken. De schade is geweldig in de geheele streek. De Tribune verneemt uit New York: Dr Merrill Ricketts, een bekend dok ter in Cincinnati, die onlangs voor het Amerikaansche Geneeskundige Verbond te Boston een verhandeling heeft ge houden over een manier om de levens geesten weer op te wekken door het hart te wrijven, heeft een opzienbarende mededeeling gedaan. Hij zegt dat vijftig gevangenen, die levenslang zijn opgesloten, bereid zijn om door middel van den electrischen stroom „eedood te worden en daarna voor zijn proefnemingen gebruikt te worden, mits zij hun vrijheid terug krijgen, indien de dokter erin slaagt om hen bij te brengen. Naar de Tribune uit San Francisco verneemt, zij n daar Zaterdagavond twee aardschokken duidelijk waargenomen. De richting der aardbeving was van het westen naar het oosten, gelijk bij de groote ramp. Mariana, een Italiaansche anarchist, en de koningin van Spanje te Madrid is geweest, is te Marseille opgepakt. Te Messina is een anarchist aange houden, die in het bezit was van een koffer, waarin zestien geladen dyna- mietbommen en drie kilogrammen bus kruit. De eigenaar van deze gevaarlijke bagage gaf op mijnwerker te zijn en deze stoffen uit Amerika te hebben mee gebracht. Ze schijnen daar in de mijnen dus met dynamiet bommen te werken. Als men een Laffan-bericht uit Tokio gelooven mag, is heel Korea oproerig. Benden opstandelingen steken den brand in de huizen der in Korea gevestigde Japanners, en veel Japansche vrouwen vluchten naar Sëoel. Chineesche zee- roovers nemen deel aan deze onlusten. Men zegt dat oorlogsschepen uitgezon den zijn om de orde te herstellen. Naar de correspondent verder zegt, komen er hoe langer hoe duidelijker teekenen, dat de keizer van Korea tij dens de afwezigheid van markies Ito eigenmachtig te werk zal gaan. De politie te Zurich heeft weer huis zoeking gehouden bij Russische vrij heidsmannen en verscheidene hunner in hechtenis genomen. Men ondekte een persklare handlei ding voor de bereiding van nitrogly cerine, dynamiet, lyddiet enz. en voor de vervaardiging van bommen, hand granaten en andere helsche werktuigen. Ergens anders vond men in een ge heime werkplaats een partijtje gevaar lijke ontplofbare stoffen. Over het dal van de Göltzsch bij Plauen, in Saksen, is 77 M. hoog een brug geslagen. Een arm levensmoe fabriekswerkstertje van 17 jaar sprong Vrijdag onverwaard van die brug in de duizelingwekkende diepte. De val in den stroom had haar, wonder boven wonder, niet verpletterd en zij is nog levend aan land gebracht. De New York Herald beweert dat er ernstige dingen aan het licht ge komen zijn te San Francisco. De tele graaf maatschappij en zouden op de dagen na de ramp geld aangenomen hebben voor telegrammen, die vervolgens met de post verzonden werden. Meer dan de helft van de telegrammen, toen aan geboden, en waarvoor wel een millioen dollars betaald werd, zijn nooit ver zonden. Zondag is een voorstad van de haven plaats Hudiksval (Zweden) geheel af gebrand. De brand begon 's'middags om 1 uur in een opslagplaats van hout er wordt uit Hudiksvall veel hout verscheept en was eerst 's avonds om 9 uur gedaan, uit gebrek aan brand stof, want op nog geen tien huizen na, lag de geheele voorstad tegen den grond. Zestienhonderd menschen zijn hierdoor dakloos geworden. Volgens een ambtelijk bericht zijn er bij den bomaanslag te Madrid in het geheel 15 burgers gedood en 70 gewond zijn. In het lijk van een der gedoode paar den heeft men niet minder dan 28 pro jectielen gevonden. De lansiers van Luik waren bezig op het manoeuverplein van Bressou oefeningen te doen. Terwijl een escadroo een bevel uitvoerde, kwam eensklaps een paard zonder teugels en zonder ruiter, het plein opgeloopen, nam plaats tusschen twee ruiters en, tot groote ver wondering der soldaten, voerde het al de bevolen oefeningen uit op de vol- maakste wijze. Men leidde het dier buiten de ranger doch nauwelijks was het los, of het kwam terug zijne plaats innemen en het deed al de oefeningen mede. Toen de manoeuvers afgeloopen waren en het regiment naar de kazerne terug keerde, bleef het paard nog immer in de rangen. In de kazerne verzorgde men het dier, terwijl men naar het politiebureel telefoneerde om het zonderlinge geval bekend te maken. Men vernam, dat het paard toebe hoorde aan een huurkoetsier die he*, voor twee jaren gekocht had tijdens eene verkooping in de kazerne der lan siers. Het beest had nog niets van den dienst vergeten Plaatselijk Nieuws, HEUSDEN, 20 Juni. Door den rijksveldwachter v. d. S. werd heden in een sloot onder Oudheusden een schaap met afgesneden hals en poot ge vonden, toebehoorende aan den heer Mol te Nieuwkuik. Lage wraakzucht zal hier de drijfveer wel geweest zijn. WERKENDAM. De Houtkoopersveree- niging alhier heeft met belanghebbenden bij de hoepelindustrie eene vergadering gehouden om te beraadslagen over de wenschelijkheid en mogelijkheid van ver- hooeing van het loon, zoo mogeliik od alle plaatsen, waar de hoepelmakerij wordt uit geoefend. Daar het algemeen noodzakelijk geoordeeld werd, dat een geleidelijke ver hooging tot stand komt, werd besloten zich in contact te stellen met werkgevers op andere plaatsen, om hunne medewerking te verkrijgen voor eene verhooging voor de arbeiders, die blijven tot na afloop van het seizoen, welke in bijzonderheden werd vastgesteld. Zondag a.s., des namiddags 6 uur, hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden de weleerw. heer A. Buurman, predikant te Batenburg en Niftrik. SLEEUWIJK, 19 Juni. Door het kerk bestuur der Ned. Herv. gem. alhier is aan besteed het bouwen eener kosterswoning. Ingeschreven werd door P. Dolieslager, Sleeuwijk, f 585. H. Kolff, Almkerk, 582.— G. van Wijk, Sleeuwijk, 564. GIESSEN, 15 Juni. Bij de op heden alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer G. Verhoeven met 37 stemmen. De heer Huibert de Lorm Jz. bekwam 14 stemmen. VEEN. Terwijl de metselaar Z. alhier bezig was eenige werkzaamheden te ver richten aan een huis te Andel, had hij het ongeluk van het dak te vallen en zich zot' ernstig te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ALMKERK, 19 Juni. Hedennacht half 12 is de bliksem in den toren der Ned. Herv. kerk geslagen en trof de zinken om lijsting van een wijzerbord, met 't gevolg dat het uurwerk stil bleef staan; verder werd niets beschadigd. UPPELSCHENDIJK. Hïer woedde van nacht een zwaar onweder. In de Bloem- steeg vlak voor de boerenwoning van de wed. Kolff werd een boom finaal versplin terd. ANDEL, 19 Juni. Zondag a.s. zal alhier in de Herv. kerk, ten behoeve dierzelfde kerk te Oud-Vossemeer eene buitengewone collecte worden gehouden. Door den sluisknecht W. J. Vissers werd heden bericht ontvangen dat zijn tractement met f 75.is verhoogd. Reeds wordt hier een begin gemaakt met het rooien van nieuwe aardappelen en wordt er f 0.75 per vijfkop betaald. Heden werd alhier wederom eene koe opgezonden naar de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam, welke lijdende was aan tuberculose en toebehoorde aan M. v. Andel. Terwijl de landbouwer M. de F. al hier een wagen hooi vervoerde, schrok het paard, waardoor de wagen kantelde en de lading in de sloot terecht kwam. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, zoo dat alles met eenige materieele schade afliep. DUSSEN, 19 Juni. In den polder is hier vannacht een koe, toebehoorende aan C. van Dijk, door den bliksem gedood; ook geraakten eenige paarden te water. Maandag j.l. brak er omstreeks 11 uur v.m. brand uit in het huis, bewoond door C. van Ham, te Hank. De brand nam spoedig zoo in omvang toe, dat binnen een uur tijd 3 huizen, waaronder een groote boerderij, in de asch lagen. Gelukkig kon men den brand met behulp van 2 spuiten spoedig meester worden; anders waren de gevolgen in deze dichtbebouwde buurt niet te overzien geweest. Zondag j.l, had een fietsrijder het ongeluk eene vrouw zoodanig aan te rijden, dat direct geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Eene waarschuwing voor fietsrijders en voetgangers om goed uit te kijken. De handel in jonge schapen is hier begonnen. De prijs varieert van f 16f 20, wat hoog te noemen is. Alhier is eene zangrereeniging op gericht onder den naam „David", met aanvankelijk 22 leden. Eere-voorzitter is ds. Klaassendirecteur C. Godtschalk. Voor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. S., wijk C, alhier, hebben zich slechts 3 sollicitanten aangemeld. AALST. Op den „Zaaiwaard" onder deze gemeente is een begin gemaakt met het grasmaaien. Door verschillende maaiers werden ijzeren voorwerpen gevonden, welke opzettelijk en onzichtbaar in het gras zijn geplaatst, teneinde het maaien onmogelijk te maken. Door de politie is een streng onderzoek ingesteld en zijn verschillende voorwerpen in beslag genomen. Uit ons Parlement. XLII. De Kamer begint er blijkbaar genoeg van te krijgen. Na al de drukke werk zaamheden had zij geen zin meer om als de héér Pierson voorstelde, naast het ander werk, dat haar nog wacht, ook het ontwerp betreffende de wijziging van de Personeele Belasting nog voor de vacantie te behandelen. Zij begint in de zaal op het Binnenhof ook den zomer te ruiken, die nu toch langza merhand schijnt te willen komen. Aan het Arbeidscontract, dat nu eindelijk zoo ongeveer in de voegen zit, had zij genoeg te kluiven gehad. Het staangeld was het laatste geweest, waarover zij zich nog werkelijk druk had gemaakt. De heer Troelstra had het niet ge wild, de heer Limburg had ook den werkgever een soort staangeld willen doen storten bij de Rijkspostspaarbank en de heer De Klerk had het staangeld voor den arbeider willen verlagen. Maar de minister had tegen al die wenschen overwegende bezwaren ingebracht en er den heer Troelstra op gewezen, dat de patroon zelfs de normale middelen van executie mist tegenover de 3 voor rechten, die de arbeider bij wanbetaling van den patroon heeft, n.l. preferentie voor zijn loon, recht op een hooger loon en een schade-vordering. En de Kamer had getoond, het met den mi nister eens te zijn en alle 3 amende menten verworpen. Wat er nu nog af te doen viel, liep vrij vlug van stapel. Omtrent de uit betaling van loon met vreemde munt bleek de Kamer het niet met de regee ring eens te zijn. Het regeeringsartikel liet die alleen toe, wanneer het in regle ment of overeenkomst bepaald is en aan inwonende arbeiders. Maar de Lim- burgsche afgevaardigden wenschten die onbeperkt toe te laten, onverminderd het recht van den Nederlandschen ar beider om uitbetaling in Nederlandsch geld te vorderen. En de Kamer besloot dienovereenkomstig en nam het voor gestelde amendement aan. Hiermede was het eigenlijke Arbeids contract afgehandeld. Er resten nu nog slechts eenige wijzigingen in bestaande wetboeken om die met de nieuwe be palingen in overeenstemming te brengen. Bij d® bepaling omtrent verjaring van het recht op loon, werd op voorstel van den heer Van Veen, waai tegen noch de minister noch de commissie van rapporteurs veel wisten in te bren gen, de gewone termijn voor verjaring behouden en deze niet verlengd als door de regeering was voorgesteld. Het collectief arbeidscontract werd zonder tegenstand ter competentie van den kantonrechter gebracht, evenals hij die reeds ten aanzien van geschillen uit arbeidsovereenkomsten heeft. En hierna begon de Kamer met een herinnering aan de voorjaarsoverstroo- mingen in Zeeland het wetsontwerp tot verleenipg van een subsidie van f 250.000 voor herstel en versterking en bedijking van den Eersten Bathpolder. Ze bleek daarmee nu niet zoo bijster ingenomen. Niet dat ze niet te doen had met het ongeluk, dat Zeeland overkwam, maar meerdere leden vonden, dat het niet op den weg der regeering lag de kos ten voor het herstel van den dijk om dezen polder op zich te nemen. De grondeigenaren zijn, zoo redeneerden zoowel de heer Van Foreest als de heer Van Kol, verplicht de dijken te her stellen. De polder behoorde aan een Engelsche maatschappij, die geliqui deerd is, en haar eigendom heeft over gedaan aan een nieuwe maatschappij, misschien zeide de heer Van Kol, uit dezelfde personen bestaande als de vroe gere, ten einde op die manier gemak kelijker rijkssubsidie te kunnen ver krijgen. En komen dezen hun plicht niet na, dan zijn, zoo meende ook de heer Lely, de Gedeputeerde Staten verplicht op te treden. Daarom achtte deze laatste afgevaardigde het wetsontwerp in fla- granten strijd met ons Waterstaatsrecht. De heer Van Kol had bovendien nog het bezwaar, dat de gevraagde 2 '/s ton niet voldoende zouden zijn en daardoor klakkeloos weggeworpen, terwijl later nog wel 6 ton noodig zouden blijken. Tegenover deze bezwaren hadden een paar Zeeuwsche afgevaardigden, de hee- ren Lucassen en Fruitier, weinig an ders dan lof over voor dit ontwerp en voor 's ministers doortastendheid, ter wijl een derde Zeeuw, de heer Henne- quin, tusschen deze twee meeningen scheen te willen doorzeilen, maar toch den minister aanraadde het ontwerp maar terug te nemen. De minister zelf scheen ook wel iets van de bestaande bezwaren te voelen, maar van oordeel, dat deze bezwaren op 't oogenblik voor den drang der noodzakelijkheid moesten wijken. Zeker de regeering zou de onderhoudsplich tigen hebben kunnen aanspreken en trachten hen tot herstel te dwingen, maar ondertusschen bleef de Bath-polder gevaar loopen. Dagvaardingen en dwang bevelen, zoo redeneerde Z.Ëxc. zijn heel mooie dingen en in rechten veel waard, maar men kan er geen gaten in een dijk mee stoppen en nog minder nieuwe dijken van bouwen. En of men er wer kelijk in slagen zou langs gerechtelij ken weg tot herstel te dwingen, daar over wilde de minister zijn meening liefst voor zich houden om niet mis schien aan de onderhoudsplichtigen een wapen in de hand te geven. Boven dien liep niet alleen de Bath-polder gevaar, maar ook de spoorwegdam en daarmee een treinverbinding met het buitenland, wanneer niet spoedig in den toestand voorzien werd. En dit voorzien scheen den minister alleen mogelijk op de wijze als hier door hem voorgesteld. Maar hij liet de beslissing daaromtrent aan de Kamer over. Meer geld zou hij echter, dat beloofde hij ter geruststelling van den heer Van Kol, nooit komen vragen. Bliinienlaiid. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot toekenning van een subsidie van f 250,000, ten behoeve der herbedijking van den Eersten Bathpol der, met 42 tegen 37 stemmen aange nomen. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Het verzet van Mandhar en het va zalstaatje Alloë blijkt ernstiger dan aan vankelijk geloofd werd. Ook het rapport van den assistent resident kleurt den politieken toestand donker. De Siboga met troepen onder overste Lanzing is naar Mandhar. De hoofden van Madjene en Pamba- oegang zijn gevlucht. De Red. teekent hierbij aan: Men zal zich herinneren, dat een aan val op de woning van den controleur en het verbranden van woningen van aanzienlijke inlanders te Madjene het zenden van troepen noodzakelijk maakte. Uit bovenstaand telegram blijkt dat de luitenant-kolonel W. J. R. Lanzing met het bevel over die excursie is belast. Madjene en Pamboewang vormen met Binoewang, Balanipa, Tjenrana, Tappa- lang en Manoedjoe de Mandharsche Sta ten. De Siboga is een schip van de In dische militaire marine. Van de landweermannen, die Maan dagochtend per trein naar Utrecht ver trokken, kreeg er één, iemand uit Rot terdam, zoo'n gebrek aan lucht, naar hij zeide, dat hij tusschen Rotterdam en Gouda de ruiten van den wagon stuk sloeg. Dit bekwam hem echter slecht, daar hij zich ernstig aan een zijner handen verwondde. Wegens het hevige bloedverlies moest hij te Gouda uit den trein worden verwijderd. Daar werd hem een noodverband aangelegd en werd hij vervoerd naar het militair hospitaal. Het bleek, dat de muis van zijn hand en een ader waren doorge sneden. In den namiddag werd hij onder mi litair geleide verder getransporteerd. Een stier, die te Rotterdam per wa gen van het Maasstation naar de Vee markt vervoerd werd, sprong Maandag morgen te halfelf op de Veemarkt van dien wagen en sloeg op hol, den Boe zemsingel over en Boezemstraat in. In de eerste plaats stiet hij zijn begelei der omver, waardoor deze aan de borst gekneusd werd; dan holde hij den 8- jarigen J. P. B. omver, die pijn aan het hoofd kreeg, om ten slotte in de Boe zemstraat met zoo'n vaart tegen den melkverkooper A. v. d. D. op te loopen, dat deze tegen het trottoir geslingerd werd en bewusteloos bleef liggen. Van der D. werd in een woning daar in de buurt binnengedragen, waar bleek, dat hij uit een oor bloedde, ernstig aan het hoofd verwond en inwendig ge kneusd was. Men bracht hem per rij tuig naar het ziekenhuis. De woest kol lende stier liep de openstaande poort van het abottoir binnen, waar men hem greep en stalde. De rechtbank te Arnhem veroor deelde gisteren A. v. d. B., handelaar in margarine te Nijmegen, wegens over treding der Boterwet, bij herhaling, tot zes honderd gulden boete, subsidiair 4 maanden hechtenis, met last tot open baarmaking van de uitspraak. Men meldt uit Doetinchem: Tusschen twee personen uit Wehl, die Zondag de kermis te 's Heerenberg bezochten, ontstond aldaar des nachts twist over een meisje. Spoedig werden de messen getrokken, met het gevolg dat den een den ander een snede toebracht, waardoor de in gewanden te voorschijn kwamen. De getroffene, een ongehuwde, werd naar het ziekenhuis te Emmerik vervoerd, waar hij Maandag is overleden. De dader is gearresteerd. Zondagmiddag had in de uitspanning Overboscli, bij Den Haag, een ernstig ongeluk plaats. Twee personen waren aan het schommelen. Toen het toestel nog al vaart had, kreeg een van hen een duizeling, en hij sloeg van den in gang zijnden schommel. Hij werd voor dood opgenomen. Uit Rilland-Bath meldt men: Zaterdagmorgen te 3 uur werd met volle kracht begonnen om den 2den Bathpolder voor den naderenden vloed te beveiligen. Met buitengewonen ijver werden zakken zand en aarde aange bracht door ruim 300 polderwerkers, met het gunstig gevolg, dat de polder nu droog staat. De aannemers waren zoo voldaan, dat ieder man een rijks daalder extra loon ontving. De nu be staande ringdijken of „voskaaien"zullen nog wat worden verzwaard en dan zal 't werk aan de doorbraken beginnen met het noodige aantal kipkarren voor het aanvoeren van den grond. Gisterenavond om 11 uur greep er op de Looiersgracht bij de Looiersdwars straat te Amsterdam een drama plaats. Er werden vier schoten gehoord, en toen de omwonenden en voorbijgangers toesnelden, vonden zij op straat twee personen liggen, waarvan de een eene kaakwonde had en de ander blijkbaar levenloos was. De eerste werd spoedig per brancard naar het politiebureau op het Leidsche plein gebracht en vandaar, na voorloopig verbonden te zijn, ver voerd naar het Wilhelminagasthuis. De ander werd opgenomen in het binnen gasthuis, waar de dood werd geconsta teerd. Den overlevende van dit drama werd door den officier van justitie een voor loopig verhoorafgenomen. Hij verklaarde dat de ander trachtte* eerst hem en toen zichzelf door revolverschoten van het leven te berooven. Waarschijnlijk is hier een liefdesdrama afgespeeld. Te Druten is eergisteren in den ouder dom van 103 jaar overleden mej. Ma. Timmermans, een ongehuwde dame, die den 25sten Mei nog volmaakt gezond haar laatsten verjaardag vierde. De ex-godsdienstonderwijzer v. d. W., van Wolvega, thans gedetineerd, heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Heerenveen, waarbij hij wegens onzedelijke handelingen, is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Door de stoomtram, die Zondagavond tegen 12 uur te Beverwijk uit Alkmaar kwam, is een man uit Castricum over reden. Hij was dadelijk dood. Drank misbruik had den man er toe gebracht op de rails te gaan liggen. Pe Dreumel krabde vrouw D. W. een puistje aan haar neus stuk. Kort daarna zwol het gezicht op en Zondag overleed de vrouw, moeder van vier kinderen, aan bloedvergiftiging. Onlangs werd bij Deventer een bui tenmeisje door een militair aangerand. Hiervan werd verdacht een huzaar, die met het meisje geconfronteerd zou wor den. Ter geleide werd een korporaal der huzaren aangewezen. Bij het slacht offer gekomen, wees zij echter niet den huzaar, maar den geleider, den korpo raal, als haar aanvaller aan. De korpo raal was toevallig als geleider aange- die tijdfilis den annslag r>p rlon lrnning

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2