Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard, Door ei Uitgever: L. J, VEERMAN, Heusden. No. 2546. ff7oensdag IS Juli De Aardappelziekte en ïare liestrjjdii. FEUILLETON. uns vam alten/s- voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 19Ü6. Advertentiën van 16 regels 50 et. Elke regel meer 7% ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Nu de tijd daar is, waarop deze ziekte zich meestal in de aardappelen vertoont, zoo schrijft de landbouwkun dige medewerker van het H.blad, schijnt het mij wenschelijk op die kwaal de aandacht te vestigen en tevens het bestrijdingsmiddel er tegen te bespreken. De ziekte der aardappelen wordt waar genomen sedert het midden der vorige eeuw en woedt elk jaar, hoewel in droge zomers slechts sporadisch, ts de zomer daarentegen warm en vochtig, met veel zoogenaamde broeiluchten, dan richt de ziekte ontzettend veel schade aan. De aardappelziekte vertoont zich het eerst in het loof, dat steeds grooter wordende, bruine vlekken verkrijgt. Ook waaneer het blad roestig wordt, vertoonen zich deze bruine vlekken, doch bij vochtig weer ziet men aan den onderkant van het blad, om de bruine vlek, een witten, wolligen rand, terwijl dit bij de roest niet het geval is. Beginnen zich bruine vlekken op het aardappelloof te vormen, dan is binnen enkele uren uit te maken, of men al dan niet met de gevreesde aardappelziekte heeft te doen. Enkele aangetaste blaadjes worden in een wijd- monds-flesch gedaan, deze wordt met een kurk gesloten en vervolgens op een warme plaats gezet. Heeft men met de aardappelziekte te doen, dan zijn binnen enkele uren de pas genoemde witte randen aanwezig. De ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, welker myceliumdraden door de weefsels van hel blad dringen. Alle stengel- en bladdeel n, welke met de zwamdraden in aanraking komen, ster ven en worden bruin. De zwam ont wikkelt tal van conidiëndragers, die voortdurend conidiën laten vallen, zoo wel op andere deelen der planten als op den grond. De ziekte breidt zich onder gunstige omstandigheden dan ook zoodanig uit, dat binnen enkele dagen het geheele loof verwoest is niet alleen, doch door den regen worden de conidiën in den bodem gevoerd en de sporen besmetten de daar aanwezige aardappelen. De aangetaste aardappelen verliezen hun zetmeel, worden inwendig bruin en dientengevolge waardeloos. Worden de zieke knollen bij het rooien niet ter dege verwijderd, dan gaat in den hoop of in den kelder de ontwikkeling der Voor de derde maal rende het paard de manége rond. Toen het eindelijk tegenover zijn meester was, liet de pikeur het eens klaps los en sprong terug. Het dier wierp den kop omhoog, schudde dien, nam een sprong en rende de manége rond. Nu was het voorkomen van zijn meester als door een tooverslag veranderdde buigzame, zachte leden rekten zich uit; spelend, als bij een ontwakenden panter, begonnen de spieren te werken, de oogen werden wijd geopend en schoten vuur, de kleine hand balde zich om de karwats. Toen het dier weder in zijn nabijheid was gekomen, zat hij met een plotselingen sprong op den rug van het ongezadelde paard. Die sprong was met zulk een vlugheid uitgevoerd, dat het publiek weder in een daverend applaudissement uitbarstte, en nu begonnen de kunstverrichtingen. Het was haast ongeloofelijk; hij speelde met zijn leven, alsof het hem niets waard was, terwijl allen om hem heen sidderden. Die slanke, maar veerkrachtige leden schenen geen vermoeidheid te kennen, in elke bewe ging was iets katachtigs. Ademloos zwijgen, dan weder daverend applaudissement, wisselden elkander onder het publiek af; hij sloeg er geen acht op, alles scheen langs hem af te glijden. Ilse zat zwjgend en onbeweeglijk, als door een toovermacht geboeidzij kon met het gefluister van bewondering niet instem» zwam voort en de aardappelen worden in de bewaarplaats ziek. Heel gemakkelijk kan het gebeuren, dat enkele besmette knollen onder de poters van het volgende jaar zijn (on gerekend nog de zieke knollen, welke bij het rooien op het veld zijn achter gebleven) en zóó wordt de brug gelegd, waarover een volgend jaar de ziekte zal binnen komen. Als voorbehoedmiddel tegen de zoo gevreesde aardappelziekte, heeft men de Bordeausche pap leeren kennen, dezelfde stof, welke wij onlangs aan bevolen als bestrijdingsmiddel tegen de schurftziekte in onze vruchtboomen. Regel is, dat een veld met aardappelen tweemaal wordt besproeid, per H.A. gerekend, telkens met een oplossing, bestaande uit 1000 L. water, waarin 15 K.G. koper-vitriool en 10 K.G. versch gebrande kalk. Het besproeien moet, zal het goed geschieden, gebeuren met een pulverisateur. Kleine terreinen heeft men wel behandeld met een tuin- gieter, waarin zeer fijne gaatjes, doch men bereikt hiermee slechts ten deele het doel, wijl de onderkant der meeste bladeren niet geraakt wordt, waar juist de conidiëndragers zich ontwikkelen. De eerste besproeiing moet geschieden, zoodra men hoort, dat in de streek de z.ekte begint op te treden, want men vergete het niet, dat de Bordeausche pap nog meer voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte is, dan een genees middel. Een paar dagen te laat sproeien, kan ten gevolge hebben, dat het loof reeds bijna geheel verwoest is. De tweede besproeiing heeft gewoonlijk drie weken later plaats, want vooral bij veelvul dige regens spoeit de pap van de bla deren, en kunnen deze dus opnieuw besmet worden. Tweemaal besproeien ^an één H.A. aardappelen kost hoog stens 30 gulden, een som waarlijk niet te hoog, wanneer men rekent welke groote voordeelen er tegenover staan. In de eerste plaats is de pap een uit stekend voorbehoedmiddel tegen de ziek te, waardoor dus een goede oogst meer verzekerd wordt. In de tweede plaats wordt, door het koperzout, op het blad de groeitijd der bladeren verlengd. De ondervinding heeft geleerd dat wanneer men een akker aardappelen voor de helft besproeit en de andere helft onbesproeid laat (zelfs als op het onbesproeide gedeelte de ziekte door het gunstige weder niet optreedt), het het besproeide loot toch minstens drie weken langer groen blijft. Dit. geeft menzij hield haar adem in, en haar hart was als dichtgenepen van beangstheid over dien waaghals. Het was haar, alsof die fon kelende oogen haar gansche ziel als door een magnetische kracht hadden aangetrok ken. In vliegenden ren stoof het paard haar voorbijintusschen maakte Hugh een stoute luchtsprong en moest weer op den rug van zijn paard neerkomen. Daar miste hij zijn sprong! Een kreet van schrik ging onder het publiek op maar reeds kleefde hij als een kat aan het achterdeel van het paard, en groette rondom. Het was een be hendig stuk geweest, en het bravogeroep nam geen einde. Ilse leunde bleek over de balustrade, haar keel was als dichtgesnoerd. Niemand lette op haar, aller oogen waren op den paard rijder gevestigd. Deze stond nu op zijn paard, en nadat hij nog tweemaal de ma nége had rondgereden, werden de deuren geopend en reed hij Ilse vlak voorbij. Zij boog zich voorover, om hem nog eens in 't gelaat te zien, en bij die beweging viel het ruikertje viooltjes, dat zij van Alldorff gekregen had, voor de hoeven van het paard neder. Hugh zag de bloemen vallen, sprong van 't paard, greep de viooltjes, en drukte ze galant aan zijn lippen. Zijn donkere oogen vestigden zich een oogenblik op het bleeke gezichtje. Hij wenkte nog even met de oogen terug, en toen viel het gordijn achter hem dicht. „Ilse," riep Ina, zich tot haar voorover buigende, „hoor je dan niets? We wil den weten of het met opzet, dus een hulde van uw kant is, of alleen toeval, dat je bloemen voor de voeten van dien knappen man vielen?" „Ik kon het niet helpen," antwoordde zij verstrooid, want nog altijd was zij onder een belangrijk voordeelzoolang toch het blad groen blijft, groeit de plant men zal bijgevolg minder kleine en naar verhouding meer groote aardap pelen rooien. Hoe langer de groeitijd, hoe meer zetmeel (het hoofdbestanddeel van den aardappel) er gevormd zal wordende qualiteit wordt dus beter, en bijgevolg kan de te bedingen prijs hooger zijn. Of er aan de besproeiing geen na- deelen verbonden zijn Eerlijksheids- halve moet ik verklaren, dat dit een enkele maal het geval is. Het gebeurt toch, dat de besproeide aardappels zoo tot den verhoogden groei worden aan gezet, dat zij dóórwassen er loopt een lange draad door den aardappel; de verkoopprijs wordt er door verlaagd. Toch make men zich niet te bevreesd voor dit nadeel. In de eerste plaats treedt het door wassen véél minder op bij blauwe dan bij blanke aardappelen en dan nog bij blanke soorten niet even erg. Het meest vatbaar zijn de Friesche jammen en de Munsterschen. Yooral van de laatsten is dit hoogst jammer, wijl ze zoowel wegens qualiteit als quantiteit voor de cultuur een zeer belangrijke variëteit zijn. In de tweede plaats schijnt het door wassen alleen voor te komen onder bepaalde omstandigheden. Wanneer na melijk in het begin vau den groei te weinig regen valt (zoodat de aardappels betrekkelijk armoede lijden) en er volgt dan een periode van afwisselende regen buitjes en droog, zonnig weer, dan vodral schijnen vele aardappelvariëtei ten door te wassen en met de besproeide schijnt dit dan hoofdzakelijk het geval te zijn, gevolg van het koperzout. Het doorwassen is aan het loof waar te nemen, wijl dit uit de bladoksels nieuwe bladeren gaat vormen. Proefnemingen zijn wenschelijk om te onderzoeken of in zulk een geval opzeitelijke bescha diging van het loof (knakken), het doorwassen der knollen kan voorkomen. Itiiitenlaiid. De Tribune bevat een bericht, waar schijnlijk afkomstig van den Russischen gezant te Londen, van dezen inhoud Hoewel de Russische regeering het vriendschappelijke karakter van het voorgenomen bezoek der Engelsche vloot waardeert, en evenzoo de flinke wijze waarop ie Engelsche regeering haar houding heeft gehandhaafd, moet zij toch ook erkennen dat het bezoek de toovermacht van die oogen, die haar geboeid hadden. Zij had wel opgemerkt, dat Hugh het ruikertje aan zijn lippen drukte, en dat had haar innig verheugd, maar er over spreken vermocht zij niet. Het zou beter geweest zijn, dat die bloe men onder de hoeven van het paard ver trapt waren geworden, dan dat hij, die ze opraapte, zijn blik had gevestigd op haar, wie ze ontvallen waren! Het was Ilse onmogelijk het beeld van dien man uit haar herinnering te verdrijven stiller dan gewoonlijk was zij uit den circus teruggekeerd, en dat was zij ook al de laatste dagen gebleven, zonder dat iemand het opmerkte. Haar gedachten draaiden gedurig in den zelfden kring, en Hugh Hunter nam een gevaarlijke plaats in onder haar droom beelden. Sedert twee dagen had Ina zich ook niet bij haar laten zien, wat anders niet weinig haar bevreemding gewekt zou hebben, maar waar zij nu nauwelijks acht op sloeg. Zij zat weder, als in den eersten tijd van haar huwelijk, aan het hoekvenster en zag droo- mend uit het venster. Toen kwam het ver langen naar lucht bij haar op, en met een snel besluit kleedde zij zich, en ging, voor 't eerst na een geruimen tijd, alleen en te voet uit. Zooeven waren de lantarens opgestoken, een grauwe schemering heerschte in de straten, en een dunne nevel hing als een sluier over de opflikkerende lichten. Het was een geheel nieuw genot voor de jonge vrouw, zich om dezen tijd, onbekend en alleen, onder het straatgewemel te bewegen. Haar schuchterheid, die haar hart een weinig sneller deed kloppen, verhoogde zelfs het aangename er van. Zonder plan of doel, liep zij voort; de koude kleurde van die vloot thans ontijdig zou kun nen blijken, wegens den onzekeren toe stand in sommige Russische havens. Daarom heeft de regeering te Peters burg haar inzichten meegedeeld aan die te Londen. De meeste Engelsche bladen zijn van oordeel dat de Engelsche regeering dit als een wenk uit Petersburg beschou wen zal, om het bezoek der vloot aan de Russische Oostzee-havens liever uit te stellen, vermoedelijk tot 1907. Namens der Minister van buitenlan- sche zaken werd Maandag in het hooger- huis gezegd: Om bovengenoemde reden heeft de regeering besloten den kruis tocht, zooals die was ontworpen, niet te laten plaats hebben.De regeering betreurt het zeer, dat het bezoek moet worden uitgesteld, voornamelijk omdat een nieuwe regeling van het overblij vende deel van het program, moeie- lijkheden zou opleveren. Daarom is be sloten den geheelen voorgenomen kruis tocht in de Oostzee te doen vervallen, de bezoeken aan andere havens daaron der begrepen. In een park te Petersburg heeft een goed gekleed jongman, voor de oogen van veel wandelaars, generaal-majoor Koslof met drie revolverschoten gedood. De moordenaar, die door het publiek vervolgd werd, schoot al vluchtende nog een paar malen zijn wapen af, maar werd toen ingerekend. Koslof had niets met de politiek te doen, maar omdat hij zeer veel gelijkt op generaal Trepof neemt men aan dat hij het slachtoffer geworden is van een vergis sing en dat de aanslag op Trepof ge munt was. Te Kisjinef zijn vier politieagenten in hechtenis genomen wegens mishan deling van joden. Uit Nikolajef wordt gemeld dat een bediende van een suikerfabriek, op weg naar een bankinstelling, door gewa pende bandieten van 30.000 roebels beroofd is. Een der roovers werd door een soldaat doodgeschoten, een andere in hechtenis genomende overigen ontkwamen. Te Odessa is 's nachts in de kadetten- school een bom ontploft. Verscheiden leerlingen werden gekwetst en een deel van het gebouw is vernield. Matoetsjinki, een bekend advokaat, is Zaterdag te Warschau op straat doodgeschoten. De moordenaar is ont snapt. De werkstaking te Bakoe breidt zich weer sterk uit. De meeste eischen van de stakers zijn verworpen. Te Bibi Eibad is de directeur van een naphta-fabriek vermoord. De Russische Rijksraad heeft het haar ooren en wangen, de snelle beweging deed haar goed. Maar de pret duurde niet lang. Een verloopen kerel volgde de onbeschermde vro uw met de flonkerende juweelen oor ringen nu eens had zij dat dronken ge zicht naast zich, dan voor zich, en terwijl die met bloed doorloopen oogen haar aan gluurden, mompelde hij woorden, die zij niet verstond, maar die haar den grootsten angst aanjoegen. Zij was nooit een heldin geweest, en nu was zij meer dan ooit be vreesd voor zulk een indringer. De vent bleef hardnekkig om haar heen draaienoveral, waar zij ging, zag zij hem naast zich, en al sneller werden haar schreden, al angstiger klopte haar hart. Toen zij den hoek van een straat omsloeg, stiet zij eens klaps op de elegante gestalte van een heer in een pelsjas, die met een „pardon" wilde uitwijken, maar de angst gaf de jonge vrouw moed. Zij bleef staan, en zeide bevend, zonder de oogen op te slaan „Och, mijnheer, zoudt ge mij voor eenige schreden uw bescherming willen verleenen? Die man daar maakt het mij lastig, en ik ben bang voor hem." „Met het grootste genoegen," antwoordde een zachte stem. „Mag ik u mijn arm aan bieden Ilse zag op en Hugh Hunter in het gelaat. Met een gebaar van schrik drukte zij de hand op haar hart, en nu had hij ook een flauwe herinnering van haar reeds eenmaal gezien te hebben. Het duurde niet lang of hij was op de hoogte, want onder de vele voorrechten, die hij bezat, behoorde ook een verbazend geheugen. „Mevrouw," zeide hij derhalve, in 't minst niet verlegen of verrast, want na de viooltjes opgeraapt te hebben, had hij verder eigenlijk geen oogenblik aan Ilse gedacht, „hoe zal wetsontwerp van het ministerie betref fende de maatregelen tegen den hon gersnood verworpenmet 72 tegen 45 stemmen werd goedgekeurd het door de Rijksdoema aangenomen wetsont werp, waarbij 15.000.000 roebel worden toegestaan voor uitgaven in Juli voor de aanschaffing van zaad en voor voe ding der door den mislukten oogst be nadeelde bevolking. De Tribune verneemt uit Johannes burg, dat de politie voortgaat met het in beslag nemen van veel assegaaien en speren. Uit Klerksdorp en Barber- ton is tot de regeering het verzoek ge richt, geweren uit te deelen aan de mijnwerkers. Uit het binnenland komen gewapende blanken hun diensten aan bieden. De te Johannesburg verschijnende Sunday Times bevat particuliere berich ten uit Natal, volgens welke de Natal- sche Kafferhuurlingen afgrijselijk huis houden. Zij maken de gewonden Kaf fers meedoogenloos af, dooden zonder onderscheid strijders en niet-strijders en geven noch kwartier noch pardon. Te Momedal zouden de Kafferhuurlin gen alleen 3000 gewonde en niet-gewon- de Kaffers afgemaakt hebben. Momedal geleek dan ook een reusachtig slacht huis. Verschillende Engelsche ochtendbla den geven het verhaal van de Sun day Times weer, waaraan zij geloof hech ten, omdat de cerikuur het doorliet. Som mige bladen dringen aan op een onder zoek. De Engelsche regeering mag zul ke schandelijke bloedbaden niet dulden. Te Teheran heeft Vrijdag een botsing plaats gehad tusschen de troepen en ontevreden studenten die een optocht hielden. Van de studenten werden er 12, van de soldaten 2 gedood. De New Yorksche Tribune verneemt uit New Orleans dat, volgens mede- deeling van een vertegenwoordiger van den Mexikaanschen centraalspoorweg, een geheim genootschap van Mexikaan- sche werklieden in de grensplaatsen een oproeping heeft verspreid, waarin de Amerikanen worden vermaand, vóór 4 September het land te verlaten. Reeds in het begin van Juni hebben er te Cananea onlusten plaats gehad, die vol gens dezen berichtgever het uitvloeisel waren van deze zelfde beweging, waar bij de in Mexiko gevestigde Amerika nen groot gevaar Toopen. President Diaz en de overheidsper sonen doen hun best om het geheime verbond te vernietigen, en in de stad Mexiko zijn ook reeds een aantal per sonen in hechtenis genomen. ik het noemen, toeval of bestiering, wat op dit oogenblik mijn heimelijk verlangen verwezenlijkt? Uw bloemen rusten op mijn hart, en sedert dien avond, toen ge mij verscheen als een wezen uit een hoogere wereld, terwijl ik aan den afgrond der ver twijfeling stond, heeft uw beeld mij dag noch nacht verlaten. Dat ge mij op dit oogenblik waardig keurt u een dienst te bewijzen, beschouw ik als een gunstig voor teeken voor de toekomst Zijn stem klonk zacht en droefgeestig terwijl hij sprak, lag op zijn trekken de treurigheid, de weemoedige smart eener edele ziel, en toch was niemand daar min der de man voor dan Hugh Hunter. Hij sag, dat de jonge vrouw aan ziju zijde rijk gekleed was, er zeer lief uitzag, en uit verveling drentelde hij door de straten; want vrienden, zelfs maar vluchtige beken den, bezat hij weinig of niet, door zijn op vliegenden, ruwen aard. Een zoet gevoel doortintelde Uses hart. Zij had dus niet alleen aan dien avond teruggedacht, maar hij ookhet kwam niet bij haar op, dat hij haar zou kunnen bedriegen, zij nam zijn woorden voor waar heid aan. „Ik heb voor u gebeefd," zeide zij, met een haperende stem „waarom speelt gij zoo lichtzinnig met uw leven „Het leven is een weefsel van droomen, voor de vroolijken licht, voor detreurigen zwaar." Hij wist wel, hoe goed het masker van treurigheid hem stond, en Ilse zag verbaasd tot hem op. „Ik vond u zoo benijdenswaardigDe toejuichingen van het publiek, net bewust zijn van uw kracht, de roem, die gij be haaltis dat alles niets voor u Uit hat Duitsch. 34) (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1