lijk doel het keizerlijk jacht in de lucht te laten vliegen. Dadelijk toen het feit aan het hof van St. Petersburg bekend was, heeft de tsaar zijn voornemen om per jacht een zomertocht te maken, opgegeven. Het stoomschip „Calonia", van de Oost-Aziatische lijn, dat verleden Zon dagnacht Wladiwostock verliet, is te Tokio aangekomen. De passagiers wis ten bijzonderheden mede te deelen over den opstand te Wladiwostock. Zaterdag slaagde het gepeupel erin, zich meester te maken van 8 groote kisten dynamiet, aan het gouvernement behoorende. Maar een groote macht ko zakken dreef de menigte uiteen en zette dertig man achter slot en grendel. Zon dagmorgen bestormde het gepeupel de gevangenis. De geheele dag ging voorbij in bloedige gevechten. Toen de „Colo- nia" de haven verliet, had de menigte zich meester gemaakt van een batterij en vuurde daarmede op de kozakken. Een Turksch kolonel, die met dui zend ruiters zich op Perzisch grondge bied had begeven, werd op bevel van den Perzischen gouverneur aangevallen. De verliezen waren vrij belangrijk. Dit grens-incident heeft ernstige dis cussies uitgelokt in den Ottomaanschen ministerraad. Aan Zekki pacha is nu bevel gege ven de meest vooruitgeschoven troepen terug te roepen. Het blijft broeien aan de Perzisch- Turksche grens. De Poolsche socialistische partij ver klaart in eene proclamatie dat, zoo de staat van beleg niet wordt opgeheven, de politie te Warschau tot den laatsten man zal vermoord worden De moorden duren werkelijk voort. Zeventien officieren van politie, door schrik bevangen, hebben hun ontslag genomen. Een Reuter-telegram uit Valencia maakt melding van vreeselijke hagel buien op verscheiden plaatsen inSpanje. De hagel heeft over uitgestrekte ter reinen den oogst vernield. Onder de hagelsteenen bezweken de daken van de huizen, De bewoners vluchtten in de kelders. Vijftig menschen hebben bij deze hagelbuien het leven verloren. De Tribune verneemt uit Johannes burg: Onder de blanken neemt de vrees voor een algemeenen opstand van Kaf fers toe; o.a. omdat ook de Basoeto's onder de mijnwerkers op den Rand aan de vergrijpen tegen blanken beginnen mee te doen. Honderden vrouwen en kinderen van blanken op den Rand worden naar de kust gezonden. In den loop der vorige week zijn er 800 ver gunningen voor het dragen van wape nen aan blanken uitgereikt. De politie speurt de mijngangen en kampen en de Kafferhutten op den rand ijverig na en heeft er een menigte assegaaien en strijdbijlen in beslag genomen, die misschien moesten dienen bij het op roer, dat, naar men zegt, den 17en dezer zou uitbreken. Er zijn ook een aantal Kaffers gevangen gezet. De Russische admiraal Rozjestwensky heeft voor den krijgsraad schuld bele den en de geheele verantwoordelijkheid voor de overgave van de torpedoboot Bedowy, waarop hij was overgebracht na het zinken van de Knjas Soewarof, zijn vlaggeschip, in den slag bij Tsoesji- ma, op zich genomen. Hij verzocht den krijgsraad om de zwaarste straf: den dood. Uit Kroonstad wordt d.d. 10 dezer gemeld: Na een beraadslaging van bijna 10 uur, heeft de marine-krijgsraad vonnis geveld in de zaak van de overgave van de torpedoboot Bjedowy aan de Japan ners. Vier officieren werden schuldig verklaard, de Bjedowy met voordacht aan de Japanners overgegeven te heb ben, waardoor zij tot den kogel werden veroordeeld, echter met aanbeveling aan den Keizer om genade te oefenen en de doodstraf, wegens verzachtende om standigheden, te veranderen in ontslag uit den den dienst met verlies van eenige rechten. Rozjestwensky en de overige beschuldigden werden vrijge sproken. Te Jumet, in het bekken van Char leroi, waar de vorige week 800 mijn werkers den arbeid staakten en de overigen tegen 15 dezer staking hebben aangekondigd, is Zaterdagnacht een dynamiet-aanslag gepleegd. Door het raam der woning van een opzichter der mijnwerken werd een bom gewor pen, welke alles wat zich daarbinnen bevond, vernielde. Zoowel de vloer als het plafond werden uiteengeslagen, maar gelukkig werd niemand gedeerd, daar de opzichter uit vrees voor een aan slag verblijf hield in een bijgebouwtje. Twee personen die door de politie wa ren opgemerkt, wisten zich door de vlucht te redden. Reuter seint dat de ruiterij eergis teren talrijke samenscholingen te Pe tersburg heeft moeten uiteenjagen. Troe pen volks trokken rond met roode vlag gen, onder het zingen van de Marseil laise. Op verscheiden punten van de stad werden de voorbijgangers gedwon gen, de roode vlag te groeten. Op straat te Petersburg wordt het hoe langer hoe onveiliger. En de dron-, kenschap neemt schrikbarend toe. Uit Rio de Janeiro wordt dd. 10 dezei gemeldRevolutionnairen uit Matte Grosso hebben de hoofdstad bezet en den staatpresident vermoord. Naar de Daily Telegraph uit Pieter- maritzburg verneemt, geloven menschen die er over kunnen oordeelen, niet, dat de opstand der Zoeloes bedwongen is ondanks de gevoelige verliezen die zr geleden hebben, Waarschijnlijk achter) zij 't, dat de opstand overslaat naar de kuststreek in zuidelijk Natal. Volgens een bericht uit Petersburg heeft de commissie uit de Doema een stemmig zich verklaard voor onteige ning van alle staats-, kroon- en kerk- land ten gunste der boeren. Alleen de kerk zou een matige vergoeding krijgen William Bryan heeft zich, in een brief aan den vroegeren president var het hoofdbestuur der democratische partij, bereid verklaard, zich nog een?, candidaat te laten stellen voor het pre sidentschap der Unie. Uit Tambof wordt geseind, dat er muiterij is uitgebroken in het 7e re serve-regiment der cavalerie. Een onder officier is gedood. Van een eskadron dragonders, dat de muiters aangreep, werden een man en zes paarden gedood De muiters hebben zich in de kazerne verschanst. Volgens een bericht uit Kiëf, is een bataljon van het Odessa-regiment aan het muiten geslagen wegens de slechte voeding en de dwingelandij van den bevelhebber. Uit Durban wordt gemeld, dat de troepen in het district Oemeoöti een strijdmacht van de inboorlingen geheel omsingeld en in de pan gehakt hebben. De inboorlingen hadden 547 dooden. Onder hen was het opperhoofd Matsj wili. Slechts zeer weinigen zouden er in ge slaagd zijn, te ontsnappen. De blanken hadden geen Verliezen. BMaatselfik Nieuws. HEUSDEN, 11 Juli. 10 Juli. Heden werd alhier eene keurihg gehouden van paarden ter opneming in het Nederlandsch Paardenstamboek. Er wer den er 26 aangeboden. Opgenomen werden de 3-jarige zwartbruine dekhengst „Adel- bert" van Gebrs. Oerlemansv. d. Schans te Drongelen; de 4-jarige zwarte merrie „Julia" van de Wed. D. Blijenberg te Wijk de 8-jarige bruine merrie „Jana" van W. M. Branderhorst te Genderen; de 4-jarige bruine „Obra" van Adr. Straver Wzn. te Babiloniënbroekde 4-jarige donkerbruine merrie „Frida" van Gebrs. Oerlemansv- d. Schans te Drongelende 3-jarige bruine merrie „Mina" van D. van Buuren te Meeu wen de 3-jarige donkerbruine „Witvoet" van L. van Herpt te Herpt; de 3-jarige donkerbruine „Elza" van H. A. J. Verhoe ven, te Heusden en de 4-jarige donker bruine „Jonkvrouw" van W. Colijn te Els- hout. 9 Juli. Een logeergast uit „De Rei zende Man" scheen hedenavond zijn leven moe te zijn. Zich op den dijk bevindende, liep hij pardoes de Maas in, en zou dan ook zeker verdronken zijn, indien niet direct zijn kameraad te hulp was gekomen, die het gelukte hem nog tijdig op het droge te brengen. De heer W. Schermers, thans commies- titulair der posterijen en telegrafie, vroeger alhier woonachtig, is, ingaande 1 Augustus, benoemd tot directeur van het postkantoor te Oirschot. WERKENDAM. Zaterdag 1.1. werd het schoonmaken der Binnenhaven en der Kade- sloot enz. aanbesteed. De uitslag voor de Binnenhaven was als volgt: K. de Vries f 159.75, J. Visser Jz. f 144.44, P. Hegstek f140.H. den Dekker f 110. B. Ippel Jz. f 93.25 en J. Zwets f93. Die van de Kadesloot alsvolgt: K. de Vries f 130.50, K. den Dekker f 98.— en J. Visser Jz. Sr. f 77.77. - DE WERKEN, 't Is voor de arbeiders tegenwoordig een goede tijd en velen zullen dan ook nu zeker wel wat zien af te doen van wat er 's winters bij de huisbazen en leveranciers i3 te kort gekomen. Velen zeggen we en niet allen, omdat zulks zeker niet het geval is geweest met J. H. alhier, die eergisteren uit zijn woning is gezet. GIESSEN. Omtrent den stand der te veld staande gewassen kan het navolgende worden gemeld De wintertarwe staat zeer goedde rogge staat ook goed en van beide is het stroo voldoende van lengte. De erwten staan goed, op sommige akkers zelfs zeer goed. De haver staat middelmatig. De suiker bieten stonden aanvankelijk niet best, doch zijn in den laatsten tijd dermate ontwikkeld, dat ze thans een goed aanzien hebben. JJL Zaterdag had de landbouwer H. Nieuwenhuizen, uit Rijswijk, alhier op den hoogen Maasdijk in de gevaarlijke bocht het ongeluk met zijne fiets tusschen twee voor een hooiwagen bespannen paarden te rijden en kwam zoodanig met het voertuig in botsing, dat zijne fiets geheel stuk ging. H. N. bekwam tot ieders verwondering geen letsel. Het ware te wenschen, dat de heeren fietsrijders in deze gevaarlijke bocht wat kalmer reden dan gewoonlijk, daardoor zouden zeker vele ongelukken voorkomen worden. WAARDHUIZEN. Een 6-jarige jongen van P. van Haaften klom in een boom om van daar uit over een sloot te springen, doch had daarbij het ongeluk een zijner dijbeenen te breken. WIJK. De werkzaamheden op het hooi veld zijn afgeloopen en het hooi is grooten- deels binnen. Klaagde men bij de verpach tingen over hooge prijzen, thans blijkt dat, ofschoon het hooi niet bepaald goedkoop genoemd kan worden, de opbrengst wel meevalt. De gewone prijs is ongeveer f 12 per duizend halve K.G. Het kind Van den landbouwer B. geraakte in een tamelijk diepe sloot. Ge lukkig schoten eenige voorbijgangers toe, die de kleine uit haar benarden toestand verlosten. De handel in aardappels is de laatste dagen weer vrij levendig. Voor goede kwa liteit kralen wordt f 3 per H.L. besteed, de schoolmeesters gelden minder. De pluk der zwarte bessen is begonnen, de opbrengst is niet groot, hoewel de prijs 30 cent per K.G. bedraagt. BRAKEL. Ongeveer half twaalf heden nacht brak hier een feilen brand uit, die elf huizen en 6 hooibergen in de asch legden. Ook een meisje van 25 jaar, dat nog iets wilde redden, is in de vlammen omgekomen. Juist in het brandende huis zijnde viel het dak in, en was geen redden meer mogelijk. Heden morgen is reeds haar lijk gevonden. verlof gekregen hierover te interpel- leeren en vroeg nu wat er waar was van de berichten, dat de huzaren daar bij hoopen tegelijk naar Duitschland wegloopen, hoe dat kwam en wat daar tegen gedaan werd en nog zou worden. Uit 's ministers antwoord bleek, dat het niet zoo erg was als men zei, maar toch nog erg genoeg en dat de reden gezocht moet worden, in de verleiding om in het gemakkelijk te bereiken Duitschland 4 a 5 mark daags te ver dienen, is het feit, dat het garnizoen te Venlo minder goede elementen heeft, tengevolge van het hoogere handgeld, dat men moest uitleggen om het vol tallig te krijgen en gedeeltelijk ook wel aan den minderen takt van sommige officieren tot verbetering, dacht de minister het handgeld niet in eens maar in jaarlijksche termijnen uit te betalen, voortaan niet meer zooveel jonge officieren naar Venlo te sturen enz. De heer Van Weideren Rengers hoopte met den minister, dat het hier door beter zou worden. En wij hopen het ook. Iliniieiiland. Dit ons Parlement. XLV. De Eerste Kamer werkt de wetsont werpen gewoonlijk heel wat vlugger af dan de Tweede. Zij heeft trouwens ook minder aanleiding er lang over te pra ten, want, bij gemis aan het recht van amendement, kan ze toch aan de zaken niets veranderen en moet ze nemen of laten liggen. Ook deze keer heeft ze een heele rij kleine wetontwerpen in een adem afge handeld. Maar over het ontwerp tot ver leening van subsidiën aan den Bath- polder heeft ze zich toch het ge noegen van een vrij uitvoerige discus sie gegund. Evenals in de Tweede Ka mer waren er ook hier verscheidene, die tegen die subsidiën bezwaren had den, maar evenals daar is men ook hier geëindigd met het ontwerp aan te ne men. Slechts 13 van de 3/ heeren stem den tegen. De bezwaren waren ongeveer dezelf de als die in de Tweede Kamer opgeld hadden gedaan. Het ruw ingrijpen in de sinds eeuwen bestaande historische waterstaatsrechten, als de heer Have- laar het noemde, was wel een der ge wichtigste. Edoch, de heer Havelaar zelf verklaarde, dat hij geen jurist zijnde, zich geen oordeel wou aanmatigen over de vraag of de wet van 1900 wel van toepassing was en erkende dus, dat men over dat ingrijpen ook anders denken kan en het zelfs noodzakelijk achten. Deze noodzakelijkheid trachtte de heer Van der Feltz aan te toonen, door er op te wijzen, dat volstrekt niet altijd de polders verplicht zijn tot verhooging van de dijken, maar dat dit van de in richting der polders afhangt. In het onderhavige geval waren de concessio narissen slechts verplicht de dijken te verzwaren tot de oorspronkelijke hoog te en die hoogte was onvoldoende ge bleken. De heer Breebaart verdedigde de noodzakelijkheid om in te grijpen, vooral met het oog op den toestand van den Bathpolder, dien hij zelf bezocht had en van het gevaar voor het internationale spoorwegverkeor. Ook andere heeren namen het voor het ontwerp op en verklaarden hun stem er aan te zullen geven. De heer Van der Biesen echter alleen op voorwaarde, dat de minister de ver zekering geven kon, dat na het wet worden van dit ontwerp de staat nooit meer last kon krijgen met den duiker onder den spoorwegdam en de nieuwe combinatie de kosten voor een nieuwe sluis zou dragen. Tot het geven daarAan was de mi nister in staat bij het verdedigen van het ontwerp. Die verdediging kon hij zich trouwens, waar reeds anderen het voor hem opgenomen hadden, gemak kelijk maken. Maar toch voerde hij verschillende gronden, die hij ook in tie Tweede Kamer te berde had ge bracht voor het ontwerp aan. Behalve de Bath-polder kreeg ook de desertie te Venlo een uitvoerige bespreking. De heer Van Weideren Rengers had Volgens het L. D. is aan de Haagsche (Nijverheidsschool opgedragen de uit- j voering en levering van de luiermand I voor H. M. de Koningin. Alles duidt Ier dus op, dat waarschijnlijk nog dit i jaar een zeer blijde gebeurtenis zal plaats hebben. De Secretaris-generaal bij het depar tement van justitie vestigt er de aan dacht op, dat stukken, waarop eene ver klaring van legalisatie wordt verlangd, behooren te worden gezonden aan het departement van justitie (bureau expe ditie) en dat toezending aan een met name genoemden ambtenaar aanleiding geeft tot vertraging en in vele geval len ook tot weigering der legalisatie. Volgens de Avondpost zal tegen 't naiaar op Het Loo een begin gemaakt worden met den bouw van nieuwe stal len, zonder woningen voor de gehuw den. H. M. de Koningin laat deze stallen voor eigen rekening bouwen't geheel zal ongeveer f 580,000 kosten en binnen drie jaar gereed zijn. De dienstbode van de familie O., in de Van Speykstraat 59 in den Haag, ging gisterenmiddag naar hoven in het huis om vuurmakers uit een kist te halen, toen, bij het oplichten van het deksel plotseling een man daaruit te voorschijn kwam. Het dienstmeisje vluchtte, hevig verschrikt en liet daar door den man de gelegenheid over de daken te vluchten. De man wist nog een gouden horloge en een kistje met f 100 mee te nemen. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, tot dusver echter zonder resultaat. De dienstweigerende landweerplich- tige Kriller blijft ook te Amsterdam onwillig dienst te doen. Zondagochtend werd hij daar uit de gevangenis ont slagen en overgebracht naar de kazerne der veldartillerie. Daar trachtte de com mandant van het regiment hem te over reden aan zijn verplichtingen te vol doen, doch te vergeefs. Hij werd toen als dienstweigeraar in arrest gesteld, officieren-commissarissen werden benoemd en het slot zal zijn overbrenging naar hier, om voor den krijgsraad terecht te staan. De P. G. en Nijm. Ct. meld: Naar wij vernemen heeft zich in onze stad (Nijmegen) een geval voor gedaan, dat, als de toedracht der zaak zooals ze ons door de betrokken per sonen werd vertelt, juist is, waaraan wij geen reden hebben te twijfelen, aan Rusland doet denken. De heer Ariëns Jr., verhuurder van automobielen, ontving n.l. het bezoek van twee marechaussée's uit Groesbeek, die hem vroegen of hij Donderdagnacht op den weg naar Heumen zonder ach terlicht met een auto gereden had. De heer A., die dit feit niet toegaf, werd toen in zijn eigen huis geboeid en door de beide politiemannen als een gevaar lijk misdadiger langs de straat ver voerd naar de woning van den heer K. aan den Batavierenweg, die op be doelden autotocht zijn medepassagier zou zijn geweest. Daar de heer K. niet thuis was, doch zich in de Coehoorn- straat bevond, werd de wandeling van den geboeide, onder groote nieuwsgie rig heid van het publiek daarheen voort gezet. Hier schijnt men tot eene expli catie gekomen te zijn, althans de heer A. werd van zijn boeien ontdaan en kon huiswaarts keeren. Als de heer A. ons niet persoonlijk de zaak aldus had verteld, zouden wij haar niet gelooven. In de grensplaats Bocholt is een 13- jarig meisje, dat wegens moedwillig schoolverzuim door de politie naar de school zou gebracht worden, bij de nadering der politie uit de tweede ver dieping harer woning gesprongen. Zwaar gekwetst is het kind opgenomen. Zondagochtend is in de Achterstraat te Oldenzaal afgebrand het woonhuis grootennk ?ran^; Ook inboedel is slang on ver*oren gegaan. Met een belendo waterleiding wist men de was P®rceelen te behouden. Alles dat van"6 Dit is de derde keer, iarenf6,110®111*! perceol binnen enkele Jaren het hu,s afgebrand is. 1 UKfagochtend elf uur werd de as sistentie van een surveillerend politie agent ingeroepen op een hofje in de Doggerstraat in den Haag, waxr buren onderling aan 't vechten waren. Terwijl de agent zich tusschen de vechtende begaf, werd hij plotseling door vrienden en vijanden aaugevallen en tegen den grond geworpen. De belhamel, een zekere v. d. F., sloeg er duchtig op los, geholpen door vrouwen, terwijl de verloofde van v. d. F. den liggende agent bij de keel greep. Er werd ge slagen en getrapt. Gelukkig kwamen twee mannen tusschenbeide om den agent te ontzetten. Een dezer hulp vaardigen ontving toen nog een ver wonding nabij het oog door een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes. De agent kon zich nu losrukken en een goed heenkomen zoeken. De agent is thans nog buiten dienst en onder be handeling van den dokter. Zijn borst kas was gekneusd, terwijl de spieren van een zijner armen dienst weigeren. Tegen den belhamel en een paar mede helpers is proces-verbaal opgemaakt. Gisterenmiddag was Mevr. E. te Til burg bezig hare handschoenen met nafta te reinigen en beging de onvoor zichtigheid in de nabijheid van vuur te komen, met het gevolg dat zij eens klaps in vlammen stond. Zij was zoo danig met brandwonden overdekt, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zondag werd door de wed. Th. S., wonende aan het Nieuwekerkplein te Dordrecht, bij de politie aangifte gedaan dat haar zoon, de 22-jarige A. A. S., van beroep sjouwer, den vorigen dag 's-avonds te 8 uur hare woning had verlaten en daar sedert niet was terug gekeerd, zoodat het vermoeden bestond dat hem een ongeluk was overkomen. Daarin werd men nog versterkt door dien op de Merwekade, ter hoogte van het Melkpoortje, zijn pet was gevonden. Men ging daarom aan het dreggen en Maandagavond haalden twee varensge zellen op enkele meters van de kade werkelijk zijn lijk op. Door de zorg der politie werd dat naar de woning over gebracht, waar de geneesheer der politie de doodschouw verrichtte en een bloed uitstorting aan het rechteroog consta teerde. Aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten dat die verwonding het gevolg is van gepleegd geweld, is het lijk in beslag genomen, de kist ver zegeld en naar het Ziekenhuis overge bracht ter gerechtelijke schouwing. Uit Amersfoort meldt men: Onder de toeschouwers bij den brand, die Vrijdagavond in twee hooibergen aan den Nij kerker straatweg woedde, waren ook aanwezig de stukrijder B. T., van het 1ste reg. veldartiBerie, en de huzaar Bovenlander, van het escadron ordonnansen. Het heet, dat zij na afloop van den brand aan het stoeien waren; dat T. een tak had afgesneden, en dat B. per ongeluk met de borst in het geopende mes den ander liep. Hoe de toedracht van de zaak wer kelijk is, zal vermoedelijk wel bij het onderzoek aan het licht komen, maar voorloopig staat dit vast, dat de 21- jarige B. een diepe wond in de linker borst kreeg en, na in het militair hos pitaal te zijn gebracht, spoedig tenge volge van bloedverlies overleed. T. werd door de politie naar de ka- zernewacht gebracht, waar hij bleek ten zeerste onder den indruk te zijn. Hij kreeg een zenuwtoeval, zoodat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Men zegt, dat beiden, Rotter dammers van geboorte, goede vrienden waren. Volgens de N.-Br. is er de vorige week in de kazerne Fort De Ruyter, te Willemstad, een heel opstootje ge weest. De landweer kwam ongeveer 7 uur van een marsch terug. Toen moest men nog aan het aardappeljassen enz., zoo dat de dienst om halftien nog niet ge ëindigd was. Dit late uur verwekte veel ontevre denheid, een der landweerplichtigen ging zoo ver, dat hij voor brutaliteit tegenover zijn meerdere gestraft werd met de provoost. Dit geval verspreidde zich natuurlijk als 'n loopend vuurtje en spoedig verklaarden een tweehon derdtal der mannen zich solidair. Men trok op de provoost af en in minder dan geen tijd was het slot geforceerd en de gevangene ontzet. Door de politie te Utrecht is proces verbaal opgemaakt tegen een poeliers knecht, die een kip aan het plukken was, terwijl dit dier nog leefde. Bij de politie te Zeist werd volgens het U. D., aangifte gedaan door een handelsreiziger uit Rotterdam, dat hij bij een zekere De V., aan de Wetlaan aldaar gedwongen werd een stuk te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2