heid van openlijke hulpverleening in de streken, waar hongersnood heerscht, belemmerd hebben, zoolang zullen blij ven bestaan als het land geregeerd wordt door een ministerie dat niet ver antwoordelijk is aan de Doema. Vervol gens werd verlangd, de instelling van een bijzondere commissie voor aange legenbeden den hongersnood betref fende, welke commissie onder toezicht van de Doema moet staan. De ministers verlieten onder hevig lawaai de vergaderzaal. Verschillende boerenafgevaardigden in Rusland hebben verklaard, dat, in dien in den loop van dit jaar de agra rische kwestie niet ten genoegen der boeren wordt opgelost, uit bun distric ten geen enkel militieplicbtige zal op komen en dat de boeren in dat geval geen enkele belasting, ook geen grond- accijns, zullen betalen. De Times verneemt, dat er van Pe terhof talrijke ambtenaren behoorende tot het hof, zijn weggejaagd. De reden is onbekend. Dinsdagmiddag is het vier met revol vers gewapende mannen gelukt, de kas van het filiaal te Moskou van de Zuid- Russische Handelsbank te plunderen, voordat de politie was aangekomen. Te Piotrkof, in Russisch Polen, is het hoofd van de politie op straat door revolverschoten gedood. De correspondent te Petersburg van de „Frankf. Ztg." meldt aan zijn blad: Zaterdagavond ontving het Preobras- henski-regiment van de lijfgarde het bevel naar Peterhof af te marcheeren, om de bewaking van het paleis te ver sterken. Toen na de taptoe het oogen- blik van vertrek gekomen was, weigerde het geheele regiment. De commandant en de officieren waren radeloos. Groot vorst Nicolai Nicolajewits werd onmid dellijk gewaarschuwd en arriveerde kort daarop. Hij ondervroeg de soldaten om trent de oorzaak hunner ongehoorzaam heid en kreeg onverdeeld ten antwoord, dat het regiment besloten had, niet naar Peterhof te gaan, daar het heel goed wist, dat het bestemd was om de Doema uiteen te jagen. Zondagmiddag marcheerde het regi ment ten slotte toch naar Peterhof, doch op voorwaarde, dat dit slechts voor de veiligheid van den tsaar ge beurde. Op Peterhof en in het ministerie van Oorlog heeft deze gebeurtenis een groote ontsteltenis te weeg gebracht. Alle mogelijke maatregelen worden genomen om het geval in den doofpot te doen. Volgens een draadbericht, door de „Globe" uit St. Petersburg ontvangen, zou er door een zeer elegante dame, die hem in haar equipage aan het spoorwegstation te St. Petersburg op wachtte, gepoogd zijn, generaal Trepoff met een revolver te dooden. De dame, die zich prinses de N. noemt, werd op het oogenblik dat zij zich gereed maakte om haar wapen af te vuren, gegrepen en ontwapend. Van overheidswege tracht men, zoo zegt het bericht, de zaak geheim te houden. Te Warschau is in de voorstad Wola een bende terroristen een restaurant binnengekomen waar 4 politiemannen en een gendarme zaten. Zij dooden twee agenten en kwetsten een anderen agent en den gendarme Dezelfde bende doodde een uur later nog een agent van politie. De melkboeren te Warschau staken. Zij vragen loonsverhooging. De stakers bewaken het station, ten einde het los sen van melkbussen te beletten. De Tribune deelt mee, dat de En- gelsche regeering blijft bij haar meening, dat het bezoek in Juli van de Engelsche vloot aan Kroonstad moet doorgaan ondanks het verzet van liberalen en radicalen er tegen. Sir Edward Grey is van meening, dat het wegblijven der vloot als protest tegen de Joden moorden meer kwaad dan goed zou doen, daar het allicht de Russische bureaucratie en den Tsaar zou stijven in hun strijd tegen de Russische de mocratie. Daarentegen zou Grey de ge legenheid gebruiken, welke het debat over de buitenlandsche politiek den 5en Juli in het Lagerhuis zal bieden, om duidelijk te maken, dat het bezoek der Engelsche vloot aan Kroonstad een vriendschapsblijk van het Engelsche volk jegens het Russische volk is en niet alleen j egens de Russische regeering. Het Tageblatt meent te weten, dat binnenkort Duitschland en Oostenrijk hun militaire garnizoenen aan de Rus sische grens voorzichtigheidshalve zul len versterken. Hierover zou men on langs bij het bezoek van den Keizer aan Weenen tot overeenstemming ge komen zijn. De Johannesburgsche correspondent van de Daily Mail seint, dd. 25 dezer Uit goede bron verneem ik, dat de toestand in Natal ernstiger is dan de rdgeering erkent. De nieuwe roerigheid schrijft men toe aan het van regeerings- wege beslag leggen op het vee van trouw gebleven inboorlingen. Een be tooging van rijkstroepen zou een goede uitwerking hebben. De Hamburgsche bladen hebben uit New-York het bericht ontvangen, dat president Roosevelt aan het hoofd van het departement van justitie gelast heeft om alle bestuurders van de conserven- fabrieken in Chicago in staat van be schuldiging te stellen, uit hoofde van doodslag door onvoorzichtigheid. Deze stap van den president zegt bedoeld bericht verwekt hevige ontroering in geheel Amerika. Het Amerikaansche Huis van afge vaardigden heeft het wetsontwerp op de vleuschkeur met 240 tegen 117 stemmen aangenomen. Te Santiago op Cuba zijn eenige per sonen licht gekwetst tengevolge van een vrij hevige aardbeving. Uit Rome wordt gemeld, dat de politie Zaterdagnacht drie bommen in beslag genomen heeft in een klein huis te Castelferretti, een dorpje dat tot de gemeente Falconara behoort. Eenige personen werden in hechtenis genomen. Een anarchist, Desonotes genaamd, heeft te Rome een tachtigjarigen pries ter met dolksteken vermoord. De reden tot deze misdaad is onbekend; maar men vermoedt dat de dader zich in de persoon vergist heeft. Volgens een bericht uit Parijs heeft de procureur-generaal bij zijn requisi toir in de Dreyfuszaak in herinnering gebracht welke belangrijke rol daarbij door de anti-semitische hartstochten is gespeeld. Hij legde bloot de wijze waarop de instructie door du Patv de Clam is gevoerd. Hij kwam tot de conclusie, dat men Dreyfus alleen door misdrijven van de ergste soort veroordeeld heeft kun nen krijgen. Naar de Daily Telegraph uit Tokio verneemt, zou Joean-sji-kai, onderko ning van Tsjili, benoemd worden tot Chineesch gouverneur-generaal van Mantsjoerije. Dat zou dan een teeken zijn dat China een krachtige politiek in Mantsjoerije denkt te voeren. Maar het bericht klinkt op z'n minst twijfel achtig. flaainelük Nieuws. HEUSDEN, 27 Juni. Heden kwam bij den heer d'Estrée aan vliegen eene postduif, met een ringetje aan dtn poot, met het stempel Anrers (£2 N. 15449. De heer Hubrecht, ten vorigen jare alhier als Teekenaar bij den Nieuwen Maas mond werkzaam, is met 1 Juli benoemd tot Opzichter bij de Staatsspoorwegen te Zutphen. WERKENDAM. Donderdag a.s. des nam. 7.45 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Op het convocatiebiljet staat: Aanbieding verslag der gemeente; Af-en overschrijving op de begrooting van 1905; Adressen H. de Vries en Wed. S. van der Wiel; Be noeming brugwachter. SLEEUWIJK. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. Pol uit Heerjansdam. DUSSEN. Tot Secretaris-Penningmeester van den polder het „Zuideveld" is de heer W. Middelkoop gekozen. De heer P. Ver schoor, die deze betrekking omstreeks 40 jaar vervulde, had als zoodanig bedankt. De vooruitzichten betreffende de landbouwgewassen zijn dit jaar vrij gunstig. Aardappels en beetwortelen staan over het algemeen goed, hoewel deze producten door den zwaren regen dei vorige week nogal geleden hebben. Het koren staat prachtig te veld, doch de fruitgewassen, vooral de steenvruchten, beloven niet veel. WOUDRICHEM. Op de Vrijdag plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht 165 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Hier van verkregen de heeren J. Bax 74, H. A. M. Kalkman 47 en A. van Vugt 42 stemmen. A.s. Vrijdag zal herstemming plaats hebben tusschen de heeren Bax en Kalkman. Zaterdagavond hield de vereeniging „Hou en Trou" een buitengewone verga dering, de voorzitter, die met een opge- opgewekt woord de vergadering opende, deelde mede, dat na lang werken en wach ten thans de koninklijk goedkeuring is ver kregen op de statuten, vandaar dat deze vergadering was belegd om deze blijde tijding de vereeniging mede te deelen en verder om een huishoudelijk reglement vast te stellen. Na voorlezing van het door het bestuur opgestelde huishoudelijk reglement werd na eenige besprekingen en wijzigin gen hetzelve met algemeene stemmen vast gesteld. Hierna werd de vergadering geslotenen door het Bestuur bepaald de statuten en huishoudelijk reglement te laten drukken en gratis voor de leden en Donateurs ver krijgbaar te stellen. ANDEL, 25 Juni. De Zondag alhier gehouden collecte voor den bouw eener nieuwe kerk te Oud-Vossemeer heeft f 10.22 opgebracht. Gisteravond keerde hier uit het hos pitaal terug de milicien der lichting 1906, J. van Rijswijk, als zijnde voor den dienst afgekeurd. Joh. de Fijter Az. zal alsnu voor hem in dienst moeten komen. VEEN. Vrijdag werd de uiterwaard „de Nesch" verpacht en zijn hiermede de hooigrasverpachtingen afgeloopen. De boe ren zijn over 't algemeen nog al tevreden, daar de kwantiteit meevalt en er weinig kosten noodig zijn om het droog te krijgen. De in deze gemeente gehouden col lecte voor den gewapenden dienst heeft f 4.52 opgebracht. Zondag werd een kind van den arbeider V. door een onbesuisde wielrijder tegen den grond gereden en benadeeld, waarvan bij de politie aangifte werd ge" daan. GORINCHEM. Het schip van A. Eimker, van Smilde, komende van Heukelom, is Zaterdag op de rivier de Merwede, bij den legger tegen de Gorinchemsche veerboot gedreven en gezonken. Het heeft een grootte van 80 ton en is met steenen geladen. Uit ons Parlement. XLIV. De behandeling van het Arbeidscon tract en van alles wat daarmee samen hing is nu eindolijk afgeloopen en de Kamer kan weer adem scheppen, 't Heeft haar heel wat arbeid en wat tijd gekost, dit Arbeidscontract, een kwart jaar. En in dien tijd heeft ze 140 amendementen ter behandeling gekregen en heel wat redevoeringen, groote en kleine, moeten slikken. Laten we hopen, dat haar tijd duur verkocht is en ze wil moge hebben van haar werk. De laatste strijd, die gestreden werd, scheen er wel een van rechts tegen links te zijn. 't Was over het amende ment van den heer Okma dat gedeel telijk was aangenomen, maar waarvan tegen het tweede deel verzet bleek te bestaan. Eigenlijk kwam dit verzet wel wat laat. Door de aanneming van zijn eerste voorstel leek het al beslist, dat zoowel arbeider als patroon in arbeids geschillen kosteloos zouden kunnen procedeeren. Maar niet alzoo begreep het de heer Limburg. Volgens hem was alleen beslist, dat het verzoekschrift om de procedure aanhanging te maken vrij van zegel zou zijn. En hij stelde daarom een amendement voor om voor arbeider en patroon beide het overleggen van een bewijs van onvermogen als vereischte te stellen voor het verkrijgen van kostelooze procedure. Maar hiertegen kwam de heer Okma on na hem de heer Lohman in verzet. Dit amendement- Limburg zou een terug komen zijn op een eens gevallen be slissing. Gelijk recht was voor de twee partijen van een arbeidsovereenkomst aangenomen, nu wilde men weer be voorrechting van den arbeider invoeren. De heer Lohman wierp het nog over een anderen boeg. Hij zag in het voor stel van den heer Okma een stap op den weg naar kostelooze rechtsverkrij- ging en hij begreep dan ook niet, waar om vooruitstrevende mannen als de heeren Tröelstra en Drucker er tegen waren. Deze kostelooze rechtspraak trok ook den heer Loeff in dit amendement aan, terwijl hij het bovendien recht vaardiger achtte dan het oorspronkelijk artikel, omdat het voor beide partijen gelijk recht schiep. Dat doet juist het amendement-Lim burg, meenden de heeren Drucker en Troelstra en de Minister. Zoowel patroon als arbeider kunnen, wanneer dit wet wordt, kosteloos procedeeren, als van hun onvermogen blijkt. En de dwaze veronderstelling, dat een patroon als b.v. de Nederlandsche Bank, onvermo gend zou zijn, die het amendement- Ókma inhoudt, wordt overboord gezet. Het voorstel van den heer Limburg werd dan ook door den Minister over genomen, nadat nog de heer Van Doorn de twistenden had trachtten te sussen met de opmerking, dat de heele ruzie ten slotte over enkele guldens liep, die men den deurwaarder uit zijn zak zou halen als de heer Okma zijn zin kreeg. Maar de Kamer bleek niet van zins het daartoe te laten komen en verwierp 's heeren Okma's amendement. Een paar kleine artikelen en overgangsbe palingen werden daarna nog goedge keurd en het Arbeidscontract was van de baan. Vrijdag of Zaterdag zal de Kamer het voor de tweede keer lezen. Zij nam nu een middagje om haar eigen huishoudelijke zaken voor het volgend jaar te regelen en kwam den volgenden dag luisteren naar den heer Van Wijnbergen, die den Minister in terpelleerde over het Koninklijk besluit, waarbij voorschriften werden vastge steld voor het verleenen van de rijks bijdragen aan gemeentelijken en bijzon dere kweekscholen. De bepalingen van dat Koninklijk besluit bleken den af gevaardigde lang niet naar den zin. Hij meende, dat ze het bestaan van de bijzondere kweekscholen bedreigden en het oprichten van nieuwe onmogelijk maakten. Wel wordt er een verhooging van subsidie in uitzicht gesteld, maar de eischen daarvoor zijn zoo bezwarend, dat de bijzondere kweekscholen er niets aan zullen hebben. En de spreker ves tigde daarbij de aandacht op den eisch, dat de directeur der school onderwij zer moest zijn, op den eisch betreffen de de lokaliteiten enz. Hij veronder stelde geen onverschilligheid bij de Re geering, maar meende, dat deze de ge volgen niet had voorzien en drong er daarom op aan, de regeling alsnog in te trekken en door een andere te ver vangen. Maar de Minister bleek daarop nog geen plan te hebben. Waarom er een regeling noodig was, zette hij allereerst uiteen. De rijksbijdragen waren van f 50.000 in 1890 tót f 363.000 in 1906 gestegen en alle waarborgen voor be hoorlijk toezicht op de naleving der voorwaarden ontbraken. Hij vond dan ook, toen hij aan 't bewind kwam, reeds een plan tot een regeling van het vorig ministerie en daaraan was deze regeling bijna geheel gelijk. Dat alleen bewees reeds, dat zij niet uit ging van onwelwillendheid tegen de bijzondere kweekscholen, maar van de overtuiging, dat een goede kweekschool opleiding verzekerd moest worden. En daartoe waren de gestelde eischen noo dig. De tot nu toe gevolgde wijze van subsidieeren gaf tot schromelijke mis standen aanleiding. Maar een kleine wijziging ter wille van de bestaande kweekscholen wou de Minister wel over wegen. 't Bleek echter niet, dat dn heeren want er waren er meer dan de heer Van Wijnbergen, die bezwaren hadden met die toestemming erg tevreden waren. Een van hen, de heer Talma, wilde de invoering van den maatregel maar tot i Mei 1907 uitstellen. Er wa ren er echter ook, als de heer Borge- sius, die de maatregelen van den Mi nister verdedigden en ze een goeden stap vooruit vonden. Itinnenlund. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer is, naar de Haagsche correspondent van het Hdbl. hoorde, ernstige tegenstand tegen het Bathpol- der-ontwerp gebleken. In twee secties was men er vrij algemeen tegen, terwijl in de andere secties de meeningen ver deeld waren, doch eer ten ongunste dan ten gunste van het ontwerp neigend. „liet Volk" verneemt bij geruchte, dat in het Koopcontract, waarbij de Eerste Bathpolder op Zuid-Be veland door de Zeeuwsche combinatie van de Engelsche combinatie is aangekocht, „de geheime bepaling moet voorkomen, dat indien de subsidie door de beide Kamers wordt toegestaan, deEngelschen, boven den reeds overeengekomen koop prijs, nog f 75,000 zouden ontvangen". Het blad voegt aan deze meededee- ling toe, dat het zich niet verantwoord acht, dit gerucht achterwege te houden. Men meldt aan het Hdbl.: De minister van justitie heeft, in overleg met zijn ambtgenooten wijziging gebracht in de uitbetaling van de re keningen ten laste van het rijk, nadat deze door de Algemeene Rekenkamer zijn geverifieerd. Tot dusverre werden deze rekeningen, declaration enz. door de provinciale besturen uitgereikt. Thans is bepaald, dat de uitreiking rechtstreeks zal plaats hebben door de posterijen; een minis- terieele bepaling, die ten gevolge zal hebben, dat een veel spoediger uitbe taling dan vroeger zal worden verkregen. Zooals indertijd reeds gemeld is zijn door den minister van Oorlog verschil lende commissies benoemd, belast met het onderzoek van verschillende leger toestanden en met de bedoeling om zooveel mogelijk te bezuinigen. Naar wij vernemen, heeft de Genees kundige Commissie den minister voor gesteld alle militaire hospitalen te doen vervallen, behalve die te 's-Gravenhage, Utrecht en Amsterdam. De commissie stelt voor in garnizoenen, waar genoemde hospitalen zouden worden opgeheven, in de kazerne zelve ziekenkamers in te richten, of anders de militairen te doen verplegen in particuliere zieken- inrichtingen. De commissie, belast met de kleeding- vereenvoudiging, stelt voor, bij wijze van bezuiniging, aan alle miliciens bij alle wapens klein en groot tenue-tuniek te verstrekken met kleine wijzigingen voor bereden wapens. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zullen de korte jassen en attilla's ver vallen, en wordt ook op dit punt heel wat bezuinigd. Tusschen de Pruisische en Neder landsche regeering moeten onderhan delingen gevoerd worden over de kwestie of 't ter bestrijding van den voortdu- renden smokkelhandel niet raadzaam is in den vervolge nieuw op te richten gebouwen in het wederzijdsche grens gebied, 100 M. van de landsgrens ver wijderd te houden. Een Pruisische ambtelijke commissie heeft de grenzen bezocht om een on derzoek in te stellen. De Prov. Gron. Crt. schrijft: Toen de Minister van Oorlog, Staal, in generaalsuniform de vorige week met zijn adjudant een bezoek bracht aan het landweerkamp te Donderen en hier en daar tot de manschappen enkele vragen richtte over den dienst, de voe ding, ligging, kleeding enz., werden er door een der landweermannen ernstige klachten over het eten geuit. Zijne Excellentie was de tenten der le compagnie van het vijfde landweer- district langs geweest en kwam bij de 2de compagnie, toen hij een man zag staan met fonkelnieuwe schoenen, waar van het leer niet was zwart gemaakt, aan de voeten. Dit gaf den minister aanleiding tot den man de vraag te richten, of hij zijn nieuwste paar schoenen aanhad. De man antwoordde bevestigend. „Waarom heb je de oude niet aan getrokken?" „Omdat die verrot zijn, generaal, net als er meer verrot is hier in 't kamp." „Zoo, en wat is er dan nog meer niet in orde?" „Wel het eten. Het vleesch is ver gaan, het vet loopt weg." De adjudant, die den man niet be greep, vroeg nog eens na, maar de mi nister wist genoeg en zeide tot zijn adjudant: „De man meent, dat er zoo veel ongedierte in het vet is, dat het leeft." Onmiddellijk ging de minister naar den luitenant-kwartiermeester en onder zocht de waarheid van de bewering van den man, die slager is. Uit het onder zoek, dat daarna door 4 slagers, land weermannen, werd ingesteld, bleek in derdaad, dat het vet niet te gebruiken was. Het werd afgekeurd en de minister gaf order, dat er maatregelen genomen moesten worden om te voorkomen, dat er klachten over bedorven eetwaren konden inkomen. Ook over het tarief van de consump tie in de cantine werd bij den minister geklaagd. Bier en andere verbruiksar- tikelen waren naar de meening der landweermannen voor een soldaat veel te duur en bovendien slecht. Na een bezoek van den minister werd de prijs van het bier per glas lager gesteld. Onze speciale correspondent te Utrecht seint dato heden De ontzettende drukte van gisteren is voorbij, wel klinken ons nog het geschreeuw van tallooze venters in de ooren en hossen nog zingende feest vierders langs den weg, trekken uit gemergelde Amsterdamsche rossinanten hun veel te zware last door de volle straten, maar de ontzettende benau wende overstelpende drukte van gis teren is het niet meer. Thans heerscht in de stad een daarom niet minder aangename stemming, het is alsof het publiek onder den indruk is van het hooge bezoek, want reeds te ruim één uur hadden zich verschillende autori teiten opgesteld aan het Centraal sta tion om H. M. de Koningin Moeder, die evenals Z. K. H. de Prins den wensch te kennen had gegeven de wagenrennen in de arena bij te wonen, te ontvangen. Te één uur 30 kwam H. M. aan, waarna onmiddellijk langs Catharine- singel en Leidsche weg naar de arena gereden werd. Reeds te 12 uur 51 was Z. K. H. gearriveerd en had intusschen eon korte rijtoer door de fraai versierde stad ondernomen. De arena zelf bood met haar 5000 bezoekers, welke op de helwitte ban ken gezeten waren een grootsch en onvergetelijk schouwspel. Men is waar lijk een oogenblik geneigd te vergeten, dat hier met wit dundoek, gips en witte verf het effect van massief mar mer verkregen is. De ingang is kostbaar gedrapeerd, rechts vertoont zich de gouden zegekar. De Koningsloge maakt een schoonen indruk met haar forsch oprijzende zui len. Bij H. M.'s aankomst wordt haar een bouqet aangeboden. Te ruim half twee namen de rennen een aanvang. Men schrijft uit Zeist: Het stoffelijk overschot van den, bij het onweder van j.l. Vrijdag zoo nood lottig omgekomen, milicien Bisschop, van Adorp, is Zondagmorgen in het kamp aan een vertegenwoordiger der familie uit Adorp afgestaan, om per spoor naar Groningen te worden ver voerd. Een twintigtal kameraden van het slachtoffer, bewees, onder bevel van een onderofficier, hun- makker tot het sta tion Huister-Hei Ie de laatste eer. Maandagmiddag had op buitengewoon plechtige wijze de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den eveneens zoo jammerlijk omge komen landweerman, Van der Weijden. Nadat de stoet zich binnen het kamp had opgesteld, zette hij zich onder de droevige tonen van een tieurmarsch in beweging. De 3de compagnie, waartoe de over ledene behoorde, bewees dezen de laat ste eer, terwyl alle aanwezige man-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2