Hel Land van Heusden en iltena, de Langslraal en de lioinmeierwaard, lAiljfe Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2541. Zaterdag 30 Juni. ISerste Blad. West- of MiMel-Enropoesclie Tijd? '1£T LAND VAN ALTEN*5 VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1906. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege 1 meer 7 '/s c^- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Vl at iedereen weten moet Nederland is in vele opzichten een merk waardig land. Om tot die overtuiging te komen behoeft men slechts te lezen, wat buitenlandsche bladen over ons dierbaar plekje gronds schrijven. Heel vleiend heeft een geestig schrijver ons de Chineezen van Europa genoemd, en terecht kunnen we het Uilenspiegel nazeggen „We maken het er naar!" Ter toelichting zou ik enkele voorbeel den kunnen aanhalen: het Vredespaleis,de Beurs van Amsterdam, de Zalmvisscherij, de Droogmaking der Zuiderzee, de offici ëele verklaring van het Onvermogen onzer Taal, de behandeling van vreemdelingen door onze lieve jeugd, doch liever bepaal ik mij tot één onderwerp: deTijdregeling. Die belangrijke zaak is bij onze bun n, de Duitschers, Belgen en Engelschen reeds lang beklonken. Bij hen weet men, waar aan men zich te houden heeft, doch wij hinken nog steeds, wel niet op twee, maar op drie gedachten. Wij veroorloven ons de weelde er drie tijden op na te houden: den Am sterdam- schen tijd, den plaatstijd en den spoortijd. Nu weet ieder wel, dat zulk een overvloed last en moeite veroorzaakt en ons belachelijk maakt in het oog van vreemdelingengeen nood echter, want vernuftige geesten helpen ons uit den brandbreng nog een minuut wijzer op uw uurwerk aan en geef dien wijzer de roode kleur, of ook: houd uw horloge zóó, dat IIII op de plaa.ts van XII komt en klaar zijt ge. Het eenige afdoende middel: regeling bij de wet werd echter niet aangegrepen. We bebben evenwel goeden moed, dat het er thans van komen zal, nu de Minister van Binnenlandsch Zaken een ontwerp tot re geling heeft ingediend: Nu doet zich daar bij de vraag voor: welken tijd zullen we kiezen? Zal het de Westeuropeesche of de Middeleuropeesche tijd zijn? Voordat we tot beantwoording dier vraag overgaan, willen we enkele zaken behan delen, die ieder weten moet om eenigszins op de hoogte te zijn van de kwestie, die veel monden en pennen in beweging zal brengen. Onze woonplaats, de aarde, is een bol, die om een denkbeeldige spil draait of wentelt. Die spil wordt de as der aarde genoemd, terwijl hare uiteinden Polenheeten Elke cirkel, die, door de beide polen gaande, rondom de aarde beschreven wordt, draagt den naam van meridiaan of middag lijn en wordt ook lengtecirkel genoemd. Zoo'n cirkel verdeelt de aarde in twee ge lijke deelen of halfronden, een oostelijk en een westelijk halfrond. Middaglijn wordt hij genoemd, omdat het op alle plaatsen, welke onder zulk een lijn op de door de zon verlichte zijde der aarde liggen, tegelijk middag is. Lengtecirkel heet hij, wijl hij «dient om de lengte eener plaats te bepalen d.w.z. hoeveel graden een plaats oostelijk «of westelijk ligt van een bepaalden lengte cirkel, die gewoonlijk eerste meridiaan wordt genoemd. We willen nu de vraag beantwoorden „Wanneer is het voor een bepaalde plaats middag Stel u voor, dat het vlak, door den me ridiaan uwer plaats ingesloten, verlengt wordt tot aan de zon, dan zal het voor dio plaats middag zijn op het oogenblik, waarop het middelpunt der zon in het bedoelde vlak ligt. Men zegt dan, dat de zon door den meridiaan gaat. Op onze landkaarten en aardglobes wor den de meridianen op bepaalde afstanden geteekend. Het is echter duidelijk, dat «elke plaats haar meridiaan heeft en het aantal meridianen dus oneindig is. Ook blijkt uit het bovenstaande, dat vele plaatsen denzelfden meridiaan hebben. We zeiden, dat de aaide om. hare as draait. Nu eens is zij dus naar de zon toe, dan weder van haar afgekeerd; daar door ontstaat dus de afwisseling van dag en nacht. Maar, terwijl de aarde om hare as wentelt, beweegt zij zich tegelijkertijd om de zon. Aan deze laatste beweging dan ken we de afwisseling der jaargetijden. De weg of baan, die de aarde bij hare wenteling 'om de zon beschrijft is volstrekt geen cirkel, doch vormt een ellips. Het gevolg daarvan is, dat de aarde niet altijd even ver van de zon is verwijderd en dit laatste is weer de oorzaak, dat de snelheid, waarmede de aarde zich voort beweegt, niet eenparig is. Op die ongelijkmatigheid vestigen we de aandacht en we komen daarop straks terug. Onze aarde wordt op haren tocht rond de ton vergezeld daar haren trouwen wachter de maan. Deze wentelt zich om de aarde en met haar dus om de zon. Aarde en maan ontvangen haar licht van de zon; de aarde ontvangt bovendien het zachtere licht van de maan, zooals omgekeerd de maan het erlangt van de aarde. Niet alle plaatsen der aarde worden door de zon op hetzelfde oogenblik bestraald; m. a. w. het is niet op alle plaatsen tege lijk middag. Staat de zon b.v. in Amsterdam op haar hoogste punt, dan is het in de buurt van Nieuw-Zeeland middernacht. Op alle plaat sen, die 180 oostelijk of westelijk van Amsterdam liggen, is het dan middernacht. Op die, welke 90° westelijk liggen, is het dan 6 uur in den voormiddag, teiwijl het op andere, die 901 oostelijk gelegen zijn, 6 uur in den namiddag is. Een verschil van 180° lengte geeft dus een verschil van 12 uur 720 minuten in tijd; d. i. per graad een verschil van 4 minuten. Laat ons dit door een voorbeeld ophelderen. Londen ligt 5° westelijk van Amsterdamhet is daar dus 5X4 minu ten 20 minuten vroeger dan bij ons. Konstantinopel ligt echter oostelijk van Amsterdam en wel 24°: het is daar dus 24 X 4 minuten 96 minuten later; m. a. w. 12 uur te Amsterdam 11.40 uur te Londen 1.36 uur te Konstantinopel. Hoewel uit den aard der zaak het ver schil in tijd tusschen twee plaatsen van ons land niet groot kan zijn, bedraagt het toch b.v. tusschen Amsterdam en Gronin gen bijna 7 minuten: een verschil, dat groot genoeg is om er in sommige gevallen rekening mede te houden. Neemt men nu landen als Duitschland, Rusland en de Vereenigde Staten v. Noord- Amerika, die zich over eene groote lengte uitstrekken, dan is het duidelijk, dat het bedoelde verschil buitengewoon groot kan worden en aanleiding kan geven tot moei- ster, die in een bepaalden meridiaan stond, weder in dien merridaan staat. Een ware zonnedag is de tijdruimte, die de aarde noodig heeft om éénmaal om hare as te wentelen en wel zóó, dat de zon, die in een bepaalden meridiaan stond, weder in dien meridiaan staat. Vergelijk deze beide dagen goed met elkander, want beide zijn niet gelijk. Een sterredag is altijd even lang, doch een ware zonnedag is door de ongelijkmatigheid van de snelheid der aarde op haren weg om de zon niet steeds even lang. Daarin ligt ook de reden, waarom een zonnewijzer geen betrouwbaar uurwerk is. De ware zonnedag is dus voor de praktijk onbruik baar en daarom heeft men den middelbaren zonnedag ingevoerd, dien men verkrijgt door het gemiddelde te nemen van alle ware zonnedagen van een geheel jaar. De middelbare zonnedag heeft dus een vasten duur. Onze uurwerken worden er naar geregeld. Uren, minuten en seconden stellen dus bepaalde, altijd dezefde, tijds eenheden voor. Een zonnewijzer is geen betrouwbaar uurwerk, zeiden we. Tot opheldering diene het volgende: op 15 April, 15 Juni, 1 Sep tember en 24 December wijzen onze klok ken en de zonnewijzers op'jhetzelfde oogen blik den middag aanop 14 Februari echter is de zonnewijzer 14minuut achter, op 14 Mei 4 miuuten voor, op 26 Juli 6| mi nuut achter en op 3 November 16^ minuut voor. Het verschil tusschen den middelbaren en den waren tijd wordt tijdvereffening ge noemd. Nog dient vermeld, dat een sterredag 3 minuten 56 seconden korter is dan een middelbare zonnedag. Een natuurlijke dag is de tijdruimte tus schen zonsopgang en zonsondergang, terwijl de burgerlijke dag dezelfde is als de mid delbare zonnedag. Laatstgenoemde wordt verdeeld in 24 De tijd, dien de aarde noodig heeft om haren loop rondom de zon te volbrengen, wordt jaar genoemd en bedraagt 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en 45 seconden. Ten tijde van Julius Cesar werd de duur van een jaar vastgesteld op 365 dagen en 6 uren of 365J dag. Men rekende nu voor het gemak een jaar op 365 dagen en om de 4 jaar op 366 dagen (schrikkeljaar), waardoor de 6 uren weder behoorlijk' verrekend waren. Toen nu ten tijde van paus Gregorius XIII bleek, dat het jaar 11 minuten lösecondén korter was, moest men de fout herstellen. Die fout bedroeg reeds 10 dagen, welke te veel gerekend waren. Genoemde paus bepaalde daarom, dat men op 5 October 1582 zou schrijven 15 October en alzoo geschiedde in de meeste landen van West-Europa. In Oost-Europa hield men zich echter aan het oude, aan den ouden stijl. Daar was men dus 10 dagen achter en omdat volgens den nieuwen stijl de eeuw jaren 1700, 1800 en 1900 geen schrikkel jaren waren, wat wel het geval wa3 volgens den ouden stijl, zijn nu >b.v. de Russen, Rumeniërs, Bulgaren en Grieken 13 dagen achter. Onze tijdrekening wordt de Gregoriaan- sche genoemd. De oude, die van Julius Cesar, heet de Juliaansche. Aan de Vereenigde Staten van Noord- Amerika komt de eer toe een einde gemaakt te hebben aan het groote ongerief, dat het tijdverschil op de internationale spoorwegen moest veroorzaken. Op 1 October 1884 kwam n. 1. op uitnoo- diging dier Staten te Washington een con gres van afgevaardigden van de voornaam ste landen der wereld bijeen en op dat congres werd met algemeene stemmen be sloten, dat alle landen voortaan denzelfden meridiaan als eersten zouden aannemen en met meerderheid van stemmen werd 9- 9- een vol uur vooruit te zetten en men is weer gelijk. De 24 zonen worden genoemd naar een binnen hare grenzen gelegen stad, zee, eiland enz., wier namen zoo gekozen zijn, dat hunne beginletters het Latijnsche alphabet vormen, n.l. Gobi (Woestijn in China). Hoang Ho (Rivier in China.) Japan (Eilandenrijk in Oost-Azië). Koerillen (Eilandengroep t. n. v. Japan). Loyalty (Eilandengroep bij Nieuw-Hol- [land. Middenzone. Nouviak (Eiland bij Aljaska). Otaheite (Eiland in den Gr. Oceaan). Pitcairn (dito). Quadra (dito). Rocky (Rocky mountains of Rotsge bergte). Superior (Lake superior of Bovenmeer.) Tolima (Staatje, ook Berg in Columbia). Vincent (St. Vincent, Ned. Kleine An- [tillen). Nederland ligt in de wereldzone en zou dus den tijd van die zone, d. i. dien van Greenwich, moeten aannemen en toch wordt door den minister voorgesteld den Middeleuropeeschen tijd in te voeren. De wenschelijkheid daarvan blijkt duidelijk bij vergelijking. In de eerste plaats merken we op, dat ons land van Engeland door de zee is gescheiden. We komen dus niet on middellijk met dat land in aanraking. Duitschland, onze groote buurman, ligt langs onze geheele oostgrens. Onophoude lijk snorren de treinen van het eene land naar het an dere; honderden groote en kleine schepen varen tus schen beide rijken heen en weer. Eenheid van tijd met Duitschland is dus hoogst wenschelijk. Bovendien gaan we daar bij 40 minuten vooruit, in plaats van 20 minuten ach teruit, indien we ons naar Greenwich regelden. Voor uit is in elk geval te ver kiezen boven achteruit. Veertig minuten vooruit wil zeggen: veertig minu ten langer daglicht of min der kunstlicht. Scholen, colleges, kantoren en werk plaatsen, die om 9 uur be ginnen en om 4 uur sluiten, hebben dan volstrekt geen kunstlicht meer noodig. Veertig minuten vooruit beteekent 40 minuten vroe ger op en 40 minuten vroe ger naar bed. Des zomers is dat bepaald zuivere winst. De tragen worden onge merkt 40 minuten vlugger, want het spreekt van zelf, dat men, wanneer eenmaal de klok verzet is, daar van niets meer merkt. Alles gaat dan, alsof het nooit an ders geweest is, doch het voordeel is van blij venden aard. o- lijkheden, In plaats van „zooveel hoofden, zooveel zinnen", zou men kunnen zeggen: „zooveel plaatsen, zooveel tijden". Zon het zoo onverstandig zijn, indien de bewoners van de eene of andere landstreek met elkander overeenkwamen denzelfden tijd te gebruiken? We willen aannemen, dat ieder lezer het begrip tijd door ervaring heeft leeren ken nen, zoodat eene bepaling daarvan over bodig is. In vele uitdrukkingen komt het voor: Tijd is geld; de tand des tijds; tijd hebben: uit den tijd zijn: komt tijd, komt raad; den tijd dooden; den tijd korten; tijdverdrijf; tijdgeest, enz. enz. Thans be palen we ons tot den tijd, waaraan elke klokslag ons herinnert. De tijd wordt verdeeld in eeuwen, jaren, maanden, weken, dagen, uren, minuten en seconden. Beginnen we met het tijddeel dag. Er zijn verschillende soorten van dagen le. de sterredag2e. de ware zonnedag 3e. de middelbare zonnedag4e. de na tuurlijke dag; 5e. de burgerlijke dag. Een sterredag is de tijdruimte, die de aarde noodig heeft om éénmaal om hare as te wentelen en wel zóó, dat een vaste uren, die gesplitst worden in 2 maal 12 uren, en begint te middernacht. De eerste 12 uren vallen in den voormiddag, de laatste 12 in den namiddag. In Italië telt men de uren van 1 tot 24. Bekend zijn de schijngestalten der maan eerste kwartier, volle maan, laitste kwar tier, nieuwe maan. Zij volgen na ruim 7 dagen op elkander. Vandaar eene tijdseen heid van 7 dagen, de week, en een andere tijdseenheid van ruim 4X7 dagen, de maand. Oorspronkelijk hadden de maanden beur telings 30 en 29 dagen, omdat de tijd, dien de maan noodig heeft om hare vier schijngestalten te vertoonen, 29£ dag be draagt en 2 X 29 J is 30 -f- 29. Het is n.l. gemakkelijker met geheele dagen te rekenen dan met deelen daarvan. Twaalf maanden zouden echter volgens het bovenstaande slechts 354 dagen tellen in plaats van 365, welke de reis der aarde om de zon duurt. Men moest dus nog 11 dagen onder dak brengen en dat geschiedde door 7 maanden elk 31, vier maanden elk 30 en ééne maand 28 dagen te laten duren. Februari werd het karigst bedacht, doch kreeg elk schrikkeljaar nog eene vergoeding van 1 dag. bepaald, dat hij zou loopen over Greenwich, de plaats, waar het koninklijk observato rium van Engeland gevestigd is. Greenwich werd daardoor als het ware het middelpunt der aarde met betrekking tot den tijd. De aarde werd nu in 24 gelijke strooken of zonen verdeeld, elk zich uitstrekkende over 15° lengte. De meridiaan van Greenwich loopt mid dendoor de eerste zone. Alle plaatsen in deze hebben nu tegelijk met Greenwich middag. In de tweede zone, oostelijk van de eerste, hebben eveneens alle plaatsen tegelijk middag, doch daar is het 1 uur later dan in de eerste of wereldzone. Westelijk van de wereldzone volgt de 24ste zone, alwaar het 1 uur vroeger is dan in gene. Een blik op het kaartje, dat ons een en ander moet duidelijk maken, doet ons zien, dat Europa zich over 4 zonen uitstrekt, die de namen dragen van w. Wereldzone, a. Adria, b. Bosporus en c. Caucasus. Twee opeenvolgende zonen hebben nu steeds 1 uur verschil in tijd, terwijl de minuten niet verschillen. Reist men dus in oostelijke richting en overschrijdt men daarbij de grens, die 2 zonen van elkander scheidt, dan behoeft men zijn horloge slechts Ituileidaiul. Woensdagochtend omtrent kwart voor tienen is er in het Zuiden en Westen van Wales een vrij hevige aardbeving gevoeld. Er zijn vele schoorsteenen om gevallen en de huizen schudden merk baar. Hier en daar ontstond een paniek en liepen er menschen "schreeuwend op straat. In een mijn lieten de mijn werkers zich ijlings naar boven hijschen, denkende dat er in de buurt een ont ploffing was geweest. Een jaar of drie geleden is Wales nog eens door een aardbeving bezocht. Lichte schokken zijn in Engeland trouwens niet zeld zaam. De Hamburg-Amerikalijn heeft tegen 142 vast aangestelde sjouwerlieden te Hamburg, die op den leu Mei niet heb ben gewerkt, een eisch van schadever goeding van 12.000 Mark ingediend. De rechtbank heeft het recht op schadevergoeding erkend, doch kon zich met het geëischte bedrag niet vereeni gen. Het bedrag der schadevergoeding EI1WIBL4D De Aarde en de Meridianen. Aarde en Zon. Aarde, zon en maan. Verschil in tijd. De Zone-tijd f. h. i. Jc. I. m. n. o. P- r. s. t. v. a. Adria (Adriatische Zee). b. Bosporus (Straat van Konstantinopel). c. Caucasus (Gebergte in Rusland). d. Daria (Rivier in Turkestan). e. Elephante (eiland bij Voor-Indië). Fakir (Land der Fakirs). x. Xingu (Rivier in Brazilië). y. Young (Op de oostkust van Groenland). z. Zighinchor (Stad in Afrika). w. Wereldzone. Verdeeling van den tijd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1